S)e ftzidóeSoti/fcci/nt Het zuiveringsschandaal in Würtemberg Ernstige gevolgen van mijnwerkersstaking Amerika erkent geen rood China Commandant van „Truculent" schuldig Marteldood van pater Bruns in China J Ir ect ear: O. M VAN HAMERSVELD. Qoofdredsctear: TB- WILMEE. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMS1REKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 11 FEBRUARI 1950 41ste JAARGANG De mijnwerkers staking in Amerika Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Wie geld had werd gezuiverd Het grootste zuiveringsschandaal, tot nog toe in West-Duitsland ont dekt, heeft in het land Würtemberg- Baden geleid tot een scherp conflict tussen de Amerikaanse landelijke commissaris, generaal Gross, en de regering. De Amerikaanse commissa ris heeft de regering schromelijke na latigheid verweten in deze gerucht makende zaak. De publieke opinie in Stuttgart is door het geval zodanig in beweging gebracht, dat de da gen van het kabinet geteld schijnen te zijn. ~*De zuivering is in dit land sedert vier jaren het onderwerp van duiste re machinaties geweest, waardoor zich volgens de Duitse pers vertegen woordigers van de drie grote partijen, die de regering vormen, n.l. Christen- Democraten, Sociaal-Democraten en Duitse Volkspartij, gelijkelijk gebla meerd hebben. Nadat in vroegere stadia deze af faires steeds weer in parlementaire commissies werden begraven is de zaak onstuitbaar aan het rollen ge gaan, toen een corruptie-centrale werd ontdekt, die in meer dan dui zend gevallen vermogende lieden door de procedure der zuivering ge loodst heeft. De hoofdaanklager, May, en de vroegere plaatsvervangende minister voor politieke zuivering, Rapp, zijn gearresteerd op beschuldi ging van zich te hebben laten omko pen. Rapp onderhield in zijn ministe rie 'n privé-bureau, waar tegen zwa re betaling ontlastende getuigenissen werden samengesteld. Ondanks vele protesten van leden van de zuive ringskamer werd Rapp door twee ministers voor de zuivering als on misbaar in zijn ambt gehandhaafd. De politie, die de arrestaties verrichtte, had de opdracht tot het onderzoek van Amerikaanse zijde ontvangen^ doch gedurende het jaar, dat het on derzoek geduurd heeft, zijn ettelijke politieke machinaties hiertegen on dernomen. Het balletje der verantwoording voor een onafzienbare reeks van af faires is vier jaren lang heen en weer gespeeld tussen regering en parle ment en de publieke mening heeft daaruit de overtuiging geschept, dat Bestrijding werkloosheid in W. Duitsland De West-Duitse regering zal de massale werkloosheid gaan bestrij den door naast het woningbouwpro gramma, waarvoor 2 1/2 milliard mark uitgetrokken is, nog ruim 900 millioen mark beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van open bare diensten. Bij de wet zullen alle beperkingen op de bewegingsvrijheid worden op geheven. Deze maatregel was geno men wegens de woningtekorten, doch zij belemmeren de werkzoekenden zich daarheen te begeven, waar de meeste behoefte aan arbeidskrachten bestaat. Bondskanselier Adenauer, die deze verklaring tijdens de debatten in de Bondsdag te Bonn aflegde, verklaar de, dat de werkloosheid hoofdzake lijk te wijten is aan de onvoorziene bevolkingsaanwas van anderhalf millioen in de afgelopen vijftien maanden. Er zijn 470.000 krijgsgevan genen teruggekeerd, 600.000 banne lingen uit Polen aangekomen en 400.000 vluchtelingen uit Oost-Duits- land te herbergen. De nieuwe maatregelen moeten één millioen van de 1.900.000 werklozen aan werk helpen. Ass. Press ver neemt voorts, dat deskundigen plan nen beramen om de zg. „beroeps- werklozen tot arbeid te dwingen. Adenauer poogt de grootste West- Duitse bankiers over te halen om zijn program te steunen. VOORJAAR IN ETTEN Nu de vorst zich bescheidenuit ons land heeft teruggetrokken, bespeuren de meest optimisten onder ons al, voor jaar in de lucht. Een boer in Etten (Noord-Brabant) heeft zijn ploeg uit de schiiur gehaald en ploegt in het zonnetje zijn land. m alle leidende partijen behoefte ge voelden de dingen geheim te hou den. Buiten de partijen om overstel pen nu vele organisaties en leden van de