S)e &2id6eSot4/fcci/nt Rode oproerkraaiers in Zuidoost-Azië Met een telefotozender aan de Franse grens Minister Stikker Bonn in Amerika breekt met Bulgarije Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 22 FEBRUARI 1950 41ste JAARGANG No. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Adverts 15 et* p. mm. Telefoontjes f 1.50 Vrij van alles, behalve van Moskou |"YE CHINESE communistische radio-omroep van Peking heeft de volke- U ren van Zuidoost-Azië een plan ontvouwd om zich te ontdoen van het „koloniale gezag". Punt één van dit plan is de „gewapende strijd". Opgemerkt werd, dat gewapende strijd misschien niet practisch is in sommige gebieden, waar de „imperialisten en hun lakeien" een krachti ge concentratie van gewapende strijdkrachten hebben. „In zulke ge vallen dient de bevrijdingsbeweging de vorm aan te nemen van legale en illegale massa-strijd, welke echter gecoördineerd dient te worden met de gewapende strijd, die plaatsvindt in daartoe gunstiger gebieden." „Willen deze vormen van strijd werkelijk doeltreffend zijn," zo ver volgde radio Peking, „dan dienen ze vergezeld te gaan van samenwerking met de Sovjets. Zijn eigen ondervin ding in de strijd heeft het Chinese volk de overtuiging gegeven, dat slechts wanneer men zich aan één kant vasthoudt de kant van de werelddemocratieën en vredelieven de krachten onder leiding van de Sovjet-Unie elk land de onafhan kelijkheid kan verwerven of hand haven." OOK JOEGO-SLAVIë ERKENT VIETMINH De Joegoslavische regering heeft gisteravond meegedeeld, dat zij de z.g. democratische regering van Viet nam, geleid door de nationalistische leider Ho Tsji Minh erkent. In een niet-officiële verklaring wordt gezegd, dat Ho Tsji Minhs voorstel tot vestiging van diplomatie ke betrekkingen de afgelopen week door de Joegoslavische regerings is bestudeerd. In een nota aan de re gering van Ho Tsji Minh zegt de Joegoslavische minister van buiten landse zaken, Kardelh dat zijn rege ring „zich heeft laten leiden door het principe dat elk volk recht heeft op onafhankelijkheid en souvereini- teit" en daarom het Vietnamese voor stel heeft aanvaard. Communisme heelt weinig kans in Indonesië DE MENING VAN SASTROAMIDJOJO De nieuw benoemde ambassadeur der V.S.I. te Washington, dr Sastroa- midjojo, heeft in een exclusief pers- gesprek aan Aneta verklaard, niet van mening te zijn, dat het in Azië opdringende communisme onmiddel lijk een gevaar voor Indonesië zou opleveren. Hij baseerde zijn mening in hoofdzaak op de samenstelling van de Indonesische economie, welke volgens hem van zodanige aard is, dat het communisme er niet gemak kelijk vat op zal kunnen krijgen. „Bovendien," aldus Sastroamidjojo „vormen de nationalistische gods dienstige stromingen, welke grote invloed hebben op het Indonesische volk, een waardevol tegenwicht te gen het binnendringen van commu nistische leerstellingen." Aangaande de mogelijkheid dat de Chinese bevolkingsgroep in Indone sië door de Chinese communistische regering zou kunnen worden ge bruikt voor het voeren van propagan da voor de communistische denk beelden en als instrument voor de ondergraving van het wettige gezag in de V.S.I. een mogelijkheid, waarop door sommige Amerikaanse waarnemers op het gebied van de in ternationale politiek is .gewezen verklaarde dr Sastroamidjojo dit ge vaar niet te zien, daar de Chinese in woners van Indonesië altijd gezags getrouwe burgers zijn geweest wier trouw ten opzichte van het land, waar zij wonen, generlei verdenking H.M. KONINGIN JULIANA IN SANKT ANTON AANGEKOMEN H.M. koningin Juliana dankt de 13- jarige Elisabeth Tchol, het