PIECK Afdeling Leiden en omstreken hield jaarvergadering LEIDSE S3 HUTSPOT DAMES KOUSEN VRIJDAG 17 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Genootschap van den Stille Omgang „Dat de bedoelingen van de Paus met het Heilig Jaar mogen worden verwezenlijkt in de stad van het H. Mirakel en in ge heel Nederland". yO LUIDT DE ALGEMENE INTENTIE voor dit jaar van het Genoot- schap van den Stillen Omgang. En het was hierover, dat pater Ho- genbirk O.F.M. gisteravond sprak, toen de Leidse afdeling van dit Ge nootschap haar jaarvergadering hield in het R.K. Mil. Tehuis. Hoewel de zaal practisch geheel vol was, had het gehoor, gezien het aantal van ruim 3.000 leden, veel groter kunnen zijn. Wellicht zal het tijdstip, in de laatste Vasten a vond week, er debet aan geweest zijn, dat niet veel meer leden deze hooggestemde rede kwamen beluisteren. De intentie van het Heilig jaar Hoewel de Bisschoppelijke brief over de intentie van het Heilig Jaar aan duidelijkheid niets te wensen had overgelaten, wilde spr. toch voor hen, die over enige weken de stille bedetocht door Amsterdam weer gaan maken, nog eens duidelijk uit eenzetten wat Z. H. de Paus bedoeld heeft, toen Hij de Christenheid op riep tot grote terugkeer en vernieu wing. De wereldorde is tot een chaos ge worden. De rechtvaardigheid is veel al zoek, de liefde schijnt dood en de haat viert triomphen. Hoeveel be drog en valsheid is er! Het kwaad grijpt steeds verder om zich heen en besmet alles. Waar goed en kwaad tezamen komen, wordt het eerste maar al te vaak door het laatste aan gestoken. Zonder Gods tussenkomst zou de wereld reeds verzonken zijn in het kwaad. Maar in Zijn onein dige goedheid zond God ons Zijn Zoon om de mensheid te verlossen. Ziet naar het Oosten Maar wat is er van de wereld thans geworden? Ziet naar het Oos ten, achter het ijzeren gordijn. Mgr. Bérah wordt in zijn paleis gevangen gehouden. Kardinaal Mindszenty werd na een schandelijk monster proces tot levenslang veroordeeld. Het internationale Communisme breidt zich nog steeds uit. Ook wij hebben hier schuld aan. Omdat we te slap waren. Omdat we niet beseften in een brandend huis te leven. Europa en Azië dreigen door het Communisme onder de voet gelopen te worden. Het is niet voor niets dat Paus en Bisschoppen hun stemmen verheffen. Want we hebben een tegen-offensief nodig. De 330.000.000 katholieken ter wereld moeten wakker geroepen worden ten strijd. Vernieuwing Van ons ka tholiek geloofsleven is noodzakelijk. We zien echter verslapping op ver schillend gebied. Eerst moet hieraan een einde komen en pas dan kunnen we het Rijk voor Christus gaan ver overen. Het moet dan een offensief worden voor Christelijke naasten liefde en rechtvaardigheid. Het gaat ons niet om koninkrijken, maar om het Godsrijk. Daarvoor moeten wij propagandisten zijn. Niet door woor den alleen, vooral door daden. Dat betekent: ons geloofsleven ver diepen. Als er meer geloofskennis was, zouden er niet zoveel naam katholieken zijn, als wit gepleister de graven, mensen die geheel in de wereld opgaan. Wij kunnen niet met alles in de wereld meedoen Want vriendschap met de wereld is vij- ANDRé CLUYTENS DIRIGEERT HET RESIDENTIE ORKEST. Enkele jaren geleden dirigeerde André Cluytens te Leiden „l'Or- chestre du Conservatoire de Paris" en toen bewonderden wij al de in terpretatie, die zo bijzonder mooi was. Al enige m'alen hebben wij in de laatste tijd mogen schrijven in welk een uitstekende conditie het Residentie-orkest zich bevindt. Nu ook weer was het opvallend, welk een nobele klank en superieur sa menspel er gegeven werd. Joh. W'a- genaar's ouverture „De getemde Feeks" werd met groot enthousias me ontvangen. Het heeft geen zin Wagenaar's werk opnieuw te ken schetsen. Zo velen hebben dit al ge daan. Men wil zijn werk alleen maar horen en wel zo, als gisteren avond. Geestdriftig, geestig, brillant en temperamentvol was de weder gave. 