voormalige zuiveringsgerechten de politie met nieuwe aanklachten. Het schijnt, dat nu de tijd gekomen is, waarin met alle verwikkelingen, waartoe de zaak geleid heeft, afgere kend zal worden. Ook de Duitse pers eist een zuive ring der atmosfeer, mede uit vrees voor de kans, dat het schandaal in het kleine land buitenslands zal wor den beschouwd als symptomatisch voor de toch al niet zeer gewaardeer de wijze, waarop Duitsland met zijn nazi's heeft afgerekend. Volgens mededelingen van West- Berlijnse zijde zijn sedert het begin van dit jaar meer dan driehonderd Oost-Duitse politici, onder wie mi nisters, burgemeesters, professoren e.a. uit Oost-Duitsland naar West- Berlijn gevlucht vanwege de zuive ring, die op communistische instig- natie in de „bourgeois-partijen" is uitgevoerd. Het West-Berlijnse hoofdbureau van de Christelijke-Democratische partij maakt melding van heer dan honderdtwintig partijleden, die in de laatste weken uit Octt-Duitsland zijn gevlucht en het bureau van de West- Berlijnse „Vrije Democratische Par tij" rapporteert, dat sedert het begin van dit jaar meer dan honderd-en tachtig leden van de „Liberaal-Demo cratische Partij" haar zusterpartij in de Sowjet-zöne, naar Berlijn zijn ge vlucht. Amerika gevoelt verlammende werking D ,E ONDERHANDELINGEN tussen John Lewis en de directeuren van de Amerikaanse vlamkolenmijnen zijn afgebroken. President Tru man, wiens bemiddelingspoging hiermee is mislukt, blijft geen andere weg open dan het federale gerechtshof te verzoeken een verbod uit te vaardigen van de staking der 400.000 mijnwerkers. Het geheel onder vindt reeds de verlammende uitwerking van de staking. De kolenvoor- raden hebben het laagste punt sedert 27 jaar bereikt. Volgens de door Truman ingestel de commissie van onderzoek hebben de besprekingen van John Lewis en de mijndirecties bewezen, dat ver der overleg vruchteloos is. Zij acht beide partijen schuldig aan de ern stige situatie in de mijnindustrie. Met de dag worden de gevolgen van de staking ernstiger. Het passa- giersverkeer per trein is met 50 procent beperkt en het vrachtver voer der spoorwegen met 25 procent ingekrompen. De productie van de Amerikaanse zware industrie neemt ten gevolge van de schaarste aan kolen merkbaar af. Reeds 30.000 ar beiders zijn ontslagen en "tiendui zenden anderen zullen binnen en kele dagen volgen. Acht staalfabrie ken moesten wegens gebrek aan kolen haar hoogovens sluiten. De Chrysler-fabrieken in Chicago heb ben om dezelfde reden 125.000 leden van haar personeel ontslagen. Tal van scholen sluiten noodgedwongen de deuren, In verscheidene steden, zoals Lansing, de hoofdstad van Michigan, mag 's avonds slechts de Fuchs had contact met Sovjets Contanten voor inlichtingen De Amerikaanse contraspionnage heeft bij monde van Edgar Hoover medegedeeld, dat de Engelse atoom geleerde dr Fuchs in Engeland „over een langdurige periode" twee keer per maand een ontmoeting had met Russische agenten. Ook in de Ver. Staten verstrekte hij inlichtingen over atoomenergie aan Sovjetagenten hoewel minder veelvuldig. Dr Fuchs werd voor zijn diensten in contanten betaald. Volgens Edgar Hoover bevinden zich in de Verenigde Staten „540.000 communisten en aanhangers". Hij voegde hieraan toe, dat ongeveer 54.000 communisten een partijkaart bezitten. Gezegd wordt, dat Hoover de senaatscommissie voor de toewij zingen verzocht heeft het corps van de federale recherche met 300 man uit te breiden om de veiligheid op atoomgebied te versterken". Vooraanstaande Amerikaanse, En gelse en Canades atoomgeleerden zijn inmiddels in het Engelse atoomcen trum Hartwell een conferentie begon nen, waarop zal worden beslist welke atoominlichtingen van de geheime lijst kunnen worden afgevoerd. Uit gebreide maatregelen zijn genomen om de geleerden zowel binnen als buiten de conferentiezaal te' bescher men. Dr. Fuchs zou deze conferentie oorspronkelijk ook bijwonen. meest noodzakelijke verlichting branden. Over het algemeen strek ken de voorraden kolen nog voor 17 dagen. In Washington wordt gezegd, dat Truman met „zeer grote" tegenzin de anti-stakingswet van Taft en Hartley als