SM R.K. Metaalbewerkers huldigden twee zilveren collega's L EI D S E S3 HUTSPOT Verstrekkingen aan ziekenfondsverzekerden MAANDAG 16 JANUARI 1950 DE LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Feestvergadering van „St. Eloy" Het wordt zo langzamerhand een traditie van de verschillende R K. Vakorganisaties, om het jaarfeest te vieren op een Zondagmorgen met een H. Mis. gezamenlijk, ontbijt en feestvergadering. Het is een-welkome afwisseling m de lange rij van avondvergaderingen en over het algemeen mag dan ook geconstateerd worden, dat dergelijke ochtendbijeenkom sten goed worden bezocht, Zo ook gistermorgen, toen de Ned. R. K. Me- taalbewerkersbond, afd. Leiden „St. Eloy" het jaarfeest vierde en de voorzitter, de heer I. J. de Groot, in zijn welkomstwoord mocht opmer ken, dat de opkomst dit jaar belangrijk beter was dan in 1949. nisten goed garen spinnen en zeer Zo goed als de opkomst was, zo gezellig was de sfeer tussen deze St. Eloy-mannen, die hun dames hadden meegebracht. Zij waren 's morgens om acht uur eerst naar de Mis ge weest, die in de Hartebrugskerk tot hun intentie werd opgedragen. Daar na verzamelden zij zich in het St. Antonius Clubhuis, waar de dames van de K. A. V- voor een keurige en smakelijke ontbijttafel gezorgd had den. Er werd eerst eens flink gegeten en pas toen allen verzadigd waren, wierp de voorzitter zijn terugblik op het afgelopen jaar. Men mocht tevre den zijn, al hadden vele zaken an ders en beter gekund, ook wat de organisatie betreft. Het zal_ in dit nieuwe jaar, aldus de voorzitter, no dig zijn dat alle katholieken tezamen als één man zullen optrekken en alle zeilen heisen Want alles lijkt wel goed en mooi. maar het is niet zo. Met name in het katholieke Zuiden worden onze geloofsgenoten nog steeds al te veel achtergesteld ten opzichte van andere groepen. Het is eigenlijk een schandaal dat er bene den de Moerdijk nog geen enkele eerste klas gemeente is. zelfs de licht stad Eindhoven niet! Communistisch gevaar. Na aldus z'n hart gelucht te heb ben. gaf de voorzitter het woord aan de heer P. J. Scheffers, districtsbe stuurder, die het huidige communis tische gevaar nog weer eens naar vo ren bracht en er op wees hoe in het katholieke Tsjecho Slowakije de communisten zo'n grote invloed en macht konden verwerven, omdat de katholieken het te gemakkelijk op namen, geen behoefte gevoelden aan R. K. organisaties en zich weinig ge legen lieten liggen aan de pauselijke encyclieken. Dit moge ons land tot afschrikwekkend voorbeeld zijn! Ook bij ons wordt men steeds materialis- tischer door de tegenwoordige om standigheden waarvan de commu- Pauseliike dank aan „Kath. Leiden" Via de apostolische internuntiatuur te Den Haag ontving de voorzitter van ,,Kath. Leiden", de heer C. Zand bergen, het volgende telegram: CITTa DEL VATICANO. Sa Sainteté, trèrs touchée filial hommage Union Laiques Catho- liques envoie tout coeur prési dent Zandbergen et tous mem bres gage fructueuse Année Sainte paternelle bénédiction apostolique. MONTINI, subsituut. Hetgeen vertaald luidt: Zijn Heiligheid, zeer getroffen door kinderlijke hulde van de Kath. ver eniging van leken („Kath. Leiden") zendt van ganser harte aan de voor- zittei Zandbergen en alle leden als vruchtdragend onderpand voor het Heilig Jaar zijn vaderlijke, apostoli sche zegen. 'GROTE DOCOS-FEESTAVOND. „Zoek op z'n tijd wat vrolijkheid" Docos moge dan gisteren slechts een gelijkspel behaald hebben, dat de Docos-familie geen feest kan vie ren, wil niemand beweren, die gis teravond in ,,Den Burcht" was en daar het vrolijke feestgedoe heeft gadegeslagen. Voorzitter A. v. Schie kon een propvolle zaal welkom heten, speciaal de geestelijk advi seur, pater A. van Gendt, O.F.M. Toen was het woord aan het Re vuegezelschap „De Grote Neus", dat, met medewerking van de alom be kende „Gibaba's", de revue „Zoek op z'n tijd wat vrolijkheid" bracht. Ruim drie uur heeft de zaal zich vermaakt met de komieken Tip en Top, die weer menig dwaas geval beleefden en veel succes hadden, al leen al om hun potsierlijk uiterlijk en „ophaalbare broekspijpen"! Tussep, de verschillende nummers brachten de Gibaba's hun stemmige muziek. Mogen we ons één opmer king veroorloven? Wat m'eer show, dames en heren! Verder alles O.K.! De declamatie „Ereschuld", goed en rustig gezegd in een toepasselijk décor, was even een ernstige noot, die herinnerde aan onze jongens overzee, tussen de luchtige vrolijk heid van de overige nummers. Wij noemen hiervan nog een goede Therese Dans-fantasie en enkele stemmige tableaux met de Gibaba's. Het was alles beschaafd, soms uiteraard wat amateuristisch en niet altijd even origineel, maar steeds vrolijk en vlot. Daverend applaus bewees hoe dit alles insloeg. Toen om half twaalf het program ma ten einde was, sloeg het klokje van gehoorzaamheid nog lang niet. De stoelen gingen aan kant, Henny Boes kwam te voorschijn en vaiiaf het podium klonken