Krijgt het Gooi niet de primeur voor televisie-ontvangst? 57ste Avicultura-show met 4700 prachtdieren H 'JJexjaait in Indonesië si^l 5)e ziCaeten «fl& VRIJDAG 20 JANUARI 1950DE LEIDSE COURANTTWFEDE BLAD - PAGINA I HILVERSUM OF LOPIK De uitvoering van de bestaande plannen voor de bouw van een tele visiezender in 't Gooi ondervindt moeilijkheden. Deze zullen vermoe delijk drastische wijzigingen van de plannen tengevolge hebben, waar door niet het Gooi met Amsterdam en Utrecht, doch de gemeenten rond Lopik tot en met D^n Haag, Utrecht, Gouda en omgeving de be voorrechten zijn, die het eerst van de televisie zouden kunnen ge nieten. Het aanvankelijke plan hield in: van de studio in het hartje van Hilversum uit het programma via een kabel over een zgn. gerichte „link"-zender naar een grote zen der te sturen. Dit vereiste de bouw van een 200 meter hoge zendtoren op de Gooise heide. De bouw van deze zender wordt nu geremd, door dat gebleken is, dat de bestuurders van vliegtuigen van en naar Schip hol gebruik rhaken van kaarten, waarop als hoogste obstakel in het Gooi een hooste van 75 meter staat aangegeven. Een 200 meter hoge zender zou een ernstig gevaar voor de luchtvaart opleveren. Onderhan delingen met de betrokken instan ties over een mogelijke oplossing zijn gaande. Een onderzoek naar de draagwijdte van een zendtoren ter hoogte van circa 75 meter wordt in gesteld. Ook wordt overwogen de zendtoren LoDik te plaatsen ten einde de moeilijkheden voor de luchtvaart te ontgaan. Men is tevens doende het aantal aanstaande „kij kers" vast te stellen, dat in het ge bied dat van Looik uit wordt be reikt van de televisie kan profiteren. De televisiestudio komt in ieder ge val in Hilversum. Zij kan met een speciale kabel of een „link" zender verbonden worden met de toren in Lopik, als m'en tot de bouw daar overgaat. Aetherklanken HILVERSUM I, 301,5 meter. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.45 Morgengebed en liturgische- kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 9 30 Radio Phi'harmonisch orkest en soliste. 10.00 Voor de zieken. 11.45 Orgelspel. 12.00 Angelus. 12.30—12.33 Mededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws 13.20 Gram. 14.00 Orkestconcert. 14.20 Engelse les. 14.40 Kamerorkest en so list. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Koor. solisten en or gel. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Volksliederen. 18 15 Journalis tiek weekoverzicht. 18.30 Strijd krachten 19.00 Nieuws. 19.15 Actua liteiten. 19.25 „Katholiek thuisfront overal". 19.30 Commentaar uit de Be nelux. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Gram. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Amusementsmuziek. 21.00 Gevarieerd progr. 21.45 Puzzle. 21.55 Pooulair concert, 22.30 „Wij luiden de Zondag in" en avondgebed en liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15 Omroep orkest en solisten. HILVERSUM II, 416 meter. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 20.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws en weer- bej. 8.15 Orgelspel. 9.309.35 Water standen. 10.00 Medische causerie. 10.20 Radio-feuilleton. 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Dansor- kest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Ha- waiianmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 14.00 „Het Neder landse lied". 14.20 Amusementsmu- zoek. 14.50 Streekuitzending. 15.15 Radiophilharmonisch orkest en solist. 16.15 Dansmuziek. 16.45 Sportpraatje^ 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Populaire muziek. 