't Orkest klonk prachtig, rea geerde op elke bedoeling van de di rigent, die met groot meesterschap dirigeert. Janine Dacosta was de so liste. Zij is een fameuse pianiste, die rasmuzikaal is, vaardig en met im ponerende zeggingskracht speelt. Het „Es-dur Concert" (No. 5 op. 73) van Beethoven kreeg een uitnemen de vertolking. Heroïsch is het 1ste deel. De 2e Satz geeft een in de al lerteerste tinten gehouden ontwik keling van het prachtige thema en brengt de innerlijke tegenstelling. Zonder onderbreking vangt het ju belende „Rondo" aan. Met waardige en bewonderenswaardige fijnheid van geest en grote uithouding be reikte de pianiste het met 't orkest die eigenaardige hogere vreugde uit te drukken, die Beethoven eigen is. Het enthousiaste gezelschap toe hoorders heeft de pianiste, de diri gent en hiermede het orkest bijzon der hartelijk gehuldigd. Wel heel bijzonder soepel, geestig en beval lig is er gemusiceerd in Moussorgs- ky's „Tableaux d'une Exposition" door Ravel georkestreerd. Impone rend van zeggingskracht. Welk een pracht verklanking naar de geest was dit. Alles leven, kleur, klank, geestkracht en karakter! 't Succes was enorm. Langdurig zijn dirigent en orkest toegejuicht en bejubeld, oir/dat men zich gelukkig gevoelde 'oor de imposante wedergave van "oveel karakteristieke muziek. J. KORTMANN. J andschap met God. Goed katholiek zijn betekent z'n hele persoon inzet ten voor God. De Paus heeft ons nodig als Evan- geliedragers, met de inzet van ons hele leven. Ieder van ons moet een bouwer zijn, een stuk licht, lichtend naar alle kanten in de donkerte van deze tijd. Pas dan zal het lichtrijk van God er komen om het rijk der duisternis te overwinnen. Als wij dat licht geworden zijn, is de inten tie van de Paus en van deze ko mende stille omgang bereikt: de grote terugkeer tot God! Zilveren secretaris nam afscheid Aan deze rede, waarvoor voorzitter L. C. Schrijvers hartelijke dank woorden sprak, gingen enkele ge bruikelijke agendapunten vooraf. Uit het jaarverslag van secretaris Th. B. van Ovost bleek dat het le denaantal met 77 tot 3061 op 31 Dec. 1949 was gestegen. De stad Leiden telt 809 leden. Na de pauze had een bestuursver kiezing plaats, wegens definitief af treden van de heer van Ovost, eer ste secretaris. Na enige strubbelin gen werd met vrijwel algemene stemmen de heer A. Burcksen uit Warmond, door het bestujar als can- didaat a'anbevolen, gekozen. Dit betekende het afscheid van een bestuurslid, die 25 jaar deze functie heeft waargenomen op een wijze die alle lof verdiend, blijkens de hartelijke woorden, die de geeste lijk directeur, pater S. Booms O.F.M. tot hem sprak. Een kwart eeuw heeft de heer van Ovost zijn beste krach ten naast vele andere ook aan cit genootschap gegven. Hij kan daarvoor verzekerd zijn van de dank der leden en bestuurders. Zij kunnen dit alles niet vergelden. Maar een bescheiden poging daartoe mocht toch niet achterwege blijven. Daarom bood pater Booms de scheidende se cretaris een mooi polshorloge als blijvende herinnering aan. De voorzitter dankte zijn mede bestuurder