Kaasdag te Alphen a.d. Rijn De Memorie van Antwoord Coöperatieve huizenbouwplannen in Rijn- en Bollenstreek VRIJDAG FEBRUARI 19 TO L)Ë LEIUSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 'i Besloten met een leerzame boerenavond De gezamenlijke boeren-stands- organisaties, de C. B. T. B., de Holl Mij. van Landbouw en de L. T. B. hadden Donderdag een goed geslaag de kaasdag georganiseerd. De deel name, voor wat betreft de inzendin gen was nu minder dan in het na jaar. Nu werden 55 kazen ingezon den, in het najaar pl.m, 75. De be langstelling des avonds, voor de op en aanmerkingen, wijze raadgevin gen en de vertoonde films was des te beter. Het geheel stond onder lei ding van de heer Jac. Rijlaarsdam, voorz. van de H. M. v. L. De keur meesters waren de heren H. v. d. Werken uit Koog aan de Zaan, K. Adema, Den Haag, W. J. v. d. Boon, Bodegraven, A. Pos, Gouda, N. J. Verkleij, Alphen aan den Rijn, ir. J. Brinkman, Gouda. Arbiter was ir. A. Schrooder, Rijkslandbouwconsulent te Gouda. De kwaliteit der kazen was over het algemeen goed. De volgende prij zen werden behaald: la prijs 96 pnt., J. van Zwieten Mzn., Alphen aan den Rijn; lb pir idem J. J. Anker, Al phen aan den Rijn; 2a pr.,-94 pnt., Adr den Hertog G, J.zn., Alphen aan den Rijn; 2b pr., id., Jac. A. Boere Pzn., Alphen aan den Rijn en 2c pr. id., L. van Berkel Mzn. te Aarlanderveen. Bovendien viel de medaille, be schikbaar gesteld door de fokveever- eniging ten deel aan de heer J. A. Boere Pzn., te Alphen aan den Rijn, wegens behalen van' het hoogst aan tal punten, t. w. 186 over de beide kaaskeuringen. Ir. Brinkman gaf des avonds en kele goede raadgevingen voor de zelfkazers en deelde mede, dat de Rijkslandbouwconsulent te Gouda een intensiever voorlichting op dit gebied voorbereidt. De minister van landbouw etc. ziet het belang hier van in en stimuleert de plannen. De heer Adema sprak over de be haalde resultaten. Wij gaan met de kaasbereiding crescendo, maar wij zijn er nog niet. Zuid-Holland en Utrecht hebben een goede naam op kaasmaakgebied. Wil Nederland de STILLE OMGANG OP 12, 19 EN 26 MAART. De stille Omgang in Amsterdam zal dit jaar worden gehouden op 12, 19 en 26 Maart. De algemene intentie zal zijn: „Dat de bedoelingen van de Paus met het Heilig Jaar mogen worden verwezenlijkt in de stad van het Mirakel en in geheel Nederland". MINDER OMZETBELASTING OP BOOMKWEKERIJEN. De omzetbelasting op boomkweke rijproducten en bloembollen zal res pectievelijk worden verlaagd tot 1 en 4 percent en tot één half en drie en een half percent. Van de in Nederland geteelde bloembollen wordt gemiddeld vijf zesde aan buitenlandse afnemers ge leverd en van de producten der boom kwekerijen ongeveer twee-derde. Daarom is de minister van Financiën in overleg met de organisaties der kwekers er toe overgegaan, de wet op de omzetbelasting wat minder straf toe te passen. VROUW WILDE HAAR MAN VERGIFTIGEN. De politie te Tegelen arresteerde de 34-jarige vrouw P. B., die verdacht wordt van poging tot moord op haar echtgenoot. In Augustus 1948 gaf zij haar man twee stukken Limburgse vla te eten. De man heeft deze op gegeten, waarna ernstige vergifti gingsverschijnselen optraden. Het bleek dat de vrouw de vla met rat- tenkruti bestrooid had. De man werd naar een ziekenhuis overgebracht: hij herstelde, maar bleef gedeeltelijk blind. De vrouw heeft een volledige bekentenis afge legd. Voor amateur-toneelspelers zal Cor v. d. Lugt Melsert voor de A.V.R.O. een cursus gaan geven. Wanneer is nog niet bekend. Zeepost voor Oost en West kan worden verzonden met de volgende schepen. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip ver meld. Indonesië: stoomschip „Grote Beer' (15 Febr.), Antillen: „Delft" (11 Febr.), Suriname: „Hecuba" (15 Febr.), Nieuw Guinea: „Mata- ram" (21 Febr.). Een voorbeeldig oudeliedenhuis zal te Arnhem worden gebouwd (in plaats van het verwoeste). De oude re van dagen hebben in hun ka mers volkomen zelfstandigheid; al leen het eten wordt gezamenlijk gebruikt. Een academie voor kunst en industrie is te Enschede geopend. De school moet er toe bijdragen, de sluimerende talenten, die in vele jeugdige personen aanwezig zijn, tot ontwikkeling te brengen. Tot gezant van Snanje bij H.M. hof is benoemd J. F. Villaverdes, markies van Vera Cruz. In de Staatsloterij is een prijs van 20.000 gevallen op lot no. 12531. De K.L.M. heeft besloten, al thans dit jaar de zomerdienst Schiphol Groningen Leeuwar den en Maastricht nog te vliegen. Te Breda wordt de 19e paro chiekerk gebouwd. De kerk is toe gewijd aan O. L. Vr. van de Rozen krans. wereldmarkt weer heroveren er is n.l- enige achterstand, niet om de kwaliteit, doch vanwege de hoge prijs dan moet de Hollandse kaas nog beter worden De voorzitter van de Bond van Kaasproducenten, de heer A. Streef- land uit Lekkerkerk sprak vervol gens over de bond en zijn werk. Elke boer moet georganiseerd zijn in zijn standsorganisatie, waarin hij principieel thuis hoort. Deze worden overkoepeld door de Stichting van de Landbouw. De voorlichtingsdienst is daar een kind van. De Bond van Kaasproducenten bestaat uit zelfka zers van alle richtingen. Hierna sprak de heer Streef- land over de heffingen 0 35 per kg. kaas) voor elke zelfkazer ver plicht te voldoen. Vroeger werd toeslag gegeven maar dit is voor bij. Voortaan kent men alleen heffingen, wel ongeveer 7 of 8 soorten. Een ingewikkeld bere keningsproces. Het bedrijfsschap Zuivel presenteert straks de re kening. Aangeraden werd maar prompt te voldoen. De t. b. c.-bestrijding onder het rundvee is nodig, om in het buiten land te kunnen concurreren met an dere landen. De t. b. c. vrije produc ten hebben betere waarde en worden ook meer gevraagd. De regering sti muleert dit door een zeker premie stelsel aan boeren, die hun bedrijf t. b. c-vrij hebben. De afzet van de zuivelproducten in het binnenland is zeer gedaald door de hoge kaasprijzen; in het buiten land is Engeland gelukkig nog een flinke afnemer, al betaalt dit land erg weinig; België heeft onze kaas heel graag en als Duitsland weer voor onze export wordt opengesteld dan is er voor de kaas afzetgebied genoeg. De heer Adema vertoonde tot slot van de avon een tweetal fi1ms, t- w. .Koeien op stal", opgenomen in een Fries veeteeltgebied en .Van Biet tot suiker", films welke zowel inte ressant als leerzaam waren. De meerderheid van het college stemt in met het gevoelen van die leden, die het op de ontwerp-begro- ting geraamde bedrag ad f 1250.— wensen te handhaven ter subsidië ring van jeugdverenigingen. Bij het opstellen van een exploi tatiebegroting voor het „Dorpshuis" tc Aarlanderveen is er van uitge gaan, dat ook de R.K. padvinders van het gebouw gebruik zullen blij ven maken. Met nadruk wordt gewezen op het belang, dat de gemeente bij het voortbestaan van de „Laura-ritten" heeft. Het komt niet juist voor de kosten van officiële ontvangsten, welke met dit jaarlijks sportevene ment gepaard gaan, in mindering te brengen op het te verstrekken sub sidie. Gemeend wordt, dat de belan gen der gemeente door de jaarlijkse rijwieltochten dermate worden ge diend, dat een subsidie van f 500. verantwoord is. Voorgesteld wordt aan het bestuur van de Stichting „Laura-ritten" een gedelegeerde der gemeente toe te voegen. f 500.Subsidie wordt op de be groting geplaatst ten behoeve van de Diaconie der Ned. Herv. Gem. van Alphen c.a. voor de door haar uitgeoefende gezinsverzorging. Voor gesteld