Vastenavond-stemming bij onze Katholieke Verenigingen L EI D S E ga HUTSPOT MAANDAG 20 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA i Nu Aswoensdag nadert V.N.L.-FAMILÏE BIJEEN. Avond van „gezellig onder ons"'. De zich steeds uitbreidende V.N.L.- familie (er zijn al meer dan 110 le den!) was Zaterdagavond uitgeno digd in het zaaltje Maria Gijzensteeg, om het Vastenavondfeest te vieren van de R.K. Voetbalvereniging „Nieuw Leiden". De geestelijk advi- seure rector L. P. M. Vester, bevond zich onder de aanwezige leden, do nateurs en introducé's, die allen welkom geheten werden door voor zitter B. Bekkering. Deze wees in zijn openingswoord op de grote steun, die de vereniging heeft onder vonden van de steeds talrijker wor dende schare van donateurs. „Toen de vereniging ging draaien, konden we zeggen: V.N.L. kan staan. Thans kunnen we zeggen: V.N.L. kan lo pen!" Om alle te hoog gespannen ver wachtingen maar direct teniet te doen, wees de voorzitter er op dat men geen grootse feestavond moest verwachten, doch slechts een gezel lige bijeenkomst, nuttig en nodig om de contacten tussen leden en dona teurs te verstevigen. Zo is het inder daad geworden. Het was een gezel lige, vrolijke avond, die voor het grootste deel door de bekende show band „The Lucky Strikes" werd ge vuld. Bekende liedjes en schlagers klonken door de zaal. Ook „The Lucky Hawaiians" tra den weer voor het voetlicht. Zij be wezen wederom dat met gestage stu die nog veel .te bereiken zal zijn. De heer L. v. d. Meel gaf enkele accor- deon-soli, na de pauze als muzikale clown met assistentie. Een aardige attractie in de pauze verblijdde ve len met een prijsje. Onder leiding van de heer C. G. Langezaal werd tenslotte een dansje gemaakt, met muzikale medewerking van de band, waarna om halï twaalf het einde kwam van deze geslaagde avond. Dans, muziek en voordracht. De Katholieke volksdansgroep „De. Grote Ronde" en haar jongerengroep'. „De Tovercirkel" gaven Zaterdag avond in het Katholiek Militair Te huis een vrolijke ouderavond. Een bont program van flansen, muziek en voordracht werkten deze jonge mensen af en in de intieme sfeer van deze avond was het niet moei lijk de ouders daarin ook actief te betrekken. Ondanks de beperkte ruimte deden de dansen het weer uitstekend. De traditionele Grote Ronde opende de lange serie, waarin ook de fleurige Lintendans, de kostelijke Jan Klaas- sen, Mollen en Kruisen en andere „Peerke Donders" vierde feest Zaterdagavond hield de R.K. ver eniging voor E.H.B.O. „Peerke Don ders" haar jaarlijkse propaganda- avond in het St. Antonius-clubhuis aan de Mare. De voorzitter, de heer C. Ch. v. d. Meer, onderstreepte in zijn openings woord het nut en de noodzaak van de EBBO in het algemeen en bracht on der de aandacht de korte berichtjes in de pers over de R.K. EHBO. Spr. wekte de talrijke aanwezige op de R.K. E.H.B.O. in staat te stellen in verschillende wijken van de stad R.K. verbandposten te kunnen vestigen of als het mogelijk is zelf een cursus in EHBO te volgen. De amusementsclub van de athle- tiekvereniging „De Bataven" alsmede de Batavano's verzorgden het pro gramma. Speciaal de toneelgroep gaf met de opvoering van „Henkie de wonderbaby" een meer dan geslaagde creatie van een wel al te grote baby. Hartelijk werd om „Henkie" ge lachen en de heer Tuithof verdiend alle lof voor deze toch zeer moeilijke rol. Na afloop dankte de voorzitter de medespelenden voor hun belangloze medewerking en bood wederkerig de diensten van de E.H.B.O. aan, met de wens dat juist van deze hulp zo min mogelijk gebruik zal worden ge maakt! Het bestuur verwacht eei'stdaags een stroom van donaties en aangiften van nieuwe cursisten. Moge deze