£7/57 Inauguratie prof. van Itterbeek Leidse winkeliers protesteren tegen verplaatsing van Zaterdagse markt Ziekenfondspatiënten 22444 VVSL-feesten voortgezet L EI D S E ga HUTSPOT SATERDAG 21 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 In het Groot-Auditorium van de Leidse Universileit sprak prof dr A. F. van Itterbeek, gewoon hoogleraar aan de R-K. Universiteit te Leuven lijn inaugurele rede uit, bij de aan vaarding van zijn ambt als buiten gewoon hoogleraar in de experimen tele natuurkunde, over „De oplei ding van de student in de physica in het gebied der lage temperaturen". Twee en twintig jaar geleden werkte hier in Leiden prof. v. Itter beek als assistent onder prof. Kee- som aan het Kamerlingh Onnes-la- boratorlum. Voordien was hij aan de Rijksuniversiteit te Gent gepromo veerd in de experimentele natuur kunde, onder leiding van prof. dr J. E. Verschaffelt. Spreker bedankte in de eerste plaats het Kamerlingh On nes Laboratorium waar hij het ge bied der lage temperaturen heeft kunnen leren. In 1935 werd spr. benoemd tot ge woon hoogleraar in de experimente le natuurkunde aan de R.K. Univer siteit te Leuven. Gedurende de laat ste 15 jaar heeft prof. van Itterbeek te Leuven zich gewijd aan de oplei ding van Vlaamse studenten in de natuurkunde. In deze rede nam spr. zich voor het een en ander te vertel len omtrent zijn ervaring op paeda- gogisch gebied voor de vorming van studenten in de natuurkunde en dit gezien in het kader van de Leuvense omstandigheden. Te Leuven werd door de nieuwe hoogleraar een labo ratorium voor lage temperaturen op gericht. Dit laboratorium is kleiner dan het Kamerlingh Onnes Labora torium, dat als het grootste cryogeen laboratorium bekend staat. Bij de oprichting van het Leuvense labora torium werden nieuwe technische methoden ingevoerd. Prof. van Itter beek besprak in het kort deze n:eu- we methoden en wees op het nut. welke deze technische ontwikkeling ook kan hebben vooi grote laborato ria. Spr. ontleedde de mogelijkheden, welke het gebied der lage tempera turen biedt voor de opleiding van de student tot een bekwame physi- cus, waarbij dan met behulp van een breed opgevat laboratorium deze op leiding hoofdzakelijk dient te steu nen op ontwikkeling door zelfstudie. Prof. van Itterbeek toonde ook het nut aan, dat kan bestaan in het tot stand brengen van een contact tus sen een laboratorium voor funda menteel onderzoek en de industrie. Uit zijn ervaring, opgedaan geduren de de laatste jaren, leidde hij af, aan de hand van enige concrete voor beelden, hoe deze wisselwerking sti mulerend kan werken op het funda menteel onderzoek. Voor de vorming n de student in de natuurkunde is niet van belang ontbloot, dat hij reeds onder zijn na-candidaatsstudie in voeling komt met problemen, waarvoor de industrie zich interes seert. Prof v. Itterbeek blijft in de nabije toekomst directeur van het labora torium van Leuven. Een nauwe sa menwerking wordt alzo tot stand gebracht tussen het Kamerlingh Onnes Laboratorium en dat van Leuven. Deze samenwerking kan ten goede komen aan de vooruit gang van het wetenschappelijk on derzoek voor het gebied der lage temperaturen in Nederland en Bel gië. Na afloop van deze inauguratie, waarvoor grote belangstelling be stond, vond de gebruikelijke receptie plaats, tijdens welke men de nieuw benoemde hoogleraar kwam compli menteren. UITBETALING BON 544 De uitbetaling van 1 gulden op bon 544 geschiedt op de postkantoren. De uitbetaling van 1 gld op 544 geschiedt op de postkantoren. Maandag 23 Jan. voor letters Ke tot en met Ko. Dinsdag 24 Jan. voor letters Kr. tot en met Lo. