3)e CoicbeSoii^Mit Labour haalt een meerderheid, maar hoe! Attlee gaat knopen tellen PYRRUS OVERWINNING LABOUR EN CONSERVATIEVEN BIJNA IN EVENWICHT De staatkundige start van de R.I.S. Westerling gevlucht Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 41ste JAARGANG No. 11914 Aanblijven ot Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., t 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advertu 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" pJE VERKIEZINGEN in Engeland zijn niet alleen in 't land zelf,maar ook daarbuiten met grote belangstel ling gevolgd. Zelfs met spanning, daar Engelse verkiezingen altijd ifts v/eg hebben van een race, van een wedstrijd, met al de grillige mogelijk heden die aan een kansspel vastzit ten. Deze keer is dat wel zeer duide lijk gebleken! De Engelse opvatting van verkie zingen wordt misschien het best ge karakteriseerd door die Brit, die Don derdag aan de stembus een nieuw stembiljet vroeg, omdat hij het eer ste had verknoeid. Hij dacht nl. dat hij een formulier van een voetbal pool aan het invullen was, zei hij. Dat er zoveel grilligheden vastzit ten aan de verkiezingen in Engeland, is te danken aan het daar nog steeds geldende districtenstelsel. Wij kennen hier te lande reeds lang de z.g. even redige vertegenwoordiging, waardoor die partij de meeste zetels krijgt, wel ke over het gehele land de meeste stemmen heeft behaald. Wanneer de gedeeltelijke uitslagen dan langza merhand binnen komen, openbaart de tendenz zich al spoedig. En wanneer het dan bovendien nog een rustige politieke atmosfeer is, waarbij men op de beginselvastheid der volgelingen rekenen kan, is er alleen maar span ning over een zeteltje meer of min der. In Engeland is het theoretisch mogelijk, dat een partij relatief de meeste stemmen behaalt en toch geen enkele zetel in het parlement ver krijgt. Natuurlijk is dat slechts een „theo retische" mogelijkheid, welke zich niet spoedig in de practijk zal voor doen, maar heel eigenaardige uit komsten heeft het districtenstelsel in de afgelopen jaren toch wel opgele verd. Wat denkt u bijv. van de vol gende gevallen? In 1918 had een partij in Engeland 52% der stemmen en 80% der zetels, een andere partij had 48% der stem men en 20% der zetels. In 1922 hadden de conservatieven 38% der stemmen, doch 64% der ze tels. In 1923 hadden zij ook 38% der stemmen, doch 49% der zetels.Tn 1929 hadden zij weer 38% der stemmen doch 41% der zetels. De liberalen be haalden in dat zelfde jaar 23% der stemmen, doch kregen slechts 9 1/3% der zetels. Om nu iets te laten zien van de wisselvalligheden van Labour: In 1924 won Labour 1 millioen stem men, maar verloor 29 zetels. In 1933 verloor Labour 1 millioen stemmen, zij kwam van 8 op 7 millioen. Het getal zetels liep echter terug van 288 tot 50. Dat alles is mogelijk, doordat in een district, dat één parlementslid aanwijst, meerdere candidaten zijn en degene, die de meeste stemmen heeft, gekozen is. Een bepaalde meerder heid behoeft hij niet te hebben; als hij maar meer stemmen heeft dan een van zijn tegenstanders. HET RESULTAAT van dergelijke verkiezingen volgens het dis trictenstelsel is doorgaans, dat er flin ke en overtuigende meerderheden in het parlement worden verkregen. En daar de regering direct gebaseerd is op de meerderheid in het parlement, wordt het regeringsbeleid practisch bepaald door de leiding van de par tij, welke die meerderheid heeft be haald. In Engeland zijn er op het ogenblik slechts twee grote partijen: de Labour en de conservatieven. In de afgelopen vijf