MEDITN°s Vasten- en Onthoudingswet tfltinceóó Matitta MAANDAG 20 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 voor de Nederlandse Kerkprovincie Vastendagen zijn: 1. Alle dagen van de veertigdaag- se vasten, uitgezonderd de Zondagen en Paas-Zaterdag na 12 uur 's middags. 2. De Quatertemper-Woensdagen, -Vrijdagen en -Zaterdagen door het jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Maria ten Hemelopneming, Al lerheiligen en Kerstmis, behalve wanneer zij op een Zondag val len. Op al deze dagen zijn verplicht te vasten alle gelovigen, die de leef tijd van 21 jaar bereikt hebben en nog geen 59 jaar oud zijn, behalve wanneer zij om een ernstige reden daarvan wettig zijn ontslagen. Zij mogen op vastendagen slechts ééns per dag een volle maaltijd nemen en daarbij ook vlees gebruiken, uit gezonderd wanneer die dag tevens onthoudingsdag is. Bij de overige gebruikelijke maaltijden moeten zij zich echter aanmerkelijk beperken en derhalve minder voedsel gebrui ken, dan zij gewoon zijn, en zich van vlees onthouden. II. Onthoudings- of vleesloze dagen zijn: ■1. Alle Vrijdagen van het jaar, be halve wanneer daarop een ter plaatse verplichte feestdag valt. 2. Alle Quatertemper-Woensdagen en -Zaterdagen. 3. De bovengenoemde Vigiliedagen, behalve wanneer zij op een Zon dag vallen. 4. As-Woensdag, alsmede Paas-Za terdag tot 12 uur 's middags. Op al deze dagen zyn tot onthou ding verplicht allen, die 7 jaar of ouder zijn tot aan het einde van hun leven, behalve wanneer zij om een ernstige reden daarvan wettig zijn ontslagen. Zij mogen op onthoudingsdagen geen vlees, spek of jus uit vlees ge bruiken. Spijzen echter met dierlijk vet bereid en alle overige voedings middelen zijn op alle dagen van het jaar, zelfs op Goede Vrijdag, voor iedereen geoorloofd. m. Krachtens Pauselijke volmacht verlenen Wij voor dit jaar dispen satie in het vasten- en onthoudings gebod op alle dagen,' behalve op Goede Vrijdag, aan de volgende personen, ook als zij buiten Neder land verblijven: 1. Aan arbeiders, die doorgaans zeer zware lichamelijke arbeid ver richten, zoals ondergrondse mijnwerkers en an deren, die in het mijnbedrijf zeer zware arbeid verrichten; arbeiders in cementfabrieken, die met de verzorging van de ovens be last zijn (b.v. stokers) of hiermede in zwaarte gelijk te stellen arbeid verrichten (b.v. boorders en ce- mentladers) arbeiders in mergelgroeven, die onmiddellijk bij het kalkblussen be trokken zijn; stokers op schepen of op locomo tieven; arbeiders, die in steenhouwerijen zwaar hakwerk verrichten; delvers, kruiers en steenbakkers in de kleiwarenindustrie; sommige veenarbeiders, zoals turfstekers, -kruiers en -laders; caissonarbeiders, die onder water funderingen maken; dijkwerkers en griendhakkers in natte grienden. 2. Aan de arbeiders, die zware lichamelijke arbeid verrichten, wanneer zij bovendien óf voortdu rend onder kunstmatige hoge of lage temperatuur moeten werken, óf bij hun werk voortdurend in aan raking komen met voor de gezond heid schadelijke stoffen (giftige ar beid) óf aanmerkelijk langer dan normaal moeten werken, óf in de nachtploeg werken deze laatsten uitsluitend in de perioden, waarin zij tot de nachtploeg behoren. 