Stdtiano Metg 3Witiceö& Mwdna VRIJDAG FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I Trajectkaarten N.S. minder duur Alleen op korte afstanden De Nederlandse Spoorwegen heb ben besloten de prijzen van een aan tal trajectkaarten alsnog te herzien, omdat bij de tariefverhoging vooral de houders van abonnementen op korte afstanden wel zwaar en on evenredig werden belast. De nu aangekonigde herziening zal worden toegepast op de maand en weektrajectkaarten, de jeugdtra- jectkaarten en de gewone week kaarten. Echter alleen wanneer de maand trajectkaart gebruikt wordt op een afstand kleiner dan 14 kilo meter, de weektrajectkaart op een afstand kleiner dan 16 kilometer, de jeugdtrajectkaart op een af stand kleiner dan 11 kilometer en de gewone weekkaart op een af stand kleiner dan 17 kilometer. Met uitzondering van de gewone weekkaarten worden de prijzen ver laagd met terugwerkende kracht tot 1 Februari jl. De terugbetaling ge schiedt bij inlevering of verlenging van het abonnement. Voor de gewone weekkaarten gaat het nieuwe tarief 13 Februari in. Door deze tegemoet koming van de Spoorwegen zijn de prijzen van de abonnementen weer enigszins gedaald maar natuurlijk niet op het prijspeil zoals dat voor I Februari gold. „Vrije Volk". LEGE HUIZEN IN DEN HAAG. In de Haagse gemeenteraad heeft weth. Feber medegedeeld: Er staan op het ogenblik in Den Haag 84 panden leeg. Het ware te wensen, dat zij bewoond waren. Van die 84 zijn er 5, waarvan het Huisvestingsbureau misschien heeft misgetast of te laat heeft ingegre pen. Van een groep van 49 gebouwen zijn er 9 van de Rijksgebouwen dienst, die deze leeg laat staan, 6 zijn zwaar beschadigd, 4 staan er leeg in afwachting van onderhan delingen met Rijksinstanties, 7 wor den gevorderd binrienkort, 5 worden wellicht gevorderd, 2 worden ge restaureerd na gebruik als kantoor, II zijn voor bedrijfsruimte bij de Kamer van Koophandel ingeschre ven, 5 zijn wellicht niet geheel goed behandeld. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I 301,5 meter. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 10.00 Voor de kinderen. 11.00 Voor de zie ken. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade orkest en soliste. (12.3012.33 Mede delingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianospel. 13.40 Lunchconcert. 14.00 Koorconcert. 14.20 Engelse les. 14.40 Kamerorkest en solist. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Har monie-orkest. 16.20 Luchtvaartcause rie. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Piano en orgel. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Parlementair overzicht. 19.45 regeringsuitzending. 20.15 „Lichtbaken". 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Popu lair concert. 22.35 Amerikaans com mentaar. 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Omroeporkest. HILVERSUM II 416 meter. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws en weer berichten. 9.309.35 Waterstanden. 10.00 Medische causerie. 10.20 Radio feuilleton. 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Altviool en piano. 12.00 Dansorkest. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Kwartet. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.30 Amuse mentsmuziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Marinierskapel. 15.15 Sympho- nieorkest. 16.15 Dansmuziek. 16.45 Sportpraatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Populaire muziek. 19.00 artistieke staalkaart. 19.45 „Pas separtout", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Deens pro gramma. 20.45 Gevarieerd program ma. 22.00 Sextet. 22.25 „Ónder de pannen", hoorspel. 