De prins op St. Eustatius <!7{We {£aif J Gemeenteraad van Leiderdorp ZATERDAG 28 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Daar Prins Bernhard door de ver traging van Woensdag zijn pro gramma op Sint Maarten Donderdag niet geheel kon uitvoeren, werd spoe dig na een receptie op St. Eustatius met de .Jacob van Heemskerck" naar Sint Maarten gevaren. Hier maakten de prins, de gouverneur en het overige gezelschap Vrijdag een autotocht over het prachtige eiland, ook over 't Franse gedeelte waar de bevolking uitgelopen was en langs de weg het gezelschap begroette. Na ongeveer vijf uur vertrok de Prins met de gouverneur en het ge zelschap in zijn eigen Dakota, die in middels was overgevlogen, de Prins zat weer zelf aan het stuur. De auto riteiten en de pers volgden in een tweede vliegtuig. Even over half acht was het gezelschap weer terug. Zaterdag zal een bezoek worden Heden zal een bezoek worden ge bracht aan het laatste eiland Bo naire. ONDERZOEK MISSTANDEN IN KAMPEN VOOR POLITIEKE DELINQUENTEN. „De resultaten van het onderzoek naar de misstanden, die in enkele kampen na de bevrijding" zijn voor gekomen, zullen zeker niet in de doof pot verdwijnen", aldus verklaarde mr. A. M. baron van Tuyll van Se- rooskerken aan het A.N.P. Mr. baron van Tuyll van Serooskerken, procu reur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, stelt in opdracht van de parlementaire enquête-commissie een onderzoek in naar de misstanden in de kampen voor politieke delin quenten. Dit onderzoek is reeds ge ruime tijd gaande. Door het gecom pliceerde karakter ervan zal het ech ter nog geruime tijd duren voordat het is beëindigd. Mr. Baron van Tuyll van Seroos kerken verklaarde, dat er beschuldi gingen zijn. welke overdreven zijn te achten, doch er zijn toch ergerlijke dingen gebeurd, die een zwarte blad zijde vormen in onze vaderlandse ge schiedenis. Men had had nauwelijks voor mogelijk gehouden, dat Neder landse kampbewakers zich aan de zelfde misdragingen zouden schuldig maken, welke de Duitsers zo gehaat hebben gemaakt. Het onderzoek naar deze misdra gingen wordt bemoeilijkt door ver schillende factoren. Zo weigeren ver schillende slachtoffers te getuigen. Nu de herinnering aan wat ze heb ben meegemaakt langzaam aan ver vaagt, willen zij zich de gebeurtenis sen na de bevrijding niet opnieuw voor de geest halen. Andere gedeti neerden durven niet getuigen, omdat zij bevreesd zijn voor represailles. MINDER ACCIJNSVRIJE SIGARETTEN NAAR INDONESIë Het blijkt niet algemeen bekend te zijn, dat het Indonesische depar tement van financiën met ingang van 1 Jart. 1950 wijziging heeft gebracht in de hoeveelheid tabak en tabaks producten, die men vrij van tabaks accijns, invoerrecht en statistiekrecht in de zogenaamde geschenk-zendin gen naar particulieren (militairen) in Indonesië mag zenden. Deze vrijstelling van rechten geldt sedert 1 Januari j.l. voor 200 sigaret ten, of 50 sigaren, of y« kg kerftabak of y kg van deze tabaksproducten tezamen. Wanneer deze hoeveelheden wor den overschreden, wordt accijns ge heven over de gehele zending. BUITENGEWOON HOOG LERAAR IN NIJMEGEN. Naar het K.N.P. uit betrouwbare bron verneemt, heeft het Bestuur der Sint Radboudstichting benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Sociografie aan de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen de heer Drs. G. H. L. Zeegers, thans algemeen directeur van het Katholiek Sociaal- kerkelijk Instituut. DRIE TROEPENSCHEPEN OP DE THUISREIS Op 21 Januari j.l. is uit Tandjong Priok vertrokken het troepenschip „Cheshire". Aan boord bevindt zich het mitrailleur-fbataljon van de 7 December divisie, voorts individuele militairen van de koninklijke land macht. De 23e Januari is uit Tandjong Priok vertrokken het troepenschip „Tabinta", dat 3-14 R.I. naar huis brengt en individuele militairen. De „Empire Brent" is op 26 Ja nuari de thuisreis begonnen. Aan boord bevinden zich individuele mi litairen en gezinnen van militairen. POST VOOR DE „TABINTA". Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Tabinta", wel ke in één der tussenhavens zal wor den uitgereikt, moet uiterlijk op 5 Februari in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruike lijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: aan boord van het troepenschip „Tabinta" op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. BENOEMING BURGEMEESTER VAN HEEMSTEDE Bij K.B. is met ingang van 15 Fe bruari a.s. benoemd tot burgemees ter van Heemstede, mr A. G. A. Rid der van Rappard, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Olst. DE K.R.O. BOVEN DE 200.000 Thans heeft ook de Katholieke Radio Omroep het 200.000ste lid in geschreven. Deze week werden de laatste 100 leden ingeboekt, die het totaal aantal leden van de K.R.O. de 200.000 deden passeren. MELKPRIJS VOOR BOEREN TOT 18 CENT VERHOOGD. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft, aansluitend aan de per 1 Jan. 1950 toegestane loonsverhoging van 5 #/o met ingang van dezelfde datum de gemiddelde jaarprijs voor de boe- renmelk, welke per 6 Nov. 1.1. werd vastgesteld op 17% cent per kg bij een vetgehalte van 3 y, af boer derij met cent per kg te ver hogen. Bedoelde jaarprijs zal derhalve van 1 Jan. '50 af 18 cent per kg melk, vetgehalte 3 af boerderij, bedragen. Minister Mansholt over de taak van de landbouw Sprekende over de taak van de landbouw heeft minister S. L. Mans- holt te Breda op een vergadering van de Noord-Brabantse Maatschappij van de landbouw in het licht gesteld, dat op de landbouw de taak rust, na 1952 als de Marshallhulp een ein de heeft genomen 60 van der tienhonderd millioen per jaar meer uit te voeren. Deze dertienhonderd millioen is het bedrag, dat straks meer moet worden geëxporteerd dan thans om de betalings-balans in evenwicht te krijgen. De minister stelde zich op het standpunt, dat zulks de landbouw mogelijk is. Echter al leen dan wanneer hij nog intensie ver wordt en er een gedeeltelijke verschuiving van de teelt komt. Sprekende over de stabiliteit dei- prijzen deelde hij mede, dat het de bedoeling is om ten aanzien van de melkprijzen tot een soort fonds te komen, waaruit reserves geput kun nen worden om de prijs van de melk stabiel te houden. Hij zeide vol be wondering voor de prestaties van de Nederlandse boeren te zijn. De minister acht de benelux be langrijk, maar vindt Europese samen werking nog veel belangrijker. Zon der West-Duitsland acht hij deze sa menwerking echter onmogelijk Te be treuren vindt hij het, dat in het ka der van de vrijmaking van de handel producten buiten schot bleven, zon der welke een bepaald land niet kon leven. Ook vindt de minister het ver keerd, wanneer de tarievenmuur weer hoger wordt opgetrokken. Naar aanleiding van de komende wacht geld en werkloosheidsverzekering die 1 Juni zou ingaan en 10 tot 15 van het loon zou vragen deelde hij mede, dat deze kwestie gecompli ceerd. is. Een beslissing heeft de re gering nog niet genomen. TOCH SALARISVERHOGING VOOR MIDDELBURGSE EN VLISSINGSE WETHOUDERS Zoals gemeld, hebben Ged. Staten van Zeeland een nieuwe regeling voor de wethouderssalarissen ontwor pen. Krachtens