jaren is Labour aan het bewind geweest en bij deze verkiezingen ging het erom, of men de socialistische ex perimenten zou voortzetten, of dat men de oude oorlogsleider Winston Churchill weer op het kussen zou zet ten. Velen gaven Churchill's partij dit maal een goede kans. vooral na de bekende verkiezingsstunt van de oude politieke rot, die besprekingen met Stalin in het vooruitzicht had gesteld, als hij premier zou worden. Dat was inderdaad een handige zet, want juist onder de minder princi- piëlen, onder de politieke twiifelnum- mers waarvan vooral in Engeland de overwinning van een candidaat kan afhangen treft men er heel wat aan, die doodsbenauwd zijn voor =en nieuwe oorlog. Bovendien nam hij de communistische leus van „strijd voor de vrede" direct de wind uit de zeilen. Wie met de vrede schermt, krijgt onmiddellijk aanhang en zodra iemand voorstelt om nog eens met Stalin te gaan praten, zul len talloze volksstammen het daar direct mee eens zijn. CHURCHILL HEEFT daar dan ook inderdaad succes mee geboekt, al heeft zijn partij het niet zover ge bracht, dat zij de absolute meerder heid behaalde. Het schijnen voorna melijk de minderstanders en de plat telandsbewoners geweest te zijn, die Churchills partij een zodanige steun hebben gegeven, dat men van een morele overwinning spreken kan. Dat de socialistische experimenten, de so cialisatie van bedrijven, hun dwars gezeten hebben, ligt voor de hand. Het is dan ook de vraag, wat bij een dergelijke wankelbare meerderheid, de toekomstige politiek van Enge- lands regering zal zijn. Een stevige principiële politiek lijkt haast uitge sloten. daar een socialistische rege ring elk ogenblik moet vrezen bij ëen temming in de minderheid te worden •^bracht. Bij een zo kleine regerings- v.eerderheid is de afwezigheid van Meerderheid te klein voor stevige regering J^E SPANNING heeft er gisteren in Engeland wel ingezeten, toen de uitslagen van de verkiezingen van Donderdag geleidelijk bekend werden. Bij de eerste twee honderd zetels had Labour een flinke voor sprong, doch toen later in de raiddag de resultaten van de landelijke districten binnen kwamen, begonnen de conservatieven hoe langer hoe meer in te lopen, totdat op een gegeven ogenblik de voorsprong van Labour nog slechts één zetel bedroeg. Nog zijn alle uitslagen niet be kend (het lot van 6 zetels is nog onbekend) maar overigens ziet de ze telverdeling er thans als volgt uit: Labour 314 zetels; Conservatieven 294 zetels; Liberalen 8 zetels; Kleinere partijen 2 zetels; Speaker 1 ze tel. Het totaal aantal zetels in het Lagerhuis bedraagt 625, zodat La bour juist over de absolute meerderheid beschikt. De communisten heb ben hun twee zetels verloren en zullen in het nieuwe Lagerhuis niet ver tegenwoordigd zijn. De uitslagen in zes kiesdistricten zijn thans nog onbekend. Die van Ross and Cromarty zullen pas veel later op de dag bekend zijn, die van Inverness, de Westelijke eilandjes, Argyle en Orkney and Shetland zul len niet voor Maandag a.s. bekend zijn in verband met de moeilijkhe den bij de telling der stemmen in de verspreide gemeenschappen, en ten slotte zullen die van Moss (Man chester) pas op 9 Maart bekend worden, daar de verkiezingen wer den uitgesteld in verband met het overlijden van de conservatieve candidaat kort voor de verkiezin gen. De verhouding der aantallen stem men is: Labour: 13.209.400 Conservatieven; 12.408.808 Liberalen: 2.610.276 Het Labour-blad „Daily Herald" schreef vanmorgen vroeg, dat pre mier Attlee er voorstander van is in functie te blijven, ondanks de ge