Jamin sprak z'n mond voorbij Bevin in Italië Voorschotense middenstanders vierden 7e lustrum Restauratie van Stadsgehoorzaal zal een klein millioen vergen DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 de ,Niet namens regering" In Australië is een storm van ver ontwaardiging opgestoken over de verklaringen van Mohammed' Jamin, voorzitter van de commissie, die het wapen der V.S.I. moet ontwerpen, dat „Australisch Nieuw-Guinea, Brits Noord-Borneo en het Portugese deel van Timor bij de V.S.I. moeten wor den ingelijfd" Naar aanleiding hier van heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Spender, vandaag verklaard: „Indonesië kan niet de geringste aanspraak doen gelden op Australisch Nieuw-Gui nea. Het ras van de bevolking van Nieuw-Guinea is geheel verschillend van dat van de volkeren van Indo nesië. Er is geen enkele basis voor de Indonesische eis. Als de Indonesi sche regering een officiële aanspraak zou maken, zou deze onmiddellijk worden verworpen.'' In vele felle artikelen in de dag bladen en uitspraken van verschei dene politici wordt betoogd, dat Nieuw-Guinea onontbeerlijk is voor Australië, vooral met het oog op de verdediging. Oud-minister-president Hughes heeft de verklaring van Ja min „belachelijke kinderpraat" ge noemd. Hughes heeft Australië ver tegenwoordigd op vele internatio nale bijeenkomsten, onder andere in Marseille, waar besloten is Australië toezicht over Oostelijk Nieuw-Gui nea te geven. De „Melbourne Herald" verklaart in een hoofdartikel, dat „de nieuwe Indonesische Republiek, die tegen over burgeroorlog in eigen land staat, lange tijd nodig zal hebben om haar gezag uit te strekken over de gebieden en volken, die reeds binnen haar grenzen vallen. De eis schijnt voornamelijk gebaseerd te zijn op nationale trots. Austrahë heeft enige goede resultaten in Nieuw-Guinea bereikt en zal het bestuur daar voortzetten," zegt het blad. In Djakarta is officieel meege deeld, dat de verklaringen van Ja min niet het standpunt der V.S.I. dekken. Zijn uitlatingen kunnen slechts worden beschouwd als per soonlijke uiteenzettingen en komen geheel voor zijn eigen verantwoor delijkheid. Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken heeft gisteren be sprekingen gevoerd met Z.H. de Paus, president Einaudi. premier de Gasperi en zijn Italiaanse ambtge noot, graaf Sforza. Bevin, die terugkeert van de con ferentie van ministers van buiten landse zaken van het Gemenebest, was uit Napels te Rome aangeko- BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Filmcentrale als volgt gekeurd. Casino: „John Doe", 14 jaar. Lido: „L.O.L.K.P." 14 jaar. Luxor: „De slangenkuil", geeste lijk volwassenen. Trianon: „Zeg.luister 'ns even", alle leeftijden. Rex: „Diamond City", 14 jaar. men voor een bezoek van 24 uur aan Italië. Men neemt aan. dat de bespekin- gen tussen Bevin en de Italiaanse regeringspersonen voornamelijk de Brits-Italiaanse geschillen in Afrika tot onderwerp nebben gehad. Toen Bevin van Napels naar Rome reed, werd hij met rotte eieren be kogeld. Vijf jongelui werden gear resteerd. Ten Vaticane werd met een eeuwenoude traditie, dat de Paus slechts 's morgens audiëntie ver leent, gebroken De Paus onderhield zich 15 minu ten alleen met Bevin. Vaticaanse functionarissen verklaarden nader hand, dat het bezoek „geheel privé" was. Bevin heeft de afgelopen nacht doorgebracht in een speciale wagon op het voormalige station van Rome. Hedenochtend werd de wagon aan de expresse-trein naar Parijs gehecht waarmede Bevin uit Rome vertrok. Minister Bevin zal slechts enkele uren te Parijs blijven. KOUDE NACHTWAKE VOOR DETECTIVES VAN BEVIN. Drie Italiaanse detectives, die voor de bewaking van de slaapwagen van Bevin, de Engelse minister van buitenlandse