Een pseudo-veearts In Memoriam Th. B. J. Wilmer NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 22 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De onlangs benoemde bemiddelaar an de O.E.E.S. mr Stikker, zal laanda.g 27 Februarie a.s. per vlieg- uig in de Ver. Staten aankomen. Dinsdag, zal hij een bezoek bren gen aan president Truman in gezel schap van de administrateur van het olan-Marshall, Paul Hoffman, en van Harriman. Dinsdagmiddag zal de heer Stik ker een bezoek brengen aan de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, en daarna zal hij een persconferentie houden. Enige tijd geleden ging een brief uit van het ministerie van financiën te Djakarta, waarin verklaard werd, dat voorshands de Nederlandse hoof den ven inspectie zouden worden gehandhaafd, terwijl naast hen Indo nesiër zouden worden geplaatst. De- r.er dagen werd te Djakarta een con ferentie gehouden, waarop alle in- pectiehoofden waren vertegenwoor digd. Op deze conferentie werd me degedeeld, dat genoemde brief was ingetrokken, daar uit Djogja bezwa ren waren binnengekomen tegen het handhaven van de Nederlandse hoofden. De bekendmaking van nieuwe functionarissen kan dezer dagen verwacht worden. SCHIETPROEVEN OP HET STRAND. Op 23 Febr. a.s. zullen door de technische staf Koninklijke Land macht schietproeven worden geno- nomen op het strand tussen Sche- veningen en Katwijk. Het strand en het aangrenzende duinterrein zul len onveilig zijn van kilometerpaal 88 tot kilometerpaal 98 van 10 uur tot 16 uur. Het onveilige terrein wordt aangegeven door rode vlag gen. DEBARKATIE „EMPIRE BRENT" Hedenmorgen begon de debarka- tie van de troepen? die gisteren met het Engelse „Empire Brent" repa trieerden. De manschappen werden door kapitein J. C. Buhrmann namens H. M. de Koningin begroet. Namens de regering sprak de minister van oorlog en marine, mr. W. F. Schok king, de troepen toe. Luitenant ko lonel P. H. Lach de Bere sprak na mens Z.K.H. prins Bernhard. Hierna gingen de manschappen van boord. Aan boord bevonden zich in totaal 913 militairen, velen met hun gezinnen. Het aantal faillissementen in Ne derland bedroeg in het afgelopen jaar 1694. Dit is ruim het tienvoudi ge van 1945, in welk jaar 168 faillis sementen voorkamen. Bijna 60 percent van de in 1949 uit gesproken faillissementen van Noord Holland betrof bedrijven of personen in Amsterdam gevestigd. Het over eenkomstige percentage van de pro vincie Zuid-Holland voor Den Haag en Rotterdam beloopt ruim 68 per cent. In Enschede zit men met een moei lijk geval. In de bezettingstijd ver zamelde de thans tot twintig jaar ve.oordeelde N. S. B.'er A. Berends toen commissaris van politie, bij een aantal ingezetenen met „zachte drang" tien mille, welk geld naar zijn zeggen besten.-d was voor een kindertehuis Dit bedrag werd nim mer besteed en op het ogenblik be rust het onder het Beheersinstituut. In juridisch opzicht is het geld nog het eigendom van de voormalige commissaris maar van vele zij der gaan er stemmen op om het bedrag voor een nuttiger doel te besteden. Het wachten is n-u op een Salomo's oo-deel. Alg. Dagblad. Te Eist in de Betuwe is een man aangehouden die in enige delen van ons land, voornamelijk in de om geving van Utrecht, merkwaardige oplichterspractijken uitoefende. Hij specialiseerde zich op de boerenbe volking. De man gaf zich uit voor Rijksveearts De Vries, of voor Maas, magnetiseur. Op handige wijze v/ist hij het vertrouwen van de boeren te winnen. Belangstel lend