Eltax stadsnieuws £eidse HUTSPOT Het nieuwe hoogaltaar in de St. Janskerkte Zoeterwoude BOEKHOUDEN Kon. Erk. PITMANSCHODL WOENSDAG 18 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het Candidaats- exanuen Wis- en Natuurkunde (f): Mej. C. Rutgers te Leiden; (a): de heer W. Docter te Dordrecht; (b): de heer G. Westerhout, Den Haag; voor het doctoraal examen idem (Scheikunde) de heer J. P. L. Bots te Leiden; voor het doctoraal exa men Letteren en Wijsbegeerte (Ge schiedenis): Mej. N. Goossens te Voorburg. ROSTELBRUG IS BIJNA KLAAR. Eenrichting-verkeer blijft nog. De werkzaamheden aan de Bostel- brug zijn thans zover gevorderd, dat Vrijdag a.s. het verkeer van beide 'richtingen er weer over heen kan rijden. Reeds zijn de tramrails weer in hun oude situatie teruggebracht. Of met het gereed komen van de Bostelbrug de verkeersbeperking op de Breestraat een einde zal nemen, is nog een vraag. Zoals men weet, werd tijdens de restauratie éénrich ting-verkeer op de Breestraat toege past. Over het algemeen is men te vreden over de resultaten; de Bree straat is veel rustiger en minder ge vaarlijk geworden en langs de markten, waarover het verkeer uit Utrecht wordt geleid, is voldoende parkeerruimte, iets waaraan in het centrum van de stad groot gebrek was. Nochthans zijn aan deze rege ling ook nadelen verbonden; de pa- ralelweg over de markten is voor het verkeer niet zo bijzonder ge schikt en de Kippenbrug is te smal. Om alle voor- en nadelen nog eens tegen elkaar te kunnen afwegen en te zien hoe het verkeer loopt, wan neer de Bostelbrug weer ingescha keld is in het verkeer, is besloten het éénrichting-verkeer voorlopig nog enige tijd te handhaven. O.m. zullen verkeerswaarnemingen wor den verricht. Een uiteindelijke be slissing ten aanzien van het Bree straat-verkeer is dus nog niet geno men. BURGERLIJKE STAND: Geboren: Paul Udo, zn. van L. G. van der Laaken en J. M. Aalbers- berg; Pieter Jan Jacobus, zn. van A. van der Waals en E. Lut; Evert Jan Marinus, zn. van P. H. Nierop en J. S. M. Schreuder; Johanna Wilhel- mina, dr. van A. Hendriks en C. M. Velthuijsen; Irene Johanna Marga- retha, dr. van J. D. Koelewijn en P. Vlaardingerbroek; Albertus Jacobus zn. van P. Eradus en P.Hoppenbrou- wer; Johanna Susanna dr. van D. G. F. Volbeda en S. M. Mulder. 'Overleden: N. Fris, huisvr. van H. de Ni, 65e jr.; W. M. Bavelaar, wed.- van W. van der Linden, 84 jr.; P. C. Muyzert, wednr. 89 jr.; E. Blansjaar, huisvr. van J. J. van der Steen 67 j.; D. van den Burg, man 59 jr.: M. Ba- rendregt, wed. van H. van der Wilk 87 jr.; M. Ouwersloot, huisvr. -van A. Kersbergen 67 jr.; M. Waarden burg wed. van J. Batelaan 82 jr.; J. Riebeek, huisvr. van G. H. Heus 66 j. Woensdag, 18 Januari. Vandaag gaan eerst onze sympa thieke gedachten uit naar de ver kenners van de St. Lodewijksgroep. En wel speciaal naar Wim van Dorp en Freek Mop. Want deze twee jon gelui hebben enorm geboft! U weet nog wel hoe Stadskok laatst ver telde dat deze verkennersgroep lege flessen inzamelde, om geld bijeen te brengen voor een twee-persoons- Rome-reis met de nationale Ver kennersbedevaart. Welnu, het geld is er nog lang niet, maar men heeft in tussen al geloot wie de twee uitver korenen zullen zijn. Wim en Freek kwamen uit de bus. Maar wat we eigenlijk willen zeggen is dit: Nu de namen bekend zijn en de twee jon gens er vast op rekenen, moeten de Petrus-parochianen het zich tot een eer rekenen het tekort binnen de kortst mogelijke tijd aan te vullen. Even een seintje naar hopman Duin dam, Hoge Rijndijk 32 of naar hop man Montanus, de Sitterlaan 102, en de lege flessen worden prompt bij u