Dc gouden VVSL-Iccstcn ten einde Gelukkig, hel is voorbij Koning Winter houdt stand De Leidse afdeling komt to* steeds grotere bloei VORST? „John Doe, de man die het meende'' ZATERDAG 28 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA NA DRIE DRUKKE DAGEN Muzikale koffie In de voor vele V.V.S.L.-leden zo roezige dagen, zal het zeker een rus tig ogenblik geweest zijn, te mogen genieten van de muzikale klanken die gistermorgen in „De Pers" van de Lakenhal weerklonken. Voor het eerst namelijk trad de V. V.S.L. Muziekclub naar buiten op en wat men tot ni toe binnen de mu ren van het clubhuis tezamen met ijver had ingestudeerd, kon thans als een prettige en werkelijk ook in muzikaal opzicht tot voldoening strekkende verpozing gelden voor de vele be'angstellenden, die naar dit „muzkale koffie-uurtje" gegaan wa ren. Er was een dameskoortje, dat on der leiding van de heer Buurman koortjes zong van Dvorak en de En gelse componist Vaughan Williams; net klonk beschaafd en meestentijds tuiver. Een Londens Trio voor twee fluiten en cello van Haydn gaf ons een voorproefje van hetgeen de V. V.S.L. instrumentalisten in haar mars hebben, evenals in een kwartet voor vier violen van Lachner. Vooral de „eerste'' violiste gaf blijk van muzikaal inzicht, speelde ge nuanceerd en met mooie toon, waar bij zij de anderen goed bleek te kun nen stimuleren. Het hoogtepunt was ongetwijfeld het pianoconcert met strijkorkest K.V. 271 (in Es gr. t.) van Mozart, waarin de solopartij vertolkt werd door mej. C. G. Berkelbach van dei- Sprenkel, wier gevoelig en technisch vergevorderd snel tot een ware ver rassing werd. I-Iet orkestje begeleid de haar voorzichtig en correct, al kon het in de snelle passages het élan van de bekwame pianiste altijd bijhouden. Doch de heer Buurman had het geheel goed in de hand, al was zijn plaats niet zodanig gekozen, dat er een gemakkehjk con tact tussen hem en de soliste kon bestaan. Dit muzikale uur, onderbroken door een gezellig samenzijn met een konje koffie, heeft zeker aangetoond, dat de Muziekclub van de V.V.S.L. zich af en toe met recht voor een uitgebre'der auditorium mag laten horen. Er schuiien in het orkestje, waarin zelfs een „44ste jaars", als- me:'e enkele mannelijke helers mee speelden. uitstekende krachten, waar mee het een genoegen moet zijn, sa men te werken. En er heerst enthousiasme: voor de amateur altiid de hoofdzaak! Tenslotte volgde het overhandi gen van froemstukken aan de V.V. S.L.-muziekciub oraeses, mei. Van der M'nne, als dank. terwiil deze ot> ^aar beurt woorden van erkentelijk heid spi-ek tot -Je dirigent en de so liste, die eveneens voor haar op- merkeliike prestatie weivor-diend in de bloemetjes werd gezet! itAH ALLES KOMT EEN EINDE. Ook aan de gouden jubileumfeesten van de Vereniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden. En dat is maar goed ook. Want zelfs van feesten kan men op een gegeven mo ment genoeg hebben. Zeker van de feesten, die V.V.S.L. organiseert. Dit wil geen hatelijkheid je zijn; integen deel! Het hele programma was der mate grandioos opgezet, dat het van de feestvierders de uiterste inspan ning vergde. En wie dat drie dagen volgehouden heeft, drie dagen van de ene feestelijkheinaar de andere is gevlogen en drie nachten weinig heeft geslapen, moet uiteindelijk welzeggen: Gelukkig, het is voorbij! En ongetwijfeld zullen vele reünisten en studenten dat vannacht, of liever gezegd: vanmorgen, gedacht hebben, toen zij van het galabal huiswaarts keerden, wetend dat dit het einde betekende van deze lustrumfeesten. Goed geslaagd Lustrumfeesten die, het kan nu gezegd worden, over het algemeen uitstekend zijn geslaagd. Het zwaar beladen programma is, zij het soms met enige haperingen in het tijd schema, afgewerkt op een wijze die hulde inhoudt voor de Lustrum-com- misgsie en hara praeses mej. M. G. Koogstra. Eveneens lof voor de wij ze waarop het V.V.SJL.