ringe meerderheid v oor Labour. Ernest Jay, de gewoonlijk welinge lichte politieke correspondent, voor spelde, dat Attlee's collega's in het kabinet hem waarschijnlijk wat dit betreft zullen steunen, wanneer zij later op de dag bijeenkomen. Ook in regeringskringen verwacht men, dat Attlee in functie zal blijven. Er zijn in verband met de kleine meerderheid van Labour wel specu laties, dat een nieuwe Labour-rege- ring slechts zo lang in functie zou blijven als nodig is om de essentiële financiële maatregelen in het parle ment aangenomen te krijgen. De verkiezingen van Donderdag schijnen wel duidelijk gemaakt te hebben, dat Engeland een tweepar tijen-land is; de liberalen en commu nisten schijnen voor goed te hebben afgedaan. De arbeiders bleken onwankelbaar in hun geloof aan Labour, doch de zwaarbelaste middenstand gaf blijk van een vastbesloten poging om de socialisten ten val te brengen. LIBERALEN FAALDEN VOLKOMEN De opvallendste feiten van deze verkiezingsuitslag zijn: 1. Het falen van de grootse po ging der liberale partij om met 475 candidaten haar oude glorie te her winnen. Honderden liberalen, die nog geen achtste van de in hun stem- district uitgebrachte stemmen kon den behalen, verloren hierdoor hun borgsom van 1500 gulden. 2. De totale eclips van de com munisten en de met hen sympathise- renden. De twee enige communisten in het oude Lagerhuis, Gallagher en Piratin, behaalden ieder minder stemmen dan hun tegencandidaten. De vijf „rebellen" tegen Bevins buitenlandse politiek, die uit de par tij werden geroyeerd, werden thans door de kiezers uit het parlement ge bannen. De „grote vier" van de Labourpar- tij, Attlee, Morrison, Cripss en Be- vin, kwamen onmiddellijk na de be kend making van het resultaat bij een om over hun toekomstig beleid te beslissen. Als een nieuwe regering wordt ge vormd op de resultaten van deze verkiezingen, zal het nieuwe Lager huis het vreemdsoortigste van de laat ste 600 jaar zijn. De Whips (ordebe waarders van de parlementsfracties) staan dan voor de wanhopige taak er voor te zorgen, dat de leden alle zit tingen geheel bijwonen om een ne- HONDERD JARIGE STEMDE CONSERVATIEF By aankomst by het stemlokaal Devonport te Ply mouth, werd de candidaat Randolph Churchill, zoon van de populaire lei* der der Conservatieven, Winston Churchill, door de 100-jarige Sally Loveys met het V-teken begroet. enkele Labour-leden of de rebellie van sómmige niet-disciplinaire rege- rings-aanhangers reeds voldoende voor de regering om de nederlaag te lijden. Uit Amerika komt reeds de goede raad om een coalitie aan te gaan. Men heeft daar speciaal het oog op bewa- penings-overeenkomsten tussen Ame rika en Engeland, welke van betrek kelijk lange duur moeten zijn en welke men liever zou aangaan met een regering, die over de nodige sta biliteit beschikt. In elk geval staan de Labourleiders nu voor een moeilijke beslissing. Hun overwinning is een Pyrrhus-overwin- ning. Prins Bernhard in Mexico Prins Bernhard is uit Merida, de hoofdstad van de Mexicaanse pro vincie Yucatan, te Mexico aangeko men. De prins werd door Manuel Tello, waarnemend minister van buiten landse zaken, als vertegenwoordiger van president Miguel Aleman, ont vangen. Op het vliegveld werden hem de militaire eerbewijzen ge bracht. De prins is onmiddellijk naar een groot hotel in het centrum van de hoofdstad gebracht. Hij zal daar tij dens zijn verblijf in Mexico met zijn gezelschap blijven. De prins zal de president op zyn verblijf „Los Pinos" bezoeken. Daar na zal hij het corps diplomatique en de pers