Stondam het £eiche Me*enp£an Regeling voor gedemobiliseerden PERSSPIEGEL SATERDAG 21 JANUARI 1950 BE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Dagelijks ervaren we hoe uiter mate actueel dit probleem is. De belangstelling leeft in het bizonder in de agraiische kringen, maar even eens in andere bevolkingsgroepen heeft deze kwestie de ruimste aan dacht. We menen er goed aan te doen om een tweede artikel ter al gemene voorlichting aan dit alles te wijden. In onze eerste uiteenzetting (Za terdag 17 Dec. '49) werd stelling ge nomen tegen het voorgenomen plan om 114 h.a. werkelijk goed weiland onder de gemeente Warmond, uit te zuigen en tot een meer te brengen jiïet een diepte van 2030 M. Op economische gronden en berekenin gen werd aangetoond, dat deze plan nen in feite geen bezuinigingen van de voorgestelde 10 millioen inhiel den, maar een beduidend verlies voor de gewestelijke en de nationale economie opleverden, zelfs nog als de voordelen van deze zandwinning er in verdisconteerd werden. Sinds dien zijn we in onze mening slechts gesterkt, door vele besprekingen en onderzoekingen. De plannen waren reeds ver gevorderd. Het feit dient geconstateerd te werden by onze trip door en over en langs de voorraadplaatsen in het woeste binnen-duinlandschap. Aan de zandhonger kan niet alleen veel vuldig voldaan worden, maar als voordelige zijde is daarbij nog een beduidende hoeveelheid broodnodig cultuurland bij te winnen. Wij kun nen een dergelijke onderzoekings tocht voor alle personen, die over de plannen mede moeten oordelen, by- zonder warm aanbevelen. Moeten wij dit „Leidse Meren - plan" apart en op zich zelfstaand beschouwen? Wij zijn de vaste mening toege daan, dat dit plan niet alleen op zich zelfbezisn moet worden. Df gevraagde zandhoeveelheid van 12.000.000 M3 zal dienen om in de behoefte van de eerste 10 jaar te voorzien voor de spoorwegen, voor de plaatsen Leiden en Alphen a. d. Rijn, voor de Provincie en voor hel Rijk. Tal van objecten kunnen er dus mede tot stand worden gebracht. Zeer urgent zijn nog maar een paar aangevangen objecten. De rest is dus nog reserve voor de verdere toe komst. Deze ramingen berusten me de op tal van voorlopige plannen, ideeën en voornemens met alle kan sen voor wijzigingen en verande ringen. Vooral door toedoen voor j miteu. vuuiai uuui lucuucu vuvi worden, dat deze plannen al goed- d planologische Dienst moeten de- rloolr iiroa mamn nm WPTKPl 11K- deels op weg waren om werkelijk-zg ruimer verband heid te worden. Deels waren de|_.ji ge- rv I zien worden. Tal van plannen „staan gronden reeds gekocht. De Ag -1 Qp stapep' en wedijveren onderling sche Commissie en de Planolo& s in urgentje ^y de tot standkoming Dienst hadden er al hun fiat a hn financiële uitvoermogelijkheden, gegeven. Ik wil m het midden late nz ^aar vooral voor de aerarische in hoeverre de agrarischegommiss e- belangen er meer verband en sa- leden de besprekingen al of niet _nnt,«_n rion mai ïmrmnoH «mrrit leden de besprekingen hebben meegemaakt, of zijn geïnti mideerd door cij'^rs, voorstellingen en berekeningen tijdens de bijeen komsten. Zeker is, dat het Leidse Merenplan onvoldoende de aandacht heeft gehad van de agrarische des kundigen bij de voorbereiding en het tot stand komen van dit plan. Van voorafgaand degelijk onderzoek is jammer genoeg geen sprake ge weest. Het heeft weinig gescheeld of de getroffen boerenbevolking was voor een voldongen feit geplaatst. Zakelijk en nuchter hebben wij onze gedachten en berekeningen aan het papier toevertrouwd en, naar ik meen, op de meest juiste tijd, zon der met ierr/and of iets in overleg te treden. Wij hadden bij dit alles maar één doel, n.l. om de belangen van de plattelandsbevolking te