Hoe gaat Leiden op 29 April het Koninginnefeest vieren? Gaan de R.K. Hoofdarbeiders zich afzonderlijk organiseren? Brand in een dakpannenfabriek te Alphen a.d. Rijn ZATERDAG 18 FEBRUARI 1950 DE LEI1JSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA „Koninginnedag" vergaderde Het belangrijkste agendapunt op de zoals gewoonlijk slechts matig bezochte jaarvergadering van de Vereniging „Koninginnedag" te Leiden, was ongetwijfeld de be spreking van het feest-programma voor de komende Koninginnedag, die op Zaterdag 29 April a.s. zal worden gevierd. Het actieve be stuur kwam met uitgewerkte voor stellen ter vergadering, welke na een korte discussie werden aan vaard. De feestdag wordt, zoals gebrui kelijk, om half acht met een reveil le geopend Om aéht uur brengen schoolkinderen een aubade op het Stadhuisplein, waarna om negen uur de kinderfeesten aanvangen in de Stadsgehoorzaal en op het sport terrein aan de Zoeterwoudse Sin gel. Iets nieuws is het carillon-con cert, gegeven mét „De Reizende Beiaard", op een vrachtauto ge monteerde klokken. 's Morgens wordt op het Waaghoofd begonnen en gedurende de gehele dag zullen verschillende stadswijken bezocht worden, zodat de gehele bevolking van dit originele straat-concert kan genieten. Mogelijk wordt hieraan een collecte verbonden voor het carillon, dat alle rechtgeaarde Lei- denaars nog eens ooit vanuit de Stadhuistoren hopen te horen! 's Avonds wordt op de Koren beurs een openlucht-concert gege ven, hopelijk in een iets dragelijker temperatuur dan verleden jaar. Bovendien wordt in de Stadsge- NIEUWE STAATSSECRETARIS. Naar het A.N.P. verneemt, is het lid der Tweede Kamer mr. J. M. L. Th. Cals uit Nijmegen benoemd tot staatssecretaris bij 't ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Mr. Cals is voorzitter van de Mijn- industrieraad en voorzitter van Katholieke Jeugdraad voor Neder land. Sedert 19 Augustus 1948 is mr. Cals lid van de Tweede Kamer voor de Kath. Volkspartij. Een gedeelte van de productie van de Artillerie Inrichtingen aan de Hembrug zal weer gericht wor den op het vervaardigen van mili tair materieel. Voor de oorlog was dit de voor naamste taak van de Artillerie In richtingen. Later is men overgegaan tot het fabriceren van landbouw werktuigen en andere gereedschap pen, met welke productie overigens wordt voortgegaan. („N. v. d. D.") Leeuwentemmer aanbevallen Gistermorgen werd de heer Klant, eigenaar van het dierenpark op de Paauwberg te Valkenburg, die be zig was met de dressuur van zijn nieuwe leeuwengroep, bestemd voor circus Strassburger en bestaande uit zeven leeuwen, plotseling door een der dieren aangevallen. De leeuw, Mila geheten, moest op zijn postament komen, dan draaien en hoog gaan zitten. Tijdens de draai sloeg het anders zo rustige dier plotseling zijn rechterklauw uit en alhoewel de heer Klant zich nog zover mogelijk naar achteren wierp, werd hij ferm aan de linkerhand geraakt, zodat het bloed er uit spoot en een pees ernstig geraakt werd. Opdanks dit bracht hij het num mer ten einde en verliet daarna de kooi om zich onder medische be handeling te stellen. MARGARINESTRIJD TE GOUDA OPNIEUW OPGELAAID. Het margarineconflict te Gouda, dat Donderdag ontstond, heeft een nieuw aspect gekregen. Een winke lier verkoopt nu halfpondspakken te gen 30 cent en blijkt zich daarmee te willen onttrekken aan de afspraak, waarbij 34 cent was overeengekomen. Het gevolg is, dat alle winkeljers in de Zeugestraat