22.40 Populaire muziek, 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmu ziek. MYSTERIE OP DE 9) „Heere m'n tijd!'' riep de hospita uit Een ogenblik staarde zij haar commensaal sprakeloos aan Toen „En moet ik nu zo maar geloven, dat u op een eerlijke manier aan al dat geld gekomen bent?" „Ik zou het vast en zeker geloven, als ik u was, mevrouw Hoover, Het lijkt me tenminste de verstandigste weg. Want als u het niet geloofde en toch mijn geld aannam, zou u gevaar lopen, dat ze u voor heling inreken den, wat altijd minder prettig is. Maar stel u gerust. U kunt zonder gewetensbezwaar de huur voor deze en de volgende maand van me aan vaarden. Ik heb geen roofmoord ge pleegd, noch de Bank van Engeland geplunderd en evenmin dat geld zelf gemaakt. Zo," zei hij opgelucht, toen hij met zijn hospita afgerekend had. „De koffers laat ik straks opha len." MINISTER MANSHOLT EN DE BOEREN. Tijdens de middagbijeenkomst van de Landbouwdag die in de Volks hogeschool ,,'t Oldorp" werd gehou den sprak de minister van Land bouw, de heer Mansholt over de na tionale voedsel- en landbouwpoli tiek. Er zijn de laatste tijd vele klach ten, aldus de minister, over de be loning voor de landbouwwerkzaam- heden in vergelijking met die van de industrie. Hij is er evenwel van overtuigd dat wil de Nederlandse landbouw op hetzelfde levensniveau komer als de industrie, hij dan be langrijk intensiever moet worden. Dit kan bereikt worden door grond verbetering en door uitbreiding van de veestapel. Ten nauwste hangt hiermee samen de verhoging van de voederproductie, hetgeen een ver mindering van de graanoppervlakte en een vergroting van de aardappe len - en suikerbieten oppervlakte ten gevolge heeft. Om een topproductie te bereiken heeft men een plan uitgewerkt, waardoor de Nederlandse veestapel binnen vijf jaar t.b.c.-vrij kan zijn. Dit plan, dat ongeveer honderdmil- lioen gulden zal gaan kosten, zal gedeeltelijk door de overheid, ge deeltelijk door de boeren moeten worden betaald. Ook zal de mond- en klauwzeer- bestrijding worden aangepakt. Gratis vacantie voor duizenden oorlogswezen Ook voor halfwezen en lichamelijk door de oorlog getroffen kinderen. De stichting „Het Vierde Prinsen kind" heeft zich tot taak gesteld wat levensvreugde in de zomer te schen ken aan duizenden kinderen, die aan levensvreugde te kort komen, omdat hun vader tengevolge van oorlogs geweld of oorlogsomstandigheden om het leven kwam, of dermate in valide werd, dat hij niet meer in staat is, in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Ook voor honderden kinderen, die door de oorlog zelf lichamelijk wer den getroffen, zal in de komende zo mer door „Het Vierde Prinsenkind" een plaats in de vacantiekampen wor den ingeruimd. Het bestuur der stichting wil alle kinderen bereiken, die voor uitzen ding in aanmerking komen. Het be twijfelt echter, of al deze kinderen bij de gemeentebesturen bekend zijn. Met het oog hierop wordt er op ge wezen, dat aanmelding van oorlogs- wèzen en -halfwezen kan geschieden vóór 10 Maart in de grote ge meenten bij de afdeling hulpverle ning oorlogsslachtf offers van de diensten voor Sociale Zaken en in de kleine gemeenten ter gemeentesecre tarie. Voor uitzending komen in aan merking kinderen, geboren tussen 1 September 1936 en 1 September 1941. Het opsporen van de invalide kin deren in de leeftijdsgroep van 9 tot en met 20 jaar geeft vele moeilijk heden, aangezien slechts een deel daarvan is geregistreerd bij de ge meenten. „Het Vierde Prinsenkind" zou vooral deze categorie kinderen, voor wie de veertiendaagse kampen van de grootste waarde zijn, voor uit zending in aanmerking willen doen komen. De lichamelijk getroffen kin deren kunnen schriftelijk worden aangemeld rechtstreeks bij het se cretariaat der stichting, Hof 13 zwart te Dordrecht. In de drie jaren van haar bestaan, heeft de stichting aan 13021 kinderen een gratis vacantie weten te bieden. INTERLOCALE WONING CENTRALE IN UTRECHT. Naar het „Nieuws v. d. Dag" ver neemt, zal in Utrecht weldra geves tigd worden de stichting