dienen. Het schhnt, dat het artikel een gun stig onthaal heeft gevonden en dat het reeds van nut is geweest om de ze plannen nader te bezien en te bestuderen. We zullen nu mede blij ven ijveren tot eenherzienmg van deze plannen. Nodeloos opoffe ren van goede cultuurgrond achten wij niet meer of minder dan een na tionale r?mn! De bedoeling van dit tweede arti kel is om verdere bouwstoffen bij te dragen tot een andere en o.i. be tere oplossing, om op een econo misch verantwoorde wijze de „zand honger" te stillen van stad, provin cie en Rijk. Betere paraatheid op heden. Het bekende spreekwoord: „Beter ten halve gekeerd, dan geheel ge dwaald". heeft z'n juistheid in deze kwestie weer eens ten volle bewe zen. Hoe dan ook, de aerarische voormannen zijn op heden naraat ge worden. Hst parool luidt: Geen cul tuurland mag opgeofferd worden als er nog andere mogelijkheden tol zandwinning aanwezig zijn. In alle instanties en bestuursorganén dient dit standpunt verdedigd te worden, 't Is eenvoudig de nationale zaak en het aleemeen belan<? behartigen en lielDen bevorderen. Het eerste plei dooi is reeds gehouden in de verga dering van de Provinciale Staten. Wel laat, maar.nog niet tè laat! De aerariërs tonen hun ware hardnek kigheid en doorzettingsvermogen pas na een k^ine achterstand. Let maar op hun daden! De commissie van menhang dan wel vermoed wordt. Als voorbeelden zijn te noemen: het verkrijgen van uitbreidingsmogelijk heden voor de grote steden (plan Dudok Den Haag!), de aanleg van nieuwe snelwegen, het vliegveld Valkenburg met zijn uitbreiding, het tot stand brengen van betere re creatieoorden, het bevorderen van watersport, het bevorderen van na tuurschoon. Hoeveel land- en tuin- bouwgrond moet aan dit alles niet ten offer vallen? De beste en vooral niet te vervangen gronden moeten op de eerste plaats gevrij waard worden. Bij concurrerende overwegingen worden dan andere gronden soms losgelaten. Hierin zit een verklaring voor het feit dat de Broekpolder en de Zwanenburger- polder bijna zijn verloren gegaan. In de provincie Zuid-Holland zal dus wel het een en ander tot uit voering komen. Dit dicht bevolkte gewest vraagt steeds meer ruimte voor bebouwing, enz. De steden groeien aan elkaar. Practisch kan gesoroken traan word' „stad-Zuidholland". De behoefte aan goede ontspanning vraagt mede om onlossingen, als eis van sociale voor zieningen. Niemand zal deze doel Hr.den negeren of tegenwerken. Maar zoveel te klemmender wordt het om in gemeen overleg, met af weging van alle belaneen, coördine rend en planmatig tot een goede ot>- zet te komen en tot een doelmatige uitvoer'ng. In dit overleg zullen de agrarische belanden terdege tot gelding moeten worden gebracht. De bestaansmoge lijkheid voor velen, de voedselvoor ziening, de export van producten, etc. zijn er primair bij betrokken. Daarvoor ijveren we en roepen de agrariërs op tot saamhorigheid en activiteit. Gelukkig is er nog ruimte om veel, zelfs zeer veel, van boven staande verlangens en plannen tot stand te brengen. Er zijn zelfs mo gelijkheden om misschien net zoveel cultuurland bij te winnen in de oro- vincie, als er strict nodig oogeofferd moet word°n in de n=aste toekomst. Laat ons dit eens wat nader bezien en overzien. eens 2 m afgezand worden ter ver krijging van 400.000 m3. 4. In 't Langeveld te Noordwyker- hcut ligt ruim 150 h.a., met gemid deld 2 m zand, wat dus 3.000.000 m3 kan voortbrengen. 5. De Noordzij polder ter grootte van 500 h.a. kan 75 cm verlaagd worden, om beter cultuurland te verkrijgen en kan bijdragen met 3,5 millioen m3 zand. 6. Aan de Goweg te Noordwijker- hout is aanwezig een oppervlakte van 2530 h.a., met een hoogte van 2 a 3 m., met een zandhoeveelheid m zeker 500.000 m3. 