zaken, waren aange wezen, konden, huiverend van de koude, eerst hedenmorgen hun uit kijkpost op het dak van het station te Rome verlaten, omdat zij de ge hele nacht opgesloten hadden geze ten. Hun opdracht was zo geheim gehouden, dat niemand van het sta- tionspersoneel tr van wist. In de vroege morgenuren werd de deur naar het dak zoals altijd door de portier van het station gesloten. Toen de dectives afgelost zouden worden, konden hun collega's noch de sleutel noch de portier vinden, terwijl de detectives op het dak volgens hun opdracht geen opzien mochten baren en zich dus stil hiel den. De Nederlandse Bakkerijstichting vergaderde heden met de vertegen woordigers der Haarlemse bakkerij en de directie van de N.V. Brood bakkerij Mercurius. In deze verga dering werd volledige overeenstem ming bereikt inzake de broodprijs te Haarlem met dien verstande, dat de N.V. Mercurius zich met ingang van Maandag 6 Februari aanoast aan de Haarlemse prijsregeling van 34 cent, aldus deelde het districts hoofd Noord-Holland van de Neder landse bakkerrijstichting ons mede. Voorzitter G. Schrama, meer dan zilver, in zilver geëerd De R.K. Middenstandsvereniging „St. Franciscus van Sales" afd. Voor schoten heeft haar 35-jarig bestaan gevierd op feestelijke wijze. Eerst de kinderen. Bij deze gelegenheid was er ook voor de schoolgaande kinderen van de leden een kinderfeest georgani seerd in „Het Wapen van Voorscho ten". Het kinderfeest duurde van 's middags 46 uur en was zeer ge slaagd. Circa 100 kinderen waren bijeengekomen om te genieten van een goochelaar, een clown „Pipo", en niet te vergeten een heerlijke trac- tatie. Een aardig spelletje om prijzen lussen een groep jongens en meisjes, waarbij de jongens de overwinning behaalden, was voor de kinderen een aangename bezigheid. Bij de zang werd nog hulde gebracht aan Prin ses Beatrix, die juist haar verjaardag vierde. Deze middag was zeer ge slaagd. Avondfeest. 's Avonds kwamen de leden weer bijeen in „Het Wapen van Voorscho ten". Namens de feestcommissie sprak de heer P. Niersman een harte lijk woord van welkom tot de afge vaardigden van het Hoofdbestuur, de heer F. C. de Hosson uit Leiden, die vice-voorzitter is van het hoofdbe stuur, en de heer Borst uit Haarlem, propagandist van de N.R.K.M. en verder tot de vertegenwoordigers van de plaatselijke verenigingen zoals de heer M. Lakeman van de R.K. Boe renleenbank, de heer A. Q. Doeswiik van de L.T.B., de heren S. Gerrits en J. van Alphen namens de K.A.B. en de afgevaardigden van de K.J. M.V. Daarna werd „het Bondslied" inge zet, krachtig ondersteund door een zangkoortje van meisjes. Toen nam het feesten een aanvang. Het „Band je" van de K.J.M.V. liet de eerste vrolijke tonen weerklinken, waarna o. 1. v. Harry Meyer een non-stop cabaret-revue ten beste werd gege ven. Dit gezelschap is er in geslaagd de aanwezigen een onvergetelijke avond i te bezorgen. Harry Meyer wist op §eesti<*e wijze de verschillende on- erdelen aan elkaar te lijmen en Harry Bouman goochelde er lustig op los. Vooral „de kaartklok" bleek een wonder van vernuft. Steunpilaren. Tijdens de pauze nam de heer F C. de Hosson het woord en sprak eerst een algemeen woord over het wezen van N.R.K.M. om daarna te belanden bij de afdeling Voorscho ten, die opgericht op 15 Maart 1915, begonnen is met 12 man en thans uitgegroeid is tot een vereniging van 58 leden en 2 ereleden t.w. de heren W. Meyer en G. Niersman. Daarna richtte hij zich persoonlijk tot de heer G. Schrama die de afde ling 27 jaar ais voorzitter heeft be stuurd. Om zijn langdurige bestuurs periode en cm ziin vele verdiensten werd hem de zilveren medaille toe gekend, die spr. hem onder luid handgeklap op de borst spelde. Aan mevr. Schrama werd een bouquet bloemen