SM Achttien arbeiders gewond door ontploffende gascylinder DINSDAG 17 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 In de loods van het electrisch be drijf waren zeven arbeiders bezig met autogeen lassen, toen op onver klaarbare wijze een gascylinder in brand vloog. De arbeiders trachtten nog de toevoerkraan te sluiten, maar zij werden daarin verhinderd door de zware rookontwikkeling. De lassers en enige andere arbei ders in de loods, die begrepen dat een explosie niet meer te voorko men was, maakten zich terstond uit de voeten. Nauwelijks waren zij bui ten of de cylinder ontplofte. Het gehele dak van de loods stortte in, maar gelukkig waren de meeste ar beiders in staat, zich uit de puinho pen te bevrijden. Onmiddellijk daarna stond de loods, waarin veel brandbare waar als rubberslangen en kabels, was opgeslagen in lichter laaie. De be drijfsbrandweer tastte het vuur met kracht aan. Naderhand verleenden de brandweercorpsen uit omliggende plaatsen assistentie. De electrische centrale te Dordrecht werd verzocht de stroom af te sluiten daar anders bij het blussen, dat met water ge schiedde, kortsluiting zou kunnen ontstaan wegens de nabijheid van het 16.000 volt transformatorhuis. De brand kon spoedig worden bedwon gen. Van de 18 gewonde arbeiders kon den de meesten, na verbonden te zyn, naar huis gaan. Acht moesten echter in Rotterdamse ziekenhuizen worden opgenomen. Een van hen, de arbeider Schop, verkeert in zorg wekkende toestand. De bijzondere raad van cassatie heeft de zaak tegen de gewezen commandant van de W.A., mr. Zon dervan, verwezen naar de rechter commissaris van de bijzondere strafkamer te Utrecht om een nader onderzoek in te stellen naar de klachten, die Zondervan heeft geuit over de behandeling, welke hij tij dens zijn detentie had te ondergaan. Zondervan werd door het bijzon der gerechtshof te Amsterdam tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-fiscaal bij de raad van cassatie heeft tot 15 jaar gecon cludeerd. Aetherklanken WOENSDAG HET SUBSIDIE OP PRIJS VAN VARKENSVLEES. Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Vondeling P. v. d. A.) in verband met de verlaging van het subsidie op de prijs van varkensvlees heeft de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening o.m. het volgende geantwoord: In het kader van het overleg met de Stichting van de Arbeid over loon- en prijsverhoudingen was met betrek king tot de ten aanzien van de vlees- prijzen te volgen subsidiepolitiek overeengekomen, dat op varkens vlees een zodanig subsidie zou wor den verleend, dat de gemiddelde vleesprijs voor de consument na op heffing van het subsidie op rund vlees dezelfde zou blijven. Bij de toepassing van deze wijze van subsidiëring bleek, dat als gevolg van een vergrote aanvoer van var kens voor de binnenlandse consump tie op de centrale slachtplaatsen, wel ke mede werd veroorzaakt door de grotere vraag naar varkensvlees bij de consument, het aanvankelijk be grote subsidiebedrag in aanzienlijke mate zou worden overschreden, het geen een niet verantwoorde last voor het staatsbudget zou hebben bete kend. j Naar aanleiding hiervan besloot de regering met ijlgang van 5 December j.L het subsidie op varkensvlees te verlagen, terwijl zij daarbij aankon digde, dat het in haar voornemen lag voor de hieruit voortvloeiende ver hoging van de kosten van levenson derhoud gedeeltelijk compensatie te verlenen in de vorm ener prijsver laging voor suiker. Het totale bedrag aan subsidie op varkensvlees, in de periode van 7 November tot 5 December verstrekt, U ca. 12.260.000. AREAALHEFFING VOOR MARKT- FONDS CONSUMPTIE AARDAPPELEN. De hoofdafdeling akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw heeft een plan aanvaard, om door middel van areaalheffing gelden te verza melen, teneinde door het leggen van een bodem in de markt de prijsvor ming van consumptieaardappelen gunstig te kunnen beinvloeden. Be