LEIDSE ra HUTSPOT Gemeenteraad van Katwijk DINSDAG 31 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 31 Januari 1950. Triestige dag vandaag, vrienden, .doet je de Leiuse straten eens zien. Of dik onder de sneeuw, of spiegel glad, of bevuild met een vette, dik ke, vieze, drabberige, zwart-grijze laag modder. En maar glijden. En maar slippen. De een na de ander. Een motregentje, of is het natte sneeuw?, waait de mensen op straat in het gezicht. We hadden zo ge droomd van een besneeuwde stad, met toegevroren grachten en sin gels, waarop kinderen sleetje re den en de groteren schaatsten. Waar een tentje stond met hete melk en dikke pieten. Waar muziek van een draaiorgel klonk En waar een gou den winterzon dit alles zou over stralen en in gloed zetten. Als een schilderij van Breughel. Maar welk een desillusie was het ontwaken van morgen. En hoe somber het stads beeld op onze ochtendwandeling. Triestige, vieze straten. Druipende, humeurige mensen. Beslijkte deur matten. En overal valpartijen. Hiel en daar een eenzame vlag. Omdat het feest is. Waar is de feestelijke gloed gebleven, die vorige week over Leiden hing? Eenzame vlaggen. Klapperend in de natte wind. Hoog op de Stadhuistoren een driekleur in flarden. Vanmorgen heel en gaaf uitgestoken. Om elf uur reeds een fladderend vod. Ja, vrienden, dat is triestig. Maar temidden van deze vieze stad, want zo mogen we Leiden van daag wel noemen, was er toch er gens licht, opgewektheid, feestelijke stemming en bioemen. Dat was op de Turfmarkt, nummer vijf. Waar de fa. H. Walenkamp een Solex Ser vice Station heeft geopend.. Om drie uur vanmiddag was daar een opge wekt gezelschap bijeen. Heren Wa lenkamp en heren van Rijwielfabriek Stokvis (die de Solex-licentie heeft) zakenrelaties enzovoort. Uitroepen van bewondering klonken door de ruimte, die een ware metamorpho se heef ondergaan. Voorin is de showroom. Daar is in een vitrine het model van de motor in werking te zien. Zeer duidelijk. Daarachter ligt de kleine werkplaats, waar repara ties van geringe omvang verricht zullen worden. En daar weer achter de grote werkplaats, met verschil lende controle-apparaten, alles vol gens de modernste eisen des tijds ingericht. Stadskok weet dat alle maal niet zo precies. Maar de mo tor kan daar, zoals hij gehoord heeft, OPENBARE LES. Door de leerlingen van de heer A. Martijn. Op deze avond is het weer geble ken, wat de heer Martijn doet voor de muzikale opvoeding van zijn dis cipelen. Hij had voor de jongeren en gevorderden een programma ven drie en dertig nummers bijeengezocht, welke, als men ze zou samenbunde len, een lijvig boekdeel zouden vor men. De jongeren begonnen, en al luisterend komt men tot de erva ring, dat bij deze meisjes en jongens er enkelen zijn, waarin muziek zit, zodat zij. wanneer zij zich houden aan wat hun leraar zegt, wel wat kunnen bereiken. Zo viel ons in dit deel van het programma op: het 1ste deel van de „G-dur Sonatine" van Beethoven en 't deel uit de „g-dur Sonate" van Haydn. Een fout of blun der hier of daar is te corrigeren als er maar muziek aanwezig is. Dan kwamen zij aan de beurt, die 't glib berig pad van de kunst al wat ver der hadden betreden. Klassiek-ro- mantiek en een enkel eigentijds num mertje wisselden elkander af. Be houdens een rhythmisch foutje be looft de jongeman, die Grieg's „Wach terlied' 'en „Vaterlandisches Lied" speeMe, ons wel een en ander. De „le Mazurka' uit op: 7 van Chopin werd met smaak gespeeld, evenals Grieg's ..An den Frühling", niet ge makkelijk om over drie balken te lezen. Maar ere wie ere toekomt Mejuffrouw Mimi Stol ve-leende haar medewerking. Zij heeft een viool van mooie kwaliteit en strijkt een welluidende draagkrachtige toon. Gesecundeerd door Bram Martijn vertolkte zij een „Largo" van Vi valdi, en een Sarabande" van