informeerde hij naar het vee en wanneer er dieren bij waren die een of andere ziekte hadden, dan wist de „Rijksveearts" de beesten wel met kennis van zaken te gene- Met kennersblik bekeek hij de dieren en maakte dan de boeren boeren wijs, dat hij bijzonder goe de tabletten had voor hun herstel. Als de boeren dit fraais geloofden, betaalden zij hem met pleizier een behoorlijk bedrag voor toezending van de wondertabletten. Die na tuurlijk nooit kwamen. In het pas geannexeerde gebied Tudderen wist de „Rijksveearts" ruim dertig koeien te behandelen voor t.b.c. De boeren betaalden hem voor deze behandeling een flink bedrag. Of de beesten ooit beter zijn geworden, wordt sterk betwij feld. Mens of dier, het was de „Rijks veearts" om het even. Het was slechts een kwestie van naamsver andering. Zo wist hij als magneti seur Maas in Weert een schoenen winkelier ervan te overtuigen, dat hij bijzondere magnetische krach ten bezat. De winkelier betaalde voor de behandeling 31 gulden. Hij had een vrouw in zijn gezel- chap die, als de man zijn „prac- ik" uitoefende, links en rechts in 3 buurt kleine diefstallen pleegde, ok deze vrouw is aangehouden. Alg. Dagblad. ZOON DOODE ZUN VADER. Gisteren heeft de Haagse Recht bank de zaak behandeld tegen de 25-jarige huisschilder A. B. Pri mair was B. doodslag op zijn vader ten laste gelegd en subsidiar het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, de dood ten ge volge hebbend. De Officier van Justitie vroeg voor het primair ten- lastegelegde vrijspraak. Van de subsidiaire beschuldiging achtte hij het bewijs geleverd. De Officier wilde het aan de Rechtbank over laten, op welke wijze deze zou be schikken over de mogelijkheden om verdachte te doen opnemen in een krankzinnigengesticht voor de tijd van een jaar of ter beschikking te stellen van de Regering. Uit de getuigenverhoren bleek, dat de toestand in het gezin B. al jaren zeer gespannen was, zelfs zo erg, dat de moeder wegens zenuw overspanning moest worden opge nomen. De vader, die over eén bui tengewone lichamelijke kracht be schikte ,had zijn huisgenoten een ware angst aangejaagd. Hij stond moreel op een zeer laag peil, mis handelde zijn vrouw en tyranni- seerde het huishouden. De verdachte verklaarde, dat hij de bewuste dag samen met zijn vader in de huiskamer was geweest. Hij had hem het geld gegeven voor het huishouden en voor de verple ging van zijn moeder. Over dat be drag was ruzie ontstaan m de va der had de zoon bij de keel gegre pen. De jongeman had zich door krabben verdedigd. De vader zou daarop gezegd heb ben: Wacht maar, nu heb ik krab bels in mijn gezicht en nu laat ik jou ook krankzinnig verklaren en kun jij ook worden opgeborgen in een gesticht. In dodelijke angst heeft de zoon zijn vader, die was uitgegleden, toen verscheidene malen met zijn laars tegen het hoofd geschopt. De verdediger achtte het subsidair ten laste gelegde niet bewezen. De jon gen, aldus pleiter, had gehandeld uit t noodweer. Hij verzocht daarom zijn' cliënt te ontslaan van alle rechtsvervolging en hem onmiddel lijk op vrije voeten te stellen. De Rechtbank heeft dit verzoek afge wezen. HAAGSE ADVOCAAT BIJ AUTO ONGEVAL OMGEKOMEN Gistermiddag om 15.00 uur is op de rijksweg UtrechtDen Haag ter hoogte van Bodegraven een luxe wa gen, bestuurd door de 57-jarige Haagse advocaat mr dr W. M. Wes terman, bij het passeren van een an dere auto, over de kop geslagen. De bestuurder, die alleen in de wagen zat, liep hierbij zulke ernsti ge verwondingen