Interlocale Woningcentrale, waar een carto theek alle gegevens zal registreren en dus centraliseren betreffende ge- 'gadigden voor woningruil, waardoor op de snelste wijze aan de verlan gens der vele duizenden woning- ruil-gegadigden kan worden vol daan. Deze centrale betekent samen voeging der reeds bestaande inter departementale ruilcentrale met die van het grote bedrijfsleven en sa menwerking met de gemeentelijke huisvestingbureaux. Het is beslist niét zo, dat de nieuwe centrale de particuliere makelaars, die woning- ruilbureaux hebben, wil uitschakelen Integendeel, zij zullen er bij worden betrokken. Gegadigden rullen via de makelaars hun wensen bij de officiële instanties kenbaar kunnen maken. Het werd een drukke Zaterdag. Hij was het in zover met zichzelf eens geworden, dat als voornaamste punt op het programma van de plotseling gemetamorphoseerde Algy Mortlake de reis naar Honolulu zou komen te staan. Met het voorschot van Wicks, Carroll en Wicks kon hij voorlopig uit de voeten. Er zou echter heel wat aangeschaft dienen te worden; aller eerst moest hij zijn volle aandacht aan zijn garderobe schenken. Aan z'n nieuwe levensstaat van kapitalist was hij verplicht zich van cnder tot bo ven in 't nieuw te steken. Daarmee ging een groot deel van de dag heen. Toen haalde hij Walter Blynth van diens bureau en fuifde wederom op een diner bij Previtali. „Is Honolulu nog altijd aan bod?" informeerde Blynth toen ze aan de koffie met een kleintje cognac za ten. „Niks vaster dan dat, ouwe jon gen. Ik denk begin van de volgende maand. Eerst gaat een bescheidener wens in vervulling; Parijs. Dinsdag vertrek ik van Dover. Je zou me een plezier kunnen doen Blynth. Maandag wou ik graag een stuk of wat collega's met wie ik altijd goed kon opschieten, een diner aanbieden in het Metropole, waar ik voorlopig mijn intrek genomen héb. En dan een slordige fuif achterna. Jou in de ENGELAND BETAALDE LAAGSTE PRIJZEN VOOR BOTER EN KAAS Uit het overzicht van de zuivelex- port over 1949, aldus het Oficieel Orgaan van de Algemene Neder landse Zuivelbond (F.N.Z.), kan men afleiden dat de boter gemiddeld op bracht bij export naar: Engeland f 3.30 per kg, Zwitser land f 4.10 per kg, Frankrijk, Italië en polen f 4.20 per kg, België en Lu xemburg f 5 per kg. De kaas bracht op in Engeland f 2.30 per kg, België en Luxemburg f 2.50 per kg; Frankrijk f 2.70 per "kg- Engeland betaalde dus zowel voor boter als kaas de laagste prijzen, die in het geval van boter zelfs verlies gevend waren. EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN... lijkt een onbereikbaar ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn of de kwelling van „winter handen" of „wintervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Akker*s Kloosterbal sem betekent onmiddellijke verzachting van jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het ideale middel, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en is een uitstekend wrijfmiddel bij rheumatiek, spit en spierpijn. DE WERKLOOSHEID IN JAN. Het aantal werkloze mannen steeg in de maand Januari van 83.187 tot 104.117, t.w. 70.539 geheel werklozen (vorige maand 54.898), 31.832 DUW-arbeiders (27.466) en 1.740 wachtgelders (823) Evenals in vorige jaren is dus ook eind januari groter dan op 31 De cember daaraan voorafgaande. De weersomstandigheden zijn hieraan telkenmale debet. Hoewel de eigen lijke vorst werklozen niet in deze statistiek zijn opgenomen, heeft de vorst toch indirect invloed op de cijfers uitgeoefend, doordat de plaat sing van arbeidskrachten werd op geschort. Onder de bouwvakarbeiders steeg de werkloosheid van 14.268 tot 17.579 onder de werknemers uit de land bouw en de veeteelt van 15.611 tot 22.028, onder de losse, ongeschoolde arbeiders van 13.132 tot 16.342. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 15.795 tot 15.183. Gemiddeld zijn er thans in Neder land 21 werklozen per 1000 manne lijke inwoners. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 4.897 tot .5.303. De vraag naar vrouwelijk personeel nam toe van 15.912 tot 16.385. Schavuit emigreerde naar Canada De thans 46-jarige H. H. uit 's-Gra- venhage, voormalig employé bij de afdeling Canada van de Stichting Landverhuizing Nederland, keerde korte tijd geleden uit Canada naar Nederland terug. Niet, dat hem de emigratie naar dit land zo slecht was bevallen, maar de Nederlandse justi tie had nog een appeltje met hem te schillen. Hem was ten laste gelegd dat hij in bovengenoemde functie twee per sonen onder valse voorwendsels had bewogen tot afgifte van f2250 ieder hun \-oorspiegelend, dat dit geld no dig was om hen te voorzien van pa pieren en uitrusting, vereist voor hun emigratie naar Canada. Dit geld werd gestort bij de American Ex press Company Corp op naam van verdachte, en verder gebeurde er niets. Verd. verdedigde zich, door te ver klaren dat hij met deze 2 mensen was overeengekomen, dat hij hen de ge storte bedragen in Canada (waar hij immers zelf ook heen ging) zou te rugbetalen in Canadese dollars. Inderdaad emigreerde hij naar Ca nada, de twee personen eveneens, doch niet via de bemiddeling van verdachte, en ook niet alvorens zij deze zaak bij de justitie in Nederland aanhangig hadden gemaakt. „Er zijn ook in Canada, toen u er zelf vertoefde, heel wat bezwaren tegen u gerezen", merkte de president op. „Uw dossier hangt in feite van schavuitenstreken aan elkaar. Wat u in Canada hebt uitgevoerd doet hier nu niet ter zake en is u ook niet ten laste gelegd, maar een reclame voor de Nederlandse emigranten bent u j niet geweest." Eis: 2 jaar gevangenisstraf met af trek. De verdedigster wees het college op het uitgebrachte psychiatrische rapport, dat verdachte niet ten volle toerekeningsvatbaar achtte. eerste plaats, dan Meadow en Hodson van Jamisons Parkins van Duncan. Dat zijn ze. Met ons vijven zullen we er een gezellige sauskom van maken. Kan je dat voor elkaar boksen?" Walter Blynth kon het en 't kwam voor elkaar. Reeds gedurende het di ner steeg de stemming tot een hoog te, die het beste voor het verloop van de avond beloofde. Van het restau rant verhuisden zij naar het café An glais van 't hotel. Ze verkeerden wel dra in een toestand, die men zeer zeker niet nuchter noemen kan, maar toch nog een eind van dron kenschap verwijderd is. Waarin ech ter uitgelatenheid en overmoed de grenzen van het betamelijke sterk dreigen te doen verflauwen. Er werd telkens op Fletwood getoast en elke nieuwe toast was weer een graadje bedenkelijker dan zijn voorganger. Het hoogtepunt werd bereikt, toen 't gezelschap onder gejuich besloot een betuiging van hulde tot Fletwood te richten. „Kort maar krachtig moet het zijn" besliste Algy opgewonden. Hij nam papier en schreef, herhaaldelijk gnui vend, in drukletter het volgend epis tel: Aan Bernard Fletwood, direc teur van N.V. „Tropea", alias Jan Banaan, alias de Krententuin, alias de bittere citroen. „HOOFDBEWONER" GEMOLESTEERD. Buren protesteerden tegen uitzetting. In de Van Beuningenstraat te Am sterdam heeft zich een handgemeen afgespeeld, dat het gevolg was van het feit, dat een onderhuurder in een der woningen door een deur waarder op straat was gezet. De man had zich schuldig gemaakt aan „on- hoorlijke bewoning". De buren heb ben toen zonder zich van de ware toedracht op de hoogte te stellen uit protest de meubelen, die op straat waren gezet, naar binnen gedragen en de hoofdbewoner, die dat wilde verhinderen, aangevallen. De hoofd bewoner, G. J. O., vluchtte daarop de straat op, maar werd daar opnieuw mishandeld, nu door vier mannen, die hem bovendien van zijn geld be roofden. De buren, die ondertussen verder zijn woning waren binnengedrongen, brachten daar