thuis afgehaald. Dat kost u dus niets! Bovendien kunt u bij alle ver kenners van deze groep de prachtige kleurenfoto's van de Paus kopen. Denkt u er eens aan? In het Mil. Tehuis opende de heer van Steenbergen Maandagavond de jaarvergadering van de Ouderver eniging der Leidsche Buitenschool. Het ledental steeg met 70 tot 520. Financiën waren gezond. Voorzitter en secretaris werden herkozen. Ech ter de 2e secretaris, ondanks alle aandrang op hem uitgeoefend, niet. In zijn plaats kwam de heer Suur- land. Mej. Crèvecoeur, directrice der L.B.S. dankte het bestuur voor hun werkzaamheden en financile steun Bij de propaganda-commissie sloten zich aan mej. L. v. Steenbergen en de heren Stikvoort en Biesbroek. Zodat alles weer op wieletjes loopt. U kunt trouwens t.z.t. een collecte verwachten. En wat u ook verwachten kunt is de jaarvergadering van de Ned. R.K. Bond van Kapperspersoneel „St. Cos- mas", afd. Leiden. En wel op Dins dag 14 Febr. a.s. Dat begint 's mor gens met een H. Mis. 's Middags be zoek aan het kerkhof en 's avonds jaarvergadering met muziek, olie bollen en dans. Wat wilt u nog meer? En of Stadskok de St. Petrus-pa rochianen nog even wil herinneren aan de avond van het Apostolaat ter Zee, morgenavond in het St. Anto- nius Clubhuis Ja, dat wil hij, om dat het doel van deze avond, steun te verlenen aon dit apostolaat onder de zeelieden, heb uitermate sympa thiek is. Tegelijkertijd wordt morgenavond, maar dan in „In den Vergulden Turk" een bijeenkomst gehouden van de Ned. R.K. Reisvereniging, afd. Leiden. Om acht uur spreekt mevr. J. P. W. Staal van Santvliet over „Kerken in Rome". En om dit alles glashelder te maken brengt zij vijftig prachtige lichtbeelden mee. Ja, u kunt dezer dagen uitgaan te kust en te keur. Overal is iets aan de hand. Neem nu b.v. de Leidse Schouwburg. Daar treedt a.s. Maan dag de Hoofdstad Operette, onder directie van Meyer Hamel, op met Paul Abraham's beroemde operette „Victoria und ihr Husar". Om artis tieke redenen en cm tegemoet te ko men aan vele verzoeken, zal dez'e operette in de oorspronkelijke taal worden opgevoerd. Maar nu iets anders, al zouden wij het geen tragisch bericht willen noe men. U weet reeds dat het nieuwe seinhuis aan het Staatsspoor gereed is. Binnenkort zal het in gebruik worden genomen en kan het houten hokje verdwijnen. Maar weet u ook wat er nog meer op de nominatie staat om te verdwijnen? De houten spoorwachterswoning, die tegen de spoorbomen aangedrukt staat, zal ook tegen de grond moeten. En dat is logisch. Want als binnenkort de spoormannen in dat hoge nieuwe seinhuis zulle^ zitten, kunnen ze bij het neerlaten van de bomen precies niet zien of er vanaf het Noordeinde nog verkeer aankomt. Daar komen ongelukken van. En daarom moet dat huis verdwijnen. Al staat het nog nie vast, wanneer de slopershamer er dreunen zal. En als er soms mensen zijn, die willen weten wat die drukte op de Hogewoerd vanmiddag te betekenen had, kan Stadskok mededelen, dat dit de opening betrof van magazijn „Vrika"', Hogewoerd 9,7, dat heden middag om half drie zijn poorten opende. Allerlei huishoudelijke ar tikelen, hout- en borstelwaren lig gen er te pronken. Voor de rest bloe men, gelukwensen, handjes drukken, enfin, u kent het recept. Enkele lezers meenden uit Stads- kok's zwijgzaamheid daaromtrent te moeten opmaken dat zowel de hon den- als de kattenbuurt-vereniging „Papengracht en Omgeving" niet meer zouden bestaan. Maar dat is niet waar. Want ze bestaan nog wel degelijk. Juist gisteravond hebben de katten in de dakgoot van het Rijks museum van Oudheden nog een con cert gegeven. Gezongen werd het Nonnenkoor uit Casa Nova, de Se renade van Toselli en, om ook eens iets te noemen van een onzer be roemde Hollandse componisten, het opgewekte „Aan het strand, stil en verla-ha-ten". Als toegift het ontroe rende „Schlafe mein Prinzchen, schaf' ein", waarbij de secretaris-ka ter met-de-grijze-ogen de soli zong. 