ABtfülKOOP De toestand in Indonesië Minister Stikker benoemd door O.E.E.S. De prins te Caracas Ruwehanden?PUROL In de Tweede Kamer is aan de orde het Instituut van Ondernemingsraden NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 DE LE1DSE COURANT PAGINA 2 De militaire gouverneur van Mid- den-Java heeft in een interview met het dagblad „Nasional" toegegeven, <ïat er enige infiltratie heeft Dlaats gevonden van Westerlings' APRA in ujokja. Hü zeide, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat, daar de autoriteiten de situatie volkomen be heersen. PASUNDAN KRIJGT REGERINGS COMMISSARIS Te Bandung hebben hedenochtend besprekingen plaats gehad tussen Anak Agung de Wali Negara en het kabinet van Pasundan. Bij de besprekingen besloot de re gering van Pasundan eenstemmig, om bijstand te verzoeken aan de re gering der R.I.S. Anak Agung besloot, na ontvangst van dit verzoek ten spoedigste de nodige maatregelen te treffen, die o.a. behelzen het zo spoedig mogelijk benoemen van een regeringscommis saris, die namens de redering der R.I.S. zal worden belast met het uitoefenen van de bevoegdheden van de regering van Pasundan. Uit Nieuw-Guinea is te Surabaja een telegram ontvangen, waarin ver zocht werd om 600 kolonisten, die daar noch huisvesting, noch voeding noch bestaansmiddelen konden vin den, onderdak te verschaffen. Uit Surabaia moest men terueSeinen, dat aan dit verzoek onmogelijk kan worden voldaan. Thans is niet be kend, wat er met deze mensen zal geschieden. Inmiddels heeft de correspondent van Aneta te Makassar geseind, dat op 4 Februari met de „Reaal" van de K.P.M. 200 personen, merendeels van Java, zich naar Nieuw-Guinea zullen begeven om zich daar te ves tigen. Dinsdagmorgen is nabij het vlieg veld „Semplak" te Buitenzorg een Harvardjager van de militaire lucht vaart neergestort. De beide inzitten den, de eerste luitenant der artille- rie.-vlieger F. J. A. Jellema en een soldaat van het K N.I.L. werden ge dood. De oorzaak van het ongeval is tot dusver niet bekend. PASTOOR H. DE WOLF TE MEDAN OVERLEDEN. In het St. Elisabethziekenhuis te Medan is op 84-jarige leeftijd pas toor H. A. F. M. de Wolf, O M Cap., een der bekendste figuren uit krin gen der Kath. geestelijkheid in In donesië overleden. Pastoor De Wolf was sinds 1907 vrijwel onafgebro ken op Sumatra en Borneo werk zaam. Hij blijft minister van buitenlandse zaken De Raad van de Organisatie voor Europese Economische samenwer king heeft Dinsdag met algemene stemmen de benoeming (op voor stel van het „economisch kabinet") van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U- Slik ker, tot politiek bemiddelaar van de organisatie goedgekeurd. Mr. Stik ker zal in zijn nieuwe functie wor den belast met de verbinding, de coördinatie en de vertegenwoordi ging van de O-E E.S. naar buiten. Van bevoegde zijde in Den Haag is meegedeeld, dat mr. Stikker het ministerschap van Buitenlandse Za ken in ieder geval zal blijven uit oefenen. De ministerraad heeft com binatie van de beide functies van mr. Stikker goedgekeurd. Mr. Stik ker heeft zich er van verzekerd, dat men ook van Belgische zijde in stemde met zijn benoeming. Deze instemming was voor hem een voor waarde tot het aanvaarden van de hem aangeboden functie. Door de nieuwe functie, welke de heer Stikker er bij krijgt, zal hij in de toekomst veel afwezig moeten zijn. Wie dan zijn werkzaamheden zal overnemen is nog niet zeker. Een andere minister kan aangewezen worden, en er kan een minister zon der portefeuille benoemd worden en ten slotte kan een staatssecretaris optreden. Drie dieven hadden ingebroken in een kerk te Cerignola, in Zuid-Italië. Zij waren juist voornemens het kerk gebouw, waaraan een weeshuis grenst, dat onder toezicht staat van kloosterzusters, met rijke buit aan kostbare voorwerpen en de inhoud .van de collectebus te verlaten, toen een van hen over een vuilnisvat struikelde en viel. Het geluid van de val schrikte de kloosterzusters wakker. Onraad ver moedend, snelden zij, in hun nacht gewaad