gonnen zal moeten worden met een matige heffing, waarbij de gelden kunnen worden gebruikt om even tuele catastrophes bij oogst 1950 te voorkomen, aldus do mening van de hoofdafdeling akkerbouw. De heffing zal dienen te gelden voor alle kleibedrijven en de grotere bedrijven op zandgrond die als re gel mede voor de markt telen, de kleinere bedrijven op zandgrond (minder dan 5 H-A. bouwland) ne men niet deel in het fonds en kun nen daarom ook niet van de. even tueel te treffen maatregelen profi teren. Inmiddels is dit plan met de mi nister van landbouw besproken en gevraagd, in hoeverre in enigerlei vorm financiële steun van de over heid kan worden verleend bij ver wezenlijking hiervan. De minister bleek sympathiek te staan tegenover door het bedrijfsleven te treffen maatregelen tot stabilisatie van de 'wpuwc I prijsontwikkeling, zo meldt de Stich- ting voor de Landbouw. AMBTENAREN EN ZIEKEN FONDSEN. Tijdens de jaarvergadering hoofd groep 3 van A.R.K.A. heeft mr. dr. Sens, gemeentesecretaris te Heerlen, de aandacht gevestigd op de zi. drin gende noodzakely kheid van een zie kenfonds voor het overheidspersoneel In afwachting van eventuele maat regelen van regeringszijde zouden de ambtenaren niets liever willen, dan dat zo spoedig mogelijk een soort gelijk fonds, als in Heerlen reeds be staat, ook in alle andere gemeenten of regionaal wordt opgericht. Men heeft aan het hoofdbestuur van Arka voorgesteld, deze aangelegen heid bij de gemeentebesturen aan hangig te maken.. Blijkbaar heeft men geen hoge verwachtingen van eventuele maatregelen van hoger hand, gezien ook het desbetreffende rapport van de commissie zieken fondswezen aan de Stichting van de Arbeid. Aangezien het vrijwel zeker is, dat binnen afzienbare tijd geen oplossing is te verwachten, overweegt men aansluiting bij reeds bestaande fond sen en (of) verzekeringen op dit ge bied werkzaam. Intussen heeft dit onderwerp in brede kring grote be langstelling,, en blijft de vraag, op welke wijze de geneeskundige voor ziening voor het overheidspersoneel geregeld dient te worden, uitermate actueel. 'U&tjacvct In Indonesië G. J. VAN DER SLUIS, Oude Kerkpad 4, Ter Aar, viert 18 Jan. zijn 3e Ind. verjaardag te Jekalongan (Java). Al wat Uw huid in tientallen gevallen voor haar ge-| nezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering^mdi^heeft^s^ urol. Franciscanen trekken naar het missie-land 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Ge wijde muziek, 9.00 Voor de zieken, 11.15 „Een wensdroom geeft geen dividend", hoorspel, 12.00 Populair concert 12.30 Mededelingen, 12.33 Trio, 13.00 Nieuws. 13.15 Koor, 13.25 Fuga-concert, 14.00 Kamerorkest 15.00 Blaaskwintet en piano, 15.30 Strijkorkest, 16.00 Voor de jeugd, 17.30 Zigeunerkwintet, 17.45 Voor de kinderen. 18.00 Leger des Heils-or- kest, 18.30 Strijdkr. 19.00 19.30 Sportcommentaar, 19.40 Ra diokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Com mentaar familiecomp., 20.15 „Elias", oratorium, 23.00 Nieuws. 23.15 Koor, houtblaasensemble en solist. HILVERSUM II (416 m) 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws, 3.00 Nieuws en weer berichten 8.18 Orgelspel, 8.50 Voor de 0 vrouw, 9.30 Waterstanden, 10.00 ln Pen. P Kinderen en mensen", causerie. 10.20 j erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice Voor de vrouw, 11.00 Radio volks- I Drie van de vier op een vracht universiteit, 12.00 Accordeonmuziek, ?ut® ^zeten landarbeiders, die Za- 12.30 Mededelingen, 12.33 Voor de I J1errdagj va" Ooltgensplaat naar boeren, 12.38 Pianoduo, 12.55 Kalen- I Woensdrecht reed werden er ^Se der, 13.00 Nieuws, 13.15 Omroepor- ?ungerd toen een band sprong en de J{wte Qoif BINNENLAND. kest en solisten. 