Finse vrachtboot door de zee verzwolgen De Gaulle ziet een kans 18 opvarenden werden gered - 11 vonden de dood in de golven Westerlings ultimatum afgelopen De Gaulle wil met Bidault samenwerken Nazi's op hoge posten Stewards, past op voor de deuren Lewis laat het werk hervatten 'Jlrecteur: C. M. VAN HAMEBSVELD. Boofdredactenr: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BLRCÜT" MAANDAG 13 FEBRUARI 1950 41stc JAARGANG No. 11903 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert,: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Verkleumde schipbreukelingen DIJ EEN ZWARE ZUIDWESTERSTORM is Zondagmorgen omstreeks 8 uur de Finse vrachtboot „Karhula" (2214 ton) op ongeveer 20 k.m. uit de kust van den Helder vergaan. Tien leden van de bemanning en een verstekeling kwamen jammerlijk in de golven om; achttien opva renden, o.w. twee andere verstekelingen hebben enige uren in een sloep rondgedreven. Zij zijn in de loop van Zondagmorgen door de „Dorus Rij kers" gered. Het schip, waarnaar ook een vliegtuig van de marinebasis Valkenburg heeft gezocht, is in tweeën gebroken. De Helderse redding boot heeft op de plaats van de ramp nog naar overlevenden gezocht, maar vond slechts wrakhout en kisten. De Fin, die op weg was naar Zuid-Frankrijk, bevond zich tijdens de hevige storm in de buurt van de Noorderhaaksgronden, toen een onverwacht lek in de scheepswand ge durig pompen noodzakelijk maakte. Het schuiven van de lading hout- pulp en het feit, dat een der luiken het begaf, zijn de vermoedelijke oorzaken van deze ramp. Het schip maakte door het binnengolvende water dermate slagzij, dat het binnen énkele uren zonk. Op het critieke ogenblik konden niet alle reddingboten gestreken wor den. Aan stuurboordzijde, waar de „Karhula" 40 tot 50 graden overhel de, waren de boten onbereikbaar ge worden. De reddingboot aan bak boordzijde er waren er in totaal drie dobberde toen reeds met eni ge schipbreukelingen op zee. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de elf mannen, die aan boord zijn ge bleven, gezamenlijk in de golven zijn omgekomen. In hoeverre de drie Finse verste kelingen. die tijdens de ramp uit het kolenruim kropen, al dan niet met medeweten van de bemanning aan boord waren, is riet duidelijk gewor den. Twee van hen behoorden tot de gelukkigen, die Zondagmiddag om twee uur met de „Dorus Rijkers." de haven van Den Helder binnenvoeren. Schip maakte slagzij. De geredden hebben zeer hachelij ke uren op en om het schip en later in de reddingboot beleefd. Uit hun relaas is komen vast te staan, dat het schip om half acht in de morgen nadat de pompen ruim drie uur in werking waren geweest plotseling hevige slagzij maakte. De kapitein, die op de brug was, riep alle hens aan dek en gaf bevel de „Karhula" te verlaten. Terwijl de golven het schip beukten werd een boot uitgezet. De andere boten wa ren waardeloos geworden. Men wist niet of men over boord zou springen of op het schip zou blijven. Vier man sprongen in de reddingboot, nadat ze hun oliekleding en laarzen hadden uitgetrokken. Onder hen was ma troos Sjolund, die om vier uur de wacht had overgenomen. Kapitein Gröndstrand en drie anderen spron gen in zee en slaagden er in de red dingboot te bereiken. De twee Duit se stokers verlieten eveneens het snelzinkende schip. Ten slotte wer den zij in de sloep gehesen, de Duit ser Conrad eerst na een uur! Als een vlot dreef de brug op de golven. De overige leden van de bemanning hadden izch in twee groepen gesplitst. Een groep stond op het achterschip, de andere op de brug. Deze laatste heeft haar leven te danken aan de v/ijze waarop de brug van het dek werd geslagen. .Als een vlot dreef de brug met de mannen er op op de woeste golven. Een voor een spron gen zij van de brug en. zwommen naar de reddingssloep, waarin de an deren doornat en al bijna versteend van de kou op hulp wachtten. De hulpkreten van de overige le den van de bemanning, die zich ver twijfeld aan de railing van het steeds scherper hellende achterschip hadden