S)e CöidieSoii^ant Marine-vliegtuig bij Haagsche Schouw neergestort Amerika laat niet met zich sollen HET SAARGEBIED Amerika dreigt met 'n breuk Was Acheson zó dwaas? Nog maar 'n uurtje.... De prins bezoekt petroleumdorp W. Europa heeft Spanje nodig ZATERDAG 21 JANUARI 1950 41ste JAARGANG N Mrectear: C M VAN BAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH- W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 1*5 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 IN KORTE TIJD kan er veel veran- deren. Dat zien wij o.a. in het Saargebied, dat deze week tot heel wat geschrijf en gewrijf aanleiding heeft gegeven. Het is nog niet zo heel lang gele- den, dat de bevolking van het Saar gebied met vlag en wimpel „heim ins Reich" marcheerde. Dat was in Januari 1935, dus juist 15 jaar gele den. Na de eerste wereldoorlog was dit rijke ko en- en industriegebied on der beheer van de Volkenbond ge steld, maar de Hitler-propaganda rustte niet, voordat een volksstem ming had uitgemaakt, of de Saarlan ders al of niet wens?u deel te nemen aan het politieke leven van het Duit se vaderland. Deze volksstemming, welke onder internationaal toezicht plaats had Nederland had ook een actief aandeel in de controle was een succes voor Hitier; niet minder dan 90 procent van de Saarlandse stemgerechtigden opteerden voor het Rijk. Hitiers successen hielden evenwel geen stand en in 1945 had Duitsland zozeer gezegevierd, dat het hele maal niet meer bestond. Toen werd het Saargebied tot autonoom gebied verklaard, politiek onafhankelijk van Duitsland en economisch ver enigd met Frankrijk. En wat deden de Saarlanders, toen in 1947 verkie zingen p!aats hadden met de poli tieke en economische situatie van het Saargebied als inzet? Zij kozen voor Frankrijk. Was het in 1935 de stem van het bloed, die sprak: in 1947 was het de stem van de maag. De Saarlanders hadden liever een stevige boterham met Marianne dan een lege maag met Gretchen en voor de economische voordelen riskeerden zij een even tuele politieke annexatie in de toe komst. In 1947 had Duitsland niets te ver tellen, het had politiek gespro ken opgehouden te bestaan. Maar nu is er weer een zij het in twee delen gesplitste Duitse staat en deze kan het niet verkroppen, dat het Saargebied, het aan delfstoffen zo rijke land. nog altijd een melkkoe tje van Frankrijk is en ook politiek van het Duitse vaderland dreigt te vervreemden. Vandaar dat de po gingen om West-Duitsland op te ne men in de West-Europese economie maar steeds stranden op het antago nisme tussen Frankrijk en Duits- i land. Het Saargebied is de grote steen des aanstoots: Frankrijk wil het niet loslaten en Duitsland wil het terug hebben. Deze week is de Franse minister van buitenlandse zaken Schuman eens gaan praten met Adenauer, de kanselier van de West-Duitse rege ring. Men hoopte van deze reis, dat zij de lucht zou opklaren, maar het is een mislukking geworden. De enige verheldering, die er gekomen is, is deze, dat het thans duidelijk is geworden dat Schuman en Ade nauer het gloeiend oneens zijn met elkaar. DE NAASTE AANLEIDING tot de reis van Schuman was het voor nemen van de Franse regering om met het autonome Saargebied een overeenkomst te sluiten over de ko lenmijnen voor de tijd van vijftig jaar. Volgende maand zal er over deze overeenkomst onderhandeld worden te Parijs. De West-Duitse regering, gesteund door de socialistische oppositie, stelt zich op het standpunt, dat het sta tuut van het Saargebied krachtens een eenzijdig Frans decreet en niet op grond van een vredesverdrag is afgekondigd; en dat daarom de on derhandelingen mede met Bonn moe ten worden gevoerd. De Duitse re gering hourt nl. staande, dat de mij nen van het Saargebied haar eigen dom zijn, dat niet mag worden voor