Ook over Monte Carlo streek koude-golf neer het Schaakspel i a i i ssF Wê H a wM ZATERDAG 21 JANUARI 1950 DE LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 UIT HET «katholieke «kamp INTERNATIONAAL TURNFEEST. 30 Jaar A.L.O. De bekende Kath. Gymnastiekver. A.L.O. uit Rotterdam-Noord is reeds van 11 December af in feeststemming. Na de jubileum-uitvoering van 11 December en de Junioren-feestmid dag van Zaterdag 7 Januari komt het hoogtepunt van het 4e Lustrumfeest Zondag 22 Januari. Om 12 uur is er een reünie van oud-leden in Odeon, waar het, gezien de vele toezeggingen, zeer druk zal worden. Van 12.30 tot 1.30 uur recipieert het bestuur in de Schouwburgzaal van Odeon. Vervolgens vangt om 2 uur een sportief programma aan, dat voor de Kath. Gymnastiekbeweging boven de Moerdijk uniek genoemd mag worden. Niet alleen de beste verenigingen uit de Diocesen Haarlem, Breda en Den Bosch zullen er aan deelnemen, maar ook de Belgische vereniging „Antverpia" en de Franse club „Les Fleurs de France" uit Vichy. Hoewel A.L.O. haar feest als 4e Lustrum aankondigt is de vereniging toch reeds meer dan 30 jaar oud. A.L.O. werd reeds in 1919 opgericht door de heer L. Simons Sr. die in 1946 te Breda is overleden. De ver eniging behoorde in die eerste jaren tot de z.g.n. Rijksgroepen, hetgeen betekende, dat de technischeleiders hun salaris uit 's Rijks kas ontvingen. Eerst in 1930 werd A.L.O. georga niseerd als zelfstandige vereniging en de toenmalige bestuurders waren zo bescheiden vanaf deze datum te gaan tellen. ATHLETIEK. De Bataven. Het weekprpgram- ma voor De Bataven is als volgt: Zondag voor de heren en A.-junio- ren speciale bostraining in Duynrell te Wassenaar. Gezamenlijk vertrek uit Leiden per fiets om 10.15 uur van af de Gijselaarsbank. Maandag indoor-trainingen in de zaal Pieterskerkhof, van 6 tot 7 uur voor de meisjes en van 7.15 tot 8.15 uur voor de jongens van 12 tot 17 jaar. Woensdag is er voor de dames géén bos-training. Vrijdag indoor-trainingen in de zaal Krauwelsteeg (achter Casino Theater) voor de dames van 6.30 tot 7.30 uur en voor de heren en A-ju nioren van 7.30 tot 8.30 uur. RALLYE Zondag 9tarten de 300 equipes voor de monsterrit van 3100 km fJET WEER TE MONTE CARLO is plotseling omgeslagen. Na drie maanden blauwe hemel en een heerlijk zonnetje heeft de Rivièfa een veeg van de koude golf, welke over Europa stroomt, gekregen en het verblijf op de boulevard aan de Middellandse Zee mocht gisteren, twee dagen voor de start van de rally, verre van aangenaam worden genoemd. Een koude, bijna gure wind, joeg de zware wolken langs de kust "en hier en daar viel er zelfs sneeuw. Het gevolg is, dat de meest fantas tische verhalen over de moeiiijkneden, welke de Rallyrijders ditmaal te wachten staan, de ronde doen, maar geen van de Nederlandse equipes wordt daardoor ook maar het minste gedeprimeerd. In tegendeel, elk een is vol goede moed voor een gunstig resultaat. In Italië is veel sneeuw gevallen en naar verluidt zullen de 6 equipes, die te Florence starten, en over Milaan, Bern en Luxemburg naar Nederland rijden, het lang niet gemakkelijk krijgen. Ook de route in de Franse Alpen, speciaal die voor de teams, welke Zondagavond van Monte Car lo vertrekken, is niet zo gemakke lijk als het vorig jaar. Hier en daar ligt er sneeuw en zijn de wegen glad. Zo ver de beide vertegenwoor digers van de Kon. Ned. 