op, dat hij tijdens het vervoer naar het Sint Jozefpa viljoen te Gouda is overleden. GOUDSMOKKELARIJ ONTDEKT. Een Duitser en drie Amsterdam mers zijn door ambtenaren van douane-recherche en C.C.D. gearres teerd, in verband met een enorme smokkelarij van goud en sieraden naar Duitsland. Er is in totaai voo een ton aan gouden sieraden in be slag genomen. Onder de Amsterdammers bevin den zich twee broers, die een café in de Leidsestraat drijven. De Duitser kocht het goud en de Amsterdam mers smokkelden het over de grens. Het onderzoek in deze zaak is no" gaande. De douane vermoedt, dat de arrestanten ook automobielen smokkelden - „Volkskant" De Zwijndrechtse politie heeft een inval gedaan in een huis, waar ge legenheid werd gegeven tot het be oefenen van een hazard-spel. Het gezelschap gokkers, dat bezig was met het spel „zeven-elf", werd ge arresteerd en naar het politiebureau 'overgebracht. Nadat een volledige bekentenis was afgelegd, werden de spelers weer op vrije voeten ge steld. De bewoner van het huis werd vastgehouden. Onder de hazard spelers bevonden zich mensen, die speelden van het geld, dat hun door maatschappelijk hulpbetoon voor de instandhouding van hun huisgezin was verstrekt. Zo de zeis de korenaren velt, zo velt de dood de men senlevens Na een korte periode van ongesteldheid ontviel ons zo geheel onverwacht onze hooggeachte 2e Voorzitter van de Leidse afd. van de K.V.P. en onze oprechte medewerker als Raadslid, Wilmer, de diplomaat; ja, maar dan in de goede zin van het woord. Wilmer, de democraat; ja, maar dan in de gave zin van het woord, Voor het katholieke leven in onze stad is dit heengaan een groot verlies. Wat heeft deze man gewerkt in de Staats partij van weleer, nu in de K.V.P. en wat was hij een goed bestuurslid. Overleggen, praten en dan doen; geen vijan den maken door stokstijf eigen mening op te dringen maar vrienden maken door begrip te hebben voor ander mans mening en begrip te kweken voor de eigen mening Geduldig ja, maar hij bereikte toch zijn doel Niet minder zwaar is dit verlies voor onze stad als raadslid, als dienaar van het algemeen belang. Leiden was hem lief en alle belangen gingen hem ter harte. De gebie den van onderwijs, sociale zaken, volkshuisvesting, zij hadden de warme belangstelling van ons oudste raadslid Als voorzitter van de fractie was hij de alom erkende en zo beleidvolle figuur, die wij node zullen missen. Persoonlijk bewaren wij aan de heer Wilmer de herinne ring aan een goede vriend, een raadgever en een trouwe medewerker. Trouw, ja dat was hij. Trouw aan zijn werk trouw aan zijn stad. Trouw aan al degenen met wie hij kon samenwerken. God geve zijn ziel de eeuwige rust. En moge ons allen iets bijblijven van zijn heilige rusteloosheid om te leven, te werken en te dienen. S. MENKEN, Voorzitter K.V P. In een schuilplaats in de ber gen bij Ancona heeft de Italiaanse pclitie een partij Amerikaanse tabak ter waarde van ruim 70.000 gulden gevonden. Twee personen zijn in verband hiermede gearresteerd. Men gelooft een reusachtige interna tionale smokkelorganisatie op het spoor te zijn. Volgens de Congregatie voor de Verbreiding van het Geloof zet ten ongeveer 14.000 priesters, reli gieuzen en monniken in China on danks de communistische overwin ning hun werk voort. De Engelsman Anthony Hough ton le Touzel houdt er een eigen aardig beroep op na. Hij verdient reeds 15 jaar lang geld met proces sen tegen personen, van wie hij ontdekt, dat zij de wet op de Zon