Pater B. de Goede, O.F.M., veertig jaar priester Drie bekende Leidenaars overleden MAANDAG 13 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EEKS1E BLAD— PAGINA! Zoals reeds met een enkel woord vermeld, zal pater B. de Goede, O. F.M., directeur van de Kath. H.B.S. te Leiden, a.s. Woensdag zijn veertig jarig priesterfeest vieren. De eigen lijke datum ligt in Maart, doch we gens de Vastentijd zijn de feestelijk heden vervroegd. Cornelis Nicolaas Maria de Goe de werd 2 Februari 1885 te Zijpe (Zeeland) geboren. Op 7 Sept. 1903 trad hij te Alverna in de Orde der Minderbroeders, deed op 8 Septem ber 1904 de kleine, op 9 Sept. 1907 te Weert de plechtige geloften en werd op 6 Maart 1910. eveneens te Weert, tot priester gewijd. Direct trad pater De Goede, wiens kloosternaam Balduinus is, in de on derwijswereld. In 1911 werd hij be noemd tot leraar te Megen, om drie jaar later Engels te gaan studeren en in 1916 leraar te worden aan de H.B.S. van Heerlen. Het jaar daarop volgde zijn benoeming tot leraar aan het Gymnasium te Venray, welke functie hij tien jaar vervulde. In 1927 werd pater De Goede naar Leilden geroepen, om daar een kath. H.B.S. op te richten. Oudere Leide naars herinneren zich nog hoe deze school aanvankelijk werd gevestigd in de voormalige Zeevaartschool aan het Noordeinde. Enige jaren later verrees aan de Mariënpoelstraat het mooie gebouw van school en klon ter. Hier kon de H.B.S. pas goed haar grote vlucht nemen. In al die jaren was pater de Goede directeur. Bo vendien van 1933 tot 1941 praeses ▼an het klooster en van 1937 tot 1941 definitor van ie Provincie. Over de grote verdiensten van pater De Goe de voor de kath. H.B.S. uit te wij den, dunkt ons een betere gelegen heid, wanneer de directeur aan het einde van dit schooljaar als zodanig afscheid nemen zal. We beperken ons thans tot de feestviering. A.s. Woensdagmorgen draagt de jubilaris om negen uur een H. Mis op in de Hartebrugskerk. Leerlingen en oud-leerlingen worden daar ver wacht. Hierna wordt de leerlingen een ontbijt aangeboden in het St. An- tonius Clubhuis, aan de Mare. Des middags is er van 3 uur tot half vijf receptie op de school, voor ouders, oud-leerlingen en andere belang stellenden. 's Avonds om half acht zullen de leerlingen Molière's „Dok- REGENT IN 'T ZILVER. De heer P. E. Plouvier zal Woens dag 25 jaar regent zijn van de stich ting „De Voorzienigheid". Er zal die morgen in de kapel van „De Voorzie nigheid" een plechtige H. Mis worden opgedragen. Ledenvergadering van de Leidse A.R.K.A. Een goed bezette zaal met A.R.K.A.- leden geeft altijd veel voldoening. Zo was het ook op de ledenverga dering die dezer dagen gehouden werd. Na een openingswoord van voorzitter en een welkomstwoord aan het hóofdbestuurslid, der heer Sontrop, werden de notulen voorlezing goedgekeurd. Thans was het de congres-agenda die in bespre king kwam. Op verzoek van .de voor zitter gaf de heer Sontrop een vol ledig overzicht o.a. over de wijzi gingen van enkele artikelen der Sta tuten en van het Huishoudelijk Re glement der A.R.K.A. Alhoewel het financiële gedeelte nog niet is ver schenen, deelde de heer Sontrop het een en ander mede, waaruit men kon opmaken dat de financiën der A.R.K.A. gezond zijn, maar dat het Hoofdbestuur nog niet alles kan doen wat nuttig en zelfs noodzake lijk is voor geheel de A.R.K.A. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat er plannen bestaan om met de leden der O. O. club een be zoek te brengen aan de Passiespelen in Tegelen, tegen gereduceerde prij zen. Niet-leden der O. O. club moeten het volle bedrag betalen. Wie zich echter als lid der O. O. club vóór 1 Maart a.s. opgeeft kan hier ook van profiteren. Nadere gegevens omtrent kosten, datum, etc. zullen t.z.t. bekend ge maakt worden. Besloten werd de heren Kallen en Sontrop candidaat te stellen voor lid van het Hoofdbestuur en voor de twee andere plaatsen geen Candida- ten te stellen. De afgevaardigden van het a.s. congres zullen eventueel gestelde candidaten kunnen steunen. Verder werd nog gesproken over de financiën der afdeling, meer spe ciaal van die leden, waarvoor men meer geld moet afdragen dan contributie. Dit aantal leden be- werd de mogelijkheid besproken, draagt in deze afdeling 75 a 80. Ook dat gemeentebesturen aan ambtena ren bij hun studie bijstand verlenen. De ambtelijke vorming werd hieraan vastgekoppeld. Ten slotte werd de inhoud va het orgaan besproken. Geconsta teerd werd dat het orgaan wat in houd betreft in stijgende lijn gaat. Wensen blijven er altijd. Een ervan is meer algemeenheid in het orgaan. Al deze punten werden in gezel lige sfeer besproken en afgehandeld. Daarmee was de agenda ten einde en kondigde de voorzitter aan dat er aan de leden, die dit wensten, gelegenheid werd geboden om „een kaartje te leggen Hiervan werd gretig gebruik gemaakt en de kaart- stemming zat er al spoedig in. Ieder deed zijn best om een prijsje winnen. Een stukje muziek hoogde de gezelligheid. (Willen de leden er aan dénken het invulformulier in te zenden. Het bestuur wacht er op! Heeft U al besloten om lid der O. O. club te worden en heeft U zich al voor het muziekclubje opge geven?) ter tegen wil en dank" opvoeren, welke opvoering Donderdag om half drie en om half acht herhaald zal worden. Donderdagavond wordt voor de leerlingen om half tien de film „Monsieur Vincent" vertoond. We kunnen ons er bij voorbaat van verzekerd houden dat vele oud-leer lingen dit jubileum van hun direc teur willen herdenken, door in de H. Mis en/of op de receptie tegen woordig te zijn! „ST. ANTONIUS". A.s. Woensdagavond 15 Februari organiseert de Nederl. R. K. Bond van Hotel-, Café- Restaurant Geëmpl. „St. Antonius", afd. Leiden, voor haar leden met hun dames een Praat- en Vastenavondbijeenkomst. Bijeen komst, zie convocaten-boekje, des avonds te 10 uur in het café van de heer H. Rooijakkers, Korevaarstraat 11 alhier. Het bestuur richt tot de leden een dringend verzoek geen introducé's mede te brengen. Deze avond is al leen toegankelijk voor de leden met hun dames. Daar zal het bestuur strikt naar handelen om moeilijkhe den te voorkomen. Het belangrijkste punt van de agenda zal zijn. de korte rede van de landelijke bondsvoorzitter J F. van Bijsterveld met zeer belangrijke me edelingen. Het gezellig samenzijn zal en moet gezellig" worden; dus vrienden, die op deze avond komen, neemt uw ■'rouw of verloofde mede en bij werk zaamheden stuurt uw vrouw of ver loofde van te voren naar de bijeen komst. Verdere plannen en medede^ lingen zullen op de avond van 15 Februari a.s. door het bestuur wor- den bekend gemaakt. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd namens het Ministerie van Oorlog, Dienst der Genie, in de Doelenkazerne hier ter stede aanbesteed: bestek no. 143/1950: het afbreken van een gedeelte van een stal, met bijkomende werkzaam heden, in de Doelenkazerne. De volgende inschrijvingen waren ingekomen: W. de Ruiter, Katwijk aan Zee 3200.I. Th. Cornet, Lei den 6969.fa. G. M. Deerenberg en gebr. van Wijk, Alphen a. d. Rijn 9175.Aann. Bedr. Heetveld en A J. Stuivenberg, Alphen a. d. Rijn 11.900.Th. G. Barthen. Leiden 11.987.—; Bouw- en Aann. Bedr. G. B ten Braak, Amsterdam f 12.243. N.V. Aann. Mij. Hoeben. Amsterdam 12.410.