aangeboden. Namens de af deling Voorschoten bracht de secre taris, de heer W .Zoetemelk, in gloed volle woorden hulde aan haar voor zitter en betrok in zijn hulde tegelij kertijd de heer P. v. d. Werf, de oud secretaris van de vereniging. Beiden betitelde hij als steunpilaren van de afd. Voorschoten. Aan mevr. Schrama en aan mevr. van der Weerf werden daarna bloemen aangeboden. Zo was de viering van het 7e lus trum een prettige en een aangename, waar met tevredenheid op terugge zien kan worden. St. Deus Dedit. Uit het verslag van de penn. bleek, dat er een ba tig saldo was. Twee nieuwe be stuursleden werden gekozen, n.l. de heren S. Roessen en C. v d. Voort. De 5 loonsverhoging werd nog eens onder -de loupe genomen en daar de onderhandelingen nog gaande zijn, is alle hoop voor de agrariërs nog niet vervlogen. Uit het politie-rapport. Dat alle motorrijders nog niet „rijden" kun nen blijkt uit het navolgende: De bekende verzekeringsagent Joop Noest alhier, kwam met zijn „zwa re" Mosquito met flinke vaart de Wijngaardenlaan afrijden. Bij het nemen van de bocht naar de School straat gaf hij, inplaats van zijn gas af te sluiten, vol gas, met het ge volg, dat de rijder onderste boven ging. Behalve enkele ontzettingen aan het motorrijwiel liep alles ver der gelukkig goed af. Pas op uw fiets! Zondag en gisteren hebben fietsendieven weer hun slag geslagen in ons dorp. Twee onbeheerd staande rijwielen zijn gestolen. Geboren: Hiltje, d. van J. Wou« da en H. J. van Klaveren; Albert Willem Lolke, z. van Ch. L. Ver- sluijs en N. van Mulligen; Wende- lina, d. van C. Scheepmaker en J. W. Rodenburg; Irma, d. van A. J. de Wit. en M. C. de Joode. Ondertrouwd. P. M. B. van den Berg en A. M. de Goede. Getrouwd. J. Mennega, 29 j. en E. van de Peppel, 37 j.; W. Fokker, 35 j. en L. M. Warmenhoven, 29 j. WARMOND Wijkverpleging. In plaats van de heer J. Heitlager wiens overlijden werd herdacht werd tot voorz. ge kozen de heer H. W. Nijman; tot secr. de heer J. Dekker, tot penn. de heer C W. Heyl. Tot bestuurslid werd ge kozen mevr. S. G. F. Rijnsburger Oudshoorn. Besloten werd, noodge dwongen, subsidie bij het gemeente bestuur aan te vragen. HILLEGOM EXPORT NAAR DUITSLAND. Onder leiding van dr. J. A. Verhage is te Frankfurt overeen stemming bereikt over de voor waarden voor de export van bloembollen naaf Duitsland tus sen de Hollandse delegatie en de Duitse instanties. Er zal 50 pet. worden vo'oruitbetaald en 50 pet. per 1 Februari 1951. Opgemerkt werd, dat de lage prijzen der bloemen in Duitsland aanleiding kunnen zijn van in krimping der export in de Wes telijke zone. Minimumprijzen. Voor de bin nenlandse handel in bloembollen heeft het Bedrijfschap voor Sierteelt producten de minimumprijzen vast gesteld. Mr. J. C. Schouten. Mr. J. C. Schouten, hoofdcommies ter secreta rie alhier, is met ingang van 1 April benoemd als Referendaris ter secre tarie te Amsterdam. De heer Schou ten, geboren Hillegommer, heeft hier aan de secretarie een 36-jarige staat van dienst. Hij heeft nog verschillen de andere functies o.a. lid van de Permanente Staatscommissie voor de Burg. Stand Deze eenvoudige en hulpvaardige mens zal in Hillegom niet ljcht worden vergeten. Woensdag was het 25 jaar ge leden dat de heer A. de Groot als inkoper in dienst trad bij de N.V. L. Stassen Jr., bloemboller bedrijf al hier. Des morgens werd de jubilaris met echtgenote ten kantore geluk gewenst. Des middags was er een druk bezochte receptie in hotel Sis termans. terugkerende miidai'ien Met het troepentransportschip „Cheshire" zullen de volgende mili tairen repatriëren: Leiden: C. Faas, Apothekersdijk 28; W. F. Mulder, korp. Lusthoflaan 20; B. Noles, Mariënpoelstr. 21; L. K. v. d. Bel, sergt.. Nachtegaallaan 8; A. E. Maas, sergt., Valdezstraat 4; H. Th. Siraa,, sergt., Leeuwerikstr. 