14.00 Gesproken portret, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Kinderkoor, 15.20 Hoorspel voor de jeugd, 15.50 Viool en piano, 16.00 Voor de jeugd, 16.30 Voor de zieken, 17.00 Voor de jeugd, 17.30, 17.45 Re geringsuitzending, 18.00 Nieuws, 18.30 Radio volksuniversiteit, 19.00 Gram. muziek, 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 So cialistisch nieuws, 20.20 „II Campa- nello", opera, 21.20 „Een plattelands doktertje",, hoorspel, 22.20 Lichte mu ziek, 22.45 Populair-wetenschapDelij- ke causerie, 23.00 Nieuws, 23.15 Licht programma. lading ging werken. De 27-jarige J. de Vos werd op slag gedood. Een zevenjarig meisje van de familie H. te Marienberg is door een vrachtauto overreden en gedood. De chauffeur reed door! Een kip in Oostvoorne liep de zer dagen te wandelen met zeven kuikens. Door het zachte weer in de war gebracht? De 33-jarige boerenknecht J. Booi, is toen hij de onbewaakte over weg in de Edammer Jaarweg per fiets passeerde, door de trein naar Enkhuizen gegrepen en op slag ge dood. INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID TE NIEUWE NIEDORP. „De liefde van Christus dringt ons", zeide eens, nu 19 eeuwen geleden de Apostel Paulus tot zijn volgelingen. Die liefde drong hem tot het verkon digen van „Christus en dien gekruist" aan de heidenen. Als andere Paulus- sen stonden daar Zondag op deze gure Januari-Zondag elf missiona rissen aan de voet van het Altaar in de kapel van het Minderbroeders klooster te Nieuwe Niedorp, om uit de handen van hun Provinciaal, de H.E. pater dr. Apolinaris v. Leeuwen, hun zendingsbrief en missiekruis ln ont vangst te nemen. Hun broeders in St. Franciscus deels als acolythen bij het H. Officie fungerend, of staande in de monni- kenbanken van het diepe koor, hun ouders en familieleden, de parochia nen van hef rectoraat Nieuwe Nie dorp en vreemdelingen uit alle wind streken van het vaderland, volgden met devote aandacht de veelzeggen de plechtigheden aan het hoogaltaar. Hier werd eerst de plechtige H. Mis gecelebreerd door pater Modestinus Pötgens commissaris van de orde voor Pakistan, met pater Irenion Qudejans als diaken, pater Felix Neefjes als sub-diaken en pater Odul. pus van der Vat, procurator van de missie als presbyter-assistens. Pater de Rooij hield de gloedvolle afsche;dsnredikatie onder aanhaling var, St Paulus woorden „De Liefde tot Christus dringt ons." Fei flitsende blitzlichten van foto- Srafer lichtten op, op het moment, at de Provinciaal de zendbrieven uift tikte en het koord van het mis- s.'ekn.is om hun schouders legde be- zege'd met de apostoiscne zegen Tn zijn toespraak tot d 1 missiona- riscen en hun ouders, zeide de Pro vinciaal o.a. „Het is mij een grote vreugde het kruis uit te reiken aan deze elf. die straks uit zullen trek- I ken naar alie gebieden, wier zorg aan onze provincie is toevertrouwd. Ik heb alle missies bezocht en met grote droefeid geconstateerd, dat het volstrekt onmogelijk is om aan de behoefte aan missionarissen tege moet te komen. En toch weten wij dat na vertrek van dezen het getal 250 na de oorlog is volgemaakt. Het is gelukkig dat er steeds weer jonge mensen, in liefd evoor Christus ont stoken, bereid zijn de hoogste offers te brengen." Na het gezamenlijk reisgebed en de zegen met het Allerheiligste ver lieten de missionarissen, het ..Magni ficat'' zingende, na elkander het gods huis de verre toekomst tegemoet.... Zij die gingen. Het waren de broeder Humilis van Reijn. naar Pakistan, en Carolinus van Wijk, Brazilië, alsmede de eerw. paters Irenion Oudejans uit Spier dijk Indonesië, Felix Neefjes uit West woud. Brazilië: Alvarez de Reep uit Egmond-Binnen Nieuw Gunea: Paulinus van Halderen India; Leonar dus van Schoorl, Brazilië; Olger Leers, idem; Modestinus Pötgens, tweede keer; Sanctes Molenkamp, Dit afscheid te Nieuwe Niedorp kreeg niet alleen relief door hst ver trek van drie echte Westfriezen, doch bovenal doordat nu de 250ste missio naris van deze Minderbroederspro vincie na de oorlog naar de missie vertrekt, in de persoon van de hoog- eerw pater Pötgens. commissaris van de missie in Pakistan en