Pater Duynstee sprak voor de Kath. Werkgevers, kring Leiden £7fex 22444 Wie wordt de 10.000ste telefoon- abonné in de dienstkring Leiden? VVSL-feesten begonnen L EI D S E M HUTSPOT VRIJDAG ?0 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA „JEUGD IN HET BEDRIJF" ¥N EEN INTIEM ZAALTJE van „In den Vergulden Turk' trad pater Duynstee O.F.M. gisteravond op als maitre d'hótel, door op de tafel van zijn causerie „Jeugd in het be dryf' een hoeveelheid exquise ge rechten te presenteren, in een overvloedige hoeveelheid en omvang. De leden van de Kath. Werkgeversvereniging, kring Leiden, die aan deze dis genodigd waren en, op de geur uf, in ongekend groot aantal opge komen waren, proefden van dit alles, zoals het welopgevoede heren betaamt. Van iedere plat namen zij een bescheiden hoeveelheid en, als het iets zeer delicieux was, een iets grotere portie. Er bleven dus res ten over. Enerzijds was dit jammer, omdat het kostelijk bereid was. An derzijds was het gelukkig, omdat ;nen tenslotte niet alles tegelijk kan .eten! Personee'sverenigingen en hun gevaren Als we deze culinaire vergelijking nog even voort mogen zetten, was het de voorzitter, de heer P. de Jong, die bij de aanvang allen een „bon appétit" toewenste en als voorsnij der fungeerde, door op te merken dat „Jeugd in de bedrijven" reeds verschillende jaren een steeds stij gende belangstelling van de R.K. werkgevers heeft. Pater Duynstee deelde zijn cause rie in drie delen, aanvangend met het probleem „Jeugd in groei", waarbij hij constateerde dat de jon gen in zijn puber-fase en met z'n ontwakend critise'n oordeel door z'n te lichte pantser der persoonlijkheid zeer kwetsbaar is. wanneer hij. na de lagere school, zijn intrede in het bedrijfsleven doet. De sprong is te groot. V.G.L.O. en ambachtsschool kunnen dit niet geheel overbruggen. De fabriek heeft z'n gevaren van afstomping der geestvermogens door eenzijdige arbeid, massificatie (o.a. in passieve ontspanning), ontbreken van verantwoordelijkheidsgevoel en invloed van het milieu. Met deze probleemstelling was spr. genaderd aan het tweede deel ,.De taak van het bedrijf". De ver antwoordelijkheid der werkgevers staat vast, aldus spr., die hierbij ees op de personeelsverenigingen i hun gevaren. Men kan ze be schouwen als een „gedwongen cul turele winkelnering", een overlap ping van het terrein dat aan Kerk, gezin en organisaties toekomt, op neutrale basis. Er zijn uiteraard ook voordelen, zoals solidariteit en be tere verstandhouding in het bedrijf, vooral in het licht van een veelge-* bruikt woerd „werkgemeenschap". Arbeid moet echter aan de persoon lijkheidsvorming ondergeschikt blij ven. De onderneming heeft tot directe taak: alles op eigen terrein te orde nen, maar zó dat bij de behartiging der stritte bedrijfsbelangen de vor ming der arbeiders niet gehinderd wordt. Dit laatste behoort tot de ta ken der gemeenschappen Kerk, ge zin en staat. De onderneming heeft hierbij tot indirecte taak deze vor ming te steunen. Taak van de onderneming Hoe het wel moet In het derde deel van zyn cause rie weidde spr. uit over hoe het dan wel moet en noemde daartoe perso- neelsavonden en b.v. zomerkampen, zoals deze in 1949 door de Hoog ovens zijn georganiseerd, onder lei ding der organisaties. Het is van be lang om ook langs deze weg de „mas- sajeugd" (lelijk woord!) te berei ken, ook voor de onderneming, o.a. tegen het conimunisme: het in bre der gezichtskring aankweken van gevoel voor gezagsverhoudingen, op vattingen over kapitaal en arbeid en van gemeenschapsgevoel. Sprekend tenslotte over de toe stand van Leiden gaf spr. eerst een buitengewoon interessant overzicht in vogelvlucht van de geschiedenis sedert de 16e eeuw, geülustreerd met talrijke cijfers en gegevens, waar- mede was na tc gaan hoe de