't Was een fraai klinkende inter pretatie, rijk aan kleur-afwisseling, een pronkjuweel van voordracht in ijle, speelse trant, een grandiose we dergave, voortspruitend uit een warmvoelend kunstenaarshart. STADSKOK. Vondfels „Kruisbergh, hard van steen" De parochiekerk van St. Jan's Ont hoofding met haar rijk verleden van zinvolle tradities en plechtigheden zal morgen bij de consecratie van het nieuwe hoogaltaar één van haar schoonste dagen beleven. Deze dorps kerk onder deken Mosmans gebouwd door de arch. Jos Cuypers en Stuyt, wordt met recht één van de mooiste heiligdommen van Rijnland genoemd De versiering der details en het lij nenspel in gewelven en pilaren, zijn even kunstvol als de getegelde kruis wegstaties en de gebrandschilderde ramen. En al zijn ze in een andere tijd geboren, het zwarte Maria-altaar en de fijn gesneden preekstoel spre ken er van dat echte kunst geen tijds duur kent. Toch had dit godshuis een hoogaltaar, dat niet in overeenstem ming was met de waardigheid van het gebouw. En nu, na zoveel jaren, heeft de bouwpastoor van de kerk een opvolger gekregen van deze^de zin voor verfraaiing bezield. In 1946 vatte deken Bont het plan op om het priesterkoor te verhogen en een nieuw altaar te stichten. Voor de bouw daarvan was geen moeilijker tijd denkbaar. Maar met de hulp van de parochianen is er nu iets groots verricht, waar Zoeterwoude trots op kan zijn. Nu is deze prachtige kerk een rijke versiering geworden van een wondermooi nieuw altaar. Zoals de deken het wilde: de kerk is een reusachtig groot schrijn, dat het kostbare kleinood omvat- Het altaar heeft in het verhoogde priesterkoor nu in de ware zin een verheven plaats gekregen en nu meer dan ooit wordt het oog er door getrokken. De altaar-tafel en de kolommen, die haar -torsen, zijn van comblan- chien vervaardigd. De opstand is van Franse kalksteen (Senoville) Archi tect van der Lubbe uit Den Haag heeft het plan ontworpen en uitge voerd, terwijl gebr. Roosmalen, edel smeden te Utrecht voor de bronzen bekroning van 't tabernakel zorg droe gen. Bijzonder mooi is P. Biesiots beeldhouwwerk de kruisigingsgroep, de stervende Christus, met onder het kruis Maria en Johannes. Het zijn verzen uit Vondels diep zinnig gedicht „De Kruisbergh", die, naar de intentie van deken Bont, in het altaar staan uitgehouwen De schoonste rode rozen groeien Op den Kruisbergh, hard van steén De deken zelf gaf bij de toegepaste symboliek een toelichting: ..Die rode rozen ziin volgens de dichter, Jesu' heilige Wonden... En zij vloeien van heilig en onschuldig Bloed, geronnen tot een rozenhoed, d.w.z. een krans van rozen. Ziet op onze Kruisbergh, 'monu mentaal en hard van steen, het god delijk Bloed vloeien uit de wonden van handen en voeten en langs de kruisbalk stromen.... Juist boven het tabernakel is dat „H. Bloed des Heren" geronnen tot een „rozen hoed" „De Christebijen, met verlangen, sich spoeden naar dien roosengaard, soo ras het licht de lucht verklaert, en suigen soeten honigh uit Hiermede bedoelt Vondel de gelo vigen die in de vroege ochtend, ter Communie gaan, om aan de genade van Jesu' heilige Wonden deelachtig te worden. Op de kaarsenbanken, d.w.z. de stenen verhogingen, waarop de kan delaars staan, ziet U dan ook rozen struiken aangegeven, waarop de bijen zwermen. „Uit leliwit en