ontvangen. Er zullen ver scheidene feestelijkheden en recep ties ter ere van prins Bernhard wor den georganiseerd. Er zal o.m. een concours hippique en een< „Jaripeo", een volksruiterfeest, worden gehou den. derlaag bij verrassing te voorkomen. De oppositie zal dan gebruik kun nen maken van iedere kleinste ver gissing der regering en de regering zal zeer voorzichtig moeten zijn met het indienen van wetsontwerpen, die niet de unanieme steun van haar La gerhuisleden hebben. GEBROKEN RECORDS Deze verkiezingen zijn^de merk waardigste geweest, welke tot nog toe in Groot-Brittannië zijn gehouden. Een aantal buitenissige records werd gevestigd, namelijk: 1. Nimmer tevo ren hebben zoveel personen gestemd. 2. Nooit tevoren zijn er zoveel can didaten gesteld, namelijk 1868. 3 Het is nog niet eerder geschied dat zo veel candidaten er niet in slaagden ten minste een achtste gedeelte van het aantal in hun kiesdistricten uit gebrachte stemmen te verwerven, daarmee hun waarborgsommen ver spelend. 4 Nog nooit heeft er zolang onzekerheid bestaan over de eind uitslag. En tenslotte heeft zich hoogst zelden na in Groot-Brittannië gehou den algemene verkiezingen een si tuatie voorgedaan, welke de politici zoveel hoofdbrekens kost. Reacties op de uitslag AMERIKANEN VOORSPELLEN NIEUWE VERKIEZINGEN Amerikaanse regeringsfunctiona rissen en zakenlieden twijfelden er heden aan of de kleine meerderheid der socialisten de regering Attlee in staat zal stellen nog lange tijd aan het bewind te blijven. Vele Amerika nen voorspellen, dat er binnenkort nieuwe verkiezingen in Groot-Brit tannië zullen worden gehouden. Senator Tom Conally, voorzitter van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, verklaarde „De geringe socialistische meerderheid vormt een aanwijzing, dat het Britse volk prikkelbaar begint te worden door toenemende nationalisaties van de Britse industriële bedrijven." Het zijn vooral de republikeinse Congresleden, die zich teleurgesteld betonen over de uitslag. Zij hadden te geredelijk aangenomen dat Groot- -Brittannië het door Nieuw-Zeeland en Australië gegeven voorbeeld zou hebben gevolgd en dat het Britse kie zerscorps zich duidelijk voor een rechts bewind had uitgesproken. Het „Congres of Industrial Organi sation" (de C.I.O.), de grote federatie van Amerikaanse vakverbonden, waarbij zes millioen arbeiders zijn aangesloten, gaf te Washington een verklaring uit, waarin onder meer wordt gezegd dat „de verpletterende nederlaag, welke de Britse commu nisten hebben geleden, een verheu gend bewijs vormt van het goede on derscheidingsvermogen van de Brit se arbeiders, die zeer duidelijk ver schil weten te maken tussen echte en namaak-democraten." „HACHELIJK", ZEGGEN DE ENGELSEN „Een hachelijke situatie", aldus kan samenvattend het commentaar van de hedenochtend verschenen Britse dagbladen op de verkiezings uitslag worden genoemd. De bladen schrijven over een situatie, waarin partijen elkander vrijwel in even wicht houden, en over „een onbe vredigende verkiezingsuitslag' De commentaren stemmen hierin over een, dat de overzichtschrijvers alge meen van mening zijn, dat er bin nen niet te lange tijd één enkel blad spreekt van „vóór het einde van dit jaar" nieuwe verkiezingen zullen moeten worden gehouden. MOPPERENDE VERLIEZERS Radio-Praag zei naar aanleiding van de nederlaag van de Britse com munist Piratin, dat delen van zijn kiesdistrict, een nieuw-gevormd in Stepney (Londen), waren afgesne den en toegevoegd aan aangrenzen de districten, „waar veel Katholie ken wonen". Radio-Moskou critiseerde de