arbeids- Tot do directe taak behoren de stand verpauperde, het hoge debili- zorg voor een menswaardige aard teitscijfer ontstond en hoe de sterke van de arbeid (aanpassing aan leef- passiviteit, het gebrek aan initiatief, lijd, sexe en zoveel mogelijk aan geestelijke belangstelling en door- persoonlijke capaciteiten), voor eenzettingsvermogen werd aangekweekt Schilderijen-tentoonstel ling van Jaap Wijnsouw KUNST VAN MIDDELMATIGEN In de N.W.B. is een tentoonstel ling ingericht, waarvan de tech nische verzorging was toevertrouwd aan de heer M. Jonkman uit Voor schoten. Het was bij hem in kunst zinnige handen. Deze tentoonstelling werd gister avond geopend. De heer Vervoort heette de vele belangstellenden van harte welkom en in 't bijzonder wet houder J. C. van Schaik en de heer Laurens van Kuik, kunstschilder.. Uit de openingsrede van de heer Van Kuik, met enthousiasme geïmprovi seerd, kunnen we tot onze spijt slechts en kele gedachten overne men. Hij sprak over de betekems der kunst, die men niet in de allereer ste plaats moeten zoeken bij de gro te mannen als Rembrandt. Michel Angelo en Da Vinci. Men moet ze vooral zoeken bij de talloze middel- matigen, die op eigen zuivere wijze de schoonheid der dagelijkse dingen trachten te vertolken. Wij kunnen nu eenmaal niet altijd op de berg toppen der schoonheid leven. Zo ook Wijnsouw. Hij heeft geen richting. Hij volgt eenvoudig de na tuur en hij voelt de schoonheid daar van als iets. dat van God is gegeven. Hij is nog jóng. Hij kan zijn techniek nog verfijnen, zijn visie nog verdie pen. Maar hij is een gelovig mens. Velen hebben liun vertrouwen in de maatschappij verloren. Spreker gaat nu na de verschillende richtin gen. die daar vanaf pLm. 1910 ge tuigenis van gaven: expressionnisten futuristen cubisten en constructi visten. De tentoonstelling We zien ter opluistering bloemar- rangementen van „BloemenKriest" zeer smaakvol geschikt in daarvoor met zorg gekozen aardewerk. Dit werk stelt ons te midden van het fijn-kleurige werk van Jaap Wijn souw de lente in het vooruitzicht. Wijnsouw verstaat zijn vak uitne mend, hij tekent vlot en goed en als hij schildert, doet hij dat in gevoeli ge en fijn-contrasterende kleuren- harmonie. Hij gaat uit van do over tuiging, dat kunst in de allereerste plaats een dienst moet zijn en een rniddel voor de mens, om in gemeen schap te treden met het hogere. Dat verklaart de aandachtige, soms zelfs de mediterende stemming van zijn werk. Het is stil, het is fris en toch teer van toon. We zien hem als schilder van buitengezichten; een paar woon wagens, de achterzijde van wat oude huisjes. En we zien hoe fraai het licht over deze dingen verglijdt. We zien hem als bloemenschilder in „Tul pen" en als aandachtig stilleven- schilder in „stilleven met stroopkan" met voortreffelijke vormgeving en fijne stemming. Doch het meest treft hij om zijn portretten en figuurstuk ken. Ik denk aan zijn innig mooie kinderkopje, aan het met zo grote liefde gedane portret van zijn vrouw, aan zijn zelfportret en nog een paar meisjesportretten. Zijn figuurstuk ken boeien door hun fijne gratie en het bouquet van harmonische tinten. Als ik een kleine bedenking mag maken, dan geloof ik, dat het schil deren van handen zijn sterkste zijde niet is, handen, die zo expressief, zo karaktervol kunnen zijn. Maar dat komt wel! Deze ene bedenking die ook geheel aan mijn eigen waarne ming kan liggen! is echter niet by machte, mijn zeer gunstige totaal in druk in één enkel opzicht te wijzi gen: beschaafd, voornaam, fijngevoe lig. sympathiek! N. J. Swierstra de onderneming, omdat de vorming een nog veel grotere plaats inneemt, zoals het weren van zedelijke en le vensbeschouwelijke infectie, paeda- gogische scholing van het kader, vakopleiding, enig con'jact met de ouders