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten. 20.15 Weense muziek. 20.45 Gevarieerd progr. 22.00 Metropole-orkest. 22.25 „Onder de pannen", hoorspel. 22.45 Kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Parijse muziek. Daar door fiscale en bezuinigings maatregelen van de Indonesische re gering, reeds voor de souvereiniteits- overdracht genomen, het wenselijk is gebleken de soldijen der in Ihdo- sië dienende dienstplichtigen te ver hogen. heeft de regering besloten de tropentoelage op de soldij te ver meerderen met 30 ct. per dag. Derhalve zullen de soldijen tijdens verblijf in Indonesië thans bedragen voor een soldaat per maand 63; voor een soldaat der le klasse, die op of na 1 Juni 1949 onder de wapens is gekomen ƒ69; voor hen, die voor die datum reeds in dienst waren 73.50 en voor korporaals van beide groepen respectievelijk 76.50 en Perspectieven niet rooskleurig. Voor de oorlog bedroeg de bloem koolproductie 48.000 a 50.000 ton per jaar, plus 2.000 ton, welke onver kocht bleef. In de oorlog liepen deze cijfers tot ongeveer de helft terug, om in die duistere paren weer te stijgen tot 62.000 ton in 1949, bene vens 8.000 ton onverkocht. Ziedaar enige cijfers, genoemd door de heer N. A. Laarman, direc teur van de economische afdeling van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland, in de causerie, welke hij onder de titel ,De betekenis van de bloemkool voor de Nederlandse tuinbouw" tijdens de „Bloemkooldag" in Stadsdoelen te Delft heeft gehouden. Deze „Bloemkooldag", welke zeer grote belangstelling trok, voorna melijk uit de provincies Zuid- en Noord-Holland, werd door het Cen traal Bureau georganiseerd in sa menwerking met de Rijkstuinbouw- Rheumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor mlllioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wonder- middeL Het is alleen maar een na tuurlijk middel, samengesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen func- tionneren. Die natuurlijke middelen mankeren veelal aan het gewone da gelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen, elke mor gen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het li chaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens ma ken: vlot, fit, welgemoed en veer krachtig? In plaats van door te tob ben met stramheid en pijn en de lus teloosheid en humeurigheid, die daar van het gevolg zijn. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. voorlichtingsdienst. Het „Vrije Volk" geeft er volgend verslag van: Bijna 70 procent van de produc tie wordt in het binnenland afgezet. Spreker waarschuwde dan ook uit drukkelijk tegen de wel eens ver kondigde opvatting, dat dit binnen- iandse afzetgebied met een mindere kwaliteit zou kunnen worden afge scheept. De export van bloemkool was reeds voor de oorlog van betekenis. In de jaren 1925'32 bedroeg deze zelfs 45.000 ton per jaar, waarvan Duits land verreweg de grootste afnemer was. Deze cijfers liepen na 1933 terug tot 21.000 ton en bedroegen in 1938 zelfs nog maar 16.700 ton. Na de oorlog duurde het tot 1948 eer er weer van bloemkoolexport sprake was. In dat jaar ging er "1.400 ton over de grenzen, waar van 24.000 ton naar Duitsland, Door de opheffing van de gecentraliseerde export was de export naar Duits land in 1949 belangrijk geringer. De uitvoer naar Tsjecho-Slowa- kije was, tot de machtsoverneming door de cammunisten, bevredigend, maar de spanning in het handelsver keer. als gevolg van de politieke ont- O.a. 2200 hoenders en 2000 konijnen [ET IS ONGETWIJFELD een verheugend feit telkenjare weer te mo- 1 gen constateren, dat het met on ze pluimveestapel nog steeds voor uit "gaat, terwijl niet te ontkennen valt, dat de exposities er weer steeds beter gaan uitzien. Dat valt ook thans weer te constateren op de 57ste expositie van de Alg Vereniging „Avicultura", welke vanaf heden tot Zondag wordt ge houden in de grote tentoonstellingshallen van Houtrust. In de jaren, welke kort aan de oorlog voorafgingen, kon men dik wijls niet zonder moeite een ten toonstelling van 3000 nummers in de Haagse Dierentuin bijeenbrengen. Na de oorlog is het aantal „Avicul- tura"-inzendingen echter steeds sterk toegenomen en men had moeite om het aantal onder de 5000 te houden. Evenwel, alle teveel schaadt maar al te zeer en, terwijl het aantal in zendingen op diverse tentoonstellin gen aan het teruglopen was., moest men in Den Haag een limiet gaan stellen en zou men niet verder gaan dan 4500 inzendingen. En zieter zijn er toch nog weer 4700, met een totaal van ruim 5000 dieren, daar sommige nummers een trio vormen. Die grote belangstelling is toch wel enigszins te verklaren en er zijn wel drie redenen voor: le de Neder landse Hoenderclub viert op deze tentoonstelling haar gouden jubi leum; 2e de Alg. Ned. Bond van Dwerghoenderfokkers houdt Bonds- show; 3e idem de Ned. Konijnenfok- kersbond. Was het wonder, dat het aantal inzendingen weer verrassend groot werd? Wilt-u getallen? Ruim 1200 nummers grote hoenders, ruim 1000 nummers dwergshoenders, 600 sier- duiven en. niet minder dan 2000 ko nijnen! Aan 't begin der lange rijen op deze expositie zijn weer als vanouds de Nederlandse hoenders opgesteld, die ter ere van het gouden feest hun ner vereniging, een record-aantal bereikten van 575 exemplaren! De meest geliefde hoendersoorten, ook de moeilijkste in conditie te houden, gaan voorop: 50 Hollandse Witkuiven. Dit is het ras, dat bijna uitsluitend in Nederland gefokt wordt en dat nog wel in dit natte klimaat! De belangrijkste inzending in de Ned. hoenderrassen is die der Hol landse hoenders met bijna 200 exem plaren, doch ook de uit de „oude tijd" populaire rassen als die der Kraaikoppen en Uilebaarden zijn weer in grote getale aanwezig. De Leghorns (175) en Wyandottes '150) hebben blijkbaar niets van hun populariteit ingeboet. Wij lopen zo gemakkelijk over het aantal heen, maar men dient te beseffen, dat men zeker een 15 a 20 exemplaren moet fokken, wil er één voor een ten toonstelling-inzending in aanmerking komen en dan is het nog lang geen eerste prijs! De doorsnee-pluimveeliefhebber is volharderd, hij be?int het tentoon stellingsseizoen in November meestal eerst op kleinere tentoonstellingen met een flinke inzending om dan bij „Avicultura" de allerbeste in het strijdperk te werpen. Daarom is dan ook een Avicultura-prijs wel de hoogste pluimvee-prijs, die er te be halen is. Wandelen wij nu eens langs die lange rijen Dwerghoenders of, zoals men ze meestal noemt: de Krielen, het ideaal-ras voor de stadstuinhou der. Meestal is een profeet in z'n eigen land niet geëerd, doch blijk baar wel in de pluimveewereld, want ook bij de Krielen gaan de Hollandse in top met 170 exempla ren, terwijl er ook goede inzendin gen zijn in de Sabelpoten (85), Ant werpse Baardkrielen (80). Seebrights (60) en zelfs het moeilijke ras der Japanse Krielen (Chabo's) prijkt met een record-aantal van 74! In Krielen winnen de Wyandottes (98) het verder van de Leghorns (40). De duivenklassen hadden beter bezet kunnen zijn, doch dit vindt wikeling, werkt belemmerend. Naar Engeland is nog geen ex port mogelijk als gevolg van de En gelse coloradokever-bepalingen en de eigen teelt. De perspectieven voor de toekomst zijn ook niet gunstig, doordat het Engelse