India. „Maasbode". BEURS: LUSTELOOS. Zonder dat men bepaalde oorzaken wist aan te v/yzen opende de Am sterdamse effectenbeurs gisteren lus teloos. waarbij het koersniveau in het algemeen twee a drie punten be neden dat van Vrijdag was. Wel werd gedacht aan de politieke situatie, in het bijzonder in China, waar blijkens de jongste berichten enige ambassa des door de communistische troepen "bezet zijn, doch doorslaggevend achtte men dit niet. Tegen slot trad in zo goed als alle sectoren een licht herstel in, doch de eindnoteringen bleven in doorsnee ongeveer twee punten beneden die van Vrijdag. De Staatsfondsenmarkt was stil en nauwelijks veranderd.Investerings certificaten een kleinigheid beter. De 3 pet. dollarlening Nederland en de 3% pet. dollarcertificaten Nederland waren onveranderd. De Amerikaanse markt waar Vrijdag 832 certificaten verhandeld zijn, was gister eerder aan de lage kant, met kleine verlie zen in de meerderheid. Alles duurder. 20% goedkoper. Stadsritten vanaf 60 ct. Tel. uitsluitend 22444 JOOP VAN GILS, Korteraarsweg 89, Ter Aar, geboren 18 Januari 1927, viert zijn 3e verjaardag te Surabaja. SCHEEPSBERICHTEN INDRAPOERA R'damBatavia, 17 Jan. te Penang; KEDOE, R'damBa tavia, pass. 16 Jan. (9 uur) Oues- sant; KOTA BAROE, BataviaR'dam verw. 17 Jan. te Suez; KOTA GEDE, JavaR'dam, pass. 16 Jan. 22 uur Ouessant; KOTA INTEN, pass. 17 Jan. 5 uur Dover R'damJava; LANG- KOEAS, R'damBatavia. 16 Jan. 16 uur van Port Said; MADOERA, A'damBatavia 16 Jan. van Penang: ORANJE, A'damBatavia, pass. 16 Jan. Algiers; ZUIDERKRUIS, R'dam Batavia, 16 Jan. 15 uur van Aden. PIET VONK, Emmakade 104, Bodegraven, geboren 18 Januari 1927, sinds No vember 1947 in Indonesië. KEES LEMMERS, Stationsweg 102, Lisse, viert 18 Januari zijn le Indon. ver te Palembang. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NOG IETS KOUDER. Wisselende bewolking met vannacht hier en daar nog een buitje en op enkele plaatsen mist. Aanvankelijk nu en dan matige, overigens zwakke Noord- Oostelijke wind. Vannacht plaat selijk lichte vorst, morgen over dag temperatuur bijna overal iets boven het vriespunt. WIM LEMMERS, Stationsweg 102, Lisse, geboren 19 Januari 1928, viert zijn 2e verjaardag in Kramadjati (Java) jeerlijk gfelpen "de recht en toch 10 snel werkende lAXEER-AKKERTJES teoen verstopping Wat lezers schrijven CANDIDAATSTELLING PROV. STATEN. Vrijdag 14 Januari is er een cir culaire gestuurd aan de afd. van de L.T.B., door de heren J. C. Wesse- ling te Zoeterwoude en P. v. d. Hulst te Zevenhoven. De circulaire vangt aan met de volgende woorden: Wanneer wij in acht nemen de voortdurende bedrei ging van onze agrarische belangen door politieke en andere machten, dan achten wij het gerechtvaardigd, u te attenderen op een zc sterk mo gelijke eenheid inzake de candidaat- stelling voor genoemd College. Wij wijzen op het grote belang voor de land- en tuinbouw, hetwelk zich in de Provinciale Staten regelmatig voordoet, en wijzen op uw verant woordelijkheid inzake het stellen van de alleszins bekwame candidaat. Wij hadden verwacht daarna te le zen: een zodanig bekwaam candidaat hebben wij in de persoon van de heer v. d. Weijden, die sinds 1935 lid van de Prov. Staten is en geen gelegen heid voorbij laat gaan, om voor de agrarische belangen op te komen. Op bekwame, slagvaardige en ge zaghebbende wijze weet hij alle be langen van land en tuinbouw voor te houden aan het College van Gedep. Staten in de Prov. Staten. Dat hij gezag heeft in de Staten blijkt ook uit het feit, dat hij door de Commissaris der Koningin is be noemd tot voorzitter van de Ver- keerscommissie en tot voorzitter der Landbouwcommissie. Ook bij de laatste algemene be schouwingen heeft hij op werkelijk deskundige wijze over tal van agra rische onderwerpen het woord ge voerd, waarvan gedeelten in de Leid- sche Courant te lezen waren. Nogmaals, wij hadden verwacht te zullen lezen: tracht deze