eft met bevoegde vormings instanties o.a. de z.g. vormingsscho- len (b.v. Mater Amabilisscholen) Indirect heeft de onderneming een. taak bij de vrije tijdsbesteding, waar bij het bedrijf zeker wel belang heeft. Intensieve en blijvende bin ding tussen bedrijf en personeel is principieel en feitelijk onjuist en on-; gewenst. Incidentele bindingen, zo als het vieren van jubilea en jaar lijkse avonden, zijn principieel niet onjuist, al moeten er garanties be staan t.a.v. het programma. Voor jeugdige personen gelden de bezwa ren uiteraard sterker nog dan voor volwassenen. Wat betreft de ont spanning (b.v. kamperen) is elke leidende activiteit van het bedrijf' volledig af te wijzen. De onderne- mii^ dient slechts steun en facili teiten te verlenen. gezond arbeidsmilieu en voor het aankweken van juiste opvattingen over arbeidsprestatie als gemeen schapsfactor (medezeggenschap en, medewetenschap), arbeidsvreugde, arbeidsvoldoening, enz. Dit alles is in grote bedrijven moeilijker te rea liseren; de „sociale dienst" wordt daar noodzakelijk en dient zoveel mogelijk te worden ingeschakeld. Ten aanzien van de jeugd geldt bij dit alles een speciale zorg van Pater Duynstee besloot met een kor te omschrijving van de huidige kath. jeugdzorg in onze stad. zowel wat de gewone jeugdbeweging betreft als de speciale jeugdzorg. Over vele van de zeer vele aan gesneden problemen werd meer of min uitvoerig en interessant gede batteerd. waarna tenslotte de ver gadering een soort resolutie aannam om het streven van de Mater Ama bilisscholen e.d. met kracht te steu nen. Alles duurder. 20% goedkoper. Stadsritten vanaf 60 ct. Tel. uitsluitend CONTACTAVOND VAN HET APOSTOLAAT TER ZEE Vier jaar geleden begon het Apos tolaat ter Zee zijn eerste propagan- da-éetie in Leiden en momenteel heeft het reeds 800 donateurs. Dit is werkelijk een mooi resultaat. Om dé mensen eens duidelijk te tonen, waarvoor ze hun geld geven, werd gisteravond in hel Antoniusclubhuis een contact-avond gehouden, die spe ciaal bestemd was voor de donateurs uit de St Petrusparochie. De opkomst was helaas niet zo groot en dit valt temeer te betreuren, omdat de wer kers van het zeemanshuis uit Rotter dam een interessant programma had den samengesteld. De heer R. Siefert vertoonde een door hem zelf vervaardigde film, die een indruk gaf van het leven in de haven, het scheepsbezoek en de sfeer van het R.K. Zeemanshuis. Het belangrijkste programmapunt kwam voor rekening van de sociale wexker P. Martens, die om zijn.-- studie van het zeemansleven te vol- te de voorzitter kapelaan van Adn- tooien zelf eert half jaar gevaren had. Hij vertelde van de speciale moeilijkheden en entberingen, wel ke aan het leven op zee verbonden zijn en de manier waarop het Apos tolaat ter Zee hieraan tegemoet tracht te kernen. Voorts gaf hij een over zicht van de vormen van ontspan ning in het Zeemanshuis en schonk bijzondere aandacht aan de rol, die de vrouwelijke medewerkers van het Apostolaat ter Zee hierbij vervullen. Op dit punt schijnen er namelijk vaak misvattingen te heersen. Joop Koevoets verzorgde met zijn schimmenspel de rest van de avond, „Accordeonoia", opgeleid door de heer Jan Gordijn, de 7-jarige accor deonist-solist Henny Langeveld en tot slot de clown Peter Wakas. Alle medewerkenden hebben deze avon den veel succes mogen oogsten, in het bijzonder Henny Langeveld, die di rect aller harten veroverde. Als spr. trad op kap. J. van Adrichem over „Geestelijke Vernieuwing", dit in verband met het H. Jaar. Spr. toonde duidelijk aan dat het God vergeten van de wereld oorzaak is van de grote verwarring die alom heérst. Na de oorlog is men met alle kracht begonnen aan herstel en her opbouw, zodat in andere landen be wondering werd uitgesproken en naar ons werd opgezien. De geeste lijke