en het Nederlandse pro duct gelijk aan de markt komen, in tegenstelling tot het Italiaanse, dat vroeger is. Verduurzaming van- bloemkool vindt plaats door diepvriezen en door zouten. De mogelijkheden voor export van deze producten mogen niet hoog worden aangeslagen, aan gezien eigenlij ijk het geheele jaar verse bloemkool geleverd kan wor den. Concluderend betoogde spreker dat nog verdere uitbreiding van de bloemkoolteelt zeker niet verant woord is. Slechts de voortdurende inspanning om een kwaliteitspro duct te leveren, zal het moge1 ijk maken, de productie op het huidige niveau te handhaven. TERUG UIT DE WEST Hr. Ms. mijnenlegger „Willem van der Zaan" wordt 23 Januari a.s. te Den Helder uit Curasao verwacht. Aan boord bevinden zich o.a. de korp. mach. W. v. Iterson en de ma rinier 3e kl. G. P. v. Loenen, beiden uit Leiden, alsmede de matroos le klas J. J. Heinen uit Voorschoten. Op de vergadering van de K. F. A. is drs. J. M. L. Peters, directeur van de K. F. C., ook benoemd tot direc teur van de K. F. A., terwijl de heer A. Briels werd benoemd tot adjunct- directeur van beide stichtingen. Op verzoek van het parket te Mid delburg is een onderzoek ingesteld bij de bank voor Schouwen en Dui- veland te Zierikzee in verband met het feit, dat een bedrag van 2j/£ ton bij een controle niet kon worden ver antwoord. Het resultaat van het on derzoek was, dat vermoedens rezen tegen M. v. d. M. te Zierikzee. Op verdenking van heling is hij gearres teerd. Het onderzoek wordt intus sen voortgezet. z'n oorzaak hierin, dat nog geen veertien dagen geleden de grote dui- ven-bondsshow in Rotterdam werd gehouden. Verleden jaar kwam deze Bond bij Avicultura", maar zeer terecht wis selen deze Bonden dikwijls van plaats, teneinde het fokken der spe- cia air assen ook in andere steden te animeren. Toch zijn er zeer mooie inzendin gen in de diverse Krooperrassen f200), Vinkduiven (60), Raadsheren en tal van schitterende kleurduiven. Zo naderen we die onafzienbare en van langoren. U kent ze wel: Vlaamse Reuzen (115) Lot^ a ringers f60), Franse Hangoren (160) in de grote rassen. De grootste klasse in de midden rassen is die der Weners met 145 rummers. Zeer nopulair zijn tegen woordig de kortharige rassen, de Rexen met 205 inzendingen. Ook de Hollanders, Klein-Zilvers en de Polen (150) behoren tot de grote klassen. Het mooiste konijn an deze 2000 zal worden beloond met de zilveren medaille van Z. K. H. Prins Bernhard. Voor zo'n tentoonstelling komen er 65 keurmeesters aan te pas met 130 hulpen. Er zijn 2 buitenlandse keurmeesters onder hen, een Belg en een Engelsman. Hedenmorgen heeft de openmg der tentoonstelling plaats gevonden door burgemeester mr. F. M. A. Schokking. Daarna werden aan de heer A C. M. Dolk, voorzitter van de Raad van Beheer en Toezicht de zilveren en aan de heer W. F S. van Ette- ger, voorzitter der Ned. Hoender club de bronzen plaauette van ver dienste der Kon. Ned. Ver. „Avi cultura" uitgereikt. Dit is de eerste maal, dat deze bijzondere pluimvee onderscheiding werd toegekend. Al leen degenen, die zich op bijzondere, wijze verdienstelijk maken op het gebied van de pluimveeteelt wordt deze plaquette toegekend. Onder de behaalde prijzen noemen we: zilveren medaille van H. M. de Koningin: A. F. Smit met fraaiste kraaikop; zilveren medaille van prins Bernhard gewonnen door J J. W. Brouwer, met Vlaamse reus. me daille van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland door J. W. Tingen met fraaiste Engelse vechthoen. medaille van de burge meester van 's-Gravenhage voor het fraaiste prima foktrio Plymouth Rocks door H. C. van