tegen 28 cent verko pen. Twee arrestaties in Rotterdam. De Rotterdamse politie heeft Woens dagavond twee mannen gearresteerd, die er hun werk van maakten sta tionsloketten te overvallen. Het zijn de 26-jarige betonwerker G. v. M. uit Westkapelle aan de IJsel en de 43-ja- rige M. C. v. A., uit Rotterdam. Zij ontkenden hardnekkig, maar toen een van hun slachtoffers de fiets van A., waarop de beide mannen na hun eerste overval er snel vandoor wa ren gegaan, herkende, vielen zij door de mand. Op 17 Januari sloegen de overval lers even na middernacht op 't sta tion Beurs hun slag. De betonwer ker sloeg een ruit van het loket in, deed een greep en maakte zich uit de VQeten met behulp van de fiets van zijn wachtende collega. De buit was 270 gulden. Op 5 Februari moest een ruitje van de lokettist op het station Feijenoord het ontgelden en voor de ogen van de onthutste be ambte graaide di jongste der twee overvallers 62 gulden weg. Woens dagavond werden de twee op het sta tion Hofplein ingerekend, toen een beambte de mannen niet vertrouwde en de politie waarschuwde. hoorzaal een feestavond voor de le den gehouden. Na lang beraad heeft het bestuur besloten een voor ieder een te aanvaarden cabaret-pro gramma te laten uitvoeren. Louis Noiret is hiervoor geëngageerd. Dan is er natuurlijk weer de Oran je-wandeltocht, die elk jaar vele deelnemers trekt. Het vuurwerk zal dit jaar achterwege blijven. Een bijzonder cachet zal aan deze feestdag gegeven worden door het contact met de sport. In de week van dit feest zal namelijk een sportweek te Leiden worden gehouden, met ver schillende zeer attractieve onderde len. Behalve de verschillende Leidsc clubs nemen ook Gentenaren hieraan deel. Deze Belgische gasten worden ook 's avonds in de Gehoorzaal ver wacht. De Leidse studenten zullen een ge- costumeerde wielerwedstrijd organi seren Zondag 30 April, de eigenlijke verjaardag, is bestemd voor kerke lijke plechtigheden. Bestuursleden herkozen. Dit alles werd medegedeeld door de heer J. C- J. Lambermont, die als secretaris het jaarverslag uitbracht, nadat de voorzitter, ir. P. C. Linden- bergh, de vergadering had geopend. De heer P. de Jong, penningmeester, meldde een nadelig saldo van 9.21. Op voorstel van de hee- S. Plat- teel werden de drie aftredende be stuursleden, de heer C. A- de Bruyn. J. C. Elsgeest, en J. F. Voorbij, bij acclamatie herkozen. Na de pauze vertoonde de heer H Kleibrink de door hem opgenomen Niwin-film „Brief uit Leiden", die in een interessante afwisseling over- Op ter stembus Aan al de leden van de K.V.P. wordt met de grootste nadruk ver zocht morgen hun stem uit te bren gen op het politiek advies, om aldus veilig te stellen de candidatuur van Mr E. J. M. H. Bolsius. Men stemt geldig door te volgen de aanwijzing zoals gegeven op de oproepingskaart en op het in de stemlokalen uit te geven stembiljet. Leden, die geen oproepingskaart ontvangen zouden hebben, kunnen toch aan de stemming deelnemen door zich te melden aan een der drie stemlokalen: St. Lidwinahuis, Zoeterw. Singel, Par. School a.d. Lusthoflaan, St. Antoniusclubhuis a.d. Mare. Het eerste stembureau is geopend van 10 uur tot 2 uur; de beide an deren van 10 u. tot 1 uur. Wij wezen er gisteren reeds op, hoe onze candidaat aller waardering verdient, door zijn vele werk in het Provinciaal Bestuur. Ook nu weer fungeert onze Gedeputeerde als waarnemend Commissaris der Ko ningin. Neemt nu zoveel mogelijk aan deze groslijststemming deel. Scoort ook andere leden van de K.V.P. aan om aan de stemming deel te nemen. Het Bestuur. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexa men geneeskunde: de dames A. M. Grooss te 's-Gravenhage, H. L. Polak te Rotterdam, idem de heren: J. W. A. Losecaat Vermeer te 's-Graven hage, J. J. v. Rood te Wassenaar, C. F Schlüter te Voorburg, en P. Zwa nenburg; voor het Artsexamen le gedeelte: de heren C. de Kemp te Leiden, P. Leichtman te Leiden, E. J Renand te Leiden, A. J. W. Schel- lekens te Rijswijk; voor het Artsexa men 2e gedeelte: de heeren G. A. M. v. Assen te Leiden, C. D. W. v. Schaïk te 's-Gravenhage; voor het candidaatsexamen Nederlandse Taal: zichten en gebeurtenissen uit de de heer H. de Bruin te 's-Gravenha- Sleutelstad weergeeft. Wij bespra* ge; voor het candidaatsexamen Mu- ken reeds eerder deze film, die in J ziekwetenschap: de lieer Mahmood Indonesië veel succes heeft. Khan te 's-Gravenhage. Vergadering van „St. Christoffel" „Nieuwe ordening. De knuppel in het hoenderhok. Is de positie van de hoofdarbeider bij de K.A.B. vol doende gewaarborgd?" Over dit onderwerp sprak gister avond de heer C. de Wit, Secretaris van de Bond van Technici voor de leden van „St. Christoffel". Spr. wilde de positie van de hoofd arbeiders bespreken en welke kan sen deze maakten om zich te doen gelden bij de nieuwe ordening Hij noemde het de fout uit het verleden, welke zich nu wreekt, dat de hoofd arbeider zich nimmer zo massaal heeft georganiseerd als de handar beider. Daarnaast heeft de hoofdar beider zich immer afzijdig gehouden van de standsorganisatie. Zo komt het, dat in de K.A.B. waarvan de bondsraad 150 leden telt, hiervan 75 stemmen toekomen aan de K.A.B. _is standsorganisatie en 75 stemmen worden uitgebracht door de 24 aan gesloten vakorganisaties. Van deze 24 vakorganisaties zijn er 3 uitslui tend van hoofdarbeiders en 2 welke zowel hoofd als handarbeiders om vatten, zodat op een totaal van 150 stemmen in de bondsraad er zegge en schrijve 3 zijn van de vakorgani saties van hoofdarbeiders. Dat de positie van deze zodoen de in het gedrang komt, is duidelijk. In het laatste rapport van prof. Veraart, welke wij toch als de gees telijke vader van de P.B.O. kunnen beschouwen, komt deze tot de con clusie, dat de invoering van de P. B.O. ernstig vertraagd zal worden, wanneer in de uitvoeringsorganen niet voldoende hoofdarbeiders wor den opgenomen, omdat het ten ene- male onmogelijk is, dat de handar beiders voldoende onderlegde men sen kunnen opbrengen, om in déze moeilijke materie verantwoorde be sluiten te nemen. In deze wees Prof. Veraart op de neiging in de K.A.B. tot nivellering. Welke zijn nu de middelen om ook de rechten van de hoofdarbeiders voldoende tot gelding te brengen? Middelen. Door de organisaties van hoofd arbeiders is reeds een samenwer king tot stand gekomen en zal er gewerkt moeten worden, dat het Katholiek Verbond van vakvereni gingen zal worden omgevormd in deze geest, dat de standsorganisa ties van de K.A.B. de handarbei ders, de standsorganisatie van de Werknemende Middenstand de hoofdarbeiders en St. Aderbertus de Organisaties van de gegradueer den onder hun hoede nemen. De fout in 1945, onder de invloed van de z.g. doorbraak gedachte, moet worden hersteld. Toen hebben zich de organisaties van hoofdar beiders neergelegd bij het beginsel van het wederkerig lidmaatschap. Alleen de A.R.K.A. neemt nu een uitzonderingspositie