3. Aan de gevangenen en aan de genen, die in neutrale of niet-ka- tholieke inrichtingen verpleegd worden. IV. Wij verlenen voorts in gevolge Pauselijke volmacht voor dit jaar dispensatie alleen in de vastenwet (zodat de betrokkenen derhalve zonder meer niet ontslagen zijn van de onthoudingswet) aan: 1. vrouwen, die in verwachting zijn of een kind zelf voeden; 2. allen, die zich beroepshalve wijden aan de verpleging in ruime re zin (religieuse en leken-verple- gers en verpleegsters van zieken, vroedvrouwen, kraamverpleegsters en kraamverzorgsters), doch alleen op de dagen (etmalen) waarop zij nachtdienst hebben. DISPENSATIE ALLééN IN DE ONTHOUDINGSWET. V. Vervolgens verlenen Wij krach tens Pauselijke volmacht voor dit jaar dispensatie alleen in de ont houdingswet op alle dagen van het jaar, behalve op Goede Vrijdag, aan de volgende personen, ook als zij buiten Nederland verblijven: 1. Aan de samenwonende familie leden, het inwonend dienstperso neel, de dagbedienden en genodig den van de arbeiders, die hierboven reeds op grond van hun arbeid in de onthoudingswet gedispenseerd zijn, doch alleen voor de hoofd maaltijd. Het is echter niet vereist, dat zij deze maaltijd gezamenlijk met de bedoelde arbeiders gebrui ken. 2. Aan de militairen en aan alle overigen, aan wie in dienstverband door de burgerlijke Overheid of de leiding van neutrale of niet-katho- lieke inrichtingen maaltijden wor den verstrekt, doch alleen voor zo ver zij van de hun verstrekte maal tijden gebruik maken. Eveneens aan de zeevarenden, wanneer zij zich van de scheepskost bedienen. 3. Aan de samenwonende familie leden, het inwonend dienstperso neel, de dagbedienden en genodig den van de huisgezinnen, waarvan de vader of enig hoofd niet-katho- liek is, doch alleen voor zover zij van dezelfde maaltijden gebruik maken als het niet-katholiek hoofd, zij het dan ook niet gelijktijdig. Wanneer deze personen onder de vastenwet vallen, moeten zij zich op vastendagen, buiten de hoofd maaltijd, van vlees onthouden. ALGEMENE DISPENSATIE OP ZATERDAGEN. VI. Volgens de algemene kerkelijke wet zijn alle Zaterdagen van de veertigdaagse vasten tevens onthou dingsdagen. Op grond van een bij zondere volmacht ontslaan Wij alle gelovigen voor dit jaar echter van de onthoudingswet op deze Zater dagen, met uitzondering van Qua tertemper-Zaterdag en van Paas- Zaterdag tot 12 uur 's middags. Zij echter, die van deze laatste dispensatie gebruik maken, zullen op elk dier Zaterdagen, waarop zij dit doen, driemaal het Onze Vader en het Wees Gegroet met één keel de Twaalf Artikelen des Geloofs bidden of met Pasen minstens 25 cent offeren. VII. De gelovigen, die niet behoren tot degenen, die in het voorafgaan de door Ons rechtstreeks zijn ge dispenseerd, en van mening zijn, dat de onderhouding van de vasten wet of van het onthoudingsgebod voor hen onmogelijk of al te be zwaarlijk zou zijn, kunnen zich voor het verkrijgen van volledige dispensatie of van verzachting wen den tot de pastoor der parochie of een ander daartoe bevoegde pries ter. VIII. Tenslotte vermanen Wij alle aan Onze zorgen toevertrouwde gelovi gen, om door vrijwillige verstervim gen, aalmoezen en andere goede werken aan te vullen, wat door het gebruik maken van de door de kerkelijke Overheid ingevoerde verzachtingen en dispensaties aan hun boetedoening en versterving ontbreekt. De offers en aalmoezen zullen ge stort worden in een bus, welke daarvoor tegen Pasen in de kerk zal worden geplaatst. Gegeven te Utrecht, 15 Januari 1950. t JOHANNES KARDINAAL DE JONG. Aartsbisschop van Utrecht, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. DE VERJAARDAG VAN PRINSES MARIJKE Prinses Marijke ontving op haar verjaardag van moeder