vastgeklampt, gingen in het geloei van de storm verloren. De mannen in de sloep zagen hun kameraden in doodsnood, doch zij konden niet hel pen. Elk ogenblik kon de „Karhula" onder gaan en de zuigkracht zou de kleine sloep onherroepelijk meene men naar de diepte. De sloep dreef ten slotte af en men heeft de Finnen op het achterschip niet meer gezien. Toen kwam er hoop. De „Mitchell" van Valkenburg gaf de uitgeputte mannen in de sloep hoop. De piloot cirkelde omstreeks acht uur boven het schip, dat toen reeds bijna gezonken was. De vlieg machine leidde het Engelse s.s. „Pen- tridge Hill" dat in de omgeving voer naar de onheilsplaats, doch de Brit trof slechts deklading op de golven aan. De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen, Terschelling, die evenals de „Dorus Rijkers" was uit gevaren, heeft de verlaten brug van de Fin zien drijven. In Den Helder deelde de kapitein mede, dat zijn bemanning hedenmor gen naar Amsterdam zal reizen en vandaar per vliegtuig naar Finland zal terugkeren. Wat er met de twee verstekelingen zal gebeuren jS nog niet bekend. De DE BEIDE VERSTEKELINGEN na hun aankomst in Den Helder. Links.- Erkki Jokola; rechts: Kauko Kirski. Waarschuwing van een Ned. commandant Het ultimatum van Westerling waarin hij heeft geëist dat zijn troe pen worden erkend als de strijd macht van Pasundan en hij dus be velhebber wordt in West-Java, thans afgelopen. Hierover schijnt nog al ongerustheid te bestaan, want Za terdag heeft de commandant van de Nederlandse troepen in Indonesië, luitenant-generaal Buurman van Vreeden, via de radio een zeer ern stige waarschuwing gericht tot zÖn manschappen. Uit zijn rede blijkt, dat de afgelo pen weken weer onder Nederlands bevel staande soldaten hebben ge tracht naar Westerling over te lopen. Tegen zulke soldaten worden disci plinaire maatregelen genomen. De commandant verklaarde, dat hij de ze maatregelen zo nodig zou ver scherpen. Generaal Buurman van Vreeden noemde Westerling niet met name, noch zei hij precies wat zich heeft af gespeeld. Hij verklaarde enkel, dat de soldaten, die hij laakte, de af gelopen weken uitdrukkelijk gege ven orders in de wind hebben ge slagen" en dat een zodanige handel wijze „de aanhangers van bestaande destructieve ideologieën de gelegen heid geeft in troebel water te vis sen." Het was echter duidelijk waar op hij doelde en zijn waarschuwing was scherp gesteld. „Karhula" kwam van Finland en was via Kiel op weg naar een Zuidfranse havenplaats. De verstekelingen. Onder de omgekomenen bevond zich ook de radiotelegrafist Erkki Sa- lakangga, die onderhalf uur lang on afgebroken S.O.S.-seinen heeft ge zonden, de seinen, die tenslotte wer den opgevangen en leidden tot de uit eindelijke redding van zestien van zijn kameraden en twee verstekelin gen. De verstekelingen, die de ramp heb ben overleefd, hebben zich al dan niet met medeweten van de bemanning, verborgen gehouden in de kolenbun ker. Dat was hun ook wel aan te zien, want beiden zagen er ondanks het onvrijwillige bad nog pikzwart uit. Geen van beiden wilde de reden op geven voor het feit. dat zij naar Frankrijk wilden uitwijken. In afwachting van nieuwe verkiezingen /^•ENERAAL DE GAULLE heeft zich tijdens een meeting van zijn be- weging, het „Rassemblement du Peuple Francais", in de Vélodrome d'Hiver te Parijs bereid verklaard deel te nemen aan een „regering ter afhandeling van de lopende zaken in afwachting van nieuwe verkiezin gen". Op geen enkele voorwaarde wilde hij echter deelnemen aan een regering met het doel de Derde Macht te redden. Deze verklaring van de generaal komt op een ogenblik, dat de Fran se politici de mogelijkheid onder ogen zien van het houden van nieu we verkiezingen nu de regering-Bi dault niet meer op een werkelijke en stabiele meerderheid kan rekenen in de Assemblée, sinds de socia listen hun ministeriële portefeuilles aan de minister-president hebben teruggegeven. De eis van generaal de Gaulle, om terstond nieuwe verkiezingen te houden, vindt meer en meer steun