wens in vervulling gaan. „ST. CHRISTOFFEL". Feestavond in „De Harmonie". Zoals zeer vele verenigingen voel de ook de Ned. Kath Ver. van Han delsvertegenwoordigers, Handels agenten en Verzekeringsinspecteurs „St. Christoffel", afd Leiden, zich genoodzaakt haar leden met hun da mes bijeen te roepen voor een vro lijke feestavond, ter viering van Car naval. Dit geschiedde gisteravond in de stampvolle bovenzaal van „De Harfmonie", waar de heer Conijn, voorzitter, een opgewekte schare verwelkomde, in het bijzonder de geestelijke adviseur, pater Retèl, O.F.M., en het K.A.B.-bestuur, ver tegenwoordigd door de heren J. A. M. van Oyen en A. de Kruiff. Voor het feestprogramma wilde de voorzitter geen verantwoordelijk heid dragen; dat was ir. handen van de feestcommissie, „De Drie Leo's" Dit drietal heer eer van z'n werk gehad! Het gezegde indachtig dat al le goede dingen uit drieën bestaan, hadden zij drie complete „muziek groepen" om een algemeen woord te gebruiken geëngageerd. Om te beginnen „De Graspiepers", on der leiding van de heer Koek, een ensemble van 12 personen, met pia no, viool, banjo en gitaar. Terecht hebben de aanwezigen dit optreden tweemaal met enthousiast applaus beloond. Het was keurig! Vervolgels „The Song-brothers", vier mannen met een gitaar, die zoete melodietjës brachten en een alleraardigste interpretatie gaven van het sprookje „Sneeuwwitje" op muziek. De hoofdschotel werd verzorgd door de toneelgroep „De Blaauwe Schuyte". Onder regie van de heer G. Brussel Sr. werd de klucht in twee bedrijven „De Boksende Kangeroe" van Peter van Molenbeke met veel succes opgevoerd. We zagen vorige week Zondag de eerste opvoering van dit spel voor de Leidse K.J.M.V. en gaven een uitvoerige beschrijving. We kunnen dus thans kort zijn en volstaan met te zeggen dat het deze- keer nog iets vlotter liep, ook ai was het kleine toneeltje niet ge- eigend voor zo'n stuk. Hulde aan de spelers (sters) die, ondanks de warm te in de zaal. in vlot tempo speelden. En toen dit alles ten einde was, klonken de nummers van „The Lucky Strikes" door de zaal. Eerst een vrolijke polonasie. En daarna dansen, waarmede de feestgangers zich nog enige uren amuseerden. bekende Engelse dansen waren op genomen. Op-het toneel werd nog eens dui delijk gemaakt, hoe het varken aan 'die krul in zijn staart is gekomen. Greet vertelde onverbloemd, aan de hand van een gedicht van pater van Meurs, hoeveel zij tooh wel van „Hent" hield. Professor Einstein do ceerde zijn nieuwste theorie en Flip- ke gaf zo zijn eigen visie op de OEGSTGEEST Vastenavondviering. De toneel groep „Kerkwerve" had een plan opgevat, en wél om de Oegstgeester parochianen in deze laatste dagen vóór de grote Vasten nog 'ns even uit de plooi te krijgen. En het bleek zowaar niet eens een riskant plan te zijn geweest; we weten niet of de naam, die deze toneelgroep zich in korte tijd blijkt te hebben verwor ven, daar de oorzaak van was we vermoeden van wel maar het was in ieder geval een feit, dat de Zondagavond in Sint Willibrord ge organiseerde Vastenavondviering grote belangstelling trok. Voor een uitverkochte zaal gaf allereerst de toneelgroep een opvoering van het blijspel „Het begon in een gracht", en te oordelen naar de reacties in de zaal heeft men daar enige pret tige uurtjes aan beleefd. Het was dan ook wel echt een stuk, geschikt voor een dergelijke avond, deze weergave van de belevenissen van een plotseling tot mensenredder ge bombardeerd boekhoudertje, dat eerst tegenstribbelt, maar zich later in de hem toebedeelde rol gaat in leven, tot hij er niet meer uitkomt. Maar aan het eind loopt alles toch nog met een sisser en natuurlijk ook met de nodige engagementen af. Het