17; J. J Hoogenboom, sergt., Haarlemmer weg 56. Aalsmeer: P. D. Schuit, korp., Oost- einder weg 94. Abbenes: F. Cuvelier, Lisserdijk 41. Boskoop: H. T. Lapaer, Nieuw- straat 17. Haarlemmermeer: J. P. Bons, segt., Lisserdijk 10. Hillegom: P. Kok, Mariastraat 46. Katwijk: J. Vos, sergt., Zandlaan 36 Leidschendam: P. G. Hilgersom, majoor, Veursestraatweg 104. Nieuw Vennep: C. Maliepaard, korp., IJweg 1307. Noordwijk: G. de Jong, Piet Heyn- straat 67. Oegstgeest: R. F. R. Beekman, le luit., Juffermansstr. 2. Sassenheim: A. Camping, sergt., Terleedelaan 38. Uithoorn: C. J. Klijn, Drechtdijk 65; H v. Rijk, Thamerweg 33. Warmond: E. M. A. Burcksen, ka pitein, Lokhorstlaan 3. Wassenaar: Q. A. Brouwer, sergt. Lange Kerkdam 117; H. L. J. Koenen, admin., Rijksstraatweg 306 A. Met het schip de „Dorsetshire ke ren terug: Oegstgeest: M. M. de Groot-Gilles, Wilhelminapark 14, M. J. de Groot, idem., A. A. de Groot, idem. Met de Tabinta keren terug: Leiden: K. v. d. Berg, korp., Fa- gelstraat9. J. H. Gillebaard, 2e luit., Tesselschadestr. 14. F. Arnoldus Nas- saustr. 3. L. W v. d. Blij, serg., Utr. Jaagpad 20. J. Klomp, korp., Lom- bokstr. 38. A. Kijf, Zoeterwoudse- weg 82. A. C. den Os, Pieterskerk- koorsteeg 30. J. W. Timmers, Groen- oordstraat 34. Alphen: H. Snel, korp. Dorpsstr. 99 Hillegom: J. C. Bakker, korp., Wilhelminalaan 234. Katwijk: J. R. Bloot, sergt, Zeeweg 67; A. Prins, Sluis weg 89. Noordwijk: M. G. Schelvis, Duin weg 29. Oegstgeest: F. A. Schroder, le luit Louise de Colignylaan 38. Rijnsfcurg: A. G. v. Egmond, Kat- wijkerweg 3. Voorhout: R. Los, wnr Loosterweg £eiden Feestverlichting en „intieme sieer" in de grote zaal Met betrekking tot de Stadsgehoor zaal te Leiden zijn in de loop der jaren vele klachten gerezen, welke eensdeels een gevolg zijn van de om standigheid, dat een grondige her stelling van het uit 1891 daterende gebouw dringend nodig is en ander deels van de hogere eisen, welke sindsdien aan een dergelijke inrich ting worden gesteld, terwijl de no dige voorzieningen niet in gelijke ted werden aangebracht. Inzonderheid gelden de volgende bezwaren. De bestaande kap boven de gro te zaal is te zwaar belast. De pla fonds van de grote zaal en van de foyer, zomede de voorgevel verke ren in een uit veiligheidsoogpunt ontoelaatbare toestand. De verwar mingsinstallatie, welke in 1917 werd aangelegd, verkeert in slech te staat, zodat deze moet worden afgekeurd. Het herhaaldelijk uit bouwen en weder afbreken van het toneelpodium en het bouwen en af breken van een toneelfront in de grote zaal en in de foyer, al naar gelang van de uitvoering, welke wordt gegeven. Het doordringen van het geluid van buiten het ge bouw in de foyer en het zeer sto rend optreden van contact-gelui den van de gangen tot alle neven ruimten, alsmede de slechte acou- stiek. Eenige tijd geleden diende de di recteur der gemeentewerken zijn rap port omtrent de restauratie in. Aangezien de uitvoering van het plan een hoge uitgave van de ge meente zou vorderen de kosten daarvan waren destijd globaal ge raamd op f868.000 hebben B. en W. ernstig beraden, of tot het uit voeren van deze kostbare voorzienin gen aan het bestaande gebouw zou moeten worden overgegaan, dan wel of plannen zouden moeten worden beraamd om te komen tot de stich ting van een nieuwe Stadsgehoor zaal. Nieuwbouw te duur geacht. Voorop staat hierbij, dat de Ge hoorzaal een dusdanig belangrijk element is in het Leidse maatschap pelijke en culturele leven, dat zij in derdaad als onmisbaar voor onze ge meente moet worden geschouwd. Naar mening van B. en W. zal de stichting van een nieuwe Stadsgehoorzaal, van ongevee- de zelfde capaciteit als de huidige in deze tijd exclusief