hun inwonertal zou den in Middelburg en Vlissingen de wethouders f 1700 per jaar ontvan gen, terwijl hun vergoeding thans f 2700 bedraagt en reeds bij herha ling door de raden dier gemeenten op verhoging van dat bedrag is aange drongen. B. en W. van Vlissingen deelden de raad gisteren mee, dat Ged. Sta ten bereid zijn om ten aanzien van Middelburg en Vlissingen bijzondere omstandigheden in aanmerking te nemen, en voor deze beide gemeenten het wethoudei ssalaris op f 3500 te bepalen. De raad van Vlissingen sprak zijn vreugde uit over de ver hoging van het salaris, maar be treurde, dat dit een gunst en geen reclit is. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Bij de spoorwegovergang Veen- weg in Hattem is de heer Van En gelen, een inwoner van deze ge meente, door een personentrein uit de richting Zwolle gegrepen en op slag gedood. De heer Van Engelen bereed een rijwiel met hulpmotor. De machinist heeft blijkbaar niets van het ongeval bemerkt en is door gereden. ARRESTATIES IN VERBAND MET FABRIEKSBRAND TE HAARLEM Brandstichting bekend De Haarlemse politie heeft in de loop van deze week vijf personen aangehouden in verband met de brand, die vorige week Zaterdag middag woedde in de voedings- middelenfabriek aan de Gasthuisvest te Haarlem. De verdachten hebben aldus de polite inmiddels be kend en zouden heden wegens op zettelijke brandstichting cq. mede plichtigheid daaraan voor de officier van justitie worden geleid. De aangehoudenen zijn de 42-jarige directeur van de fabriek J. G. de 63- jarige directeur J. M., de 35- jarige echtgenote van J. G., J. G. geb. H. de 38-jarige chef van de inpakafde- ling L. H. en de 33-jarige fabrikant uitbloemendaal A. C. M. Op het ogenblik van de brand was een zeer grote voorraad verpakkings materiaal aanwezig, die tezamen met de overige inventaris was verzekerd voor een bedrag van f 150.000 UITBETALING BON 544. De uitbetaling van 1 gulden op bon 544 geschiedt op de postkan toren: Deze kolenbonnen zijn alleen be taalbaar op het hoofdpostkantoor, niet bij de postagentschappen. Maandag: voor de letters Roe tot en met Scha. Snelle groei van Kath. Universiteit Dezer dagen werd aan de Katho lieke Universiteit te Nijmegen de 1000ste student ingeschreven, de heer Boen Kong Foei uit Pangkal-Pinang (Banka). Daar dit in de geschiedenis van de Katholieke Universiteit de eerste maal is, dat het getal van dui zend ingeschreven studenten werd bereikt, geschiedde deze inschrijving met enige plechtigheid door de Roc- tor Magnificus, prof. dr. H. H. Jans sen ,in tegenwoordigheid von zijn assessoren en de secretaris van de Senaat. Ter illustratie is het zeker inte ressant enige vergelijkende cijfers te noemen. Aan de Universiteiten van Leiden en Utrecht werd het getal van 1000 ingeschrevenen bereikt in het studiejaar 19091910, aan de Ge meentelijke Universiteit van Amster dam in 19101911, aan de Universi teit van Groningen in 19271928 en aan de Vrije Universiteit in het stu diejaar 19411942. Let men alleen op de drie tot nu toe te Nijmegen bestaande facultei ten, dan worden deze cijfers nog sprekender, namelijk, voor Leiden 1927—1928, voor Utrecht 1941—1942 en voor de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam 19461947, ter wijl het getal van 1000 ingeschreven studenten in deze drie faculteiten aan de overige Universiteiten nog niet v.erd behaald. Ofschoon deze cijfers zeker geen absolute waarde bezitten en bij de beoordeling ervan rekening gehou den moet worden met verschillende factoren, zoals de versnelde groei der bevolking en een verbreding der