dagsheiliging van 1780 overtreden. Zes rijke boeren te Brandys (Bohemen) zijn tot 2 a 10 maanden dwangarbeid, een geldboete, confis catie van hun land en ontzetting uit het burgerrecht veroordeeld, omdat zij minder dan de door de staat vastgestelde hoeveelheid graan heb ben ingeleverd en een te klein ge deelte van hun grond bebouwd heb ben. Maandagavond omstreeks 10 uur is in Noord-West-Europa, on der meer boven Engeland, Frank rijk en Duitsland, Noorderlicht waargenomen. Tijdens dit natuur verschijnsel, het gevolg van zonne vlekken, werden de radio-uitzendin gen, vooral tussen Amerika en Euro pa, sterk gestoord. ALPHEN AAN DEN RIJN WERKGELEGENHEID EN WERK LOOSHEID IN DE RIJNSTREEK. Het algemeen beeld van de werk loosheid in Nederland in het afge lopen jaar weerspiegelt zich ook in de toestand in de Rijnstreek. Ook hier was het aantal werklozen in 1949 hoger dan het jaar daarvoor. Het gemiddeld aantal ingeschreve nen was 111, gedurende de winter periode (5 maanden) 186 en in de zomerperiode (7 maanden) 58. Deze c'ifers waren voor 1948 resnectieve- liik 90, 158 en 44. Op 31 December 1949 waren 237 werklozen ingeschre ven, t^öen 129 op dezelfde datum van 1948. De personeelsvoorziening. In het afgelopen jaar werden 1058 personen van werkgelegenheid voor zien, waarvan 75 buiten het rayon Aloihen a.d. Rijn van het Arbeids bureau in het gewest en 89 in an dere gewesten. De vraag naar ar beidskrachten liep terug van 1040 in 1948 tot 1017 in 1949. Er kon niet p°n aRe aanvragen worden voldaan. Dit betreft speciaal de metaalnijver heid. Aan de emte vraag om grond werkers kon in de re?el worden vol kan. Over het algemeen was aan vraa? naar vekbe^'ame timm°r- lieden, metselaars, schilders etc. in verband met de grote a^'viteit in Kouwr:;vprheid, niet altüd te vol doen. Wel ie getracht door mtlen*n<» en iiitvi«sel'ng van arVoHskrachten in de dringendste gevallen te voor zien. In verband met het tekort, aan vak arbeiders in de me'aalnüverhe'd, me^r sneciaal in de sch°ensbouwnii- verheid, wo'-d* door een 6-tal scheeps werven ooleidincr in het bedriif ge- aeven, voornameliik aan jeugdigen. H'eraan wordt door 37 personen deel genomen. De onle^ding is zodanig ge regeld, dat een gedeelte des morgens en een ander Gedeelte des middags theoretisch onderricht krijgt, in de vakken scheenebescMeter. s"he»nq, bontwerker, ijzerwerker en afschrij' ver. In specifiek vro"vei"kp wer1--en momenteel een kleine 100 meisjes. Vakon'wi'rkeling en beroepskeu zevoorlichting Gedurende 1949 werden 29 perso nen als cursist ingeschreven oo de Rijkswerkplaats te Le'den, waarvan aan het einde van dat jaar nog 15 personen in opleiding waren. Aan 161 personen, woonachtig in het x-ayon Alphen a. d. Rijn zijn in 1949 adviezen inzake beroepskeuze verstrekt, t.w. aan 75 mannen en 7 vrouwen zonder en aan 72 mannen en 7 vrouwen met psycho-technisch onderzoek. Het betrof hier voorna melijk leerlingen die de school had den verlaten of zouden gaan verlaten, jeugdige werklozen en pupillen. Gedemobiliseefden Gedurende 1949 hebben zich 38 ge- demobiliseerden laten inschrijven voor plaatsing, waarvan 8 door het Arbeidsbureau konden worden te werkgesteld, 6 werden geplaatst op de Rijkswerkplaats te Leiden en 6 vonden zelf werk. Bij een brand op een boerderij te Adison (Michigan) zijn de eige naar en zijn zeven kinderen in de vlammen omgekomen. Alleen de moeder bleef in leven. De 5 pet. loonsverhoging is na genoeg over de gehele linie doorge voerd, voor zover het College van Rijksbemiddelaars de kwestie kan overzien. Toen een bewoner van de Oude- manstraat in Den Haag een reparatie onder de vloer van zijn huis ver richtte, vond hij een hoeveelheid W. A.