roosenblos d'Aertsenglen mann' en nectar kneden". Manna was, zoals U weet, het won derbare voedsel dat uit de hemel re gende, terwijl nectar bij de oude heidenen gold als een goddelijke drank. Welnu, zo zingt hier Vondel uit het leliewitte altaarbrood en de rode wijn „kneden'' de Aartsengelen en hiermede bedoelt hij de Pries ters- manna en nectar, m.a.w. een he melse spijs en een hemelse drank: het Lichaam en Bloed, of, wil men, de godheid en mensheid van Chris tus (door de woorden dus der Con secratie. Tussen de vier marmeren kolom men die de altaartafel schragen, ziet U dan ook links in relief een bundel gestyleerde lelies en rechts, even eens in relief, een bundel gestyleer de rozen en in het midden dus tus sen beide voorstellingen in: twee .aartsengelen" (engelen met kasui- fels aan) die een schaal vasthouden (met de „Nectar"), waarboven een H Hostie zweeft (het „Manna"). En zie nu nog eens op tot de figuur van de stervende Christus aan Zijn Kruis, die met Zijn uitgestrekte han den en de voeten over elkander, zelf de idee wekt van de lelie met haar uitgespreide bloemkelk en slanke stengel: zoals de dichter het uit drukt: De Leli, die het hoofd laet hangen en geeft den allerlesten sucht en vult met roosengeur de lucht Zietdaar dé gedachten van onze grootste dichter, door de beeldhou wende kunstenaar op ons nieuwe hoogaltaar wel meesterlijk ge transponeerd overgebracht, in steen." Tot'zover de toelichting van de de ken. Met weemoed stonden wij voor een ander altaar, achter in de kerk, eenvoudig van hout, bijeengeraapt op een zolder en aaneengeslagén, het altaar van de verdrukkingstij d. Maar nu heeft Zoeterwoude getoond zijn vrijheid te waarderen. Van dit armzalig nood-altaar ziet men nu, door de eeuwen heen, langs de rij zige pilaren der kerk naar do nieu we rustplaats van het H. Sacrament. En links ziet men, ten teken van de opbloeiende Mariaverering het so bere kapelletjè van O.L. Vrouw van Fatima. Zo zijn deze twee devoties, in tijden van Calvinisme in het openbaar verboden, uitgegroeid tot een manifestatie van Kath. Zoeter woude, door getuigenissen in sc -oue monum'enten. Morgen za: de Bis schop van Haarlem dit nieuwe altaar komen consacreren. Mgr verwacht, dat ieder, die kan, deze gewichtige gebeurtenis zal komen meemaken. De Bisschop vertrekt hedenavond te ongeveer 7 uur uit Haarlem en kan dus te kwart voor 8 uur aan de kerk van de Zuidbuurt worden ver wacht. De St. Jans-fanfare zal mgr. een serenade brengen. Morgenochtend te half 9 begint de indrukwekkende wijdingsplechtig heid, welke besloten wordt met een pontificale Hoogmis. De parochianen worden verzocht op dit parochiale Hoogfeest de vlag gen te laten wapperen! LEIDSCHENDAM NIEUW WONINGCONTINGENT. Bij het gemeentebestuur is bericht binnengekomen, dat aan de gemeen te toestemming zal worden verleend cm in 1950 vijf en dertig arbeiderswo ningen te bouwen. Hoewel de woningnood hier ter plaatse zeer groot is, mede in ver band met het feit, dat de door de bombardementen op Rotterdam en Den Haag getroffenen in die plaatsen nog geen woning hebben en dus in Leidschendam woonachtig blijven, is dit contingent weer een aanwinst om de nood eenigszins te lénigen. De bedoeling is weer gemeente woningen te stichten en deze, even als de vorige, te doen bouwen aan de Stomp wij ksche Achterweg. LEIDERDORP K.V.P. In zijn opening van de op Maandag 1.1. gehouden jaarver gadering der K.V.P., herdacht de voorzitter o.m het overleden be stuurslid, wijlen de heer J. v. Stra len. Hij schetste hem als een stu wende kracht, iemand die het op recht meende en niemand ontzag. Het jaarverslag werd onder dank goedgekeurd. De kascomm. had alles in orde bevonden en de kas gaf als batig saldo 6,64. In de vacature van wijlen de heer v. Stralen werd voorzien door benoeming van de Alles duurder. 