een draai baar poppenhuis en van de zusjes een poppenwagen. De artsen dr. J. de Groot en prof. dr. H. J. M. Weve kwamen haar be zoeken. Een deputatie van het wa pen van de verbindingsdienst, waar van Prinses Marijke petemoei is, heeft op het paleis Soestdijk aan het jarige prinsesje een geschenk aan geboden Toen het prinsesje binnentrad, droeg zij in iedere hand een klein bezempje en toonde weinig belang stelling voor het officiële vertoon. Het geschenk, dat de deputatie aan bood, bestond uit een etui, waarop het embleem van de verbindings dienst, de naam Marijke en de datum waren gegraveerd, en dat een zil veren lepeltje en vorkje eveneens met naam en datum, inhield. Voorts werd het prinsesje geoffreerd een doos bonbons met blauwe strik en een zakje pralines. Koningin en prinsesjes op vacantie Vanmorgen vroeg vertrokken naar Sankt Anton Luide knallen van donderbussen en hartelijke goede-reis-wensen klonken vanmorgen omstreeks ze ven uur over het station Baarn, 1 toen de koninklijke trein zich in beweging stelde en H. M. de Ko- ningin met de prinsesjes Beatrix, j Irene en Margriet de vacantiereis naar Sankt Anton aanving. Enkele persoonlijke vrienden uit Baarn en vriendjes en vriendinnetjes van de prinsesjes hadden voor dit hartelij ke en onofficiële afscheid gezorgd, en dat het in goede aarde viel, bleek wel uit de glundere gezich tjes van de prinsesjes die, verrast door serpentines, die door de ge-< opende ramen het statierijtuig in dwarrelden, lachend een „tot ziens'" terugriepen. Het was vijf minuten voor zeven, toen de hofauto voor het station Baarn stopte en de koningin en de prinsesjes in de koninklijke wacht kamer kwamen. Na even met de vrienden, die zich daar op dit vroe ge uur verzameld gesproken te hebben, begaf de koningin zich i: de gereed staande trein. Zij was ge kleed in een plastic regenmantel. De prinsesjes, die ieder een eigen roodleren koffertje droegen, hadden grijze bontmanteltjes aan. De reis gaat met de koninklijke trein tot Visé, waar de salonrijtui gen achter de internationale D- trein naar Bazel worden gekoppeld. In de wagons wordt daar de nacht doorgebracht en Dinsdagmiddag komt het hoge gezelschap in Sankt Anton aan. Daar wordt dan juist carnaval gevierd en de prinsesjes hopen, dat zij nog iets van dit feest kunnen meemaken. Op het station Baarn waren ver scheidene autoriteiten van de spoorwegen, o.a. de president-direc teur ir. F. G. den Hollander aanwe zig. De kleine prinses Marijke, die eergisteren drie jaar werd, maakt de reis niet mee. Zij blijft bij haar grootmoeder, prinses Wilhelmina, met wie zij vanmiddag naar het pa leis het Loo gaat. Z. K. H. prins Bernhard zal zich, zodra hij uit Amerika is terugge keerd, eveneens naar Sankt Anton begeven. VEILIG VERKEER. PRINS BERNHARD UIT RIO VERTROKKEN. Prins Bernhard is Zaterdagavond laat per vliegtuig uit Rio de Janeiro naar Paramaribo vertrokken. De laat ste officiële plichten van prins Bern hard in Brazilië waren een receptie in de tuin van de Nederlandse lega tie te Rio en een banquet in zijn ho tel, waarop hij de versierselen van de orde van Oranje Nassau uitreikte aan 21 Brazilaanse hoogwaardigheidsbe kleders. De Kon. Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst heeft in verband met de houding, die de artsen zullen aan nemen ten opzichte van de verho ging van de loongrens der sociale verzekeringswetten, op 18 dezer een algemene vergadering belegd in Am sterdam. Over deze vergadering ver strekte de maatschappij ons het vol gende communiqué: „In de zeer bewogen vergadering kwam duidelijk tot uiting dat er in alle geledingen van de maatschappij grote ontstemming bestaat over de wijze, waarop deze verhoging, die vér-strekkende consequenties heeft voor ziekenfondswezen en volksge zondheid, als een voldongen feit aan de artsen werd voorgelegd. De vergadering nam tenslotte een uitvoerige motie aan, waarin als het oordeel van de vergadering wordt uitgesproken: „dat de geneeskundige verzorging van het Nederlandse volk en de geestelijke volksgezondheid op nieuw door de jongste verhoging van de loongrens voor de volledige zie kenfondsverzekering in zijn tegen woordige vorm in verschillende op zichten ernstig schade lijdt; en geeft ten slotte aan het hoofdbestuur uit voerige aanwijzingen omtrent het standpunt, in te nemen bij de onder handelingen met ziekenfonds-instan ties, die door de nu ontstane situatie noodzakelijk zijn geworden". KATH. VERKENNERS ORGANISEREN NATIONALE KOEMPOELAN. Dit jaar organiseren de verkenners van de katholieke jeugdbeweging een nationale koempoelan. Deze bijeen komst, "waaraan enkele duizenden leiders en leidsters van de Katho lieke verkennersbeweging zullen deelnemen, wordt op 17 en 18 Juni gehouden op de Goudsberg te Lunte- ren. Op deze Koempoelan zal onder meer het twintigjarig bestaan van l de Kath. Verkerinersorganisatie in Nederland worden gevierd. Tezamen met de Nederlandse padvinders vie ren de katholieke verkenners in 1950 tevens het veertigjarig bestaan van de padvindersbeweging in Nederland. de superieure tanpcream "MEDINOS LABORATORIA AMERSFOORT VRIJ OP 1 MEI Op Maandag 1 Mei de dag waarop de verjaardag van Koningin Juliana zal worden gevierd heeft het over- hèidspersoneel de gehele dag vrij, zo vernemen wij.' Ook de leerlingen van het openbaar onderwijs zullen die dag vrij-af hebben. Naar ver wacht wordt, zal het bijzonder on derwijs hierbij aansluiten. DE GOEDKOPE-WONING- PLANNEN. Zoals bekend is op het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting een groot aantal plannen inge diend, waarvoor in navolging van het z.g. plan Bouma met een lagere jaar- liikse biidrage per woning kan wor den volstaan. Ten aanzien van deze goedkope woningbouw, voor zover deze ter hand wordt genomen door woning- bcuw-verenigingen en gemeenten, is in de staatscourant van 17 Februari j.l een financiële regeling versche nen, waarin de bijdragen zijn vast gelegd. Deze bijdragen zijn geba seerd op de Woningwet en het Wo- ningbesluit, terwijl in het algemeen de voorwaarden zullen gelden, wel ke voor normale woningbouw van kracht zijn. Een bijdrage is in een bijlage bij de ministeriële beschik king aangegeven en varieert van 80.tot 130.afhankelijk van type en grootte der woningen. Voor de door particulieren te bouwen wo ningen zal op soortgelijke wijze een afzonderlijke maatregel worden ge troffen binnen het kader der alge meen geldende regelen voor de finan ciering van particuliere woningbouw. DE STIJGING VAN DE BENZI NEPRIJS Ter toelichting van bij gaande grafische voorstelling, wel ke een duidelijk beeld geeft van de gestadige en waarlijk niet onbelang rijke stijging van de benzineprijs, als gevolg van de sedert 1932 steeds ho ger wordende belasting op deze brandstof diene het volgende: Nadat van 1925 tot 1932 aan ge woon invoerrecht een bedrag van 0.9 cent per liter werd geheven, ont stond de eerste aanzienlijke prijsver hoging in 1932, toen