Engeland waarschuwt de Westduitse regering Het a.s. Benelux- congres Kardinaal Mindszenty geopereerd De gevangenen der Sovjets Jlrectear: O. Al VAN BAMEBSVELD. Boofdredactenr: TB WILHEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 18 JANUARI 1950 41ste JAARGANG Nt Adenauer mag geen wiggen drijven Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. ,p. mm. Telefoontjes 1.50 „In de steer van moraal en Godsdienst" 1I7IJ willen geen scheiding, waar eenheid mogelijk is, op welk ter rein van het maatschappelijk leven dan ook. Indien op enig terrein van het maatschappelijk leven samenwer king met „andersdenkenden" zon der ernstig bezwaar kan geschieden, dan zullen de katholieken zich niet afgezonderd willen houden. Dat zou, reeds op zich beschouwd, verkeerd zijn. Het zou zijn in strijd met het wezenlijke van het katholicisme. Wij, katholieken, willen in ons volk niet een splijtzwam drijven. Maar: men verwijte ons niet, de splijt- te hanteren, waar en in zover de fei telijke principiële verschillen in ons volk ons dringen en dwingen tot een gescheiden marcheren. Een halve eeuw geleden was er haast geen liberaal of socialist te vin den, of hij had een zeker dedaine, een zekere minachting voor het, bij zonder, confessioneel onderwijs, als zodanig, omdat hij daarin de splijt zwam zag. Hierin is nu wel verandering gekomen; gelukkig. Ideeën gaan vooruit. Soms met een trage gang. Bij ons en bij anderen. Ook de idee van practische ver draagzaamheid. Maandag trof ons een artikel in het „Vrije Volk", waarin aan de „Maasbode" „splijtzucht" werd ver weten, omdat het blad aldus het .Vrije Volk" „het vorig jaar een balletje opwierp over het oprichten van een rooms-katholieke schoolart- sendienst". En het blad vervolgt: „Wanneer men de gelijkstel ling, die in ons onderwijs haar beslag heeft gekregen, wil door trekken naar andere gebieden, moet men aantonen, dat die ge bieden op hetzelfde levensbe schouwelijke vlak liggen als het onderwijs". Het is niet de eerste keer, dat het „Vrije Volk" op een dergelijke wijze het goed recht van een eigen genees kundig schooltoezicht op de bijzon dere scholen op een dergelijke wijze bestrijdt. Het blad deed het ook enige tijd geleden. En toen reageerde de poli tieke hoofdredacteur van de „Volks krant" er aldus op: „Ook de stelling, dat het ge neeskundig schooltoezicht niets van doen heeft met de grondge dachte der financiële on der wijs gelijkstelling, klinkt ongelofe lijk. Heeft „Het Vrije Volk" dan nog altijd niet begrepen, dat die grondgedachte hieruit zit, dat de school een hulpinstelling is ter aanvulling van het gezin, en dat wij, ouders, vrijheid opeisen, wie zich daar met onze kinderen wèl en wie zich daar met onze kinderen niet zullen bezig hou den? Evenmin als wij ons thuis willen laten voorschrijven van Overheidswege, wie wij als dok ter nemen, willen wij ons in die vrijheid door de Overheid be knot zien, wanneer het gaat om onze gezamenlijke keuze van de dokter op de school, die wij voor onze kinderen wensen." Wat het „Vrije Volk" aan de „Maasbode" verwijt kan het blad met hetzelfde recht of eveneens zon der recht aan ons verwijten, want wij hebben enkele weken geleden in dezelfde geest geschreven. Wij dachten en wij denken hierbij aan een ontwikkeling, die het genees kundig schooltoezicht zal gaan ne men; een ontwikkeling, die meer en meer gaat aldus dr. Mol in 1948 in de Tweede Kamer „in de rich ting van de geestelijke kinderhygiëpe, meer en meer raakt aan de opvoe ding van het kind en daarmede aan het gezin, waaruit het kind voort komt, en ten slotte bij de afsluiting van de schoolperiode ook een taak zal hebben bij de primaire beroeps keuze". Niemand zal lochenen de waar heid, die Z.H. Paus Pius XII op 27 Juni 1949 voorhield in een stralende toespraak, gehouden voor het We reld-Gezondheidscongres: „De geneeskunst heeft noodzakelij kerwijs haar plaats in de sfeer van de moraal en de godsdienst. De Kerk heeft, verre van de gezondheid te beschouwen als een voorwerp van uitsluitend biologische orde, steeds het belang van de godsdienstige en morele krachten voor haar behoud benadrukt". De St. Janskerk in de Zuidbuurt te Zoeterwoude heeft een nieuw hoogaltaar gekregen, Jat morgen door de Bisschop van Haarlem zal worden gewijd