uitgelopen oo het vredesverdrag en dat de bevolking van het Saargebied zich in een plebisciet over haar poli tieke lot moet kunnen uitsureken, omdat zij in 1947 werd ver'e'd door beter voedsel en het niet-ontmante- len der fabrieken. Fn men laat van Duitse zijde duid.elnk genoeg door schemeren, dat de Fran*-Duitse be trekkingen ernstig zullen worden vertroebeld, als Parijs op de ingesla gen weg voortgaat. Zo komt de Saar-kwestie dus in een zeer onaangenaam daglicht te staan. In plaats van de zozeer ge hoopte en met zoveel enthousiasme nagestreefde economische eenwor ding van West-Europa dreigt er in tegendeel een n'euwe scheur te ont staan in het toch al genoeg verdeel de Eurooa. Men zal z'ch herinneren dat Neder'and z'n deelneming aan de voorgestelde z.g. Finebei (de uit breiding van de Eenelux met Frank- ri'k en Ttaliël min of meer afhan kelijk wil stellen van de opname van West-Duitsland, maar als het er zó naar toe^a^t. zien wij van Duits- lands inschakeling vonrlonig nog niet veel terecht komen. En a7s de econo- nr'sche samenwerking in de prac- tiik zó we;nig toe*ch;etei;;k wor-'t beoefend, zien wij van alle mooie t>!ann°n, we7ke in een min of meer gevorderde staat van verwezenlijking zijn, ook niet zo veel terecht komen zodra het geldt de voornemens in daden om te zetten. Fr was een oorlog nodig om d^ voiken te dwingen zich aaneen te sluiten in één gemeenschappelijke Van de romp bleef niet veer meer over dan een met bevroren schuim bedekte massa. Rechts: do brand weerwagen van het vliegveld, die met schuimblusapparaten was uitgerukt. Links: het losgeslagen staartstuk van de machine. Deze opname kon slechts op grote afstand gemaakt worden, wegens afzetting van het terrein. Foto: „De Leidse Courant". Bestuurder werd uit het toestel geslingerd en overleed ter plaatse Gistermiddag, om vijf minuten voor half drie, is op een stuk weiland, on der de gemeente Voorschoten, nabij de Haagsche Schouw, een vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst (Valkenburg), type Firefly, neerge stort. De enige inzittende, dr. A. E. Schuringa, werd zwaar gewond op twintig meter afstand van het vlieg tuig gevonden. Nog voordat hij naar bet hospitaal op het vliegveld Val kenburg was overgebracht, overleed hij aan zware verwondingen aan het hoofd. In onze stadseditie van giste ren berichtten wij dit tragisch onge val reeds. Een ooggetuige vertelt. Een ooggetuige, een boerenarbei der, die met. paard en wagen over het weiland reed, deelde ons mede dat hij uit de richting Van het vliegveld een vliegtuig zag komen, dat laag over de Rijksweg LeidenDen Haag scheerde, in de. richting Voorschoten. ,,De wielen waren uit. Net over een sloot, die de grens vormt tussen Voorschoten en Wassenaar, kwam het toestel plotseling neer. De wielen raakten een ondiepe greppel, waarna de machine enkele malen over de kop sloeg, daarbij telkens brokstuk ken verliezend. De piloot schoot uit het toestel en toen ik bij hem aan kwam, leefde hij nog, al was hij be wusteloos. Maar daar ik op dat ogen blik niets voor hem kon doen, liep ik naar de romp van het toestel, om te zien of er soms nog meer inzittenden waren. Inmiddels begon het dak van de stuurhut echter te branden en spoedig stond de hele romp in lichter laaie, zodat ik terug moest trekken". Andere personen, die het ongeval eveneens zagen gebeuren, vertelden hoe het toestel onder een te grote hoek de grond naderde en plotseling met een der vleugels de aarde raak te. Het vliegtuig zou na de start op het vliegveld Valkenburg een te ge ringe snelheid hebben gehad, waar door het geen voldoende hoogte kon krijgen. Bij een poging om het toe stel op te trekken, zou het ongeluk gebeurd zijn. Grote belangstelling. Onmiddellijk na het ongeval stroomden van alle zijden mensen toe. Daar