or ganisatoren der verkiezingen wegens het niet aangeven van partij-aanslui ting van candidaten op de stemfor- mulieren. Als voorbeeld noemt de radio „een vrouw, die wist aan wel ke partij zij haar stem wilde geven, maar niet de naam van de candidaat kende". Radio-Moskou verklaarde verder, dat „de Katholieke Kerk alle Ka tholieken, die op de communistische partij zouden stemmen met excom municatie bedreigde". MINISTER STIKKER TE BONN De minister van Buitenlandse Za ken, mr D. U. Stikker, die in zijn kwaliteit van politiek bemiddelaar van de OEEC een bezoek aan Bonn brengt, heeft besprekingen gevoerd met de president Th. Heuss, de kan selier dir Konrad Adenauer en de vice-kanselier Franz Blücher. Minister Stikker (links) in gesprek met Blücher over de liberalisatie van de Europes handel en de vorming van een Europese clearing-unie. VERKIEZINGEN EN CANDIDA- TENLIJST VAN PASUNDAN ONGELDIG VERKLAARD. Het ministerie van binnenlandse zaken deelt in een communiqué mede, dat de regering besloten heeft de resultaten van de verkiezingen, die door de voormalige regering van Pasundan gehouden zijn, als mede de candidatenlijst, dfïe door de regeringscommissaris voor Pasun dan voor het Indonesische parle ment was opgesteld, ongeldig te verklaren. Deze commissaris werd thans opgedragen zo spoedig moge lijk nieuwe verkiezingen in Pasun dan te doen houden. Allerlei stromingen Het parlement der Republik In donesia Serikat heeft thans een week vergaderd. Langdurige be sprekingen werden gehouden over de aanwijzing van leden van Pasun dan en een werkcommissie werd in gesteld tot het opstellen van het re glement van orde. Bij de aanvang van de vergade ringen in deze week heeft de voor lopige voorzitter, Sonda, de geluks telegrammen voorgelezen van de voorzitters van beide Kamers der Staten-Generaal. Zoals bekend, te legrafeerde dr. Kortenhorst o.m.: „Ik hoop, dat zo spoedig mogelijk over eenkomstig het Uniestatuut regel matige contacten tussen beide par lementen zullen worden gelegd." j Bij voorlezing hiervan hoorde men onder de republikeinse parlements- leden enig ironisch gelach. Niette- i min was de eerste daad van de nieu- we voorzitter, Sartono, een ant- woord-telegram aan de Kamervoor zitters te zenden, waarin de dank voor de gelukwensen werd uitge sproken en uitdrukking werd gege ven aan de hoop inzake vruchtbare contacten tussen de parlementen in het belang van de verhouding tus sen beide landen. Het antwoord werd bij acclamatie goedgekeurd. IS SAMENWERKING MOGELIJK? De politieke correspondent van het A.N.P. vroeg enige invloedrijke leden individueel hun 'mening ten aanzien van de parlementaire sa menwerking. Zulk een samenwer king dient zeer voorzichtig te wor den geëntameerd. Bijvoorbeeld zou den Nederlandse voorzitters hun In donesische collega's sam'en met de leden van de administratieve staf kunnen uitnodigen, teneinde het parlementaire apparaat van techni sche zijde te bestuderen, waarna wellicht een tegenbezoek van beide voorzitters eventueel vergezeld van de senioren zou kunnen volgen, ten einde de procedure van de beoogde samenwerking te bespreken. Mevrouw Mudigdo (lid van de Partai Sosialis), verklaarde aan de correspondent, dat zij kennismaking met de vrouwelijke parlementsleden in Nederland bijzonder op prijs zou stellen. Een ander lid meende, dat samefi- werking tussen gelijkgezinde frac ties in Indonesië en Nederland vruchtbaar zou kunnen zijn. Mr. Kasimo (voormalig minister in de republikeinse noodregering en voorzitter van die Katholieke Volks partij) meende, dat samenwerking