en onder aanvoering van de moederoverste, toe, in allerijl me egenomen keukengereedschappen ls „wapens" met zich voerend. De dieven zagen de schare, aange roerd door de een deegroller •vaaiende moeder-overste, naderen, ij aarzelden, lieten hun buit vallen haastten zich het vege lijf te red en. Speciale „water- en zeepploegen" zijn gisteren in de haven van Napels aangekomen om anti-Britse leuzen weg te wassen van de kademuren, waar Bevin vandaag aan land zal gaan. Met kalk was in grote letters „Geef ons onze koloniën terug" en „Italia nen leiden honger wegens Brits egoïsme" geschilderd. Men gelooft, dat dit door uiterst rechtse elemen ten onder de havenarbeiders is ge daan. Prins Bernhard heeft te Caracas op een persconferentie verklaard, dat het economisch herstel van Neder land bevredigend verloopt. Hij noem de de overbevolking en het gebrek aan woonruimte de grootste proble men. waarmede Nederland te kam pen heeft. De Nederlandse regering trachtte het bevolkingsprobleem op te lossen door bevordering van de emigratie, vooral naar Canada. Aus tralië, de Ver. Staten en Brazilië. Het probleem van het woningtekort zou, naar verwacht wordt, met enkele ja ren onder controle zijn. Ten aanzien van de status van West-Indië verklaarde de prins, dat de historische evolutie van de be trokken volken een stadium had be reikt, dat nadere beschouwing ver eiste. De kwestie zou worden bespro ken op een conferentie, die in Juli te Den Haag zou worden gehouden. De prins wilde geen commentaar geven op de huidige oliepositie van Venezuela. „Ik mis de nodige kennis van de achtergrond om een mening te uiten", aldus de prins. „Waar schijnlijk zal ik later iets te zeggen hebben". PRINSES BEATRIX TWAALFDE VERJAARDAG. De verjaardag van prinses Beatrix is ten paleize te Soestdijk rustig ge vierd, mede omdat Zate dag een kin derpartijtje op Soestdijk wordt ge geven. Als alle dagen zyn de prin sesjes naar school geweest. Gister middag hadden zij vrijaf, De drie oudsten hebben met enkele vrien dinnetjes een voorstelling in het Flora Theater in Baarn bijgewoond van „Assepoes en de betoverde katuil", opgevoerd door het Amsterdams jeugdtoneel onder auspiciën van de Oranjevereniging Baarn. In een telegram had prins Bernhard de gelukwensen voor zijn oudste doch ter naar Soestdijk gestuurd. Prinses Wilhelmina is kort na de middag op paleis Soestdijk aangeko men en zal daar enige dagen ver toeven. In de gistermiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer heeft de heer Gortzak (CPN) verlof ge vraagd tot het richten van vragen aan de minister van sociale zéken betreffende het niet toekennen van de 5 procent loonsverhoging aan werknemers beneden 23 jaar. Op dit verzoek zal Donderdag be slist worden, als de minister geant woord zal hebben op schriftelijke vragen over hetzelfde onderwerp gesteld door de heer Andriessen. Daarna is een bevin gemaakt met de algemene beraadslagingen over het wetsontwerp houdende regelen omtrent ondernemingsraden, waarbij tevens aan de orde kwam de motie van de heer Stapelkamp (A.R.) be treffende opneming van de wette lijke regeling in zake de onderne mingsraden in de wettelijke rege ling van de bedriifsoroanicatie. De heer Van Thiel (KVP) merkte o.m. op, dat de voorgestelde rece ding meer doet dan een gegroeide toestand consolideren. De ondernemingsraden brengen grotere waardering van de arbeider als mens. Zij moeten de functionele en hiërarchische verhoudingen in het bedriif eerbiedigen. De heer van Thiel verklaarde zich teven het op nemen van de ond°-neminc'sro',on in de wettelijke regeling der P.B.O. De heer Beernink (C.H.) verheug de zich er over, dat de samenwer king tussen werkgever en werkne mer thans een wettelijke basis kr'Vt. Het instituut der ondernemingsraden zal zich z.i ni°t kunnen ontwikke len zonder zachte drang. Er moet echter niet te veel word°n gedwon gen. Met de motie-Stanelkamn be tuigde sor. ziin instemminv. De om schrijving der bevoeödhed°n van de raden vond hii wat vaag. Als de on- derneminvcraden z""n ooe°richt. héb ben naar het oordeel v»n heer Beernink de kernen, fa^riekcCom- miss'es of nersonee^oomrnissies veen reden van b°staan me°r. r>e TwMrfMns mogelijkheid van kernen wilde hij \ethp*'k'° DONDERDAG. HILVERSUM I, 301,5 M. 700 KRO, iO.OO NCRV. 1L00 KRO 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische Kalender. 