Mol. GEWAPENDE SMOKKELAARS. Toen Dinsdagavond omstreeks 8 uur twee ambtenaren van de invoer rechten en accijnzen op de Poppelse- dijk te Lage Mierde in de grensstrook een auto zagen naderen, stond het voor hen wel vast, dat zij met een smokkelauto te doen hadden. In snelle vaart passeerde de auto de ambtenaren. Onmiddellijk daarop wierp een verderop geposteerde ambtenaar een versperring op de weg, doch deze hindernis werd door de smokkelaars genomen. Laatstge noemde ambtenaar loste hierop een schot, met het gevolg, dat de wagen stopte. Het bleek dat een der twee inzittenden door een kogel aan een hand gewond was. De auto was ge laden met een veertigtal tapijten. Bovendien vonden de ambtenaren een stengun, geladen met 21 patro nen. De beide mannen, afkomstig uit Oisterwijk, werden gearresteerd. 300.000 SIGARETTEN GESTOLEN. Dinsdagavond tussen 5 en 6 uur hebben inbrekers kans gezien in een expeditiebedrijf aan de Bomeokade, te Amsterdam, ten nadele van een expeditieondernemer, door middel van braak, dertig pakketten sigaret ten te ontvreemden. Ieder pakket be vatte 10.000 Lucky Strike-sigaretten van Belgisch fabrikaat. De inbrekers hebben bij het ver voer gebruik gemaakt van een klein type vrachtwagen van donkere kleur, waarvan de achterzijde met een zeil was afgesloten. Op de Cruquiuska- de echter hebben ze een van de der tig pakketten verloren. Dit is om streeks 18.30 uur gevonden door een man, die het bij de politie aan het bureau Kattenburgergracht heeft ge deponeerd. Twee andere voetgangers waren van deze vondst getuige. De recherche van het bureau Kattenbur gergracht zou deze beide „toeschou wers" gaarne voor nadere inlichtin gen willen spreken. De sigaretten zijn z.g. transitogoed en dus niet voor ons land bestemd, reden waarom zjj ongebanderolleerd zijn. GREEP IN GELDLADE OP BEURSSTATION TE ROTTERDAM Twee mannen hebben in de nacht van 14 op 15 Januari kans gezien een greep in de geldlade te doen van het Beursstation te Rotterdam. Zij verdwenen met ongeveer 300. De diefstal werd dadelijk ontdekt door de dienstdoende ambtenaren van de Ned. Spoorwegen, doch tot nog toe is men er niet in geslaagd een spoor van de daders te vinden. De politie beschikt echter over waardevolle aanwijzingen. „Trouw". Wordt niet oud voor Uw tijd Afstellen kunt gij het niet, maar uitstellen wel! Laat stiamheld en stijfheid niet de baas worden over Uw spieren; laat iheumatiek U niet belemmeien in Uw bewegingen. Loop rechtop en niet gebogen door pijnlijke en stijve gewrichten. Reeds 3 geslachten roe men Akker's Kloosterbalsem als snel pijn stillend en atdoend werkend wrijfmiddel bij rheumatiek, spierpijn, spit, en lendenpijn en bovendien als zuiverend en genezend bij wonden van allerlei aard. Een balsem In de ware zin des woords, waarvan men dan ook algemeen zegt:„Geen goud zo goed". VRESELIJK ONGELUK BIJ SCHIETEN MET BUKS. De 14-jarige R. S. uit Elburg is bij het schieten met een buks door een kogeltje in zijn oog getroffen. In het ziekenhuis heeft hij dit oog moeten missen. Het ongeluk gebeurde, door dat bij het schieten op een busje het kogeltje schampte en van richting veranderde. COLLABORATEURS VEROORDEELD. Millioenenwinst aan militaire werken. De Bijz. Strafkamer van de Haag se Arrondissementsrechtbank ver oordeelde de 71-jarige boekhouder M. H. te Voorburg en de 52-jarige aannemer C. J. R. te Rijswijk tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 8 maanden met aftrek, en dc 43-jarige bouwkundige S. M. 