wordt, door' de commissie van bijstand voor de financiën om aan het Interkerkelijk comité voor gezinszorg eveneens een subsidie te verlenen. Voor beide doelen wordt thans f 750.uitgetrokken. Een gedeelte van het gebouw voor geneeskundige doeleinden, hetwelk Vcorheen verhuurd was aan de heer de Jong, wordt bestemd als onder zoeklokaal ten behoeve van de schoolartsendienst, meer in het bij zonder ten dienste van scholen, die zelf niet over voor dit doel geschik te lokaliteiten beschikken. Het voor denhouw van een badhuis uitgetrokken bedrag ad f 50.000 zal zeer waarschijnlijk voldoende zijn om de in 1950 te maken kosten tc financieren. In principe wordt inge stemd met de mening der leden, dat het verbinden van een dienstwoning aan het badhuis van belang kan zijn. Het badhuis is geprojecteerd op een terrein, gelegen in het verlengde van de Willemstraat. In 1950 wordt met de bouw een aanvang gemaakt. De mogelijkheid van het maken van kinderbaden in het badhuis, is nog in onderzoek. Pogingen worden in het werk ge steld teneinde zo spoedig mogelijk een definitieve beslissing van rijk en provincie te verkrijgen in zake een eventuele bijdrage van die zijde in de kosten van de bouw van een nieuwe brug over de Rijn. De ver wachting is gewettigd, dat het In genieursbureau Van Hasselt en de Koning te Nijmegen, de plannen op 20 Februari 1950 volledig zal hebben uitgewerkt. Het ligt in de bedoeling de uitvoering der plannen te bevor deren. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat de aanleg van het omlegkanaal binnen de eerste 50 jaren tot uitvoe ring zal komen. Uitstel van de bouw der brug, in verband met het kanaal, is niet verantwoord. Het ligt in de bedoeling onder het viaduct aan de zijde van de Hooft- straat van de tweede Rijnbrug enige opbergruimte te creëren, b.v. ten dienste van gemeentewerken. In hoeverre ook garageruimte is te scheppen, zal nog worden bezien. De bestaande garage der gemeente aan de Havenstraat is opgetrokken van hout, welk materiaal in hoge mate brandgevaarlijk is. Deze toestand kan niet worden bestendigd en zal te zijner tijd nader onder ogen moe ten worden gezien. De reinigings dienst krijgt een nieuwe auto. Op spoedige aflevering wordt aange drongen. Voor de bouw van een openbare lagere school, waarmede eveens dit jaar nog een aanvang zal worden gemaakt, is uitgetrokken een bedrag van f 100.000.(bouwkosten 6 lo kalen f 72.000.rest inrichting). Bouwpatroons. Onder voorz. van de heer C. M. Deerenberg, hield de R. K. Bond van Bouwpatroons voor de Rijnstreek jaarvergadering. In het kort memoreerde de voorz. in zijn in leiding de ongunstige tijd voor de bouwwereld met terugloop van de inschrijvingen, stijging van prijzen der materialen en verhoging der lo nen. Ook de moeilijkheden welke van overheidswege de bouwwereld in de weg worden gelegd, werden besproken en hoe dit het beste te ondervangen zijn. Na het jaarverslag van de sec., de heer P. G. van Wijk, waarin geme moreerd werd. dat het ledental zich in stijgende lijn bevindt, bracht de penningrm de heer B. Boers van Hazerswoude, een gunstig financiëel rapport uit. Na nog enkele huishou delijke aangelegenheden te hebben behandeld, werd afscheid genomen van het lid de heer A. J. J. van En gelen, in verband met diens vertrek naar Brazilië. Na een kort hartelijk afscheidswoord, uitgesproken door de voorz., die daarin schetste de col legiale samenwerking die de heer v. Engelen steeds had nagestreefd, dankte deze voor het hem bereid af scheid. Tijdens een gezellig samen zijn. waarin de nieuwe g. a. kapelaan E. G. Duym geinstalleerd werd, zette men het afscheidsfeest voort. Jubileum J. P Liefhebber. Ot> Zaterdag 18 Februari zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. P. Lief