heropbouw heeft hierechter geen gelijke tred mee gehouden. De wereld is totaal vermaterialiseerd. Los van God zijnde, vervalt elke norm en wordt de bodem rijp voor het communisme. Door de H. Vader is bij de opening van het H. Jaar hierop gewezen en de verwachting uitgesproken dat de zolang verhoopte vrede dit jaar zal komen. Hij maant de gelovigen tot gebed en boete. Vooral voor de gezinnen ligt hier een schone taak. Met klem drong spr. aan om de kinderen te doordrin gen van de geloofswaarheden, want onbekend maakt onbemind. De ouders moeten hun kinderen een voorbeeld zijn in de naastenliefde en vergevings gezindheid. Het gezamenlijk bidden van de rozenkrans moet weer in ere hersteld worden. Deze generatie heeft tot taak het oude weer te doen her leven en uit te bouwen. Geen betere gelegenheid hiervoor dan het gezin waar het gehele maatschappelijk be stel uit voortkomt. Een zeer aandachtig gehoor volg de de spreker en aan het einde dank- WEERSVER WACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDENDE VORST Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Meest matige wind tussen Noord en Oost. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen matige vorst, overdag overwegend lich te vorst. chem. 1000 HUISVROUWEN VIERDEN FEEST. Terwijl leden en reünisten eerst volgende week met vele feestelijk heden het gouden jubileum van de V.V.S.L. zullen vieren, is de viering welke besloten werd met een dank- van dit tiende lustrum reeds giste- woord aan de heer J. den Olden. j ren jngezet Voor de burgerij, met Binnenkort zal er vermoedelijk een een hulsvrouwe„,eest in de stads- tweede contactavond gehouden wor- I den en wij hopen, dat deze de be-gehoorzaal. langstelling krijgt, die hij verdient.Ruim 1000 huisvrouwen waren deze avond de gast van de V.V.S.L. en werden door haar praeses, mej. H. G. Blom, hartelijk verwelkomd, vyaarna ter ere van de verjaardag van Prinses Margriet twee couplet ten van het Wilhelmus werden ge zoden. En toen begon het feest. Vrolijke klanken van een orkestje, o.l.v. mej. Böttner en samengesteld uit leer lingen van de H.B.S. en het Gym nasium te Breda, brachten er de stemming al spoedig in. Populaire liedjes werden braaf m'edegezongen en aan het „deinen" scheen geen einde te komen Het contact was ge legd. Een liedje en een praatje van mej. L. Nederburgh en het optreden Het statige gebouw van de Telefoon -centrale aan de Boommarkt. (Foto: P.T.T.) Wc kunnen ons vandaag maar moeilijk meer voorstellen, nu we voor een ons biefstuk de slager even opbellen en voor het plaatsbespre ken in de bioscoop eveneens naar de telefoon grijpen om van tele foneren vanuit trein en auto maar niet te spreken hoe de toestand was in 1886, toen in Leiden de eer ste telefoonlciding werd aangelegd. Wij staan hier thans even bij stil, omdat binnenkort in (le dienstkring (sector) Leiden de 10.000ste tele- foon-abonné zal worden aangesloten. Tussen haakjes: evenals bij het be palen van de tien millioenste Ne derlander, zal het ook moeilijk zijn vast te stellen wie deze 10.000ste abonné is, in verband met de gere gelde aanwas en bedankjes. In 1886 werd aan de firma Ribbink van Bork en Co concessie verleend, alhoewel velen het als een gril be schouwden, evenals de spoorweg LeidenWoerden en de paardentram voor weinig voorspoedige objecten werden aangezien. Begonnen werd in Leiden met 65 abonné's, die aanslui ting verkregen voor een vast bedrag van f 35.