Tartini. Zij -musiceert warm. en met onmis kenbare muzicaliteit. Dit viel ook te constateren in de vioolsonate van Handel, waarin zij en haar partner een evenwichtig samenspel gaven. Jo Stallinga, die eveneens haarmede werking' gaf. vond onmiddellijk con tact met haar gehoor, 't Behoeft toch niet wèer herhaald te worden, dat onze stadgenote een mooie stem heeft en goede school maakte? Dat hoort men toch. De beide oude Italianen die zij in aansluiting op 't programma van de violiste zong liggen haar best en „Solvefg's Lied" van Gricg (bij Peer Gynt geschreven) zong zij' met poësie en muzikale expressie. Na de pauze liederen van Chaminade, en Gretehauinow. waarmede zij boei de om te besluiten met een aria uit de one-a Butterfly van Puccini. Dit voortreffelijk stuk muziek werd met veel volume, temperament en dra matisch vermogen voorgedragen Bram Martijn stond haar uitmuntend tenzijde. Hoewel de vergevorderden nog moesten optreden moesten wij omdat het al laat was tot onze spijt afscheid nemen. Chopin. Rach- mininoff, Bortkievitch en een deel van 't .,A-moll concert" van Schu mann stonden nog op 't programma. Ongetwijfeld zal deze mooie muziek met respect voor de compositie, met durf en enthousiasme zijn gepeeld, en zullen alle executanten ruimschoots zijn toegejuicht. Van harte gegund! Maar vergeet niet wat voor arbeid en toewijding de leraar aan allen gege ven heeft. Naar men ons van be oegde zijde vertelde zou Dr. Zijer- •eld namens de ouders enkele woor- n van waardering tot de heer Mar tijn hebben gesproken. J. Kortmann. geheel gereviseerd worden, schoon gespoeld, nagezien, doorgeblazen, enz., enz. In een aparte badinrich ting kon het hele rijwiel een goede beurt krijgen. Alles gloednieuw in de tegeltjes en verf. Moderne ver lichting. Ruim, licht, overzichtelijk en practisch. Werkelijk keurig. Er gens middenin een practisch kan toortje met uitzicht op de werk plaats. En dit alles vol van de fraai ste bloemstukken. De firma Bik en Breedeveld knapte dit zaakje op. En het schildersbedrijf van de wed. S. Duindam gaf er een keurig verfje aan. Laat het weer vandaag dan triestig zijn, het nieuws deze dag heeft daar niets van te lijden. Want ook dit be- •icht is weer uiterst opgewekt en moed gevend. Herinnert u zich nog hoe Stadskok enkele dagen geleden het Vastenavondfeest van de K.A.B. aankondigde? Welnu, het heeft storm gelopen bij het kaarten afhalen. Zo erg zelfs, dat reeds nu besloten is deze avond van Maandag 6 Febr. op Maandag 13 Februari te herhalen. Om alle teleurgestelden. en zij die nog geen kaarten gehaald hebben, toch tevreden te stellen. Ook de tweede keer in de grote Stadsge hoorzaal. Met hetzelfde programma. En natuurlijk dezelfde prettige stem ming. Maar nu moet er toch weer eens iets tragisch komen. Natuurlijk over het ijs. Want gistermorgen om kwart over tian was het 17-jari<? meisje M S., wonend aan de Oranjegracht, even een baantje aan het glijden op de Oude Rijn. En wat gebeurt er? U raadt het al, zij viel. Precies met haar hoofd op het ijs. De E.H.D. kwam er aan te pas, om een lichte hersenschudding te constateren. En het glijdende meisje naar het Acad. Ziekenhuis te vervoeren. Dit moet u 'overigens niet al te tragisch opvatten. Zoiets komt om de haverklap voor. En wij vermelden het slechts als illustratie. Overigens denken we met genoegen aan het feest dat ons en de leden van de Ned. R.K. Bond van Transportar beiders „St. Bonifacius" afd. LePen a.s. Zondag te wachten staat. Die transportmensen vieren hun jaar feest, beginnend met een H. Mis om negen uur in de kapel van de zus ters Camelitessen, Oude Vest 41. Daarna ontbijt in het R.K. Mil. Te huis. En vervolgens korte jaarverga dering met dioloma-uitreiking. Ten slotte 's avonds een prettig avond feest in het St. Antonius Clubhuis. De bekende