schade aan aan huis raad en stoffering. De politie bracht ten slotte weer enige orde op zaken. De menbelen werden weer op straat gezet en tegen verscheidenen van de opdringerige buurtgenoten werd proces-verbaal op gemaakt. O. moest zien na „sluiting van het incident" onder doktersbehandeling stellen; hij had een hoofdwond en een kaakfractuur. NET ALS OP DE FILM. „Wij vinden die spanning of jullie ons al of niet te pakken krijgen, zo fijn- Dat zien we op de film en in beeldromans ook!" aldus luidde de verklaring van twee jonge kerels, een van zeventien en een van twintig jaar, tegenover een rechercheur van politie in Amsterdam, toen deze hun vroeg hoe ze er toe gekomen waren uit allerlei geparkeerde auto's goe deren te stelen. De zaak was aan het rollen ge bracht, doordat de twee knapen eni ge tijd geleden enkele lappen stof uit een auto stalen en de buit per taxi vervoerden. Tijdens het verhoor over de gestolen stof noemde de bri gadier-rechercheur een andere dief stal, namelijk van een hobo uit een auto. Ook deze werd grif bekend en toen het balletje eenmaal rolde, kwa men er niet minder dan tien dief stallen los. „Voor de jongens pleit" zo vertelde de chef van het bureau Singel, die het onderzoek leidde, „dat zij ae goederen voor vrijwel niets van de hand deden. Het waren de twee helers eveneens gearresteerd die van hun oneerlijke avonturiers- geest profiteerden". DODE PINKEN EN EEN ZIEKE STIER. De 800 Friese pinken, die einde 1949 met het stoomschip „Een dracht" naar Peru zijn vervoerd, hebben een slechte reis gehad, want onderweg zijn er 150 van gestorven. Men weet de oorzaak nog niet, al vermoedt men dat de reis die we gens averij vijf in plaats van vier weken heeft geduurd, nadelig heeft gewerkt. De Friese kampioenstier Leopold Jan, is in Peru ernstig ziek geworden en wordt nu door een dierenarts behandeld. ïlaam en adtei $Afii bekend! Op het mededelingenbord in de Avrostudio te Hilversum is gistermiddag een boodschap aan geplakt, die ongetwijfeld uitzon derlijk is; „Uit het kleedhokje van een kellner", aldus dit bericht, „is dezer dagen een nieuw electrisch scheerapparaat verdwenen Naam en adres van degene, die dit ap paraat uit dit kastje heeft mee genomen, zijn na telepatisch on derzoek bekend aan de telepaath Jonglisto, die Dinsdag jl in een bonte-treinprogramma optrad. Mocht het apparaat voor Dinsdag 14 Februari niet op een of ande re wijze zijn terugbezorgd, dan zal de telepaath aan de directie van de Avro naam en adres van de dief mededelen." Vanzelfsprekend vraagt men zich onder de radiomedewerken den af, of de dader het apparaat zal terugbezorgen en, indien dit niet geschiedt, of de telepaath er inderdaad in zal slagen de dief te ontmaskeren. Op het punt scheep te gaan naar Honolulu, groet ik u, onbarm- hartigste van alle werkgevers. Mo gen de gekromde ruggen zich spoe dig rechten en een vreselijke wraak nemen. Dood aan de tyrannen! Algy Mortlaxe Het had de algemene bijval. Blynth schreef het adres, een piccolo kreeg last, de brief onmiddellijk te posten. De stemming steeg gestadig, sloeg tot luidruchtigheid over. Ogen werden afkeurend naar de tafel gericht. De gérant van het café Anglais vond het raadzaam in e'ger persoon het ge zelschap tot iets meer kalmte te ma nen. Het werkta weinig uit Na een kwartier zag hjj zich genoodzaakt m meer besliste termen een waarschu wing te doen volgen. Hij was bijna aan de tafel van het rumoerig vijf tal, toen daar plotseling stilte intrad na de geestdriftige uitroep van Pe ter Hodson. „Allemachtig! Kijk daar eens lui!" Drie personen waren het café bin nen gekomen een jonge dame en twee heren Het was het meisje, dat de belangstelling trok niet alleen van het vijftal, dat zich even tevoren nog zo luidruchtig gedragen had. Een zeldzame bekoring ging van haar uit. Zij verschilde van haar twee begelei ders