een bijzonder invoerrecht een bedrag van 4,3 cent extra per liter werd geheven. In het jaar 1935 volgde een nieuwe verho ging met een halve cent per liter ten behoeve van de versnelde bruggen bouw. Nadat in 1938 het bijzonder invoerrecht tot 6,5 cent per liter was verhoogd, steeg dit in 1941 tot 6,7 ct. en in 1947 tot 11 cent per liter. Mede door het gewone invoerrecht, de invoerbelasting, statistiekrecht, consentrecht en heffing vor het Rijks bureau voor Aardolieproducten was de benzineprijs in 1947 verhoogd met een bedrag van 12,8 cent per liter. En dit zou dan, als het Regeringsvoor stel door de Staten-Generaal wordt aangenomen, opnieuw stijgen tot on geveer 18,5 cent per liter. Zoals uit de grafiek blijkt, zal men dus in dat geval bij het kopen van benzine, meer belasting betalen dan benzine. In de vroege ochtenduren van Za terdag, zagen koddebeiers, die hun ronde maakten in het verboden duin terrein bij Scheveningen twee jonge lieden, met konijnenstrikken. Op be vel werd geen halt gehouden. Een der jongelieden bedreigde de amb tenaren met een steen, waarna bei den het op een lopen zetten. Nadat ter waarschuwing in de lucht was geschoten, vuurde een der kodde beiers op de vluchtenden. De 22-ja- rige M. K. werd in het been getrof fen. De andere gaf zich daarna over. De twee gevangenen werden aan de politie overgeleverd. Men heeft K. in een ziekenhuis doen opnemen. Zijn maat, de 23-jarige W. V., is gevan gen gezet. AANKOMST „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" EN „EMPIRE BRENT" Het troepenschip „Johan van Ol- denbarnevelt" wordt in de nacht van Maandag 20 op Dinsdag 21 Februa ri in de haven van Amsterdam ver wacht. De ontscheping van de op varenden begint behoudens on voorziene omstandigheden Dins dagmorgen te 9 uur. Het troepenschip „Empire Brent" wordt in de late namiddag van Dins dag 21 Februari in de haven van Amsterdam verwacht. De ontsche ping van de opvarenden van de „Em pire Brent" begint onvoorziene omstandigheden voorbehouden Woensdagmorgen te 9 uur. MARGARINEFABRIKANTEN WILLEN HUN PRODUCT VITAMINISEREN. Namens de Onder vakgroep Marga rinefabrikanten is bij de Minister van Landbouw en bij andere regeringsin stanties aangedrongen op vitaminise- ring van margarine. De prijs per pak je zou dan een cent moeten stijgen. Voorheen, toen vitaminerijke pro ducten schaars waren, heeft de re gering vitaminisering van de marga rine betaald in de vorm van subsidie. Men achtte zulks enige tijd niet meer nodig. De margarinefabrikanten stellen zich op het standpunt, dat de voor ziening met vitamine A op de goed koopste en zekerste manier via mar garine kan geschieden. De grondstof kan thans in landen met zwakke va luta worden aangekocht. De prijs van hun product moet bij vitaminisering echter met een cent per pakje stijgen, waarvoor herhaaldelijk toestemming is gevraagd. Zij wachten thans op een toegezegd nader overleg. DE OUDEWATERSE BANK. Enkele dagen geleden berichtten we, dat door de Amsterdamse poli tie een drietal mannen was aange houden, verdacht van handel in on geregistreerde effecten. Een en an der zou aan het licht zijn gekomen bij het onderzoek naar de manipula ties bij de Oudewaterse Bank. Een van de arrestanten is thans in vrijheid gesteld. De beide anderen, een Amsterdamse bankbediende en een effectenhandelaar zijn voor de officier van justitie geleid. MAN WILDE ZIJN VROUW WURGEN. De Haarlemse politie heeft Vrijdag avond de 24-jarige monteur