Afrika-onderzoeker, dr. Paul Julien, wilde zo graag eens iets komen vertellen aan de leden van „St. Bonifacius". Zodat het bestuur tenslotte zei „Goed, kom dan maar". En dat doet hij dan ook. Paul Julien brengt films mee. En „De Gibaba's" zullen er een muzikaal tintje aan geven. Maar met al dit gefeest moeten de gediplomeerde leden van de R.K. E.H.B.O. „Peerke Donders" er toch donders goed rekenings mee houden, dat zij morgen (le Febr.) verwacht worden op de oefenavond bii mevr. <de Groot. Haarlemmerweg 49B. Nog eenmaal komen we met iets tragisch aandragen. Alweer zo'n val partij. En alweer op het ijs. Tja, dat gaat nu eenmaal zo Gisteravond om tieri uur was de 21-jarige J. v. d. B. uit Voorschoten op de openbare ijs baan.op de-Zoeterwoudse Singel een bantje aan het trekken. Hij gleed uit. viel, kreeg een hersenschudding, liet de E.H.D. toesnellén en werd naar z'n huis vervoerd. We vinden dat jammer voor die v. d. B. Maar we blijven opgewekt. Want voor de leden van de Leidse F. J.M.V. hebben we weer goed nieuws in het vat. Zij worden morgenavond (Woensdag) om 8 uur in „De Doe len" verwacht. Waar een hersen- gymnastiekavond wordt gegeven. En alle leden eens eventjes danig ge test worden. Om te weten wat ze ir hun test hebben En dat zal niet wei nig zijn geloof maar! En om met iets prettigs te beslui ten, vermelden we tenslotte het zil veren jubileum, dat de heer A. Bey gisteren vierde, toen hij vijf en twin tig jaar in dienst was bij de N.V. Ver. Touwfabrieken. Hij begon als arbei der in de luikeri.i en werkt nu al vele laren in de sninnerij. Directeur J. v. Deventer sprak hem toe in de direc tiekamer. waar ook de afdelingschef, de voorzitter van de ners.ver. en de bedriifskern aanwezig waren. Met vriendelijke woorden over ijver en plichtsbetrachting werd de jubilaris de gebruikelijke enveloone aangebo den, evenals de V.T.-erenenning. Neen geen denken aan- Stadskok gaat vandaag niet schaatsenrijden Hij gaat erwtensoep eten! STADSKOK. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands iecht: de heer W. A. Winckel te 's-Gravenhage. Wij herinneren nog even aan de eerste der- twee Newman-avonden, uitgaande van het Ignatius-Gilde. „IK LACH ER OM". In dé serie abonnementsvoorstel lingen gaf „De Haagse Comedie" gis teravond in de Schouwburg een op voering van Noel Coward's blijspel „Ik lach er om" (Present laugh ter"). Het is niet mogelijk een korte in- houdsweergave van dit stuk te schrij ven zonder misverstanden te schep pen. Wij kunnen daarom volstaan met vast të stellen, dat Coward hier een verzameling mensen toont, die alle normen hebben losgelaten en als malloten door het leven gaan. In verband daarmede komen er ver schillende pikante pasages aan de orde, welke min of meer te vergoe lijken zijn door de afwezigheid van iedere vorm van cynisme. De schrijver heeft de pretentie de immoraliteit te hekelen. Hij amu seert zich met een troepje losgesla gen mensen en om die reden luidt de vertaling van de titel „Ik lach er om." Het is echter zeer twijfelachtig, of dit blijspel met zijn sprankelende dialogen wel de juiste vorm is, om de immoraliteit te hekelen. Men kan nu eenmaal om verschillende rede nen lachen, en zelfs als het ook „er om" is. bestaat de kans, dat de mo raal van het stuk weggelachen wordt of niet de kans krijgt vol doende door te dringen. In ieder geval zou op de levens opvatting van de figuren uit dit spel beter als titel passen: „Ik huil er om". Van de opvoering kunnen we zeg gen, dat zij in één woord perfect was. Vooral Cees Laseur, als hoofd rolvertolker, speelde prachtig. BURGERLIJKE STAND Gebören: Antoon, z. van M. van der Heijden en M. Honsbeek; Jan, z. van A. La Lau en J. H. de Horn; Petrus Johannes Maria, z. van M. H. Rozier en M. G. ter Bevk; Adriaan, z. van F. van der Waals en A. Straatman; Dirk