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: de dames H. S. Sickler te Amsterdam en A. van Hilten te Gouda en de heren J. An kersmit te Deventer, J. v. d. Berg te Voorburg en G. J. J. A. Delfgaauw te Rijswijk (Z.-H.) vor het candidaats examen Nederlandse taal- en letter kunde de heer J. P. M. Tacx te Lei den; voor het doctoraal examen Ge neeskunde: de heren F. W. Bédier de Prairie te Oegstgeest, P, Hösli te St. Gallen (Zwitserland) en C. Kalkman te Den Haag: voor het artsexamen le gedeelte: mej. A. S.. Auwerda te Den Haag en de heren L. H. J. Th. Cro- bach te Heerlen. G. B. Kletter te Lei den en C. F. M. Klooster te Den Haag voor het artsexamen 2e gedeelte: mej. L. E. Kranenburg te Leiden en de heren P. F. G. Nieuwland te Oegst geest en J. H. Pleiter te Leiden Loterij voor Studenten-sanatorium Ten bate van het Nederlands Stu denten Sanatorium te Laren, waar voor onlangs de eerste steen is ge legd door H. M. Koningin Juliana, is enkele dagen geleden een nationale loterij gestart, waarvoor het eerste lot door prof. Heringa te Amsterdam verkocht is aan de eerste burger van onze hoofdstad. Reeds op verschillen de plaatsen worden de loten met groot succes ten verkoop aangeboden, doch de actie kan alleen slagen, in dien met groots opgezette cam pagnes deze verkoop wordt gestimu leerd. Het Leidse comité voor het stu dentensanatorium, dat ook reeds in het verleden wat activiteit en resul taten betreft aan de spits heeft ge staan van de plaatselijke comité's der Universiteits- en Hogeschoolsteden, heeft besloten de elkaar kort opvol gende festiviteiten van V.V.S.L.- lustrum-viering en Academische dies- herdenking aan te grijpen om zulk een groots opgezette actie in de Sleu telstad te ondernemen. Dit geschiedt van 25 Januari tot 8 Februari a.s. Voor de ruim 240.000 loten, die over het hele land ten verkoop wor den aangeboden voor een halve gul den per stuk, zijn 2000 prijzen be schikbaar gesteld, waaronder een woonschip, een auto, ameublementen etc. Plaatselijk zijn zeer vele prijzen door de alom meewerkende midden stand geschonken, doordat het Leidse comité er in is geslaagd, ook deze groep van de bevolking te winnen voor de behartiging der studenten belangen te Leiden. De plaatselijk geschonken prijzen zullen in diverse etalages in de stad worden uitge stald. Op velerlei wijze zal de aan dacht worden gevraagd voor deze lo terij, waarbij eigenlijk de hele be volking van een studentenstad als Leiden is geïnteresseerd. De talrijke oud-alumni, die in ver band met lustrum en dies in de ko mende tijcl in de stad worden ver wacht, zullen daardoor onweerstaan baar bewerkt worden, hun onmisbare steun te geven aan de kostbare in richting van het studentensanato rium. dat, gezien de medewerking van de Koningin bij de aanvang van de bouw, ook in de hoogste kringen des lands als een instelling van hoge waarde wordt beschouwd. Moge Lei den bij die hoge belangstelling niet achterblijven! GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris J. Fuhri Snethlage te Leiden werden in het Notarishuis verkocht: het winkel- en woonhuis Janvossensteeg 36: in bod f 7.800.— koper J. C. G Alkemade te Voorschoten voor 7.800.—; de beneden- en boven woningen Aloëlaan 43-43a, 45-45a en 47-47a: samen in bod f 15.550.— koper P. J. van Dam q.q. te Leiden voor 16.500.