—; fa. Thijssen en de Jong, Den Haag 12.900; fa. Bosland en Zo nen, Assendelft 14.512.G. P. v. d Drift, Leiden f 15.555.C. J. Kiebert, Sassenheim ƒ21.800.Rot terdamse Aann. Mij. 24.800.G. Blok Aann. Bedr., Rotterdam ƒ26.500.—. De gunning is aangehou den. TH. C. F. STIJNMAN f In de ouderdom van 69 jaar is overleden de heer Th. C. F. Stijn- man, een bekend Leids ingezetene. De heer Stijnman heeft in zijn ac tief leven zijn gaven van geest en hart ook in dienst gesteld van het kerkelijk en openbaar leven. Hij is o.m. geweest lid van het kerkbestuur der dekenale kerk, be stuurslid van de Katholieke Be graafplaats, van de St. Vincentius- vereniging, conferentie H. Maria, be stuurslid van het St. Pancratius Pa tronaat, voorzitter van de afdeling Leiden van de Kath. Middenstands ver, lid van de gemeenteraad, lid van de gem. Commissie voor de So ciale Dienst (Maatsch. Hulpbetoon). Wie met hem mocht samenwerken en wie hem kende heeft in hem al tijd gerespecteerd een oprecht, eer lijk mens, een beginsel-trouwe Ka tholiek, een man van aangename omgangsvormen. Zijn gedachtenis blijft in ere. R. J. RENCKENS. t Hedenmorgen overleed plotseling de heer R. J. Renskens, in leven boekhouder op het Notariskantoor W. S. Jongsma. De heer Renckens, die op 21 Maart a.s. 71 jaar zou zijn geworden, was bijna veertig jaar op dit kantoor werkzaam. Eerst bij de oude heer Coebergh, later bij diens zoon en sedert enige jaren bij notaris Jongsma, waar hij in April a.s. zijn veertigjarig jubileum zou vieren. De overledene was vooral in de St. Petrusparochie een bekende fi guur, omdat hij ruim 41 jaar deel uitmaakte van het collectanten-colle ge. Ter gelegenheid van het veertig jarig jubileum in deze functie, op Zondag 7 November 1948, ontving de heer Renckens uit handen van pas toor Th. Beukers, de Pauselijke on derscheiding „Pro „Ecclesia et Ponti- fice", .uit erkentelijkheid voor z'n grote vediensten aan de Kerk bewe zen. Behalve collectant was de heer Renckens ook ruim 30 jaar secreta ris van dit college. Dat deze functie geen sincure is, bewijst het formi dabele aantal van ruim 5000 bladzij den, die hij als secretaris met notu len en jaarverslagen vulde. P. J. J. v d. STEEN, f 4 In het St. Elisa- kenden in hoog aanzien stond. Dui delijk kwam dit tot uiting, toen de heer Van der Steen op 31 Aug. 1.1. zijn negentigste verjaardag vierde en velen dit feest voor hem onver getelijk maakten. Thans is aan dit leven, wat zozeer in dienst stond van de goede zaak, een onverwacht einde gekomen. En kele dagen geleden werd hij in het St. Elisabeth Ziekenhuis opgenomen en overleed daar gistermorgen vrij plotseling. Hij ruste in vrede. NIEUW VOORSTEL INZAKE RESTAURATIE STADSGEHOOR ZAAL. gistermorgen vrij plotseling de heer P. J. J. van der Steen overleden in de ouderdom van 90 jaar. De overledene was in het katholieke leven van Leiden een bekende fi guur. met dat hij steeds op de voor grond trad; zijn bescheidenheid weerhield hem daartoe. Maar hij was een stille werker, die op menig ter rein z'n sporen heeft verdiend. Toen de R.K. Voksbond in 1894 te Leiden werd opgericht, was hij een van de eerste leden Voor het lief defonds „Hulp in Nood" gaf hij spontane medewerking. Van de St. Barbara-vereniging is hij vele jaren penningmeester geweest. En in de R.K. Tabaksbewerkersbond vervul de hij even vele jaren een bestuurs functie. Vijftig jaar werkte hij als sigarenmaker bij de voormalige siga renfabriek van Voorhoeve en Raven- stein. Bij dit gouden jubileum ont ving hij de bronzen medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Speciaal mogen we ook nog ver