dochter tje van de skileraar der prinsesjes voor de bloemen die Elisabeth haar bij aankomst in Sankt Anton over handigde en het gedicht, dat zij er bij opzegde. V.l.n.r. Elisabeth Tchol, H.M. de Koningin, prinses Irene en prinses Margriet. iwr~- rechtvaardigt. Hu voegde hieraan toe dat de positie aer Chinezen op het gebied van de Indonesische economie van dien aard is, dat de communis tische denkbeelden voor hen weinig aantrekkelijks zullen hebben. LEDEN VAN DARUL ISLAM MELDDEN ZICH Van officiële militaire zijde wordt gemeld, dat Donderdag 120 leden van de Darul Islam onder leiding van een zekere Wachid zich volledig bewapend gemeld hebben bij een TNI-post in Tjondong. Zij zijn daar thans als krijgsgevangenen onder gebracht. KONINGIN JULIANA EN DE PRINSESJES IN SANKT ANTON Vrolijk lachend kijken de prinsesjes uit het venster van de Koninklijke wagon bij het passeren van het grens- plaatsje Buchs aan de Zwitsers Oostenrijkse grens. V.l.n.r. prinses Irene, prinses Mar griet, prinses Beatrix en Eleonore van Maasdijk, het dochtertje van de algemeen secretaris van het Konink lijk Huis. Hoe de douane vertederde De foto's van de aankomst van de Nederlandse koninklijke familie in Sankt Anton, die vandaag in de Ne derlandse bladen verschijnen, zijn met de draagbare telefotozender van A. N. P.-foto te Amsterdam, naar Ne derland overgeseind. Het is de eerste maal na de bevrijding, dat foto's met de enige Nederlandse draagbare te lefotozender uit het buitenland naar ons land telefonisch zijn overge bracht. Bij vorige telefotozendingen uit andere landen werd steeds ge bruik gemaakt van in het buitenland aanwezige permanente fotozenders. Het vervoer van deze draagbare telefotozender door België, Frankrijk en Zwitserland, dat met de auto van A. N. P.-foto geschiedde, is een be levenis op zichzelf geweest. De Bel gische douane bleek zeer vlot mede te werken en legde bij het transport door België geen enkele hindernis in de weg. De Franse douane, juist van de lunch teruggekeerd, bekeek ech ter de omvangrijke ingewikkelde te- lefoto-apparaten, die in vier koffers waren verpakt, met onmiskenbare achterdocht. Na een uur confereren besloot men het vervoer van de zen der door Frankrijk toe te staan, mits een Franse firma, die als douane agent optreedt, het regelmatige ver voer over het Franse grondgebied garandeerde. Daarvoor was nodig een opgave van de waarde van de appara tuur doch daar deze niet bekend was, besloten de Fransen deze te schatten. Na een tweede uur van le vendige conferenties was men het er over eens,-dat een dergelijk apparaat minstens een millioen francs moest kosten, de provisie, die de Franse firma voor de garantie krijgt, hangt af van de aard der goederen, waar voor de garantie wordt afgegeven dus werd een dik boek opgeslagen, dat veel weg had van een schriftuur uit de Napoleontische tijd. Het woord „telefotozender", in het Frans „emetteur de telefoto" was echter toen nog onbekend en daarom zocht men maar iets op, dat er enigszins op leek. De telefotozender werd.dan ook kennelijk tot de „aanverwante artikelen" gerekend en na een mi nutieuze en gecompliceerde bereke ning werd besloten, dat voor de paar uur vervoer per auto over de Franse wegen voor de Nederlandse telefoto zender 10.000 Franse francs moest worden betaald Daarmede was bij de deviezentoe- wijzmg niet gerekend en men poog de dan ook op de prijs af te pinge len" Doch dit bleek niet een voudig te zijn. Tenslotte besloten de Fransen de zender nog eens te gaan bekijken. Toen plotseling viel hun oog op een proeffoto, die op de rol van de zender zat gemonteerd en