maatschappelijke millieus, waaruit de studenten voortkomen, geven zij toch een beeld van de snelle groei der Universiteit. Het broodprijzenconflict in Haarlem is bijgelegd. Maandag is het brood 2 cent duurder. Een driejarig zoontje van de fa milie Schot te Oostzaan is voor de ogen van de moeder onder een melk- auto gelopen en op slag gedood. Door brand zijn te Martenshoek vernield een grossierderij in tabaks artikelen en een manufacturenzaak. Als opvolger van jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijk is benoemd tot directeur-generaal, hoofd der afdeling Politie van het ministerie van Justitie, mr. J. C. van der Minne, thans advocaat-ge neraal bij het Bossche gerechtshof. Een vierjarig kind is te Wil- dervaruk (Groningen), terwijl 'het vóór de school speelde, door een auto overreden en gedood. In de Vecht te Maarssen is Donderdag gevonden het lijk van de 71-jarige koster van de Katholieke kerk. De man is Woensdagavond te water geraakt en verdronken. Uit een juwelierszaak in de Kalverstraat te Amsterdam heeft een man, die zich gouden armban den liet tonen, één er van onge merkt meegenomen. Later bemerkte de juwelier het bij het opbergen. Een zeer ernstig auto-ongeval op de Barchmann Wuytierslaan te Amersfoort heeft gisteravond het leven gekost aan de Soester predi kant ds. M. Verkei'k en een 14-jarige jongen uit Woudenberg. Ds- Verkerk had gisteravond een dienst geleid van de jongelingenver eniging te Woudenberg en werd in een bestelauto van de heer W. G. Veenendaal uit Woudenberg naar Soest teruggebracht. In de laadbak van de auto bevon den zich ook nog twee zoons van de heer Veenendaal. Op de B. W.-laan, ter hoogte van het Dierenpark, ge raakte het rechterachterwiel van de auto een richel in het straatopper vlak. De auto begon te slingeren en botste tegen een boom. Omstanders, die te hulp snelden, vonden het zwaar verminkte lichaam van ds. Verkerk op de weg. Ook de heer Veenendaal was uit de auto geslingerd en werd gewond aangetroffen. In de laadbak trof men het ont zielde lichaam aan van het 14-jarig zoontje van de heer Veenendaal. Zijn broer had lichte verwondingen en een zenuwschok opgelopen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Jan. Groente. Per 100 kg.: rode kool 6.5014 50, sa- voye kool 1319.60, groene kool 718.90, boerenkool 1430, prei 3879, kroten 66.20, kroten ge kookt f 515e uien 438, peen 7.5038. spruiten 12—57, andij vie 7896, witlof 1341, per 100 stuks: salade 517. en knolselde- rie 2538 per 100 bos: pieterselie 8.2011, selderie 3.4011.10 en rabarber 39. TER AAR, 27 Jan. Groente. Wit lof I 3034 cent. idem 2 2027 cent idem stek 1519 cent, waspeen 21 cent, idem 2 9 cent. sjalotten 16 cent alles per kg. Boerenkool f 1.051-30 pe*- kist. KATWIJK a. d. RIJN, 27 Jan. Groente, waspeen 1 1528.50 idem 2 10.5014.80. breekpeen f 6 10 9 10. groene kool f 6.1014.10. rode kool 69 90, gele kool f 11.20—16 boerenkool 6.1012 90. spruiten 21—54.20. uien 21—29.80. kroten 6.257.40 knolselderie f 1529.30, sjalotten 2122.10. UIT T>F! OMGEVING ZOETERWOUDE— LEIDERDORP K.A.B. Ondanks de koude wa ren Donderdagavond nog een be hoorlijk aantal K.A.B.