8 00 Nieuws en Weerberichten. 8.15 uur Kaarsenwijding, processie en Hoogmis van het feest van O. L. Vr. Lichtmis. 9.40 Schoolradio 10.45 Or gelconcert. 11.00 Voor de zieken. 11.4)5 Schoolradio. 12.00 Anvelus. 12.03 Orgelspel. 12.30 Mededelingen 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zon newijzer 13 00 Nieuws en Katholiek nieuws. 14.25 a Canpellakoor. 14.45 voor de vrouw. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Pooulame muziek. 18.15 Land en Tuinbouwpraatje 18 30 Voor de Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15' Muziek voor de jeugd. 19.40 Radio- krant. 20 00 Nieuws. 20 05 Gevarieerd programma. 21.00 Famibecomnetitie. 21.45 Populair concert. 22.15 Buiten lands overzicht. 23 00 Nieuws. HILVERSUM n, 416 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO- 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Radio Ochtendb'ad. 55 Voor de Vrouw. 9.30 Waterstan den, 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen, 11.45 Causerie over de fabricage van potloden. 12.00 Pia noduo. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In t soionnetje". 12.38 Trio en orgel. 13 00 Nieuws. 13.15 Lichte muriek. 14.00 Voor de vrouw. 14 30 Pri"<^nn- cert. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Ge varieerd Drogramma. 17.00 Kaleidos- coop. 17-50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Soortpraatje. 18.30 Or kestconcert. 19 00 Voor de kinderen. 19.05 Accordeonorkest. 19.30 Radio volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radiophil- harmonisch orkest. 21.45 Pianocon cert. 22.20 ..Wii vlogen raar Java" causerie- 22 35 Kwintet. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportnieuws. 23.30—24.00 Gra- mofoonmuziek. beperkt zien tot grote ondernemin gen. De heer Stapelkamp (A.R.) be toogde, dat het ontwerp niet is los te maken van de wet op de P.B.O. Hij wenste een nauw contact tussen bedrijfschappen en ondernemings raden en bepleitte het brengen van P.B.O. en ondernemingsraden in een wet. De voorgestelde regeling zeide spr. te zien als een stimulans om* achterlijke ondernemingen in de goede richting te stuwen. De heer Van den Born (Arb.) was het met de regering eens, dat instel ling van ondernemingsraden zonder wettelijke basis geen zin heeft. Hij merkte o.m. op, dat, als het werk gever en werknemer ernst is ons land door de moeilijkheden heen te helpen door verhoogde productie, dit moet geschieden niet door strijd maar door samenwerking. De zeg genschap vond hij niet alleen een humanitaire eis, doch ook in 's lands belang. Bij de overheidsbedrijven is het overleg veelal ver gevorderd, doch dan speciaal aan de sociale kant. Wil men ook komen tot uitbreiding naar de financieel-economische zijde? De heer Korthals (WD) gaf o.m. te kennen, dat de gedachte, dat de belangen van werkgever en werk nemer parallel lopen, sterker is ge worden, er is een verheugende groei in de inzichten omtrent arbeider en arbeid. Voor de maatschappelijke ontwikkeling in de naaste toekomst zullen goede ondernemingsraden van grote betekenis blijken te zijn. Van opgedrongen raden verwachtte hij niet veel. Een wettelijke regeling wilde spr. aanvaarden als een mid del onstimulerend te werken. Hij zou de voorgestelde regeling willen zien geincorooreerd in die voor de P.B.O. tegen de regeling der be voegdheden van de raden had spr. bezwaren. Te kwart over viif is de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag één Tijdslimiet in wetsontwerp. „Voor de afschaffing van de divi dendbeperking is het ogenblik nog niet aangebroken', zeH minister Lieftinck in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp Dividendbeperking. In het voorlopig verslag op dit