een aan trekkelijke jongedame afbeeldde. „Oh, eLle est jolie" klonk het en op slag slaagden de onderhandelingen dan ook, want een apparaat, dat bin nen acht minuten een zo mooi meis je naar alle delen van Europa kan zenden, verdient de consideratie van elke Fransman! Daarom werd de prijs van de Nederlandse zender dan ook op een half millioen francs ge steld en werd de provisie eveneens gehalveerd, waarop de Fransen de zender en het meisje met weemoed in hun hart over hun grenzen lieten vertrekken. Minister Stikker is in Bonn aan gekomen om in zijn hoedanigheid, van politieke bemiddelaar van de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking besprekingen te voe ren met een aantal geallieerden en Westduitse persoonlijkheden. Minis ter Stikker zal onder meer een on derhoud hebben met elk der drie Hoge Commissarissen, met de presi dent van West-Duitsland, Heuss, en de West-duitse kanselier, dr Ade nauer. Weken geleden reeds werd be kendgemaakt, dat de Nederlandse mi nister een bezoek aan West-Duits land zou brengen. Zijn komst wijst er op, dat de besprekingen tussen de Westelijke Hoge Commissarissen en de Westduitse politieke leiders over de economische ontwikkeling van West-Duitsland een kritiek stadium hebben bereikt. Een officiële Britse woordvoerder zei, dat minister Stik ker geen „directe invloed" op de on derhandelingen tussen de geallieer den en de West-Duitsers zou uitoefe nen. Een functionaris van de Neder landse missie te Bonn deelde mede, dat mr Stikker met zijn bezoek be oogt zich uit de eerste hand op de hoogte te stellen van de economische situatie in West-Duitsland en te on derzoeken in hoeverre het mogelijk is West-Duitslands economische sa menwerking met andere landen van het E.H.P. te verruimen. Voorts wenst mr Stikker persoonlijk con tact op te nemen met de West-Duitse vice-kanselier en minister voor het E.H.P. dr Blücher. EINDE MAART DRIE CONSISTORIES Z.H. de Paus zal einde Maart drie consistories bijeenroepen ter goed keuring van de canonisatie van vijf nieuwe heiligen, zo wordt te Vati caanstad vernomen. Er zullen op de- «e consistories geen nieuwe kardina len worden gekozen. KERKKLOKKEN VAN PORCELEIN De Evangelische Triniteitskerk in Leipzig krijgt klokken van Meissner porcelein inplaats van de gebruikelij ke metalen klokken. Tot nu toe wer den porceleinen klokken alleen ge bruikt voor carillons. Dit is de eerste keer, dat ook andere klokkep van porcelein zijn vervaardigd. Het zijn in het geheel zes klokken, waarvan de grootste ongeveer 70 c.m. hoog is. Kwestie Jeruzalem uitgesteld Op voorstel van België heeft de trustschapsraad van de V.N. besloten de kwestie van de grenzen van een geïnternationaliseerd Jeruzalem uit te stellen. De Belgische afgevaardigde Pierre Ryckmans, zei: „Ik geloof dat het beter is in dit stadium de laat ste deur niet te sluiten". Vijf stem men werden voor het Belgische voor stel uitgebracht en één (Irak) tegen. Le afgevaardigden van Engeland en de V.S. onthielden zich van stem ming. De vertegenwoordigers van Jor danië en Israël, die geen stemrecht hebben, hadden verklaard, dat zy te gen het ontwerpstatuut van de As- semblée der V.N. betreffende inter nationalisatie van Jeruzalem zijn. De Israëliër noemde het onuitvoerbaar er. de Jordaniër vond internationali satie onnodig zolang de Heilige Plaat sen in Jeruzalem onder bescherming van Jordanië blijven. ONLUSTEN ROND ASMARA Britse troepen hebben met tanks ingegrepen om een einde te maken aan de onlusten, die heden opnieuw m de buitenwijken van Asmara in Eritrea zijn opgelaaid, nadat giste- ien reeds 22 doden gevallen