hebber in dienst trad als kassier bij de Coöp. Boerenleenbank te Alphen aan den Rijn De heer Liefhebber heeft de ver huizing van de bank meegemaakt vanuit de kleine „kamer" achter in de woning van de heer Bes naar het kantoor van de „Hanzebank" in de Prins Hendrikstraat, tegenover het St. Josephpension, waar thans het kantoor is gevestigd van Notaris Jhr. G. J. Stoop. Na korte tijd werd de bank vandaar verplaatst naar de Stationsstraat no. 32. Toen ook deze ruimte onvoldoende bleek, rijpten de plannen om een eigen gebouw te stichten. Dat kwam aan de overkant in de Stationsstraat. In 1931 werd het gebouw, waar de bank thans nog gevestigd is, in gebruik geno men. Het scheen toen allemaal zó ruim, maar thans is ook dit pand eigenlijk alweer te klein. Het illustreert de grote betekenis van de Boerenleenbank voor deze ge meente en haar omgeving, alsook de omvangrijke taak en grote verant woordelijkheid. waarmede de leiding der bank en niet in het minst de kassier, zijn belast. Het zal de jubilaris die dag onge twijfeld niet aan belangstelling ont breken De receptie is Zaterdagmid dag 18 Febr. van 3—r4.30 uur in het gebouw der bank Stationsstraat 21c te Alphen aan den Rijn. Verkeersomleeringen. Binnen kort wordt de Conradstraat gesloten voor auto's en motoren in beide richtingen, naar de Oranjestraat, vanaf de Stationsstraat en de Zaal bergstraat. Het overige verkeer zal voor-ang moeten verlenen aan het verkeer over de Oranjestraat. Om de kom der gemeente te ont lasten zal het verkeer vanuit de rich ting LeJden. door Burgemeester Vis- serpark, Stationsstraat en Hazeveld worden omgelegd. Dit zal worden aangegeven met grote borden in lichtgevende verf. Het zal ingaan, zodra de Gaslaan en' Stationsstraat herbestraat zijn. Personalia. De heer J. W. M. v. Leeuwen S-zn., is geslaagd voor het practijk-examen boekhouden. Met ingang van 16 Maart is tot administrateur bij de dienst van ge meentewerken benoemd de heer G. J. Hofland, thans in dezelfde func tie werkzaam te Naaldwijk. In de jaarvergadering van de P. v. d. A. afd. Alphen is in de plaats van mr. de Jong tot voorz. van de afd. gekozen de heer A. Rietveld. Tot leden werden gekozen de heren J. C. Duin, H. G- Bosman, mevrouw Bronsgeest, W. Peters, J. Schouten en J. G. Jansen. Door de heer R- wonende aan de Groeneweg werd bij de politie aangifte gedaan dat er van 3 kippen en 1 haan van zijn hoenderstapel, de koppen werden afgesneden. Men heeft hier vermoedelijk te doen met een geval van wraakneming. Van een fabrieksgebouw en een tehuis werden enkele loden platen z.g. blad beschermers tegen regenin slag, afgehaald. De politie is de da der en de heler op het spoor. De vorige week zijn op Koude- kerksgrondgebier in een weiland 15 schapen door een hond doodgebeten en zo ernstig verwond, dat ze moes ten v/orden afgemaakt. Hier gold het gezegde: .Boer pas op je schapen.' Vandaag werd door een boer in zijn weiland een hond gesignaleerd bij zijn schapen. Hij deed aangifte en de politie „rekende" de hond in, spoorde de eigenaar op, die een proces-verba al kreeg, wegens het los laten lopen van de hond. Hier geldt de waar schuwing: „Mens pas op je hond". Plannen in vergevorderd stadium Op initiatief van het gemeente bestuur van Alkemade zijn een aan tal directeuren van gemeentewerken en technisch personeel in gemeente dienst, enige tijd geleden samenge komen ter bestudering van een coö peratief plan tot bouw van enkele honderden huizen. Deze bouw zou dan tot stand moeten komen met rijkssubsidie van 100,per wo ning per jaar. Deze subsidie wordt evenwel niet eerder verleend en evenmin trouwens de vergunning tot bouwen alvorens het plan voldoet aan de van hogerhand gestelde