'Automobiel Club, de heren J. H. van Haaren en ir. J. W. van Wamelen Vrijdagavond hebben kunnen nagaan, zijn alle 37 Nederlandse equipes reeds te Monte Carlo gearriveerd, of althans in de omgeving gesignaleerd. De K.N.A.C.- officials doen hun uiterste best de Nederlandse deelnemers in alles zo veel mogelijk bij te staan. De baga gewagen van Vredesteinis ook te Monte Carlo aangekomen met veel koffers van onze landgenoten, voor raden banden en verdere gereed schappen, waarmede een uitnemende service wordt verleend. De equipe- GatsonidesBarendregt heeft ge meend het deviezenvraagstuk op ra dicale wijze te kunnen oplossen door met een kampeerwagen te komen, waarin wordt overnacht. Deze stond de gehele dag bij de Mont des Mules opgesteld, waar ijverig door talrijke teams van verschillende nationalitei ten voor de klassementsproef werd geoefend. De Rijk uit Amsterdam is gisteravond door de prins van Mo naco ontvangen. De Amsterdamse taxichauffeur en zijn teamgenoot Bijl •overhandigden een prachtige bloe- menhulde aan de vorst, welke door Aalsmeerse kwekers aan de beide Amsterdammers was meegegeven. Er gaan geruchten, dat de organi satoren dit keer de bepalingen t.a.v. de technische punten, streng zullen toep ssen, waarbij ook de brandstof clausule wordt genoemd, doch de K.N.A.C.-vertegenwoordigers zullen zich in de loop van heden met de heer Noghues en diens assistenten in verbinding stellen om te vernemen in hoeverre deze geruchten op waar heid berusten. De 4 Nederlandse teams, die te Florence starten, hebben op weg naar het vertrekpunt hun route via Monte Carlo genomen. De mederijdster van mevr. van Strien-van Hasselt zag zich plotseling genoodzaakt wegens familie-omstandigheden naar Neder land terug te keren. Te Monte Carlo bevond zich mevr. van Beeck-Cal- In onze kaart geven wij een over zicht van de route, die de Rallye rijders dit jaar hebben af te leggen. Drie dagen zal Europa in het teken van de Rallye staan. Nadat de deel nemers op 23, 24 en 25 Januari de ruim 3000 kilom'eter lange tocht naar Monte Carlo hebben volbracht, zullen op 26 en 27 Januari de wa gens worden gecontroleerd en de snelheidsproeven worden verreden. Op Zaterdag 28 Januari volgt het „Concours de comfort". Hierbij zal worden gelet op de inrichting en verwarming van de wagens, de voor de deelnemers beschikbare ruimte, de bruikbaarheid van de meegevoer de materialen en andere details. Zondag 29 Januari brengt het feeste lijke slot, de officiële prijsuitreiking en hel slotdiner. koen, de echtgenote van de befaam de Rally-rijder. Besloten werd, dat mevr. van Beeck-Calkoen als team genote van mevr. van Strien zal fun geren en in verband hiermede zal zij heden door haar man per auto van Monte Carlo naar Florence worden gebracht. De organisatoren zijn bijzonder in genomen met het record aantal deel nemers van dit jaar. Van Glasgow, Lissabon (waar geen Nederlanders starten), Monte Carlo, Stockholm, Florence en Oslo zullen Zondagavond meer dan 300 equipes vertrekken, voor een rit door een groot gedeelte van Europa over een afstand van on geveer 3100 km. Men moet van start punt tot finish met een gemiddelde van 50 km. rijde^ hetgeen wellicht voor een outsider niet zo moeilijk lijkt, maar men dient niet te ver geten, dat slechte weersomstandighe den en minder goede condities van sommige wegen door sneeuw of glad heid oorzaak zullen kunnen zijn. dat men niet zo gemakkelijk od