20% goedkoper. Stadsritten vanaf 60 ct. Tel. uitsluitend 22444 heer Voost die als 2e secr. zal fun geren. Als voorlopige candidaten voor de Prov. Staten werden voor gesteld de heren mr. Bolsius te Lei den, Schrama te Sassenheim, Men ken te Leiden en A. C. Paardekoo- per te Zoeterwoude. Als plaatsver vangers de heren Hoonhout te Gou da en van Mil te Zoeterwoude. Na een uitvoerige beschouwing over de kleuterschool sloot de voorz. met de opmerking dat er, wat de kwantiteit van de vergadering betreft, nog wel iets te wensen overbleef, doch dat dit zeker niet het geval was wat be- trc :t de kwaliteit. UIT DE OMGEVING NOORDWIJK Coöp. D.S.S. in het zilver. De Coöp. Verbruiksvereniging D.S.S. viert heden zijn 25-jarig bestaan. Op zeer bescheiden voet opgezet, hebben de voormannen uit de K.A. B. dit plantje opgekweekt tot een stevige organisatie, die zeker in alle delen aan haar doel beantwoordt. Gisteravond had de eerste bijeen komst plaats in hotel „Royal", ter feestelijke herdenking, waarbij de zaal tot in de uiterste hoekjes was bezet. De voorz. der coöp., de heer J. van Leeuwen, opende deze bijeen komst met een welkomstwoord en besprak in vogelvlucht de 25 voor bije jaren van D.S.S., opgezet door en voor de verbruikers. Spr. bracht hulde aan de heren P. Droog, C. v. d. Hulst, Jer. Koelewijn en A. Mes kers, die bij het zilveren bestaan ook 25 jaar bestuurslid zijn. Spr. bood namens de coöp. deze jubila rissen een presentje aan, terwijl de dames dezer heren een kookboek ontvingen. Met enkele cijfers gaf spr. de groei der coöp. weer. In het afgelopen jaar werd een omzet bereikt van f 123.000.Hij greep deze gelegen heid gretig aan om ook een blik op de toekomst te richten. Het ligt in de bedoeling om zo spoe dig mogelijk een raai pand voor de coöp. te stichten en zich dan niet al leen te bepalen tot kruidenierswa ren, doch dan ook andere verbruiks- artikelen te gaan omzetten. Hiervoor is echter nodig, dat alle leden hun coöperatie trouw blijven. Daarom is 't het beste cadeau van de leden aan hun coöp., trouw te blijven aan hun eigen instelling. De heer De Roos, afgevaardigde van de Ned. Coöp. Verbruiksvereni ging, waarbij 50u coöp. zijn aangeslo ten, bracht aan de Noord wij kse coöp. voor het juiste inzicht, dat zij in de afgelopen 25 jaar heeft getoond en bood haar een fraaie wandklok aan. Nadat de g. a., kap. Hartog, nog een kort felicitatie-woord had ge richt tot bestuur en leden, dankte de heer Meskers namens zijn medebe stuursleden voor de waarderende woorden en sprak de wens uit, dat de geuite idealen in de toekomst mo gen bewaarheid worden. Hierna kwamen aan het woord de Verenigde Noordwijkse Spelers, met de opvoering van een blijspel, waar van wij met het oog op de nog twee volgende avonden geen andere defi nitie willen geven dan deze: het was knal. SASSENHEIM Culturele avond „St. Olaf", L.T.B., K.A.B. De besturen van „Sint Olaf", L.T.B. en K.A.B. hebben we derom een avond belegd voor de le den met hun dames. De heer G. Waes- óorp opende de avond met een wel kom tot de vele aanwezigen, in het bijzonder tot de spreker van deze avond, de heer Jan Bakker. Tevens sprak hij de wens uit, dat de samen werking tussen de drie organisaties ook dit nieuwe jaar weer bijzonder hecht en sterk mag zijn. De omlijs ting werd verzorgd door de afdeling jeugdtoneel en het zangkoor van de vereniging St. Caecilia". Het koor begon met het mooie „Domine Sal- vum Fac" en eindigde