geheel bleek er bij de spelers en speelsters goed in te zitten en zij gaven er een genoegelijke opvoering van. Vrijwel alle figuren waren goed getypeerd, en zonder de ande ren iets te kort te willen doen, zou den wij toch even de figuur van Frederik Katoen, de quasi-mensen- redder, naar het voorplan willen schuiven. Deze heeft inderdaad het stuk volkomen gedragen en trok zo doende ook de overige spelers mee, waarvan we toch nog even Willem Zorgvlied, de hospita mevr. Appel mans en het meisje Grietje apart willen noemen. De overigen pasten zich uitstekend daarbij aan, het werd zodoende een vlotte opvoering, de zaal was gul met lachen en gaf Aan het eind een open doekje weg, wat dan ook wel verdiend was. Maar daarmee was het feest nog niet ten einde, want toen gingen de stoelen aan de kant en trachtte Hen- ny Boes met medewerking van The Footwarmters er de echte Vasten avondstemming in te brengen, voor zover het toneelspel <^aar nog niet in geslaagd was. Er zat werkelijk volop stemming in, zodat het einde weer veel te vroeg genaderd was. Men kon echter terugzien op een uitstekend geslaagde Vastenavond viering. Groslijststemming. Aantal geldi ge stemmen 123. Bolsius 117, Schrama 120, v. Nispen 107, Vergouwen 103, v. d. Berg 75, v. Fisenne 89, v. Mil 11, Paardekooper 31, Honaut 7, Aalberse 33, v. d. Weyden 45. Geboren: Michiel, z. van H. C. Hoijer en J. Oosting; Cunera, d. van P. Breedijk en J. H. Hoosbeek; Ja cob Rudolf, z. van R. Uittenbogaard en J. A. Collee; Petrus Theodorus, z. van G. P. van Werkhoven en A Th. Verbeij; Adrianus Gerardus, z. van G. P. van Werkhoven en A. Th. Verbeij; Liduina Geertruida Maria d. van H. C. Meijer en G. Keere- mans; Johanna Anna Maria, d. van J. C. Hooijmans en M. J. van Werk hoven; Bernhardien Hendrilce, d. van H. F. de Jong en B. C. F. Sluy- terman; Yvonne Elisabeth Maria, d. van J. P. W. Scholts en J. A. J. J. Freyser. Overleden: Pieter Schaap, e. v. W. Vonk, 55 jaar. Ondertrouwd: J. Slootweg 31 j. en C, M. Martijn 23 j. H. Baak 42 j. en A. van der Linden, 39 j. P. J. K. De- terman 34 j. en J. W. Langekamp 28 j.; E. R. D. Chaney 34 j. te Ux- bridge in Engeland en M. L. de Gruyter. Getrouwd: J. A. C. de Koek van Leeuwen en T. A. Meihuizen; W. v. Leeuwen en W. S. van der Mark; H. J. Mulder-en A. C. G. Zandber gen. LEIDSCHENDAM VLUCHT VAN RADIOGRAFISCH BESTUURD MODELVLIEGTUIG. Door de heer J. G. Smits uit Leidschendam is gisteren op het vliegveld Ypenburg een radiogra fisch bestuurd modelvliegtuig ge vlogen. Dit was voor het eerste in Nederland, dat dit gebeurde. De heer Smits werd geassisteerd door de heer G. van den Broek. Voor deze vlucht werd een speciale vergunning door de PTT verstrekt. Het toestel heeft ongeveer een spanwijdte van 2.80 meter en heeft een motor van 1/3 pk. Er werden vluchten gemaakt tot een hoogte van ongeveer twee hon derd meter, waarbij de bestuur baarheid nog volkomen in orde bleek. Groslijststemming;. In Voorburg zijn slechts 186 stemmen uitgebracht en hier toch nog 329 van de ruim 1400 partijleden. De uitslag was. v. d. Weij- den 312, Heerkens 296, Deerenberg 292, mej. Groothuizen 201, Verstee- ge 169, Markman 163. van Breuke- len 20, Hermans 59, Paardekooper 84, Capel 6, Bolsius 60, Jonkergouw 41, Mathot 9, van Fisenne 31, Sauer I. Hoynck v. Papendrecht 1, Verhoef 1, Vos 1, Groen 3, Hoogeboom 7, Ver gouwen 7, Duyvestein 18, Eikhuizen .70, Bank 10, Krijnen 71, v. d. Berg 60. SASSENHEIM Het bouwen van 17 wonin gen op een terrein aan de Bijweglaan tegenover het tricotage-atelier „Eva- na" werd door het bestuur van de woningbouwver. „Vooruitgang" ge gund aan de firma W. Jansen te Voorschoten voor de som van 159.680. Aan de firma J. M. Tromp te Beverwijk