-bestuur zich deze dagen van haar zeer drukke taak heeft gekv/eten. Het was vooral de representatie. Maar dat is juist zo Vermoeiend. En wie gisteravond de praeses, mej. H. G. Blom, gezien heeft, zal er eveneens van over tuigd zijn dat zij blij is nu de fees telijkheden geëindigd zijn. En nu we toch aan het compli- men.jes delen zijn, mag ook de bur gerij niet vergeten worden. Want ook die heeft zich van haar beste zijde laten zien. Het aantal vlaggen, dat de Leidse straten sierde, mag Leiden kennende een succes ge noemd worden. Speciaal de bewo ners van het Rapenburg verdienen een pluim, mede voor hun aardige gevelverlichting. Bovendien heeft de burgerij ij in alles belang gesteld. En dat was prettig. Weliswaar kwam Koningin Juaana niet als vorstin in Leiden, maar als reuniste, toch zou er iets ontbroken hebben als de bevolking voor haar aanwezigheid niet zo n grote en gedisciplineerde belang stelling aan de dag had gelegd. Dit alles heeft de banden tussen burge rij en studenten-gemeenschap weer eens verstevigd, iets wat niet ge noeg benadrukt kan worden. De stu dent immers treedt steeds meer als sociale factor in het maatschappe lijk leven. Daarvoor is contact met de burgerij noodzakelijk. Om elkaar beter te leren begrijpen. En eikaars daden juister te kunnen beoordelen. Wat een beter wederzijds begrip tot gevolg moet hebben! Toneeluitvoering „Electra" van Jean Giraudoux door de Toneelclub der WSL en LST. Als een der hoogtepunten van een lustrumviering der studenten is steeds de toneeluitvoering te be- j schouwen en dat is het ook ditmaal j geweest wij zouden bijna zeggen i vanzelfsprekend bij het gouden 1 feest der jubilerende WSL. Er wa- I ren ditmaal zelfs twee gala-voor-1 stollingen georganiseerd, waarvan l de eerste gistermiddag werd gegeven i in de Kon. Schouwburg te Den I ten telkenmale met een warm ap- Haag, welke nagenoeg uitverkocht1 piaus. was. I Het programma bestond voor de De aanwezigen hebben daar ge no- pauze uit een feilloos uitgevoerd ten van de opvoering van „Electra" openingsnummer door het bestuur, naar een bewerking van Jean Girau- j aantrekkelijke Pas de Deux-dres- doux, onder regie van Caro_van 1 SUUF) een gymnastieknummer en Mej. H. G. Blom, praeses van de V. V.S.L. ....VERMOEID.... omdat de V.V.S.L., met de hele uni versitaire gemeenschap, zó in het middelpunt van Leiden staat, dat iedereen, dus ook het gemeentebe stuur, met deze feestelijkheden wel mee moest leven. De burgmeester wees op het innige contact met de burgerij, door het organiseren van de verschillende feestelijkheden, zo als verleden week is geschied. Ten slotte wenste spr. de V.V.S.L. nog vele jaren van voorspoedige groei en bloei toe, tot heil van de Leidse Uni versiteit. De praeses, mej. H. G. Blom, dank te het gemeentebestuur voor deze ontvangst, die de V.V.S.L. bijzonder op prijs stelde, vooral ook om in het domein van de gemeente het college van B. en W. dank te zeggen voor de enorm grote medewerking, bij deze feestviering ondervonden. De fees telijkheden waren een experiment, dat het bestuur slechts aangedurfd heeft, omdat het verzekerd was van deze medewerking, zonder welke de lustrumviering niet zo goed en prettig verlopen zou zijn. Vervolgens begaven de aanwezi gen zich naar de koffiekamer, naast de Raadszaal, waar verversingen werden aangeboden en een pic-ura- installatie voor vrolijke dansmuziek zorgde. Even later zwierden de paar tjes over de gladde parketvloer. Burgemeester van Kinschot kon de verleiding niet weerstaan, aangemoe digd door het voorbeeld van de jon gelui. en nodigde de oraeses ten danc! Tegen half zes kwam aan dit gezel lig samenzijn een einde. Het slot Als U een fout maakt in 't verkeer, dan doet U vaak ook a n d'r e n „zeer'^l VEILIG VERKEER. van Alfred Electra is door de