eisen. De gemeente Alkemade had in die conferentie een plan voorgelegd vol gens welke de huizen ongeveer 7500,per stuk zouden kosten, uitgezonderd de grondlasten. Hoewel, volgens mededeling het Ministerie van Wederopbouw gun stig ten opzichte van dit plan zou zijn gestemd, bleek achteraf het plan toch niet helemaal aanvaard baar. Na enige bestudering is men dan ook in die bijeenkomst tot de conclusie gekomen, dat dit oorspron kelijk plan oneconomisch moet wor den geacht. Met name is het plan afgewezen om de gevelbreedte (plm. 7 meter) die onaanvaardbaar was en op grond waarvan het Min. van We deropbouw daarop zeker geen sanc tie zou verlenen. Hierover werd men het weldra eens. Er moest derhalve een nieuw plan komen, want de coö peratieve gedachte werd algemeen gunstig begroet. De samenwerking is dan ook door de betreffende ge meenten uit de Rijn- en Bollen streek verzekerd. Er is een commis sie in het leven geroepen, die het vertrouwen heeft van de overige ge meenten. Ze is gevormd door de he ren Th. Deen, gemeente-architect van Alkemade, ir. J. Snijder, dir. van gemeentewerken te Alphen aan den Rijn, J. Dekker, architect te Ha zerswoude, K. J. van Gemert, dir. v. openb. werken te Hillegom en J. A. Kruijt, gemeente-architect te Uit hoorn. Deze commissie zal trachten een nieuw, economisch verantwoord plan in te dienen van een of twee typen woningen, welke en massa door eep nader, bij ondershandse aanbeste ding aan te wijzen aannemer, in de diverse deelnemende gemeenten, zullen kunnen worden gebouwd. Aan dit plan moeten dusdanige besparin gen in materiaal, loon en anderszins ten grondslag liggen en een dermate rationele indeling der woningen ver zekeren, dat de bouwkosten moge lijk nog lager kunnen komen. Het is dan zelfs niet uitgesloten, dat de deelname der onderscheidene ge meenten in het bouwvolume ver groot zal kunnen worden. Naar wij vernemen ligt een der gelijk plan te Alphen aan den Rijn reeds gereed en zal binnen enige dagen bij het Min. van Wederop bouw worden ingediend alwaar men zich; bij eerste bespreking, hierover, zeer enthousiast zou hebben uitge laten. LEIMUIDEN Bakkersbond „St. Joris". Dins dagmiddag half zes kwamen de le den van de R.K. Bakkersbond bijeen in café van Graas. Gezien het eigen aardige aanvangsuur werd de jaar vergadering voorafgegaan door een gezamenlijke maaltijd. Voorzitter L. v. d. Laan besprak uitvoerig de loon- klassestrijd. Hij schetste hierna de goede verstandhouding tussen pa troons en personeel van de Fa. Beuk waarvan bijna alle leden deel uitma ken. Na het gebruikelijke verslag van seer. P. J. v. d. Hoorn gaf penn. B. Verheugd een overzicht van het af gelopen jaar. Het batig saldo was 83.52. Het een gezellige kaartwed- strijd werd een einde gemaakt aan deze samenkomst. L.T.B. De vergadering was door 30 leden bezocht. Ook de gezinsleden werén uitgenodigd, doch hiervan waren er slechts enkele aanwezig. Na het welkomstwoord van voorz. G P v d. Meer volgde notulen door secr. S J. Visser. Een batig saldo van 58.40 stemde penningmeester J. J. v. Leeuwen pessimistisch. Hierna werd het woord gegeven aan pastoor Doeswijk van Zevenhoven, die een bespreking hield van zijn reis en drie-maandelijks bezoek bij zijn broer in Argentinië. Uit het aandach tig gehoor en applaus bleek wel hoe duidelijk en interessant pastoor Does- wijk zijn bevindingen en conclusies uit-een gezet had. De aftr. bestuurs leden J. Blom en A. H. Rotteveel werden bij acclamatie herkozen. De vacature-R. Knelnage werd aange vuld door verkiezing van J. J. Straat hof. Nadat over onjuiste verpachting van boerderijen was gesproken, be ëindigde men deze vruchtbare ver gadering. -NIEUWVEEN Rijvereniging. Een goed gevulde zaal heeft een