-kleding. Het bleek dat hier een N.S.B.-er had gewoond, die inmiddels is overleden. DUW-objecten Bij het object Noordse Buurterpol- der, waarmede op 15 Nov. 1948 een aanvang werd gemaakt in DUW-ver- band, waren op 1 Januari 1949 166 personen werkzaam. Het grootste aantal tewerkgestelden was 357 in Februari, het laagste 131 in Mei, ter wij] aan het einde van het jaar 319 personen te werkgesteld waren. De tewerkgestelden waren afkomstig uit de rayons Leiden, Ka'wijk, Lisse, Gouda, Woerden. Den H?ag, Maars- sen, Hoofddorp en Alphen aan den Rijn. Op 1 November werd een nieuw DUW-object geopend, t.w. het aan leggen van een rijwielrad van Wou- brugge naar Koudekerk a. d. Rijn. waaraan 48 arbeiders tewerkgesteld werden. Op 5 December is aange vangen met bp' nv.-™* to Hazerswou- 'e, het dempen van een vliet. Hipr waren 99 persontewerkgesteld. Op 19 December kwam daarbij het object te Zevenhoven, het diepspit- ten van landerijen. Voor deze drie laatste objecten kwamen de arbeiders uit de rayons Leiden, Lisse, Katwijk en Alphen a. d. Rijn. Aan het einde van 1949 waren hierbij 506 personen betrokken. Er werden 39 rapporten samenge steld inzake emigratie, t.w. 23 voor emigratie naar Canada, 8 voor Zuid- Afrika, 4 voor Australië, 3 voor Ar gentinië en 1 voor Zwitserland. Tentoonstelling Landbouwhuis- houüschool. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan houdt de Land- bouw-huishoudschool te Alphen aan den Rijn in haar gebouw aan de Raadhuisstraat een tentoonstelling op het gebied van de klederdracht der laatste kwart eeuw. Op instiga tie van de Holl. Mij van Landbouw is deze school gesticht. Onder veel belangstelling werd zij destijds door wijlen burgemeester dr. H. J. Lo- vink geopend. Vanaf de eerste da gen van voorbereiding tot heden is de heer C. D. J. Tolk secretaris van deze instelling geweest. Tijdens de oorlog werden ook deze school de moeilijkheden niet bespaard. Er was slechts keuze van ophouden of €en gemeentelijke school te worden. Begrijpelijk had -leze omzetting nog lange tijd na de bevrijding haar nasleep. Burge meester nzr. F. M. A. Schokking maakte de situatie weer normaal, door de school haar zelfstandigheid terug te geven. Hoewel het schoolbestuur met de officiële viering van dit jubileum wenst te wachten tot zijn nieuwe school aan de Potgieterstraat in ge bruik genomen kan worden, heb ben enkele personen zich ingespan nen, om deze dag toch op beschei den wijze in het middelpunt van de belangstelling te brengen, en zij meenden dit niet beter te kunnen doen dan door het houden van deze tentoonstelling. Behalve stands waar de kleding stukken te bewonderen zijn, zoals die in de loop van de laatste 25 ja ren werden gedragen door baby's tot ouden van dagen, ziin er een aantal stands o.a. van schei- en na tuurkunde en van het algemeen vormend onderwijs. De tentoonstel lingsruimte is smaakvol versierd met planten van eigen kweek, want ook in plantkunde krijgen de leer lingen de elementaire beginselen onderwezen. De tentoonstelling is vandaag geopend. 