7. Aan kleinere objecten in die omgeving is in totaal ook nog wel 500.000 m3 zand te verkrijgen. 8. Te Lisse aan de Loosterweg is 20 h.a. af te zanden tot naar ruwe schatting 2 a 300 000 m3. In de streek VoorhoutRijns- burg is pl.m. 50 h.a. te verlagen met een halve meter. 10. In de Binnenplaats te Katwijk- ligt pl.m. 50 h.a. cultuurland wat met 1 m, verlaagd kan worden om er be tere bouwgrond van te verkrijgen. 11. In de Pan te Katwijk ligt mo gelijk 100 h.a. met een hoogte van 1015 m. 12. Hoeveel zand zou er nog niet te verkrijgen zijn in het Wassenaar- se slag? 13. In Wassenaar zijn duingedeel ten die 4H km. diep zijn. Hoeveel zandmateriaal ligt daar nog niet in voorraad zonder afbreuk aan de zee wering en aan het natuurschoon te doen? Laten we slechts een klein ■oorbeeld hier kiezen. Het Hertenkamp is een stukje duin onder Wassenaar. Tot afzenden i3 vroeger toestemming verleend van een gedeelte van 300 m. diep en 225 m. breed. De hoogte van het duin bedraagt hier 30 m. Dit kleine ge deelte kan leveren dus ruim 2.0CO.OOO m3 zand. De toestemming tot af zan den is echter ingetrokken. Wij vra gen ons af waarom? Dit nog te meei, omdat: a. Het duinterrein ter plaatse 4J4 km diep is, dus gevaar uitgesloten is. b. Natuurschoon kan niet als reden gelden, want het aantal bomen zyn op 2 handen te tellen. c. Als recreatie-oord mag het niet benut worden, want het is verboden terrein. d. Voor de Haagse Waterleiding is het ook niet van betekenis door de afstand van V/2 km hiervan en het terrein bezit zelf een afwatering op Rijnland. Met bovenstaande terreinen is de zandvoorraad nog wel niet uitgeput. Wij menen echter op meer dan vol- dende m3 de aandacht gevestigd te hebben voor allerlei doeleinden in de toekomst. Tevens kunnen er de honderden h.a. cultuurland mee ge wonnen en daarnaast nog honderden h.a. land tot hogere cultuurwaarde opgevoerd worden. Met opzet hebben wij het binnen- duingedeelte van de Amsterdamse Duinwaterleiding maatschappij ter grootte van 4000 h.a maar buiten beschouwing gelaten. Alleen vragen wij ons ter loops even af, of het wa ter uit de verschillende laag gelegen gronden en het water uit het IJsel- meer, dat met zoveel kosten uitge- malen moet worden, niet benut kan worden voor de watervoorziening van de hoofdstad. Misschien kan dan over die 4000 h.a. in de toekomst nog eens even gedacht worden. Zou een klein gedeelte voor recreatie-oord dan niet dienstig zijn? Andere tij den geven andere noden en men sen. Onze conclusie mag derhalve weer ziin. dat er volop zandmateriaal is te bemachtigen met uitbreiding en verbetering van cultuurland. Opof feren van landbouwgrond is voor de zandhonger voorlopig nog niet no dig. De zandzuigerij mag dus wel herzien worden! Voorlopig houden we dan nog de zandondergrond uit de meren voor een reserve voor la ter. Een voorname vraag is nog: Wordt dit duinzand niet te duur? Zyn we goed ingelicht, dan zal het zand wat uit de polders te Warmond gezogen 'moet worden, bij net spui ten op het werk een kostprijs heb ben van nagenoeg 1,50 per m3. Het duinzand zal in het werk gele verd ongeveer 2,50 per m3 moe- kosten. De hogere kosten van WEDEROPBOUW IN DEN HELDER De marinebasis Den Helder be hoor tot de lange rij plaatsen, die tij dens de bezetting ernstig hebben ge leden. Thans zijn er weer geheel nieu we wijken verrezen, die grotendeels uit montage woningen bestaan. Een kijkje van een toren af op een nieuw gebouwd gedeelte van Den Helder. De werkgeversorganisaties in het taxi- en huurautobedrijf hebben be sloten het loon van de chauffeurs met twee gulden per week te verho gen, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. Binnenkort zullen onder leiding van de commissie- - Berger