's G. te Rijswijk tot 11 maanden gevangenisstraf met aftrek. Geëist waren gevangenisstraf fen gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht en voor ieder een boe te van ƒ75.000. De veroordeelden zijn firmanten van een Haags aannemersbedrijf, dat volgens de tenlastelegging in de be zetting ten voordele van de Duitse oorlogsvoering militaire werken ter waarde van 16 millioen gulden heeft uitgevoerd. De fiscale recherche heeft de winst van de firma op 4 millioen geraamd. Doch de verdachten bewe ren, dat zij slechts 1 millioen bruto winst hebben gemaakt, waarvan thans niets meer over zou zijn. PIET SCHRAMA, Rijndijk, Voorschoten, res. 2de luitenant, viert 21 Jan zijn eerste Ind. verjaardag te Surabaya. BERTUS OTTO, Rijpwetering, geboren 21 Januari 1926, viert zijn 3e Ind. verjaardag te Surabaya. W. P. RIKKEN, Grijpensteinstraat 56, Alphen a. d. Rijn, thans matroos III M.K.K. Surabaya, vierde op 17 Januari zijn 3e Ini. ver jaardag. A. C. TEN BRINK, Zonneveldstraat 13, Hazerswoude, matroos III, viert heden zijn 21e ver jaardag op de „Karei Doorman" te Curagao. AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 49) Zijn koffers had hij reeds in de loop van de nacht door bemiddeling van zijn hospita naar het station laten brengen en bij het aanbreken van de dag vertrok hijzelf gedurende de korte tijd, die Hempel nodig had om de politie op de hoogte te brengen. Maar hij ging slechts tot Wiener Neustadt daar huurde hij een auto en vertrok weer waarheen? Hempel, die de twee laatste dagen bij zijn achtervolging uitsluitend de de wagen van Turnwald had gebruikt wilde op goed geluk af ook verder gaan met de auto en op de eerste plaats naar Sperber-Eck; want hij was overtuigd, dat ook Meller zich daarheen wilde begeven. Maar niet ver van Wiener Neustadt ontmoette hij een lege auto, waarvan de chauf feur hem zei, dat een weinig verder de weg was versperd door een rots instorting, zodat men een omweg moest maken, welke de chauffeur van de lege auto ook aanduidde. Hij zelf had, daar zijn passagier die om weg niet verkoos te maken de man afgezet aan het station Gloggnitz; de passagier vond het beter zijn reis per spoor voort te zetten, liever dan zo'n lange omweg te maken. Het ene antwoord lokte het andere uit, en de antwoorden op enige vra gen brachten Hempel spoedig tot de overtuiging, dat de passagier van de nu lege auto niemand anders dan Meller had kunen zijn. Meller had te Gloggnitz een kaartje .naar Bruck genomen, de chauffeur- zelf had het goed gehoord. En de bagage twee grote koffers was ook aangegeven voor Bruck. Een kleine reparatie en de noodza kelijkheid om te Mürzzuschlag ben zine in te nemen vertraagde de reis naar Bruck. Eerst tegen de middag was Hem pel daar aangekomen, en toen had hij nog enige tijd nodig gehad om zich er van te vergewissen of Meller inderdaad te Bruck was uitgestapt, en waar hij voorts was gebleven. Ja, hij was uitgestapt te Bruck en had bij een heer naar verschillen de hotels geïnformeerd. Vervolgens was hij met zijn koffers de stad inge reden. Derhalve bleef Hempel niets an ders over dan van het ene hotel naar het ander te lopen en vooral op dis crete wijze, dezelfde vragen te stel- 'en. Alles goed en wel, maar XXIV. Silas Hempel ontwaakt* uit zijn mijmering en slaat de ogen op. De auto staat stil; de motor werkt niet. De detective verschrikt, springt uit de auto. In 's hemels naam, wat is er ge beurd Mar bier, waarom houd je stil? Panne luidt het lakonieke ant woord. Het water in de radiator moet vernieuwd en een band ver vangen worden. Ook aan de motor is een of ander niet in orde. Dit zeggende zoekt Marbler reeds in zijn gereedschappen. Hoe lang zal het duren? Minstens een half uur. Mis schien wel langer. Het moet u niet