wetsontwe-p. was. zoals te verwach ten was. van vele zijden op afschaf fing van de dividend beperking aan gedrongen. De regering is niet be- r°id aan die verlangens toe te geven. Ten einde echter het tijdelijke ka rakter van de maatregel te doen uit komen stelt de minister in een ge- wij z;gd wetsontwerp voor, dat de dividendbeperking zal gelden tot en met het boekjaar 1951. Een tweede belangrijke wijziging is, dat vennootschappen met een be langrijke mate van buitenlandse deelneming vrijgesteld zullen zijn van dividendbeoerking. Aanvankelijk zou deze vijsteling slechts geiden, als het gehele kapitaal in buiten landse handen zou zijn. De nieuw voorgestelde bepaling is de onthef fing uit te breiden tot alle vennoot schappen, waarin de buitenlandse deelneming ten minste 25 procent bedraagt. Ten slotte nog dit: preferentp niet-winstdelende aandelen zyllen wanneer zij in de Draktijk vrijwel gelijk staan met obligaties, niet aan dividendbeperking onderhevig zijn. KORDATE AGENT VERIJDELT AANSLAG OP VROUW. Een kordate politieagent te Hil versum heeft een moordaanslag we ten te verijdelen. Toen hij een wo ning aan de Libergerweg passeerde, hoorde hij binnen luid gekerm. Hij aarzelde geen ogenblik en trapte een deur in. Juist bijtijds, want hij vond een man en vrouw in een hevige worsteling gewikkeld, waarhij de man kennelijk trachtte de vrouw te wurgen. De man, de 52-jarige N., is in verzekerde bewaring gesteld. Bij de algemene beschouwingen van de Haagse gemeenteraad over de ontwerp-begroting 1950 heeft de fractie-voorzitter van de P.v.d.A„ de heer W. A. Rensen, bezwaren naar voren gebracht over de wijze, waar op in de Haagse burgemeesters-va cature was voorzien. Hij achtte het volstrekt onjuist, dat men bij deze benoeming niet heeft getracht iemand te vinden in de grootste partij in Den Haag: de P.vd.A. Bovendien is dan nog de fout ge maakt om de vacature zo lang te la ten voortbestaan. Uitdrukkelijk stipuleerde de heer Rensen echter, dat men hierin geen aanval mocht zien op de burgemees ter persoonlijk, DE VIJF PCT. OOK IN HET HORECA-BEDRIJF. Ook in de Horeca-bedrijfstak is overeenstemming bereikt tussen werkgevers en werknemers over de toepassing van de 5 pet. loonsverho ging- GEZIN DOOR HUILBUI GERED. Het op één na jongste kind van een gezin in de Kempenaerstraat te Amsterdam, heeft door een lastige bui waarschijnlijk zijn ouders, broertjes en zusjes van de dood ge red, aldus weet de „Maasbode" te vertellen. Vroeg in de morgen, toen allen in huis nog sliepen, begon het opeens te huilen. De andere kinderen kon den het niet gekalmeerd krijgen, waarop een zusje de hulp van va der inriep. Om in de slaapkamer van de kinderen te komen, moest deze langs de keuken, waar hij een scherpe gaslucht rook. Hij ontdekte hier tot zijn schrik, dat de gasslang van het gasstel was losgegaan, ter wijl de hoofdkraan niet was geslo ten, zodat het gas de keuken bin nenstroomde. Vermoedelijk is dit gebeurd doordat het achterwiel van een fiets, die in de keuken stond, was weggegleden en de slang had losgerukt. De gezinsleden, die in middels allen wakker waren gewor den, voelden zich reeds licht en mis selijk. In allerijl werd de geneeskun dige dienst ontboden. Het jongste kind werd zuurstof toegediend, ter wijl de overige kinderen zich onder behandeling van huisarts moesten stellen. Daarmee zal het gevaarlijk avontuur zonder verdere nadelige gevolgen wel afgelopen zijn. De Hoge Raad heeft arrest gewe zen in de zaak van de Amsterdamse politie-agent P., die door de recht bank aldaar was veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens het feit, dat hij in 1947 in een brood jeswinkel, waar in strijd met de toen geldende bepalingen, broodjes met vlees werden verkocht, geen proces verbaal heeft gemaakt en ƒ200 als steekpenning heeft aangenomen. Bij de Haagse politie is Dins dagavond een aangifte van vergif tiging gedaan. Hangende het onder zoek wilde men geen nadere inlich tingen verstrekken, maar wij hebben ïeden aan te nemen, dat het hier betreft