-ers naar het Verenigingsgebouw getogen* voor 't bijwonen van de jaarvergadering. De secr. las een jaarverslag in dicht vorm. Het jaarverslag van de penn. was uiteraard meer prozaïsch en ontlokte nogal wat opmerkingen. Vooral de heer Rietveld drong op grote nauwkeurigheid en volledig heid aan, daar uit de discussie bleek, dat de genoemde cijfers nogal wat aanvulling en toelichting behoefden. De heer S. Gerse bracht verslag uit namens de Kas-controle-commissie en sprak tevens een woord van dank tot de penn. voor het vele werk door hem verricht. Bij ingek. stukken kwam opnieuw de Rome-reis ter sprake. Besloten werd een spaar- club op te richten, om hierdoor in staat te zijn in ieder geval in het vol gend jaar een afgevaardigde naar de encycliek-viering te kunnen zenden. Bijna alle aanwezigen gaven zich hiervoor op. De heren G. Boere, J. Giezen en A. Rietveld werden met de leiding van deze spaarclub be last. Nadat een kopje koffie de stem banden had gesmeerd, verhief de voorz. zijn stem voor de aankondi ging van de bestuursverkiezing. Af tredend waren de heren G. Boere, J. v. d. Hulst en Fr. Zandbergen, waar van de heer Boere zich niet opnieuw beschikbaar stelde. Als candidaat was bij het bestuur inge diend de heer P. P. van Mil, terwijl tijdens de vergadering ook nog de heer M. Booms als candidaat naar voren was gebracht. De voorzitter deelde mede, dat ook de heer v d. Hulst zich niet herkiesbaar stelde, doch als afgev. van de L.T.B. zitting in het bestuur zou blijven houden. Deze mededeling wekte nogal wat beroering en zelfs het reglement werd in hit geding gebracht. Zonder dat men het er over eens werd, of deze han delwijze al dan niet geoorloofd was, legde de vergadering zich uiteindelijk bij deze „coup d' état" van het bestuur neer. De stemming leverde hierna wei nig spanning meer op. Spoedig kon de voorz. de heren Booms en van Mil in het bestuur welkom heten en de heer Zandbergen met zijn her kiezing gelukwensen. Aan de heer Boere werd dank gebracht voor de prettige samenwerking. De rond vraag leverde slechts weinig op en de heer Goddijn was dan ook spoe dig aan zijn slotwoord toe, waarin hij mededeelde, dat de heer Weber, die wegens een keelaandoening zijn aangekondigde rede niet had kunnen houden, zich bereid verklaard had hiervoor een ander maal opnieuw naar „Meerburg" te komen. VOORHOUT Het 40-jarig jubileum van dokter Bots De viering van het 40-jarig arts jubileum van de heer H. G. M. Bots is hedenmorgen ingezet met een plechtige Hoogmis, opgedragen door pastoor Kramer, geassisteerd door deken Kuys uit Poeldijk en deken Homulle uit Leiden. Ceremoniarius was kapelaan Koenekoop. De burgemeester, weth. van den Nouland en de gemeente-secretaris, de zusters en de inwoners van huize „St, Agnes" en vele gemeentenaren woonden de plechtigheid bij. Het zangkoor o. 1. v. de heer Keij- zer, zong een 4-stemmige Mis van Refice en ten slotte het „Te Deum". In een buitengewone raadszitting heeft burgemeester De Graaff de ju bilerende arts hedenmiddag toege sproken. Lofspraak van de burgemeester. w Wanneer ergens deze natuurlijke wet, dat de mens is èn individu èn gemeenschapswezen duidelijk wordt bewezen, dan kan zulks zeker het geval zijn bij de geneesheer. Hij moet zijn gaven van hoofd en LEIDEN. BREESTRAAT 143, TELEF. 25873 Gisteravond kwam de Raad van Leiderdorp in vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het werkcomité voor het kleuteronderwijs om enige lo- caliteiten te mogen huren van het Dorpshuis om daarin kleuteronder wijs te geven. Op verzoek van de heer Los (A.R.) zal dit stuk in de volgende vergadering worden be handeld. De voorz. deelde mede, dat het bouwvolume voor 1950 was vastge steld op 32 woningen. B. en W. zijn voornemens 12 duplex-woningen voor rekening der gemeente te laten bouwen en de particuliere bouw te stimuleren. Voorts deelde hij mede dat de pachtprijs van de boerderij Braat door de grondkamer was gere geld en met f 300.was vernoogd. Bij de na-ingekomen stukken was de vaststelling van het salaris der. wet houders. In afwijking van het advies van de Raad was dit vastgesteld op f 450.per jaar. Overeenkomstig het verzoek van de heer Los werd besloten hiertegen protest aan te tekenen en er op aan te dringen dit bedrag te verhogen tot f 500.