gezellige avond gehad, welke georganiseerd was door de Rij vereniging „Nieuwveen en Omstre ken". Nadat door de heer Boogaard, voorzitter, het openingswoord was gesproken, bracht de „Naamloze" to neelvereniging van Leimuiden de k'ucht: „Zomerzotheid" in vijf bedrij ven van Cissy van Marxveldt, voor het voetlicht. De humoristische in houd en de wijze, waarop de rollen door de amateur-actrices en acteurs werden vertolkt, brachten een vro lijke spanning welke tijdens de de corveranderingen plaats moest ma ken voor ongeduld naar de ontgoo cheling van Ella en Pit. Nadat de dames-actrices bloemen waren aangeboden, werd de trekking van de verloting gehouden, wat door de wijze waarop de voorzitter deze wist te leiden, een attractie op zich zelf was. Vergeten we niet de 17-ja- rige pianist-accordeonist de Koker van Nieuwkoop te complimenteren voor de muzikale opluistering. Een gezellige dans was het einde van deze feestavond. ROELOFARENDSVEEN 3-Daagse Bloemen- en Huisvlijttentoonstelling BOOR DE JEUGDVERENIGING. Op 18, 19 en 29 Februari zullen de jeugdverenigingen n.l. de N.K.J.B.; de Kath. Jeugdbeweging en de meisjescongregatie naar buiten to nen, hetgeen ieder op eigen gebied heeft weten te presteren! Hiertoe wordt een tentoonstelling gehouden, die in de allereerste plaats beoogt het pfbpageren van het jeugdwerk in zijn geheel. Voorts om te tonen, wat men met een nuttige besteding van de vrije tijd kan bereiken, op dat hierdoor de jongeren, die nog buiten het jeugdwerk staan, zich hiertoe getrokken zullen gevoelen, ■en door het jeugdwerk een grotere liefde voor hun vak zullen verkrij gen. Wat zal nu op deze tentoonstel ling te bezichtigen zijn? Doordat Roelofarendsveen een van de voornaamste plaatsen i: de lande inneemt, inzake het forceren van bolbloemen, heb ben de jongeren hun taak in deze zeer goed begrepen, en de bloemen zullen dan wel een zeer grote plaats innemen op deze tentoonstelling. Niet minder dan 35 verplichte inzendingen van tulpen, narcissen en crocussen zullen, naast een zeker niet min der aantal vrije inzendingen, de aandacht vragen, en van deze laatste beloven er hele prachti ge collecties aanwezig te zijn. Behalve deze bloemen zijn er ook huisvlijtinzendingen, zoals houtsnij-, zaag- en tekenwerk, waarnaast ook nog diverse vakinzendingen. De dames zullen wedijveren met inzendingen van prachtige hand werken e.a. Deze tentoonstelling zal het gehele complex van de St. Pan- cratiuszaal beslaan. Groots van op zet, o.l.v. een vakbekwame arran geur gerangschikt, belooft het wer kelijk een imposante expositie te worden. Een tentoonstellingscommissie was bereids gevormd, en geleid door de heer A. J. van Velzen, heeft zij reeds enkele maanden hard gewerkt aan de voorbereidende werkzaamheden. Een alleszins vakbekwame jury is verkregen Een ere-comité is gevormd, waar in o.a. zitting heeft de burgemeester van Alkemade. Pastoor J. G. Onel is bereid gevonden het ere-voorzitter- schap te aanvaarden. In de jaren 1934 tot en met 193£ is deze tentoonstelling ook jaarlijks gehouden. De belangstelling zowel binnen als buiten Roelofarendsveen was toen steeds zeer groot. En ook nu weer is een grote belangstelling te verwachten. Daar het niet de bedoeling is van deze tentoonstelling een winstob ject te maken is de toegangsprijs zeer laag gesteld n.l. op f 0.25 p. p. Hoofdzaak is om te laten zien, dat de jeugdbeweging leeft, en dat er veel voor hen wordt gedaan. Zaterdag 18 Febr. a.s. des middags om 3 uur heeft de officiële opening plaats, waarna de tentoonstelling om 4 uur haar poorten zal openen voor het publiek, waarna 's avonds om 10 uur sluiting. Zondag 19 Febr. is de tentoonstel ling geopend van 11.30 tot 22 uur en Maandag 20 Febr. van 1022 