tijd de controles zal kunnen bereiken. De genen, die te laat aan de controles verschijnen, krijgen strafpunten toe gewezen. Frankrijk zal met het groot ste percentage deelnemers starten, t.w. 28 pet. Daarop volgen Groot- ferittannië met 25 pet., Nederland met 18 en Zweden met 8 pet., terwijl ook nog eauipes van Denemarken, Bel gië, Italië, Zwitserland, Monaco, Spanje, Noorwegen, Portugal en Duitsland op de deelnemersliist staan. Waarschijnlijk zullen de Tsjechen wegens visa-moeilijkheden verstek moeten laten gaan. WANDELEN VIERDAAGSE VAN 25—28 JULI. De jaarlijkse internationale Vier daagse van de N.B.V.L.O. zal dit jaar wederom te Nijmegen worden gehou den van 25 tot en met 28 Juli a.s. NEDERLANDSE SCHAATSENRIJ DERS OEFENEN TE HAMAR Een groep Nederlandse schaatsenrijders traint op het ogenblik hard te Ha- mar, Noorwegen, voor de komende schaatskampioenschappen. Hier ziet U van rechts naar links de rijders Broekman, van der Voort, Langedijk en Huiskens tijdens de training. Alle voetbalwedstrijden afgelast Het bestuur van de Kon. Ned. Voet bal Bond verzoekt ons te willen me dedelen, dat alle wedstrijden van Zondag 22 Januari zijn afgelast. Er kan aan worden toegevoegd, dat het programma van 22 Januari naar 29 Januari wordt verschoven. Ook alle wedstrijden van de afde ling Leiden van de K.N.V.B. zijn na tuurlijk afgelast. Voorlopig Ned. elftal niet tegen Colchester Naar het A.N.P. ,yerneemt zal de oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal op 8 Februari a.s. tegen de Engelse club Colchester hoogstwaarschijnlijk niet doorgaan, in verband met het feit, dat Colches ter op die datum een belangrijke wedstrijd moet spelen. De K.N.V.B. zoekt thans naar een andere tegen stander voor het Nederlands team. HOCKEY ALLE WEDSTRIJDEN AFGELAST Naar wij vernemen zijn voor he-, den en morgen alle wedstrijden van de Kon. Ned. Hockeybond afgelast in verband met de weersomstandig heden. CRICKET Bij het begin van de derde test match tussen Zuid Afrika en Austra lië te Durban scoorde Zuid Afrika 240 runs voor het verlies van 2 wickets. De beide wickets vielen reeds voor de lunch toen de Zuid Afrikanen'nog slechts 75 runs hadden gescoord. Ro wan en aanvoerder Nourse kwamen daarna samen aan het wicket en bleven voor het overige gedeelte van de dag op de pitch. Toen de stumps werden opgeborgen was Rowan 133 not out en Nourse 64 not out. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND. Het wedstrijdprogramma voor de Leidse Biljart Bond luidt: le klas cadre Woensdag 25 Jan.: Carambole 1Spijkerbak 1; T.O.G. 1—T.O.P. 1; Carambole 2—T.O.G. 2. 2e klas cadre Maandag 23 Jan.: Morschpoort 2Morschpoort 1; Royal 1—T.O.G. 3; U.V.S. 1—Spoor tje 1; Rijnegom 1S.D.O. 1. le klas libre Maandag 23 Januari: Spijkerbak 3T.O.P. 2; Carambole 3 't Zuid 1. Woensdag 25 Januari: Royal 2 D.V.H. 1. 2e klas libre Dinsdag 24 Januari: De Heul 1Spoortje 2; Vierkantje 1 —T.O.P. 3; T.O.G. 4—U.V.S. 2. 3e klas libre Dinsdag 24 Januari: D.O.H. 1—De Hoek 1. Donderdag 26 Jan.: T.O.G. 5 Spijkerbak 4; 't Zuid 2Rijnegom 2. 4e klas libre Donderdag 26 Jan.: O.G. 1—D.V.H. 2; Carambole 4—E. M.M. 1; Drei Pott. 2Morschpoort 4. 5e klas libre Woensdag 25 Januari: Morschpoort 5S.D.O. 2; Spoortje 3 't Zuid 3; De Hoek 2Rijnegom 3; Drei Pott. 3De Heul 2. 