in. Het Ned. Episcopaat heeft, namelijk catego risch verboden, dat deze bond standsorganisatorisch lid wordt van de K.A.B., al is het elk lid af zonderlijk natuurlijk vrij om zich standsorganisatorisch te organise ren waar hij zich het beste thuis- voelt. Het zal nu van de samenspreking tussen K.A.B. en W.M. en St. Adel bertus afhangen, hoe een en ander zich zal ontwikkelen, terwijl het ook zal afhangen van het begrip van de K A.B. voor de belangen van de hoofdarbeiders. Dat deze materie voordat zij is geregeld nog heel wat stof zal opwerpen, is zeker en Zaterdag 18 Februari Stadskoks bijzondere sympathie gaat vandaag allereerst uit naar de heer H. F. Prins, die a.s. Dinsdag vijftig jaar groenteboer hoopt te zijn. Er bovendien viert hij dan z'n vijf en zeventigsti verjaardag. Die sympathie is verklaarbaar. Want Prins loopt nu al een halve eeuw door de Leidse straten, om aardappelen, peen en uien te verko pen. En dat zijn juist de ingrediënten, waar Stads- kok z'n Hutspot van kookt Hij is dus om zo te zeggen klant van Prins. Alhoewel de jarige jubi laris niet veel van feest wil weten, zullen zijn vrouw en drie kinderen hem toch a.s. Dinsdag in het zonnetje zetten. Want Prins is nog steeds de motor van zijn zaak aan de Kraaierstraat. En op de veiling is hij een bekende figuur, die men nog niet wil missen. Zodat wij onze groenteboer van harte gelukwensen. En nog heel veel jaren! Bovenstaand jubileum gaat nog komen. Een ander is reeds gevierd. Dat betrof het zilveren zakenjubi- leum van de heer J. de Rijk, Rijns burger weg 44, die in 1925 zijn zaak in woninginrichting begon op Bree- straat 145. Later werd het bedrijf verplaatst naar de Rijnsburger weg. V^le gelukwensen werden de zilve ren jubilaris aangeboden. En de meeste daarvan golden ook zijn trouwe hulp, de heer N. Lardé, ofte wel „Nico", die precies 25 jaar in dienst was. Hij kreeg een mooi kar pet en voor mevr. Lardé waren er bloemen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER ZACHT. Matige tot vrij krachtige Zuid westelijke wind. Meer bewol king met in de Noordwestelijke helft van het land kans op enige lichte regen. Overdag lagere temperaturen. A.s. Maandag wordt de laatste Meer-Vreugde-Avond gehouden voor de K.A.B.-leden van de St. Petrus parochie. Om acht uur in het Anto- nius Clubhuis. Alle leden worden op deze prettige avond verwacht. Het is de laatste keer van dit seizoen. En de Leidse Kunstschilder Will Tweehuysen gaat in Rotterdam ex poseren met zes tekeningen en twaalf schilderijen. Dit alles in het gebouw van de Rotterdamse Kunst kring. STADSKOK. met recht kan hier gesproken wor den van het werpen van de knuppel in het hoenderhok. Spreker hoopte dat via Leiden dit een onderwerp gesprek zou worden in de orga nisaties van hoofdarbeiders. Op deze met vuur van overtuiging uitgesproken rede volgde een uit gebreide gedachtewisseling, waarin spreker de gelegenheid kreeg zijn bedoelingen nog te verduidelijken. De woorden van dank, welke de voorzitter sprak, waren dan ook wel op zijn plaats. Prettig was het, dat een record aantal leden deze leer zame en hoogst interessante lezing bijwoonde. De afdeling Leiden van St. Christoffel mag dan niet de grootste afdeling zijn, wat activiteit en leerzaamheid betreft kan zij zich met de grootste meten. R. K. Vereniging voor Hulp in de Huishouding De R.K. Vereniging voor Hulp in de Huishouding en de Baby, onder afdeling van de Kath. Vrouwen bond te Leiden, spreidde