eeuwen heen. misschien wel de meest gedramati seerde van alle Griekse mythe-figu ren, want verschillende Griekse schrijvers nebben haar tot onder werp van hun tragedies gemaakt. Ook moderne toneelschrijvers heb ben zich aan vertalingen gewaagd en de laatste daarvan zijn O'Neill en Jean Giraudoux. Van deze laatste is het thans opgevoerde stuk, maar het verschilt van de andere, dat het in moderne vorm de tragische familie verhoudingen, die er rondom koning Agamemnon zich afspeeld, weergeeft. De inhoud van het stuk komt hier op neer, dat Electra, de dochter van Agamemnon, na jarenlang zoeken het raadsel van de dood van haar vader weet te ontsluieren. Hij stierf niet als gevolg van een ongeval, doch tengevolge van een complot van zijn vrouw met haar minnaar Aeghis- tus een neef van Agamemnon en zijn opvolger o-p de troon. Electra nu slingert haar moeder en Aeghistus het „moordenaar" toe en daarmede is reeds direct de moeilijke positie van een dochter tegenover haar moeder geschetst, maar tevens het licht ge worpen op de moeilijke rol, die de vertolkster, mej. Dolfie Andrëe Wil- tens, had te vervullen. Mej. Wiltens deed het evenwel uit stekend, zij onderging gelaten de aT.:eer, die er tegen haar gegroeid was, omdat zij als dom en onnatuur lijk werd aangezien. Haar strijd voor recht en rechtvaardigheid, gebouwd op de liefde, die zij haar moorddadig om het leven gekomen vader toe droeg, stelde haar in staat de beproe vingen te boven te komen en glans rijk te zegevieren. Zij leefde zich volkomen in in het leven van Elec tra en droeg dit op meesterlijke wij ze uit. Tal van andere spelers en soeel- sters stonden haar op voortreffelijke wijze terzijde. Noemen we slechts mr P. Cleveringa, die welhaast op geen enkele studenten toneeluitvoering ontbreekt, Len Visser als koningin van Argos, C. de Monchy als de heerszuchtige Aeghistus, J. Foudrai- ne als Orestes, de broer van Electra en E. J. Kuiper, de ma°istrale voor zitter van het Tribunaal. Hoe modern de toneelbewerking zelve ook was, de uitbeelding, costu- mering en decors waren in de klas sieke Griekse sfeer gehouden, het geen aan het geheel een bijzondere bekoring gaf. Wat de costumering betreft, diene niet onvermeld te blijven, dat alle costuums door de dames studenten waren vervaardigd naar ontwerp van Lisette van Meeteren en onder lei ding van Hannie Foks en Ella van Tussenbroek. De decors van Willem Deering sloten zioh daarbij uitste kend aan. De uitvoering werd geopend met de ouverture „Electra" van J. P. A. Eernstman, uitgevoerd door de mu ziekclub van de WSL o.l.v. de heer H. H. Buurman. De Toneelclub van de WSL en het Leids Studenten Toneel hebben met de opvoering van „Electra" een nieuwe schone bladzijde toegevoegd aan het reeds uitvoerige repertoire. Behoeven we nog te zeggen, dat de aanwezigen na afloop op uitbundige wijze hun dank voor het genotene vertolkten? Caroussel Het moge dan een feit zijn, dat de lustrumuitvoeringen van de Leid se Meisjes Studenent Caroussel Ver eniging vóór de oorlog grootser van opzet waren men beschikte toen nog over de voormalige grote ma nege van de Doelen-kazerne en ook over meer paarden de traditionele uitvoering, welke gistermiddag in het kader van de tiende lustrumvie ring in de kleine Leidse Manege werd gegeven, klonk, de handicap ten spijt, desondanks als een klok. De zeer correct geklede dames van óe 1L.M.S.G.V. bleken de paarden voortreffelijk in de hand te hebben en vrijwel alle nummers werden opvallend gedisciplineerd en met ge voel ten uitvoer gebracht. Het betrekkelijk klein aantal ge nodigden de demonstratie droeg een intiem karakter waardeerden het rijden der Leidse damesstuden carrousel-demonstratie. Na de pauze volgden een aardige Hongaarse Post, door mej. Machielsen, een demon stratie van de heer J. Kok. directeur der Leidse Manege, op „Shalill", een Manoeuvre a la Flèche en de finale. Wegens tijdgebrek kwam het spring- nummer te vervallen. Op het Stadhuis Gistermiddag om vier uur waren het V.V.S.L.