—. De berichten, dat men thans nog enkele weken een proef wil nemen met het één-richtingsverkeer op de Breestraat, met als gevolg daarvan het tijdelijk handhaven van de Za terdagse markt op de Hooigracht, hebben bij winkeliers en markt kooplieden een stroom van protes ten doen ontstaan. Nadat de café-restauranthouders op de Breestraat reeds een request bij B. en W. hebben ingediend, waar in wordt verzocht om in deze straat het verkeer in beide richtingen we- cierom toe te staan, kwamen gister avond de winkeliers van de Boter markt, Nieuwe Rijn,, 't Gangetje, Vismarkt, Hoogstraat, Donkersteeg, Aalmarkt en Maarsmanssteeg in „Den Burcht" in protestvergadering bijeen. De wnd. voorzitter van de Winkeliersvereniging ,,Het Cen trum", de heer C. de Kemp, welke vereniging hiertoe het initiatief had genomen, zette het eensgezinde ver langen van deze winkeliers uiteen om de Zaterdagse markt wederom op haar oude plaats terug te bren gen Bovendien werd gewezen op de schade, welke bij het voortduren van deze toestand door het zware auto verkeer toegebracht kan en ook ze ker zal worden aan de in deze om geving staande panden. In plaats van het handhaven van het éénrich tingsverkeer in de Breestraat, vroeg men zich af of het niet mogelijk is, dat de „blauwe trein" uit de Bree straat verdwijnt en b.v. haar eind punt vindt in de Korevaarstraat. Hoewel men overtuigd was. dat deze toestand berust op een concessie, was men van oordeel, dat deze dan maar voortijdig moest worden inge trokken. De omstandigheden zijn nu eenmaal gewijzigd Na een uitvoerige gedachtenwis- seling werd besloten om zich nog voor de gemeenteraadsvergadering van a.s. Maandagmiddag met een schrijven tot B. en W. te richten, waarin de bezwaren tegen deze gang van zaken worden kenbaar gemaakt raarin met nadruk wordt ver zocht terug te keren tot de oude toestand. Terwijl alle aanwezigen direct bereid waren dit schrijven met hun handtekening te bekrach tigen, zullen de niet ter vergadering aanwezige winkeliers nog op korte termijn worden verzocht aan dit schrijven adhaesie te betuigen waar voor men ook terecht kan bij de secretaris van de Winkeliersvereni ging „Het Centrum", de heer W. F. v d. Reijden, Nieuwe Rijn 43. Van de firma's C. A. en V en D. was reeds bericht binnengekomen, dat zij gaarne haar steun aan deze actie zullen verlenen. K. N. T. V. voor Leids Kunstcentrum Drie kunstenaars, die er zijn mo gen, verzorgden het concert, dat de afdeling Leiden van de K.N.T.V. in samenwerking met het Leids Kunst centrum de leden aanbood in de Boerhaavezaal (het voormalige Ce cilia gasthuis). Een wonderlijk §a- mehtreffen: muziek in een gebouw genaamd naar St. Cecilia, patrones van de muziek (niet de godin der muziek). Een vrome fantasie, daar St. Cecilia de muziek niet heeft be oefend. In de oude eerbiedwaardige (maar wel wat koude) zaal hoorden wij het Leids Madrigaalkoor onder Willem Mizée. dat begon met „Christus is opgestanden" voor a cappella zang. De geniale kunste naar Diepenbroek, die zijn talenten heeft ingezet voor de mede-opbouw van onze nationale kunst, was een mens levend in het bovenstoffelijke, het geestelijke. Mizée heeft de kern van diens prachtige werk met zijn mystieke ondergrond juist geraakt. Het koor zong nfet volle overgave, welluidend en krachtig van toon, en de dirigent gaf de grote lijn en de zekerheid van de karakteristieke in gevingen, welke die lijn als middel gebruikte. Het prachtig goud uit stralende werk lokt met en door z'n veelheid van bekoring. Niet minder boeide door klank, reinheid en stem ming Diepenbroek's „Uber alle Gip- feln". Kodaly imponeerde niet wei nig met zijn ontroerend „Este" (Avond). Overtuigende impulsies warme doorzongenheid en de Hongaarse taalkleur! 