in de hoge kringen der Franse politici, die tot nu toe afwijzend stonden. De onafhankelijke conservatieven van Paul Reynaud, de volksrepublikei nen van Bidault, de radicaal-socia listen en zelfs bepaalde socialisten vinden, dat het ogenblik is gekomen om het land een nieuw parlement te geven, waarin de ware verhou dingen tot uitdrukking komen. Het aanbod van de Gaulle, om de oppo sitie te verlaten, moet dan ook in de ze zin worden begrepen: het R.P.F. wil helpen om het tegenwoordige re giem te liquideren en reikt de hand aan ieder, die mee wil werken „aan de opbouw van een nieuwe staat met een werkelijk gezag", zoals de generaal zich uitdrukte. COMMUNISTISCHE BETOGINGEN De communisten hebben deze wenk van toenadering van de gene raal aan minister-president Bidault beantwoord met twee betogingen; een rustige in Parijs en een wanordelijke in de Zuidfranse havenstad en marinebasis Toulon. Deze betogingen werden gehouden zogenaamd om „12 Februari 1934" te herdenken, de datum waarop het in Parijs tot ernstige vechtpartijen kwam tussen communisten, fascisten en politie naar aanleiding van het Stavisky-schandaal. In Toulon bestormden communis tische betogers vandaag een politie- cordon. Zij waren gewapend met knuppels, ploertendoders en stenen. Tien agenten werden gewond, van wie twee ernstig. Onder de commu nisten vielen dertig lichtgewonden. In Parijs verliep de betoging rustig voor de secretaris van de partij, Maurice Thorez, die vanaf een tribu ne de „parade" afnam. Zes duizend communisten liepen in de stoet mee. TREINRAMP IN FRANKRIJK De trein uit Toulouse en die uit Carmaux zijn gisteren op elkaar ge reden. Volgens de laatste berichten zijn er 20 doden en 38 gewonden. De ravage was zo groot, dat men 6 uur na de ramp nog bezig was met het uit graven der slachtoffers. Op het Japanse eiland Kioesjoe is Zaterdag een autobus van een hoog te van dertig meter in een visvijver gestort. Er zijn 2 doden en 2 ernstig gewonden. Volgens de politie bevat te de bus meer dan dubbele van de toegestane 35 pasagiers. Albanië heeft bekend gemaakt, dat 't de (communistische) regering' van Ho Tsji Minh in Vietnam zal er kennen. Tot nu toe hebben zeven landen Ho Tsji Minh erkend, te we ten ie Sowj et-Unie, de communisti sche regering in China, Roemenië, Noord-Korea, Hongarije, Polen en Bulgarije. PROFESSOR FASCHER VERDWENEN? Het Westduitse persbureau DPA geeft te verstaan, dat professor Fa- scher, die de vorige week werd ont heven van zijn functie als voorzitter der Christen-Democratische partij van Saksen-Anhalt, verdwenen Fascher zou de vorige week per trein uit Berlijn naar Halle zijn vertrokken na een stormachtige zitting van de centrale politieke commissie van de partij, welke tot zijn ontslag leidde. Vrienden van de 73-jarige theoloog zijn ongerust en vrezen zijn arresta tie. Hij is namelijk nog niet tehuis aangekomen. SCHEEPSRAMP ONDER DE NE DERLANDSE KUST Van de 29 opvarenden, onder wie zich drie ver stekelingen bevonden, werden 16 le den der vaste bemanning en twee verstekelingen door de reddingsboot „Dorus Rijkers" behouden in Den Helder aan wal gebracht. De andere elf kwam en om het leven. De geredde van de „Karhula" ko men weer wat °P krachten na hun hachelijk avontuur. Geheel links zit tend de kapitein van het vergane schip H. Gronstrand. Volgens de Amerikaanse autoritei ten is ongeveer 60% van de belang rijke politieke posten in de regering van Baden-Wuertemberg door voor malige nazi's bezet. Uit een op ver zoek van John McCloy, de Ameri kaanse hoge commissaris, opgemaakt verslag blijkt, dat het aantal belang rijke posten dat aangewezen partij gangers van Hitler is toegewezen geregeld is toegenomen. Het verslag voegt hieraan toe, dat het percentage hoofdambtenaren-ge wezen nazis ook in Beieren zeer hoog is. Een Amerikaanse functionaris verklaarde, dat de toevloed van de nazi's in de regering „een bewijs is van de huichelarij der Duitsers, die beweren, dat men nazi's in dienst moet nemen wegens gebrek aan er varen personeel". Hij