bekwame candidaat te behouden en zorg voor een goede plaatsvervanger, indien de heer v. d. Weijden eens mocht uit vallen. en daarvoor een aanbeveling te lezen voor de heer Paardekooper uit Zoeterwoude. Zo zag het de Centrale Alkemade en zo ziet zij het nog, en daarom heeft zij ook de heer Paardekooper mede aanbevolen 'als candidaat- plaatsvervanger. In plaats hiervan wordt er nu in de circulaire de indruk gevestigd, dat het maar beter is de heer van der Weijden te laten schieten. Blijkens het schrijven in de Leidse Courant d.d. 14 Januari van de heer v. d. Hulst is ook deze van mening (al zou uit de circulaire anders zijn te lezen!) dat het hoogst gewenst is, de heer v. d. Weijden in de Staten te behouden en te zorgen, dat er een goede plaatsvervanger voor hem op de lijst komt. De'ondergetekenden doen een drin gend beroep op de land- en tuinbou- wende bevolking, er voor te zorgen, dat geen gescheiden actie ontstaat met als enig gevolg, dat we dan de ene vertegenwoordiger van de land en tuinbouw uit de Kath. Statenfrac tie zouden zien verdwijnen. Het verhaal, dat wel wordt ge? daan, dat van der Weijden wel weer tot gedeputeerde zou kunnen worden gekozen en de land- en tuinbouw hem dan kwijt zou zijn als Tweede Kamerlid, is tamelijk doorzichtig, en bovendien grievend voor hem, omdat het nu juist de heer v. d. Weijden ge weest is, die reeds tweemaal in zoda nig geval alleen na overleg met de partij en organisatie zijn beslissing heeft genomen en een benoeming tot Ged. niet heeft aanvaard. L. v. d. POEL, voorzitter. N. BAKKER, seer. K.V.P., Centrale Alkemade. Roelofarendsveen. 5Öe zilaeien AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 46) Het feest zou reeds twee dagen later plaats hebben. Ik sta er op, dat mama Von Turn- wald ons verlovingsfeest bijwoont, verklaarde Lilly. Zij is niet ziek, enkel gedeprimeerd en dr Thomayer heeft haar verstrooiing voorgeschreven Zij komt natuurlijk, zei de ba rones. Hoe zou zij kunnen wegblijven van het verlovingsfeest van haar eigen zoon! De volgende dag reed zij met Lilly naar Sperber-Eck, om zelf de uitno diging over te brengen. Onder de nieuwe omstandigheden kon mevr. Von Turnwald niet weigeren, haar oude vriendin, die nu Roland's schoon moeder werd, te ontvangen. Barones Lansberg schrok van de frote verandering in Sybille's voor komen; zij was verouderd en maakte werkelijk de indruk van iemand, die door verdriet wordt verteerd. Toch liet de barones niets van die indruk bemerken. Zij omhelsde haar vrien din zeer hartelijk: de omhelzing werd beantwoord en een paar minuten werd alleen van het geluk der kin deren en van de vreugde der moe ders gesproken. Maar toen de barones het verlo vingsfeest ter sprake bracht en haar uitnodiging deed, schrok Sybille Von Turnwald en schoof haar stoel ach teruit. Zij was zeer bleek geworden. Neen, dat kan ik niet! Voor niets ter wereld! Emmy, houd je nog een beetje van me, dring dan niet aan. Geloof me: ik kan op het ogen blik geen mensen om mij heen uit staanik moet alléén zijn.op geruimdheid en vrolijke gezichten zyn een foltering voor mij. Bekom mer je niet om mij. Denk maar, dat ik er niet ben. Wees blij en gelukkig, doch laat mjj er buiten! De barones was ontsteld. Zij had nooit kunnen denken, dat die vroe ger zo kalme vrouw zo verschrikke lijk buiten zichzelf zou kunnen gera ken. Ja, de arme Sybille moest veel zieker zijn dan men dacht. Maar Sybille, bedenk toch, dat het feest je enige zoon geldt en dat je afwezigheid het jonge paar zou bedroeven, de feestvreugde vernie tigen. Je bent toch altijd zo'n goede, offervaardige moeder voor je kin deren geweest. Sybille Von Turnwald keek star voor zich uit. Ik kan er niets aan doen, sprak zij eindelijk. Door mijn aanwezigheid zou ik de vreugde nog meer storen. Laten wij er niet meer over spreken. Emmy. Maar wat moeten wij de mensen zeggen? Hoe zullen wij je afwezig heid verontschuldigen? Zeg, dat ik