met „Daar boven op dat bergsken". De heer W. Mizée dirigeerde en mej. Blom speelde de pianobegeleiding. De jeugdige toneelistjes kwamen eerst voor het voetlicht met een Kerstspel, waarin zij als vrolijke Bebhlehemse meisjes al huppelend naar het stalletje gingen kijken. „Vroeg in de morgen" was de titel van dit stuk. De heer Jan Bakker sprak over het onderwerp „Naar Sociale Recht vaardigheid". In gloedvole bewoor dingen zette hij kort en duidelijk uiteen, dat een waarachtig Christen zijn eigenlijk al de basis is van So ciale Rechtvaardigheid. Deze immers kan alleen bereikt worden als er wederzijds begrip en vertrouwen, eerlijkheid en respect is, zowel bij werkgever als werknemer. Beiden moeten stipt hun maatschappelijke plichten vervullen. En om het ideaal: sociale rechtvaardigheid te berei ken, moeten zij niet alleen willen, dat deze zal heersen, maar zij moe ten door het navolgen van hun maat schappelijke verplichtingen, daad werkelijk meewerken en er de grondslag voor vormen. 9 De spreker legde de verderfelijke gevolgen van het liberalisme uit. Het liberalisme, dat tot resultaat had, dat enkelen zich rijk maakten, waar door de meerderheid tot armoede en ellende verviel. Ongebreideld egois me en het behalen van een zo groot mogelijke ogenblikkelijke winst had den tot gevolg: een verregaande con currentiestrijd en een overproductie; dit leidt tot een economische crisis, welke vooral de proletariërs treft. Hieruit heeft men geleerd dat een vrije concurrentie strijd beslist moet verdwijhen. Paus Leo XIII heeft gezegd, dat door samenwerking in organisaties alleen het doel bereikt kan worden. Er moet regeling en ordening tus sen de verschillende groepen zijn. In eendracht moeten we komen tot so ciale rechtvaardigheid. Maar dan moet ook de zg. „kanker"geest, die velen kenmerkt on die de bestuur ders en voorzitters moedeloos maakt, verdwijnen. Gezonde critiek is goed en noodzakelijk. Het voornaamste punt is echter: wederzijds begrip en vertrouwen en het vervullen van zijn maatschappe lijke verplichtingen. Na de heer Bakker kwam de afd. Jeugdtoneel weer aan de beurt, dit maal met een stuk, dat zich in de he mel afspeelt op Onnozele Kinderen. Het speelt op hun feestdag en dat brengt allerlei verrassingen mee. Na de sluiting door de heer G. Waesdorp gaf de pastoor alle aan wezigen de zegen. De heer A. C. Zwaan behaalde het diploma Moderne Bedrijfsadmi nistratie. VOORHOUT Woningbouw veren. „Voorhout". De vergadering was goed bezocht. Voorz. W. v. d. Ploeg, heette allen welkom, speciaal wethouder Deute- kom, die zitting heeft genomen in de Raad van Commissarissen. In dit col lege was een vacature gehouden om een lid van het college van B. en W. hierin op verzoek zitting te doen ne men. Dit had de volle instemming der vergadering. De voorz. deelde mede, dat het elf maanden geleden is, dat in een huis aan huis circulaire pro paganda gemaakt werd voor de op richting van deze vereniging. Spr. deed mededeling, dat nu een bouw plan kon worden voorgelegd. Hij hoopte in 1950 op nog groter successen. De voorz. legde er de na druk op, dat de leden toch vooral de aangegane verplichtingen betreffen de contributie en aandeel-storting goed nakomen. Enige leden nemen dit wat al te gemakkelijk op. Mede gedeeld werd nog dat de vereniging op 17-10-'49 de Koninklijke goedkeu ring heeft ontvangen. Het uitgebreide jaarverslag oogst te een dankbaar applaus; ook de fi nanciën waren in orde. Het boekjaar SNELLE OPLEIDING voor het practijkexamen PLANTSOEN 65 - TEL. 26! loopt tot 17 Oct. De ontvangsten wa ren 699.90. Uitgaven f 94.15, batig saldo 605.75. wat inmiddels is