dwangmiddel zal gebrui ken. De president ziet hierin de eni ge mogelijkheid om de Verenigde Staten voor „zeer ernstige" moei lijkheden te bewaren. De intrekking van deze bij de Amerikaanse vak beweging gehate wet staat op het verkiezingsprogramma van de de mocraten. Sinds Maart 1948 heeft Truman de Taft-Hartleywet zeven keer toegepast. Vijf keer werd zijn maatregel gerechtelijk bekrachtigd. Wel rode Chinezen De V.S. zullen stemmen tegen elke resolutie, die het nationalistische China zijn zetel in de V.N. wil ont nemen, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. In antwoord op vragen, die aan het Congres werden voorgelegd te: doorzending aan president Truman, zegt het State Department verder, dat iedere poging van de V.S. om een niet-Chinees regiem op het eiland Formosa te vestigen in geheel Azië zou worden beschouwd als een schending van beloften om de terri toriale integriteit van China te res pecteren. „De Amerikaanse regering erkent de nationale regering als de regering van China en heeft de Ame rikaanse vertegenwoordigers bij de V.N. geinstrueerd hun stem uit te brengen tegen moties, die er op zou den neerkomen, dat de vertegenwoor digers van de nationale regering van hun zetels, waarop zij in de Veilig heidsraad of in andere organen van de V.N. recht hebben, beroofd wor den", aldus het State Department Het verklaart verder, dat indien een orgaan van de V.N., overeenkomstig de reglementen van proceduren, een Chinese communistische vertegen woordiger een zetel zou toekennen, de V.S. dit besluit zouden aanvaar den. Een dergelijke stap zou, uiter aard. geen erkenning van het Chi nese communistische regiem door de V.S. inhouden, zo wordt er aap toe gevoegd. AUSTRALïë ROEPT AMBASSADEUR UIT MOSKOU TERUG Het Australische departement van buitenlandse zaken heeft de Austra lische ambassadeur te Moskou voor besprekingen teruggeroepen. In gezaghebbende kringen is men van mening, dat deze stap zal wor den gevolgd door de sluiting van de Australische ambassade te Moskou. ONDER LAWINE BEDOLVEN. Bij Bourg Doisans in de Franse Al pen heeft een lawine een huis met naar schatting veertien houthakkers en andere arbeiders bedolven. Onmid dellijk gewaarschuwde reddingsploe gen hebben tot nu toe vijf lijken op gegraven uit sneeuw, ijs en puin. Hte huis stond op ongeveer 2000 meter hoogte, boven een toujristen- centrum. De reddingsploegen trok ken op ski's uit, nadat zij per radio door het reddingsstation te Bourg Doisans gewaarschuwd waren. OVERDRACHT BEVOEGDHEDEN IN PASUNDAN. De Wali Negara van Pasundan, Wiranata Kusuman, heeft Donder dagmorgen te Paguan zijn bevoegd heden overgedragen aan zijn tijde lijke vervanger, Raden Tumengrung Djuarda, die op zijn beurt de be voegdheden Vrijdagmorgen over droeg aan de Indonesische regerings commissaris. DE NEGARA ZUID-SUMATRA. „De resolutie, die onlangs in de vertegenwoordigende raad van Zuid Sumatra is aangenomen, is in een mysterieus waas gehuld," aldus heeft de Wali Negara, Abdul Malik, tegenover d? speciale correspondent van het A.N.P. verklaard tijdens het korte bezoek, dat het staatshoofd thans aan Djakarta brengt. Op de agenda van de bewuste vergadering stond slechts één punt, n.l. eeïi aantal resoluties van diver se politieke partijen. Geheel onver wachts en zonder enige voorafgaan de bespreking met de Wali Negara kwamen toen eni<?e leden met de re solutie tot opheffing van de Negara en de overdracht der bevoegdheden aan de regering der R.I.S. De Wali Negara heeft op de reso lutie geantwoord: „Ik zal er eens over nadenken." Op 6 Februari legde Malik een regeringsverklaring voor de raad af, waarin gezegd wordt: 1) In dit tijdperk van politieke moeilijkheden is het niet raadzaam zulke verreikende beslissingen te nemen, 2. De resolutie is niet in overeen stemming met het reglement van de vergaderingen van de raad en vol doet niet aan de wensen, die reeds eerder uitgedrukt waren in resolu ties van het volk en de politieke partijen. Voorts is zij tegen de staatsregeling van Zuid-Sumatra. 