de in illegale kringen beken de Ton Wolf, die hetzij op eigen ini tiatief hetzij in opdracht van be paalde instanties, deel neemt aan het onderzoek in de zaak-Schallen- berg. Met vrij grote zekerheid kan worden aangenomen, dat hier mis drijf in het spel is. De laatste tijd bevond Wolf zich dagelijks op een paald adres in Den Haag. Daar kwamen enige personen ge regeld bijeen teneinde de zaak Schal- WEERSVERW ACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL WIND Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen hier en daar wel licht voorafgegaan door sneeuw. Geleidelijk toenemende en voor al in de kustprovincies tijdelijk stormachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-Oost. Aan vankelijk temperaturen nabij het vriespunt, later weer stijging van temperatuur. lenberg te bespreken. Gisteravond meldde de heer Wolf zich op dit adres en deelde de bewoners mee, dat hij vergiftigd was. Ze waar schuwden terstond een arts en de recherche, die spoedig ter plaatse waren Onmiddelijke opnemnig in het ziekenhuis bleek noodzakelijk. Van bevriende zijde vernamen wij, dat de toestand van de heer Wolf redelijk wel is. Opmerkelijk is, dat Wolf zich nog onlangs heeft uitgela ten in die zin, dat hij de zaak-Schal- lenberg zo goed als rond had en nog slechts wachtte op de laatste scha kels in deze affaire. Bronchitis ontstaat vaak uit een ver onachtzaamde kou en ontaardt allicht in chronische bron chitis,diesommigen dan tot levenslange „hoesters" maakt. I AKKER S ABDIJSIROOP is het middel dat, I als een heerlijke balsem. Uw ademhaling I verruimt. Uw aangetaste luchtwegen zuivert, Uw hoest stilt en spoedig die \ondragelijke kortademigheid wegneemt. DRONKEN ACHTER HET STUUR. Politie bijna omvergereden. Maandagavond om kwart over elf is een dronxen autobestuurder te Maas tricht ingereden op een patrouille van de njkspo.itie, die surveilleerde op de Oud-Valkenburgerweg. De po litiemannen zagen de auto uit de richting Valkenburg met grote snel heid naderen. Het voertuig reed zig zag over öe weg, zodat de politie mannen, hoewel zij zich reeds op de wegberm bevonden, gedwongen wa ren nog verder uit de weg te gaan. De auto passeerde hen rakelings. Gaande in de richting Valken burg, ten einde te trachten een mo torrijtuig te vinden, waarmede even tueel de achtervolging kon worden opgenomen, zag de patrouille korte tijd daarna de auto weer naderen uit de richting Schin op Geul. De pa trouille-commandant plaatste zich midden op de weg en gaf met een lantaarn met rood licht stoptekens. De bestuurder reed echter met gro te snelheid door, zodat de patrouille commandant slechts door snel opzij te springen kon voorkomen, dat hij werd overreden. Onmiddellijk zetten de politieman nen de achtervolging in. Zij slaagden er in de autobestuurder te arreste ren. Hij was in kennelijke staat van dronkenschap en werd terstond op gesloten. De auto werd in beslag genomen. Na zijn ontnuchtering werd betrok kene, zekere v T. uit Enen, in ver zekerde bewaring gesteld. Er waren gisteren verscheidene be richten. die van belang waren voor de Amsterdamse effectenbeurs. De aangekondigde verdwijning van de dividendstop. de wijziging in de ven nootschapsbelasting en de daarmee gepaard gaande opheffing van de on dernemingsbelasting, vormden wel teen onderwerp van drukke gesorek- en. maar droegen er toch ook toe bij dat de ondertoon in zo goed als allë sectoren gunstig was. Veel aandacht v/erd geschonken aan certificaten Unilever, die de laatste dagen in velband met de za ken in Amerika in de belangstelling staan en met een behoorlijke koers val hebben gereageerd. De Cultuurmarkt bood een leven diger aanblik dan de vorige dag, de Rubberwaarden werden gestimu leerd door de record prijzen te Lon den. ALPHEN AAN OEN RIJN SPORTVERENINGING „WILSKRACHT" TOONT WILSKRACHT In de overvol-bezette Nutszaal de monstreerde Dinsdagavond de R.K. Sportvereniging „Wilskracht" in haar traditionele jaar uitvoering, haar we ten en kunnen. Enige tijd geleden opperden wij in deze