S)e Ccid6e6ou^ant Westerling hervat zijn rond Bandung activiteit De Westerlingen duiken weer op T.N.I. zou 200 rebellen gearresteerd hebben Ministers van financiën bijeen Ned. missionaris verdronken Geheime accoorden van Moskou en Charbin Jubileumfeesten rondom de gouden V.V.S.L werden voortgezet 'ireetear: O. Bi. VAN HAMER8VELD. loofdredactear: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 26 JANUARI 1950 41ste JAARGANG No. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 9iuH,wakwda een „g.ea£aten ótad Derichten, welke gistermiddag broksgewijze te Djakarta werden ont" vangen, schijnen er op te wijzen, dat het leger van Westerling nieu we aanvalsoperaties heeft ontketend ten Westen en ten Noord-Westen van Bandung. De plaats Padalarang, 15 kan. ten Westen van Bandung aan de grote weg naar Djakarta, werd overvallen door soldaten van het le ger der APRA, die in negen trucks arriveerden en onder meer met ma chinegeweren waren uitgerust. Vechtend baanden zij zich een weg naar het hoofdbureau van politie, dat zij bezetten. Gisteren zijn bij Tjiandjur, eveneens op de weg van Bandung naar Djakarta, eenheden van Wes terling in botsing gekomen met eenheden van de T.N.I. Hierbij raakte de Nederlandse oud-inspecteur van politie Van der Meulen die comman dant is in het leger van Westerling gewond, maar hij ontsnapte. Hon derd kilometer ten Noorden van Bandung is Purwakarta om niet nader genoemde reden tot „gesloten stad" verklaard. De spoorweg en telefoon verbindingen tussen Purwakarta en Djakarta zijn verbroken Ook het ver keer tussen Bandung en Djakarta is weer geheel gestaakt. In het gebied tussen Purwakarta-Bandung-Djakarta zijn 200 soldaten van Westerling's leger omsingeld, ontwapend en geïnterneerd. Mohammedaanse partij. Zij zouden tezamen met de Darul Islam en met Westerling streven naar de stichting van een Mohammedaanse staat in West-Java. Deze staat zou na de ac ties van Westerling tot stand hebben moeten komen. HET GEVECHT IN TJIANDJUR! Omtrent de "aanval van een groep van de A.P.R.A. in het regentschap Tjiandjur bericht de correspondent van Aneta, dat de groep veertig man sterk was. Het doel was waarschijn lijk de ondernemingswacht van de theefabriek Marywatty af te halen, die zich bij de A.P.R.A. zou aan sluiten De groep stuitte verschillen de malen op tegenstand van politie en T.N.I., waarbij hevige vuurge vechten ontstonden. Aan beide zij den vielen doden en gewonden. De A.P.R.A.-groep verloor tenslotte alle vier de auto's, waarmede zij geko men was en trok te voet verder. Zij wordt thans in de bergen achter volgd door politie en T.N.I. De groep kwam met twee jeeps, een pickup een vrachtauto uit de richting Bandung. Z. H. DE PAUS SCHENKT 5000 GULDEN AAN „SANCTUS VIRGILIUS". Door bemiddeling van de Internun tius, Mgr. Paolo Giobbe, heeft Z. H. de Paus een gift van 5000.ge schonken aan de Katholieke Studen ten Vereniging „Sanctus Virgilius" voor de restauratie van het nieuwe sociëteitsgebouw, het voormalige St. Barbara-klooster te Delft. Bandung in angst In Bandung wordt thans gepa trouilleerd door T.N.I.-soldaten in open vrachtauto's en Nederlandse pantserwagens, 's Avonds worden de toegangswegen naar de stad afgeslo ten en is Bandung een angstige en lege stad. Op de weg van Bandung- naar Garut (in Zuid-Oostelijke rich ting) is geen verkeer. De kampongs langs de weg zijn door de angstige bevolking verlaten. Alleen nabij con centratiepunten van de Nderlandse troepen gaat het leven zijn gewone gang De republikeinse generaal Su- hardjo verklaarde gisteravond op een persconferentie in Djokjakarta, dat geen andere weg openstond om te gen Westerling op te treden dan door middel van militaire actie. Hij zei er op te vertrouwen, dat de strijdkrach ten van de „Turk" binnen een maand „geliquideerd" konden worden. Volgens generaal Suhardjo kun nen de troepen van Westerling niet op de steun van de bevolking reke nen. Het leek hem het beste, dat de U.N.C.I. „politiek" tussen beide zou komen, omdat, zoals hij opmerkte, de positie van. het Nederlandse leger na de overdracht der souvereiniteit vastgelegd is in de Ronde-Ttafel- overeenkomst. Minister-president Hatta heeft een bezoek gebracht aan de Amerikaanse gezant in Djakarta en hem Verze kerd, dat hij (Hatta) de macht kon vernietigen van de guerilla-troepen