6e klas libre Maandag 23 Januari: Flora 1Vierkantje 2. Dinsdag 24 Jan.: U.V.S. 3—T.O.P. 4. Vrijdag 27 Jan.: T.O.G. 6—De Valk 2. j 7e klas libre Maandag 23 Januari: I De Heul 3Carambole 5; 't Zuid 4 —Morschpoort 7; Spoortje 4Vier- kantje 3. j 8e klas libre Vrijdag 27 Januari: j Rijnegom 4Morschpoort 9; E.M.M. j 2Royal 3; Morschpoort 8't Zuid I 5; U.V.S. 4S.D.O. 3. Excelsior II leidt in de 2de klasse. De spanning in de 2de klasse van de Biljart Bond Bloembollenstreek is wel zeer toegenomen door de on verwachte grote overwinning van de Excelsior-reserven tegen hun plaatsgenoten LUTO. In de vorige ontmoetingen in deze dubbele competitie werd het twee maal een 62 overwinning voor LUTO, echter in de derde wedstrijd zegevierde Excelsior II met niet minder dan 80 tegen hun rivalen. De uitslagen waren: pnt. brt. h.s. gem. C. Slootbeek Exc. 150 50 20 3.— Jac. Faas (L.) 110 50 18 2.02 G. van Evck 150 36 21 4.16 66 36 13 1.83 125 22 16 5.68 78 22 26 3.54 125 46 16 2.71 101 46 14 2.19 De Wereld-skikampioenschappen te Lake Placid in gevaar? Er is te weinig sneeuw De president van de internationale Ski-federatie, kolonel Ostgaard, ar riveerde gisteren te New York, ten einde de wereldkampioenschappen ski bij te wonen, welke dit jaar in Amerika worden gehouden. Kqlonel Ostgaard toonde zich te leurgesteld over het feit, dat er zo weinig sneeuw lag in Lake Placid. We zullen eventueel de wedstrijden er gens anders moeten houden, was zijn oordeel. Hij merkte op, dat het ski springen desnoods op gepulveriseerd ijs kan worden gehouden, maar hij achtte het asoluut onmogelijk onder deze omstandigheden de 18 km. te doen houden. e afdaling en slalom zullen in ieder geval in Aspen plaats vinden, maar het verplaatsen van de Noorse nummers naar Colorado zou grote moeilijkheden en financiële offers kosten terwijl het voor de deelne mers heel moeilijk zou zijn zich bin nen korte tijd aan de geheel ver schillende atmospherische omstandig heden aan te passen. Aspen ligt na melijk op grote hoogte in de Rocky Mountains. Op de vraag wanneer Japan cn Duitsland tot de internationale orga nisatie zullen worden toegelaten ant woordde de F.I.S.-president, dat dit voor beide landen tegelijkertijd zal worden beslist en dat dit wat Duits land betreft niet eerder kan gebeu ren dan wanneer Duitslands politieke status geheel bepaald zal zijn. „Een nationale skibond moet de meerder heid van de skiërs in dat land ver tegenwoordigen", voegde hij hieraan toe, ,.en het is niet waarschijnlijk, dat een Duitse skibond zich hierop kan beroepen". BOBSLEE DUITSERS NEMEN DEEL AAN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. De internationale bobslee federa tie heeft de Duitse bond medege deeld, dat Duitse ploegen mogen im schrijven voor de wereldkampioen schappen, welke dit jaar in het Ita-, liaanse wintersportcentrum Cortina d'Ampezzo worden gehouden. A. van Dijk B. Duivenvoorde P. Duivenvoorde Th. Duivenvoorde J. de Kuyper De stand in de 2de klasse luidt nu: Excelsior 2 9 4 2 3 4329 LUTO 2 9 4 2 3 38—34 Concordia I 9 4 2 3 3636 Flora 2 Nrdw. *9 1 4 4 2745 DAMMEN L.D.V. stuit op heftige tegenstand De eerste ontmoeting om het alge meen kampioenschap van de LDDB tussen beide afdelings-kampioenen LDV en Noordwijk is thans gespeeld. Ofschoon de volledige uitslag nog niet officieel bekend is, daar bij de stand 66 nog vier partijen moesten worden afgebroken wegensen tijd gebrek, zal LDV toch uiteindelijk wel met 119 winnen. Dat het aan spanning niet heeft ontbroken, spe- éiaal aan LDV-kant, laat