kolommen de wens om de programma's wat varia beler samen te stellen. Het gezegde: „Verandering van spijs doet eten" is ook van toepassing op uitvoeringen, en in het bijzonder op dergelijke. Met genoegen kunnen wij nu con stateren, dat de heer P. Zuidam, de meer dan „zilveren" directeur gis teravond volkomen er in is geslaagd een ruim en verrassende afwisseling te brengen, zelfs in de onderdelen van elk afzonderlijk nummer- Opval lend was ook de vlotte en discipli naire wijze waarop werd afgewerkt het uit meer dan 20 nummers be staand programma, waarin, zoals de g.a. kapelaan E. G. Duym, in zijn slot-toesprak zeide, naar voren zijn gekomen mannelijke kracht en vrou welijke gratie. Het was dadelijk bij de massale en indrukwekkende opmars der hon derden leden te constateren, dat „Wilskracht'' in een „nieuw kleed" stak. De vaandelgroet ging gepaard met het zingen, door de leden, van het verenigingslied, waarbij we wer den herinnerd aan de plechtige me lodie van het „Roomse blijdschap." De hierna volgende vrije oefenin gen werden door de adspirant meisjes mooi en gelijkmatig afgewerkt. De kleine jongens ontlokten uiteraard vele malen een gulle lach als een der kleine gymnasten zijn kans miste. Keurig u /gedost met een witte strik in het haar demonstreerden de meis jes A hun kunnen „op de brug". Be houdens enkele mislukkingen, wel te excuseren, maakten ook zij een goed figuur. Na hen volgenden de meis- B met goede prestaties. De heren vertoonden edn geheel nieuw num mer; „oefening met wederkerige on dersteuning", dat. goed is geslaagd. De kleine meisjes vertoonden een aardige hoepeloefening en braohten met de „wedstrijd" spanning en hi lariteit in de zaal. Proficiat aan de kleintjes, die eerst „achter" waren, maar door inspanning en samenwer king, toch nog wisten te winnen. De jongens demonsteerden hierna hun behendigheid op een ladder. En kelen van hen worden in de toekomst beslist op de „Jacobsladder handige bestrijders va.\ de „rode haan" Ook de dames A en B in keurig turncostuum zaten dit jaar op de brug en deden het in dit opzicht voor de heren niet onder. Het eerste deel werd besloten met stokoefeningen der adspirant jongens en springtouw oefening, een aardig nieuw nummer met standen dat door de meisjes A aardig en vlot werd afgewerkt. Wat de stokoefening der adspirant jongens betreft, hier schijnt het pech-duiveltje zich wel heel bijzon der op hebben vastgeklampt. Een volgende keer beter, jongens. Toont dat je baas over hem wordt. Na de pauze leverden de heren mooie en stoutmoedige prestaties op hoogrek. De dames A in keurige wit te jurken, met brede rode sjer]D om c.e taille, brachten een splinternieuw Olympisch nummer uit Stockholm over het voetlicht. Met een rode bal in de hand spelend vertoonden zij onderwijl rhythmische oefeningen. Mede door gelijkmatigheid waarme de dit numiper bijna feilloos werd gepresteerd oogstten de demonstran ten veel succes. Het matrozennummer van de da mes B sloeg eveneens goed in. De vlag- en bal-oefening der meisjes B was minder geslaagd, het pechdui- veltje speelde hen wellicht parten. De meisjes A en B kwamen hierna op het paard en toonden vele wel te waarderen staaltjes. Het knotszwaaien der dames B, besloten met standen, was aardig en goed. Evenzeer vlotte goed het nummer staafzwaaien, dat de adspi- I lant meisjes voor hun rekening kre gen. De beperkte ruimte van het to neel voor zoveel adspirantjes was oorzaak dat er een enkele keer een botsing der metalen niet was te ver mijden. Dcch dit deed gelukkig aan het welslagen geen afbreuk. Hierna zochten de adspirant jon gens en heren het weer op de brug waarop zij vele te respecteren stan den en zwaaien te bewonderen ga ven. Buurtveren. „"s-Molenaarsbrug" Op een feestavond werd door ver schillende leden uit de vereniging op gevoerd het vrolijke spel van C. H. R. Hogerwerf „Welkom binnen". De zaal was tot de laatste plaats bezet en allen hebben zidh met het vrolijk spel op het toneel ten zeerste ver maakt. Tot slot dwongen de dames A al ler