40 Jaar In het typografenvak. Het was voor de heer J. W. Meijer# Dinsdag een zeer belangrijke dag. Iimmers juist 40 j. geleden kwam hij als jongmaatje in dienst bij de fa. N. Samsom N.V., waar de jubilaris thans de functie van voorman-ma- chin-ezetter vervult, De oudste fir mant, de heer N. Samsom sprak woorden van waardering tot de ju bilaris en vanzelfsprekend ook tot diens vrouw. Namens de directie bood de heer Samsom een fraaie boekenkast aan terwijl ook het ge bruikelijke geschenk onder couvert niet ontbrak alsmede het getuig schrift van de Mij. van Handel en Nijverheid. Namens de collega's sprak de heer van Brussel, waarin hij gewaagde van de hartelijkheid, die er steeds uitging van de heer Meijer. Bloemen werden aangeboden aan mevr. Meijer en aan de jubila ris een kapstok met tafelkleed. De heer van Dijk, chef van de zetterij was de derde spr. die in Meijer een trouw en arbeidzaam figuur noemde. BOSKOOP Vastenavond K.A.B. Dat men niet naar het zuiden behoeft te gaan om te gaan vasteavonden, bleek Maandagavond duidelijk op de vas tenavondviering van de K.A.B. Tal rijke leden met hun dames hadden aan de uitnodiging van het bestuur gevolg gegeven en, gezien de stem- min, hebben de „Djandis", bestaande uit leden van de afd. Boskoop van de K.A.B., die met de als herken ningsmelodie gespeelde Mandoline mars reeds terstond het contact met de toeschouwers.. De daarna op vlot te wijze ten gehore gebrachte popu laire nummers vielen eveneens zeer in dc smaak Ter afwisseling brachten voor de pauze enkele dames der le den een kort toneelschetsje, hetgeen door het goede spel danig op de lachspieren werkte. Tijdens de pauze werd koffie met stroop-njjper geser veerd, hetgeen zeer werd gewaar deerd. Na de pauze toonden enkele herenleden met een vrolijke klucht, dat zij ook nog toneel konden spe len. Na afloop bleef men nog gerui me tijd gezellig bijeen waarbij het duo HoutmanNieuwesteeg voor de nodige dansmuziek zorgde, nadat zij tevens tussen de verschillende num mers op de hun bekende wi.ize voor de muzikale omlijsting zorg droegen, LANGERAAR Vastenavond N.K.J.B. Als laat ste in deze Vastenavond heeft de N. K.J.B. een feestavond gehouden. Een avond dit voor de jonge mannen een succes is geworden. De grote zaal van bet parochiehuis begon al vroeg de eerste feestgangers te ontvangen en toen het begin kwam, was er geen plaatsje meer onbezet. De N.K.J.B. - voorzitter, de heer A. v. d. Hoorn Wz„ verwelkomde de genodigd-en, de N- K J.B.-leden en alle verdere aanwe zigen. Spr. gaf de verzekering dat. er op deze avond volop vreugde zou 7iir) en ^en ruimschoots ge^genheid zou hebben om flink te lachen. Deze toezegging is inderdaad bewaarheid geworden. De R.K. Toneelver. Con cordia voerde op de dolle klucht „Frederik de Stoute", een spel in 3 bedrijven door W. Dumont. Om deze Ho'-dwaze klucht is onbedaarlijk ge lachen, de salvo's klaterden door de zaal. Hiervoor zorgden vooral de sprekend op elkaar gelijkende twee ling-broers Frederik en Adelbert Ka toen. Die gelijkenis was oorzaak, dat men niet meer kon vaststellen met wie men te doen had. ofwel met Fre derik ofwel met Adelbert. Zelfs eigen vrouw en huisvrienden geraakten in verwarring. Dit aRes was de oorzaak van menige vergissing en de malste situatie's ontstonden. Als gewoonlijk liep alles natuurlijk goed af. en ortknoping verschafte aan ieder de verklaring. De spelers hebben volle dig hun doel bereikt en voldaan aan de wens van het N.K.J.B.-bestuur, om met dit spel dat geen andere pretentie kan hebben dan vrolijkheid brengen allen een paar uur aange naam bezig te houden. In de pauze werd een verloting ge houden. waarvan de winst voor de helft ten goede zou komen aan Kath. Thuisfront. Voor dit goede doel gin gen de loten van de band en menig een ram een prijsje mee naar huis. Kapelaan Saers heeft tot besluit een dankwoord gesproken voor de genot volle avond en tot de aanwezigen, vooral de financiële steun we'ke deze avond mocht opleveren voor Kath. Thuisfront en N.K.J.B. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. In de nacht op verschillende plaatsen temperaturen dalend tot even onder het vriespunt met hier en daar tijdelijk mist. Morgen over dag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot matige naar Zuide lijke richtingen draaiende wind. LEIDERDORP Terugkeer. Met de „Pasteur" keert in het vaderland terug de heer A. Belt, Witte Rozenstraat 9. LEIMUIDEN „St. Genesius". Maandagavond gaf de R.K. Toneelvereniging haar laatste uitvoering in dit seizoen. Vooraf kunnen wij zeggen, dat zij niet te hoog gegrepen bseft door de opvoering van dit blijspel dat bij uitstek ges~hi''t is als slot van de vastenavond Kapelaan A. Bakkum sprak een kort welkomstwoord. Het is moeiliik aldus de g.a. propaganda te maken voor „^en Huis vol her ns", maar de reputatie van de 15- jari<*e toneelvereniging waarborgt reeds een echte vastenavondviering. Direct hierna werd het gordijn opengeschoven en kreeg men te zien de smaakvolle huiskamer van Jack Gay, de hoofdpersoon van „Een huis vol herrie", het blijspel van Gerard van Zaanen. De schrijver van dit bekende spel is er in ge klaagd een blijspel te schappen vol humor, en spannende maar inge wikkelde situaties, waarbij het ene misverstand volgde op het andere, Tenslotte verkeerde het gehele ge zelschap in moeilijkheden, maar de slotscènes van alle bedrijven waren onmerkelük goed. Op een enkele uitzondering na waren de soelers heel goed gety peerd en zonder de overige te kort te doen noemen we als uitblinkers P. v. Graas als Jack Gay en Straathof als schoonmama, hiertoe m st=>at pesteld door de succesrol- len. C. v. Beiieren was weer als van ouds de lieveling van het publiek in de rol van de paardendokter. Maar ook de nieuwe leden A. van Graas en O. v. Immerseel toonden zich de juiste vertolksters voor Lot- ta en Dolly. De overige spelers en speelsters pasten zich uitstekend bij hun spel aan, en door het rolvaste snel in een ^oed temuo is de uitvoe ring van „St. Genesius" een waar succes geworden. De regie was in handen van voorz. C. v. Beijeren, aan wie alle lof toekomt voor het goede geheel. Maar hiermede was het feest nog niet ten einde, want de Vrolijke Vrijbuiters, die in de pauze hun entrée gemaakt hadden, stonden gereed om de jongelui nog enige tijd te laten genieten van een dansje, waarvan dankbaar gebruik gemaakt werd. KOUDEKERK Geboren: Leentje Maria, d. van A. Visser en M. Vrijhof. Johanna Geer- truida, d. van" H. A. Blaauwendraad en J. M. C. Snijders; Maria Aleida, d. van H. H. de Munnik en A. Cocx; Jan, z. van L. de Vogel en G. Hars kamp. Gehuwd: A. van der Bijl 27 j. en K, Reijneveld 25 j; D. Bakker 28 j. M. Horstman 20 j. NIEUWKOOP Inbraak opgehelderd. Zaterdag middag reeds werd de vermoedelijke dader van de inbraak en diefstal, die werden gepleegd in de smederij van van Koert, door de politie aangehou den. Het was een zekere B. uit H. De man was enige weken geleden bij van Koert geweest om te vragen om werk. Ondanks het feit dat men voor lopig geen lasser nodig had. kwam B na enige dagen toch weer eens kij ken. Hij toonde verdacht veel belang stelling voor de snijbranders. Toen dan ook Zaterdagmorgen de diefstal werd ontdekt, dacht men het eerste aan de vreemde bezoeker, die zich uitgaf