het cijfer- verlooo van de wedstrijd duidelijk zien. Reeds spoedig wist J. v. Schoo- ten zijn partij tegen J. Zaalberg in winst om te zetten en daarmede Noordwijk aan een nuttige 20 voorsprong te helpen, temeer daar 4 opeenvolgende remises LDV nog geen aansluiting gaf. Wel hebben zij hiervoor de- gelegénheid gehad, daar zowel P. v. d. Stel als P. v. Leeuwen hun gewonnen standen verkeerd be handelden en tenslotte met remise genoegen moesten nemen. Aan alle spanning maakte tenslotte J. Huis man Jr een einde door zijn partij te gen G. v. d. Wiel op fraaie wijze te winnen, waardoor de stand gelijk werd 6—6 De 4 afgebroken partijen staan alle gunstig voor LDV. Voor Noordwijk hangt nu veel af van de 2e wedstrijd in deze kampioens-com- petitie, welke reeds a.s. Maandag 'te Noordwijk wordt gespeeld. Weet LDV deze 2e wedstrijd te winnen dan mag zij zich kampioen van de LDDB noemen en is de tweede hin dernis naar de terugkeer in de hoofd klasse van de NDB met succes ge nomen. Echter zover is het nog niet eerst zullen de Leidenaars in Noord wijk moeten bewijzen, dat zij inder daad de juiste afgezant van de LDDB zij"n. De volledige uitslag luidt als volgt W. Heemskerk (LDV)T. Zwet sloot (Noordwijk) afgebr; J. Klinken berg—J. Bouwmeester 11; B. Sleg- tenhorstH. de Reus afgebr. Th. Uyt- tenbogaardH. Turk afgebr. J. W. Huisman Jr. G. v. d. Wiel 20, I. Te- lengJ. Peschier 11, A. Klinken bergJ. v. Houten afgebr., P. v. LeeuwenP. v. Schooten 1—1, P. v. d. Stel—H. de Vries 1—1; J. Zaal bergJ. Schooten 02. „D.E.S." (Voorschoten). Voor de competitie van de 2e klasse L.D. B. B speelde D.E.S. 1 haar laatste competitiewedstrijd tegen N.D.C. 1 uit Nieuwkoop. De Voorschotenaren hadden aan een gelijkspel reeds vol doende om zich van de le plaats te verzekeren. N.D.C. bood echter ge duchte tegenstand en eerst na een zeer spannende strijd, waarin en kele Voorschotenaren door grove blunders punten verspeelden, ein digde de partij in een gelijkspel en legde D.E.S. 1 dus beslag op de eer ste plaats. Voor deze jonge vereni ging, die voor het eerst aan de com petitie deelnam, een heel mooi re sultaat. De uitslagen luiden: S. v, d. Meij (D.E.S.)—J. Ravens- bergen (N.D.C.) 20; J. van Bern- In een der vorige rubrieken be loofden wij uitvoeriger terug te ko men op de bekende Grünfeld-ver- dediging van het dame gambiet. Een zeer grondig onderzpek van deze openingstheorie van de Grünfeld- variant heeft Lod. Prins verricht en vastgelegd in een boek. De variant is ontstaan uit een streven zwart meer kansen te verschaffen dan in het ge wone Oost-Indische systeem (1. d4, Pf6; 2 C4, g6; 3 Pf3, Lg7; 4 Pc3 d6; 5. E4 enz.) Meester Grünfeld constateerde, dat wit alleen tot het sterke centrum c4-d4-e4 kon komen door de zet 4. Pc3. En juist dank zij die zet vond hij de methode om aan zwart een veej actiever aandeel in de Indische opening te verschaffen. Want op 4. Pc3 antwoordde Grünfeld nu 4 d7d5! Stond het paard nog niet op c3 dan zou zwart van de zet d7d5 nadeel ondervinden. Bijv. 1. d4, Pf6; 2. c4, 96; 3. Pf3, d5; 4. cxd5, Pxd5 en nu 5. e4 met tempo winst. Op 5. cxd5, Pxd5: 6. e4 in de Grün- feld-variant zou zwart op c3 kunnen ruilen. De ontwikkeling van de raads heer f8 naar g7 houdt in het ken merk dezer opsteling n.l druk op de zwarte velden e5 en d4. Deze druk zal zwart trachten te vergroten door c7 (c6)c5 e spelen. De kenmerken de stelling voor de Grünfeld-variant