bewondering af voor hun rhyth mische oefeningen, welke met stan den werden besloten en door veel kleurig licht verfraaid. Tijdens de avond toonde de heer Zuidam met enkele demonstraties tot welke prestaties „Wilsk-acht" kan komen, als op de ingeslagen weg wordt doorgegaan. De uitvoering werd bijgewoond door de bescherm heer van „Wilskracht", de deken, de g.a. kap. Duym, de oud-g.a., kap. Vriesskoop, en de overige geeste lijkheid der parochie, alsmede leden van bestuur en technische commis sie van de Leidse Turnkring „Rijn land" en afgevaardigden van de pl. zusterverenigingen, tot wie de heer G. Ponsioen, voorzitter, o.m. in zijn openingswoord het welkom had ge richt. Aan het einde van de avond ont ving de directeur, de heer P. Zui dam, een kist sigaren als waardering voor zijn arbeid en werden tot mej. Corrie Goedemondt, voorturnster en assistente van de directeur en tot de heer G. v. Mild voor de muzikale 'begeleiding der oefeningen en uit voeringen, woorden van dank ge sproken, evenals tot de heren Jan en Nic. de Heij voor hun bijzondere diensten aan de vereniging betoond. Kapelaan Duym richtte een op wekking tot de jongeren om „Wils kracht" met hun lidmaatschap groot en sterk te maken. Opgave kan ge schieden bij de secretaris, de heer Fl. van Engelen, Zaalbergstr. 19, tel. 2788. De rust, die er nu, in tegenstelling met andere jaren tijdens de num mers en de entr'actes heerste, is een vermelding waard. Voor de toe schouwers vond men een prettige voor de deelnemers (sters) intussen minder aangenaam oplossing door deze laatsten tijdens hun „rust" in een nevenzaal onder te brengen. Het slotnummer werd voor hen na afloop extra vertoond, zodat ze op deze wijze toch nog een troost prijs je kregen! UIT DE OMGEVING WARMOND Middenstand. Dat de jaarverga dering van de Middenstandsvereni ging goed bezocht was, kunnen wij jammer genoeg niet zeggen. Toch vergadert deze vereniging niet zo druk, want uit het verslag van de secr. de heer W. Versluys bleek dat de laatste vergadering gehouden was op 4 October j.l.! Uit het jaai-verslag van de penn. de heer F. Slager Jr., bleek, dat de afd. Warmond .niet geheel en al zon- der geldmiddelen is, hoewel de kas toch ook weer niet zo gevuld is, dat ep van een potverteren sprake kan zijn. Het was de aanwezigen niet zo erg duidelijk, hoe nu de verrekening van de contributies werd gedaan, daar de betaling van de contributie te zamen met die van de vakbond geschiedt. Ook het bestuur wist nog niet precies wie nu betaald had en wie niet. daar de verrekening nog niet zo vlot verliep, als dit wel wen selijk was. Wel waren de gedach ten optimistisch en hoopt het be stuur, nog dit jaar een definitieve liist van de leden te kunnen samen stellen. Het Leidse Merenplan kwam nu onder de schijnwerper. Uit de ge- voe~de discussies bleek overduidel'ik, dat de leden het ten sterkste zouden afkeuren, als deze plannen ten uit voer zouden geleed worden. War mond zou er niet het minste bij ge baat ziin zo vreesde men. Bovendien moet deze kwestie niet alleen plaat selijk doch meer in het a'gemeen ge zien worden. Bes1 oten werdk een adres aan het gemeentebestuur te richten, waarin on doidol"ke wiize wordt besch-even, dat de Warmondse Middenstandsvereniging er or ijs op zal stellen, dat het gemeentebestuur van Warmond alle pogingen in het werk zal stellen, om deze plannen te verijdelen De g. a. kao. Niis. hield een korte lezing over het gebrek aan vertrou wen dat men ten oozichte van elkaar heeft. Het voTgende punt: bespre king feestavond of busreis maakte de tongen los. Een commissie werd gevormd, bestaande uit de heren v. d. Ho-st, Leenen en STager die enige plannen zullen ontwerpen en van de ze plannen op een binnenkort te hou den vergadering mededeling zullen doen. De bestuursverkiezing leverde geen moei'iikheden op. De aftr. he ren P. v. d- Horst en F. S'ager Jr.. werden herkozen. Medegedeeid werd echter, dat het secretariaat op de heer v. d. Horst is overgegaan.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2