de plaats van de ramp slechts 800 meter van het vliegveld verwijderd was en men op Valken burg onmiddellijk alarm sloeg, ruk ten direct reddingsploegen met schuimblus-apparaten uit. De Mili taire en Rijkspolitie hielden de kij kers op veilige afstand. Zwijgend keek men toe hoe de zwaar gewon de bestuurder op een draagbaar werd gelegd en över het weiland naar de Rijksstraatweg werd gedragen. De commandant van de vliegbasis, even als de burgemeester van Voorscho ten, de heer C. J. v. d. Hoeven, arri veerden spoedig op de plaats des on- heils, die gelegen is in de hoek Rijn dijkRijksstraatweg, tweehonderd meter achter de kerk der paters Montfortanen. Een half uur lang was de Rijks straatweg volkomen geblokkeerd door lange rijen auto's v.an personen, die de reddingspogingen gade sloe gen en de wrakstukken, over weiland en dichtgevroren sloten lopend, wil den benaderen. Overal in het rond lagen brokstukken, sommige op flin ke afstanden. De motor was door de schok uit de machine geslingerd; de staart was afgeknapt en beide vleu gels lagen over het omgeploegde weiland verspreid. De Technische Dienst was eveneens spoedig aanwe zig, om uit de sporen mogelijk gege vens te vinden. De bevroren schuim van de snelblusapparaten gaven aan dit alles een troosteloze aanblik. De restanten van de romp blijken ge heel vernield te zijn door de brand, die uiterst hevig was. Verslagenheid op Valkenburg. Het slachtoffer, dr. Schuringa, was hoofd van het Vliegmedisch Centrum en keurde als zodanig de Marine vliegers. Bij hen was hij in zeer hoog aanzien en op Valkenburg was hij een graag geziene gast. Het bericht van zijn dood bracht er grote verslagen heid. Sedert hij z'n vliegbrevet ge haald had, maakte dr. Schuringa ge regeld vluchten, om zijn vliegwaar- digheid op peil te houden. Daartoe was hij ook gistermiddag opgestegen. Hoewel de commissie van onder zoek, die ook in de afgelopen nacht doorwerkte, haar conclusie nog niet geheel bekend gemaakt heeft, werd v. el medegedeeld dat het ongeval niet aan het z.g.n. ..Stunten" te wijten is. Stuntvliegen is weliswaar noodzake lijk voor de opleiding tot jachtvlie- ger, maar mag uitsluitend boven het vliegveld en boven de zee, tussen Katwijk en Den Haag geschieden. Overtredingen hiervan worden zeer streng gestraft. Dr. Schuringa was gehuwd en va der van twee kinderen. Hij was een der weinige doktoren hier te lande, die over een vliegbre vet beschikten. In 1935 kwam hij als officier van gezondheid tweede klasse bij de Marine Luchtvaart Dienst. De Firefly, waarmee hij vloog, was een jager-verkenner van hetzelfde type als het vliegdekschip „Karei-Door man" er aan boord meevoert. De omgekomen piloot was ridder in de orde van Oranje Nassau en dra ger van het bronzen kruis. Nadat de brand geblust was, be trokken marechaussees de wacht bij de brokstukken. Huiverend van de koude patrouilleerden zij langs de wrakstukken. Vannacht werd hun wacht door Mariniers overgenomen. In een schuurtje op een aangrenzend weiland zetten zij een kachel. Nader werd hedenmorgen nog ge meld dat de commissie van onderzoek foto's in beslag genomen heeft van een amateur-fotograaf, de heer J. v. d. Assem, gérant van café-restaurant ,,Het Haagsche Schouw", die een der ooggetuigen was en onmiddellijk eni ge foto's maakte. Als Bulgarije zich niet matigt Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bij het Bul gaarse ministerie te Sofia een nota ingediend, waarin terugtrekking van de Amerikaanse diplomatieké missie in Bulgarije en verzoek om terugroe pen van de Bulgaarse diplomatieke missie uit de V.S in het vooruitzicht wordt gesteld, indien de Bulgaarse regering de nota van 19 Januari niet intrekt, waarin verzocht werd om onmiddellijke terugroeping van Do nald Heath, de Amerikaanse gezant te