waren. Vandaag werden verschillende woonhuizen van Mohammedanen i: brand gestoken. Volgens de laatste berichten zijn gisteren in een dag van onlusten en gevechten 22 personen gedood en C7 gewond. De onlusten begonnen te Amba- derho, toen Shifta's (pro-Ethiopi- sche terroristen) handgranaten wier pen in een stpet van 4.000 Moham medanen, die de begrafenis bijwoon den van de stationschef van Amba- derho, die de dag te voren door een Shifta was gedood. Toen de Mohammedanen, die te Ambaderho waren gedood, naar As mara werden gebracht om te worden begraven, begonnen de gevechten ook daar. Gedurende de nacht was echter alles rustig geweest. VATICAANSE BIBLIOTHEEK BESTAAT VIJF HONDERD JAAR. Dit jaar zal het vijf eeuwen gele den zijn, dat Paus Nicolaas V in het Jubeljaar 1450 de grondslag legde voor de Vaticaanse Bibliotheek, die nu een van de grootste en voor naamste bibliotheken der wereld is. Ofschoon van de eerste tijden der Kerk de Pausen enkele boe ken en handschriften hebben ver zameld, was het toch Paus Nicolaas V, die ambtenaren aanstelde om de reeds aanwezige werken en de 340 handschriften, die hij schonk, te catalogiseren en andere handschrif ten te verzamelen. Zijn opvolgers zeten dit werk voort, zodat de bi bliotheek snel in omvang en bete kenis groeide. De gehele bibliotheek omvat thans ruim 60.000 handschriften meer dan 500.000 boeken. ZIJ SCHROKKEN ZICH EEN AAP. Gisteren ontstond er in een van de belangrijkste winkelwijken van Brus sel een paniek. Iedereen probeerde zich in veiligheid te brengen voor de achtjarige gorilla Patiki. Vrouwen gilden en parapluies bleven op straat liggen. Patiki, die in het centrum van de stad vertoningen gaf, was uit zijn kooi gebroken en bewoog zich in het begin onopgemerkt tussen de men sen. Hij weid pas gezien, toen hij een dame, die voor een etalage stond, de schoenen probeerde uit te trekken. De hulp van acht politiemannen werd ingeroepen, maar de gorilla dook tussen hun benen door en snel de een porseleinwinkel binnen. De winkelier bood hem rustig een stoel aan. Patiki ging zitten en amuseerde zich met potlood en papier, die op de toonbank lagen. Toen de inmiddels gewaarschuwde trainer van Patiki binnenkwam en de gorilla met een snelle beweging wilde grijpen, wist de aap zich weer uit de voeten te ma ken. waarbij hij echter een servies brak. Politie en trainer maakten nu bui ten gedurende een half uur jacht op Patiki. Alles echter tevergeefs. De aap kloi in lantaarnpalen en op hek ken. Ten slotte slaakte hij een gil, tikte op zijn kop en ging vrijwillig terug naar de zaal, waar hij optrad. Nieuwe verscherping van de „koude oorlog rvE VERENIGDE STATEN hebben de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije verbroken, hun diplomatieke vertegenwoordigers uit het land teruggeroepen en de Bulgaarse regering verzocht, haar afgevaardig den uit de V.S. terug te trekken. Sedert het uitbreken van de koude oor log is dit de scherpste actie, die de V.S. ooit tegen een Kominform-land genomen hebben en sinds het einde van de tweede wereldoorlog is het tevens de eerste maal, dat Washington de betrekkingen met enig land heeft afgebroken. Diplomatieke kringen in Londen verwachten dat een breuk met Hon garije zal volgen, nu te Boedapest de Amerikaan Vogeler tot vijftien en zijn Engelse medewerker Sanders tot twaalf jaar gevangenisstraf zijn ver oordeeld. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft in een lan ge verklaring de Bulgaarse regering beschuldigd van het voeren van een „campagne van vervolging, mishan deling en moord op Bulgaarse perso neel van de Amerikaanse legatie te Sofia". Het departement, dat aanvan kelijk gezwegen had om nog levende Bulgaarse employé's en hun gezinnen voor mogelijke dwangmaatregelen te vrijwaren, acht het thans onmoge lijk bijzonderheden omtrent bepaalde gevallen achter te houden. De verklaring noemt de namen van drie employé's, die plotseling gear resteerd zijn en na geheime proces sen ter dood gebracht zijn. De volle verantwoordelijkheid voor hun dood berust bij de Bulgaarse regering en het stelsel, dat zij vertegenwoordigt, aldus de verklaring. De Amerikaan se gezant kwam herhaaldelijk tussen beide, maar zyn actie werd gene geerd. De legatie kan onder deze om standigheden haar functie niet langer vervullen of bescherming beloven aan haar overig Bulgaars personeel. Deze verklaring bedoelt tevens hulde te brengen aan drie Bulgaarse staats- burburgers, die de Bulgaarse com munistische militie heeft mishandeld en gedood. De spanning tussen de V.S. en Bul garije bereikte haar hoogtepunt ruim een maand geleden toen de Bulgaarse regering Washington verzocht de Amerikaanse gezant Donald Heath te rug te roepen, wiens naam herhaal delijk werd genoemd tijdens het pro ces tegen Traitsjo Kostow, die in De cember te Sofia wegens hoogverraad werd terechtgesteld. De Bulgaarse re gering antwoordde nimmer op een formele Amerikaanse nota, waarin bedreigd werd, dat de V.S. de betrek kingen zou verbreken, indien dezë eis niet werd ingetrokken. De Bulgaarse regering brandmerk te gisteren de Amerikaanse legatie als een „centrum voor samenzwerin gen en spionnage" en beschuldigde vijf Bulgaren van het verstrekken van inlichtingen van politieke, eco nomische en militaire aard aan Do nald Heath, de Amerikaanse gezant te Sofia. Twee van hen zijn vroegere employé's van de Amerikaanse lega tie. Diplomatieke kringen in Londen zeggen, dat Engeland de betrekkin gen met Kominform-landen niet zal verbreken, maar volgens het principe van de wederkerigheid een Oost- europese diplomaat zal uitwijzen voor elke Engelse diplomaat, die uit Oost- Europa als „personia non grata" naar huis gezonden wordt. De leider van de Bulgaarse legatie te Washington, dr. Woetow, werd gisteren op het departement van Bui tenlandse Zaken ontboden om de be slissing te vernemen. Hij kreeg aan zegging schikkingen te treffen voor het vertrek van de legatieleden uit de V.S. „Ik geloof, dat de breuk vol ledig is", deelde hij aan verslagge vers mee. Waarschijnlijk zal de ge hele missie begin Maart vertrekken. Er wordt weer eens gestaakt in Parijs Duizenden arbeiders van automo bielfabrieken te Parijs en omgeving hebben gisteren voor onbepaalde tijd het werk neergelegd. Ook onder het personeel va nde Metro, de busdien sten en openbare nutsbedrijven heerst onrust. Bij stemmingen onder het perso neel van Renault, Ford en Rosengart bleek, dat de meerderheid der arbei ders tegen aanvaarding van de 5 pro cent loonsverhoging was, die de werkgevers Vrijdag j.l. hebben aan geboden, en vóór staking ter verkrij ging van een veel grotere loonsver hoging en een voorlopige maandelijk se duurtetoeslag van 3.000 francs. Bij Renault zijn al ongevere 31.000 arbeiders in staking, bij Rosengart 1200 en bij Fard zet meer dan 4.000 man de staking, die al een week duurt, voort. De transportarbeiders te Parijs zijn door hun vakverenigingen gewaar schuwd. dat zij zich gereed moeten houden de orders uit te voeren, die zij eventueel zullen ontvangen wan neer de onderhandelingen met de re gering onbevredigend blijken. De Franse ministerraad zal vandaag nieuwe maatregelen bestuderen, wel ke de openbare orde moeten verzeke ren, met name in de havens, waar heen troepen