Taak en daden van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel 'U&ijaatt in Indonesië ~1 nesië M SliUtccM, Mcvtuia WOENSDAG 22 FEBRUARI 1950 DE LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het instituut der staatssecretarissen Slechts bij uitbreiding politieke verantwoordelijkheid Omtrent het aanstellen van een aantal staatssecretarissen, wordt ver schillend geoordeeld. De „Maasbode" schrijft er het vol gende over; „Het instituut van de staatssecre taris moet naar onze mening opge vat worden als een ambt, waardoor de minister van een deel van zijn po litieke besognes, daar waar dit ab soluut noodzakelijk is, wordt ontlast. Deze absolute noodzakelijkheid was aanwezig bij het ministerie van Oor log. Men kan begrijpen, dat het dragen van de politieke verantwoordelijk heid voor de zaken van leger, lucht macht en vloot* tezamen te zwaar was voor één minister, vooral in een tijd nu deze zaken zulk. een politieke actualiteit hadden gekregen (bijzon der in Nederland in verband met de Indonesische gebeurtenissen) Ook be grijpt men dat een minister, die voor de regeling van geheel nieuwe pro blemen komt te staan met de daaraan verbonden politieke verantwoorde lijkheden zoals dit het geval was met de minister van Economische Za ken, wiens taak het was om bij al het werk, dat hij reeds had ook nog zijn aandacht te besteden aan de nieuwe organisatorische inrichting van onze economische samenleving behoefte had aan een staatssecretaris. Deze nieuwe taak maakte namelijk de po litieke verantwoordelijkheid, die op minister v. d. Brink's schouder lag te zwaar. Nu is 't een feit, dat bij alle departe menten de werkzaamheden steeds meer uitdijen, maar dit betekent nog niet dat er daarmede ook nieuwe po litieke verantwordelijkheid op de res- Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender, 8.00 Nieuws en weerber. 9.00 Voor de vrouw,, 9.40 Schoolradio, 10.00 Gram.muziek, 10.15 Mor®en dienst 11.00 Voor de zieken, 11.45 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Strijkorkest, 12.30 Mededelingen 12.33 Symphonette orkest en soliste, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en kath. nieuws, 13.20 Pianorecital, 13.45 Gra- mofoonmuz. 14.45 Voor de vrouw, 15.30 Zang en piano, 16.00 Bijbelle zing, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Streekuitzending, 18.00 Leger des Heilsmuziek, 18.15 De stem van de Christelijke Vakbeweging, 18.30 Voor de strijdkr. 19.00 Nieuws, 19.15 Mu zikale causerie. 19.40 Radiokrant, 20.00 Niluws, 20.05 Gevarieerd pro gramma, 21.00 Familiecompetitie, 22.15 Buitenlands weekoverzicht, 22.35 Gram.muziek, 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Ver kiezingen van Engeland, 23.20 Gram. muziek. HILVERSUM H (415 m) 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8 00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws, 7.15 Grartfofoonmuz., 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Ochtendblad, 8.40 Gramofoonmuziek, 8.55 Voor de vrouw, 9.00 Gramofoonmuziek (9." —9.35 waterstanden), 10.00 Morgen wijding, 10.15 Populair concert, 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Carillon, orgel en bariton; 11.45 Voor de vrouw, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.30 Mededelingen, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Gramofoonmuziek, 12.55 Re portage, 13.00 Nieuws, 13.15 Prome nade orkest, 13.45 U kunt het ge loven of niet, 13.50 Gramofoonmuz., 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Fluit en piano, 15.00 Voor de zieken, 16.00 Gramofoonmuziek, 16.15 Muzikale causerie, 17.00 Voor de jeugd, 17.50 Regeringsuitzending, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Gramofoon muziek, 18.40 „Natuurleven in On tario", causerie, 18.55 Reportage, 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Orkest concert, 19.30 Radio Volksmuziek school, 20.00 Nieuws, 20.05 Actuali teiten, 20.15 Radiophilharmonisch or kest en solist, .21.15 Avondschool, 21.40 Muziek in discussie, 22.30 Zuid- Amerikaans orkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Actualiteiten, 23.30 Gramofoon muziek, 23.45 Verkiezingen in Enge land, 23.5524.00 Gram-muziek. pectieve ministers komt te rusten. Voor het grootste gedeelte ligt de uit-1 breiding van werkzaamheden op een technisch-administratief plan en de minister is tegen deze uitbreiding van werkzaamheden voldoende opgewas sen, als hij er in weet te slagen op de juiste wijze zijn bevoegdheden te de legeren. Daarvoor heeft de minister nu eenmaal zijn hogere ambtenaren, zoals secretaris-generaal en direc- teuren-generaaL Nog eens: slechts een toeneming van zijn politieke verantwoordelijk heid, die hij zelf niet meer alleen kan dragen, mag aanleiding zijn tot delegatie van zijn bevoegdheid aan staatssecretaris. Wij vragen ons nu af, of werkelijk een ondraaglijke uitbreiding van de politieke verantwoordelijkheid de aanleiding is geweest voor de benoe ming van de laatste staatssecretaris sen." ONTWERP VAN BETERE BESCHERMING VAN GEHEIME GEGEVENS. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat betere be scherming beoogt van gegevens, waar van geheimhouding in het belang van de Staat is. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat al op. 15 April 1940 een dergelijk wetsontwerp is in gediend. De algemene beraadslaging daarover kon echter door het uit breken van de oorlog niet worden voltooid. Enkele artikelen in het Wetboek van strafrecht openen de mogelijk heid, dat door de Overheid bepaalde plaatsen kunnen worden aangewezen als verboden plaatsen. De strafrech telijke gevolgen zijn opgenomen in de voorgestelde wijzigingen van de wetboeken van strafrecht en van DE „AQUITANIA" MAAKT HAAR LAATSTE REIS 36 jaar lang heeft het 45.000 ton metende Engelse pas- sagiersschiep de „Aquitania" de we reldzeeën bevaren. De laatste jaren stond het schip bekend als de „grote oude dame van de Atlantische Oceaan". De „Aquitania1' heeft to taal 3.000.000 mijl gevaren, en 1.200.000 passagiers vervoerd. Thans maakt de „oude dame" haar laatste reis en wel naar de sloper. Bij haar vertrek uit Southampton werd zij door talrijken nagewuifd. militair strafrecht. Als verboden plaatsen kunnen worden aangewezen militaire objec ten en overheidsbureaux, waar ge heime gegeven borden verzameld, bewerkt of bewaard. Een nieuw artikel stelt ieder straf baar. die de geheime gegevens op zettelijk in handen geeft van iemand, die er niets mee te maken heeft, ook wanneer van de bedoeling van open baarmaking of overbrenging naar het buitenland niet blijkt Ook het opzettelijk onbevoegd voorhanden hebben van de gegevens wordt straf baar gesteld. II Goed en verantwoord toneel heeft cultuurwaarde. Om het publiek van deze cul tuurwaarde te doordringen is een nauwe samenwerking van de Ka- tljplieke Pers en het W.K.A. een behoefte. Geen 4e rangs-toneel. Het publiek heeft hier een taak te vervullen n.l., waar het toneel betreft, om die verenigingen, welke er naar streven om iets goeds te geven, moreel en zelfs financiëel te steunen. Het wordt tijd, dat het amateur toneel niet langer beschouwd wordt als een vierde-rangs amusement! Een goede toneelgroep behoort positieve daden te kunnen stellen doch dit is vaak voor haar onmoge lijk wegens het gebrek aan geld middelen. Een goede toneelgroep verdient hulp en steun ook al maakt zij niet altijd een „goede beurt" jn bereikt zij een enkele keer wel eens niet {iet gewenste niveau. Haar pogen moet worden aangemoedigd en ge steund en niet zoals helaas vaak werd ervaren, veronachtzaamd en afgebroken! Het W.K.A. tracht met alle hem ten dienste staande middelen zijn leden in hun streven te helpen. Zoetelijke verslagjes niet van node. Een goede toneelvereniging heeft geen behoefte aan en nut van een tegemoetkomend of zoetelijk ver slagje van haar toneelavond. Het W.K.A. hoopt vurig dat daar einde lijk eens mee gebroken wordt. Van zijn kant geeft het W.K.A., om in dit euvel te voorzien, aan zijn le den, .die dat wensen critische be schouwingen, die uit de aard der zaak voornamelijk bestemd zijn voor intern gebruik. Een