de grond een bedrag vorderen van ten minste 23 a 2.5 millioen gulden. De grootst mogelijke meerder heid van B. en W. is van oordee'. dat het uitgesloten is te achten, dat ook in de verdere toekomst de financiële toestand der gemeente de investering van een dergelijk bedrag mede gelet op de vele noodzakelijke kapitaalsuitgaven, welke daarnaast voor de uitvoe ring van openbare we ken on vermijdelijk gedaan zullen moe ten worden zou toelaten. Daar komt bij dat in elk geval een groot aantal jaren zouden moeten verlopen, alvorens de bedoelde nieuwbouw ter hand zou kunnen worden genomen. In die tussentijd zou in elk geval de bestaande ge hoorzaal in gebruik moeten blijven en zouden daaraan toch belangrijke bedragen moeten worden ten koste ge^d om haar in stand te houden, tenzij men waartegen ernstig be zwaar bestaat met een voor con certen en andere uitvoeringen veel minder bruikbaar gebouw zou willen vo1 staan. Op grond van het bovenstaande is de meerderheid van B. en W. dan ook van oordeel, dat de oplossing moet worden gevonden in grondige restauratie van de bestaande Ge hoorzaal volgens het opgemaakte plan. waarbii uiteindelijk een gebouw wordt verkregen, dat no* lange jaren uitstekend bruikbaar zal zijn. SGHEEPSWIGHTEH EMPIRE BRENT Djakarta- A'dam 1 Febr. 120 mijl Z.-O. Mini- coy; JOH. v. OLDENBARNEVELT, DjakartaA'dam 1 Febr. 330 mijl Z.O. Minicoy; KOT A INTEN, R'dam —Djakarta pas 1 Febr. 10 uur Pe- rim; MANIA A'damJava 1 Febr. van Colombo; SARANGAN, R'dam Java pass. 1 Febr. (14 uur) Gi braltar; SIBAJAK R'damDjakar ta 2 Febr. te Aden; ZUIDERKRUIS DjakartaR'dam 1 Febr. 450 mijl Z.-O. Minicoy. 45. Lage- Zoetermeer: A. P. v. d. Tas, Vla mingstraat 77. A. v. Hilten, Zegweg De volledige lijst ligt vanaf heden ter inzage op ons bureau. Herhalen moet men telkens weer: De rijweg is voor 't rijverkeer VEILIG VERKEER. Uitvoering in gedeelten. Dit betekent intussen niet,' dat het bedoelde plan hetwelk hieron der nader zal worden uiteengezet thans in zijn geheel tot uitvoering zou moeten komen. Immers, nu de financiële toestand der gemeente zodanig is, dat bijhet doen van grote kapitaalsuitgaven de uiterste voorzichtigheid dient te worden betracht, kan h.i. op het ogenblik niet verder worden gegaan dat het treffen van de meest noodza kelijke voorzieningen, welke dan ech ter zodanig dienen te worden ont worpen en uitgevoerd, dat zij passen in het boven aangeduide plan voor de restauratie van het gebouw. Afwijkend standpunt Een lid van het College zou er ver re de voorkeur aan geven thans nog geen beslissing te nemen over de vraag, of tot grondige restauratie van het bestaande gebouw dan wel tot de stichting van een nieuwe Gehoor zaal moet en kan worden overgegaan, waarbij mede in aanmerking is ge nomen, dat 'de globale raming van •het restauratieplan, welke van de vo rige zomer dateert, te laag moet wor den geacht, voornamelijk door enkele factoren, waarmede toentertijd nog geen rekening kon worden gehouden. Dit lid zou 'in verband daarmede met de uitvoering van de door de meer derheid van het College voorgestelde voorzieningen wel kunnen medegaan mits deze beperkt blijven tot de op heffing van de gevaren voor de vei ligheid en de vervanging van hetgeen onbruikbaar is geworden. Ten aanzien van het restauratie plan, dat de meerderheid van het college in gedeelten verwezenlijkt zou willen zien, het volgende; In de grote zal zal de vloer zo danig gemaakt worden, dat deze zowel in een horizontale als in een hellende stand kan worden ge bracht. De podiumvloer zal pl.m. 70 cm lager worden herlegd, ter wijl de balcons alle worden weg gebroken en één nieuw diep inlo pend frontbalcon wordt gemaakt wat mogelijk is door de verwijde ring van de filmcabine, welke niet meer aan de eisen