een ©verzicht van het priesterkoor met het nieuwe altaar. (Foto Van der Horst) De kwestie van het Saargebied I~\E ENGELSE hoge .commissaris in West-Duitsland, Sir Brian Robert son, heeft een verklaring aan de Westduitse pers laten verstrek ken, waarin gewaarschuwd wordt tegen „elke Duitse poging om een wig tussen de Westerse bezettings mogendheden te drijven", daar dit de ontwikkeling naar internationale begrippen zou belemmeren en „het tegendeel der beoogde doeleinden" ten gevolge zou hebben. Y Een hartsverlangen \7ANDAAG is begonnen de Inter- nationale Bidweek in het Heilig Jaar. Een week, waarin door gebed en offer uiting wordt gegeven aan het hartsverlangen van iedere christen naar de eenheid in het geloof, naar de uitbreiding van het Rijk Gods over heel de wereld, in alle zielen. Dat is toch werkelijk ons aller: hartsverlangen? Wij bidden toch dagelijks in het Onze Vader: Uw Rijk kome in wel ke bede wij uitdrukking geven aan de wens, die moet branden in ons hart. die moet bezielen en inspireren heel ons leven: dat alle mensen worden verenigd in de ene ware Kerk van Christus. Tevens wordt gewaarschuwd te gen ieder mogelijk plan van de re gering of de politieke partijen om de „toetreding van West-Duitsland tot de raad van Europa te verbin den aan voorwaarden en om door dergelijke middelen druk uit te oefenen. Iedere dergelijke poging zou „het Britse vertrouwen in de oprechtheid van de Westduitse re gering in haar bereidverklaringen om tot de Wèsteuropese gemeen schap toe te treden, schokken en aan de belangen van de Westduitse federale republiek ernstige schade toebrengen". EEN NIET GEPUBLICEERDE^ OVEREENKOMST. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben op hun vergadering te Parijs in No vember een niet-gepubliceerde over eenkomst gesloten over de betrek king tussen het Saargebied en de Raad van Eüropa, heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend ge maakt. In gewoonlijk betrouwbare krin gen meent men, dat het Saargebied deze zomer op grond van bedoelde overeenkomst als toegevoegd lid in de Raad van Europa zal worden op genomen. De woordvoerder onthulde tevens, dat dr Audenauer, de Westduitse bondskanselier, zich onlangs tot de drie hoge commissarissen heeft gé- wend in. verband met de kwestie van Westduitslands militaire veilig heid. In gewoonlijk betrouwbare krin gen meent men, dat Adenauer, ver wijzend naar de^ beweerde militari sering van Oost-Duitsland, de hoge commissarissen een garantie heeft verzocht, dat de drie Westelijke ge allieerden West-Duitsland zouden verdedigen. Robert Schuman, Frans minister van Buitenlandse Zaken, die giste ren van zijn tocht naar Duitsland te Parijs is teruggekeerd, heeft te Straatsburg een kort onderhoud ge had met Johannes Hoffman, de pre mier van het Saar-gebied, die hem op het station begroette. MACHINEWERKTUIGEN VAN KRUPP BLIJVEN VOORLOPIG IN WEST-DUITSLAND. De geallieerde Hoge Commissie heeft het voorstel van de West-Duit se regering aanvaard om 1.500 gro te ontmantelde machinewerktuigen van de voormalige Kruppfabrieken de eerste zes maanden niet weg te voeren, zo deelde de Britse commis saris voor Noord-Rijnland-Westfalen, generaal Bishop, mede. De machine werktuigen waren bestemd voor le vering aan Engeland, Frankrijk, Bel gië, Nederland, Noorwegen, Joego slavië, Griekenland en Albanië. Het verzoek der West-Duitse regering heeft ten doel, dat intussen niéuwe machinewerktuigen vervaardigd zul len kunnen worden. De West-Duitse regering zegde toe, dat aan het einde van die periode de machinewerktui gen zullen worden overgedragen. BERLIJNS SPOORWEGGEBOUW BEZET Een detachement van 59 Duitse po litiemannen van de Westerse secto ren, onder bevel van twee officieren, heeft Dinsdagavond het directiege bouw van de onder Sow jet-Russische controle staande spoorwegen te Ber lijn bezet. Dit gebouw is in de Ame rikaanse sector gelegen. Zeven le den van de Sowjetrussische spoor wegpolitie, die het gebouw bewaak ten, zijn ontwapend en naar de sec torgrens gebracht. Kolonel Baocock, de Amerikaanse adjunctbevelhebber, verklaarde, dat deze operatie geschiedde, omdat 450 van 600 bureaux in het gebouw on bezet, zijn. Het gebouw van de spoorwegdi rectie wérd gedeeltelijk ontruimd bij de spoorweg incidenten, die