-bestuur, de lustrum- commissie, het Collegium van het L. S.C. en de deputaties van de verschil lende zusterverenigingen in den lan de. door het gemeentebestuur op het Stadhuis verzocht. En terwijl het imitatie-carillon voortreffelijk- vrolijke wijsjes over de stad strooi de, bestegen de genodigden de sta tietrap, om plechtig naar de kamer van B. en W. geleid te worden. De dames waren Vergezeld van hun „lustrum-heren". In deze kamer werden zij begroet door burgemeester en mevrouw van Kinschot, de wethouders van Schaik, Menken, Jongeleen en v .d. Kwaak, evenals de secretaris, mr. J. Bool, van hun dames vergezeld. Burgemeester van Kinschot sprak in zijn begroetingswoord over de be hoefte, die het gemeentebestuur ge voelde. hen officieel op het Stadhuis te ontvangen en geluk te wensen, De feestelijkheden werden van nacht besloten met een groot ga^- ba' in de Stadsgehoorzaal dat oir middernacht aanving Tevens was er een souoer, eveneens in „Het Gulden Vlies". De gehele nacht was het een drukte van belang in de Leids straten. Studenten comoleet met jaauet en hoge hoed. lieten zich per slee over de Breest-aat van Gehoorzaal naar „Het Gulden V lies" vervoeren! Tot in de ochtend duurde de studenten- jool voort. Toen kwam het einde. D-5 lustrumfeesten 1950 van de V V S. L. behoren weer tot het verleden. In verband met de krachtige ba rometerstijgingen boven Scandina vië, vormde zich in de afgelopen dagen een nieuw en krachtig hoge- drukgebied, waarvan het centrum nu boven Zweden is gelegen. In Frankrijk en Zuid-Duitsland daar entegen daalt de luchtdruk lang zaam. De wind is daardoor in ons land meer naar het Oosten gedraaid en in kracht toegenomen. Opnieuw wordt een hoeveelheid koude lucht uit Scandinavië en Noord-Duitsland naar onze omge ving gevoerd, waarbij de tempera turen voornamelijk overdag weer iets lager zullen worden dan in de afgelopen dagen. Het hogedrukgebied boven Scan dinavië dwingt voorts de warmere luchtstromen van de Oceaan naar het Noorden af te buigen. Daar mede samenhangend mag men ver wachten, dat het winterweer in ons land nog verscheidene dagen kunnen aanhouden. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDENDE VORST. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Oostelijke wind. Enkele over drijvende wolkenbanken, maar overwegend droog weer. Van nacht en morgenochtend meest matige en overdag lichte vorst. DIKKE SNEEUW IN JERUZALEM. Jeruzalem was gisterochtend voor het eerst sedert mensenheugenis on der een dichte sneeuwlaag bedolven. Bijzonder zwaar werden hierdoor de ruim 80.000 immigranten getrof fen, die in vrij primitieve tenten en barakkenkampen zijn gehuisvest. Deze mensen hebben onder de on gewone koude en de sneeuw zeer te lijden. De autoriteiten van Israël hebben reeds een hulpactie ingeleid. Jaarvergadering van „St. Christoffel" PRIMA ZUIVER WOLLEN DEKENS 150 x200 f24.85 180 x 220 ISO x 230 Voetzakken Plaids Profiteert van de prijzen v voor de devaluatie. f32.30 f43.50 f 13.50 f 27.50 HASSiLIMN 4 BREESTRAATI46 'BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 4. E I D E Aangesloten bij het Financ.-Instit. „St. Christoffel", de Ned. R.K. Ver. van Handelsreizigers en Han delsagenten, afd. Leiden, hield gis teren zijn jaarvergadering met een opkomst van leden, zó groot als nog nimmer in haar geschiedenis was voor gekomen. Meer en meer blijkt, dat er zich tussen de vertegenwoordi gers een vriendschapsband ontwik kelt, welke htm aanzet, om maande lijks de vergadering te bezoeken Om ruim acht uur werd de vergade ring door de voorzitter geopend en een aanvang gemaakt met de lijvige agenda. Na voorlezing der notulen en in gekomen stukken hield de voorzit ter een