van de Rijks- brandweerinspectie voldoet en der halve is afgekeurd. Aan vervan ging van de cabine door een andere welke wel aan de voorschriften voldoet, bestaat geen behoefte. Het oude, zwaar geprofileerde, doch uit veiligheidsoogpunt hoogst gevaarlijke zaalplafond wordt ver wijderd en vervangen door een in fijne geledingen geprofileerd gestu- cadoord plafond, dat aan 18 meter lange vakwerkliggers vrij opgehan gen is, waardoor de kapconstructie ontlast wordt. Ten behoeve van de acoustiek zijn, op deskundig advies, de korte zijden van het plafond voorzien van geprofileerde klank- schermen. Door de vorm van het plafond, welke geheel op acoustische prin cipes is gebaseerd, zal de bestaan de dagverlichting geheel worden opgeheven en door kunstlicht ver vangen. Rondom langs het pla fond wordt achter aluminium kooflijsten een indirecte verlich ting van neon glimbuizen aange bracht, welke te zamen met die onder het balcon en op andere punten een feestelijke verlichting kunnen geven of, door omschake ling een meer intieme sfeer zullen verlenen Het podium zal geschikt zijn, zo wel voor concerten als voor kamer muziek, solisten en toneel, terwijl rekening is gehouden met klank weerkaatsing en verdere geleiding van het geluid naar de zaal. Er is bovendien een goede doeltreffende toneelverlichting geprojecteerd. Op het toneel is een riftvloer en in de zaal, mede in verband met het houden van bals en gymnastiekuit- voeringen, een eiken strokenvloer gedacht. Hst toneel kan met een strook van 3,5 m breedte worden vergroot daar een gedeelte van de zaalvloer hefbaar wordt gemaakt. Dat hef bare gedeelte geeft enerzijds een vergroot podium of een verlenging van de dansvloer en sluit ander zijds, in de lage stand, aan bij de he1 lende zaalvloer. Het maximüm-aantal zitplaatsen zal bedragen, in de zaal 870 en op het frontbalcon 330, te zamen 1200, wat, daar het totaal aantal zitplaat sen thans 1112 bedraagt, een ver meerdering betekent van 88 uitste kende zitplaatsen. De foyer wordt dubbel ver pakt. De foyer werd oorspronkelijk als koffiekamer en verpozingsruimte bij concerten of danszaal ontworpen. Het doordringen van straatrumoer maakt de uitvoeringen daar veelal ongeniet baar. Het plan voorziet hierin door het aanbrengen van dubbele ramen en deuren van bijzondere constructie aan de straatzijde, terwijl met het oog op de nodige geluidsisolatie ten opzichte van de grote zaal en de gan gen tevens aan de gangzijde dubbe le deuren zullen worden gemaakt. Verder zal een nieuw bij de stijl van de foyer passend gestucadoord plafond worden aangebracht en zul len enige accoustische voorzieningen worden getroffen. Het toneel behoeft noodzakelijke verbetering, terwijl dit, door uitbouw in de foyer, een diepte krijgt van 6 m. De toneelopening, wordt verbreed van 4 m tot 6 m. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Nieuwe depressie in aantocht* Krachtige tot harde, in de kustprovincies tijdelijk wellicht tot storm toenemende, Zuidelij ke wind, morgen in de loop van de dag ruimend naar Zuid-West en weer afnemend. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Iets zachter. De kleine zaal wordt eveneens voor allerlei doeleinden gebruikt, zoals lezingen, voordrachten, intie me kunst, dam- en schaakwedstrij den, recepties, diners enz. Het be hoeft geen betoog, dat de huidige aankleding niet voldoet aan de meest beschieden eisen van deco rum, waartoe o.a. ook de hoge zol dering en de podium-nis niet mede werken. De acoustiek is onvoldoen de. Bij het uitvoeren van het plan zal aan de zaal een meer passende aankleding worden gegeven door het wegbreken van de gestucadoor- de podium-nis, het aanbrengen van een nieuwe zoldering en van een moderne wandbetimmering. Enige ramen in de achterwand