voor de prettige samen werking, aan welke dank de heer J. Pollman, voorzitter van „De Vrien denkring", die van alle leden kop pelde. Voor dit alles dankte de heer in Ovost op zijn beurt alle sprekers. Medegedeeld werd tenslotte dat de nacht, waarin de afdeling Leiden en omstreken de Stille Omgang ma ken zal, i bepaald op die van Zon dag 12 Maart. Nadere gegevens zul len zowel in de kerkportalen als in ons blad bekend gemaakt worden. KATH. VOLKSPARTIJ. Aan de stemgerechtigde leden! Voor de groslijststemming van a.s. Zondag. Om daar nu eens massaal aan deel te nemen. Waarom? Het gaat om de candi- datuur van onze stadgenoot, Mr. E. J. M. H. Bolsius. Sinds vele jaren is hij een hoogst verdienstelijk lid van de Provinciale Staten van onze Provincie, is hij lid van het Colle ge van Gedeputeerde Staten, is hij de waarnemend Commissaris der Koningin. De candidatuur van deze zeer verdienstelijke werker moeten wij veilig stellen door allen, maar dan ook allen deel te nemen aan de groslijststemming en daar te volgen het politiek advies, zoals aangege ven op bijgaande oproepingskaart. Wek ook de U bekende leden van de K.V.P. op om te gaan stemmen in een der drie stembureaux: St. Lidwinahuis, Zoeterwoudse Singel 34. St. Antonius-clubhuis, Mare 43. Parochiale School, Lusthoflaan 2. Nu niet achterblijven, nu niet thuisblijven. Wij tellen ruim duizend leden. Propageer zelf zo en doe zeff zo, dat we nu eens een groot aantal stemmen halen. Het Bestuur. DE INDOLOGISCHE OPLEIDING AAN DE LEIDSE UNIVERSITEIT. In verband met de veranderde om standigheden in het bestüursbestel van Indonesië, welke zich in de na oorlogse jaren hébben voltrokken, was het te verwachten, dat ook de Indologische opleiding aan de Leidse Universiteit een wending zou onder gaan. Deze opleiding, welke oorspronke lijk meer in het bijzonder ten doel had de vorming van bestuursambte naren in Indonesië nog pas kort geleden zijn "n achttal candidaat- ambtenaren, die reeds enkele prac- tijk achter ue rug hebben, aan hun na-studie van twee a drie jaar be gonnen zal op de duur worden veranderd in een opleiding voor al gemene doeleinden, welke niet in de eerste plaats het bestuur raken. Begrijpelijkerwijs blijft ook deze veranderde opleiding zich ook tot Indonesië uitstrekken, maar daar naast eveneens tot de Nederlandse Antillen en meer internationaal tot alle landen, die belang hebben of kunnen hebben bij een dergelijke op leiding. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 20 Februari a.s., gedu rende vier weken voor een ieder ter inzage zal liggen, op de afdeling Openbare Werken der Gemeente-se cretarie (Kamer no. Ill): a) een on twerp-plan tot herziening van het uitbreidingsplan der ge meente d.d. 6 November 1933, zoals dit nader is gewijzigd, in dier voege, dat het gedeelte, dat betrekking heeft op gronden, gelegen ten Oosten van hte Rijn-Schiekanaal en ten Zuid westen van de Hoge Rijndijk, wordt ingetrokken: b een ontwerp van een partieel- uitbreidingsplan met betrekking tot de sub a bedoelde gronden, met bij behorende bebouwingsvoo-schriften. Leiden, 17 Februari 1950. 