uittreksel van een dergelijk verslag zou o.i. thuis horen in de „toneelrubriek"' van het plaatselijk Blad. De uitvoerende verenigingen worden zich hierdoor bewust dat men hen au serieux neemt; ze gaan meer waarde hechten aan de op hun uitvoeringen geleverde, natuurlijk opbouwende, critiek. Nu haalt men vaak de schouders op bij het lezen van een welwillend critiekje dat zowat alles in de ruimte laat. Men voelt zich, zij het dan vriendschap pelijk.. bedrogen. Een rubriek zoals Kapelaan van Adrichem bedoelt kan zijn nut heb ben, doch met dit soort publiciteit is grote voorzichtigheid geboden. Als er ooit in een vereniging aan leiding is voor overmatige eerzucht beter nog: ijdelheid, dan is deze te vinden bij die van het toneel. Een rubriek als deze geeft gerede aanleiding tot het opschroeven van het „kunnen." Elke toneelman kent hiervan talloze voorbeelden. Laat mij dus volstaan om op te merken, dat er vaak toestanden worden geschapen die tussen de toneelverenigingen onderling, ja zelfs daarbinnen, ongewenste riva liteit bewerkstelligen. Het zal niet de eerste keer zijn, dat dit een toneelvereniging naar de ondergang hielp. Het W.K.A. doet al het mogelijke om ongewenste toestanden als ge noemde, uit de weg te ruimen en vooral in Ons Bisdom is hij er dan ook, zij het na veel moeite, in ge slaagd om de kiem te leggen voor prettige verhoudingen en voor practische samenwerking. Iedereen werke hieraan mee! Wat het W.K.A. te bieden heeft- Wat het W.K.A. te bieden heeft moge blijken uit de volgende op somming. Vanwege het Landelijk Bestuur wordt in samenwerking met anderen en gesteund door gel den uit het prins Bernhardfonds, een Toneelbibliotheek voorbereid, waarin een keur van toneelwerken wordt bijeengebracht die geschikt zijn om door Katholieke toneelver enigingen te worden gespeeld. Een Landelijk Adviesbureau, dat zijn taak ernstig zal kunnen gaan ver vullen, krijgt allengs vastere vorm. In het District van het Bisdom Haarlem, dat over een aantal Kringen beschikt, wordt eentoneel wedstrijd voorbereid, terwijl tevens samenwerking wordt gezocht met het Katholiek Beroepstoneel, waar van instructieve en artistieke voordelen worden verwacht. I En dichter bij huis.... Om dichter bij huis te blijven zij vermeld, dat de Kring Rijnland zich verheugt in een steeds toene mende bloei. Vrijwel alle toneel verenigingen uit Leiden en (verre) omstreken zijn hierbij reeds aange sloten. Ook voor de afdeling Nieuw- veen is hier een plaats! Plannen tot samenwerking zijn voor een deel verwezenlijkt en voor een ander deel in een gevorderd stadium. Het Bestuur van de Kring Rijnland, dat Febr. a.s. een ledenvergade ring zal uitschrijven, zal het mij, naar ik hoop niet kwalij'c nemen als ik nu uit zijn „tonee'keuken" klap. Ten behoeve van de leden in Kring Rijnland werd door deze zelf een toneelbibliotheek op gericht, waar men voor luttel gelds kan beschikken over to neelboekjes! De Kring heeft het plan om spelers- en regie-cur sussen te organiseren. De Kring heeft het voornemen om in het a.s. seizoen een toneel wedstrijd te houden, waaraan al zijn leden kunnen deelne men. Verenigingen in Leiden en Omstreken welke evenals het W.K.A. er naar streven het goede toneel te bevorderen be horen thans hun plaats in deze Kring in te nemen. (Uitnodi gingen voor de binnenkort te houden vergadering kunnen bij ondergetekende worden beko men!) Het toetreden van hen, die nog buiten het W.K.A. verband staan is niet alleen een belang voor de ver enigingen zelf, doch ook en vooral een plicht tegenover de Kerkelijke Overheid, die wenst, dat het toneel door het W.K.A. wordt uitgedragen naar de regelen van de katholieke levensbeschouwing. Onze geestelijke leidsman Pater Booms o.f.m., zal elkeen gaarne van dienst zijn als van deze zijde in lichtingen worden gewenst. Tot dusverre waren de K.A.B. to neelverenigingen nauw verbonden met de eigen Culturele Dienst van de K.A.B. Zijn bestuur heeft in de hogere organen reeds vruchtbare besprekingen gevoerd zodat tot sa menwerking is gekomen. Een vertegenwoordiger van het K.A.B. Bestuur heeft thans zitting in het Landelijk Bestuur van het W.K.A., zodat het voor de enkele K.A.B.