en een stel dubbele gangdeuren kunnen ver vallen. Ten behoeve van sprekers is een klein podium met boogvormige treden ontworpen. De trappen en gangen. Aan de vom en de ligging van de g.ugen, tappen, vestibule enz. is, zonder tot zeer ingrijpende verbou wing over te gaan, geen verandering te brengen. Echter kan het aanzien be langrijk worden verbeterd door ver andering van de vloerbekleding en hc opknappen van wanden en pla fonds. De lambrizeringen zullen worden bekleed met lichtkleurige beton-emaille, respectievelijk has- corelief, terwijl de bestaande grani tovloeren, welke op tal van plaatsen zijn gescheurd, worden gesloopt en vervangen door estrikvloeren, v/elke, mede in het belang v^an een goede geluidsisolatie, worden belegd met een rondgaande rubber loper en zij- stroken van linoleum. De beslaande betimmeringen zullen zoveel moge lijk worden gehandhaafd en opnieuw worden geverfd. De zandstenen traptreden, welke door het jarenlange gebruik sterk zijn uitgesieten, zullen weder worden gebruikt na te zijn omge keerd en opnieuw bewerkt. De met granito beklede bordessen worden belegd met b.v. platen van grijze travertin. Overigens worden de trap pen c.a, geheel opgeknapt, terwijl langs de trapopgangen nieuwe bron zen leuningen zullen worden ge maakt. De vestibule met hal. en gardero beruimten zullen eveneens worden, verbeterd. In de receptiekamers, de stemkamer en de koffiekamer zul len kleine veranderingen worden aangebracht. De voorgevel. De voorgevel van het gebouw eist driüend herstel. Voorts zal de sterk vervuilde gevel geheel moeten wor den gereinigd met de zandstraal en opnieuw moeten worden gevoegd. De verwarming. De verwarmingsinstallatie is ver sleten en dient te worden ver nieuwd. Volgens de ter zake ingewonnen advies van het Adviesbureau Deerns is de verwarming der onderscheide ne zalen alleen doelmatig te verkrij gen met een warme-luchtverwarming gecombineerd met een geheel nieuw ventilatie-systeem Het grootste gedeelte van de elec- trische installatie, hetwelk nog uit 1907 dateert, dient volgens het advies van de directeur der Stedelijke Fa brieken van Gas- en Electriciteit te worden afgekeurd en vernieuwd, zulks in overeenstemming met de huidige voorschriften. Wat het eerst zou worden uitgevoerd. Zoals boven reeds is gezegd, is het noodzakelijk in de loop van dit jaar, en v/el uiteraard gedurende de zo mermaanden. de meest dringende ver beteringen aan de Stadsgehoorzaal uit te voeren. Het daartoe opgemaak te plan, dat geheel past in het boven geschetste plan voor de algehele res tauratie van het gebouw, omvat de volgende werken: vernieuwing van het plafond der grote zaal, van het plafond in de foyer, restauratie van de voorgevel met het aanbrengen van dubbele deuren en ramen aan de zyde van de foyer, het plaatsen van twee nieuwe ketels en het ver groten van de kelderruimte voor de centrale verwarming en het verbe teren van de grote zaal en de foyer. Daarbij is, wat de grote zaal betreft ten aanzien van de acoustiek reke ning gehouden met het advies van prof- Fokker. De kosten van uitvoering van dit plan worden geraamd op f 263.000. De meerderheid van de Commis sie voor de Openbare Werken kan zich met uitvoering van vorenbe doeld plan (het eerste deel van het plan voor de algehele restauratie) verenigen. De minderheid daarente- ge i staat de stichting van een nieuw gebouw voor en wil in verband hier mede aan het oude gebouw alleen de meest dringende voorzieningen treffen. Met de door de meerderheid van B. en W. en de commissie van Openbare Werken voorgestane res tauratie le gedeelte zullen ongeveer vier maanden gemoeid zijn. Om streeks 15 Juni zou met de werk zaamheden kunnen worden begon-

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2