1315 De Burgemeester voornoemd F. H. VAN KINSCHOT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat gedxirende de rio leringswerkzaamheden in de Oost- havenstraat, deze straat voor het ver keer met alle rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, 1316 F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris: J. BOOL. Voetgangers, rechts 'op het trottoir, Daar is voor U het minst gevaar. VEILIG VERKEER. Ook feestvieren is opvoeden! Van de vele feestavonden, waarvan men de laatste weken een verslag in dit blad kan lezen, is de Carnavals viering van de Mater-Amabilisschool bijzonder het vermelden waard. De Mater-Amabilisschool is de meest moderne vorm van voorbe reiding van meisjes en jonge vrou wen op de mooie taak, die haar wacht. Twee avonden per week ont vangen zij op de R.K. Vakschool les sen in theorie en practijk en thans zijn zij in het 2de halfjaar van hun opleiding. In het programma van de Mater- Amabilisschool is het onderdeel „feest vieren" zeer belangrijk. Iedere opvoeder weet, dat een feestavond zeker zoveel effect heeft als een les en de meisjes leren te vens, dat een huisvrouw die van tijd tot tijd een gezellig huiselijk feestje weet te organiseren, toont haar taak goed te begrijpen. Woensdagavond kwamen de leer lingen in de keurig versierde zaal van de heer E. Castelein tesamen oor een gezellige dansavond. De opvoedkunde-lerares, mej. G. Hibbeln, opende de avond met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezige leerlingen en de genodigde heren. Zij sprak de hoop uit, dat deze eerste feestavond, die zo geheel past het programma van de Mater- Amabilisschool. het begin mocht zijn van een traditie. De openings-polo naise was tevens een hoeden-parade, waarbij mej. Leny Thorn de uitge loofde prijs won, door op haar hoed de verschillende vakken van de cur sus in beeld mee te dragen. Daarna zorgde de heer Castelein dat niemand van de aanwezigen de avond zittend doorbracht. Als onderbreking brach ten de „Joyce Boys" guitaarmuziek en zang en voerde de jeugdgroep van de Derde Orde enkele volksdansen uit. De g.a. rector F. Bernefeld, gaf door zijn aanwezigheid blijk van be langstelling. Zo heeft de leiding van de Mater- Amabilisschool in onze stad bewe zen door deze opzet de grote vor mende waarde te begrijpen van een goed georganiseerde feestavond. Telepaath voorspelt i een geheel nieuwe Stadsgehoorzaal „Fantastisch, onbegrijpelijk, niet te geloven, hoe bestaat het", dat waren gisteravond de meningen van de velen, die na afloop van de telepathische seance van Jonglisto het Luxortheater verlieten. En in derdaad, voor zover wij dat kunnen beoordelen waren zijn prestaties verbluffend, terwijl wij uiteraard moeten afwachten wat er van zijn vele voorspellingen terecht komt! Doch hoe dan ook, het was in ieder geval interessant. Jonglisto, geblinddoekt zowel op het toneel als tijdens zijn verblijf in de kleedkamer, begon zijn optre den met aan drie willekeurige per sonen te verzoeken om een speld onder de ruim 500 aanwezigen te verstoppen, waarbij de afspraak werd gemaakt, dat één persoon de rij en de tweede de stoel zou aan wijzen van hem of haar, bij wie de speld verborgen zou worden. De derde persoon werd belast met het eigenlijke verstoppen van de speld. In grote spanning begon hierop Jonglisto zijn speurtocht door de zaal, waarbij hij het aanvankelijk zonder persoonlijk contact deed. En inderdaad, Jonglisto vond de per soon en ook later de speld. De ver wondering steeg ten top toen hij hierop, nog steeds geblinddoekt, een nauwkeurige beschrijving van de kleding van de persoon in kwestie gaf en ook zelfs zijn naam, adres en beroep bekend maakte. Van de ene sensatie viel men in de andere. Nu waren het willekeu rig gekozen personen, aan wie Jonglisto hun adres en naam ver meldde, terwijl ook enkele voorval len uit het verleden werden ken baar gemaakt. Dan weer werd, zon