is dus; I t -t I i i i i i i A c A AA tg 5 BCD F G H Welke stelling ontstaat na de zet ten: 1. d2di, Pg8—f6; 2. c2c4, g7g6; 3. Pblc3, d7—d5. Er zijn nu verschillende methodes voor wit om nu voort te zetten; A.4. c4xd5 een voortzetting waarna zwart een volkomen gelijk spel kan verkrijgen. B.Lelg5 waarna verwikkelin gen ontstaan, die vaak in wis nadeel uitlopen. C.4. Lelf4 mogelijk de sterk ste voortzetting. D.4. Pglf3, Lf8g7 en nu 5. e2e3 met gelijk spel voor zwart of E4. Pglf3, Lf8g7 en nu 5. Ddlb3 mogelijk de meest toegepas te variant welke wit de beste kan sen op enig openings voordeel ver schaft. Aanvankelijk wist zelfs de uitvin der van het „nieuwtje", Grünfeld zelf, niet welke mogelijkheden zijn methode inhield enhij verloor ver schillende partijen Zodat men, met c4xd5 enz. meende voor wit voldoen- melenN. van Lith 20; P. Hak kerD. Koole 02; G. WeggenG. de Rooy (res. 20; J. RotmanH. Niezing 02; G. H. Oostergoo—H. van Lith 11; K. Ju (res.)W. Korver 11; W. H. J. JuI. J. Koo le 0—2; F. Schild (res.)M. Jansen (res.) 2—0; C. G. Sirag (res.)J. Jansen 02. Totaal 1010. Geen Belgen in de Ronde van Nederland De Ronde van Nederland 1950 kampt met geweldige moeilijkheden. Nauwelijks is de eerste hindernis ge nomen, of een tweede doet zich voor. mu blijken er zich plotseling weer moeilijkheden voor te doen met het aanwerven van buitenlandse renners, omdat het schijnt, dat men geen Belgen zal kunnen krijgen. Zoals men weet, staat de Ronde van Nederland op de internationale wielerkalender van 20 tot 29 Mei, een datum, waarop de organisatie recht meent te kunnen doen gelden, daar zij ook het vorig jaar rond deze tijd de Ronde gehouden had. Bij de voorbesprekingen te Milaan had echter België beslag gelegd op deze data en wij hebben er inder tijd reeds op gewezen, dat er geen enkele Nederlander aanwezig was om daartegen te protesteren. Deze data werden op de vergadering aan de UCI zowel aan Nederland als aan Belgi toegewezen. De Ronde van België begint dus ook op 20 Mei. zodat de kans erg groot is, dat geen enkele Belgische renner in de Nederlandse ronde kan verschijnen. Daarom is een drietal af gevaardigde van de Stichting Ron de van Nederland naar Brussel ge gaan om overleg te plegen met de Belgische wielerbond. Maar deze bleek niet bereid te zijn hoewel de Ronde van België eveneens een particuliere onderneming is een ploeg van Belgische renners aan te wijzen voor de Ronde van Neder land. De Stichting zal zich nu beraden wat haar naar aanleiding van het Belgische besluit te doen staat. „Alg. Dagblad". Swift Combinatie Zondag wordt in de omgeving van Kraantje Lek een „cycle cross" verreden, georgani seerd door de Haarlemse sportclub „De Kampioen" De navolgende ren ners zullen de Swift-kleuren verde digen: J. v. d. Fits, C. v. d. Poel, P.. Bouthoorn, B. Kruit, Jac de Jong, B. v. d Meer, J. Slingerland, J. Vermeu len, K. Post, A. Vermeulen, D. Nieu- wenburg en M. Laken. de tegenspel te krijgen. Een illus tratie van variant A. is de volgende partij Wit; Dr N. Vidmar; Zwart: Dr A. Aljechin. Tournooi te Nottingham 1936. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, g7— g6; 3 Pbl—c3, d7d5; 4 c4xd5, Pf6x d5; 5. e2—e4, Pd5xc3; 6. b2xc3, c7— c5. De zet, die volkomen in overeen stemming is met de kenmerken der opening. 