van kapitein Westerling. Groene en rode baretten dringen politiekazerne binnen De z.g. groene en rode baretten van de voormalige speciale troepen zijn om 16.00 uur na vuurgevechten de politiekazerne van de stad Djakarta binnengedrongen, aldus vernam Ane ta van de zijde van de politie. Volgens de politie zijn de ongere geldheden op verschillende plaatsen in het centrum van Djakarta om streeks half vier begonnen. O.m. wort gevochten in de buurt van Swah Besar, waar zich de politieka zerne Karang Anjer bevindt. Ver schillende straten in het stadscen trum zijn afgezet, o.m. de Pasar Ba- ru, de grootste winkelstraat, enkele tientallen meters van het gebouw van het persbureau Aneta. Van de zijde van de politie werd aan Aneta medegedeeld, dat de mobiele briga de, de polisi militer, troepen van het basiscommando en een overvalspa- trouille naar Sawah Besar zijn gedi rigeerd. TE PADALARANG IS HET RUSTIG In tegenstelling tot berichten, die meldden, dat een aanval op Padala rang zou zijn uitgevoerd, waarbij o.m. het politiebureau door groepen van Westerling zou zijn bezet, ver neemt de correspondent van Aneta van betrouwbare zijde te Padalarang, dat deze plaats volkomen rustig is, dat de laatste dagen daar niets is voorgevallen en dat berichten over ongeregeldheden aldaar uit de lucht gegrepen zijn. Het treinverkeer via Padalarang geschiedt op normale wij ze. In plaats van via Purwakarta rijdt de trein Djakarta-Bandung thans via Padalarang en Bogor; mogelijk wordt morgen weer via Purwakarta gereden. Ook Tjiandur is thans weer rustig, aldus de correscpondent, die voorts meldt, dat in overleg met de militaire autoriteiten de scholen te Bandung tot Maandag gesloten zul len blijven. Te Bandung verluidde, dat een aantal parlementsleden naar (E'nkarta zal reizen om vrijlating van de premier van Pasundan. PREMIER VAN PASUNDAN GEARRESTEERD. De minister-president van Pa sundan (West-Java) Anwar Tjokroa- minoto, het lid van de Indonesische delegatie bij de Ronde Tafelconferen tie Abikusno Tjokrusujoso en de voormalige onder-minister van De fensie van Jasundan Arudji Katawi- nata, zijn in Djakarta gearresteerd, omdat zij er van verdacht worden medeplichting te zijn aan het optre den van Westerling. Alle drie maak ten sinds geruime tijd deel uit van het presidipm van de Indonesische De economie der Westerse Unie De ministers van Financiën van de vijf landen van de Westerse Unie zijn gisteren te Parijs bijeengeko men om de onderlinge economische samenwerking te bespreken. Volgens een Britse woordvoerder hadden de ze besprekingen betrekking op arti kel 1 van hetverdrag. Bij dit arti kel hebben de vijf landen zich ver bonden om hun economische activi teiten zodanig te organiseren en te coördineren, dat de best m'ogelijke resultaten worden verkregen, om te genstellingen in hun economische politiek weg te nemen, hun produc tie te coördineren en hun handels verkeer te ontwikkelen. Uit Franse bron wordt vernomen, dat de ministers besloten zich verzetten tegen enige uitbreiding van de huidige militaire begrotin gen. Verhoging der militaire uitga ven was aanbevolen in een rapport van de opperbevelhebbers der Wes telijke Unie en het eerst besproken op de Londense bijeenkomst van de ministers in November. Tezamen met een bruine- broeder De Nederlandse missionaris H. Hendriks en de missiebroeder A. van Dam behoren, naar thans wordt aan- genoemen, tot de twaalf slachtoffers van de boot, die met ruim 60 pas sagiers verleden week bij Surigao (eiland Mindanao) omsloeg. Men heeft de hoop hen nog levend terug te vinden opgegeven. Beide slachtoffers behoren tot de missionarissen van hef) Heilig Hart te Tilburg, die met een grote groep in diverse delen van Indonesië en de Philippijnen werkzaam zijn. Pater-overste Hendriks en broe der van Dam waren aan boord van een met ruim zestig passagiers bela den voormalig Amerikaans vaartuig voor het aan land zetten van tanks. Deze boot is tijdens een zware wind vlaag gekapseisd. Pater-overste Hendriks werd ge boren in 1909 en priester gewijd in 1934. In 1936 vertrok hij voor het eerst naar zyn arbeidsterrein. Na een verlof keerde hij begin Novem ber 1949 naar de Philippijnen terug. Missiebroeder Adriaan van Dam werd in 1892 geboren. Hy was reeds zeer lang onder de tropenzon werk zaam. Na zijn derde verlof keerde hij in Januari 1947 naar zijn arbeidster rein terug SOVJET-UNIE ERKENT V. S. I. De Sovjet-Unie heeft besloten de Verenigde Staten van Indonesië als een souvereine staat te erkennen en diplomatieke betrekkingen aan te knopen, aldus meldt radio-Moskou. Het besluit van de Sovjet-Unie werd meegedeeld in een nota, wel ke Woensdag door de Sovjetrussische enderminister van buitenlandse za ken Andrei Gromyko aan de Neder landse ambassadeur, dr. P. C. 