der enig contact, o.a. van één der personen onthuld, dat men te zij nen nadele op 30 Augustus j.l. een stukje beeldhouwwerk had ont vreemd. En't klopte precies. Na de pauze beantwoordde Jong listo een aantal door het publiek schriftelijk gestelde dragen. Er wa ren er een paar honderd, waarvan Jonglisto er een dertigtal uitzocht. Ook hier waren zijn antwoorden, hoewel niet altijd controleerbaar, frappant. Zo moet, althans volgens Jonglisto, een onlangs op de Haar lemmerstraat verloren armband, aan een zilversmid (horlogerie) te Oegstgeest zijn verkocht; moet een in Leiden ontvreemde verrekijker thans in een tweedehandswinkel op de Zeedijk in Amsterdam berusten. Ook de pers wilde het deze avond eens proberen en vroeg Jonglisto of hij kon zeggen hoe a.s. Maandag de beslissing in de raad zal uitvallen t.o.v. de restauratie van de Stads gehoorzaal). Prompt kwam het ant woord en wij geven het hier woor delijk: „Deze vraag is van belang voor heel Leiden. Natuurlijk moet deze zaal worden gerestaureerd. Maar laat de raad aan deze nood zakelijke reparatie niet te veel geld uitgeven. In de naaste toekomst komt er een nieuw gebouw; een ge combineerde concert- en schouw burgzaal." En weer wachten wij af. Tot a.s. Maandag. Zal Jonglisto gelijk krijgen? R.K. BOND VAN LICHAMELIJK GEBREKKIGEN TE LEIDEN VERGADERDE. Nieuw bestuur gekozen. De Leidse afdeling van de Ned. R.K. Bond van Lichamelijk Gebrek- kigen „St. Liduina", afd. Leiden, hield een vergadering, die door de geestelijk adviseur werd geopend. Wegens onstentenis van de secreta resse, die bovendien ontslag heeft gevraagd om gezondheidsredenen, las de g.a. het jaarverslag voor. Ook de voorzitter ging de bond verlaten, wegens drukke werkzaam heden. Óndanks dit alles werden de leden aangespoord mee te werken aan de bloei van de Leidse afdeling, door het aantal leden en donateurs te verdubbelen. Er werd nog gesproken over de bedevaart naar Schiedam, die ieder een stellig hoopt mee te maken. Het- verslag van de penningmeester gaf een batig saldo te zien. Bij de bestuursverkiezing kwam het volgende bestuur uit de bus: W. Rijsbergen, le voorzitter; J. Lub, 2e voorzitter; mej. R. Vergalen, le se cretaresse; Mej. G. Verplancke, 2e secretaresse; C. Duivenvoorde, le penningmeester; G. Steenbergen, 2e penningmeester; N. Witteman. alge meen commissaris. Ook de nieuwe voorzitter spoorde aan tot propa ganda. Tot slot een prettig gedeelte. Na dat koffie en koek geserveerd wa ren, draaide pater Sassen van IJs- selt, O.F.M., enige vrolyke filmpjes, waarom hartelijk werd gelachen. De leden toonden zich dankbaar voor dit alles en werden tenslotte door behulpzame autobezitters weer naar huis vervoerd. UITVAART H. M. J. HEESTERMANS Hedenmorgen vond in de parochie kerk van O. L. Vr. Onbevl. Ontv. de uitvaartdienst plaats voor de ziele- rust van de heer H. M. J. Heester mans, die Maandag plotseling op 67- jarige leeftijd overleed. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door pater S. Booms O.F.M., met assisten tie van pater Vermeulen en pater Hogenelst. Onder de aanwezigen merkten wij, behalve familieleden, cp oud-pastoor R. Smitz O.F.M., er\. het volledig college van collectanten. Om 11 uur vond onder zeer grote belangstelling op de R.K. begraaf plaats aan de Zijlpoort de teraarde bestelling plaats. De beaarding werd verricht door pater E. Spruyt, met assistentie van pater Vermeulen en pater Booms. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht: mej. J. A. Ko- bus te Breda, en de heren: J. H. Tichler te Leiden, K. Groeneveld te Budapest. GOUDEN DOCTORAAT. Op Zondag 26 Februari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Geneeskunde de heer dr. L. C. Kersbergen, geboren te Reeuwijk en wonende te Viehouten. BURGERLIJKE STAND. Simon Antonius, zn. van S. A. Bremmer en L. H. J. Roels; Riena, dr. van A. B. Schaap en R. Guijt; Neeltje, dr. van A. B. Schaap en R. Guijt; Klazina, dr. van J. Bregman en J. Tuijl; Hans Peter zn. van J. F. van der Blom en M. Kasteele; Dirk Karei, zn. van T. G. van Kam pen en B. van Diemen; Wilhelmus Hendricus zn. van T. G. van Kam pen en B. van Diemen. Michel Cor- nelis Josef zn. van W. van Noort en A. M. Focke. Overleden: J. Taffijn, man 68 jr. J. D. Nieuwenhuijsen, man 71 jr.; J. D. van Roijen wednr. 82 jr. D. L. van der Burg, man 34 jr. E. J. Lut, huisvr. van H. J. C. v. d. Brink 67 jr. Gehuwd: G. Hagen jm. en K. G. van Hofwegen jd. Ondertrouwd: H. J. T. van den Berg jm. 25 jr en A. T. van der Zon jd. 17 jr.; A. N. W. Dool jm. 40 jr. en W. J. Pleging jd. 42 jr.; N. Franken jm. 23 jr en C. van der Walle jd. 23 jr. J. J. Lares jm. 25 jr. en E. van den Bos jd. 23 jr.; W. C. de la Rie jm 43 jr. en H. Beurze jd. 43 jr. F. J. Klaasen jm. 23 jr en G. E. van Halst jd. 26 jr.; K. Voll- mar, gesch. 45 jr. en A. Krüse jd. 40 jr Vrijdag, 17 Februari. Veel nieuws is ei vandaag niet. Maar is het nodig? Het is een gouden dag, een van de zomerse dagen, die ons telkenjare in Februari geschon ken worden. Om ons er op voor te bereiden dat het voorjaar in aan tocht is. Dan doet het de mens goed, zijn kalme ochtendwandeling te ma ken door onze goede oude Sleutel stad. Te wandelen in de zon. En zich niet druk te maken over het nieuws. Ziet hoe het water in de Nieuwe Rijn glanst en glinstert van gouden spetters. Ziet hoe de spits van onze stadhuistoren oprijst naar een wol kenloze blauwe hemel. En hoort overal het lied van de arbeid weer klinken. Uit fabrieken en werk plaatsen. Wat kan het de mens dan interesseren dat op de Vismarkt de straat wordt opgebroken, op de Steenstraat een juffrouw verkeerd uit de tram stapte en haar enkel verzwikte, hoe in het Galgewater een oud matrasje dreef, in de Van der Werfïstraat een hond werd overre den en Stadskok vanmorgen wei nig lust had om veel nieuws te ver zamelen. Maar wat kan u dit alles scheen? Het is mooi weer. Leve de komende lente! Toch moeten we er aan geloven of wij willen of niet. En daarom aller eerst even dat gisteravond in „Het Gulden Vlies" een vergadering werd gehouden door de afd. Leiden en Omstreken van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen in de Be zettingstijd. Vice-voorzitter M. Smit sprak welkomstwoorden. De heer C. A. de Bruyn werdals bestuurslid geinstalleerd. Secretaris v. d. Burg gaf een uiteenzetting van de plan nen om in de komende zomer enige kinderkampen in te richten. Een spaarfonds werd hiervoor in het le ven geroepen. Spr. spoorde aan de 10 Mei herdenking bij te wonen. En het landelijk congres op 2123 Juli a.s. in Den Haag. De heer Smit tenslotte gaf een uiteenzetting over het so ciale werk van de vereniging. Bij het ontelbare aantal vereeni- gingen dat vastenavondfeesten geeft, schaart zich thans ook de R.K. Voet balver. V.N.L., die haar leden en do nateurs voor morgenavond half acht in het zaaltje in de Maria Gijzen- steeg bijeengeroepen heeft. In het programma spelen „The Lucky Stri kes" de eerste viool. Dan is het van-, zelf goed. En tot slot is er bal. Weliswaar geen vastenavondfeest, maar toch wel 'n bijeenkomst, houdt de K.V. Rijnland, als a.s. Woensdag avond in ,,Amicitia"mevr. Kitty v. d. Wouwvan Donge spreekt over keeshouden en chow-chows. En we voelen ons uitermate ver heugd thans een bericht te kunnen lanceren, in lijnrechte tegenspraak met wat we enige dagen geleden vermeldden. Toen schreven we na melijk dat dr. J. Bazuin afscheid had genomen van de E.H.B.O.