't Koor zong expressief, a cappellazang in top vorm. Dit nog eens te mogen horen was de wens, die na afloop van het concert werd ingewilligd. Het mid dendeel van het programma was toebedeeld aan de sopraanzangerc* Iza Maas Geesteranus. Zij begon met drie liederen uit „Fêtes galan- tes" van Pijper. Pijper bracht nieu we perspectieven en mogelijkheden, maakte doordachte studies, waar door duidelijkheid, vorm en over tuiging groeiden. Kunstzinnig door Aribo gesecun- deerd gaf de zangeres, een hoogstaan de vertolking van de moeilijke liede ren en zeker niet minder moeilijke teksten van Verlaine. Dan twee mo nodieën van migot. „Le Page en Sérenade". Migot gaat uit van de begeleiding. Onzegbaar moeilijk, mooi en welluidend doen deze liederen 't wondergoed bij zo'n vaardige ver tolking als wij nu kregen te horen. Hieraan voegde zij toe twee liederen uit „Chants de Terre et de Ciel" van Olivier Messian. Voorbereid door Aribo op veel, zal men toch wel even vreemd hebben gestaan tegenover dat wat deze jonge componist van „La jeune France" te zeggen heeft Veel klanken, een melodie, overwe gend, verheven van geestesgesteld heid en toch piet zonder romantiek: vreemde en langdurige harmonische verschuivingen. Iza Maas Geesteranus beheerste de ongewone stof en de zwaar liggende teksten meesterlijk. Dankbaar geschreven voordrachts stukken zijn 't allerminst, maar knap gewetensvol en zonder enige affectie voerde zij de liederen uit, waarbij bezorger. De componist die studeer de bij André Gedalge bezit créatief vermogen. In dit werk is Migot mo dern maar niet extra gewild. Een prachtige klavierpartij die hoge eisen stelt maar ook een koorbe geleiding, die niet te onderschatten valt. 't Effect is heel bijzonder. Een geven en nemen van klavier en vo cal istische koren. Er was een aesthe- tische samenwerking tussen de so- lierende pianist en de dirigent met het slagvaardig en welluidend Ma drigaalkoor. De uitvoering was dan ook kunstzinnig en voldragen. Men heeft de moderne Kunst naar waarde weten te schatten, en men heeft har telijk gedankt voor wat Migot dit maal dank zij deze uitvoerenden geeft aan harmonieën aan moderne en klassieke stijlen, saamgesmolten tot het geacheveerde wat de Franse kunst schenkt. Wethouder van Schaik sprak bij de aanvang als voorzitter van het Kunstcentrum een welkomst woord tot de aanwezige leden van de Kon. Ned. Toonkunsternaars Ver eniging, en stelde enige mogelijkhe den van samenwerking tussen de beide verenigingen in 't licht, en zo hij hoopte met de Boerhaave-zaal als punt van samenkomen. Een mooie ruimte voor concertzaal, met enig comfort en enige aankleding van de wel wat scherpe accoustiek. De voor zitter van de N.T.V., de heer Leo Mens sprak een dankwoord. J. Kortmann Kijk uit voor oplichter met wissel-trucs! De commissaris van Politie waar schuwt tegen het optreden van een onbekende man, die zich gisteren, door middel van een wisseltruc, aan oplichting in verschillende winkels schuldig maakte. Deze man vervoegt zich in de win kel, bestelt b.v. een rol pepermunt, geeft aanvankelijk een bankbiljet van 3C gulden ter betaling en op het mo ment dat de winkelbediende het geld in de kassa wil wisselen zegt de man ook wel gepast te kunnen betalen en doet dit ook Daarna zegt hij dat hij toch graag de 10 gulden gewisseld wil hebben en, terwijl de bediende het biljet wisselt, bestelt hij nog iets en leidt de bediende door een praatje af. Zodoende ontgaat het de bedien de dikwijls dat hij het narkbiljet niet ontving, terwijl toch het wisselgeld wordt gegeven. Het signalement van deze man luidt: 40 a 50 jaar, gezet postuur, be trekkelijk klein, knappe verschijning, heeft enige gouden tanden, droeg lange bruine jas en bruine hoed. worden als voorheen vervoerd door onze TAXI en STADS AUTOBUSSEN TELEFOON K.L.