tussen de fractie van dë Katholieke Volkspartij en de negen Katholieke leden van het Indonesische parle ment gewenst was. Intussen is de fractievorming in het parlement nog in het beginstadium en er valt niet te zeggen, hoe de grenzen zullen lopen. HET PROBLEEM DER DEEL STATEN. In de wandelgangen van het parle ment werd uiteraard het probleem van de deelstaten in hun verhou ding tot de Republik Indonesia (Djogja) druk besproken. Zowel voorzitter Sartono als de leider van de Masjumi, Natsir, spraken tegen over de correspondent van het A.N.P. de hoop uit, dat de schei dingslijn van het voonwalige bijzon der federaal overleg en de republiek in het parlement zo spoedig moge lijk zou plaatsmaken voor fracties op basis van politieke en sociale beginselen. Voorts zijn twee stromingen onder de leden van Java en Sumatra waar te nemen: sommigen willen de deel staten op genoemde eilanden buiten de republiek rechtstreeks door de centrale regering der R.I.S. doen be sturen, terwijl anderen in overeen stemming met vele politieke stro mingen in deze deelstaten onmiddel lijke aansluiting bij de Negara Re publik willen. Ook onder de strenge unitaristen zijn er twee nuancen, die niet on belangrijk zijn: een deel wil een eenheidsstaat van Djogja opbou wen, dus van de republik Indonesia uit, een ander deel wil de eenheids staat opbouwen van de regering der R.I.S. uit. Hierdoor is het duidelijk, dat onder de groep, die rechtstreek se plaatsing der deelstaten onder de regering der R.I.S. voorstaan, perso nen met geheel verschillende doel stellingen strijden. In deze groep zitten zowel echte federalisten, die het overnemen door de regering der R.I.S. zien als laatste middel om iets van de federatie te redden, als lie den, die langs deze weg het herstel van de grenzen der republiek vol gens de overeenkomst van Linggad- jati wensen, en voorts lieden, die van de regering der R.I.S. uit een eenheidsstaat willen opbouwen. Met het oog op deze uiteenlopende op vattingen wordt zowel de fractie vorming als de behandeling van het eerste wetsontwerp m'ct spanning tegemoet gezien. Toch naar Singapore In gewoonlijk betrouwbare krin gen te Djakarta is gisteravond ver klaard, dat kapitein Westerling Woensdag j.l. per vliegtuig uit In donesië naar Singapore is vertrok ken. Zijn vrouw, die met de kinde ren Donderdagavond uit Indonesië vertrok, heeft aan Charles Stuart van de Nieuwzeelandse radio mee gedeeld, dat hoge Nederlandse offi cieren hen hielpen ontsnappen. Stuart zegt dat de familie Wester ling zich acht dagen te Djakarta heef schuil gehouden. Mevrouw Westerling was zijn gast onder de naam „mevrouw Peters" en hij ver nam haar ware naam pas bij haar vertrek. De politie heeft alle vertrekkende schepen en vliegtuigen gecontro leerd zonder dat een spoor van de vluchtelingen werd gevonden. Verliezen in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd. Koninklijke Landmacht: Overleden 3 Februari 1950 in het Stad- en Academisch-zieken- huis te Utrecht tengevolge van een in Indonesië bekomen ver wonding: soldaat H. de Graaf uit Haarlem. Overleden 22 Februari 1950 in Centraal Militair Hospitaal te Utrecht tengevolge van een in Indonesië bekomen verwonding op 26 Maart 1949: le luit. P. Melse uit'Zwolle. Overleden 13 Februari 1950 aan bij vuurgevecht bekomen verwonding: korpl. infie H. Driessen uit Indonesië. JCoAiettie... En ik loop sinds die gouden stonde Niet langer eenzaam door het land Want ik heb mij terecht bevonden In de warme palm van Gods hand.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1