werd door B. en W. opge dragen de bouw van een R.K. oplei dingsschool met 4 lokalen voor 48.300. zondvloed en „meneer Noë". De moeders werden stevig aan het breien gezet en hoewel er menig steekje moest vallen, was er tenslotte toch één, die met een wollen buit uit de strijd kwam. De vaders lieten zich niet onbetuigd in een rookwed- strijd. Het ging er warmpjes maar gemoedelijk toe en na passen meten kon de winnaar gelukkig en heet het veld van de strijd verlaten. Daar tussendoor vlinderde een blon de ballerina over het toneel er maakte een groepje van zeven flui tisten zijn debuut. Noemen wij uit dit bont allerlei tenslotte nog het „extra-ordinaire" orkest en de ac tieve kelner Leen, die nauwlettend toezag, of ieder kopje wel met -cho colade gevuld bleef, dan is hier in vogelvlucht deze avond beschreven. Kapelaan J. J. Loerakker uit Meer burg sprak een kort maar krachtig woord over de ontspanning in het algemeen en de volksdans in het bij zonder. Met de „Tovercirkel" werd de .avond uitgedanst. Waar het ac cent op dé gezelligheid was gelegd, mag dit als zodanig geslaagd ge noemd worden. CONTACTAVOND VAN DE VERKENNERS IN DE ST. LEONARDUS-PAROCHIE. Ouders zagen het werk van hun zoons. Stampvol was het gisteravond in het St. Antonius Clubhuis, waar R.K. Verkennersbeweging van de St. Leonardusparochie de ouders van de jongens en weldoeners van de groep bijeen geroepen had voor een contactavond, die speciaal be doeld was om eens te laten zien was er zo al geschiedt in de Verkenners beweging. Op een wijze, de verken ners eigen, lieten de jongens dat zien. Natuurlijk deden zij dat op toneel; met aardige schetsjes lieten de verkenners zien hoe het er aan toe gaat op een kamp en welke avonturen zij beleven. De Welpen, de beide verkennersgroepen en de voortrekkers kwamen allemaal aan bod. Zo werd het een prettige avond, die ook werd bijgewoond door com missaris Buis, het groepscomité en verschillende genodigden. De aal moezenier, pater D. Hogenbirk O.F.M. sprak een welkomstwoord en wees daarin op het belang van een R.K. Jeugdbeweging, als een voort zetting van de opvoeding door de ouders. Een verloting verhoogde nog de gezelligheid en voordat de aanwe zigen het wisten, sloeg het klokje van gehoorzaamheid, dat deze ge slaagde en gezellige avond beëin digde. UITVOERING MATTHaUS- PASSION De uitvoering der Matthaus-Pas- sion, die zo langzamerhand ook in Leiden een traditie geworden is, zal dit jaar worden gehouden in de Stadsgehoorzaal. Slechts node, en na lang beraad, is Ex Animo er toe over gegaan de Stadsgehoorzaal voor de ze uitvoering te gebruiken, immers deze Passie-muziek komt in een ka thedraal zeker beter tot haar recht. Echter de buitengewone ongunstige weersomstandigheden van vorig jaar, maakten een intensief luisteren naar dit prachtj|;e werk bijkans onmoge lijk, de kerk is in het vroege voor jaar te koud. Nu dit jaar de uitvoe ring nog 14 dagen vroeger is dan vorig jaar, durfde Ex Animo het ri sico niet aan, en werd de verwarmde Stadsgehoorzaal gekozen. Daar de Stadsgehoorzaal echter veel minder toehoorders kan bevatten dan de Hoogl. Kerk, zal dit jaar de Gen. Rep. voor publiek toegankelijk zijn, zodat en toch zullen kunnen- genieten van Bach's onvolprezen meesterwerk. Als solisten werken mede: Ankie van Wickevoort Crommelin Sopraan, Helene Schouwman Quispel Alt; Jan Schipper Envangelist, Jan Waayer Tenor (aria's en kleine partijen), Hans Schouwman Clavecymbel. Hen- nie Schouten Orgel, Herrmm Bril en Marius Dodo Viool, Wim Clemens en Henk v. d. Velde Fluit, Simon Hout tuin en Lou Oostdam Hobo. Verder het Gemengd- en Jongenskoor van Ex Animo en het RotFerdams Phil- harmonisch Orkest. Het geheel on derleiding van Herman de Wolff. Ook dit jaar zal de Matthaus-Pas- sion in onverkorte vorm worden uit gevoerd, waarbij tussen het le en 2e deel een pauze zal zijn. De generale repetitie is op 22, de uitvoering op 23 Maart. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN." 5e Lusrum. Nu de Leidsche Kunstkling, zijn zilveren jubileum gaat vieren, is het de moeite waard, enkele histo rische feiten te memoreren. Am sterdam ging voor met de oprich ting van een Kunstkring en Leiden volgde. In Api'il 1925 werd er door de voorzitter van de Amsterdamse Kunstkring, de heer D. P. Harting, en de secretaris, de heer J. van Ruyven, in de Leidse bladen een artikel geplaatst over de mogelijk heid van oprichting van een Leid se Kring, en baanbrekers meldden zich aan, n.l. mejuffrouw C. Ouds hoorn, mejuffrouw L. Valk en me juffrouw L. Sibbes, die pogingen deden met goed gevolg. Een bespre king werd gehouden en 3 weken later op 9 Mei kwamen de Amster damse voorzitter en secretaris met genodigden bijeen en de oprichting kwam tot stand; een voorlopig be stuur van zeven dames en heren werd gevormd met mr. v. d. Worm als voorzitter. Toen genoemde -heer spoedig daarna uit Leiden vertrok, nam de heer P. van der Hoeven, het voorzittersschap, een functie die hij nog steeds vervult over en het werk ving aan met mejuffrouw Valk als secretaresse en de heer van der Heiden, penningmeester. Het le jaar al was de zaal bij voort during uitverkocht. Het le concert was een Beethovenavond, waarop Willem Andriessen solieerde. Voor treffelijk heeft de Kunstkring zich gehandhaafd ook door moeilijke tij den heen. Vooraanstaande en zelfs wereldberoemde kunstenaars traden op, als solist en in ensembles. Het Utrechts orkest speelde onder Evert Cornelis, mevrouw Noordgewier, Anna Eltuor, Jo Vincent en de En gelse zanger Falkner, Hermann Scheij, Bogtmari en andere, deden van hun schone gavengenieten. En kele pianisten, die optraden volgen: Harold Samuel (de grote Bach- speler) Orloff, Theo van der Pas, Cor de Groot, van Renesse, verscheidene andere klavier spelers, teveel om op te noemen. Van de ensembles herinneren wij ons spe ciaal het „Quintette instrumental de Paris," het Haagse blaaskwin-tet, het Jioogstartistieke Nuovo Quartet- to Italiano. Nog even belastte de Kunstkring zich met 't geven van toneelvoorstelling en dansavond, en met concerten op paedagogisch ter rein, maar hier was 't succes min der groot. Veel en goed werk is er gedaan door bestuur en bestuursle den. Verschillende dames en heren met de heer P. van der Hoeven als voorzitter, de heer de Jong als se cretaris en de heer Gerverdinck als penningmeester stellen zich met hun goede kwaliteiten ten dienste van de leden van de Kunstkring en hebben hun sporen verdiend. Onze gelukwens gaat dan ook uit naar het bestuur, naar de werkende be stuursleden en naar de jubilerende Kunstkring, die „Aan Allen" zo ve le kunstzinnige avonden heeft be reid. Moge deze nog lange jaren bloeien! Op 6 Maart a.s. zal het ju bileumconcert gegeven worden door het Quintette Instrumental de Par^. J. Kortmann. UITSLAG GROSLIJST STEMMING K.V.P. De stemming voor de nummers 1 tot en met 6 van de Candidatenlijst voor de Provinciale Staten voor de Katholieke Volkspartij had de vol gende uitslag. Afdeling Leiden. Aatal leden 1078. Aantal uitge brachte stemmen 280. Aantal geldig uitgebrachte stemmen 267. Uitgebracht op: Mr. Bolsius 256, J. C. Schrama 257, Jhr. v. Nis pen tot Pannerden 224; C. Vergou wen 207; C. van den Berg 193; Jhr. von Fisenne 199; H. J. van Mil 45; A. C. Paardekooper 36; W. Hoon- hout 20; mr. Aalberse 75; van der Weijden 90. Totaal 1602. OUD-HOOFDINSPECTEUR VAN POLITIE W. BALFOORT OVERLEDEN. Op 80-jarige leeftijd