-dienst Leiden. Dat was ook inderdaad zo. Want deze dokter moest in militaire dienst. Laat er nu op het laatste nippertje een telefoontje komen dat het voorlopig niet doorgaat. En dat dr. Bazuin dus voorlopig nog in Leiden mag blijven. Kraamcen- trum, E.H.B.O., Kinderuitzending, en Experimenteerschool zijn dol van vreugde. Omdat zij dr. Bazuin slechts node zagen vertrekken. En er nog geen opvolger voor dit alles was gevonden. Daarom vpelen wij ons zo verheugd vandaag. The Internationa! Griendship Lea gue gaat morgenavond een propa- ganda-vergadering houden voor de afdeling Leiden van de Sectie Ne derland, in gebouw „Irene", Ende- geesterlaan, Oegstgeest. En omdat we vandaag in zo'n pui ke stemming zijn, dot het ons uiter mate veel plezier de katholieke mili* tairen te kunnen mededelen, dat zij de Stille Omgang kunnen meemaken voor half-spoorgeld. Op de vergade ring is daar gisteravond over ge sproken. En toen scheen het alsof daar weinig kans op was. Maar dat schijnt veranderd te zijn. In ieder geval: militairen half geld. Om voor vandaag te besluiten, herinneren we er de Leidenaars nog even aan dat morgen de laatste Ni- win-collecte in Leiden en Oegst geest wordt gehouden. Het succes is afhankelijk van het aantal collectan- ten(trices). Lezer, die zich hiervoor beschikbaar willen stellen, kunnen zich morgenochtend yanaf 8 uur aan melden aan de Cadiclub op het Ra penburg. Laat ons. Leidenaars, voor deze laatste keer nog eens een extra schepje er bovenop doen. En onze jongens in de Oost in hun laatste maanden eens gedenke'1 STADSKOK. Wilt U iets weten? Vraag: Kan men hard geworden inkstempel weer zacht krijgen? Antwoord: Practisch niets meer aan te doen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Febr. Vee. Aange voerd: 2 Fokstieren, 3 Slachtstieren, 120 Kalf- en Melkkoeien f 700950, handel willig; 225 Varekoeien f 450— 700.handel levendig. 100 Vette koeien f 700—1000.—, f 2.20—2.50, hande levendig; 20 Vaarzen f400— 600.—, handel vrij goed; 20 Pinken f200350.handel vrij goed; 6 Graskalveren; 190 Nuchtere kalveren f 3055.handel vrij goed; 40 Wei- deschapen f90110.handel vlug; 198 Vette lammeren f 80100.han del vlug; 2 Lammeren; 26 Zeugen. 274 Mestvarkens f 6085.handel tsroef; 641 Biggen f3052.handel vlug; 6 Paarden; 14 Bokken en gei ten f 1550 Handel matig. 17 Febr. Kaas. Goudse kaas (zware) 243 partijen; Goudse kaas le srt. f 190193.handel flauw; idem 2e srt. f 185189; Leid se kaas lesrt. f 180185, 6 partijen. DELFT, 16 Febr. Vee. Aanvoer 26 runderen, 185 nuchtere kalveren, 130 varkens, 497 biggen, 35 schapen of lammeren. Prijzen voor biggen van 28 tot 45; lopers van 50—- 80. LAATSTE BERICHTE! DE PAUS WEER AAN HET WERI Paus Pius XII is thans na zijn in fluenza weer aan het werk. Men verwacht, dat Z. H. Zondag a.s. een belangrijke rede zal uitspre ken tot 300 Katholieke journalisten, die voor een internationaal perscon gres te Rome vertoeven. DE DERDE VERJAARDAG VAN PRINSES MARIJKE. Prinses Marijke zal morgen ter ge legenheid van haar derde verjaardag ontvangen: mevrouw Post, de wedu we van Johan Post, die een van haar peten