G. van R. uit Haarlem geai+esteerd, die zo deelde de politie mede bekend heeft zijn echtgenote te hebben wil len wurgen. Het echtpaar woont bij de ouders van de vrouw in en door deze situatie ontstonden echtelijke onenigheden. #ET s MYSTERIE H OP DE =1 17) DOOR GUY HAMILTON De wenkbrauwen leken ruige gele borstels en overschaduwden de oog leden gedeeltelijk. Het viel niet uit te maken, waar het voorhoofd ein digde en de schedel begon, die glad en glimmend was als een biljartbal. Algy had heel wat vreemdsoortige snuiters in zijn leven ontmoet deze echter spande de kroon. Even keek de reus van onder zyn half gesloten oogleden Mortlake met een goedaardige spot aan. „Niet direct een amusant begin van de reis hè?" zei hij toen. De zware onbuigzame stem klonk vlak zonder enig spoor van verstoordheid. „Welk belang zou ik er bij kunnen hebben, om in uw bagage rond te neuzen jongeman?" Hij stak een si garet op, inhaleerde diep en blies de rook in kleine kringetjes uit. „Dat is het, wat ik nu juist ook graag wilde weten," antwoordde Al gy- „Een vergissing van uw kant, jon geman. Een vergissing op mijn woord Ik heb niet de allerminste interesse voor de inhoud van uw koffers. Zul len we het incident hiermee als ge sloten beschouwen?" De reus drukte zich in uitstekend Engels uit. Toch hoorde Mortlake aan de manier, waarop de man sommige medeklinkers, vooral keelklanken, uitsprak, dat hij een vreemdeling was „Wel laten we het er op houden, dat ik me werkelijk vergist heb". Algy begreep dat het een belediging zou wezen, indien hij bij zijn mening volhardde, vooral waar de ander zo positief en bij herhaling ontkende. Hij besloot echter, van nu af zijn hutgenoot in de gaten te houden. „Zand er over dus! Waarom zouden we ons de genoegen van de reis door een misverstand laten vergal len?" „Zo mag ik het horen!" De reus stak Mortlake een hand als een plank toe. ,Mijn naam is Sergius Petra- koff." „Aangenaam. Roger Meisom,zei Algy met een pijnlijke uitdrukking op het gezicht. Hij vreesde, dat zijn hand in de geweldige druk gekraakt zou worden. „Het zal me een waar feest zijn, mijnheer Meisom," inviteerde Petra - koff joviaal, „als u meir mij in de bar een glas bier op onze kennisma king wilt gaan drinken." „Heel graag," stemde Mortlake toe. Het bier wat uitstekend. Petra- koff deed zich kennen als een buiten gewoon gemoedelijke kerel, om Algy het misverstand, dat even gedreigd had, een onaangename situatie te scheppen, te doen vergeten. Uit zich zelf vertelde hij, dat hij scheikundi ge was en naar Hoboken ging, waar hem een leidende functie op een grote chemische fabriek wachtte. Hij had zich juist als student aan de uni versiteit van Moskou laten inschrij ven, toen de wereldoorlog uitbrak en hij naar het front gezonden werd. Tot zijn geluk had hij niet lang in die hel behoeven te vertoeven. Reeds in het begin van de oorlog, toen Von Hindenburg de Russen in de Masu- rische meren een verpletterende ne derlaag toebracht, werd hij krijgsge vangene gemaakt. Van de nieuwe koers in zijn vaderland had Petra koff niets moeten hebben. Hij was naar Zwitserland gegaan en voltooide daar zijn studies. Vier jaar had hij gewerkt in een chemische fabriek te Manchester. Nu bood Amerika hem een kans, die hij in Engeland niet ge makkelijk krijgen zou. „En u mijnheer Meisom?" vroeg de Rus glimlachend, terwijl hij zijn leeg glas tussen zijn geweldige vingers om en om draaide. „Wat doet u voor de kost? Het is een