overleed gis teren de heer W. Balfoort, oud-hoofd inspecteur van Politie te Leiden. De heer Balfoort werd 25 Mei 1869 ge boren. Op 1 Maart 1895 werd hij aangesteld tot controleur bij de Leid se Politie, om in een lange reeks van jaren de politionele ladder te beklim men. .1 Mei 1896 werd hij bevorderd tot inspecteur 2e klas, op 1 April 1901 le klas en 1 Jan. 1921 tot hoofdin specteur. In 1928, toen het nieuwe politiebureau aan de Zonneveldstraat in gebruik werd genomen, nam de heer Balfoort een jaar lang het com missariaat waar, wegens ziekte van commissaris Stapel. In die tijd stelde de heer Balfoort veel belang in de politie-sport waaraan voordien nog vrijwel niets werd gedaan. De op richting van de Politie-sportvereni- ging was er het gevolg van. Op 1 Maart 1930 ging de heer Balfoort met pensioen, waarvan hij bijna 20 jaar heeft genoten. De begrafenis is bepaald op a.s. Woensdag te Ben- nebroek. Maandag, 20 Februari- Wat een wonderschone dagen heb ben we achter ons! Een Zaterdagmid dag in Leiden, alsof het lente was. Pa's met schone boord, ma's achter de kinderwagen en kinderen met glimmende groene-zeep-snuitjes. Al lemaal in de zomerse zon. Bijna op z'n zomers gekleed. Nooit zagen we zo'n drukte op de Zaterdagse Markt. En nooit schreeuwde onze lapjeskoop man zo luidruchtig en enthousiast. Zondag hetzelfde beeld. Zij het dan vermengd met Zondagse rust. Maar iedere Leidenaar die benen had, ging de deur uit, de straat op. En maar wandelen. Hier even in een etalage gluren. Daar even stilstaan. En dan weer verder. Even wuiven naar Mien- tje, die ook al op straat liep. En een praatje maken met Kees. Kijk, Kees heeft verkering. Ken je dat kind? Weer verder. De Steenstraat op, Lei- dens beroemde pantoffelparade. En over dit dlles scheen een milde zon. Zo was het goed. Als een voorproef je van wat ons te wachten staat. En nu is het weer veranderd, weer ge woon als altijd: somber, regenachtig. Maar zelfs het mooiste weer kent regenwolkjes. Ook al was en bleef de lucht Zaterdagmiddag helder blauw. Dat was een wolkje in de Wasstraat. Want de 59-jarige timmerman P. de K., uit de Gerrit Doustraat, werkte daar om twaalf uur aan een balcon en viel plotseling van vier meter hoogte op straat. De E. H. D. verbond een hoofdwond en een vleeswond boven het oog. Bovendien werden enige gekneusde ribben geconsta teerd- Voor dit alles werd onfortuin- KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR MEJ. G. RAAPHORST Bij haar 40-jarig jubileum in het St. Elisabeth Ziekenhuis Veertigjarige jubilea zyn geen zeldzaamheden, doch een veertigja rig jubileum als dienstmeisje behoort toch altijd nog tot de bijzondere din gen van de dag. Een daarvoor ver leende Koninklijke onderscheiding mogen we dan ook wel bijzonder op haar plaats achten en dat zal ieder met ons eens zijn, wanneer we ver tellen, dat hedenmorgen door bur gemeester jhr mr. F. H. van Kin schot de eremedaille, verbonden aan de Oranje Nassau-Orde, in brons, werd uitgereikt aan mej. G. Raap horst, 1ste dienstmeisje in het St. E'isabeth Ziekenhuis, die vóór veer tig jaar haar toegewijde taak in de huishoudelijke dienst aanving. Natuurlijk begon deze feestdag met een plechtig gezongen H. Mis in de kapel van het ziekenhuis, waaronder het koor der zusters o. 1. v. de heer Abram Martijn de 3-stem- rr.ige „Missa in honorem Sancti Ja- cobi" van Jan Nieland uitvoerde, ter wijl de plechtigheid werd besloten met het „Laudate Dominum" van Clemens. Daarna werd de jubilaresse in een der feestelijk versierde receptiezalen ontvangen om te midden van een talrijke familieschaar vele geluk- v/ensen in ontvangst te nemen. Rector Bernefeld sprak namens Moeder-Overste en zusters en na- rr.ans