—. Tot dekking van de ongedekt gebleven kosten van de bouw van de nieuwe o.l. school werd een geldlening aan gegaan van f 99.000.met een loop tijd van 40 jaren, tegen een rente van 3% gedurende de eerste 10 ja ren en daarna tegen 3%%. Voorts werd een geldlening aangegaan van f 43.800.tot dekking van het on rendabele gedeelte van de bouw kosten van 4 duplex-woningen tegen een rente van 3%. Hierop wordt in 10 jaar niet afgelost. Na 10 jaren zal deze lening ineens worden afgelost wanneer het Rijk aan de gemeente het onrendabele gedeelte uitkeert. Bij de oorspronkelijk gehouden aanbesteding van een clubgebouw voor het voetbal en korfbalveld was de hoogste inschrijver f 17.490.en de laagste f 13.100.Onderhande lingen met de twee laagste inschrij vers, de heren W. Hennipman en H. D. van Osnabrugge hadden tot een eenvoudiger maar toch fraai club gebouw geleid dat f 9850.— moest kosten. Z.h.s. werd besloten tot on derhandse aanbesteding. Het maximum vergunningen in gevolge de Drankwet werd van 3 op 4 gebracht. Daartoe zal een verzoek aan de Kroon worden gericht. De huren voor de duplex-wonin gen werden vastgesteld op f 26. voor een benedenwoning en op f 32 voor een bovenwoning, exclusief water. De verpachting van het buffet. Het voorstel van B. en W. tot ver pachting van het buffet c.a. van het Dorpshuis aan de heer Diseraad en wijziging der voorwaarden maakte de tongen los. De heer Los vroeg of de gemeente niet in moeilijkheden zou geraken met de tegenwoordige pachter die verandering der voorwaarden had gevraagd en indien deze niet zouden gewijzigd, ontheven wenste te wor den. Nu wordt voorgesteld de voor waarden te wijzigen en het pachter schap aan een ander te gunnen. Ook de heer Veldhuizen (C.H.) wilde hier graag meer van weten. Hij achtte het beter, dat weer een normale inschrijving werd gehouden De heer Moraal (A.R.) merkte op, dat B. en W. in de toelichting op hun voorstel naar voren brengen, dat de pachtvoorwaarden goed waren en toch andere voorwaarden voorstel len. De voorz. antwoordde, dat hier bedoeld werd dat ze goed omschre ven waren. Bij een nieuwe inschrij ving zou de gemeente duurder uit komen. Hoewél de brieven van de tegenwoordige pachter niet erg dui delijk zijn hebben B. en W. gecon cludeerd, dat hij van zijn pachter schap ontheven wil worden. De be slissing is echter aan de Raad. Wil hij er af, of niet? De heer van der Stoel (A.R.) merkt op dat uit bedoelde brieven niet duidelijk blijkt dat hij er af wil. Hij vraagt verandering van voor waarden. De heren Los en Veldhuizen wa ren van mening dat B. en W. beter geen voorstel hadden kunnen doen om een en ander aan de heer Dise raad te gunnen, omdat de voorzitter opmerkte dat de beslissing aan de raad was. De heer Kuilenberg (R.K.) vond een en ander zo helder als kof fiedik. Hij vroeg of de Raad geen onbillijkheid beging tegenover de tegenwoordige pachter. De voor zitter antwoordde dat men ook bij .een nieuwe inschrijving eerlijk kon zeggen waarom een of andere in schrijver er niet voor in aanmerking kwam. De heer van der Stoel wilde deze zaak verder in besloten vergadering bespreken. Na heropening der ver gadering werd besloten de pacht voorwaarden te wijzigen overeen komstig het voorstel, van B. en W. en de verpachting te delegeren aan B. en W. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim wer den herkozen, met algemene stem men, de heren van der Hoek, Blan- kenstein, de Jong, Meerburg en mevr. Persant Snoep. Het aftreden de lid van het Bureau Sociale Zorg, de heer A. van Winkel, werd even eens met algemene stemmen her kozen Nadat z.h.s. enige compt.abiliteits- besluiten waren vastgesteld kwam de rondvraag. Bouwrijp maken van gronden. Bij de rondvraag informeerde de heer Los of B. en W. kennis pad den genomen van de Bussumse wo ningbouwplannen. De voorz. ant woordde dat dat inderdaad het ge val was. Er zullen onderhandelin gen worden aangeknoopt teneinde bouwgrond te verkrijgen, waarna deze eventueel in D.U.W.-verband bouwrijp gemaakt kunnen worden. Hoe groter het aantal woningen is, des te goedkoper zal de bouwgrond per woning zijn. Daarom heeft een dergelijk plan alleen zin indien er een groot aantal gebouwd kan wor den. Overigens mag de gemeente tevreden zijn met het toegewezen bouwvolume. Voorts informeerde de heer Los naar de uitbetaling van de prijs der onteigende grond van de heer Aukes. De voorz. vond dit, evenals de heer Los, een onver kwikkelijke geschiedenis. Een en ander stagneert op de trage gang van zaken bij het desbetreffende bureau in Rotterdam. Vanwege het departement zijn de stukken reeds in Juli 1949 naar dit bureau gezon den. De voorz. zegde toe nog meer aandrang op afwerking uit te oefe nen. Hij merkte op dat aan de heer Aukes rente zal worden vergoed. Deze moet echter door de gemeente worden betaald. Door de laksheid der ambtenaren, merkte de heer Los op, waarna de voorzitter de verga dering sloot. hart rijkelijk ontplooien en deze ont plooide rijkdom ten dienste van he: lijdend individu stellen. Daarvoor is het nodig, dat hij zich kennis vergaart van het menselijk organisme en van de menselijke geest in al zijn graduele verschillen. Maar alleen objectieve kennis daar van is voor de mens-geneesheer niet voldoende- Hij moet tevens warmvoelend en medelevend zijn: hij moet vee liefde voor zijn werk en ook veel liefde voor de mensen bezitten. Dit is een onmiskenbare voor waarde voor ieder, die zijn per soon, zijn kennis, zijn werkkracht geeft aan zaken welke niet di rect zijn eigen persoon betreffen, doch méér de belangen van het individu, voor wiens welzijn hij zich inzet, raken. Dat welzyn is voor de geneesheer bijna altijd het totale welzijn, omdat de gemeenschap rijker en voller wordt met totaal gezonde mensen. Hierdoor wordt door de uiteindelijke indivi duele zorg en toev/ijding een ge zonde gemeenschapstaak verricht. De geneesheer kan, in tegenstelling met Regeerders, ieder het volle pona geven, en aan het egoisme om vol ledig welzijn te verkrijgen volledig recht doen wedervaren. Een ziek mens immers zal door het her- of verkrijgen van zijn gezondheid nim mer de gezonde mens schaden. Inte gendeel. De mens op zich zowel als de gemeenschap zijn daarmede vol komen gebaat. Op dit terrein is het dus niet waar hetgeen men thans zo vaak hoort beweren; dat het streven van de individuele mens naar een eigen persoonlijk welzijn de gemeen schap schaadt. Wat het betekent mens en dokter te zijn. Dr. Bots, gij hebt het voorrecht ge had op dit terrein te mogen arbei den. 40 Jaren hebt gij met liefde en volle toewijding uw veeleisend werk verricht ten dienste van het mense lijk individu en van de gemeenschap. Voorhout. Wat moet het ook U een voldoe ning hebben gegeven, dat individuele leven en deze kleine gemeenschap Voorhout, zonder belemmering, ten gevolge van enkel menselijke wijs heid, te hebben zien groeien. Hoe wel het Uw