-DAGKALENDER Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lievens- straat 2, Leiden, tel. 22761. Maandag 23 Januari: 20 uur pre cies Jacobazaal van den Burcht, Ned. Kath. Vrouwenbeweging (Gil- degroep), Luitenant-kolonel S P. V. 't Hof spreekt over „Filmproble men". Dinsdag 24 Januari: 20 uur St. Antoniusclubhuis, J aarvergadering Kath. Arb. Vrouwendienst. Donderdag 26 Januari: 20 uur St. Antoniusclubhuis, Jaarvergadering K.A.B., jaarverslagen, bestuursver kiezing en optreden van Thomas- vaer en Pieternel. 20.15 uur. Recto raat Hooigracht 29, bijeenkomst Raad van Maatschappelijk Overleg (Sociaal-economische sectie Ver. „Katholiek Leiden"). Vrijdag 27 Januari: 20 uur Recto raat Hooigracht 29, bijeenkomst Or ganisatie-Commissie Ver. „Katho liek Leiden". BURGERLIJKE STAND. Geboren: Neeltje Maria, d. van A. Joziasse en M. Geurts; Cornelis, z. van A. Brandt en G. van Polanen; Dignus Willem, z. van L. E. Sparnaaij en M. L. Deteren; Johanna Catha- rina, d. van G. Mieremet en Y. J. Pauw; Andolein, d. van D. Klapwijk en E. L. Harnm. Overleden: H. C. M. Blok dr. 1 d. Zondagsdienst Huisartsen. A.s. Zondag 22 Januari zal de dienst wor den waargenomen door de doktoren: van Es, Jasperse, Kortmann, Teeu- wen. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der GEM. AANKONDIGING EENRICHTINGVERKEER BREESTRAAT EN OMGEVING Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat bij wijze van proef het thans bestaande éénrichtingver- keer op de Breestraat. de Botermarkt de Vismarkt, de Aaimarkt en de Apo- thekersdijk nog tot en met 5 Februari 1950 zal worden gehandhaafd, terwijl voor het tijdvak van 6 tot en met 19 Februari 1950 dit éénrichtingsverkeer wordt gewijzigd in dier voege, dat het geldt voor het gedeelte van de Breestraat tussen Gangetje en Koren brugsteeg, alsmede op de Botermarkt de Vismarkt, de Aalmarkt en de Apo- thekersdijk, in de thans gevolgde richtingen. In verband hiermede wordt de Zaterdagse markt tot nadere aankon diging nog gehouden op de Hooi gracht en omgeving. Leiden, 21 Januari 1950. Burgemeester en Weth. voornoemd De Burgemeester, F, H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. apotheken te Leiden wordt van Za terdag 21 Januari 13 uur tot Zater dag 28 Januari 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; de Zuider-Apo- theek, Lammenschandsweg 4, teL 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. Tot notaris te Dordrecht is be noemd, J. A. Idema, candidaat-no- taris te Utrecht. Aan J. J. Nieuwenhuysen ia eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Limrnen. Aan Th. T. Teunissen is eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente N^land. Een 10- a 12-jarige jongen, die in de Jan Evertsenstraat te Amsterdam fietste, is door een vrachtauto aan gereden. De jongen was op slag dood. De gouden jubileum-feesten van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, Donderdag in gezet met enkele dagen voor de be volking, werden gisteravond in de grote Stadsgehoorzaal voortgezet met een cabaret-avond voor ouden van dagen, oudeliedenhuis-bewoners