de jubilaresse een woord van welkom tot de burgemeester, om na een korte inleiding, dezen het woord te verlenen. Burgemeester van Kinschot wees op al het mooie en schone, dat het werk in het ziekenhuis in zich be vat en waarin alle geledingen zijn betrokken, vanaf Moeder Overste tot het dienstpersoneel, want allen doen hun werk voor de lijdende mensheid en daarvoor staan allen altijd klaar. Spr. zeide, dat de jubi laresse zich gelukkig mocht prijzen, dat God haar tot deze taak geroepen had en dat zij met zoveel opgewekt heid haar arbeid al die jaren heeft mogen verrichten. Het was spr. verder een bijzonder genoegen mej. Raaphorst te mogen mededelen, dat haar werk ook Ko ninklijk gewaardeerd is, want het heeft H. M. de Koningin behaagd mej. Raaphorst te verlenen de ere medaille van Oranje Nassau in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Spr. zeide overtuigd te zijn, dat deze onderscheiding met ere is ver diend en onder het zingen van het Wilhelmus door de aanwezigen spel de de burgemeester haar de mooie onderscheiding op de borst. De jubilaresse dankte in harte lijke woorden voor de tot haar ge sproken woorden en voor de ver leende Koninklijke onderscheiding. Spr. hoopte, dat zij nog vele jaren haar taak zou mogen vervullen, maar sprak daarbij tevens de wens uit, dat ook Moeder Sebastiana de bouwmoeder" haar levenswerk tot voltooiing van het St. Elisabeth Zie kenhuis moge beleven. Vervolgens sprak o.m. nog de heer A. v. Dijk, chef van de teohn. dienst van het ziekenhuis, nam?ns het per soneel, onder aanbieding van een stoffelijk aandenken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Susanna Johanna, d. van P. Lens en S. Ciere; Johannes Fran- ciscus Maria, z. van K. M. A. Doo- ve en J. Zandvliet; Jacob, z. van K. Zuidema en J. Brokkaar; Mat thias Maria Antonius Gerardus, zn van J. H. Vogelezang en J. E. Snij ders; Paulus Jacobus, z. van P. Neuteboom en S. Harteyelt; Bernar- dus Herman Joseph, z. van J. M. Pols en H. J. M. Wamelink; Maria Wilhelmina, d. van M. Sierat en M. J. Oudshoorn; Andreas Felicius Ed- vard, z. van J. A. van der Horst en C. C. H. Vos; Christiaan, z. van M. A. Stapper en J. I. T. Looman; An na Maria Apollonia Antonia, d. van P. L. Paardekooper en C. A. Venne; Hendrik, z. van W. Smit en J. T. Ruijtenbeek; Johanna Helena, d. v. S. van Maanen en H. van der Reij- den. lijke timmerman naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Om alle misverstand te voorko men, wijzen we er evep op, dat de gouden groenteboer Prins, uit de Kraaierstraat niet a.s. Dinsdag, maar pas a.s. Vrijdag z'n feest viert. Dat was een vei-gissing van Stadskok, die hij Zaterdag maakte. En nu we het toch over Zaterdag hebben moet ook maar even gezegd worden, dat er toen weinig Hutspot was. Er was wel nieuws, maar geen ruimte meer. Dat kan zo voorkomen bij een krant. En daarom vandaag nog even het bericht dat de 8-jarige F. ten H., uit de Kooilaan, Vrijdag de Lage Rijndijk overstak, zonder op het verkeer te letten. Een wielrijder kwam aanrijden en de jongen liep te gen hem op. Het gevolg was een ge broken linker-onderbeen, wat de on voorzichtige knaap een enkele reis naar het Acad. Ziekenhuis opleverde. Ondanks dit alles willen we todh niet de bedoeling hebben vandaag somber gestémd te zijn. Daarom weer iets opgewekts. Denkt U maar eens aan de filmavond, die de vereniging „Oud Leiden' a.s. Vrijdag om 8 uur gaat houden in „De Lakenhal". De heer H. Kleibrink zal er z'n veelbe sproken Leidse Niv/in-films verto nen. En vooraf wordt even een le denvergadering gehouden, waarop een bestuurswisseling moet plaats vinden. En een dag daarvoor, a.s. Donder dag dus, gaan we ook naar een film kijken. Die film