-groepen, die nog niet zijn aangesloten bij de Kring Rijnland, thans geen bezwaar meer kan zijn zich nu aan te melden. Dit zijn enkele losse gedachten over het doel en over de activiteit van het W.K.A., die geen aanspraak kunnen maken op volledigheid. Het gewenste begrip voor het Katholiek Amateurtoneel is door de in de aan hef genoemde artikelen duidelijk bewezen en biedt daardoor beloften voor de toekomst. Het W.K.A. en in het bijzonder de Kring Rijnland daarvan, kan niet beter wensen dan een nauwe sa menwerking met Uw blad. LE FEBER, Seer. W.K.A. District Haarlem. De pensionnering van de politie Inkrimping veroorzaakt onrust In de Dierentuin te 's Gravenhage werd gistermiddag een congres ge houden ter bespreking van het pen- sionneringsvraagstuk voor het poli tiepersoneel. Dit zeer druk bezochte congres, waarvoor ook van de zijde der overheid belangstelling bestond, was belegd door het bestuur van de centrale van politieorganisaties, waarby zijn aangesloten de R.K. Po litiebond „St. Michaël", de Neder landse Politiebond en de Bond van Christelijke Politieambtenaren in Nederland. In zijn openingswoord verklaarde de con gres voorzitter, de heer A. Lee- wis, voorzitter van de centrale van politieorganisaties, dat de inkrim pingsmaatregelen by de politie, die in het najaar '49 werden békend ge maakt, onder het politiepersoneel hier ten lande grote onrust hebben veroorzaakt. Immers, de gemeentepolitie zal dit jaar met 1.000 man worden ingekrom pen, de rijkspolitie met 500 man, wel ke inkrimping zal geschieden door 55-jarigen en ouderen ontslag te ge ven. .Vroeger adjudant van politie, thans rijwielbewaarder", aldus ken schetste de heer G. van Netten, voor zitter van de bond van Christelyke politieambtenaren in Nederland, de gevolgen van het ontslag op 55-jari ge leeftijd. Spr. zette uiteen, dat in de huidige omstandigheden een po litieman, die op 55-jarige leeftijd ordt ontslagen, een pensioen ont vangt, dat ongeveer 50 pet. minder is dan voorheen. Door deze vermin dering van inkomsten zyn de gepen- sionneerden gedwongen allerlei be trekkingen te aanvaarden, die het aanzien der politie naar het oordeel van spr. schaden. Spf. was van oordeel, dat de pen sioengerechtigde leeftijd van 55 naar I jaar moest worden verlegd. „De arbeidslust en arbeidsvreugde gaan teloor bij deze regeling", aldus verklaarde de heer J. Körner, voor zitter van de R.K. Politiebond „St. Michaël". De heer Körner, wiens re de herhaaldelijk door luid applaus werd onderbroken, noemde de ont slagregeling bij 55-jarige leeftijd „on sociaal" en „onchristelijk". Hij beval verschillende maatregelen aan, o.m. herziening van de pensioenwetgeving en een extra uitkering bij vervroegd pensioen. Maar allereerst moet naar zijn mening artikel 78 van het Poli- tieambtenarenreglement buiten wer king worden gesteld, d.w.z. ontslag eerst op 60-jarige leeftijd. Zij die reeds op grond van dit artikel de dienst hebben moeten verlaten moe ten alsnog in een wachtgeldregeling vallen. Het congres nam met algemene stemmen een resolutie aan waarin gevraagd werd ontslag van het poli tiepersoneel op 60-jarige leeftijd, voor het bereiken van het 61-ste levens jaar alleen dan ontslag te verlenen als de betrokkene tenminste 35 voor pensioen geldende dienstjaren heeft of als hijzelf tegen ontslag geen be zwaar heeft en verder bij pensionne ring toekenning van tenminste 2 pet. van de pensioengrondslag per dienst jaar. A. F. BAKlfÉR Noordeinde 114 Roelofarendsveen viert 23 Febr. zijn 2e Ind. verjaar dag te Surabaja. In haar vergadering van gister middag heeft de Eerste Kamer haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijziging der Kin derbijslagwet. Hierdoor wordt de kinderbijslag voor het eerste kind gesteld op f 0.42, voor het tweede en derde kind op f 0.46 en voor het vierde en volgende kind op f 0.57, per kind en per dag. Deze wet heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. Het blijft afwachten ter beurze van Amsterdam. Noch de daghan- del, noch het publiek wagen zich in de markt. In welke hoek men dan ook komt, overal is de affaire zeer beperkt. Amsterdam Rubber byv. noteerde gister onmiddellijk na de opening, waarbij een aandeel werd omgezet, de tweede notering kwam pas na kwart over twee. Philips no teerde pas tegen half drie. Aanvankelijk zette Koninklijke Olie een kleine domper op de markt, door, waarschijnlijk tenge volge van arbitrage-aanbod, vier punten lager te openen op 290 Yx. Zowel de scheepvaartmarkt als de beleggingsmarkt was uiterst stil. Eerstgenoemde sector was eerder wat luier, zonder vermeldenswaar dige koersverschillen. De Amerikaanse markt was in overeenstemming met New York gisteren iets trager. Ook hier zeer beperkte affaire en slechls geringe verschillen. Het agio bleef gehand haafd op 6 1/2 a 7 1/2 procent. At lantic Refining, de laatste intro ductie, noteerde gisteren voor het eerst en gold 43 3/4 tegen gisteren 38 3 /4 te New York. Prolongatie 2 1/4 procent. ONDERSCHEIDING VOOR PRINS BERNHARD Z.K.H. prins Bern- hard heeft tijdens zijn bezoek aan Rio de Janeiro de lunch gebruikt bij de Braziliaanse president Dutra in diens zomerverblijf Petropolis op de heuvels boven Rio. Prins Bernhard overhandigde de president het groot kruis in de orde van de Nederlandse Leeuw en hij ontving de „Cruzro do Sul", het grootkruis van de Zuidelij ke kruisorde, wat de hoogste Bra ziliaanse onderscheiding is. ET MYSTERIE OP DE DOOR GUY HAMILTON 19) Leunend over de reling, vroeg Al gy Mortlake zich af, hoe het moge lijk was, dat juist iemand als Sergius Petrakoff de hut met hem deelde, 't Zou dwaasheid zijn, dit aan een toe val toe te schrijven het doorzoe ken van een andermans koffer was er het bewijs voor. De voor de hand liggende verklaring moest zijn, dat de Rus pas om een plaats in de hut verzocht had, nadat het hem bekend geworden was, dat de andere bewo ner Roger Meisom wezen zou. Met andere woorden: het was gebeurd 'n paar uur voor het vertrek van de Princess Marina. Algy nam zich voor daaromtrent zijn licht bij de purser op te steken. Een oordeelkundig ge bruik van geld kon op het laatste mo ment verandering van hut voor Pe trakoff mogelijk gemaakt hebben, Een even oordeelkundig gebruik van geld zou Mortlake waarschijnlijk de op dit punt gewenste inlichtingen kunnen verschaffen. Nog vóór hij naar de kooi ging, zou hij een be zoek brengen aan het kantoor van de purser brengen. Een paartje kwam langzaam aan. Zonder het hoofd om te wenden zag Algy Vaughan Reily, de bleeke altijd somber kijkende secretaris van pro fessor Conway en Doris het wonder baarlijke meisje van zyn dromen. Een verwensing kwam hem op de lippen Reilly had een arm door die van Doris gestoken. Even voor bij de plek, waar hij stond keerden zij. Nu draaide ook Mortlake zich om. Hij voelde het bloed naar zijn hoofd opgolven, toen hij zag, dat het meis je zachtjes huilde. Een ogenblik be kroop hem de lust, Vaughan. Reilly bij het.nekvel te pakken; hem ter verantwoording te roepen, met welk recht hij de dochter van zyn werk gever verdriet durfde aandoen. Een ogenblik slechts. Het nuchter ver stand hield hem voor, dat hy zich niet te bemoeien had met dingen, die hem met aangingen nog niet. Maar hij haatte van nu af Vaughan Reilly fel ler dan hij ooit een medemens gehaat had. Mortlake stak een sigaret op. Hij keek weer neer op het phosphorise- rend water, dat zich eindeloos scheen uit te strekken rondom het schip. Een minuut of wat stond hij zo verloren in zijn mistroostige gedachten. Hij schrok op, toen hij dicht bij zich een stem hoorde. Het was de stem van een vrouw. „Ik moet u dringend spreken over iets, dat u persoonlijk aangaat, mijn heer Meisom. Een paar minuten slechts. Kom hier!" VI. Hij zag een gedaante, die even te voorschijn trad uit de diepe schadu wen, welke de reddingssloepen, in de davits hangende, op het dek wierpen; een hand wenkte. Toen was de ge daante weer verdwenen. Algy Mort