melden hoe de heer v. d. Steen veer tig jaar geleden, bij de oprichting van een R.K. Dagblad voor Leider, en Omgeving, zich direct als abonné opgaf en tot aan de laatste dag „De Leidse Courant" heeft gelezen. Hij was een der oudste bewoners van de Maredijk, waar hij zestig jaar woonde en bij allen die hem I Door leden van de gemeente raad van Iterson, Kortmann en Vos is een voorstel ingediend, luidende als volgt: Ondergetekenden. overwegende, dat het gebouw „de Stadsgehoor zaal", daterend van 1891, blijkens de toestand van de plafonds, de gangvloeren, de voorgevel en een der zijgevels, in een slechte staat verkeert; dat het economisch niet verant woord is het door B. en W. geraamde bedrag van f 868.000 in zulk een oud gebouw te investeren; dat anderzijds een gebouw, als de Stadsgehoorzaal, als onmisbaar voor de gemeente Leiden beschouwd moet worden en derhalve dit ge bouw thans gebracht moet worden in een bruikbare staat, welke in de nabije toekomst geen gevaren ople vert; stellen voor: A. voor de Stadsgehoorzaal wor den op korte termijn, die herstellin gen verricht, welke nodig zijn voor 't gebouw in zódanige staat te bren gen, dat het bruikbaar is als verga der- en concertzaal en geen gevaar oplevert voor bezoekers of omge ving. B. van een door de Raad te benoe men studie-commissie uit de burge rij wordt verzocht, in overleg met de dienst van Gemeentewerken, ideeën naar voren te brengen en plannen te beramen, waarbij het probleem van een nieuw gebouw voor de gemeente Leiden in groter verband wordt bezien, met name in verband met de in deze gemeente bpth~ZiékehuiT7s i aanweziêe er» voor gemeente vereis te ruimte voor het houden van grote vergadering en het geven van concerten, toneel-voorstellingen en festiviteiten. FEDERATIE VAN KLAVERJAS- VERENIGINGEN. Uitslagen in afd. A-: EABFVB 2—0; APP—KKF 2—0; DSBPVB 2—0; KMGKKF 0—2; APP—LBF 0—2; KKF—EAB 2—0; LBF—PVB 2—0; KMG—DSB 2—0; EAB—APP 2—0. K. M. G. 12 10 8 20 201.810 A. P. P. 12 8 4 16 198.755 L. B. F. 12 7 5 14 196.708 K. K. F. 12 6 6 12 200.218 E. A. B. 12 5 7 10 198.109 D. S. B. 12 5 7 10 194.322 P- V. B. 12 1 11 2 1-80.575 E.A.B. en D.S.B. moeten een beslis singswedstrijd spelen om resp. de 5de en 6e plaats. Uitslagen van afd. B KMG 3— KMG 2 0—2; APP 2—KKF 2 2—0 (regl.); DSB 3—DSB 2 0—2; APP 2— KMG 3 2—0: KMG 3—DSB 3 2—0; DSB 2—KMG 2 0—2. eindstand: 10 10 0 20 10 8 2 16 Voorlopige K. M. G. 2 D. S. B. 2 A. P. P. 2 K. M. G. 3 10 4 6 8 D. S. B. 3 10 3 7 6 K. K. F 2 10 1 9 2 Ook hier dus een beslissingswed strijd tussen APP en KMG *3 om de 3e en 4e plaats. „De boksende kangeroe". „The Lucky Strikes" zullen U uit de rauwe werkelijkheid van het le ven voeren naar de warme sfeer van de K.J.M.V.", zei voorzitter Ben Schellekens gisteravond, toen hij in „Den Burcht" het Vastenavondfeest van de Leidse K.J.M.V. opende met welkomstwoorden tot de volle zaal, de geestelijk adviseur, pater E. Spruyt O.F.M., en het K.J.M.V.-be- stuur uit Alphen aan den Rijn. Dat voeren naar die warme sfeer trachtten „The Lucky Strikes" te be reiken met een „Bosje rode rozen" en via „De sluizen van IJmuiden". Het gelukte, zoals steeds, voortreffe lijk. Zodat er de stemming inzat, om genoeglijk de belevenissen mee te maken, die de toneelgroep „Die Blaeuwe Schuyte" voor het voetlicht bracht in de twee bedrijvige klucht „De boksende kangeroe". Die boksende kangeroe is een vro lijk niemendalletje, uitstekend ge schikt om op een feest als Carnavals avond eens hartelijk te lachen. En dat hebben de aanwezigen gedaan! Met spanning hebben zij het verhaal gevolgd, hoe een beroemd bokser en een jonkheer hun namen verwissel