voor de oorlog een grote activiteit ten toon. De vereniging voorzag in vele be hoeften en het aantal aanvragen was dan ook groot. Toen kwam echter de Chinezen vieren het jaar 2501 Aan een goede traditie wordt de hand gehouden. De Chinezen, die ons in onze jaar telling ver vooruit zijn, hebben gis teravond tijdens een zeer opgewekte samenkomst in de Foyer der Stads gehoorzaal het Hsin Tjhia-feest (Nieuwjaar) gevierd, waarmede zij een periode van 2500 jaar afgesloten. Der traditiegetrouw waren het we derom de Leidse tweede-jaars, die dit feest voor aile Chinezen in Ne derland hadden georganiseerd. Als vertegenwoordiger van de Chinese ambassadeur was de heer S. S. Sze deze avond als gast aanwezig. De voorzitter van het Hsin Tjhia- Comité 2501, de heer Tan Ping Lam, sprak de nieuwjaarsrede uit. waarin hij er op wees, dat de verkregen on afhankelijkheid en souvereiniteit van de Ver. Staten van Indonesië ook voor de Chinezen van grote betekenis is geweesct. Sinds 27 December j.l. zijn wij, aldus spreker, nu immers Indonesisch staatsburger geworden, al hebben wij dan 2 jaar de tijd, om, wanneer wij dat wensen, dit staats burgerschap te verwerpen. Spreker twijfelde er echter niet aan, dat het merendeel van de anderhalf millioen Chinezen in Indonesië dit staatsbur gerschap zal aanvaarden. Bij het aan vaarden van dit staatsburgerschap zullen zij de consequenties in hun volheid dienen te aanvaarden. en Zuljen zij Indonesië als hun vader land moeten zien- Dit betekent noch tans niet, dat zij de Chinese afkomst moeten vergeten. Trouw te zijn aan JAARVERGADERING LEIDSCHE DAMVERENIGING De Leidsche Damvereniging L.D.V. hield haar jaarvergadering, die be hoorlijk bezocht werd. Na het ope- nineswoord van de voorzitter, de heer B. Slegtenhorst, waarbij hij vooral de prestatie van het le tien tal in de afgelopen competitie me moreerde. bracht de secretaris, de heer E. Klinkenberg, zijn jaarverslag uit. Bij het voorlezen van de inge komen stukken bleek dat vele geluk wensen van diverse damverenigingen uit district Leiden waren binnenge komen ter gelegenheid van het be haalde kampioenschap van L.D.V. 1. Na het korte maar krachtige jaar verslag van de-penningmeester, de heer C. Janssens. kon worden over- corlog. En daarmede gepaard gaan- j gegaan tot het belan°riike punt van de een gebrek aan textiel, terwijlce agenda, de feestviering ter gale en trots op de Chinese afkomst, cul tureel zich gebonden te weten aan de stam, waarvan zij een loot zijn, is niet onverenigbaar met een goed Indonesisch staatsburgerschap. Spreker betreurde het, dat nog steeds hel stamland China in een burgeroorlog is gewikkeld. Wie kan, als de stijd gestreden is, in een over winningsroes komen, omdat de par tij, aan welke kant hij ook staat, ge wonnen heeft? Verdrietig slechts zij ons gemoed om de stromen Chinees bloed, welke hebben gevloeit. Voorts wees spreker er op, dat de fusieplannen der Chung Hwa Hui bereids doorgang hebben gevonden en dat hierdoor de eenheid in de Chinese studenten gemeenschap in Nederland goeddeels is hersteld. De heer Tan Ping Lam sprak de wens uit, dat de goede verstandhouding tussen de Chinese studenten en de Nederlanders mocht worden be stendigd. Wij toch genieten hier als vreemdelingen de gastvrijhied van dit land en hebben daardoor de ulicht on ons genomen om niet ge heel afzijdig van de Nederlanders te leven. Spreker besloot met het uit spreken van de beste wensen voor het nieuwe