besprekingen tussen werk- f 1,—, die vooral in de vervoerkos- geVers en werknemers aanvangen ten zyn gelegen, worden geheel en i over maatregelen tot verhoging van al goed gemaakt, door de opbrengst j de arbeidsproductiviteit, van het verkregen cultuurland en de meeropbrengst van de verbeter de cultuurgrond. Voor het natio- naal-inkomen blijft er dan nog wel een beduidend surplus over. De samenwerking van deze mo gelijkheden om alle belangen *e dienen is dus de enig juiste en eco nomisch de best verantwoorde. Die manier moet bereikt worden. C. P. VERGOUWEN, Voorhout. Aanmelding bij vroegere werkgever Cursus in Rijkswerk plaatsen De gedemobiliseerde militair er zullen er ongeveer 7000 per maand uit Indonesië komen heeft het recht bij zijn vroegere werkge ver terug te ker^n, ook al werd de arbeidsverhouding verbroken. Voor waarde is dan evenwel, dat hij vóór zijn mobilisatie ten minste 90 dagen onafgebroken in dienst van deze werkgever is geweest en dat hij zich, na de demobilisatie, binnen één maand bij hem aanmeldt. Wanneer de gedemobiliseerde zon der overleg met het gewestelyk ar beidsbureau van deze mogelijkheid geen gebruik maakt, verliest hij als gedemobiliseerde de gebruikelijke voorrechten, zoals wachtgeld en voorrang bij aanstelling in een ande re werkkring. De gedemobiliseerde mag dus niet, Ijsvermaak geeft ruwe buid PUROL verzacht-geneest nisterie van Sociale Zaken de moge lijkheid geopend, een cursus op de rijkswerkplaatsen te volgen. De opleidingstijden van deze cur sussen die zich uitstrekken over deeen dan tijdelijke vergunningen ver- TABAK VOORTAAN ALLEEN IN SIGARENWINKEL EN CAFé. De minister van Financiën stelt paal en perk aan de verkoop van ta baksartikelen buiten de bedrijven van de gevestigde kleinhandelaren. Dit blijkt uit een instructie aan de directeuren van 's Rijks be'astingen. In hotels, café's en restaurants mag men voortaan slechts bij wijze van dienstbetoon tabaksartikelen aan zijn gasten verkopen. Hiervoor wor metaai- en bouwvakken, zijn afhan kelijk van de omvang van het be roep. Zy variëren van 4 tot 9 maan den. Vergoeding. Voor de gedemobiliseerde cursist, zo deelde men ons mede, is een gun stige financiële regeling gemaakt. Gedurende zijn opleidingstijd ont- strekt. Het kwam namelijk voor, dat caféhouders door middel van raam biljetten en dergelijke tabaks waren aanprezen. Dit is voortaan onmoge lijk. Tot vreugde van de kleinhan del, want de sigarenwinkeliers voel den deze concurrentie van de café's, vooral na sluitingstijd, als oneerlijk. Bovendien mogen aan consumptie tenten, automatieken, snelbuffetten, cafetaria's, ijssa'ons en strandten- MINISTER TUSSEN EERSTE EN TWEEDE KAMER De Tijd schrijft: De Eerste Kamer heeft bij de be handeling van de wijziging van de Lager Onderwijswet een motie ge baard, door practisch alle fracties gesteund, waarin wordt uitgespro ken, dat er zowel behoefte bestaat aan algemeen vormend lager onder wijs na het zesde leerjaar (hetzij in scholen voor V.G.L.Ohetrij in het zevende en achtste leerjaar van scholen voor G.L.O.) als aan voor bereidende klassen aan ambachts scholen en lagere land- en tuinbouw scholen, en waarin zij voorts als haar vertrouwen uitspreekt, dat de redering de instelling van voorbe reidende klassen aan laatstgenoemde onderwijsinstituten zal bevorderen. De Tweede Kamer heeft ook een motie gebaard, waarin wordt uitge sproken, dat het experiment met de voorbereidende klassen aan am bachtsscholen en land- en tuinbouw scholen niet moet worden uitge breid. Eerste en Tweede Kamer zijn dus lijnrecht met elkaar in strijd, en de minister van O., K. en W. zit daar tussen. Hij kan nu twee kanten uit, maar welke kant hij ook uitbaat, hij zal met een van beide partijen