den, om beide in het bezit te komen van een aardig meisje. Dat dit aan vankelijk verkeerd afloopt, laat zich begrijpen. Vooral als de jonkheer moet gaan boksen en de bokser uit genodigd wordt een rit te maken op een ongetemd paard. Maar met veel flair weten beide zich er door heen te slaan, hoewel hun ware indentiteit niet verborgen kan blijven. Maar als het bedrog eenmaal aan het licht komt, hebben beide reeds een der mate grote plaats in de harten der beide meisjes ingenomen, dat zij hun doel toch bereiken. Wat dan ook het happy-end is van dit spel. Regisseur G. van JBrussel Sr. heeft ziin discipelen wederom op het peil gebracht, om dit stuk met de nodi ge vaart te spelen. En dat is tenslot te bij een klucht het voornaamste. Daarnaast was goede aandacht be steed aan dictie soms te veel! en handeling, zodat alles van een leien dakje ging en speelsters en spelers elkaar in kwaliteit weinig behoefden toe te geven, al zal M. Spadon als „Jimmy Swing" bij de meeste toe schouwers wel het best in de smaak gevallen zijn! Om kwart voor elf gingen de stoe len aan de kant en verscheen de heer Evert Castelein temidden van de jon gelui, om hen, met medewerking van „The Lucky Strikes" nog enkele uren gezellig bezig te houden op de gladde vloer. JONGENSCLUB IN DE ST PETRUS-PAR. GESTART. Veelbelovende toeloop. Gistermiddag was het dan zover dat officieel gestart zou worden met de z.g.n. Jongensclubs in de St. Petrus parochie. Uitvoeriger wezen wij hier reeds op in een artikel van Zaterdag 1.1. Deze jongensclubs, of hobby-clubs, zijn bestemd voor jongens van 12 tot 17 jaar, die lid zijn van een der ka tholieke jeugdverenigingen, zoals Verkennersbeweging, Sport, Jongens- gilde of Vrij Patronaat. De leden van deze vier vormen kunnen tot de hob by-clubs toetreden, om in gezamen lijk verband zich aan hun hobby te wijden. Zo zagen wij dus gistermiddag op de zolder van het Jeugdhuis. Garen- markt 36, zowel verkenners als sport- junioren en ook jongens, die nog niet bij een R.K. Jeugdvereniging zijn aangesloten. Voor deze eerste keer waren zij tezamen gekomen om naar enige grappige filmpjes te kij ken en ondertussen van commissaris Duindam te horen, hoe de jongens clubs te werk zullen gaan. Veertig jongens hadden zich reeds aange meld. Maar het aantal nog niet inge schrevenen. op deze middag aanwe zig, was zodanig, dat men het totaal nu reeds op 60 leden mag stellen. Een flinke groep, waarmede met vaart gestart kan worden! Medegedeeld werd dat het aantal inschrijvers voor de schaakclub nog niet groot genoeg is. Zodra het ver eiste aantal bijeen is, zal deze club gaan starten. Wel kan onmiddellijk een begin gemaakt worden met de tafeltennis club. De aanmeldingen hiervoor wa ren zelfs zó talrijk, dat de leden reeds in 2 groepen gesplitst werden. Zij worden a.s. Woensdag- en Donder dagavond om half acht in het gebouw op de Garenmarkt verwacht. De Postzegelclub komt a.s. Zondagmid dag om 3 uur, tegelijkertijd met de Ontspanningsclub, eveneens op de Garenmarkt, bijeen. De Toneelclub verwacht de aanmelders a.s. Zater dagmiddag om 5 uur en de Fotoclub a.s. Donderdag om half acht, voorlo pig eveneens op de Garenmarkt. LITTERIS SACRUM. „Iemand uit dit huis. Zaterdagavond gaf Litteris Sacrum in de Schouwburg de eerste opvoe ring van het tweede stuk uit dit seizoen „Iemand uit dit huis. Het is een geschiedenis, waarin een moord gebeurt. De schatrijke David Stanfield krijgt op zijn zeventigste verjaardag o.a. bezoek van een paar neven met hun vrouwen, die oompje in ere houden in verband met de toekomstige erfenis. De feesteling is echter niet bepaald in een