3). Elke verandering in de staats regeling dient te worden goedge keurd door de' regering der Repu bliek Indonesia Serikat, die alleen uiteindelijk kan beslissen. FRAU GASILLE TOT ZEVEN EN EEN HALF JAAR VEROORDEELD Frau Louise Gasille, die zulk een belangrijke rol speelde bij de stel selmatige plundering van Arnhem, werd hedenmorgen door de bijzon dere strafkamer van de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot zeven jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van tien maanden. De eis luidde negen jaar. Z.K.H. PRINS BERNHARD TE PA RAMARIBO Na aankomst van Prins Bernhard te Paramaribo werd hij in een plechtige zitting van de Staten ontvangen. Z.K.H. prins Bern hard leest de boodschap van H.M. ko ningin Juliana voor. Beschamende ieiten *7ES uur lang heeft het Leeuwarder 1 Gerechtshof zich beziggehouden net de wantoestanden, die na de be vrijding in het kamp voor politieke ielinquenten in Westerbork heersten. Enige getuigen vertelden er gisteren hoe zwaar zieke gevangenen met gummistokken werden afgeranseld en daarna in een cel werden gesme ten. Van de 8000 a 9000 geïnterneer den stierven er per dag soms twaalf. Onder zeer miserabele voedingstoe standen moest vaak onmenselijk hard worden gewerkt. Het is goed, dat wij. Nederlanders, onszelf deze en dergelijke feiten voor houden, om: ons te schamen en er lering uit te trekken. Ons te schamen voor het beestach tig gedrag van landgenoten. Er de lering uit te trekken, dat het dier in de mens zijn kop kan op steken, van welke nationaliteit die mens ook is, als hij zich laat drijven door de laagstedriften en zijn ge weten het zwijgen oplegt, zich om God noch gebod bekommerend. De procureur-generaal te Leeu warden eiste straffen tegen de be drijvers van bedoelde afschuwelijke misdaden; straffen, die o.i. echter niet zi.in in overeenstemming met de zwaarte van de misdaden. KONINGIN EN PRINSES WILHELMINA TE AMSTERDAM. Bezoek aan Stadsschouwburg. Gisteravond hebben koningin Ju liana en prinses Wilhelmina, die ver gezeld door haar hofdame mevr. L. Th. de Beaufort, in de Stadsschouw burg te Amsterdam de volksvoorstel ling bijgewoond van „De moord in de Kathedraal", het toneelstuk van de auteur Eliot, dat met Albert van Dalsum in de hoofdrol werd opge voerd door het Amsterdams Toneel gezelschap. Prinses Wilhelmina arriveerde om twintig minuten voor acht aan de Stadsschouwburg. Tien minuten later volgde de Koningin, die alleen was. NIEUWE KIESWET DIT JAAR IN KAMER. Ontwerp-Zondagswet op komst. Indien enigszins mogelijk zal nog dit jaar een nieuwe Kieswet bij de Tweede Kamer worden ingediend. Over een ontwerp-Zondagswet worden aanhangig gemaakt. De ad viezen van de kerkgenootschappen hierover zullen binnenkort de Ka mer ter inzage worden toegezonden. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1950 van zyn departement deelt de minister van Binnenlandse Zaken verder mee, dat thans in breder ver band wordt bestudeerd, in hoeverre bepaalde fupeties al dan niet met elkaar kunnen worden verenigd. Daaronder valt ook de vraag, of on derwijzers bij het bijzonder onderwijs van het lidmaatschap van de ge meenteraad uitgesloten moeten blij ven. Voorts wordt gewerkt aan een wetsontwerp op het brandweerwezen, een nieuwe armenwet, welke de ge hele sociaal-charitatieve zorg zal om vatten, een afzonderlijke wet op het collecte-wezen en een voorlopige ge deeltelijke wijziging der Armenwet ten aanzien van de betaling van ver- pleegkosten. Wanneer de Staatscom missie, die de nieuwe begrafeniswet voorbereidt, inderdaad in Mei ge reed komt, zal waafschijnlijk nog vóór het najaar een ontwerp van wet kunnen worden voorgelegd. Hij kreeg ernstige berisping UITENANT CHARLES BOWERS, de 28-jarige commandant van de Engelse onderzeeboot „Truculent", die verleden maand door een aanvaring met het Zweedse schip „Divina" in de monding van de Theems tot zinken kwam, waarbij 64 personen het leven lieten, is door een marine-gerechtshof te Chatham schuldig bevonden aan het in ge vaar brengen van zijn schip door nalatigheid of verzuim. Hij werd vrij gesproken van de ernstiger beschul diging, zijn schip door nalatigheid of verzuim te gronde gericht te hebben. Het vonnis hield een „ernsti ge berisping" in. De luitenant verklaarde, dat