in botsing komen. Men mag dus be nieuwd zijn naar wat minister Rut ten nu in de toekomst zal doen. Waarschijnlijk zal hij, zij het be hoedzaam. verder gaan met zyn eigen politiek. En daarbij moet men bedenken, dat die motie van de Tweede Kamer hem van meet af aan niet best heeft gelegen. Voorts moet men bedenken, dat in de Tweede Kamer, ook in de fracties, verdeeld heid over deze zaken heeft geheerst, die tengevolge van bezweringen en belezingen slechts weinig tot uiting is gekomen. De Eerste Kamer echter was zeer eensgezind. Het is niet moeilijk te vermoeden hoe de minis ter zal koersen. aldus werd ons van bevoegde zijde - verzekerd, om ongegronde redenen Mogelilkhedeii tot zandwinning enzjj h vergooien. Er kunnen uitbreiding van cnltnnrgrond: zjch uiteraard omstandigheden voor- In ons eerste artikel noemden wy iuw weg enkeie voorraadplaatsen voor prima bruikbaar zand. Nauw keuriger is de aandacht te vestigen uit Warir.'ond werkt op he- op de volgende „vindplaatsen' verweer den ook op volle toeren. Wij hebben alle respect voor voorzitter Ver<?eer. die zijn volle persoon belangeloos heeft ingezet om het kwaad te ke ren. Door kleine tegenvallers in de aanvang heeft hij zich niet laten ontmoedigen; hij zet door met zijr commissieleden tot deze grote opper vlakte weidegrond behouden is! Ver baasd en stil stond hij te kiiken en te overwegen bij de enorme hoeveel heden duinzand, die hem getoond 1. Aan stortgrond ligt langs het Oosterkanaal van de Amsterdamse Duinwater maatschappij 3 a 4 mil lioen m3 zand, wat graag verkocht zal worden, omdat het overlast ver oorzaakt. 2. Het voormalig vliegveld Voge lenzang ter grootte van pl.m. 40 h.a. kan 2 m. verlaagd worden door af- zanding, wat oplevert 800.000 m3. 3. Wassergeest te Lisse met een oppervlakte van 20 h.a. kan even- doen, waardoor het niet goed moge lijk is, bij de vroegere werkgever te rug te keren. De beslissing hierover ligt evenwel in handen van de di recteur van het gewestelijk arbeids bureau, die daarbij wordt terzijde gestaan door een onafhankelijke commissie van advies. Voorzitter van deze commissie is iemand uit het gemeentebestuur en voorts zijn er in vertegenwoordigd de drie er kende vakcentralen en de werkge versorganisaties. Voor de ongeschoolde gedemobili seerde, die bereid en in staat is een vak te leren men schat hun aan tal op ruim 10.000 heeft het mi- vangt hij een vergoeding, die 90 pro-1 ten geen tijdelijke, tabaksvergunnin- cent bedraagt van het loon. dat hij als geoefende op zyn leeftijd in het gekozen beroep kan verdienen. Bo vendien kan hij zijn reiskosten ver goed krijgen, indien heen en weer reizen onvermijdelijk is. Zelfs is er de mogelijkheid om in aanmerking te komen voor een pensionvergoe ding in die gevallen, waarin heen en weer reizen uitgesloten i*. Voorts heeft het ministerie van Sociale Zaken de mogelijkheid ge opend, een toeslag te geven aan be drijven, die gedemobiliseerden in staat stellen, in hun bedrijf een be drijfsopleiding te volgen. De trai ningstoeslag varieert van f 300 tot f 500 per gedemobiliseerde werkne mer. Hij wordt uiteraard uitgekeerd aan de werkgever, die zich daarvoor in verbinding moet stellen met het gewestelijk arbeidsbureau. „Vrije Volk". gen meer worden afgegeven. Aan de controlerende ambtenaren van de tabaksaccijnzen is opgedragen scherp te waken tegen verkapte ne ring in tabaksartikelen. DOOD KIND AANLEIDING HELDERS DRAMA. Het drama in Den Helder is naar alle waarschijnlijkheid opgelost. Dr. J. P. Hulst uit Leiden heeft bij zijn sectie op de stoffelijke overschotten van de vacier en moeder en hun an- derhalfjarig dochtertje, die Woensdag dood in hun woning werden gevon den, geconstateerd, dat het kind door een hersenafwijking