Joseph, z. van D. J. van Duijvenboden en E. van Ark; Michael, z. van M. Teekens en S. W. Smid; Theresia Adriana Maria, d. van M. J. Droog en H. M. Wens- veen; Johannes Bartholomeus, z. van A. J. Brouwer en G. Haneveld; Ar- noldine Christine, d. van E. Utrecht en H. E. Visscher; Frederikus Wil helmus Hermanus, z. van H. J. F. Wortrr/an en C. Rasink; Hendrik Ja cobus, z. van H. J. van der Woerd en J H. van Leeuwen*' Catharina Maria, d. van L. S. Monteba en J. Sjardijn; Albert, z. van J. van Schoonderwoerd den Bezemer en P. H. Broers; Adriana, d. van P. Keij- zer en J. M. Stoutjesdijk; Johannes Jacobus, z. van J. J. Tulen en W. van Groen; Erik Willem Jan. z. van W. de Koning en G. C. H. Romijn; Adèle Gertrude, d. van J. van der Plas en P Poot; Johannes Francis- cus, z. van J. J. F. Gorren en G. Schild; Theodorus Albertus Johan nes, z. van J. Ruiten en A. van der Meij. Getrouwd: C. Vijlbrief jm en C. C. van Heusden jd, J. Jonkmans jm en A. M. O. Beke jd, G. van Empel gesch en M. S. Daenen jd, A. J. Brummelaar jm en G. P. V. Schoe- maker jd. Overleden; A. Bouwens wed. van P. Pelders 81 jr, C. M. van Cittert huisvr van F. van der Laaken 65 jr. UIT DE OMGEVING HAAGSCHE SCHOUW Schietfeest. Door leden en in- troducé's werd gisteravond in „De Groote Vink" het traditionele jaar feest van de Schietclub D.O.B. ge vierd. De heer W. Derogé sprak een welkomstwoord, waarna de voorzit ter, de heer G. Schrama, dank bracht aan de heer Derogé, voor al hetgeen voor D.O.B. gedaan, nu hij „De Vink" gaat verlaten, om zich in Oegstgeest te vestigen. Tot midder nacht werden de gasten gezellig be zig gehouden door niemand minder dar Lou Bandy, die heel veel dave rende nonsens vertelde en liedjes zong uit z'n grete repertoire, hierbij voortreffelijk door Joop de Leur aan de piano begeleid. Maar daarmede was het feest niet ten einde. Een Haagse band kwam voor het voet licht en tot vier uur in de nacht schoven de dansparen over de glad de vloer. HILLEGOM Voor de missie. In de St. Jo- sephkerk hield father Versteege, missionaris in Oeganda, onder alle H. Missen Zondag een liefdadig- heidspredicatie. De daarop gevolgde collecte bracht f 778 op. Hill. Beurscommissie. De heer D. van Egmond constateerde dat het bezoek aan de beurs steeds in stij gende lijn blijft bewegen, zodat het noodzakelijk is, dat in 1951 de nieu we beurs in gebruik kan worden ge- de nomen. De secr. deelde mede, dat het aantal bezoekers ruim 18000 was. De penn. sloot ondanks de grote kosten voor de verlichting van de ter keuring ingezonden bloemen zijn kas met een gunstig saldo. LEIDSCHENDAM Verhoging presentiegeld. De raad wil aan Ged. St. voorstellen het presentiegeld te bepalen op 6 per vergadering. Ook het presentie geld voor de leden van de stembu- bureaux thans 6 per dag, wordt te laag geacht en' overeenkomstig het voorstel van B. en W. is thans beslo ten aan de leden van de stemebu- reaux een presentiegeld toe te ken nen van 10. De commissie heeft ook gevraagd om het daarheen te leiden dat aan de stembureau-leden tijdens de verkiezing des morgens een kopje koffie en des middags een kopje thee gratis wordt aangeboden. Nu het presentiegeld is verhoogd nebben B. en W. gemeend aan dit verzoek geen gevolg te moeten ge ven. SASSENHEIM Kortebaan-wedstrijden. Maan aagn.iddag zijn op de Ijsbaan de kor tebaan-wecfetrijden i'eireden. Deze afstand bedroeg 140 m. Onder grote belangstelling en enthousiaste aanvu ring van de zijde van het publiek werd een prachtige f-tvijo geleveH Er v erd zeer prett:fcreden er. d v-e' trijdc-miiinssie kan n et vo 1 e- ning op deze race terugzien. Als winnaars traden uit het strijdne-k: 1. H. Slingerland, Hoekstraat. 