jaar dat vervuld is van goede verwachtingen. Ook de vertegenwoordiger van de Chinese ambassadeur heeft in deze samenkomst nog een korte rede uit gesproken. waarbij hii teruggreen op de ethiek van de Chinese wijs< geer Confucius. Fen geanimeerd bal o.l.v. de heer J. Alphenaar besloot dit Hsin Tjhia- feest. Feestelijke contactavond. De Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers, afdeling Zuid- Holland, had gisteravond een feeste lijke contactavond belegd in het ge bouw „Prediker". De voorzitter, de beer H. de Jager, sprak het openings woord. Het verheugde spr. zeer, dat de opkomst aanmerkelijk beter was dan in het Cadigebouw. In de afgelo pen vijf jaren de Bond viert zijn over het algemeen genomen de no den minder werden, omdat bijna iedereen toen over geld beschikte. Maar na de oorlog is dat weer an ders geworden. Het geld is weer duur*en de nood in verschillende gezinnen steeg. Dus kwam er voor de vereniging weer werk aan de winkel. Zij begon daarom weer vol op en thans als onderafdeling van de Kath. Ned. Vrouwenbeweging. Het doel van de vereniging is a.s. moeders van min- of onvermogende gezinnen te vo'orzien van baby-uit zet j es en eventueel van hulp in de huishouding in de dagen van het kraambed. Vele gezinnen worden op deze wijze bij een blijde gebeurte nis gehoipen. Dat wij vandaag voor deze ver eniging de aandacht, onzer .lezers vragen, heeft een bijzondere beteke nis. Mevr. Timmerman, Kort Galge water 4, die jarenlang secretaresse is geweest, heeft thans haar functie overgedragen aan een jongere kracht. Dat is mevr. J. FisserCastelein, Janvossensteeg 73, telefoon 21273. Aan haar moeten alle aanvragen om hulp worden gericht, waarna deze in het bestuur worden behandeld. Het bestuur wordt thans gevormd door mevr. A. Bouchiervan Cleef, presidente, mevr. B. SimonisKor- tekaas, penningmeeesteresse en me vrouw A. WijtenburgHofstee, ma gazijnmeesteres. Bovendien de reeds genoemde secr. Hoe de vereniging aan de geld middelen komt, om alle onkosten te bestrijden? Door middel van dona ties. En soms een grotere gift. Maar iedereen zal begrijpen dat ook in deze vereniging de penningmeesteresse zuinig moet zijn, om met de beschei den middelen toe te kunnen komen. Nieuwe donateurs (trices) zijn daar om steeds van harte welkom. Wie voor dit uitermate sympathieke doel een steentje meent te moeten bij dragen, wordt op Haarlemmerstraat 138 hartelijk ontvangenr genheid van het 40-iarig jubbeum der vereniging. De feericommisise, 't biizonder de voorzitter de heer E. de Kier, blijkt met grootse plan nen rond te lopen, de heer de Kier wenste dan ook nog niet op de zaak •ooruit te lopen en verdocht het be stuur en leden de commissie nog en kele weken van voorbereiding te geven. Wel wilde hij verklappen, dat in de loop van de voegende maand de leden een feestavond zal worden aangeboden, waarmede dit punt voorlopig was afgehandeld. Aan het verloop van de onderlinge bórdenwedstrijden voor de samen stelling van de tientallen in het ko- ende seizoen, zal, volgens de heer W. Heemskerk, krachtiger moeten worden opgetreden. De maatreden die hiervoor nodig waren, werden door de vergadering aangenomen. In de rondvraag diende de heer J. Huisman Sr. een voorstel in tot ver hoging van de contributie, doch dit kon geen steun vinden bij bestuur en leden, daar dit nog geen directe noodzaak bleek te zijn. Verder werd bekend gemaakt, dat tot oprichting van een bibliotheek was overgedaan. Voor dat de voorzitter deze vergade ring wilde sluiten, verzocht hij de spelers van het le tiental zich voor al te concentreren op de komende moeilijke promotie-wedstrijden en hij sprak de wens uit, dat L.D.V. het komende seizoen wederom Hoofdklasse van de N.D.B. zal mo gen uitkomen. Het programma is als volgt vast gesteld: 20 Februari 1950: NDVHDC. 