een na tuurlijke dood is gestorven. De justi tie neemt nu aan dat de man, J. L., radeloos geworden door de dood van zijn kind, zijn vrouw en daarna ook zichzelf van het leven heeft beroofd. Zij heeft het onderzoek gesloten. BEURS: BELANGSTELLING VOOR CULTUURBANKEN Een rustig vaste stemming ken merkte gisteren de effectenmarkt waarmede de sedert het begin van dit jaar aan de dag getreden betere tendens werd geaccentueerd. De om zetten benaderen de 2 millioen gul den en het publiek blijkt weer iets meer aandacht aan de beurs te wij den. Na een rustig begin ontstond plotseling grote belangstelling voor Koloniale bank en Indische bank. De suikerfondsen blijven eveneens aandacht vragen en het waren van daag vooral de vorstenlanden, die in koers stegen. De overige cultuur waarden hadden een rustige markt, maar wisten het vorige koerspeil ruimschoots te handhaven. Een andere afdeling die zich in een vaste stemming blijft verheugen, is de scheepvaartrhoek. men heeft over het algemeen goede verwach tingen omtrent de resultaten der scheepvaart maatschappijen in het afgelopen boekjaar. Bankaandelen waren vast gedisponeerd, speciaal Rotterdamse Bank, die 2 pet verbe terde op de aankondiging van on veranderd 9 pet dividend over 1949. De Amerikaanse fondsen waren niet veel veranderd. Het gemiddel de agio was vandaag 8 pet. De Ne derlandse staatsfondsen hadden een vaste markt. föe zitaeten AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 50) Op het ogenblik van de panne zat mevrouw von Turnwald alléén in haar kamer. Die dag had op Drobny het verlovingsfeest plaats. Alvorens er heen te gaan, hadden Roland en Vera nog eens gepoogd, hun moeder over te halen, het feest bij te wonen maar zij had beslist geweigerd. Ik zal in de geest by je zijn kin deren; maar gunt mij de rust, waar aan ik zo dringend behoefte heb, antwoordde zij. Denkt vandaag niet meer aan mij en weest opgeruimd en gelukkig. Treurig te moede hadden zij zich verwijderd.... Nu zat mevrouw Von Turnwald eenzaam in haar kamer en liet de vrye loop aan haar sombere gedach ten. Daar trad de kamenier binnen, met een brief in de hand. Een jongen heeft hem zoeven gebracht. Mevrouw wordt verzocht, hem onmiddellijk te lezen. Goed, antwoordde mevrouw von Turnwald. Wees zo goed Katrine een weinig té helpen by het inma ken van de aardbeien. Zij heeft erge hoofdpijn en het werk kan niet goed uitgesteld worden. Geef haar nog een poeder uit het blauwe doosje, dat op m:jn nachttafeltje staat. Weest gei ust mevrouw, ik zorg vooi alles. De kamenier verwijderde z"-h Mevrouw von Turnwaid opende "'ij onverschillig de brief. Waai schijnlyk weer een bedelbrief, zoals zij er iedere dag kreeg. Natuurlijk zou er een gunstig ant\yoord volgen Maar reeds by de eerste woorden werd zij akelig wit en begon te be ven van het hoofd tot de voeten. Dierbare Moeder, Het werd donker voor haar ogen. Maar zy deed zich geweld aan, over won ten dele de eerste en verschrik kelijke ontroering.... Zij moest le zen, zy mocht thans niet m^er in zwym vallen. En zy las: Dierbare Moeder, Wilt u een ongelukkige wiens hart vol berouw is en die zwaar geboet heeft, een wederzien gunnen, voor dat hij opnieuw de weg der balling schap inslaat? Heimwee en smarte lijk .onweerstaanbaar verlangen dreven mij naar de Heimat. Ik kan niet vertrekken zonder u nog eens gezien en uwe vergiffenis verkregen te hebben. Wilt u barmhartig zijn, kom dan onmiddellijk naar de uitgang achter in het nark, waar ik u wacht. Ik weet, dat ik geen recht heb om het huis der fam.ue von iurnwald tot welk ik niet meer behoor, te betre den en althans op dit punt wil ik mijn woord houden. Alleen u wil ik nog éénmaal zien. Draag de brief in de hand, wanneer u komt, opdat ik reeds van verre zie, dat u komt als moeder en opdat ik de moed vind u te naderen. Uw ongelukkige zoon ULRICH Als verlamd, niet in staat om te denken blyft mevrouw von Turn- v éJd enige minuten roerloos zitten. Maar plotseling vaart haar een sterke rilling doer het lie1'.cam; een schittering trilt over haar leek ge laat; onbeschrijfi jubel overstelpt haar ziel. Hy is hier. Hij heeft ie weg tot baar gevonden Zijn hart venuigt raar haar, zoals te< hare naar hem verlangd. Al het andere Is verdwe- ren, weggevaagd G~en zw.