zich in Juli jl. tijdens de staking hebben voorgedaan. De permanente economische com missie van het Comité, die dezer da gen te Brussel vergaderde, heeft het programma vastgesteld voor het vierde economische Benelux-congres, dat op 17 en 18 Maart te Brussel zal worden gehouden. De discussies zullen hoofdzakelijk gaan over de coördina tie van de handelspolitiek, de vor ming van hogere Benelux-organen, de unificatie van de wetgeving in zake ondernemersovereenkomsten en de instelling van gezamenlijke Bene- lux-Kamers van Koophandel in het buitenland. DE STATUS VAN DE NEGARA OOST-JA VA. De wali negara van Oost-Java heeft zijn mandaat aan de regering van de R.I.S. ter beschikking ge sneld, welke beschikbaarstelling door de minister van binnenlandse za ken van de R.I.S., Anak Agung, is aanvaard. De wali negara zal de lo pende zaken afwikkelen totdat de regering van de R.I.S. een bestuurs- commissaris voor de negara zal heb ben benoemd. Deze functie zal ver moedelijk worden vervuld door de huidige burgemeester van Surabaja, de heer Indrakusuma. Deze is reeds, benoemd tot regeringscommissaris in algemene dienst en zal binnen enkele dagen zijn burgemeesters functie neerleggen. Maandagavond werden besprekin gen gevoerd ten paleize van de wali negara, welke resulteerden in bo vengenoemde beslissingen. Na afloop deelde Indrakusuma mede, dat het in de bedoeling ligt de overgangspe riode voor de negara thans zo kort mogelijk te houden. Tijdens de over gangsperiode, die duurt totdat de federale wetten zullen zijn vastge steld en het volk zich zal hebben uit gesproken, zal het bestuursapparaat, inclusief het parlement, zoveel mo gelijk intact worden gelaten. NED VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht: Overleden 6 Januari in het militair hospitaal te 's-Graven- hage, ten gevolge van een op 1 Juli bekomen verwonding in In donesië: Kon. Ned. Ind. leger. H. W. A. Broekaart, afkomstig uit Venlo (Blerik). Gesneuveld 12 Dec, Tim. soldt. 2e kl. infie D. Deo, afkomstig uit Indonesië. Vermist sedert 14 Dec. stoffe lijk overschot gevonden: Landst. soldt infie J. F. H. Beer, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 23 Dec: sedert ge noemde datum niet van een ver kenningsvlucht teruggekeerd: Kapt. vlieger, waarnemer M. L. T. Stumpff, afkomstig uit Am sterdam. VERKEERSTOREN OP SCHIPHOL Indien enigszins mogelijk, zal in de loop van de maand Februari reeds een gedeelte van de nieuwe, 21 meter hoge, verkeerstoren op Schiphol in gebruik worden genomen. De nieu we toren (rechts), die een stalen constructie heeft is het hoogste ge bouw op Schiphol. Links de oude to ren. NOG STEEDS ONZEKERHEID OMTRENT ZIJN VERBLIJF PLAATS. Het K.N.P. heeft reeds enige tijd géleden inlichtingen uit Hongaarse bron gepubliceerd, volgens welke Kardinaal Mindszenty uit zijn ge vangenis naar een onbekende plaats zou zijn overgebracht. Thans wor den deze berichten bevestigd door mededelingen, die Radio Vaticana uit betrouwbare bron zou hebben ontvangen. Radio Vaticana voegt hieraa ntoe, dat de Kardinaal de laatste maanden veel last had van hartaanvallen en dat hij tevens lij dende zou zijn aan een bronchiale catarrhe. De gevangenisarts had herhaalde lijk op een operatief ingrijpen aan gedrongen. Of deze operatie reeds is geschied en hoe de uitslag daarvan eventueel is geweest, is niet bekend geworden. 400.000 krijgsgevangenen achtergehouden. Het hoofd van de Oost-Duitse voorlichtingsdienst, heeft gisteren op een persconferentie te Berlijn mede gedeeld, dat gisteren 520 geinter- neerden van de gevangenkampen Sachsenhausen en Buchenwald zou den worden vrijgelaten en verder degelijks eenzelfde aantal, totdat al le 15.038 voor vrijlating in aanmer king komende gevangenen zouden zijn ontslagen. Een officiële Amerikaanse woord voerder verklaarde Dinsdag, dat vol gens een nauwkeurig onderzoek door Berlijnse autoriteiten op het gebied van sociale zorg en vluchtelingen- aangelegenheden 400.000 Duitse krijgsgevangenen in het geheim in de Sovjet-Unie worden vastgehouden als slavenarbeiders. De woordvoerder bracht in herin nering, dat de Sovjets op de confe rentie van Moskou in 1947 31 Decern ber 1948 vastgesteld hadden als de datum waarop uiterlijk de repa triëring van alle Duitse krijgsgevan