2. Henk Vrijburg. Burgstraat; 3- P. van No- belen, de oud-kampioen van Zuid- Hodand; 4. van Gent. Beukenlaan; 5. H. Otto, Beukenlaan; 6. A. Hooge- veen Gouverneurlaan en 7 G. der Weijden Beatrixstraat. Henk Vrijburg heeft namens alle rijders de wedstrijdcommiss'e bedank voor haar goede zorgen, die er o.a. toe geleid hebben, dat de baan in uit stekende conditie was- Als eerste prijs werd een som van 25.uit geloofd. LAATSTE BERICHTEN SCHAATSENRIJDEN ALLE TOERTOCHTEN AFGELAST Het bondsbureau van de K. N. S. B. deelt mede: Alle toertochten voor Dinsdag 31 Januari en Woensdag 1 Februari in de provincies Noord- Holland en Zuid-Holland zijn afge- HEVIGE BRAND OP AMBON Zaterdagavond heeft een hevige brand gewoed op Ambon, waardoor het grootste deel van het Chinese kamp in de as gelegd werd. Zestig winkels en woonhuizen en voorts de gehele distributievoorraad voor Fe bruari gingen in vlammen op. Door hulp van militairen, in het bijzonder van de groene baretten slaagde men er in de brand te be dwingen, doch Zondagmorgen brandde het hier en daar nog na. De schade wordt geschat op vijf mil- lioen gulden. 600 personen zijn dak loos. Van Ambonnese zijde te Ma kassar werd initiatief genomen tot hulpverlening. Bij Kon. besluit is ^enoemd tot bur gemeester van Sluis de heer P. F. van Hootegem, thans secretaris-ont vanger van die gemeente. Bij Kon. besluit is benoemd tot cutgemeester van Limmen (N.-H.) met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester van Oude-Niedorp, de heer S. H. J. Bosma. HOENDERPEST IN DUITSLAND. In de plaats Hasslinghausen (Westfalen op ongeveer 75 km. af stand van onze grens, waar op een enigszins heuvelachtig terrein een kippenfarm is gevestigd benevens een eendenfokkerij en een zilver- vossenfarm, is hoenderpest voorge komen. Het aantal kippen bedroeg ruim een week geleden nog 1.600 stuks, gehuisvest in goedverzorgde hokken, stallen en broedhuizen, die ver spreid staan over een acht hectare groot weiland. Op 21 Januari deed zich bij de kippen een ziektegeval f, waarvoor men geen naam wist. De volgende dag werden er reeds 45 dode kippen geteld. De hulp van een veearts werd ingeroe pen. Niettegenstaande het feit dat de stal waarin de zieke dieren wer den aangetroffen direct was afgeslo ten bleken op 23 Januari ook ande re hokken aangetast; het aantal dode kippen was toen tot 240 gestegen, Op 27 Januari waren er van de 1.600 kippen nog slechts 300 in leven. De veearts had intussen een aantal do de en levende kippen naar twee verschillende onderzoekstations ge zonden, waar kippenpest als doods oorzaak werd geconstateerd. Onmid dellijk is de gehele boerenplaats ge ïsoleerd; de rest van de kippen is afgmaakt en verbrand. Een verkla ring over de oorzaak van het optre den der hoenderpest kon niet wor den gegeven, of het zou moeten zijn, dat, daar men twee weken geleden was begonnen met de bestrijding van ratten, dode ratten de ziekte kiemen over de hokken hebben ver spreid. Bij de 350 zilvervossen en merkwaardig genoeg ook bij de 400 eenden hebben zich tot op heden geen ziekteverschijnselen voorge daan. Gisteravond vergaderde de raad van Katwijk. De voorz. sprak, zoals gebruikelijk, een nieuwjaarsrede uit. Daarin zei spr. o.a. De strandrege- ling heeft, behoudens dat enkele kleine wijzigingen in de verorde ning zullen moeten worden aange bracht, .voldaan. Het gemopper over deze aangelegenheid komt de bad plaats niet ten goede. Zeer teleur stellend is dat het Rijksbelasting kantoor zal worden opgeheven. De betrekkingen met het vliegveld wor den steeds nauwer. Voor het vlieg veld is een bouwvolume van 18 wo ningen beschikbaar gesteld. Na enkele opmerkingen zegt de voorzitter nog dat hetgeen Ged. St. zeggen, niet erg moedgevend is voor wat de woningbouw betreft. Alleen industrieplaatsen hebben enige kans. Ingekomen is een vraag van de heer Plug om een toelage na zijn wo ningverandering. Na lang gepraat wordt het verzoek met 154 