— De eentra'e was aanvan kelijk gevestigd in het Waaggebouw, later in een particulier huis op de Paoen gracht. Op 1 Januari 1919 echter kwam de grote kentering. Toen werd de locale dienst door het Rijk overgenomen (nadat dus, zoa!s vaak, het particu lier initiatief de spits had afgebeten en het risico gedragen!) Drie jaar later volgde overbrenging van centrale naar de bovenétage van het Telegraafkantoor op de Boommarkt, waar tenslotte de locale automatise ring in 1939 werd ingevoerd. De laatste verandering was het overne men van de interlocale dienst door het districtskantoor in Den Haag op 1 Februari 1949. Inmiddels waren ook de omliggende netten door automa tische centrales vervangen, zoals o.a. Katwyk, Noordwijk en Alphen. Het aantal aansluitingen neemt nog steeds toe, al is er wel eens enig oponthoud, omdat de betrokken cen trale uitgebreid moet worden, zoals in Rijpwetering, waar de bestaande inrichting te klein is en in de loop van dit jaar zal worden uitgebreid. Leiden krijgt er dit jaar 2000 num mers bij. Een en ander brengt na tuurlijk voor de huidige chefs, hoofdopzichter J. J. Bijker en op zichter le klas W. A. J. Bovelander, voortdurend vele vragen, die een oplossing eisen, en moeilijkheden mee. Maar, zoaLs men in Leiden da gelijks kan ondervinden, weten deze heren met hun zich steeds uitbrei dende. staf van personeel, er wel degelijk raad mee! HET BALLET DER LAGE LANDEN. De belangstelling die de dansgroep „Het Ballet der Lage Landen" van de leden van K. en O. ondervond was verheugend. De schouwburg was vol en met aandacht werd de hoogstaan de uitvoering éérst bekeken, dar. ge volgd en hierna gewaardeerd en toe gejuicht. Er werd een goed en ver scheiden programma gedanst, dat ho- g&éisen stelde aan solisten en ensem ble. Naar muziek van Raoul Stucky werd als noviteit te dezer stede „Cas cade" uitgevoerd. Het gegeven een brokje circus-romantiek met z'n vreugden maar veel groter leed biedt alle kansen aan fantasie, bewe ging en vaart. Bovendien komen alle dansers in de gelegenheid de indivi duele aard in allerlei nuance ver band houdend met 't geheel naar vo ren te brengen. Het ge-heel is mooi van: lijn, kleur en belichting. Als 2e groot ballet volgde Tchaïkowsky's „Notenkrakersuite", 't Is jammer zo als deze voortreffelijk geïnstrumen teerde balletmuziek bij een zetting voor klavier ver'iest. Maar daaraan kan Wolfgang Wydeveld niets verhel pen. Hij is de rechte man op de reehte plaats, rhythmisch rotsvast secun- deert hij zonder één weifeling. Zijn solospel hij solieerde in „Albo- redo del Gracioso" van Ravel ken merkte zich door een grote vaardig heid en strakke rhythmiek, verant woord, maar ietwat eentonig. In de sluite „Casse-noisette" werd veel poëzie gelegd in de diverse tafrelen. De spierkrachtige marche in felle tinten, de stoere Trepak^ tegenover de frêle dans van de „Fée dragée", de Arabische en Chinese dansen en de opvallend tere „Danse des mirli tons", Karei Poons en Elize Her mann gaven in „Familieleven" door leefd dansspel te genieten. Hanny Bouman en Aart Verstegen dansten bevallige figuren bij muziek van Chöpin, geacheveerd en muzikaal, en besloten werd met de Bruidsboeket naar muziek van Dvorak een dans- tafreel, dat boeide, omdat er kracht en spanning in lag. 't Was geestig, opgewekt en fleurig en een uiting van ongekunstelde dansvreugde. De artistieke leiding berust bij Max Dooyes en Masch.a ter Weeme, en zij toonden hun grote fantasie, vaardig heid en ruimtebeheersing. Er viel veej te waarderen, technisch en ex pressief. Nogmaals roemen wij de gratie en charme van de dames, de spierkracht, het mooie tillen en sprin gen van de manlijke dansers. Moge het begrip voor het schoon dat schuilt in rhythmisch bewegingsspel bij de toeschouwers door goede balletkunst worden wakker geroepen en ontwik keld. Dankbaar en wel verdiend applaus. J. Kortmann. K. A. B. MEER-VREUGDE-AVOND. Tweemaal een volle zaal in de dekenale parochie. Dinsdag cr. Woensdag hield de parochiële contact-commissie van de K. A- B. in de dekenale parochie de laatste gezinsavond van dit seizoen in het Antonius Clubhuis. (Door om standigheden kunnen wij eerst