en personen die met de Sociale Dienst contact hebben. Ook mari- niers van de S.M.D. waren aanwezig. De praeses van de V.V.S.L., mej. H. G. Blom, sprak weer hartelijke welkomstwoorden en zette uiteen waarom er thans feestgevierd wordt: de V.V.S.L. bestaat 50 jaar! Hierna ving een bont programma aan, wat met een wijdse naam „ca baret" genoemd kan worden, gro tendeels door de meisjes-studenten zelf verzorgd. Het nonstop-karakter was echter ver te zoeken, waardoor het meer een gezellig onder-onsje werd, iets waarvan de aanwezigen, die de hele zaal vulden, gretig heb ben genoten. Behalve verdienstelijke conferen ces werden zij vergast op accor- deonmuziek van mej. M. v. d Schalk. Het nummer „Nachtegalen" werd muzikaal gebracht door mej, W. van Geldorp, waarna een amateur-goo chelaar met eenvoudige toeren het programma tot aan de pauze vulde Vele bedrijven hadden royale schenkingen gedaan in de vorm van tractaties, die natuurlijk een wel willend onthaal vonden. Daarna werd vervolgd met het nummer dat ook Donderdagavond reeds gebracht was: de modeshow uit zes decennia sedert 1900, verzorgd door zes meis jes-studenten. „Achterwaartse gym nastiek" was een nummer dat door de Mariniers verdienstelijk werd verzorgd. Met vrolijke liedjes, als Daisy, Daisy, Daar bij die molen, Rats kuch en bonen, en Ay ay ay ay Maria, werd deze gezellige avond besloten. PROF. P. N. VAN EYCK ONDERSCHEIDEN Prof. P. N. van Eijck, hoogleraar Aribo haar volwaardig bijstond Alle aan de Leidse Universiteit, is door de Vlaamse academie van taal en letterkunde van België benoemd tot buitenlands erelid der academie we gens zijn grote verdiensten op het gebied van de Nederlandse letter kunde. respect voor de wedergave! Veel waardering en een verdiende bloe menhulde. Ten slotte „suite pour piano principal et choeurs mixtes en vocalises". Het vierdelige werk is door Migot aan Aribo opgedragen, en vond in hem een uitmuntend pleit- Zaterdag, 21 Januari. Hebben we het niet gezegd? Wel, wel, war heboen we net weer bij hei, go'es.e eind gehau! Zieuaar, de Jtvaui. Ka^peiSpatjiouso^nil wn een afdeling voor J_-eiuen en omge ving gaan oprichten, iwee weicen geleden voorspelde Staoskok au «;eus. En nu is het dan zover. A.s. Dinsuag, 24 Jan., woraen aile K.ll. kappers uit staa en ommeianaen ver- wacnt in „Liberty", Staionsweg. Om najt acht worat begonnen met ue po ging hier eens even een puike ai^e- nng op te rechten. Lnkeie hoofabe- stuuraers zuuen aanwezig zijn. En de aanwezigen zullen al Uirect ge traceerd woraen op een bespreking, inzake de 5 pet. loonvernogmg. Van de kappers gan we naar de huisvrouwen. Want de Leidse afde ling van de Ned. Ver. van Huisvrou wen organiseerde Donueraagmidaag een uitstapje naar de 'iapijtKnoperij ,,'t Paapje" te Voorschoten. De da- nies ft.ci.cii hun ogen uit naar de ver- vaaraigmg van bmyrna-tapijten, het batikken en weven. Er waren zoveei dames, die dit alles wel eens wilden zien, aat aeze excursie volgenae week voor de rest herhaald zal wor den. Weet u nog hoe laatst bij de Lage Morscnweg een ernstige autobotsing plaats vond, waarbij ook een vee wagen betrokken was? Welnu, in die veewagen zaten negen springerige kaïveien en aertig blatende scha pen. Die het natuurlijk lang nie. prettig vonden in die brandenae wa gen. Maar geen nood, v/ant twee mannen zetten alle muizenissen uit hun hoofd en bevrijdden het be narde vee. Daarvoor worden zij bin nenkort onaerscheiden door de Ned. Ver. tot Besciiernung van Dieren. Wij vermelden