st. af gewezen. De bevolking bestond 31 Dec. 1.1, uit 21508 zielen. Een toename in dat jaar van 800. Benoeming van een lid van de Commissie, bedoeld in Art. 8 der Woonruimtewet 1947 en van de Ad viescommissie inzake huisvestings aangelegenheden. De heer Schee- rens had wegens drukke werkzaam heden bedankt. Na een tweetal stemmingen was gekozen de heer H. A. Dijksman. De gasprijzen werden verhoogd. De tarieven zullen zijn: a. voor de eerste verbruikte 10 nï3 p. maand 1,85; voor het gebruik daarboven 0,12^ ct. per m3; b. voor de eer ste verbruikte 10 m3 per maand 2,45; voor het verbruik daarboven 0,10 per m3. Hieruit kan men een keuze doen voor de tijd van 1 jaar. De raad ging met het voorstel ge heel accoord. De heer G. Rückert, Cantineweg 14 te Katwijk o.d. Rijn, verzoekt, i.v.m. het feit dat hij wegens zijn a.s. pensionnering de thans door hem bewoonde dienstwoning moet verlaten van de gemeente te mogen kopen een perceel gelegen op de hoek van de Wassenaarse weg en de Molentuinweg te Katwijk a.d. Rijn. B. en W. en de Commissie voor het Grondbedrijf hebben hiertegen geen bezwaar. De verkoopprijs zal bedra gen 9,per M2. Goedgekeurd. Gaskist. Voorstel tot het maken van een inrichting voor het pijnloos doden van dieren. Dit geschiedt thans door middel van de „gaskist". Deze kist is thans defect en belanghebbenden worden nu verwezen naar een die renarts die de dieren een spuitje geeft. Dit brengt kosten mee en soms worden dieren daarom ver dronken. Deskundigen geven de voorkeur aan een gaskist. Mitsdien stellen B. en W. voor thans weer zo'n apparaat aan te schaffen. Kos ten 200,Aangenomen. VOORSCHOTEN Het schaatsenrijden beviel hem best! De zesjarige Cokkie van N. uit de Hyacinthenstraat blijkt schaat senrijders- en zwerversbloed in zijn daeren te hebben. Hij ging de vorige week na schooltijd schaatsenrijden, maar was 's avonds niet op tijd thuis. Toen de vader hem op de Oranjekade niet kon vinden, ging hij de politie waarschuwen, natuurlijk het ergste vrezend. Op het bureau kwam toen juist het bericht, dat het jongetje in Voorburg bij de politie gekomen was. De gerustgestelde vader kon daar dus zijn avontuurlijk zoontje weer gaan halen. IJsongeval. Na afloop van de ijs wedstrijden, gistermiddag op de Schenk gehouden, kreeg de 17-jarige A. v. d. P„ wonend aan de Rijndijk, bij het ijshockeyspel een steen tegen z'n voorhoofd, waarbij hij een bloe dende wond opliep. Nadat een nood verband gelegd was, werd hij naar het dorp vervoerd. Geen van de vier dokters was echter thuis, zodat hij tenslotte naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden werd gebracht, waar de wond werd gehecht. WASSENAAR Begrotingsallerlei. Door een der leden is in het „voorlopig verslag" over de gem, begroting ter sprake gebracht de wenselijkheid van het instellen van een z.g. efficiëncy-on- derzoek, in beginsel bij alle gemeen telijke diensten. Spr. verwacht daar van bezuinigingen door een doeltref fender beheer. B. en W. verklaren zich in principe geen tegenstanders van een dergelijk onderzoek. Aan de vereniging van Ned. Gemeenten zul len nadere inlichtingen worden ge vraagd. Het „financiële plan van de ge meente" voor de eerstvolgende jaren blijkt zover gereed te zijn, dat het op vrij korte termijn aan de Raad zal worden overgelegd. In dit plan wordt o.m. een overzicht gegeven over de in de toekomst te verwachten investe ringen. over de mogelijkheden die er zijn om deze uitgaven van rioolaan- leg, herziening van het electriciteits- net, veranderingen in de apparatuur van het waterleidingsbedrijf, oprich ting van een overdekt zwembad, straataanleg e.d. te financieren. De schuldenlast der gemeente be- De militaire begraafplaats. Voorstel m'et betrekking tot het verbeteren van de militaire begraaf plaats aan de Cantineweg. De toe stand rond