2 Maart 1950: HDC—LDV. 9 Maart 1950: LDV—NDV. 16 Maart 1950- HDC—NDV. 20 Maart 1950: NDV—LDV. 30 Maart 1950: LDV—HDC. Voor al deze wedstrijden is de aanvangstijd op half acht gesteld. NDV (Naaldwijk) kampioen Haags District. HDC (den Haag) hekken sluiter Hoofdklasse NDB; LDV (Lei den) kampioen Leids District. eerste lustrum is veel nuttig werk verricht en de leden hebben dat on dervonden. Zo is o.a. een gunstig re sultaat bereikt in de pensioenkwes tie. We kunnen de toekomst dan ook vol vertrouwen tegemoet gaan, aldus spreker. Vervolgens herdacht de heer de Ja ger de gevallen wapenbroeders. Al len hadden het ideaal het Vaderland te verdedigen; van sommigen werd het hoogste gevraagd wat ze geven kon den: hun leven. Na enige ogenblik ken stilte, zongen de aanwezigen het eerste couplet van het Wilhelmus. Ten slotte heette de voorzitter de afgevaardigden van de Alg. Ned. In validen Bond welkom. Spr. betreurde het dat het comité „Ereschuld en Dankbaarheid" geen gehoor had wil len geven aan de uitnodiging. De avond werd verder gevuld met het optreden van de toneelclub van de Brandweer „De Vlam", die o.l.v. C. d. Holst enige komische eenacters ten tonele bracht, en van de Hawaian band „The Maouri Islanders", o.l.v. J. Smit. K.L.-DAGKALENDER. Correspondentie: secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lieven- straat 2, Leiden, telefoon 22761. Woensdag 22 Februari. „De Doe len" (Rapenburg). Jaarlijkse alge mene ledenvergadering van het Gil de, afd. Leiden van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging. Mevr. Staal houdt een lezing over „Het Heilig Jaar". Vrijdag 24 Februari 20 uur. Ge bouw Hooglandse Kerkgracht, hoek Moriaansteeg. Jaarvergadering Kath. Volkspartij. 20 uur. Foyer van de Stadsgehoor zaal Rome-avond in het kader van de Boekenweek. Mr. Jan Derks houdt een lezing met lichtbeelden over „Rome". Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 18 Februari 13 uur tot Zaterdag 25 Februari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; de Apo theek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. Zondagsdienst der Huisartsen. A.s. Zondag zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: van Alphen. de Haan, de Jager, Jasperse, Stoffers. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacob z. van J. Smit en R. A. Kooien. Elizabeth Dingena d. van A. J. de Witte en M. E. M. Boom. Wilma d. van W. Zwart en A. Siere. Maria Johanna d. van H. Rood en A. C. van Honschoten. Petrus Jacobus Jozef z. van N. H. Hoogduin en J. E. C. Edelaar. Maarten z. van P. van Diggelen en A. de Ru. Antonius Lambertus Johannes z. van L. A. Schrier en A. M. Zwetsloot. Overleden: J. Ruijtenbeek wed. v. H. le Noble 73 j. D. K. van Kampen z. 1/2 dag. S. T. Beukenholdt vr. 75 j. Vrij zware schade aan de machines Het nieuwe gedeelte van het in 1938 uit staal en beton opgetrokken complex van de dakpannenfabriek der fa. D. van Oordt en Co N.V. te Alphen aan den Rijn is Vrijdagavond vrij ernstig door brand bedreigd. Ds Alphense brandweer, die niet beschikt over een Jacobsladder, stond aanvankelijk machteloos. Nadat