dit alles omdat een van die koene redders de heer P. Meyer, Roo„borscstraat 37, Leiden, was, die daarvoor de bronzen me daille voor dierenlievend hulpbetoon zal krijgen. Als Stadskok nu ging beweren, dat de woiiiugnoou in iie.aen opgeheven zou zijn, zou niemand hem wilien geloven. U kunt u niet voorsgtellen hoe vreselijk erg hij dat zou vinden, bn daarom zal hy aie bewering niet doen. Maar u moet hem toch wel ge loven, als hij zegt, dat er nu zo n heel klein beetje schot in begint te komen. Omdat in de laatste tijd reeds 80 huizen van het plan Noord en 48 woningen aan de Lage Mors- weg worden toegewezen aan dolge- lukKige paartjes, al of niet getrouwd. En nu wachten we maar op de rest. En omdat het vandaag Zaterdag is, komt Sta: skok weer eens op uw lichtontvlambaar gemoed werken. Want in de Leonarduskerk aan de Haagweg wordt morgen na alle H. Missen een kerkportaal-collecte ge houden ten bate van de Kinderuit zending. En Stadskok mag in een boon veranderen, als zijn opinie over Haagweg-paroch:anen niet juist is. Hij "heeft hen altijd beschouwd als zeer milddadige mensen, die voor het goede doel grif hun partemon- naie leegschudden. Laat het ook mor gen zo zijn! Nu gaan we het eens even heb ben over de heren J. de Jager uit Leiden en W. F. Waterland uit Oegstgeest. Beide heren herdachten hun zilveren jubileum in dienst van de N.Z.H.V.M. De chef van de tech nische dienst, de heer Kapteyn kwam bij de heren aan huis geluk wensen en enveloppen eanbieden. En een oorkonde met zilveren pen ning van de Ned Mij. v. Nijv. en Han del. Het jubileumfonds deed ook een duit in het zakje door de dames bloemen te sturen. En de muziek van de N.Z.H. bracht de heer De Jagei een serenade. Kent u Hr. Ms. Mijnenlegger „Willem van der Zaar"? Neen? Maar kent u dan misschien de com mandant, kapitein-luitenant ter zee B. C. Mahieu? Dat is immers een oud-plaatsgenoot van ons, Lei-de naars. Welnu, hij komt met z'n schuit op 23 Januari a.s. Den Helder bin nenlopen. En hij brengt o.a. korpo raal-machinist W. van Iterson en ma rinier 3e klasse G. P. van Loenen naar de Sleutelstad terug. Matroos le klasse J. J Meinen uit Voorschoten komt ook mee. Ook gisteren was er een jubileum. Ook al zilver. De heer J. van Leeu wen, amanuensis van het Instituut voor Tropische Geneeskunde werd gisteren in intieme kring gehuldigd. Prof. dr. J. E. Dinger sprak namens het personeel heel vriendelijke woorden tot dank voor de wijze waarop de jubilaris 25 jaar in Rijks dienst had gewerkt. En dee'de me-fe dat de minister van O., K. en W. heeft gedacht: „Laat ons die zilve ren amanuensis maar tot laborant A. bevorderen." Dan kwam er nog een enveloppe aan te pas. En verder bloemstukken en gebak. Toemaar! En nu we vandaag toch zoveel i;-uws hebb°n, kunnen we ook wel even vermelden dat de Klaverjasclub van de K.N.G. gisteravond het een jarig bestaan vierde, met hartelijke toespraken en huldiging van de kam pioenen. We besluiten met een oproep aan ae K.A.B.-leden in de St. Petruspa rochie om a.s. Dinsdagavond in Royal" een kaart-gevecht te houden. Nog enkele tafels zijn vrij. Dames mogen ook meekomen, wat Stads kok tussen haakjes een beden kelijke capitulatie van het sterke ge slacht wil noemen. Die dames gaan sjoelen. En kunnen, evenals de he ren, mooie prijzen winnen. En het spijt Stadskok enorm, meer dan hij zeggen kan, nu te moeten eindigen met een aller akeligst be richt. Zolang mogelijk heeft hij het uitgesteld, maar eens moet het toch de wereld in. De Leidse Ijsbaan zal morgen