Nieuwjaarsoverzicht. Hij me moreerde, dat zestig jaar geleden nremand had kunnen dromen, dat de georganiseerde werkers van hoofd en hand heden zo'n krachtige positie zouden innemen, een positie welke culmineerde in het feit, dat bij een lustrum der K.A.B. als belangstellen de gasten een Kardinaal, een Pau selijk Nuntius en een groot deel van het Kabinet aanwezig waren. Deze sterke positie hebben wij te danken aan het werk en offer van de pio- ners, welke ondanks tegenwerking aan deze positie gebouwd hebben. Het is onze plicht hun werk in stand te houden en uit te breiden. Na er op gewezen te hebben, dat ook „St. Christoffel" alles in het werk stelt om de belangen van de leden zo goed mogelijk te behartigen, bracht de voorz. een bijzonder woord van dank aan erelid de Jong en penning meester Antoni, welke hem op een tijdstip, dat „St. Christoffel" zeer moeilijk op gang kon komen, zo Dit zou de film kunnen zijn van de Bond zonder Naam De film „John Doe, de man die het meende", welke deze week in Casino draait, heeft ons in de meest letterlijke zin verrast. We zijn al tijd bang voor reclame, die ons reeds bij voorbaat wil overtuigen van de superieure kwaliteiten, die een of ander artikel moet bezitten, maar we moeten eerlijk zeggen: er is geen woord teveel gezegd. Pater Henry de Greeve had gelijk, toen hij in zijn „Lichtbaken" van 5 Nov. j.l. zeide, dat „John Doe" de film is, die hij zich gedroomd had en dat deze „de" film was voor de Bond zonder Naam. De filmimporteur had gelijk, toen hij beweerde, dat zij een meesterwerk van Capra was. De tienduizenden, die haar reeds ge zien hebben, hadden gelijk, toen zij zeiden, dat „John Doe" een pracht film is, die iedereen moet zien om overtuigd te raken van het be staansrecht van de Bond zonder Naam. Er zou moeilijk een regisseur ge vonden kunnen worden, die beter dan Frank Capra de snaren van het gemoed weet te bewerken en tóch filmkunstenaar blijft. Zijn John Doe is een heel gewone man, die werkeloos is geworden en met zijn leven geen raad meer weet. Om iets te verdienen, laat hij zich po neren als een boekenheldfiguur, die protesteert tegen de misstanden in deze wereld. De redevoeringen en toespraken, die hem gedicteerd wor den, hebben echter een niet-bedoel- de en wonderlijke uitwerking: hij gaat zelf geloven in wat hij zegt. Hij propageert de naastenliefde en krijgt de mensen mee, hij sleept de mensen in een golf van enthousias me. Wanneer hij duizenden aanhan gers heeft, willen politieke partijen misbruik maken van zijn invloed: met gemeen geld ondermijnen zij zijn goede naam, zijn aanhangers vallen hem af en hij valt terug in de diepte, waaruit hij zichzelf en anderen had willen opheffen. Maar hij wil vasthouden aan 'het goede beginsel, waarin hij gelooft en in een ontroerend einde aanvaardt hij weer de taak, die hij zichzelf op gelegd had. „Echt Amerikaans," zei pater de Greeve er van in zijn bovengenoemd „Lichtbaken", kinderlijk soms, diep reëel,'en van de andere kant: mooi om waar te zijn is deze film, vol spanning, aan hst eind culminerend in een climax van woorden, zinnen en bezweringen uit de mond van het hevig snikkende meisje, Ann Mitchell. Het zijn vooral deze woorden, diep van zin, hoop gevend aan allen, die een betere wereld wensen het zijn vooral deze woorden, die de sterk emotionerende passages en al de losgewoelde gedachten en gevoe lens van deze film samenvatten in de hartskreten van het meisje. Haar geloof in een betere wereld en in de goede wil van de mensen. Tijdens de ontwikkeling van dit spannend stuk fantasie droom en werkelijkheid herkende ik flitsen van dromen, die ook ik ooit in mijn leven heb gehad: ....de hele we reld samengestroomd in één grote zaal om zich te verbroederen., ach, ja, de finale van Beethovens negen de symphonie: „Alle Menschln werden Brüder"of iets derge lijks. Deze