de „Divina" de duikboot ruimschoots had kunnen passeren, indien zij de koers was blijven sturen, die zij volgde, toen hij haar waarnam. Plotseling besefte hij, dat de „Divi na" veel dichter bij was, dan hij aanvankelijk had geschat. Hij zag, dat een aanvaring zeer waarschijn lijk was en gaf het bevel: „Stop, scherp stuurboord, sluit alle water dichte schotten volle kracht ach teruit." Onder het kruisverhoor gaf de luitenant toe, dat hij geen spe ciale studie had gemaakt van de lichten, die schepen in het Londen- se havengebied zouden kunnen voe ren. Volgens de schriftelijke verkla ring van de aanklager, kapitein Browne, de superiéur van de luite nant, was Bowers op drie punten schuldig, ongeacht de manoeuvres van de „Divina". Ten eerste had hij de „Truculent" naar bakboord doen uitwijken, terwijl de duikboot zijn koers had mogen behouden. Ten tweede had hij na door uitwijken zijn voorrang te hebben prijsgege ven geen maatregelen genomen om snelheid te verminderen of te stoppen, tot het moment, waarop de aanvaring onvermijdelijk bleek. Ten slotte had hij geen geluidssignaal ge geven, toen hij bevel gaf naar bak boord uit te wijken. BIJZONDERHEDEN OVER DE TERECHTSTELLING. Over de marteldood van de be kende Nederlandse Franciscaan pa ter Leonardus Bruns O.F.M., die zo als men zich zal herinneren op 20 October 1947 door de Chinese com munisten werd vermoord, publiceert het officieus persagentschap Agenzia Fides van de H. Congregatie De Propaganda Fide belangrijke bijzon derheden. Zoals het Romeinse agent schap verklaart, heeft het eerst thans de beschikking gekregen over deze gegevens. Ofschoon 'het K.N.P. reeds destijds uitvoerig over de dood van pater Bruns heeft bericht, me nen wij goed te doen de lezing van Agenzia Fides, die geheel overeen stemt met de gegevens van het K.N.P., die het K.N.P. reeds in Fe bruari 1948 heeft verstrekt, hieron der te laten volgen, omdat daaruit blijkt, hoe ook in Rome de martel dood van pater Bruns de belangstel ling heeft. Agenzia Fides verklaart, dat het deze gegevens publiceert „om daar mede de heldhaftigheid van deze bewonderenswaardige m'issionaris, zijn prachtige liefde en zijn fijne tederheid overal te doen kennen". Toen de dag van zijn terechtstel ling was aangebroken, verkreeg de bediende van de missiestatie toe stemming van de communisten, om pater Bruns in zijn gevangenis te bezoeken en hem wat voedsel te brengen. Pater Bruns deed alle moeite om de maaltijd te gebruiken, die door zijn trouwe bediende met zoveel zorg was klaar gemaakt. Toen hij echter de droefheid van de be diende bemerkte, dwong hij zich vrolijk te zijn en zei met een glim lach: „Treur maar niet! Je hebt vandaag een uitstekende maaltijd voor mij klaar gemaakt en ik zal nog een tweede keer nemen, daar het de laatste keer is, dat ik op aarde van jouw goede kookkunst proef." En hij bediende zich een tweede keer. Pater Bruns wilde barrevoets naar. de plaats van de terechtstelling gaan „om het voorbeeld van Christus, die ook blootsvoets de Calvarieberg be steeg" na te volgen. De beulen braken herrr met stok slagen de schouderbladen. Toen zij daarna met een zwaard zijn hart doorboorden stierf hij. LOOS ALARM DOOR DEFECTE INSTALLATIE. Politiemannen rukten gistermiddag om vijf uur in groten getale uit toen op het hoofdbureau te Rotterdam de alarminstallatie van het hoofdpost kantoor plotseling verwoed begon te rinkelen. Ook op het postkantoor zelf snerpte het doordringend geluid van de installatie door het gebouw ten teken dat er onraad was. Speciaal daartoe onderricht personeel haastte zich de vele deuren en hekken van bet kantoor te sluiten, zodat de snoodaards, die eventueel in het ge bouw mochten zijn, niet konden ont snappen. Maar alras bleek, dat er niets aan de hand was en dat een defect aan de installatie tientallen al of niet zwaarbewapenden in het ge weer had geroepen. Geen audiëntie. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Maandag 14 Februari geen audiëntie verlenen. Een ko-'iie.ttfe. Wie zichzelf juist beoordeelt, zal anderen niet lichtvaardig veroorde len.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1