taak zeker zal hebben verzwaard, omdat benaalde gebeurte nissen zich niet mathematisch zeker aandienen, moet.het u toch altijd een persoonlijke voldoening hebben ge geven het wonder der geboorte kun dig te hebben mogen assisteren. Uw diep menselijk inzicht en Uw grote kundigheid ontvingen hier in stille pijnlijke onuitgesproken blijd schap wel de luister, die zij verdien den, Herinnert U zich nog 3 Maart 1910. Dat was de dag waarop gij Uw ze genrijke arbeid aanving bij de ge boorte van een kind, thans Mevrouw MeeuwenoordKortekaas. Vanaf die dag wist gij het pas goed wat betekende: Mens en dokter te zijn. En vanaf die dag heeft de gemeenschap Voorhout begrepen wat het betekende zich aan een dokter tevens een mens over te geven. Dr. Bots gij betekent voor de ge meente Voorhout veel. Gij wilt dan ook wel begrijpen, dat de Raad der gemeente Voorhout zich buitengewoon vereerd gevoelt een besluit te hebben mogen nemen om U voor uw bijzondere ve-diensten te onderscheiden. Een onderscheiding, die zij nog nimmer iemand toekende Mag ik dan de eer hebben U deze Erepenning voor bijzondere verdien sten namens hem uit te reiken met deze oprechte wens: Moge God U en de Uwen nog lang voor de Voorhout- se gemeenschap spar.en." Hierna reikte de burgemeester de ere-penning in zilver over. VOORSCHOTEN Kon. Wilhelminavereniging De Voorschotense bevolking toont maar weinig belangstelling voor het feest, dat elk jaar ter plaatse gevierd wordt. Critiek op het gebodene ont breekt meestal niet, maar het is typerend, dat juist de vergadering, waarop de plannen voor het feest ge maakt moeten worden, slecht wordt bezocht, zelfs deze keer nu het be stuur nog een gratis verloting in het vooruitzicht had festeld, die bedoeld was als een stin t lans voor het be zoeken van deze vergadering. In huize „Irene", Leidseweg 95 werd o.l.v. voorzitter B. Hoogwerff-Kroon de jaarlijkse ledenvergadering ge houden. De heer P. Kaayk, secr. bracht verslag uit over het afgelo pen jaar. De penn. de heer J. G. van Gent legde verantwoording af van de ontvangsten en uitgaven. Het kas saldo van de vereniging bedraagt thans f 1557,27. Het ledental is in het afgelopen jaar teruggelopen tot 820. Dit aantal is veel te weinig voor onze gemeente. Het was dan ook een prachtig aanbod van de heer H. Ver- kaaik, toen deze zich vrijwillig aan bood, om in Voorschoten nieuwe le den te gaan werven. Tot leden van de kascommissie voor 1949 werden benoemd de heren G. J. Yperlaan, P. Kraayeveld en H. Verkaaik. Per. aft. waren de heren bestuursleden D. van Cuilenborg, F. van Meurs en P. Niersman. Als tegencandidaten wa ren door het bestuur gesteld de he ren T. Kraayeveld, J. Krooshof en C. Fortanier. Bij acclamatie werden de aftredenden van het bestuur herko zen. Aangaande de huisvlijttentoon- stelling kon worden medegedeeld, dat de tentoonstelling gehouden zal worden op 28 en 29 April 1950. Nieu we gezichtspunten betreffende de viering werden niet ter tafel ge bracht. Dit was nog al moeilijk, daar er van hogerhand nog geen besluit was genomen op welke dag Koningin nedag gevierd moet worden. Dit laat ste in verband met feit, dat 30 April 1950 op een Zondag valt. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake, of het niet juister was de naam van de vereniging te wijzigen in „Oranje vereniging". Het -bestuur staat ech ter op het standpunt, dat men een vereniging, die reeds lange tijd be staat opgericht in 1904 en waar van de naam een bekende klank heeft niet moet wijzigen door een naamsverandering.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7