lake trad op de plek toe, welke hem gewezen was. Met ongeveinsde be langstelling keek hij de vrouw aan. Hij kon haar trekken bij de heersen de duisternis niet onderscheiden. De stem had jong geklonken en zij was van ongeveer dezelfde lengte als hy zelf. Algy kwam dicht bij haar staan in de schaduwen, die hem beveili gend omgaven. Nu wist hij tenminste weer één ding hij zag deze vrouw voor de eerste maal in zijn leven. „Ik heb u in het geheel niet horen aankomen,'' zei hij verbaasd. „Spreek zachtjes," waarschuwde zij „Ik stond hier al een pooèje. Maar ik wilde u niet roepen, vóór dat het paartje zich ver genoeg verwijderd had.*' „Hoe kwam u mijn naam te we ten?" „Verondersteld althans dat het uw naam is, waarbij ik u riep. Zo heel moeilijk was dat niet. Ik had maar op de passagierslijst te kijken." „Welk belang had u daarbij?" „Ik zag u hals over kop aan boord komen. Iemand zëi me. dat de heer Roger Meisom telegrafisch passage aan boord van de Princess Marina besproken had. Later vernam ik, dat u hut 32 op het A-dek toegewezen was. Wel, uit louter nieuwsgierig heid keek ik of een meneer Roger Meisom op de passagierslijst voor kwam. En nog" meer nieuwsgierig was ik, of u zich herinneren zoudt, dat u die naam geleend had, als u er onver wachts bij geroepen werd." Ze zei het zó gedecideerd, dat Al gy de overtuiging kreeg, dat zij er absoluut zeker van was, hoe hij on der een hem niet toekomende naam de reis meemaakte. „Een sigaret?" vroeg hij. „Neen, dank u." Mortlake stak er zelf een op. Hij liet de lucifer zó lang branden, tot het schijnsel er van hem in staat ge steld had, het uiterlijk van de jon ge vrouw wat nauwkeuriger op te nemen. Zy was niet mooi.. Toch zou hij haar daarom nog geenszins lelijk willen noemen. De gelaatstrekken waren onregelmatig, maar buitenge woon levendig. De bouw van haar lichaam wees op lenigheid en ge spierdheid; zij was evenmin dik als mager. De kleding en de kleine hoed, die ietwat schuin op haar hoofd stond kon door iedere willekeurige andere vrouw van haar type gedragen zijn. Het belangwekkendst in de onbe kende vond Algy de stem, koel, ge reserveerd, zeker van de dingen, die zij uitsprak. De jonge vrouw had bij Mortlake onmiddellijk de indruk ge vestigd, dat hij met een persoonlijk heid te doen had; met één, die wist, wat zij wilde en zich niet gemakke- lijk om de tuin zou laten leiden. Hij schatte haar tussen de vijf en twin tig en dertig waarschijnlijk echter dichter bij de dertig. Het interes seerde hem sterk, wat zij hem te zeg gen zou hebben. Van één ding was hij alvast zeker zij was overtuigd dat zij een ander dan Roger Meisom voor had. Die Roger Meisom won bij het uur aan belangwekkendheid. „Gelooft u niet, dat Roger Meisom mijn ware naam is?" tartte Algy haar „Ik ben er absoluut zeker van, dat dit niet het geval is," antwoordde zij Mortlake lachte zachtjes. Een on dertoon van spot klonk in die lach door. „Wel, jonge dame, houd het cr dan maar op! Toch vergist u zich!" „Laten we onze tijd niet aan der gelijke beuzelingen verdoen," zei ze ongeduldig. Het was Algy duidelijk, dat zij bij haar opinie bleef. „Goed. We praten er niet langer over. Waarom wilde u mij spreken?" „Om u mee te delen, dat u het eind van de reis niet halen zult.1' Wanneer verschillende gebeurtenis sen van die dag hem er niet reeds van overtuigd hadden, dat hij heel wat had geriskeerd met in de schoe nen van de mysterieuze Roger Mei som te stappen, zou haar profetie hem in hoge mate belachelijk voorgeko men zijn. Nu deed hij een zware haal aan zijn sigaret, gooide het eindje over boord en zei kalm: „Met andere woorden u hebt daar myn dood voorspeld." „Ja. Ik kan zelfs nog iets verder gaan. Het zal een gewelddadige dood wezen." Zij sprak op een vlakke, on bewogen toon, alsof zij iets consta teerde, waar geen verhelpen aan was, en dat haar overigens ge enbelang in boezemde. Wederom lachte Mortlake zachtjes. Het was het enige, wat hij onder da gegeven omstandigheden wist te doen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5