handelt over de Ned. Spoorwegen en zal vertoond worden voor de leden van „Mathesis", Aan vang 7 uur in „Den Burcht". Bovendien geven wij kennis van de geboorte van een nieuwe personeels vereniging. Het personeel van de Rotterdamse Broodfabriek heeft tot oprichting besloten. Er zijn 60 leden en het doel zal o.a- zijn de contacten te verstevigen. Als we nu eens voor ons uitzien, dan is er weer van aides te beleven in ons goede oude Leiden. Want a.s. Donderdag wordt om 8 uur 's avonds in de N. W. B.. Breestraat, een schil derijententoonstelling geopend. Kunstschilder Berserik zal er expo seren. Bloemen Kriest zal een fleu rig tintje er aan geven. En dit alles wordt geopend door de heer G. H. 's Gravenzande. Tot 7 Maart kunt U er terecht. En ondertussen wordt er alsmaar feest gevierd. Het personeel van de N V. Leidse Appatenfabriek kwam Zaterdagavond bijeen in Den Burcht, waar een eigen revue werd opgevoerd nadat voorzitter G. Oosterveen had geopend en de directeur, ir. R. Kamps het woord gevoerd had. Onder lei ding van de heer F. Elferink werd vlot spel te zien gegeven; speciale lof voor de hoofdrolspelers J. van Meteren en B. van Schaik! Toen kwamen „The Sandows" met acoba- tiek voor het voetlicht. Bovendien hawaiianmuziek van de ..Waimea's'' en moderne wijsjes van de „Rythme Club." Tenslotte bal onder leiding van de heer Nieboer met muziek van de „Vincourts", tot slot van deze ge slaagde feestavond. Maar met al dat gefeest moeten we toch niet vergeten, dat er ook ern stige dingen kunnen gebeuren. Dat zagen we Zaterdagmiddag om twee uur weer. Want toen stak de 9-jarige W. van E., wonend in de Groenoord- straat, zonder uit te kijken de Haar lemmerweg over Hij werd gegrepen door een bestelwagen en ernstig ver wond door de E. H- D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Ook het personeel van Ergon Elec tric ontvluchtte Zaterdagavond het stadsgedoe en verpoosde zich enige uden zeer aangenaam in „De Groote Vink", waar voorzitter Wittenaar hen welkom heette in een volle versierde zaal. De toneelgroep speelde „De Hechtpleister". Verschillenden ston den voor het eerst op de planken. In dit licht bezien mag hun spel ge loofd worden, speciaal van mej. Stra- ver en de heer van Schaik. Tenslotte een dansje toe, met medewerking van Jan Meerpoel. En toen de klok een uur sloeg, gingen de feestgangers te vreden per bus naar de Sleutelstad terug. En nu U dit alles weer weet, meent Stadskok dat hij wel weer afscheid mag nemen. STADSKOK. LAATSTE BERICHTEN Om half een hedenmiddag heeft zich op de hoek van de Kraneweg Friese straatweg te Groningen een drama afgespeeld. Een man, een ze kere O. uit Groningen, heeft, of schoon op dit kruispunt een grote drukte heerste, iijn vrouw met een padvindersmes van het leven be roofd. Hij bracht haar een wond aan de halsslagader toe, waarna het slachtoffer dood neerviel. De man trachtte zich toen eveneens door het doorsnijden van zijn halsslagader van het leven te beroven. De politie, die spoedig ter plaatse was, bracht hem in levensgevaarlijke toestand naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij kort na aankomst overleed. De politie staat nog voor een raadsel en stelt een uitvoerig onderzoek in. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 20 Febr. Vee. Aanvoer 757. Vette koeien 539, Gras kalveren 2, Nuchtere kalveren 12, Varkens 214. Vette koeien f 2.102.35, f2—2.10, f 1.90—2.— Varkens f 17, f 1.66, 1.60. Koeien: ruimer, tamelijk, als vorige week Dinsdag. Varkens: iets ruimer, vlot, vooral niet hoger dan vorige week. VEILIG VERKEER. Wilt U gaan wandelen? Geen bezwaar! Maarloopt dan altijd op 't trottoir.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3