zoals de dag van de nacht ver schilt, de lente van de herfst. Aan GRONDPRIJZEN NOG NIET VRIJ De regering meent, dat de prijzen van gronden (nog) niet kunnen wor den vrijgegeven, zegt minister Teu- lings in zijn M.v.A. aan de Eerste Kamer. Intussen bevredigt ook de minister het toezicht op die prijzen niet ge heel en hij stelt zich dan ook voor zich nader met zijn betrokken ambt genoten in verbinding te stellen om trent werkwijze en taak van de nog tijdelijk te handhaven en, na aan vaarding van het nieuwe ontwerp Huurwet op wettelijke basis berus tende prijzenbureaux. ONTSLAGEN C.C.D.- AMBTENAREN IN BEROEP. Het ambtenarengerecht te Rotter dam heeft uitspraak gedaan inzake het door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ge geven ontslag aan een zestal C.C.D.- ambtenaren in September 1949. De ambtenaren waren van oordeel dat de minister bij het geven van dit ontslag gebruik heeft gemaakt van een ruimere bevoegdheid dan hem in art. 96 van het ambtenarenregle ment was toegestaan. Zij hadden zich beroepen op het feit dat hun op 5 Sept. 1949 een vaste aanstel ling was uitgereikt en zij drie we ken daarna werden ontslagen. Het ambtenarengerecht heeft het beroep van 5 reclamanten ongegrond ver klaard; t.a.v. de ambtenaar G. Ker- seboonr was het van oordeel, dat op grond van een vroeger bestaand dienstverband het door de minister gegeven ontslag moest worden ver nietigd, omdat het niet in overeen stemming was met de bepalingen van het afvloeiingsplan. (let iekkoute tniddeJl te#ett veh \to ufl&eid AMBTENAAR VERDACHT VAN VERDUISTERING „Het is een fraaie manier voor een ambtenaar van een rijksbureau om op een dergelijke manier om te sprin gen met de goederen van dit bureau" merkte de president van de Haagse rechtbank boos op tegen A. V. uit 's-Gravenhage, ambtenaar bij het rijksbureau van metalen, belast met de inventarisatie, die er van ver dacht werd verschillende goederen voornamelijk bestaande uit meubilair, te hebben verduisterd. De fauteuils, een boekenkast en bureau, afkomstig uit de kamer van zijn directeur belandden in het huis van zijn vriendin. Een gashaard, kachel, boekenkast en kleden werden op de markt gébracht en ten eigen bate verkocht. Hij bekende dit alles volmondig. Eis: 10 maanden. AMBTENAAR NAM STEEK PENNINGEN AAN. De dertig-jarige Th. J. H. uit Rot terdam is door de Rotterdamse Rechtbank veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan zes maanden voor waardelijk. In 1947 heeft H. als technisch ambtenaar bij het minis terie van Wederopbouw en Volks huisvesting, aan een zekere De Vree te Tiel toegezegd, tegen beloning van ruim tweeduizend gulden, te zullen meewerken om de vergoeding voor oorlogsschade aan een vaar tuig hoger te doen stellen dan vol gens de richtlijnen was toegestaan. DRONKEN IN DE KERK. In de Kerstnacht werd de plechtige stilte in de Ned. Herv. kerk van Bennebroek verstoord door het ge schreeuw en gelal van een 24-jarige landarbeider uit Haarlemmermeer, die uit dronkemansnieuwsgierigheid het bedehuis binnen laveerde. De koster snelde toe en trachtte de her riemaker te verwijderen. Dit gelukte echter niet dan nadat deze eens da- een tafel, dicht bij die van Mortlake en zijn vrienden nam het gezelschap plaats. Algy kon de ogen niet van het meisje afhouden- nog nimmer had hij iets zo volmaakts aanschouwd. Ze was slank, daarbij toch allerminst mager, goudblond, recht als een kaars. Algy nam alles van het meis je in zich op: de mooi-gevormde hals, de kleine vastberaden mond, de sier lijke, rechte neus, de ronde kin, die van wilskracht getuigde, maar vooral de ogen, diep en doorschijnend als een meer, van het verrukkelijkste blauw, dat men zich denken kon Het waren haar ogen, die Algy niet los lieten. Zij behoorden te stralen van jeugd en levensvreugd, want zo'n meisje was geschapen, dacht hij, om alles te genieten, wat