aan gegroeid tot 768.37. De voorz. stelde persoonlijk voor om de secretaris voor zijn veel en accuraat werk een gratificatie te ge ven over het afgelopen jaar van 25. Niets op tegen zegt de heer Spieren burg, maar hij had liever gezien dat dit een bestuursvoorstel was geweest en geen persoonlijk. Dit wordt beaamd door de secr. zelf, die dit voorstel dan maar gaar ne verschoven ziet naar een volgende vergadering. De heer v. d. Gaag zag gaarne een kascommissie benoemd. Neen, zegt de voorzitter, hierin voorzien de sta tuten niet. Dit is het werk voor de Raad van commissarissen. Een plan, met tekeningen van het architectenbureau Henri Pino uit Lei den vormt nu een punt van bespre king. Een schetstekening van 40 wo ningen wordt getoond Gebouwd zul len worden woningen met een inhoud van 259 M3. De ruimte is zo inge deeld, dat alles benut is. Met verdere uitwerking der plannen gaat de ver gadering spontaan accoord. Er is een schrijven gericht tot de bevoegde in stanties, om 22 woningen te mogen bouwen, het contingent van 1951 er bij inbegrepen. Met grote meerder heid van stemmen werd de voorz. herkozen. In de Raad van commis sarissen was een vacature, wegens niet verkiesbaar zijn van de heer W. D Th. v. Werkhoven. In zijn plaats werd gekozen de heer G. K. Spieren burg, die met enige welgekozen woorden zijn benoeming aannam. De vragen, gesteld bij de rondvraag, werden door de voorz. naar genoe gen beantwoord, waarna de heer Deutekom nog over verschillende problemen een uiteenzetting gaf. Uitvoering „Oranjevereniging" De Oranjevereniging gaf voor een goed bezette zaal een uitvoering, waarvan de opbrengst is bestemd om de ouden .van dagen in deze ge meente een prettige dag te bezorgen. De voorz., de heer J.. Prins, sprak een openingswoord. Het Voorhout's muziek-ensemble Schoppenzes, be staande uit de heren J. Verhagen, J. de Jong en A. de Groot, gaf een goed nummer muziek. Thans volgde het toneelstuk „Achter de wolken schijnt toch de zon". Medewerken den waren de dames Hoogervorst, T. Zwetsloot, N. Zwetsloot en M. v. d. Voorn en de heren J. Vlasveld, J. Warmenhoven, Th. Ruigrok en C. Augustinus. Het stuk dat een fami lie-tragedie vertolkte, met een zoon die de verkeerde kant uitging, werd goed gespeeld. Het publiek bracht dan ook een warme ovatie aan de spelers. We merkten op de heer burge meester en echtgenote, de geestelijk heid, en dr. Bots met echtgenote. De burgemeester sprak een dank woord, waarbij hij wees op de ernst van het leven, dat door de spelers in het stuk te zien werd gegeven. Het verheugde spr. dat de jongeren van Voorhout optreden om de ouden van dagen een verrukkelijke dag te bezorgen. Hij wekte allen op hier aan mede te werken. Hedenavond zal een tweede opvoering van het stuk worden gegeven. De hoofdprijs van de verloting van de Postduivententoonstelling is gevallen op no. 287. WASSENAAR Voor het candidaats-examen vliegtuig-bouwkundig ingenieur is geslaagd de heer A. A. Maurits. WARMOND - De heer K. Beumer. hoofdin specteur van de N.V. Padox en Pa- nagro alhier, is met ingang van 1 Jan. benoemd tot adjunct-directeur van de N.V. Padox alhier. Geboren: Alida Johanna, d. van J. v Egmond en C. J. v. Rhijn; Hen- drika Helena Maria, d. van G. W. v. d. Geest en A. H. v. Ameren; Barend Cornelis, z. van W. Landman en J. A. van Kralingen; Cornelia Agatha, d. van G. C. Juffermans en F. Hoefman; Martina Johanna Maria, d. van L. J. Beugelsdijk en H. A. v. d. Kerkhof; Johannes Cornelis Maria, z. van C. Waasdorp en M. J. Juffermans; Ma ria Margaretha, d. van C. v. d. Post en M. J. Beugelsdijk; Stephanus Ar- noldus Maria, z. van J. Th. P. v. Nie- kerk