uur. Wij zijn benieuwd, of zij de grote successen uit vroegere jaren nog zal weten te overvleugelen. Om het heel nog aantrekkelijker te maken zijn ook nog enkele vermakelijkhe den aangebracht. Moge dit grote werk van hen, die voor het belang van deze jeugdverenigingen ijveren, een grote belangstelling verkrijgen! Ouderavond DOSR. Gister avond waren de junioren en aspi ranten van DOSR met hun ouders genodigd in hotel „De Vier Heems kinderen" voor een z.g. ouderavond, en zij waren in groten getale aan wezig. Ook was bij deze avond aap- wezig rector L. P. M. Vester, g. a. R.K. Voetbal, district Leiden, de g.,a. van DOSR kap. G. J. Groen en toor S. Ligthart. De voorz. van DOSR, de heer C. Boeker, sprak een welkomst woord. Op verdienstelijke wijze wisten de junioren met toneel de aanwezigen aangenaam bezig te houden. Rector Vester sprak in zijn rede over de belangstelling, welke van de ouders moet uitgaan naar de voetbalvereniging, waarvan hun jon gen lid is. Want dit lidmaatschap houdt voor uw jongens veel meer in dan voetballen alleen. Deze junioren zijn na hun schooljaren, juist op hun moeilijke leeftijd. De jongen begint zich te ontwikkelen, begint de waar den van het leven in te zien, zoals sociale waarden, economische waar den, waarde van het geld, waarde van het spel. Het cultureel gevoel gaat zich ontwikkelen, maar ook godsdienstige en zedelijke waarden worden ontdekt. Maar wat is nu de hoogste waarde? De grootste fout is, als de godsdienstige en zedelijke waarden niet als de hoogste gesteld worden, en de andere waarden daar aan niet ondergeschikt gemaakt worden. De ouders moeten hierin hun jongens voorgaan, want dan zien zij de juiste verhouding in de levens waarden. Als hij dit thuis niet vol doende vindt, gaat hij de straat op. Gelukkig, dat hij dan wordt opge vangen in de jeugdverenigingen, waarin de voetbalvereniging een zeer belangrijke plaats inneemt. Daar vindt hij op de clubavonden en trainingsavonden de leiders en de geestelijk adviseur. Daar vinden zij alle mogelijkheden om vertrouwd te raken met die geestelijke waarden. Spr. richt zich'dan tot de jongens. Wekt hen op om de leiding te aan vaarden en een trouw bezoeker te zijn van club- en trainingavonden. De voorz. bracht dank aan de spr. en hield een pleidooi voor meer ju nioren-leiders. In de pauze reikte de g. a. kap. Groen, met een toepasse lijk woord de prijzen uit aan de winnaars van de spelregelavonden. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ONRUSTIG WEER. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Ma tige tot krachtige en langs de kust tijdelijke harde Zuid-Wes telijke wind. Vannacht zeer zacht voor de tijd van het jaar, morgen enige daling van tempe ratuur. RIJNSATERWOUDE Lustrumfeest „Het Rechthuis". Vijf jaar geleden werd door jongelui van Rijnzaterwoude het plan geop perd een biljartclub op te richten. Na vijf jaren sport en ontspanning ge zocht te hebben is er een hechte vriendenband ontstaan onder de 23 leden, die aangesloten zijn bij de Bil jartbond Rijn- en Veenstreek. Dins dagavond waren leden en echtgeno ten of verloofden bijeen, om het eer ste lustrum te vieren. Voorzitter P. J. v. d. Hoorn bracht in zijn ope ningswoord dank aan het oudste lid M. Kerkvliet voor zijn trouw bezoek. Vervolgens zwaaide hij een pluim aan het adres van Th. Obdam wegens grote verdienstelijkheid. Ook deze avond trad Obdam voor het voetlicht om alle leden humoristisch te berij men. Door de voorzitter werd dit aangevuld met enkele coupletten op de dichter zelf. Men vervolgde met een kaart wedstrijd waarvan de uit slag was: 1. mej. v. d. Hoorn en mej. Klein; 2. E. Mur en B. J. Mollers; 3. C de Wagenaar en mej. Wesselman. Bij de sjoelwedstrijd werden de