genen mpest zijn voltooid. De Sovjet- Russische minister van buitenlandse zaken Molotof had eerder verklaard, dat het aantal Duitse krijgsgevange nen in Russische handen 892.000 be droeg. Dit cijfer was aanzienlijk la ger dan de door de Duitse instanties, belast met de opsporing van vermis te personen, gemaakte schattingen. De woordvoerder wees er op, dat de Russen sedertdien 1.131.328 Duitsers uit gevangenschap hadden ontslagen meer dan 200.000 meer dan het door Molotof genoemde getal. De Finse presidents verkiezingen Paasikivi heeft de meerderheid Op grond van de bijna volledige uitslag van de in de afgelopen twee dagen gehouden stemming in Fin land, waarbij 300 kiesmannen geko zen werden, die de volgende maand de Finse president zullen kiezen, kan geconcludeerd worden, dat de 79-ja- rige president Paasikivi voor een nieuwe periode van zes jaar herko zen zal worden. Paasikivi kan rekenen op 172 van de 300 stemmen. DE „MISSOURI AAN DE GROND. Het Amerikaanse slagschip „Mis souri", genaamd naar de staat van herkomst van president Truman, aan boord waarvan de capitulatie van Japan werd ondertekend, is in Chesapeake-bay (Virginia) aan de grond gelopen. Reeds onderno men pogingen om het 45.000 ton me tende schip weer vlot te brengen zijn mislukt. Men wacht thans op de aan komst van zwaarder materiaal. Volgens mededeling uit niet offi ciële doch welingelichte bron zou de „Missouri" aan de grond gelopen kunnen zijn bij het experimenteren met een geheim verklikapparaat, dat op de bodem van de baai aangebracht zou zijn. Verklikkers zijn nu eenmaal onbe trouwbaar en deze verklikker heeft het blijkbaar vertikt om te verklik ken toen het z'n plicht was. Internationale Bidweek 18—25 JANUARI Intentie voor morgen: TERUGKEER DER OOSTER SE AFGESCHEIDENEN. PRINSES MARGRIET, DIE MOR GEN A.S. HAAR ZEVENDE VER JAARDAG VIERT. Frankrijk heeft weer eens een „schandaal" De- Franse minister-president, Bi- dault, heeft gisteren ingestemd met een communistische eis tot instelling van een officieel onderzoek naar „het generaalsschandaal", waarbij een man, die voor de oorlog twee jaar in de gevangenis zat en in 1948 het Legioen van Eer kreeg, ervan be schuldigd wordt geheimen betref fende Indo-China te hebben ver kocht. De twee generaals, die bij dit „schandaal" zijn betrokken, zijn de 59-jarige Revers, die in December ontheven is van zijn post als chef van de generale staf van het leger, en Mast, die te zelfder tijd óp de reservelijst werd geplaatst. Bidault verklaarde in de Nationale Vergadering, dat er geen doorslag gevende bewijzen tegen de beide ge neraals gevonden zijn. De zaak vond zijn oorsprong, aldus Bidault in het uitlekken door diefstal of verlies van een zeer geheim rapport van géne raal Revers over Indo-China. De Franse politie stelde een onder zoek in, nadat bij een ruzie in een Parijse autobus een daarbij betrok ken Vietnamees, bij zijn arrestatie een excerpt van het rapport bij zich bleek te hebben. De Nationale Vergadering nam ten slotte een regeringsmotie aan, om een commissie van onderzoek in te stellen SPOORWEG SABOTAGE IN OOST-FRANKRIJK De sabotage bij de spoorwegen in Oost-Frankrijk neemt toe. De ont sporing van de sneltrein Parijs Straatsburg bij Chalons is aan sabo tage te wijten. Men denkt, dat het zelfde geldt voor de ontsporing van Maandag in het station te Livron van de sneltrein ParijsBriangon. Livron is een belangrijk knooppunt in de streek van Valence, De spoorwegen melden nog, dat er gistermorgen sabotage-pogingen zijn ontdekt op de lijnen in het Oosten. Zij hadden ten doel, een wisselpost en een sein buiten werking te stel len, respectieveleijk bij het station Parijs-Oost en het station te Hargar- ten op de lijn ThionvilleSaar- brücken. SNEEUWSTORM IN DE U.S. Ten gevolge van een hevige sneeuw storm zijn in de Verenigde Staten ongeveer 52 personen om het leven gekomen. De njateriele schade wordt op millioenen dollars geschat. De stad Portland (Orggon) werd geheel geisoleerd. Dordat de sneeuw in re gen was overgegaan, waren de stra ten spiegelglad en enhaast oibegaan- baar. ten &.oA>ieUj,e. Wilt gij later geen spijt gevoelen, besluit dan nooit plotseling bij een opkomend gevoel van vreugde of van smart.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1