bin nen 10 minuten de Leidse brandweer met het gevraagde materiaal en en kele manschappen ter plaatse was ge arriveerd, is men in effectieve samen werking erin geslaagd om de brand tot de bovenste verdieping te beper- ken. De brand was ontstaan op de der de verdieping, de z.g. droogzolder, waar de vlammen in kurkdroge en geoliede materialen, zoals houten droogrekken voor de pannen etc. een dankbaar voedsel vonden. De schade aan gebouw, appara- turen en machinerieën loopt in de tien duizenden guldens. De oorzaak van de brand is onbekend. Hoewel er om 5 uur nog op de zol der v/as gewerkt, was door niemand enig spoor van brand bemerkt. De heer K. Vonk, pannensorteer- der was de eerste die de brand ont dekte. Omstreeks 6.15 uur liep hij over het fabrieksterrein en keek toe vallig omhoog- Hij zag tot zijn schrik vlammen oplaaien op de derde ver dieping van de fabriek. Hij snelde naar boven en zag dat vlammen woedden in de opslagruim te van hout, pannenrekjes en ander kurkdroog en brandbaar materiaal. De brand was toen reeds zo ernstig, dat aan blussen met" eigen brandblus- apparaten niet meer viel te denken. De Alphense brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, kon aan vankelijk weinig tegen de brand uit richten aangezien zij niet beschikt over een Jacobsladder, die voor zulk een hoog gebouw onmisbaar is. De commandant van de brandweer, ir J. Snijder zag dadelijk, dat voor een ef fectieve bestrijding van de vuurhaard een ladderwagen nodig was. De hulp van de Leidse Brandweer werd inge roepen. Deze was binnen tien minu ten met het gevraagde materiaal en enkele manschappen ter plaatse. On middellijk werd de vuurhaard met 12 stralen bestreden. De vlammen hadden zich inmiddels over de gehele bovenste verdieping verbreid, waar overal pannen op rek ken te drogen lagen. Via de liftkoker lekten de vlammen ook naar een la ger gelegen verdieping en er bestond ernstige bedreiging, dat het vuur zich ook hier met kracht zou ontwikkelen De sterke rookontwikkeling vormde een grote moeilijkheid bij de bestrij ding van de brand. Niettemin is men er in geslaagd de brand op de tweede verdieping te bedwingen en de vuurzee tot de derde etage te beperken. Na enkele uren inspannende ar beid, waarbij de Leidse brandweer lieden zioh bijzonder onderscheid den was men het vuur meester. ZOETERWOUDE L.T.J. De Land- en Tuinbouw Jongeren kwamen gisteravond in het Don Boscohuis bijeen met het doel ae betekenis van het jaarbeursin stituut in het algemeen en de agra rische afdeling in het bijzonder te le ren kennen. De voorz., de heer Jac. Paardeko- per, gaf in zijn openingswoord te kennen, dat met deze bijeenkomst een nader contact met de L.T.B. be doeld was, dat echter door de gerin ge opkomst niet geslaagd is. Het hoofd van de Agrarische Af deling van de Jaarbeurs, ir. G. Goe- mans, sprak o.m. over de grote be tekenis en gaf nuttige wenken hoe men doeltreffende de jaarbeurs kan bezoeken. Hierna werd een serie zeer inte ressante films vertoond van de agra rische afdeling. Zeer suggestief lie ten deze films zien, hoe een boer zijn bedrijf liet rusten voor één dag en hoe hij volop profijt wist te trekken van het bezoeken van de jaarbeurs- Met grote belangstelling werd deze kijk op de techniek in de landbouw gevolgd. Ook de heer J. Schouten, land- bouwleraar kwam, na afloop van de .andbouwles, met zijn cursisten deze i avond bijwonen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2