prij zen gewonnen dóór mej. A. Kerk vliet, G. v. Bekkum en mej. Roos. Met medewerking van De Vrijbuiters werd hierna de stemming nog ver hoogd. ZOETERWOUDE K.A.B. Door de plaatselijke K.A. B werd een avond gepresenteerd, waarop, na de opening door de voor zitter, de heer v. d. Ploeg, de talrijke instellingen van de beweging onder de loupe werden genomen. En wie zou dit beter kunnen doen dan de heer Lansink, de centrale propagan dist, die met grote welsprekendheid de werkzaamheden en 't nut van al die instellingen aan ons kenbaar maakte. Na dit duidelijk betoog werd er een film vertoond, genaamd „Toendra" waarin met prachtige natuuropnamen de strijd om 't leven van een dokter in de barre gebieden van Alaska werd geschetst. In de pauze werd er nog een propagandistisch woordje gesproken over Herw. Levenskracht. VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN BELEEFT ZIJN EERSTE MODE-SHOW! Eendracht maakt macht! Want wat samenwerking vermag, hebben de dames kunnen constateren toen zij de eerste mode-show te Voor schoten bezochten. De heer C. For- tanier van het Bazar-comité sprak er in zijn inleidend woord zijn vol doening over uit. dat zo vele Voor- schotense dames hun belangstelling toonden door hun komst. Deze mode-show is tot stand geko men door samenwerking van de ver schillende middenstandszaken in Voorschoten. Om de dames iets goeds te kunnen bieden zijn kosten noch moeiten gespaard. Er waren moeilijkheden te o.ver- winnen, omdat men het seizoen voor uit móest zijn, maar wat geboden werd, ontlokte steeds applaus, zelfs verschillende „open doekjes" aan het publiek. Keurige japonnen, tot grote vreugde van verschillende da mes ook in de grotere maten, wis selden af met de zo geliefde blouse- en-rok, prachtige mantels, naar eigen ontwerp en naar maat lever baar met flatteuse hoedjes, waarvan er zelf ook enkele op eigen atelier vervaardigd waren. Tot slot van de middag kwam als grote verrassing hpt prachtige bruids toilet met het aardige bruidsmeisje, dat als volleerde mannequin in rondte draaide, om zich toch maar vooral te kunnen laten bewonderen. De mannequins van deze show wa ren meisjes uit Voorschoten, die zich beschikbaar hadden gesteld om de toiletten te tonen. Met veel aanleg voor dit moeilijke vak, kweten zij zich van hun taak. In de pauze konden de dames ge nieten van een thé-complet, geser veerd door meisjes uit de burgerij, waarvan de baten waren bestemd voor het bazar-comité. In het kader van de feestweek in Voorschoten voor het Gezondheids centrum is deze modeshow zeker één van de hoogtepunten. Aan de organisatoren en de mede werkers van deze show komt alle hulde toe. ZOETERMEER Het voorlopig comité tot stichting van een zwembad hield een vergade ring in het Spaarbankgebouw, welke door ongeveer 60 personen werd be zocht. De voorz. opent de vergadering en stelt voor tot oprichting van een werkcomité over te gaan. waarna de vergadering de gelegenheid krijgt voor onderlinge besprekingen. Daar na worden door kapelaan Wortel, H. Balvert. A. v. Waay. G. v. d. Hoogen en E. Akkerman verschillende vra gen gesteld welke door de voorz. worden beantwoord. Het bestuur wordt dan als volgt samengesteld: M. de Groot le voorz., A. v. d. Spek Pzn. 2e voorz., C. Fi scher le secr., Jan Kalisvaart 2e secr., W. v. Dorp le penn. en G. v. d. Hoo gen, 2e penn. Tevens wordt nog een werkcomité gevormd, waarin 17 per sonen zitting nemen. Voor de bouw van 8 Duplex-wo- ningen, welke zullen worden ge bouwd voor de Alg. Woningbouw- veren. „Beter Wonen" was hoogste inschrijver: M. v. d. Duin, Noordwijk f 107.222, laagste P. J. Brandhorst, Zoetermeer 85.925. De woningen zyn nog niet gegund.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2