'Vis ser, werd overhandigd. De nota vormde een antwoord op een door dr. Visser op 24 December aan Gromyko overhandigde nota, waarin de souvereiniteitsoverdracht werd meegedeeld en uiting werd gegeven aan de hoop, dat de Sovjet- regering de V. S. 1. zou erkennen. Wisjinsky heeft een telgram ge zonden aan Hatta, waarin hij de In donesische regering er van verwit tigde, dat zijn regering besloten „Eerlijk zullen wij alles delen" 1JET AMERIKAANSE ministerie van Buitenlandse Zaken maakt be- kend, dat Rusland en het communistische China van Mao tse Toeng twee geheime overeenkomsten hebben gesloten, die officieel de „accoorden van Moskou en van Charbin" worden genoemd. Onlangs heeft minister Acheson de Spvjet-Unie er van beschuldigt, dat zij be zig is de vier Chinese gebieden Bui len-Mongolië, Mandsjoerije, Sin- kiang en Binnen-Mongolië te annexeren. Volgens de accoorden van Moskou en Charbin verwerft Rusland speciale voorrechten in deze vier provincies, die tot de rijkste van China behoren. Vooral Mandsjoerije is strategisch en industrieel van het grootste be lang. In het rapport, dat het Ameri kaanse ministerie gisteren uitgaf, wordt gezegd, dat Rusland deze waardevolle gebieden „stevig achter het ijzeren gordijn heeft geplaatst, dat in het Verer Oosten is opgetrok ken". Het Amerikaanse ministerie voegt aan zijn bekendmaking de details toe, die over de vier gebieden zijn getroffen. Buiten-Mongolië: Deze provincie komt economisch geheel onder Rus sische invloed. Binnenkort zal een verdrag worden gesloten, dat Rus- caSvxv., ua. land het recht verfeent in Buiten- heeft de Verenigde Staten van Indo- Mongolië garnizoenen te legeren, nesië te erkennen. I Mandsjoerije: De geheime politie staat bier onder Russische leiding. China erkent de medezeggenschap van Rusland in de verdediging van dit gebied. Sinkiang: Deze provincie blijft open staan voor Chinese zowel als voor Russische invloed. In de prak tijk zijn de Russisch-Chinese ver houdingen hier vrijwel dezelfde als in Mandsjoerije en Buiten-Mongolië. Binnen-Mongolië: Deze provincie krijgt een „zelfbestuur", dat slechts losse verhoudingen zal onderhouden met het communistische China. Dit „zelfbestuur" staat onder Rusische invloed". Koningin Juliana bleef de hele dag in Leiden de Vereniging van Vrouwelijke Studenten Leiden, die thans zo luisterrijk het vijftigjarig bestaan viert. Weliswaar werden regelmatig lus trum-vieringen gehouden, maar nimmer was het voorgekomen, dat een vorstin als reuniste daarbij aanwezig was. De tegenwoordigheid van H.M. Ko ningin Juliana verleende daarom aan deze feest viering een bijzondere glans. In ons blad van giste ren beschreven we uitvoerig hoe H.M. werd ver welkomd en in optocht met de andere reünisten door de Leidse straten liep, als was zij geen rege rend vorstin, maar, gewoon zoals de vele honderden reünisten, een oud-studente, die de onvergetelijke Sleutelstad weer eens kwam opzoeken. Men moet als niet-Leidenaar aan de Leidse Alma Mater gestu deerd hebben, om te beseffen hoe heerlijk het is de oude plekjes weer eens te zien en weer eens gearmd met studie-vriendinnen over het Rapenburg te wan delen. Dat deed Koningin Juliana gisteren! En de ongedwongen wijze waarop zij dat deed, bewees hoezeer H.M. van dit blijde weerzien genoot. Er hing gistermiddag nog steeds een feestelijke sfeer in de stad. Niet alleen waaide van vele huizen de nationale driekleur en was het Ra penburg één vlaggenzee, overal lie pen groepjes studenten en reünisten. Rijtuigen met bepluimde paarden reden kriskras door de stad en me nig oud koetsje was van stal ge haald, om aan de grote vraag naar studenten-vervoer te kunnen vol doen. Feestgeschenk aangeboden. In een deel onzer editie van gis teren gaven wij de belangrijkste passages weer van de officiële ope ningsrede, die de praeses, nvej. H. G. Blom, gistermidda'g in de Zuiderkerk uitsprak voor een zeer groot gehoor, waaronder zien ook, wederom geheel onopvallend, koningin Juliana be vond. Nadat hiermede de feesten offi cieel voor geopend verklaard waren, sprak mej. dr. J. Reudler, namens mevr. N. Stokvis-Cohen Stuart, een van de oprichtsters van de V.V.SL. in 1900, die wegens een gebroken pols helaas niet aanwezig kon zijn. Mej. Reudler bood aan het huidige bestuur de gelukwensen aan en gaf een humoristische beschrijving van de oudste geschiedenis, met vele in tieme trekjes en grappige voorval len. Zo vertelde zij hoe degelijk de V.V.S.L.