7. Lel—e3, Lf8g78. Pgl—f3, Pb8 c6; 9. Ii2—h3! gericht tegen Lg4. Een belangrijke zet. g00; Ddl—d2, Dd8a5 verhinderen Lh6; 11 Lflc4, c5xd4; 12 c3xd4; Da5xd2f 13 Kelxd2, Tf8d8. De witte koning staat niet erg veilig. Toch is hier moeilijk gebruik van te maken.) 14. Lc4d5! Lc8d7 (op 14.... Pxd4; 15. Lxd4 e6; 16 Lxeö. Maar op 14. Pxd4; 15 hxd4, e6; 16 Lxg7 Kxg7; 17 Pd4, exd5; 18. e5 staat zwart slecht). 15. Tal—bl, e7—e6; 16. Ld5—c4, Ld7e8; 17. Kd2—d3, Ta8—c8 (op Pxd4 volgt nu Pxd4, e5 en dan Ld5) 18 Thl-cl niet 18 Tblxb7 wegens Pa5 18Pc6a5; 19. Lc4—b5, Tc8x cl; 20. Le3xcl, Pa5c6; 21. Lelg5, f7—f6; 22. Lg5—e3, b7—b6; 23. Kd3 e2, Pc6e7 en de partij werd re mise gegeven. Oplossingen- III: 1 De2xe7f, Dc7xe7; 2. Tdl— d8, Lc6e8; 3. Td8xe8 mat. IV: l....Dh5xh3; 2. g2xh2, Pe4— f2; 3. Khlgl, Pf2xh3 mat A BCDE FG H Wit aan zet geeft mat in vier zetten. I I 4 i i f i X m. i X s I X i k M Tf ■£m A H1A i A g a A BCDE FG H Wit geeft mat in acht zetten. Wat lezers schrijven Veel beloven en weinig geven Tragi-comedie voor kleine zelf standigen in drie bedrijven met epi loog. Auteur onbekend. Plaats der handeling: Den Haag. le en 2e bedrijf: één der kantoren v. h. Ministerie v. Sociale Zaken. 3e bedrijf: vergaderzaal der Twee de Kamer der Staten-Generaal. Het stuk speelt in de tegenwoor dige tijd. Tijdsverloop tussen elk bedrijf ongeveer één uur. Personen: het ministerie; enkele leden der Rekenkamer en de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Korte inhoud van het stuk. In het eerste bedrijf wordt door de minister een commissie benoemd om de wenselijkheid en de moge lijkheid te bestuderen om te komen tot een regeling ter verstrekking van kinderbijslag aan kleine zelfstandi gen. In het tweede bedrijf brengt bo vengenoemde commissie een rapport uit, hetgeen door de minister wordt bestudeerd en als van onwaarde wordt teruggezonden, waarna een nieuwe opdracht volgt. In het derde bedrijf worden en kele K.V.P.-leden der Tweede Ka mer rumoerig en houden krachtige redevoei'ingen, waarna de minister een toezegging doet, welke de ge moederen enigszins bedaart. Slot van het derde bedrijf. Het stuk lijkt me, na doorlezing, een prul. Hoe kan een goed auteur het verzinnen, om een minister en kele leden van een Rekenkamer te laten benoemen, welke een jaar of langer nodig hebben om rapport uit te brengen? Er wordt in dit stuk veel te veel geredeneerd. De epiloog moet nog geschreven, doch gezien het stuk zelf, heb ik daar geen hoge verwachting van. Temeer, daar de Pers (de Pers?? Red. L.Crt.) de auteur 't idéé aan de hand doet, om de minister slechts aan die kleine zelfstandigen kinder bijslag te laten verlenen met een maximaal jaarinkomen van f 2000. Wanneer de auteur zulke onzin in zijn epiloog zou verwerken wordt het hele stuk een klucht, waarom menigeen zal lachen behalve de kleine zelfstandigen met een groot gezin. J. P. M. De inzender spreekt van 2000 gld. als grens. Er zijn ook geruchten, vol gens welke de grens 1800 is. Door die geruchten wordt intus sen gedemonstreerd hoe droevig de financiële toestand is van kleine zelfstandigen die er, naar 't schijnt, velen zijn; anders zou er toch niet een wet gemaakt worden die met een vaak groot gezin moeten toekomen met 1800 gld. per jaar (nog geen 36 gld. per week), tot op heden zonder kindertoeslag, en aldus hun zelfstandigheid moeten handhaven. Die inkomengrens is zó laag, dat men amper meer kan spreken van kleine zelfstandigen. Red. L.Crt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7