voor Hendriks. De eigenaars konden een zeer nauwkeurige be schrijving geven van het signalement, betgeen veel heeft bijgedragen tot de spoedige aanhouding. De man is nu in verzekerde bewaring en heeft be kend de inbraak te hebben gepleegd. Al het gestolene is weer aan de recht matige eigenaars teruggegeven. Toneel. Het toneelverslag, gis teren opgenomen, was niet van on ze correspondent. NOORDEN Bonte avond van de K.A.J. Zon dag hield de K«A.J. een bonte avond, ten afscheid van de vastenavond. Om half 8 zette het muziekgezelschap ..Tempo" de avond in met een paar fikse marsen. Hierna opende de voor- •zitter met de christelijke groet en heette allen hartelijk welkom. Door deze opkomst, zo zei hij. gaf men wel blijk van medeleven en belangstel- Vr.<r voor het jeugdwerk in deze pa rochie. De toneelstukjes werden ge speeld door de Ka jotters en vielen --;»n de s^aak. wat wel bleek uit het applaus dat steeds weer op- eeg. Verder wekten mee mr. Tou- rino, de goochelaar die de lachsm'e- ren ook goed kon losmaken, en ..The three singing Cowboys". De muzikale omlijsting berustte bii het gezelschap .Tempo". Om 11 uur sloot de voor zitter de gezellige avond, bedankte allen nogmaals voor de opkomst en verwachtte dat deze avond nog lang in geheugen zou blijven, zodat hij de volgende" keer op nog groter belang stelling kon rekenen. TER AAR Geboren: Alida B. M., d. van W. C. G Kelder en M. A. Agnes: Johannes B., z. van J. v. 'Kessel en M. C. Sas- hen. Getrouwd: M. J. Frasnen 25 j. en Cl. va nTol 22 j. ZEVENHOVEN Goede vangst. In de Noordse- buurter Polder binnen de dijken, na bij het café „De Sluitkade", werd op 19 Februari door de heer en mevr. Bokking en de heer Timmermans uit Hilversum een snoek van ruim 10 kilo op het droge gebracht. Voor de hen gelsportliefhebbers is dit misschien een aansporing om daa^ ook eens een aasje uit te gooien. Misschien zitten daar nog wel meer van die beestjes! Groslijststemming. Aantal leden 196. Uitgebrachte stemmen 150. on geldig 4. Van der Weijden 128. Heer- kens 127, Deerenberg 127. Versteege 53, Markman 69, Paardekooper 78. n^Tim^K-UTFV ROTTERDAM 21 Febr. Vee Aanvoer 4961 stuks. 920 vette koeien en ossen, 902 gebruiksvee. 201 gras kalveren 1818 nu:htere kalveren. 142 varkens, 520 biggen, 236 paarden, 22 veulens, 98 schapen en lammeren, 102 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.2C—2.40, 2 00—2.20, 1.90 2.00 per kg., graskalveren 280 220—130, biggen 42—38—35; slacht paa-den f 1.70—1.50—1.30. lammeren 2.101.901.80, kalfkoeien f 950— 850--700, varekoeien 600525—450, vaarzen 650550425, pinken 525—425—350 per stuk, Vette koeien aanvoer iets groter, handel zeer traag, prijzen niet hoger; graskalve ren aanvoer iets ruimer, handel sle pend, prijzen iets lage-; nuchtere kal veren aanvoer groter, handel stroef, met teruggaande prijzen; biggen aan voer iets korer, handel luit, prijs-h.; slachtpaarder. aanvoer als vorige week handel stug met omhoog gaan de prijzen; lammeren aanvoer klei ner, handel stroef, prijshoudend; kalf- en melkkoeien aanvoer iets ruimer, handel kalm prijzen onveranderd; varekoeien aanvoer als vorige week, handel lui. prijzen iets hoger; vaar zen en pinken aanvoer gewoon, han del redelijk, prijzen iets hoger. WOERDJN. 22 Febr. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden werden aangevoerd 50 partijen. De prijzen waren als volgt: le soort 1.921.97, 2e soort 1.881.91, zware 2-04 per kg. Handel flauw.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2