niet geopend zijn! Nadat de jflhgelui hun tranen gedroogd heb ben, kunnen zij nog even verder le zen: bij controle hedenmorgen is ge bleken dat nog een groot stuk van de baan, in het midden, van twintig bij twintig meter, open is. De contro leur hoorde het ijs onder z'n voeten kraken. Dat zou wat moois worden als er honderden mensen op kwa men! En daar bovendien de Bilt be weerd heeft geen onmiddellijke strenge vorst te verwachten, denkt het bestuur er gewoonweg niet aan om de baan te openen. Maandagmor gen zal de zaak opnieuw bekeken worden. Mogelijk dat het dan beter is. Met deze schrale troost moet U het maar doen vandaag en sluit Stadskok z'n Hutspot af. STADSKOK. LAATSTE BERICHTEN Vanmorgen omstreeks acht uur heeft zich in de Poelestraat te Gro ningen, terhoogte van het „Concert huis" een' dram'a afgespeeld, waarbij het 24-jarige meisje A. K. door ze kere W. J. werd gedood. De man trok het meisje het concerthuis in en stak haar daar met een mes. Juist op dat ogenblik verscheen een politie-agent, die de man arresteer de. Het meisje werd door de G.G.D. naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn over leden. Het stoffelijk overschot werd door de justitie in beslag genomen. De man werd opgesloten. Het mo tief van zijn daad is naar aangeno men wordt minnenijd. SCHEEPSBERICHTEN CAMERONIA, Java-A'dam pas. 20 Jan. Algiers: GAROET, Batavia- R'dam 20 Jan van Belawan; JOHAN OLDENBARNEVELT. 20 Jan. te Surabaja tot 25 Jan.); KEDOE, Fv'dam-Java pas. 20 Jan. Kp. Degata: KOTA INTEN, R'dam-Java pas. 20 Jan 18 uur Gibraltar; LANGKOEAS, R'dam-Java 20 Jan. te Aden; MATA- RAM. Java-R'dam pas, 20 Jan. 20 uur Pantellaria; ORANJE, A'dam-Java 20 Jan. in Suezkanaal; REMPANG. 20 Jan. van Batavia naar A'dam; SIBA- JAK, R'dam-Batavia pas. 20 Jan. 22 uur Finisterre; SUMATRA, A'dam- Java, 20 Jan. te Southampton; TA- LISSE, Java-A'dam pas. 20 Jan. So- cotra. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Jan- Groente, per 100 J-: rode kool 614. savoye kool 10.5014.20, groene kool 16.80— 24, boerenkool 2540, rapen 12 13, prei 3662 kroten 67.20, kroten gekookt 617. uien 1838, peen 5.7033.spruiten f 2485, andijvie 61—109, witlof 17—50, tomaten A 52 salade 4.20—18. knolselderie 9-16, per 100 bos: piete-seelie 13.2014.50, selderie 9.90—21.20. TER AAR, 20 Jan. Groente. Witlof 1 33—45 cent. idem 2 2229 cent, idem stek 12 cent, waspeen 1 13 18 cent. idem 2 3 cent, groene kool 17 cent, glas-andijvie 4566 cent, spruiten 5861 cent. prei 1 59 cent, iem 2 34 cent alles per 100 kg., kro ten 5-50. idef 2 4alles per 100 kg., boerenkool 0.851.05, idem af wijkend 5570 alles per kist. selderij 1213 cent per bos. KATWIJK a. d. RIJN. 20 Jan. Groente. Waspeen 1 f 11—36, idem 2 1122, breekpeen 78.20. groe ne kool 826, rode kool f 6.10 12.40, gele kool 10.4015.10. boe renkool 2437, spruiten 3565, erwten 6085. uien 2431, knol- selde-ie 12—27. kroten 6.10—6.25 gekookte kroten 12.801310. ROELOFARENDSVEEN 20 Jan. Groente. Soruiten 2540, wit lof 1 33—38, idem II f 13—21, bloemkool f 715, Bloemen. E. Eddy 5473 cent, Roze Coplanü 3449 cent, White Sail 2941 cent, Pink Gem 3140 cent, Golden Harvest 36—48 cent, W. Pitt 3152 cent, Amidonette 3037 cent, v. d. Eerden 3341 cent. Crown Im perial 2634 cent, Krelage 2330 cent, Nansen 2740 cent. Scarlet Wonder 29—37 cent. Peach Blossom 34_51 cent, Tulpen gemengd 30—38 'cent, Earlv Glory 22—31 cent. Mag- nificense 23—32 cent. Scarlet Elegans 2630 cent, Helios 1825 cent.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2