en A. M. G. van Noort. Overleden: J. P. v. d. Meer 55 j., echtgenote van J. Th. Koek; C. Pa- pot 81 j., weduwnaar van Th. C. Ver- sluijs; J. Heitlager 66 j., echtgenoot van J. Noltee; L. H. Juffermans 61 j., echtgenoot van H. A. Haverkort. Gedurende 1949 vestigden zich in deze gemeente 192 p. en werden 99 kinderen geboren. Deze gemeente hebben verlaten 202 p., terwijl 31 p. overleden. Het aantal inwoners op 1 Januari 1950 bedroeg 3751. LAATSTE BERICHTEN MELAATSHEID IN ITALIë. Er is melding gemaakt van drie gevallen van melaatsheid in een dorpje in Calabrië en twee in de streek van Ferrara. Er zijn maatre gelen genomen om verdere besmet ting te voorkomen. De zieken uit Ferrara (Noord-Italië) zijn twee broers, die, naar men veronderstelt, besmet zouden zijn door onlangs naar Italië gekomen verwanten uit Argen tinië. Lepra-specialisten en andere dok ters hebben een onderzoek ingesteld naar mogelijke andere gevallen. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 18 Jan. Kaas. Aan voer: 80 paitijen. Prijzen: le soort 2.O0—2-10, 2e soort 1.92—1.98, en extra 2.20 per kg. Handel flauw. SPORT Hier volgen de standen der onder linge wedstrijden van de Alphense Damclub: le tiental: W. J. v. Berkel gesp. 8, punten 97, C. Zijls^ra 4 80, A. Rijnberg 6 84, Jac. v. Oeveren 6 75, L. Jesse 3 60, J. Bogaarts 4 35, T. Lagerweij 4 35, C. Rijnberg 6 39, H. v. Egmond 3 24, A. Jasse 5 19. 2e tiental: Fr. v. Ofwegen gesp. 8, punten 115, C. v. d. Hoorn 6 93, Ga Wijfje 6, 8—4, N. Brunt 4 ,6—2, L. v. Tol 5, 55, D. Bevaart 5, 37, Jac. v. Ofwegen 3, 24, P. v. Oqs- terom 4, 26, Alb. Wolswijk 4, 26, H. v. Triest 5, 28. 3e tiental: A. Blom gesp. 5, punten 100, A. C. de Groot 4, 80, G. van Berkel 7 77, R. de Leeuw 6 66, M. v. Triest 4 53, Jac. de Leeuw 5 55, A. de Knikker 5 55, E. Blom 5 46, G. v. Iperen 4 2—6, H. Bauer 3 06, D. v. Oeveren 4 08. WATERPOLO Sleutelstad IH.Z. en P.C. In de eerste helft was het spelpeil zeer hoog. Er werd veel gezwommen en snel gespeeld. Reeds kort na het be gin wist J. Dool het eerste punt te scoren. Verschillende vergeefse aan vallen volgden hierna. In de periode, waarin een Sleutelstadspeler uit het water was, werd het tweede doel punt gemaakt door v. Berkel. Na de rust was het tempo aan zienlijk minder. Toch wist v. Berkel nog eenm'aal het net te vinden en daarmee de stand op 30 te bren gen. Kort voor het einde redde de Haagse linksvoor de eer (31), waarna de stand geen verandering meer onderging. De Sleutelstad I heeft door deze overwinning de lei ding genomen in de afdeling. BILJARTEN. LEIDSE BILJARTBOND. De uitslagen van de Leidse Bil jartbond luiden: le klas cadre Ca rambole 2Carambol 1 42; Spij- kerbak 2Spijkerbak 1, 42. 2e kl, cadre: Morschpoort 1 Spoortje 1, 4—2; TOG 3—SDO 1, 60; Royal 1Rijnegom 1, 42; UVS 1Morschpoort 2, 42. le klas libre DVH 1—TOP 2, 2—6; 't Zuid 1Spijkerbak 3, 40; Morschpoort 3Royal 2, 53. 2e kl. libre:TOP 3Spoortje 2, 4—4; UVS 2—De Heul 1, 8—0; Drei Pott. 1Vierkantje 1, 26. 3e kl. libre: Spijkerbak 4DOH 1, 80; De Heek 1Rijnegom 2, 62; TOG 5—De Valk 1, 4—4. 4e kl. libre: DVH 2—EMM 1, 6—2; OG 1Morschpoort 4, 44; Caram bole 4Spijkerbak 5, 08. 5e kl. libre: Drei Pott. 3Rijne gom 3, 26; De Hoek 2't Zuid 3, 80; Morschpoort 5De Heul 2, 53; Spoortje 3SDO 2, 26. 6e kl. libre: Flora 1TOP 4, 80; TOG 6Morschpoort 6, 44; Vier kantje 2De Valk 2, 80. 7e kl. libre: Carambole 5Vier kantje 3, 5—3; De Valk 3—De Heul 3, 4—4; Morschpoort 7Spoortje 4, 4-4. 8e kla libre: Morschpoort 9 Morschpoort 8, 26; UVS 4Royal 3, 6—2; EMM 2—SDO 3, 6—2; Royal 3Morschpoort 8, 62.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3