het rijke men senleven te genieten geeft. En toch lag er een schaduw in. Zij leek hem niet gelukkig. Slechts bij hoge uit zondering glimlachte ze en dan nog week een uitdrukking van zorg niet geheel van haar gelaat. De schaduw bleef. Mortlake bestudeerde haar twee be geleiders. De één, de oudste vermoe delijk haar vader, veronderstelde Al gy, was een lange houterige ver schijning, droog, het type van een ge leerde Op zijn rechte, magere neus stond een bril met grote glazen, zon der montuur. Afgaande op de ogen A. J. DEN HOLLANDER, v. Kempenstraat 28, Voorschoten, viert 11 Febr. voor de le maal zijn verjaardag in Indonesië, te Bah Bi- rung Ulu. D. M. ESVELDT Dzn., West—Kanaalweg 91, Ter Aar, viert 11 Februari zijn 4e Ind. ver jaardag. verend gevloekt en getracht had de koster een opstopper te verkopen. Voor de Haarlemse kantonrechter wist de jongeman niet veel tot zijn verontschuldiging aan te voeren. Ronduit gaf hij toe dronken geweest te zijn, zij het voor het eerst in zijn leven. De rechter vond het in-droe- vig, dat verd. op een dergelijke wij ze de vrede van de Kerstnacht voor talloze kerkgangers had verstoord. Hij wilde hem echter nog een kans geven en legde hem, na een eis van 6 dagen hechtenis, 4 dagen hecht, voorw. met een proeftijd van 2 jaar op. Maar de politie zal er op toe zien, dat hij in café's geen borrels meer drinkt. INBREKERS WILDEN EEN TREIN LATEN ONTSPOREN. Een drietal inbrekers, de 26-j. los werkman K. M. K., de 21-j. metaal bewerker J. H. H. en de 25-j. Th. P. uit W'oensdrecht hadden na reeds een twaalftal „zaakjes" in Den Haag, Delft en Schiedam vakkundig te hebben opgeknapt het plan op gevat een trein te laten ontsporen. Zij zouden dan tijdens de verwar ring hun slag trachten te slaan. Het kwam echter niet zo ver. In de nacht van 2 op 3 Februari braken zij in 'n houthandel aan de Scheep makersstraat te Den Haag in, waar na zij werden aangehouden. De drie arrestanten verklaarden in Den Haag tien inbraken te heb ben gepleegd. Kantoorgebouwen en scholen waren de objecten. WINKELIERS UIT BAARLE- HERTOG MOGEN SMOKKELEN. De officier van justitie te Breda heeft veertien dagen geleden zware geldboeten en gevangenisstraf ge ëist tegen enige winkeliers uit het Belgische Baarle-Hertog, die goede ren hadden verkocht, welke voor invoer in Nederland waren bestemd. Gisteren heeft de bijzondere poli tierechter de dagvaardingen niet ontvankelijk verklaard, omdat me deplichtigheid van .buitenlanders aan verboden invoer niet strafbaar is bij de Nederlandse wet. Dit be tekent dus, dat de Nederlandse jus titie geen maatregelen kan nemen tegen winkeliers in de enclave ten Zuiden van Breda, ook al weet zij, dat de verkochte goederen naar Ne derland worden gesmokkeld. leek het geen gemakkelijk heerschap De dunne lippen, welke na elke kor te opmerking weer stijf opeenklemde gaven de mond iets gedecideerds, iets niet bepaald vriendelijks. Bij het bin nenkomen had hij een hoge grijze hoed gedragen, een hoofddeksel, dat heel wat wijzigingen in de mode over zich moest hebben zien heengaan. De hoed was nu ondersteboven op de vierde stoel bij de tafel geplaatst; de spaarzame haren, die aan de slapen sterk grijsden, had de oude heer strak naar achter geborsteld, waar door het voorhoofd nog hoger leek, dan het reeds was. De ander schatte Mortlake op een goede dertig. Ook hij droeg een bril, doch de glazen daarvan waren in een goud montuur gevat. Zijn donker blauw colbert, op zwart af, zat onbe rispelijk. Hij maakte, evenals de oude heer, een stemmige, bijna stijve in druk Heel zijn voorkomen wees od een weinig toeschietelijk karakter. Al evenmin een verschijning om on middellijk sympathie te wekken. Naar alle waarschijnlijkheid de ver loofde van het zeldz'.am aantrekke lijke meisje, veronderstelde Algy. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5