verjaar dagsstemming en voor de jeugdige familieleden zich die avond naar bed begeven, hebben zij de mede deling ontvangen, dat oompje de volgende dag de notaris op visite kriiet. om het bestaande testament in >mn nadeel te veranderen. Zij wc' i dus, dat ze de andere dag onterfd zullen worden en daarom bestaat er gelegenheid om voor de hand liggende conclusies te trekken, wanneer oompje, enkele uren voor de komst van de notaris, vermoord op bed wordt gevonden. Wie de moord gepleegd heeft, kun nen we natuurlijk niet vertellen. In de nog resterende opvoeringen kunt U dat zelf gaan zien. De keuze van dit stuk vinden we niet zo erg gelukkig. Er wordt te Maandag, 13 Februari. Herinnert u het zich nog, oudere Leidenaars, hoe gistermorgen om drie uur 21 jaar geleden het Leidse Stad huis afbrandde? Hoe gruwelijk hard het vroor? Hoe de brandweerman*- nen bevroren van de straat werden gehaald en met hete koffie bijge bracht? Hoe de vlammen een fantas tisch schouwspel opleverden in deze winternacht en de halve stad hel verlichtten met hun macabere gloed? Hoe de sombere resten wat eens ons fraaie historische stadhuis was, over dekt waren met een dikke ijskorst van bevroren bluswater? Hoe ijspe gels als een kristallen sprookje aan de zwart geblakerde muren hingen? En hoe Koningin Wilhelmina haar deelneming betoonde, door op de plaats van de ramp te verschijnen? Herinnert u het zich allemaal nog?, wel, het is alweer 21 jaar geleden. De tijd gaat snel! En we hebben een nieuw stadhuis gekregen. Maar op zo'n dag wordt men daaraan nog wel eens herinnerd En Stadskok wil u ook nog even herinneren aan zijn stukje van Vrij dag 1.1. over de dame, die haar hoed in het water van de Stille Rijn liet waaien en hoe enkele jongelui te be- roeixl waren de helpende hand te bie- dena Hij doet dat omdat Zaterdag middag om drie uur een patrouille- leider van de St. Lodewijksgroep Verkenners in de St. Petrusparochie, wel tien minuten te laat kwam op de P.L.-vergadering. En waarom? Hij had op de Lorentzkade een politie agent geholpen. Door met z'n stok de pet van deze agent uit het water op te vissen. Niet belangrijk, zult u zeggen. Soit. We zouden het dan ook niet vermelden, ware het voorval op Vrijdag niet geschied. Nu tonen we maar even aan dat het ook anders kan. En ook anders geschiedt! Nu we het toch over politie-agen- ten hebben, kan in ene moeite ook even verteld worden dat de Leidse politiemannen het weer druk gehad hebben in de afgelopen dagen. Want allereerst hebben zij de 40-jarige Leidse werkster M. E. H. aangehou den, als verdacht van diefstal van twee portemonnaies. Nu moet de da me brommen op de Zonneveldstraat. En bovendien werd de 26-jarige Amsterdamse metaalbewerker J. M. A. H. in Leiden aangehouden. Hij wordt verdacht van oplichting. Niet zo'n heel erg zwaar geval. Het be trof veertig gulden. Die deze Amster dammer in Leiden even stuk kwam slaan. Totdat de politie er een stokje voor stak. En ook hem naar de Zon neveldstraat transporteerde. Nog is het verhaal niet uit. Want de 27-jarige etaleur J. P. P. uit Den Haag werd ook al aangehouden en opgesloten. Omdat hij een actetas ontvreemd had! Dat is tenslotte ver boden. Nu eerst eens even iets rechtzet ten. In ons artikeltje over het Leids Politiemuzóekgezelschap van Zater dag 1.1. staai vermeld, dat de recep tie hedenavond zou plaats vinden. Dat moet volgende week Maandag avond zijn, van 8 tot 10 uur in „Het Gulden Vlies". De beide feestavon den zijn eveneens volgende week, en wel op Doensdag en Donderdag. Vanavond is er wel iets anders aan •de hand. Want de Ned. Kath. Reis- vereniging afd. Leiden, gaat het Vas tenavondfeest vieren in „De Harmo nie". Deze vrolijke avond begint om 8 uur met de opvoering van „De boksende kangoeroe",door het K. J. M.V.