Sofia. Heath was tijdens het pro ces te Sofia tegen Kostof, de voor malige plaatsvervongende Bulgaar se minister-president, die verleden maand werd opgehangen wegens ver raad, spionnage en samenzwering om de regering omver te werpen", be schuldigd van medeplichtigheid in deze samenzwering. Het Amerikaan se ministerie ontkent in deze nota de juistheid van de tegen Heath geuite beschuldigingen en verk'aart, dat.de Bulgaarse regering de Amerikaanse legatie te Sofia heeft blootgesteld aan „vernederingen en beperkingen, die krachtsinspanning; er schijnt een economische catastrophe nodig te zijn om de regeringen te leren, dat de tyd van de pietepeuterige con currentie voorbij is en dat we wat beters te doen hebben dan elkaar vliegen af te vangen. Luchtrace Engeland-Nieuw Zeeland DE K.L.M. SCHRIJFT MEE IN Naar wij vernemen heeft de K. L. M. thans besloten voorlopig in te schrijven voor de „Centennial Air Race", die, zoals bekend is, in 1953 zal worden gehouden over het tra ject LondenChristenchurch (N.- Zeeland). De voorlopige inschrijving geldt de zogenaamde handicapwedstrijd. Zoals men weet bestaat deze nieuwe luchtrace uit een snelheidswedstrijd en een handicap-wedstrijd, evenals de Melbournerace in 1934. De definitieve deelneming van de K.L.M. zal afhankelijk zijn van de voorwaarden, die worden gesteld voor de handicaprace. Het is nog niet bekend, met welk type vliegtuig de K.L.M. in dat ge val aan deze wedstrijd zal deelne men. Wel ligt het in de befoeling, om evenals dit met de „Uiver" het geval was in 1934, op deze vlucht lading te vervoeren. het de legatie thans onmogelijk heb ben gemaakt, haar normale diploma tieke en consulaire functies uit te oefenen". Te Sofia is bekend gemaakt, dat het hoofdbestuur van de Bulgaarse communistische partij in de loop van deze week zeven leden van het polit bureau heeft ontslagen wegens „ge brek aan waakzaamheid en onbe kwaamheid". Een van deze leden is Dobri Terperjef, die daarna benoemd is tot minister van arbeid. Tevoren had de secretaris der partij, Tsjer- venkof, een rapport voorgelezen over „de voornaamste lessen, die geleerd kunnen worden uit de ontmaskering van het komplot van Kostof". Tevens is te Sofia in een telegram aan een bijeenkomst van fabrieksar beiders bekend gemaakt, dat het Bulgaarse volksgerechtshof 64 „vijan den van het regiem, ontdekt door de veiligheidsdienst", weldra zal berech ten. Daarvoor had radio Sofia de ar restatie gemeld van „een groep spionnen, provocateurs en terroris ten, die door Tito's bende naar Bul garije werden gezonden". DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE PAUS. Functionarissen van" het Vaticaan hebben medegedeeld, dat verschil lende specialisten de Paus aan een onderzoek hebben onderworpen. Ook de lijfarts, dr. Riccardo Galeazzi Lisi was by het onderzoek aanwezig. Men zoekt naar de oorzaken van rheumatische pijnen, die de Paus reeds enkele weken verhinderen zijn dagelijkse wandeling in de tuinen van het Vaticaan te maken. De functio narissen voegden er aan toe, dat er geen reden tot ongerustheid was. De Paus is thans 76 jaar oud. Volgens Wisjinsky wel De jongste verklaring van Ache son, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, over de Sovjet- russische politiek in China „is zo dwaas en monstrueus, dat wij eerst aan haar echtheid twijfelden", aldus heeft de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, verklaard. Hij voorspelde, dat de po litiek van Acheson alleen maar „tot een nieuw mislukken van de Ameri kaanse politiek in China" zou leiden. Wisjinsky doelde op Acheson's verklaring van 12 Januari in de „Na tional Press Club" te Washington. Acheson had bij deze gelegenheid gezegd, dat de Sowjet-Unie bezig was, de noordelijke gebieden van China los te maken en bij de