ni het verslag plaatsen. Red.) Voor dc eerste maal werd deze bijeen komst de volgende avond herhaald, ook nu bleek de belangstelling der mate dat de zaal beide avonden ge heel bezet was; er behoefde nu nie mand teruggestuurd te worden. Na het zingen van het Strijdlied, begeleid door vier violisten o. 1. v. Jan Gordijn werd een programma van zang en muziek afgewerkt, waar aan medeweikten de dames'de Groot, zang, de Gibaba's, de accordeonclub van een goochelaar, vonden nu een warm onthaal. Bepaald origineél was de wedstrijd, welke hierop volgde. In 14 door mej. Nederburgh gezongen versjes werd een woord weggelaten, terwijl de beginletters van deze woorden een op de V.V. S.L. betrekking hebbende zin vorm den. Met grote animo hebben zich de huisvrouwen aan het raden ge zet. Resultaat: bijna 1000 inzendin gen, waarvan 200 juiste oplossingen (Vijftig jaar V.V.S.L.). Aangezien er plm. 100 prijzen waren werden alle juiste inzendingen in een mand gedaan, waaruit de praeses de ge lukkige pryswinnaressen trok. Na de pauze verzorgden 6 meisjes studenten een modeshow, waarbij de mode werd sretoond van 1900 af. Zoals heel de avond, werd ook dit nndr-rdeel een groot succes, zodat V.V.S.L., lustrum- en bureerii-com- missie met grote voldoening op deze eeslaagde inzet van de jubileum feesten kunnen terugzien. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht; de dames A M. C. Th. Huijsmans te Scheve- ningen en J. W. L. de Flines te Am sterdam en de heren B. van Vloten te Leiden; E. Idema Greidanus te Den Haag en A. P. Punt te Lisse. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht. mej. Th. J. de Boer te Scheven ingen en de he ren J. H. Smit te Voorburg en C. M. S. A. van Oeveren te Rijswijk. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Selma Hillegarda Catha- rina, dr van W. C. de la Court en E. M. C. Warmenhoven; Leonardus Hen- dricus, zn van L. van Wetten en C. A. van Diemen; Jan Hendrik, zn van H Morren en L. Sloos; Alida Johan na Maria, dr van W. G. Kortekaas en A. H. M. van Ruiten; Elisabeth Hendrika, dr van C. Stavleu en H. J. Gal; Hermina Wilhelmina, dr van W Duijverman en J. Crama; Wilhel mina Jacoba, dr van A. A. Felix en J. van der Welle. Overleden: C. H. J. ,T. Snel, hsvr. van J. Wiersma, 64 jr.; A. van Ros sen, hsvr. van J. Schneider, 73 jr. Gehuwd: P, B. van den Hoven jm., T. Punt jd. Ondertrouwd; J. Brouwer jm. 19 jr., J. Bey jd. 23 jr; C. M. Ernst jm. 26 jr, J. van Beijeren Bergen en He negouwen jd 23 jr; J. van Hooidonk jm 22 jr, M. van Halewijn jd 18 jr; J. C. Kagenaar jm 24 jr, W. Blok jd 20 jr; W. C. van der WiJk jm 28 jr, L. van der Visch jd 19 jr; J. van den Wijngaard jm 30 jr, J. E. Har- tevelt jd 22 jaar; J. D. Bom jm 30 jr, J. J. Nieuwzwaag jd 20 jr. Vrijdag, 20 Januari. Om u eerst aven in de goede stem ming te brengen, beginnen wij van daag met een prettig bericht. Straks volgt nog wel enig somber nieuws. Dax. prettige bericht bestaat hieruit, dat de Niwm in Leiden in het aige- lopen jaar niet mmder dan 1184é.50 bijeen gegaard heeft met verschil lende acties. Allemaal voor de jon gens overzee, speciaal voor de Kerst pakketten-actie. Dat wil dus zeggen, dat iedere Leidenaar, groot en klein, rijk en arm, royaal en gierig, gemid- de.d het bedrag van veertien cent heeft geofferd voor dit doel. Niet veel, zegt u? Maar bedenkt dan dat er op dit gebied meer organisaties werkzaam zijn, zoals de diverse Thuisfronten, die ook allemaal geld nodig hadden en dit op een of an dere manier uit de zakken der Leide- naars geklopt hebben. We stellen het "sombere nieuws nog even uit. We wachten er zolang mogelijk mee. Eerst dus nog even, dat de Vereniging van Mathesianen een feestavond gaat geven op Za terdag 4 Februari a.s. En nog stellen we het sombere nieuws even uit. We durven er ge