was. De andere peet, mr. An dree Wiltens heeft uit Indonesië een cadeautje aan het jarige prinsesje ge stuurd: een kleine zilveren tjitjak (kleine muurhagedis). Te ca. kwart over elf zal op het paleis worden ontvangen een delega tie van het jongste wapen der Kon. Landmacht, de verbindingstroepen, die Prinses Marijke als hun pete kind mogen beschouwen. Met de in specteur van het wapen, kolonel J. J. Marlet komen een subaltern offi cier. een sergeant en een soldaat het prinsesje gelukwensen. Vele particulieren, dje de jongste prinses persoonlijk willen feliciteren, worden verwacht, o. a. prof. dr. H. J. M. Weve. Een groot aantal geschenken werd reeds op paleis Soestdijk ontvangen, onder meer een zending in Neder land vervaardigde speelgoedbeesten. STAKINGEN IN FRANKRIJK. Volgens de eerste berichten over de stakingen in Frankrijk, welke zijn uitgeroepen ter ondersteuning van eisen der arbeid *s tot loons verhoging en toekenning van pre mies, is het spoorwegverkeer ver traagd. Het is echter niet geheel en al onderbroken. In de steenkool mijnen ligt het werk stil. Er waren twee stakingen uitge roepen door het algemeen vakver bond (C.G.T.), de grootste vakbond in Frankrijk, waarin de communis ten de meerderheid hebben een spoorwegstaking van twee uur en een mijnwerkersstaking van 24 uur in het Noorden. De spoorwegstaking is bedoeld als waarschuwing aan de regering tegen verder uitstel in het toeken nen van een premie van 3.000 fr. en tegen ontslagen en beperkingen van de voorrechten met betrekking tot reizen van het personeel. De andere vakbonden hebben de staking een politieke staking ge noemd en hun leden opdracht ge geven door te werken. Te Parijs werden de eerste gevol gen van de spoorwegstaking gevoeld op de lijnen, die de voorsteden ver binden. TUCHTRECHTER. Voor de Tuchtrechter stond terech', de vroegere_ iimonadefabrikant J. M. C. T. uit Leiden. Verd. had, nadat hij zijn eigenlijke branche aan de kant had gezet, zich met de verkoop van potten en panhen bemoeit. Hij kocht ze tegen de normale prijs en verkocht ze hier en daar tegen een hogere prijs. De winkeliers, die deze artike len van verdachte kochten, gooiden er nog een winstje boven op. De Tuchtrechter veroordeelde verdach te tot een geldboete van 50.—. De landbouwer J. v. L. uit Zoeter- woude stond terecht. Verdachte had gedurende drie jaar zijn weiland ver pacht voor 500 in plaats van voor 120. Een verhoogde prijs werd door de pachtkamer niet goedgekeurd. Verd. beloofde het te veel ontvangen geld aan de pachter terug té geven. Hij werd veroordeeld tot een geld boete van ƒ40. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST Woensdag 22 Febr. a.s. hoopt de afd. Oegstgeest v. d. Ver. tot behar tiging van de Belangen van T.B.C.- patiënten in Nederland een propa- ganda-avond te geven in gebouw „Irene", welke 8 uur aanvangt. Dr. Mar. L. de Best, de bekende alhier woonachtige tuberculose-arts zal interessante dingen vertellen over de tuberculose-bestrijding. Bo vendien zal goede muziek ten ge hore worden gebracht. WEDEROM EEN ZELDZAME AANBIEDING Standaard kous. niet al te fiin, dus zeer geschikt voor dagelijks gebruik 1.24 Fijne dameskous in diverse tinten, ook taupe 1.39 Extra soliede werkkous versterkte hiel en tetfi 1.55 1.69 Speciale Zaterdag aanbieding Rechts geweven kous pracht pasvorm in beige en taupe 1.89 Links geweven kous extra iijn. versterkte voet 2.68 MIDZA-BONNEN. HAARLEMMERSTRAAT 228

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3