-'em van .vantrouwen meer in haar, li*.: de minste herin- rering aan Hompels waarschuwing, au» de twee rn'dukte aanslagen op hrar leven. Hoe zou zij nu ook kunnen den- ben aan dingen, welke enig verband ideze voor liefde en smachtend verlangen gesc-.reven brief zouden kinnen houden Zij weet enkel dat haar kind wacht, dat zij het wil zien.... moet z'en. Hoe goed dat zii alleen is Roland er. Vera afwezig, de k menior in de kt uken. Niemand komt zij tegen, noch in huis noch in het park De brief diaagt zij als een witte vredesvlag in bear hand. Bui'en is het nog 1' :ht, a1 een tussen bomen en stru.ken bargt een lichte schemering. Ergens in de verte kweelt zacht een nachte gaal; overal elders heerst diepe stil te. Aan de ingang van het park staan rechts en links grote jasmijnbossen, overdekt met witte geurige bloemen In de schaduw van de jasmijn aan de linkerkant staat onbeweeglijk 'n man. Mevrouw von Turnwald krijgt hem in het oog, beeft geweldig, haar hart begint ontstuimig te kloppen. Waarom komt hy haar niet met uitgebreide armen tegemoet geijld? Durft hij niet Zij gevoelt iets dat naar teleurstelling zweemt. Zij verhaast haar tred, loopt bijna, zwaait de orief. Hij komt een paar schreden vooruit, zij is bij hem. Ulrich. Zy deinst terug, Zij heeft in een vreemd gezicht gestaard. In een ge zicht, welks uitdrukking haar met schrik vervult. Een koud spotachtig wreed gezicht Zij wil een kreet slaken, maar hij heeft zich reeds op haar geworpen, haar tegen de grond gesmakt. Met de ene hand ontrukt hij haar de brief; in de andere houdt hij een blinkend dolkmes. En hij stoot tot twee driemaal in blinde woede. Sibylle von Turnwald geeft niet het minste geluid. Zij ligt daai met gesloten ogen, roerloos. Uit haar borst welt bloed. De man buigt zich over haar luis tert scherp. Niets geen ademtocht meer. Hij richt zich op, veegt zijn mes af aan het gras en verdwijnt dan in het woud. De nachtegaal kweelt niet meer. Fluisterend vaart het avondkoeltje door het lover En dan heerst weer stilte, doodse stilte. XXV, Vyf minuten later komt uit het woud waarin de moordenaar is ver dwenen, langzaam een man opda gen. Hij kijkt scherp om zich heen, als wil hij zich de vorm. van elke boom, van elke steen in het geheugen pren. Dan vestigt hij zijn blik op het kasteel, op de vier torens, op de geelachtige muren, op de lange rijen vensters. Maar op het ogenblik, dat de man het park wil binnengaan, raakt zyn voet een voorwerp. Hij spert met ontzetting de ogen open. Hij ziet de vrouw, die dwars over de weg ligt. Een woeste kreet ontsnapt aan zijn borst. En hij knielt naast haar op de knièën. „Moeder.... moeder....!?" Hortend komen die worden over de bleke lippen terwijl hij poogt, het roerloze lichaam op te richten. Zijn vingers besmeuren zich met bloed, hy ziet de wonden aan haar borst. Het bloed welt nog heel zacht.... zij kan dus nog niet dood zijn. Een straaltje hoop dringt zijn hart bin nen. Voorzichtig opent hy de japon. Kon hy nu het bloed m^ar stelpen, het vliedende leven tegenhouden.. Heeft hy niet altijd een kleine zak- apotheek die ook verbandstof bevat bij zich? Ja daar in zijn binnen zak. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6