verwonderen, mijnheer, de auto is goed, dat heeft ze bewezen; maa de laatste dagen heeft men teveel van haar gevergd. Ja dat weet ik. Toch juist nu, zo dicht bij het doelWij kun nen toch niet ver meer van Sper- ber-Eck zijn? Ongeveer 20 Kilometer. In hoogstens 15 minuten zouden we i daar kunnen zijn; maar zoals het nu met de motor is gesteld, kan hij geen halve kilometer meer lopen. Dus een beetje geduld. Geduld, nu! Hempel liep zenuwachtig op en neer, terwijl Marbler aan het werk toog. Juist ging de zon onder achter de bergen aan de westelijke hemel. Hempel staarde peinzend in haar vlammend rood. 's Morgens had Meller de „Brui ne Beer" verlaten om, zoals hij be weerde naar Graz te gaan. Dat had hij waarschijnlijk ook gedaan, al was het maar om zich een alibi te ver schaffen. Maar even waarschijnlijk was hij van daar per spoor of per auto te- ruggekeerrd in de omtrek van Sper- ber-Eck; het laatste gedeelte van de weg moest hij te voet en zoveel mo gelijk langs de binnenpaden afge legd hebben, ten einde niet gezien te worden. Zo kon hij tegen de middag of iets later in de nabijheid van het kasteel aangekomen zijn. Het leek niet waarschijnlijk, dat hij overdag iets tegen mevrouw Von Turnwald kon wagen. Want haar alléén gold zijn bezoek op Sperber-Eck. Sinds hij voelde, dat men hem op de hielen zat, moest hij zich haasten om zijn werk af te maken. Alleen mevrouw Von Turn wald stond hem nog in de weg dus moest hij haar vermoorden, wil de hij niet al het andere vruchteloos gedaan hebben. Silas Hempel stelde zich thans niet meer de vraag: Zijn mijn con clusies juist of vergis ik mij waar ik meen, dat die kerel van daag zijn laatste slag wil slaan en dat de vrouw van Sperber-Eck zijn laatste slachtoffer zal zijn, als ik haar niet tijdig ter hulp kom? Hij wist dat met zekerheid, want he. kon niet anders zijn, als hij reke ning hield met wat hij te weten was gekomen. En had hij het niet geweten, dan zou zijn instinct, de koortsige onrust die hem kwelde, het hem gezegd hebben. Silas dacht voorts: „Tot vanavond zal hij zich verborgen houden en dan zal hij haar, als het niet anders gaat onder het een of ander voorwendsel buiten het kasteel lokken. Misschien sticht hij brand, om dan gebruik te maken van de algemene verwarring Misschien doet hij zich als bedelaar voor. Wie weet, welk plan hij heeft ontworpen; maar het lijdt geen twij fel, dat hij er een verzonnen en alles nauwkeurig overwogen heeft." En hij. Silas, die alléén de samen hang der dingen kende; hij, die al léén wist, wat er beraamd werd; hij die alléén bij machte was om haar te redden, moest nu, tengevolge van die ellendige panne, hier op de weg de kostbare tijd in ledigheid doorbrengen! Zijn angst werd aldoor heviger. Hij was woedend op zich-zelf, omdat hij bij zijn berekeningen niet aan 'n gedwongen oponthoud gedacht, en de mogelijke gevolgen daarvan niet voorkomen had. Het was zo eenvoudig geweest van Bruck uit mevrouw von Turnwald door een telegram te waarschuwen? Silas hoorde achter zich auto-sig nalen. Werktuigelijk springt hij ter zijde. Daar suist hem iets glinste- rends voorbij: de zilver enauto! Hij loopt de auto na, wenkt met de armen, roept, neenbrult: „Halt! HaltAndagola." Te vergeefs. De auto rijdt door in volle vaart Hemt .1 schreit bijna van woede. Een uitstekende gelegenheid om nog voor de avond Sperber-Eck te be reiken is hem ontsnapt. Want ook die man gaat naar Sper- ber-Eck. Hij wil het echter maar zien. Van verre. Voor de laatste maal, om stil en door niemand her kend afscheid te nemen. Ofzou hij ditmaal meer wil len?

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5