-toneel. Met enige uurtjes dan sen komt het einde. Het sombere nieuws van vandaag meldt o.a. een kraakje. Dat is van morgen in alle vroegte, om zes uur, gepleegd op de Botermarkt. Onver laten hebben daar de vitrine van het veel gepraat en te weinig gedaan. Daarbij komt, dat de dialogen vaak ontzettend vervelend zijn. De medewerkenden hadden dit euvel enigszins kunnen ondervan gen door de opvoering de nodige vaart te geven. Zij hebben dit ech ter niet gedaan. Individueel werd er soms goed spel te zien gegeven. Wij denken hierbij aan Joke Bartelsman, Jet Reitsma en Rosien Hasselbach- Gaykema. Als geheel is deze opvoering ons niet meegevallen. U. V. S. VIERDE FEEST. Neen. het was nog niet het kam pioensfeest, dat de U. V. S-aanhang gisteravond in de Stadsgehoorzaal bijeenbracht, doch de jaarlijkse feest avond. Niettemin de overwinning van de middag kon aan de feestvreug de grotere stemming gegeven hebben ware het niet, dat er een waas van onvoldaanheid ovei het soms te ruwe spel een domper op de uitbundigheid had gezet. Toch, als men uit is om gezellig feest te vieren, worden de minder plezierige dingen gelukkig maar gauw vergeten en het cabaret-prograrmpa, dat na het openingswoord door de heer Wolters, voorzitter van de pro- paganda-commissie o. 1. v. Johnny Kloos werd afgewerkt, gaf genoeg aanleiding tot vrolijke stemming. De Cavelli's, het bekende accordeon-duo, Wim en Bram Scholte in hun geva rieerd programma, de Rivano's, Toby Rix, Tonny Schieferstein (aan de vleugel), kortom allen werkten mede om het geheel tot een geslaagde avond te maken. En na afloop o.l-v. Jan Alphenaar een dansje met Ho- fenk's Melodymakers. En nu op naar het kampioenschap, Blauw witten! BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth Maria Berna- dette d. v. J. R. F. van Wingerden en M. E. Deurloo, Willem z. v. L. Buijn en M. M. van den Hoek, Willem z. v. I van den Nieuwendijk en B. van Gelder, Johannes z. v. I. Langezaal en W. M. Stouten, Hermanus z. v. D. van Soest en J. Cornet, Michael Josephus Maria z. v. C. S. J. M. Wij- tenburg en J. C. M. van Campen. kledingmagazijn van de heer N. open gebroken. Een aantal dameshand schoenen, een geruite shawl en enige zelfbinders vormden de opbrengst. En laat ons met het sombere nieuws nog even verder gaan. Dan vermelden we dat de 16-jarige win keljuffrouw E. A., wonend in de Munnikenstraat, Zaterdagmorgen om tien uur in een winkel op de Bree- straat van een ladder viel. Met een bloedende wonde aan haar linker bo venarm werd de juffrouw door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Ter afwisseling willen we 't nu eens over beeldhouwkunst hebben. Door het land reist thans een tentoonstel ling van hedendaagse Nederlandse beeldhouwkunst. Thans wordt zij naar Leiden overgebracht. En op Za terdag 18 FebA a.s. in „De Laken hal" geopend. Ook voor de leden van de Ned. Kath. Ver. van Handelsreizigers, enz. enz. St. Christoffel, afd. Leiden, heb ben we nieuws. A.s. Vrijdagavond wordt om 8 uur in „De Harmonie" een ledenvergadering gehouden, waarop de heer C. de Wit zal spre ken over „Nieuwe ordening". En twee dagen later, op Zondag 19 Febr. vieren de leden hun Vastenavond feest, eveneens in „De Harmonie", met toneel en muziek. Tot slot een dansje toe. We eindigen vandaag met een somber bericht. Gistermiddag om half vijf reed de heer J. J. K. uit Den Haag met z'n auto op de Rijns- burgerweg. Plotseling verloor hij de macht over het stuur en reed tegen