woonweg niet aan te beginnen. Eerst nog iets anders. Binnen afzienbare tijd hoopt men in Leiden te komen tot oprichting van een „Pater Fortis- school'" voor jongens, die in de be drijven werkzaam zijn. Dat is dus hetzelfde a!s thans reeds bestaat voor de meisjes in de bedrijven, in de vorm van de „Mater Amabilis scholen", welke meisjes, door hun werkkring uit het gezin gehaald, op deze scholen op hun toekomstige taak als huisvrouwen worden voor bereid. Voelt u de symboliek? Mater Amabilis beminnelijke moeder. Pater Fortis sterke vader. Maar naar Stadskok meent te weten, mompelt men nu reeds over de „Fordschool". Maar nu kunnen we het toch niet langer meer verzwijgen. Het moet er dan maar uit. Al kost dat Stads kok ontzaggelijk veel moeite het volgende bericht de wereld in te slingeren. Omdat het zo diep en diep tragisch is. Komaan, laat ons flink zijn. Welnu, stelt u zich voor een oude man van 79 jaar, die gister avond even een bezoek wilde bren gen bij kennissen op de Pesthuis laan. De man liep op die laan en werd door de duisternis misleid, zo dat hij, bij het Legermuseum, te wa ter raakte en tot z'n middel weg zakte in een langs die laan lopende sloot. Wat zoudt u in zo'n geval doen? Roepen, natuurlijk. En zo hard mogelijk. Dat deed die man dan ook. Maar als u weet hoe immens stil hét kan zijn op die verlaten Pest huislaan bij avond, kunt u zich voor stellen dat die arme man, die in het koude water bijna stond te bevrie zen, tevergeefs riep. Nadat hij in deze hachelijke positie een vol half uur hau siaan roepen, drong het geluid eindelijk door tot een Pesthuislaan- bewoner, die hem uit z'n onvrijwil lig bad bevrijdde. Het bleek de heer A. v. d. G., wonend aan het Leven daal te zijn. Hij werd van droge kle ren voorzien en door de E.H.D. vei lig naar z'n woning overgebracht. Ziezo, dat is dat. Nu weer gauw overgeschakeld op het prettiger nieuws. We denken slechts aan de contactavond van de speeltuinvereni ging „Morschkwartier", Woensdag avond in „Den Burcht". Voorzitter Ph. Stikvoort opende met aanmoedi gingen om trouw te blijven aan de vereniging. Daarna gaf het Politie- amusementsgezelschap een reprise van het grappige spel „Tot wei er- dienst bereid". De dolle verwikkelin gen en het ronde %>el van Olivier Smith droegen bij tot een daverend lachsucces. Zodat de voorzitter in zijn dankwoord aan het pplaus maar weinig had toe te voegen. En om ,nog even in deze feeste lijke stemimng door te gaan, vermel den we ook de geslaagde feestavond in „Den Burcht", die gisteravond door de directie van de N.V. Melk inrichting „De Landbouw" aan haar afnemers werd aangeboden. Nie mand minder dan Fred Fagel kwam op de planken. En wel met z'n revue „Geef ze de ruimte". Ach, ach, wat hebben die artisten elkaar de ruimte gegeven. Om je een aap te lachen! De voorzitter van de contactscom missie, de heer M. L. C. de Geus, sprak welkomst- en dankwoorden. Jan Alphenaar zorgde met muziek van Joop Lancel, voor een vrolijke finale. Er dreigt gevaar! Naar aanleiding van berichten, in de Leidse pers ver schenen, over eenrichting-verkeer op de Breestraat. waarvan de defi nitieve doorvoering zou betekenen, dat de Zaterdagse markt niet meer op de oude plaats Vismarkt-Boter markt terugkomt, naar aanleiding van dit alles is het bestuur van de Buurtvereniging „Centrum" in het geweer gekomen. Daarom worden de leden opgeroepen, om vanavond in de foyer van „Den Burcht" hun zakelijke belangen te besoreken, want. zoals het bestuur schrijft, „er dreigt mogelijk gevaar dat de markt ons ontnomen zou.kunnen worden". Daarom, voor het te laat is, flink a->tk»n. Dus vergaderen. En dit laatste bericht vindt Stads kok een passend slot van deze Huts pot. Morgen hoort u er wel meer van. STADSKOK.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2