Sow jet-Unie te voegen. „Men kan gemakkelijk inzien, dat in Acheson's verklaring geen woord waarheid schuilt," aldus Wisjinsky. „Hij wil critiek oefenen op de bui tenlandse politiek van de Sovjet- Unie en hiermee de verantwoorde lijkheid voor het mislukken van zijn eigen politiek op de hals van de Sovjet-Unie schuiven. Zich opwer pend als beschermer van China en veel stommiteiten over de Sowjet- Unie debiterend, dacht Acheson niet, dat de feiten tegensnraak zouden leveren op zijn lasterlijke verklaring over de Sovjet-Unie." Wisjinsky herinnerde er aan, dat China thans „zijn eigen nationale regering" heeft en dat de Mongoolse republiek „een onafhankelijke en souvereine staat" is, „zoals in de overeenkomst van Yalta is aangegeven". W. Duits parlement vraagt onschendbaarheid De Duitse Bondsdag heeft gisteren unaniem besloten de regering te ver zoeken stappen bij de geallieerde Ho ge Commissie te ondernemen om par lementaire onschendbaarheid der Duitse parlementsleden te verkrij gen tegen vervolging door geallieer de rechtbanken. De resolutie kwam voort uit een communistische motie, waarin critiek werd geoefend op de vervolging, die door een gerechtshof van de controle commissie is ingesteld tegen 8 com munistische Journalisten, die ver klaringen over de ontmantelingspoli- tiek hadden gepubliceerd. Dr. Franz Richter van de natio nale rechtse partij verklaarde, dat de Engelsen na de eerste wereldoor log het gehele Turkse parlement op Malta achter prikkeldraad hadden gezet. Hij achtte het mogelijk, dat als de Bondsdag zijn plicht deed" de leden zich nog eens in dezelfde positie zouden bevinden. Deze verklaring ontlokte luide pro testen. VRESELIJK LOT VAN ILLEGALE REIZIGERS. Te Turijn zal binnenkort een pro ces beginnen tegen twee gidsen, die verantwoordelijk worden gesteld voor de dood van negen mensen by pogingen om via de Alpen illegaal van Italië naar Frankrijk te gaan. De twee gidsen, Rosario Libacco en Car lo Randilla, zouden, tegen ontvangst van een groot geldbedrag, twee groe pen die de grens over wilden, een onbewaakte streek van de Alpen heb ben binnengevoerd en hen daar aan hun lot hebben overgelaten, na vaag de richting naar Frankrijk te hebben aangeduid en gezegd te hebben, dat het „nog maar een uurtje lopen langs een gemakkelijke weg" was. Het eerste gezelschap van een en twintig mensen werd echter door een hevige storm overvallen, nadat men reeds vier en twintig uur lang berg op, berg af was gegaan. Drie van de ze groep verdwenen spoorloos, twee vielen dood in een ravijn en nog twee anderen liepen dusdanige be vriezingen op, dal hun beide voeten moesten worden geamputeerd. Van de tweede groep, die zeventien mensen telde, kwamen er drie om van koude en honger, verdween er een spoorloos en geraakten er twee bevroren. Niemand van beide groepen be reikte Frankrijk. VERREIKEND RUSSISCH— CHINEES VERDRAG? Zoals gemeld, bevinden zich thans zowel de minister-president, als de minister van buitenlandse zaken van de Chinese communistische regering te Moskou. Westelijke waarnemers in de Sowjet-Russische hoof; stad zijn van mening, dat binnenkort het sluiten van een verreikend Sowjet- Russisch-Chinees verdrag kan wor den verwacht. WIJZIGING KINDERBIJSLAGWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot wijziging der Kin derbijslagwet. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ont leend: In het op 22 December 1949 uitge geven communiqué in zake de poli tiek der regering met betrekking tot dn arbeidsproductiviteit, alsmede de lonen en de prijzen, is medegedeeld, dat ter compensatie van de gestegen kosten van levensonde" houd met in gang van 1 Januari 1950 een loons verhoging wordt aanbevolen voor mannelijke en vrouwelijke werkne mers van 23 jaar en ouder van 5 pet. van het in geld genoten loon. Het ontwerp heeft uitsluitend ten ctoel, op basis van de huidige wette lijke regeling een overeenkomstige aanvulling op de toegestane loons verhoging te verzekeren aan loon- trekkenden, wier gezin één of meer voor kinderbijslag in aanmerking ko mende kinderen telt. Rekening houdende met de omstan digheid, dat de kinderbijslagen wor den uitgedrukt in een bedrag per dag en het voorts ook om admi nistratieve redenen gewenst is, dat zulks eveneens geschiedt met betrek king tot de beoogde aanvulling, lijkt het redelijk de kinderbijslag voor het eerste kind te stellen op f 0.42, voor het tweede en derde kind op 0.46 en voor het vierde en volgende kind op J 0.57 per kind. VORDERING VAN WOONRUIMTE VOOR REPATRIëRENDEN Naar „Trouw" verneemt, wordt op het ministerie van binnenlandse za ken een noodwet ontworpen ten be hoeve van de Nederlanders, die uit Indonesië repatriëren en hier huis vesting zullen moeten verkrijgen. In deze noodwet zullen de bevoegdheden van de burgemeesters tot vordering van woonruimte worden uitgebreid. Regen stuurde programma in de war ^E TWEEDE DAG van het bezoek van prins Bernhard aan Curagao, de verjaardag van zijn dochter prinses Margriet, was een dag van zware regenval, waardoor enige wijzigingen in het programma moesten b worden aangebracht. Nadat een deputatie van de Koopvaardij de Prins Speciaal dc illlauterie in de morgenuren ter ere van de jarige Margriet een mand seringen en rozen had aangeboden, werd de ochtend verder besteed met het bezoeken van verscheidene instellingen. De Franse generaal de Lattre de Tassingny, opperbevelhebber van de grondstrijdkrachten der West Euro pese Unie, wil gaarne de Spaanse in fanterie bij zijn strijdmacht zien toe gevoegd. Aldus heeft de Amerikaan se afgevaardigde Léon H. Gavin be kend gemaakt. De generaal heeft Ga vin dit meegedeeld tijdens hel bezoek van de Amerikaanse afgevaardigde aan Europa. Deze verklaring van Gavin en de mededeling van Acheson, dat Spanje piet langer geïsoleerd mag blijven van de rest van Europa, heeft in Washington de overtuiging doen post vatten, dat Amerika de algemene houding tegenover Spanje gewijzigd wil zien om dit land in het Atlanti sche verdedigingsblok te kunnen op nemen. Zulks is echter van officiële Amerikaanse zijde ontleend. De Britse regering heeft bekend gemaakt, dat zij die actie van Ame rika voor Spanje niet zal steunen. Ook Frankrijk doet het niet. De gehele middag werd besteed aan een bezichtiging van het grote oliebedrijf van de C.P.I.M. Van de rondrit over het 2 bij 1Y, kilo meter grote terrein vormde het be zoek aan de woonwijken van de Ne derlandse employé's, Emmastad en Rio Canario, het indrukwekkendste gedeelte. Op de terugweg van het oliedorp bracht prins Bernhard, die in een open auto van Benjamin Maduro, de nestor van de Curagaose Portugees- Israëlitische handelstand, reed, bij prachtig zonnig weer een bezoek aan de nieuwe moderne volkswijk Steenrijk, waar op het Margrietplein ter gelegenheid van de verjaardag van het prinsesje een Margrietboom werd geplant. Het leek of de gehele Curagaose schooljeugd naar hier was uitgelopen om de Prins toe te zingen als het ware ter vergoeding van het niet doorgaan van de aubade, die de vorige dag wegens de op Curagao heersende diphtherie werd afgelast. 's Avonds bood het gouvernement van de Ned. Antillen ter gelegenheid van het bezoek van de Prins een groot diner aan in de Piscaderabaai- club, waar tal van gasten aanzaten. Een ka'iïMje. „Misschien is nog nooit een Hei lig Jaar met zulke rijke beloften van de zijde van God gekomen, om de mensen onderling aan te sporen tot mildheid, inschikkelijkheid en vergevingsgezindheid." Uit de jongste Kerstbood schap van Z.H. de Paus.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1