een lantaarnpaal. De auto werd zwaar beschadigd. En de chauffeur kreeg, evenals z'n vrouw en vierja rig zoontje, snijwonden in het ge zicht. Zodat de E.H.D. het drietal ter behandeling naar het Acad. Zieken huis vervoerde. Neen, toch was dit niet het laatste bericht. Want zojuist wordt ons nog verteld hoe Zaterdagavond de 50- jarige marktkoopman C. K. met z'n groentewagentje door de Genestet- straat reed. Eerst botste hij tegen 'n auto van de fa. V. op. Boter, kaas en eieren, allemaal in die auto, wer den er het slachtoffer van. Vervol gens zwenkte hij naar links en ram de een lantaarnpaal. Tenslotte be reikte de marktkoopman z'n huis in de Potgieterslaan. De politie nam hem mee naar het bureau. Waar hij werd verhoord en weer op vrije voeten gesteld. STADSKOK. LAATSTE BERICHTEN DE RAMP VAN DE KARHULA. Officiële waardering voor reddings werk Mitchell-bemanning. De bevelhebber der zeestrijdkrach, ten, vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe, heeft een telegram van waar dering gezonden aan de commandant van het 320ste squadron waartoe de Mitchell van Valkenburg behoort, die gisteren bij de ramp van de „Ka- rhula" aan het reddingswerk deel nam. In dit telegram seint jhr. van Holthe aan de commandant, de lui tenant ter zee vlieger der eerste klas se, de heer J. Leef lang: „Met waardering kennis genomen van prompt verlenen van assistentie door luitenant ter zee vlieger der tweede klasse E. C. Senger en be manning Mitchell in uitoefening menslievende taak bij de ondergang van Fins stoomschip „Karhula." Gelijk gemeld ontdekte de Mit chell van de opsporings- en reddings dienst van de marine gisteren de in nood verkerende Fin het eerst. De heer Senger trad als gezagvoerder van de Mitchell op. ROOFOVERVAL TE BERLICUM. Te Berlicum, bij 's Hertogenbosoh zijn hedenacht om 2 uur drie of vier gemaskerde mannen de woning bin nengedrongen van H. van Boxtel. De bewoner, die gerucht hoorde, stond op maar hij werd, nauwelijks aan de deur gekomen, neergeslagen, terwijl zijn echtgenote met een revolver be dreigd werd. De telefoon werd on klaar gemaakt en twee of drie per- nen doorzochten het buis. Met een buit van meer dan 1000.verdwe nen de overvallers in het nachtelijk duister. De politie heeft met speur honden een uitgebreid onderzoek in gesteld. INBRAAK IN DE HOOFDSTAD. Zondagavond is ingebroken in een huis aan de Oranje Nassaulaan in Amsterdam Zuid. Uit de woning, die geheel overhoop was gehaald, wer den Vijf herencostuums, drie panta lons en een met brililianten bezette gouden speld ter waarde van duizend gulden meegenomen. De eigenaar kon nog niet opgeven of cr meer werd vermist. De politie neemt aan, dat dc in braak gepleegd is door een inbreker, die zich door zijn methode van wer ken de bijnaam van „de vlo" heeft verworven. De methode waarop deze man te werk is gegaan is al talrijke malen bij inbraken gedurende d? laatste maanden in Amsterdam Zuiq) geconstateerd. Zaterdagavond wer den. in de Prins Hendriklaan twee inbrekers op heterdaad betrapt. Aan vankelijk dacht men hierbij „de vlo" te hebben gegrepen. De inbraak van Zondagavond 'bewijst wel, dat hij nog vrij rond loopt. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 13 Febr. Vee. Aan voer: 822 stuks, w. v. 409 vette koeien, 3 graskalveren, 13 nuchtere kalveren, 195 varkens. Prijzen: vette koeien le kwal. 2.102.35, 2e kwal. 2.(Xf-2.10 en 3e kwal. 1.90—2.00; varkens 1-701.661.60 per kgt koeien aanvoer korter, handel rede lijk, vooral niet lager in prijs; varkens aanvoer matig, handel tamelijk prijzen niet stabiel.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3