-leden van 1900 waren met hun zwarte wollen kousen en hoe bij een praeses-verkiezing er twee candidaten waren, wat voor de he ren-studenten aanleiding was een grote doos met kattetongen binnen te brengen, met de opmerking „Wie ook praeses mag worden, het zal een kattetong zijn"! - Hulde brengend aan bestuur en lustrumcommissie, bood mej. Reud- Op het Stationsplein heerste gister morgen een grote drukte, toen de reünisten om elf uur per trein arri veerden en de optocht geformeerd werd. Rechts: Koningin Juliana met een studie*-vriendin in de deurope ning van het Stationsgebouw, nadat zij in de wachtkamer was ontvangen. (Foto's „De Leidse Courant".) Ier het feestgeschenk aan van reünisten, in de vorm van een be drag van ruim twee duizend gulden, wat mogelijk nog vergroot zal wor den. Het is bestemd voor het Club gebouw, Rapenburg 65, speciaal voor de bestuurskamer, die na de oorlog toen het als Ortskommandantur misbruikt was nog niet gerestau reerd is. Als symbolische overdracht van het geschenk werd aan de prae ses een tekening aangeboden. Vervolg van het verslag op pag. 3. TWEE NIET-KATHOLIEKE AMERIKAANSE ECONOMEN UITEN WAARDERING VOOR SOCIALE LEER DER KERK. Twee bekende Amerikaanse econo- men, die niet-Katholiek zijn, hebben tijdens een bijeenkomst van 5000 studenten in de sociale wetenschap pen te Washington met zeer grote waardering gesp oken over de sociale leei der Pausen. Prof. Dr. J. A. Schumpeter, hoog leraar aan de Universiteit van Har vard, raadde de bestudering van de sociale encyclieken der Kerk sterk aan en betreurde het. dat zo weini gen een diepgaande kennis van de ze documenten bezitten Dr. Per Jacobsen van de Bank of International Settlements" roemde de uitzonderlijke verdiensten, die de Kerk heeft voor de wederopbouw van de Katholieke landen in de tijd na de oorlog Hij wees bovendien op het verzet van de Kerk tegen het totalitairisme en op de aandrang, die de Kerk uitoefent, opdat het begin sel der menselijke waardigheid, die de basis is voor de economische we deropbouw, wordt geëerbiedigd. Ouderdoms- uitkeringen worden met 5 pet. verhoogd WETSONTWERP THANS INGEDIEND. Voor hen, die uitkeringen ontvan gen ingevolge de noodwet-ouder domsvoorziening, de invaliditeitswet, de wet tot aanvullen van renten krachtens de invaliditeitswet en ten slotte ingevolge de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezentrekkers, zal blijkens het gis teren bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp een tijdelijke toeslag van 5 procent worden ver leend op de uitkeringen ingevolge die vier bovenstaande wetten, te re kenen van 1 Januari af. Nieuwe koffiebon 125 Gram voor zes weken Het bedrijfschap voor granen, za den en peulvruchten te 's-Graven- hage heeft bon 424 algemeen aange wezen voor het kopen van 25 gram koffie. Deze bon kan metingang van Vrijdag 27 Januari 1950 worden ge bruikt en blijft geldig voor het ko pen bij de detaillist tot uiterlijk 12 Februari 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 9 Maart 1950 een nieuwe koffiebon zal worden aangewezen. Bonnen van de „Voedingsmidde- lenkaart 909" met een lager num mer dan 424 kunnen worden vernie tigd. De rantsoenwaa^ie van de in omloop zijnde rantsoenbonnen HD en BD een rantsoen blijft onveranderd 125 gram koffie per bon. VAN DER WAALS TERECHT GESTELD. Bij Kon. Besluit is afwijzend be schikt op de ingediende gratiever zoeken ten behoeve van Anton van der Waals, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage. Het vonnis is hedenochtend voltrok ken. Zoals bekend was van der Waals V-man van de S.D.-leider Schreieder. ten (caWie.itje. De dood van een moeder is de eerste smart, die men zonder haar beweent.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1