film bereikt in één week meer, dan ik in twaalf en een half jaar heb kunnen bereiken. Dit zou de film kunnen zijn van de Bond Zonder Naam. Ik hoop dat iedereen deze film gaat zien deze film, die appelleert aan de nobelste mense lijke gevoelens De film is Amerikaans, inderdaad, maar dan in de goede betekenis: ontroerend en spannend, geestig, fel en vlot, gemaakt in de onnavolgbare styl van Frank Capra, die ree^'» meerdere malen aantoonde, dat een verhaal mèt en om een beginsel even goed kan zijn als een ander. Een film, die iedereen (boven 14 jaar) kan en eigenlijk moét gaan zien! Trianon brengt ons van de week in hoger sferen met de film „Night- stop in Dakar".. Het verhaal speelt zich af op de Franse internationale luchtlijnen en begint op de lijn naar Dakar, waar de stewardes de man herkent op wie zij drie jaren geleden verliefd werd en die haar na een week in de steek liet. Deze man is een voormalige oorlogsvlie- ACTIE NIEUW VAANDEL VOOR ger, een roekeloos en uitermate DE VRIENDENKRING INGEZET luchthartig iemand, van wie het dus gelieven van weleer, dat zij toch voor elkaar bestemd zijn. Een echt Frans verhaal, dat alle recht laat wedervaren aan de psychologische ontwikkeling van deze „grand amour". Toelaatbaar boven 14 jaar. Lido. In Lido draait de film „De Ooievaarsclub", een film met veel aardige muziek en leuke songs, waarin Betty Hutton het grootste aandeel heeft. Er zit gang in deze film en het verhaal brengt ons langs veel onwaarschijnlijkheden en veel verwikkelingen, welke ann het aan passingsvermogen van Betty Hutton wel hoge eisen stellen en welke Barry Fitzgerald te verwerken krijgt, toch eindelijk tot een goed einde. Wegens de ietwat banale sfeer van de geschiedenis stelde de K.F.C. de leeftijdsgrens op 18 jaar. Luxor brengt een bekroonde Zuid Amerikaanse film, „Enamorada". die zich afspeelt in Mexico van 1917, waar juist een grote revolutie gaan de is. De bevolking is in opstand ge komen tegen de onderdrukking. Rond het stadje Cholulu woedt een harde strijd, die gewonnen wordt door de opstandelingen onder leiding van een zekere generaal José. Het optreden van dit heerschap is niet bepaald zachtaardig, maar zodra de liefde in zijn hart sluipt, verandert hij. De jongedame, waarop zijn oog is gevallen, is echter niet de gemak kelijkste. Zij behoort tot het type, dat donderbussen onder paarden van legeraanvoerders deponeert en min naars de huisdeur tegen de neus smijt. Bij twee dergelijke naturen komt er natuurlijk heel wat kijken eer de hartsaangelegenheden geregeld zijn. maar niettemin heeft de film een happy end. Degenen, die van Zuid Amerikaan se films houden, kunnen hier hun hart ophalen. De actie is over het algemeen niet zo erg groot. Daarte genover staat de grote bekwaamheid van Zuid Amerikanen op fotogra fisch terrein. Wie de sfeer van deze film, waarin de guitaarmuziek na tuurlijk een belangrijke rol speelt, kan aanvoelen, zal zeker genieten. Rex heeft „Spionnage op de Mar tinique", een spannend en opwindend verhaal, vol geheimzinnigheden van de internationale spionnagediensten. Voor 18 jaar. hogelijk verwondert, dat hij als ge> zagvoerder bij de Air France wordt aangenomen. Nu hij zijn vroegere geliefde weer terugziet, herleeft de oude liefde, ofschoon het meisje moeilijk vergeten kan, dat de man haar eens smadelijk in de steek liet. Zy besluit te trouwen met een se rieuze collega in de Air France, maar tijdens een spannende en ge vaarlijke Oceaan vlucht ervaren de Enige weken geleden werden in de Leidse Courant de plannen uit eengezet, die ten doel hadden het bijeenbrengen van de gelden, welke nodig zijn om te komen tot een nieuw vaandel voor de Vrienden kring ter ere van het Allerheiligste Sacrament. Het oude vaandel kan, na een eerbiedwaardige staat van dienst, niet meer als een „hulde" aan het krachtig ter zijde stonden. De laat