zijn gezonden voor het laden van schepen, bestemd voor In- do-China. Het vonnis over Vogeler enSanders „Een aanfluiting van het recht" De Amerikaanse zakenman Robert Vogeler, vice-president van de Intern. Telephone ans Telegr. Company, en zijn Engelse medewerker Edgar San ders, zijn gisteren schuldig bevonden aan spionnage en sabotage en veroor deeld tot resp. 15 en 13 jaar gevan genisstraf. Twee Hongaarse medebeschuldig den in dit proces, Zoltan Rado en Imre Geiger, zijn tot de „zwaarste straf", d.i. de doodstraf, veroordeeld. Drie andere Hongaarse beschuldig den werden veroordeeld tot gevange nisstraffen, variërende van 5 tot 10 jaar. De veroordeelden hebben het recht in hoger beroep te gaan. De Amerikaanse regering ver klaart, dat het proces tegen Vogeler een aanfluiting van het recht is. De Verenigde Staten beschouwen het vonnis als waardeloos en aan vaarden de zogenaamde „bekentenis sen" van Vogeler niet. Zij verklaren, dat de behandeling, waaraan Vogeler, tezamen met zijn mede-beklaagden, door de Hongaarse regering werd onderworpen, evenals het tegen hem uitgebrachte vonnis onaanvaardbaar zijn. De Britse regering vond Sanders' woordenkeus voor de rechtbank „on gewoon" voor hem. Dit „liet geen ruimte voor twijfel aan de aard der voorbereidngen, waaraan hij tevoren werd onderworpen". Het foreign office verklaart, dat de Hongaren geen Brits ambtenaar bij Sanders durfden *oe te laten, opdat niet zou worden ontdekt, op welke v/ijze Sanders „in conditie werd ge bracht". „De feiten die zijner majesteits re- gèring bekend zijn, maken het zeker, dat zijn getuigenis een samenvatting van verdraaiingen en leugens was. Hij kan geen natuurlijk motief heb ben gehad deze voor de rechtbank te uiten", aldus een officiële verklaring van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken. Hevige gevechten in Tasikmalaja Ontruiming van Garoet uitgesteld Sinds de Nederlandse troepen tien dagen geleden Tasikmalaja ten Zuid oosten van Bandoeng, ontruimden, is deze stad het centrum van hevige gevechten, zo meldt Ass. Press. Uit berichten, die met vertraging te Djakarta binnenkomen, blijkt, dat op 12 Februari 40 man van de TNI sneu velde en dat velen gewond werden tijdens een slag in de straten der stad met aanvaller van de Daroel Is lam, die zich rondom Tasikmalaja ge concentreerd hebben. Een deel der aanvallers bestaat uit troepen van Westerling. Woordvoerders van het Nederland se leger hebben bekendgemaakt, dat de ontruiming van Garoet de zus terstad van Tasikmalaja uitgesteld is Men neemt aan, dat dit is ge schiedt op verzoek van de Indonesi sche autoriteiten, hoewel Nederland se noch Indonesische woordvoerders dit wilden bevestigen. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft een voorstel, dat hij het initia tief zal nemen tot een program voor economische hulp aan het Verre Oosten, verworpen. Het voorstel was gisteren door de republikein James Fulton gedaan in de commissie voor buitenlandse za ken van het Huis van Afgevaardig den. Acheson verklaarde, dat wat voor Europa geldt, niet geldt voor het Verre Oosten. In antwoord op Fultons critiek, dat Acheson in gebreke bluft het initiatief te nemen tot een Stille- Oceaanpact, zeide Acheson, dat pre sident Truman en hij weliswaar een dergelijke alliantie gaarne zagen, doch dat de Verenigde Staten deze landen niet bijeen zouden roepen. .Als wy dat deden zouden wij het tegenovergestelde effect oogsten van v/at wij ons wensen", zo zeide hij. KaAAeJlije.... Gedenk, o mens, dat gij stof zyt en dat gij tot stof zult wederkeren.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1