deze begraafplaats is niet meer zoals deze uit eerbied voor de gevallenen behoort te zijn. Gemeen tewerken heeft daarom een ontwerp gemaakt dat een meer waardig aanzien zal geven. De instemming van het ministerie van Oorlog en van luitenant-kolonel b.d. J. Mallin- krodt is reeds verkregen. Dan ge ven B. en W. een omschrijving van het geheel De nieuwe omrastering zal 20 M. worden verplaatst en een passende beplanting van bladhees ters tussen Oostenrijkse en Corsi- caansc dennen zal het tot een mooi geheel maken. De kosten zullen voor de gemeente vérmoedelijk ongeveer 600,bedragen waarvoor B. en W. de goedkeuring van de raad vra gen, welke spontaan wordt gegeven. Zonder discussies wordt een 5 salaris-verhoging voor het gemeen- tepersoneel toegestaan. Met hangende pootjes Voorstel tot het verlenen van een ergoeding aan de keuringsveearts. Doordat de hulpkeurmeester gedu rende een periode van zes maaftden wegens ziekte niet in staat is ge weest zijn dienst te doen, heeft de keurmcesteer deze werkzaamheden geheel waargenomen. Een extra kracht zou 1800 hebben gekost. De werkelijk gemaakte kosten be dragen 486, zodat het een bespa ring gaf van f 100 per maand of to taal 600. De raden der Kringge meenten hebben met uitzondering van Valkenburg hierin al toege stemd. B. en W. adviseren de raad dit voorstel goed te keuren. Hier mede was de raad het aanvankelijk heel niet eens. Meerdere leden meen den, dat een dergelijke vergoeding onnodig moet zijn. In particuliere be drijven wordt dit nimmer gegeven en een deel van de werkzaamheden is door de dierenarts W verricht De voorz. licht uitvoerig toe, dat de keurmeester deze vergoeding toe komt. Ten slotte wordt het met 13 6 stemmen aangenomen. Besloten wordt een geldlening aan te gaan groot I 415.000, uitgifte 100 pet., rente 3looptijd 50 jaar. De heer van der Marei bespreekt de z.i. onjuiste prijsbepaling voor vlees van noodslachtingen. Zal de aandacht hebben van B. en W. De lieer Dijksman zou de ijssport wil len helpen bevorderen door op de uitwatering o.a. verlichting te laten aanbrengen door de gemeente. An der leden wijzen er op, dat dit tot de taak van een ijsclub behoort. De voorz. merkt op, dat de ijsclub te Katwijk aan den Rijn het zelf doet. Een en ander zal nog eens bezien worden. De heer van der Plas wijst er op. dat het gebrek aap bouwterrein nog steeds een aanhoudende zorg is voor de gemeente. B. en W. dienen toch wel bijzonder actief te zijn. Het wa ter rijst tot aan de lippen. Zelfs in dustrieterrein is in onvoldoende ma te aanwezig. Tuingronden mogen niet opgeofferd worden voor dat doel We dienen jaren vooruit te zien te deze opzichte wat er gedaan kan worden. Een der middelen is annexatie van gronden onder Noord wijk, b.v. in de Hornespolder. Een motie aan de Kroon om verlegging der grenzen Katwijk-Noordwijk is zeer urgent. Op de opmerking van d-e voorzitter dat binnenkort door de technologische dienst een plan ge maakt zal worden, antwoordt de heer van der Plas, dat hierop niet gewacht dient te worden. De heer Scheerens wijst nogmaals op de defensiegron- den. Minister Schokking, Minister van Oorlog, een geestverwant van onze grootste raadsfractie, moet be werkt worden. De voorz. zegt, dat zelfs een aangevraagde audiëntie bii Minister Schokking voor genoemd doel, werd afgewezen! Hierna sluiting met gebed. droeg op 1 Januari j.l. ƒ3.977.339.47 ofwel: 165.72 per hoofd van de be volking. De verwachtingen van B. en W. ten aanzien van het verloop der gewone inkomsten voor de komende jaren zijn niet hoog gespannen. Het is ech ter niet mogelijk die verwachtingen ook maar bij benadering in cijfers uit te drukken. Want tal van onzekere factoren zijn hier van invloed. Afwijzend staat het college van B en W. tegen het instellen van een jeugdgemeenteraad omdat dit een