ste tijd mag de afdeling zich in een verheugende bloei koesteren, hoe wel er voor de propagandacommis- sie nog werk in overvloed is. Door de geestelijk adviseur, pater Retél O.F.M., werden vier nieuwe leden met een hartelijk woord van welkom geïnstalleerd, waarna door de voorzitter het Bondsinsigne werd opgespeld. Vervolgens hield pater Retél zijn gebruikelijke 5 minuten preek, wel ke deze maal was afgestemd op het Heilig Jaar. Jaarverslagen Het jaarverslag van de secretaris was ook in een optimistische toon gehouden en vermeldde, dat het le dental, het afgelopen jaar met 25 percent gegroeid is, dat de verga deringen over het algemeen door een stijgend aantal leden worden bezocht en dat de in- en uitgaande post steeds hoger wordt. De secreta ris kreeg een welverdiend applaus voor zijn keurig verslag. De staat van inkomsten en uitga ven van de penningmeester sloot met een batig saldo van ruim 70, terwijl de. begroting voor dit jaar een bedrag van inkomsten en uit gaven aanwees van 820.Dat de leden een goede penningmeester waarderen, bewezen zij. door hem bij acclamatie weer te herkiezen. De verkiezing van vier nieuwe be stuursleden had een vlot verloop. Zij konden met eenmaal stemmen worden aangewezen. In het bestuur werden gekozen de heren Bus. van Cleef, v. Leeuwen en Verplancken. De voorzitter heette deze heren har telijk welkom in het bestuur. Aanwijzing afgevaardigde en ge delegeerde vakgroepen, alsmede le den voor de verschillende commis sies gingen vlot onder de hamer door, zodat de voorzitter tijdig aan ce rondvraag kon beginnen. Door de leden van de feestcommissie werd daar zo'n goed gebruik van gemaakt, dat de finantiële grondslag voor de vasten avondfeesviering stevig werd gelegd. Door de voorzitter werd een klacht geuit. Hij had vernomen, dat men achter het bestuur om met kritiek op zijn beleid kwam. Hij bracht naar voren, dat hij steeds voor „St. Christoffel" op de bres had gestaan, maar dat hij niet stoelvast is en als eeen beduidende minderheid meen de, dat zij het beter kon, hij gaarne bereid was hun die kans te g-ven. Alleen vond hij het juister, om open- ii.ik met die kritiek voor de dag te komen. Nadat enkele leden hier over het woord hadden gevoerd, stelde de heer Swaanenburg een motie van vertrouwen in de voor zitter voor, welke met algemene stemmen werd aangenomen. H. Sacrament beschouwd worden. In de eerste helft van Februari zullen alle leden van de Vrienden kring in de gelegenheid worden ge steld tezamen de totstandkoming van het nieuwe vaandel mogelijk te maken. 57 Leden van de Vriendenkring zullen tussen 1 en 15 Febr. de 1800 leden in alle hoeken van de stad opzoeken en het hun gemakkelijk maken hun steen of steentje bij te dragen. Ondanks de ingevallen vorst zal toch doorgezet worden en het vaan del-comité hoopt, dat alle leden éénmaal achter hun warme kachel vandaan zullen kom'en om het hart van hun, in de kou staand, medelid te verwarmen, door een, als het mogelijk is, royale bijdrage te geven. Het moet een hulde worden van alle leden, ook van de jongelui van ca. 18 jaar, die reeds lid zijn van de Vriendenkring. Laat niet Vader alleen bijdragen, maar doe zelf, zij het dan in bescheiden mate. ook mee. Dan zal gezamenlijk iets heel moois bereikt worden. Dan zal de oorlogswinter van 1942, die met gouden letters in de geschiedenis van de Vriendenkring is vermeld, als een jaar van grote opbloei en uitbreiding, van ledental, gevólgd worden door de winter van 1950, waarvan de annalen van de Vereniging zullen vermelden, dat de mannen en jongemannen van Leiden als een dankbare „hulde" en vertolking van hun geloof, aan Jezus in Zijn Altaarsacrament, klein en verborgen in broodsgedaante, maar in werkelijkheid de Koning der Koningen, een schoon vaandel aanboden. Het Vaandelcomité.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2