eigenaardigheid van me, die ik maar niet kan afleren, altijd graag te willen weten, wat men sen uitvoeren, met wie ik in kennis gekomen ben." Mortlake herhaalde, wat hij Brian Brandon reeds in de rooksalon op de mouw gespeld had. Hij vond, dat verdacht veel belang gesteld werd in het doen en laten van mijnheer Roger Meisom, die Roger Meisom niet was. Toch fantaseerde Mortlake in werkelijkheid er maar niet wat op los; het was inderdaad al jaren een van zijn illusies, het nog eens zo ver in het leven te brengen dat hij in 'n mooi gedeelte van Engeland 'n hoen derpark kon opzetten en de rest van zijn tijd met het schrijven van korte verhaien productief te maken. Maar dat was een illusie van Algeron Ed ward Mortlake. De hem onbekende Roger Meisom kon er wel eens heel anders over denken. Wie en wat die meneer ook mocht zijn op de Princess Marina schenen ze veel din gen omtrent hem te willen weten. En al die lieden plaatste Algy op het lijstje van verdachten. Twee stonden er al op; professor Albert Conway en Brian Brandon. Nu reeds moest een derde naam er aan toegevoegd wor den; die van Sergius Petrakoff. „Ze hebben me verteld," besloot Mortlake, „dat Californië een ideaal land moet zijn om een hoenderpark op te zetten. De grond is er goedkoop en voor het doel bijzonder geschikt. Ik heb een beetje geld geërfd en wil nu daar mijn geluk eens gaan probe ren. Loopt het tegen, dan kan het me de kop niet kosten, want dan heb ik mijn fokkerij in Engeland toch .nog altijd. Geen ouwe schoenen weg gooien voor je nieuwe hebt, is mijn stelregel." ,Aha. Broedmachineskui kenseieren." Petrakoff klakte met de tong. „Lijkt me een verba zend interessante bezigheid. Gezond ook altijd zo in de buitenlucht. Ik zal mijn gedachten er eens over la ten gaan. De mogelijkheid is lang niet uitgesloten, dat door een juiste minutieuse toevoeging van chemi sche bestanddelen de voedingswaar de van een ei verdubbeld kan worden Als ik de formule daarvoor vind wil ik haar u tegen een aandeel in de winst met genoegen afstaan." „Wie weet!" zei Algy zonder veel enthousiasme. Hij begreep, dat de Rus de draak met hem stak. Het was al voldoen de de ironische glimlach om diens mond te zien. Petrakoff dacht naar alle waarschijnlijkheid het zijne over de heer Roger Meisom en het hoen derpark in Californië. Stil laten den ken, troostte Mortlake zich. De Rus hield zijn leeg glas tegen het licht en scheen in beraad of hij het weer zou laten vullen. Hij zette het echter neer, keek de bar rond. Een uitdrukking van aarigename ver rassing gleed over zijn gezicht. „We hebben de tijd aan ons zelf, mijnheer Meisom," zei hij tot Mort lake. „Ik zie daar een paar lui, met wie ik in mijn hotel kennis gemaakt heb. Met ons drieën zijn we ook van Londen naar Southampton gereisd. Fidele, vlotte kerels. Waarschijnlijk voelen ze wel wat voor een partijtje poker. Ga mee!" Petrakoff stelde Mortlake aan het tweetal voor. De één was een zekere Freddy Worall, robust, vierkant in elk opzicht een minzame dikkerd. De ander heette Ronald Peers. Hij was aanmerkelijk jonger dan zijn metge zel, gespierd, lenig, vlug als water in al zijn bewegingen. Iemand, die blijkbaar verschillende takken van sport intensief beoefende. Hij had 'n prettige oogopslag, zijn handdruk was stevig, hartelijk. Algy kon niet anders zeggen, of de kennissen van Petrakoff waren patente kerels, met wie ook hij het best zou kunnen vin den. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8