voegde hier aan toe, dat de Duitsers in vijf be zettingsjaren voldoende tijd hebben gehad om niet-nazi ambtenai-en te kiezen en op te leiden. Ongelukken met Amerikaanse vliegtuigen Twee merkwaardig samenvallen de ongelukken hebben plaats gehad in Amerikaanse vliegtuigen. Toen een vliegtuig van de Eastern Airlines op 600 meter vloog, woei er een deur open en steward Mare Fis- her-Galati werd naar buiten ge drukt. Hij greep zich vast aan de wand van de cabine en bleef daar hangen in de deuropening. De enige passagier trachtte tever geefs de steward te helpen en waar schuwde de tweede piloot. Die zag kans, Fisher-Galati vast te grijpen. De bestuurder probeerde op het dichtsbijzijnde vliegveld te landen, maar .moest doorvliegen acht mi nuten lang omdat de mist een landing onmogelijk maakte. Ten slotte daalde het vliegtuig op het veld van St. Petersburg in Florida. Men bracht de steward onmiddel lijk naar het ziekenhuis, waar hij een kalmerend drankje kreeg. Een kwartier later stapte hij weer in zqn vliegtuig en hervatte de reis. Bij een dergelijk ongeluk, aan boord van een stratocruiser, onder weg van Londen naar New York, heeft de steward van het toestel het leven verloren. Hij probeerde een opengezwaaide deur van de druk-cabine te sluiten en is in de duisternis boven Long Island uit het vliegtuig gevallen. De stratocruiser vloog op een hoogte van 2600 meter met een snelheid van 320 km per uur. Verder wordt er in de Verenigde Staten een vliegtuig van de marine, met negen man aan boord, vermist. Een Dakota van het leger is tijdens de landing op het vliegveld van Los Angeles neergestort en in brand ge vlogen. De zeven man die erin zaten, konden tijdig uit het vliegtuig sprin gen. By een vliegtuigongeluk bij Albu querque (New Mexico) zijn drie mensen om het leven gekomen, die naar men meent functionarissen wa ren, verbonden aan de Amerikaan se commissie voor atoomenergie. De veiligheidsdienst van de commissie liet de politie niet tot de plaats van het ongeluk toe. Hartspecialist behandelt kard. Mindszenty Een dezer dagen is een Hongaars priester er in geslaagd Hongarije te ontvluchten en Wénen te bereiken, aldus meldt het K.N.P. Aldaar deel de hij aan de pers mede. dat een Russische hartspecialist bijna iedere dag Kardinaal Mindszenty bezoekt, daar de gezondheidstoestand van de Kardinaal uiterst critiek blijft. De nieuwe gevangenis van Kardi naal Mindszenty is een gebouw in Koebanya, een voorstad van Boeda pest. Het gebouw is geheel omringd .door prikkeldraad en zoeklichten, teneinde iedere poging tot bevrij ding van de Kardinaal te verijde len. Des nachts houdt een geheel detachement soldaten onder bevel van communistische officieren de wacht rondom het huis. RONDSCHRIJVEN VAN MGR. BERAN. De aartsbisschop van Praag en Bohemen, Josef Beran, heeft een rondschrijven, voorzien van zijn handtekening, aan de kerken van de Praagse diocees doen toekomen, waarin instructies worden gegeven, hoe de Tsjechoslo waakse Katholie ken aflatten van het Heilige Jaar kunnen verkrijgen, „zelfs zij, die in de gevangenis zijn of anderzins ver hinderd zijn deel te nemen aan Rooms-Katholieke godsdienstoefe ningen". Voorts draagt de aartsbis schop in zijn brief de gelovigen op „alleen of gezamenlijk" het gebed voor het Heilige Jaar te zeggen, het welk door de Paus is samengesteld. De aartsbisschop is sinds 16 Juni in zijn paleis te Praag „geïnter neerd". John L. Lewis heeft Zaterdag de 400.000 stakende mijnwerkers van de Amerikaanse vetkoolmijncn. op gedragen Maandag het werk in de mijnen te hervatten. CADETTEN-ASSAUT TE BREDA Het slot van de grote militaire oefeningen, die tussen Breda en Oos terhout werden gehouden, viel sa men met het assaut der Bredase ca detten. Volkomen gecamoufleerde infan terie tijdens een gevechtsoefening- waarbij het draagbare zend- en ont vangtoestel grote diensten bewijst. KoA'ieitj.e... Elke belofte is een ereschuld. Om goed te kunnen werken moet men zijn werk liefhebben.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1