neerhalen van de hoogheid van het gezag betekent. Met betrekking tot het invoeren van een z.g. „burger dag" merken B. en W. op, dat de opvoeding tot goed staatsburger in de eerste plaats taak is van de ouders en voorts van de kerk, van de school of van de maatschappelijke verenigin gen. Reeds enkele jaren trachten B. en W. voor de bezoldiging van de „amb tenaren in enge zin" de gemeente ge plaatst te krijgen in de le loonklasse. De Minister heeft medegedeeld, dat een tijdelijke noodvoorziening voor dit classificatievraagstuk op komst is. B. en W. hebben zich daarop weer tot de Minister gewend met het ver zoek Wassenaar in deze noodregeling te rangschikken onder de le klas ge meenten. Schaatswedstrijden. De uitsla gen van de hardrijderij op de Pauw vijver, georganiseerd door de Wasse naarse IJsvereniging, zijn: 1. (ƒ25); Rademaker, 2. (ƒ15): P. J. Bats, 3. (ƒ10): de Leeuw, 4. (ƒ5): H. Bats. Sinds gisteravond is de Pauwvijver tot des avonds 10 uur verlicht. (De- zee vijver is alleen toegankleijk voor leden der W.IJ.V.). Geboren: Timotheus, Cornells Ma ria, z. van T. J. Ruiter en C. J. van Spronssen; Huberta Johanna Maria, d. van A. A. G. vpn der Kleij en J. K E. van der Poel; Hendrik Karei, z van L. Hollestelle en S. C. Wesse- lo; Warner Anton, z. van W. H. C. Baron Quarles de Quarles en H. G. ten Kate; Pierre Jean Eduard, z. van J C. van der Kleij en J. M. C. Ode- maere. Ondertrouwd: H. van Leeuwen en C. M. Herman de Groot; G. van Broekhuisen en J. A. van den Burg; J. Oosterveer te Voorschoten en J. C. van der Holst. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 31 Jan. Vee. Aan voer totaal 2992. waarvan 700 vette koeien en ossen, 640 gebruiksvee. 130 graskalveren, 891 nuchtere kalveren, 60 varkens, 197 biggen, 165 paarden. 6 veulens, 163 schapen of lammeren, 40 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.10—2.35. 2.0Ö—2.10 en 1.902-00; graskalveren 280 220140; nuchteres kalveren 53 48—45, bigern 42—38—35; slacht- paarden 1 —1.40—1.20; lammeren 2.001.801 70; melk- en kalf- koeien 925825700; varekoeien 580—480—400; vaarzen f 600—500— 400, pinken 500—400—325. Vette koeien: aanvoer korter, handel lui, prijzen als gisteren; graskalveren aan voer iets kleiner, handel redelijk en p-ijzen constant; nuchtere kalveren aanvoer als vorige week, handel stroef, staande prijzen; biggen aan voer klein, handel tamelijk, prijzen als vorige week; slachtpaarden: aan voer korter, handel matig, prijzen iets stijver; lammeren: aarfvoer iets minder, handel vlot prijshoudend; kalfkoeien aanvoer matig, handel flauw, prijzen als vorige week; vare koeien: aanvoer klein, handel rede lijk, prijzen constant; vaarzen en pinken: aanvoer iets korter, handel stil, prijzen onveranderd. Ten gevol ge van de gladde wegen was de aan voer over de gehele linie minder. LEIDEN, 30 Jan. Groente. Rode Kool f 7.90—15.10, Savove Kool f 16.30 24.50, Boerenkool f 1543.Prei f 78.Kroten f 6.Kroten, ge kookt f 7—18.—. Uien f 7—38.—. Peen 1' 7.8039.Spruiten f 2367. Witlof f 20—46.—, per 100 K.G. Sala de f4.4015.Knolselderie f3 26.per 100 stuks. Pieterselie f 13 17.—, Selderie f7.70—11.30 per 100 bos. LEIDEN, 21 Jan. Varkens. Aan voer 87 stuks. Zware 168175; lichte 156165; zeugen 154161. Handel vlug, wegens korte aanvoer. BODEGRAVEN. 31 Jan. Kaas. Aanvoer 36 partijen kaas. Eerste soort f 2.00f 2.05; tw.eede soort f 1.94f 1.99; extra soort tot f 2.12. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN, 30 Jan. Bloemen. E. Eddy 39—47. W. Witt 6065, Rose Copland 3454, Gol den Harvest 3045, v. d. Eerden 26—34, White Sail 28—38, Crown imperial 2531, Amidonette 3034, Hillegarda 23—26, Krelage 22—27, Piquante 4045, Red Pitt 4351, Zenober 2428, Gemengd 3843, Narcissen 2031, Blauwe druifjes iO12 ct., per bos.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3