ziek bendat ben ik ook. Later wendden de kinderen met de barones nog een nieuwe en krachtige poging aan, doch mevrouw Von Turnwald bleef by haar besluit XXIII Voor 't hotel „In de bruine beer" te Bruck hield een met stof overdek te auto stil. De waard kwam toege sneld, om het portier te openen, maar de heer, die in de auto zat, wees hem af met een driftig gebaar. Doe geen moeite, zei hij. Ik wil maar weten, of gisteren of vanmor gen een heer in jachtcostume, met 'n blonde spitsbaard en kortgeknipt haar, bij u is aanekomen? Ja, die heer verblijft hier. Gis ternamiddag is hy aangekomen, 't Is een bankdirecteur uit Wenen. Wacht hoe heet hij ook weer? Tiller. Friedrich Tiller, hielp de waardin, die ook eens kwam kijken. Ik heb het. op het register gezien. Hij heeft no. 5 op de eerste verdieping betrokken. De heer in de auto ademde rui mer. 't Was Silas Hempel. Hij ach tervolgde de valse Meller, wiens spoor hij sinds de morgen van de vorige dag weer bijster was. Alweer! De „Bruine Beer" was de achtste herberg te Bruck, waar hij infor meerde, ditmaal eindelijk met succes. Is hij hier? Ik ben een kennis van hem en moet hem dringend spre ken. Dan zal mijnheer het beste doen, uit te stappen en hier op de heer Tiller te wachten. Hij is namelijk vanmorgan naar Graz gereden en zal eerst tegen de avond terug zijn Ik zal hem dan liever te Graz gaan opzoeken, want de zaak, waarvoor ik kom, duldt geen vertraging. Ook gisteren, onmiddellijk na zijn aankomst, is hij voor een paar uren naar Graz geweest. Hij heeft daar kennissen, zei hij. Hempel overlegde. Hier op hem wachten. Dat niet! Wie wist, of hij nog zou terugkomen? „Graz" was na tuurlijk weer een fopperij. Had Mel ler naar die stad gewild, dan zou hy niet te Bruck gelogeerd hebben. Neen, Sperber-Eck moest het doel van zijn reis zijn. Had de heer Tiller bagage bij zich? Ja, twee grote koffers. Die staan boven op zijn kamer. Een kleine verlichting voor Hem pel. Goddank, onmiddellijk gevaar scheen er niet te bestaan. Hij kende de twee nieuwe dure koffers. Die zou de schurk zeker niet in de steek laten. Ook kon hij niet vermoeden, dat men zijn spoor zo gauw terugge vonden had. Dank u, zei Hempel tot de waard Vooruit, Barbier. De auto zette zich weer in bewe ging. Toen men zich op enige afstand van de „Bruine Beer" bevond, riep Hempel de chauffeur toe: Naar het politiebureau! Daar hield de auto vijf minuten stil. Silas Hempel was binnengesneld en had naar de dienstdoende beambte gevraagd. Hij legimiteerde zich en vroeg de beambte, onverwijld twee agenten in civiel naar de „Bruine Beer" te zenden. Zij moesten daar hun intrek nemen en kamer no. 5 scherp in het oog houden. Zodra de man, die als „Fred Tiller, bankdirec teur te Wenen", de kamer had ge huurd. zich liet zien, moest hij on verwijld en trots alle verzet gevangen genomen en opgesloten worden. De waard en de waardin mochten er niets van weten, anders zouden zij zich door een woord of een blik kunnen verraden, in welk geval de kerel onmiddellijk de vlucht zou ne men. Men had met een buitengewoon sluw misdadiger van beroep te doen. En het arrestatiebevel? vroeg de beambte, een nog jonge man. Ik heb er geen, maar dat komt er niet op aan. Ik ben voor alles ver antwoordelijk, en mijn naam ^.al u wel in zoverre bekend zijn, dat u er u op moogt verlaten. Trouwens, ma teriaal tegen de man is er in over vloed. Hij heeft talrijke inbraken, drie moorden en minstens een dozijn valse indentiteitsverklaringen op zijn geweten. Dit is voldoende dunkt mij. Goeden avond. Een minuut later zat Hempel weer in de auto. Naar Sperber-Eck, Marbler en haal uit de machine alles wat zij geven kan. Ik zal geen rust hebben vóórdat wij thuis zijn. De auto vloog verder. Silas Hempel leunde uitgeput in een hoek en sloot de ogen. Maar hij kon niet slapen, al te zeer voelde hij, dat de beslissing op handen was. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2