de vrolijke to nen van de showband „The Lucky Strikes", die weer de temperament volle dansmuziek verzorgde en daarmede een opgewekt slot maakte aan deze geslaagde Docos-avond. royaal zijn met hun overigens niet te verwezenjijken beloften. Wij moeten daarom onze volle aan dacht blijven schenken aan de R.K. vakorganisaties, niet alleen om onze positie te kunnen verbeteren, niet slechts om materiële belangen, «maar ook om onze eigen ideologie. En wij moeten daardoor de communisten het recht ontzeggen dat zij kunnen scher men met hun opkomen voor de ar beider. Kardinaal de Jong heeft het op het onlangs gevierde K.A.B. jubi leum duidelijk gezegd: juist dank zij de K. A B. heeft het communisme in Nederlano zo weinig ingang ge vonden. Inderdaad, wij hebben aan de K- A. B. veel te danken, aldus de heer Sc-heffers, en in dit licht moet men de twee jubilea beschouwen, die van. daag gevierd worden. De heren L. Hakkaart en J. Lieshout zijn beide vijf en twintig jaar lang aan onze organisatie verbonden. Zij hebben daarin veel werk verricht en daar door meegenolpen dat vele anderen voor ons behouden zijn gebleven. Hun past daarvoor een woord van oprechte dank en een hartelijke ge lukwens. Spr. deed dit onder aanbie ding van de diploma's, in een keuri ge lijst vervat. Zedelijk verval. De geestelijk adviseur, pater E. Spruyt O.F.M. wilde op 't communis tische thema nog even verder bor duren en daarbij speciaal wijzen op het zedelijk verval, dat een onherroe pelijk gevolg is, die deze levensbe- UITBETALING BON 544 De uitbetaling van 1 gulden op bon 544 geschiedt op de postkantoren. Dinsdag 17 Jan. voor de letter Fe tot en met Go. Alles duurder. 20% goedkoper. Sfadsritten vanaf 60 ct. Tel. uitsluitend 22444 schouwing met zich meebrengt. Dit is een groot gevaar voor het Neder landse volk en wij kunnen dit het best bestrijden door zelf goed te le ven. Bovendien door lid te zijn van onze bond, omdat men tezamen nu eenmaal meer bereiken kan dan als enkeling. Maar dan moeten de leden ook werkelijk lid zijn, d-w.z. op de vergaderingen komen en meeleven met hun organisatie. Zij moeten lid zijn uit overtuiging, niet alleen om de materiële belangen, want „liefde is in ons schild geschreven", staat in het K. A. B.-strijdlied. En bovendien „En de kracht is ons gegeven". In derdaad, deze kracht hebben wij en wij moeten hem gebruiken, om onze zedelijke waarden te behouden. Laat ons daarom verder bouwen, op wat onze vaderen als grondslag -hebben De heer P B. H- Oostdam bracht namens het K. A. B.-bestuur de ge lukwensen over aan de beide jubila rissen, om hun positieve medewer king aan de K A B. om het besluit dat zij vijf en twintig jaar geleden genomen hebben, om de energie waarmede zij dit vijf en twintig jaar volgehouden hebben en om de liefde, die zij voor de organisatie hebben overgehad. Dit was het einde. De voorzitter dankte allen voor aanwezigheid en medewerking. Even voor het mid daguur stonden allen weer op straat- Maandag, 16 Januari. Vanidaag, op deze zonnige ochtend, nu alle Maandagmorgen-leed minder zwaar ..te dr-agen lijkt, omdat de zon zo heerlijk schijnt, vandaag dus vra gen wij eerst even u allei aandacht voor dé vliegende verpleegster, Gijs- je Bernardus Berkhouwer uit Schoon hoven. Kent u haar nog? Tijdens de oorlog was zij in dienst van de G.G. en G.D. te Leiden, als schoolverpleeg- ster, speciaal voor de reiniging der kinderhoofdjes. Maar die Gijsje is zo'n buitengewoon actieve verpleeg ster, die het „sjouwen" in het bloed zit, dat zij na de bevrijding van In donesië de benen nam, naar het Ro de Kruis ging, om in het chaotische Indië haar dringend nodige hulp aan te bieden en bergen werk te verzet ten. Dezer dagen kwam zij op Schiphol aan, nadat zij vijftien re tourvluchten naar Batavia gemaakt had, telkens om zieken te vervoeren naar Nederland. Zij kreeg bij deze gelegenheid prachtige bloemen. Om dat ze er op dit traject 400.00 kilo meter op had zitten, plus enige dui zenden in Indonesië zelf. Slechts en kele dagen verblijft zij in Leiden, ten huize van de heer W. de Nie, Ver- werstraat 10, om dan weer uit te vliegen en weer hulp te gaan ver lenen. Kijk, dat is pas een verpleeg ster! En alle hulde aan mej. Gijsje. En nu we toch aan het huldigen zijn, laat ons dit dan ook de paro chianen van de Hartebrug doen. Want in hun kerk werd gisteren de eerste collecte voor. de R.K. Armen in Leiden gehouden. Onder grote span ning telden de collectanten na af loop der opbrengst. Zij bleven aan 't tellen en kwamen eindelijk tot het prachtige bedrag van ruim 1400 gul den! Na dit alles vragen we even aan dacht voor de schilderijen-tentoon stelling van Jaap Wijnsouw en de bloemsierkunst van Bloemen-Kriest, welke a.s. Donderdagavond om 8 uur in de N.W.B. wordt geopend door Laurens van Kuik, kunstschilder. Die expositie blijft tot en met 31 Jan. a.s. Wie nog hiet wist dat de Dames congregatie van de St. Leonardus- parochie het tienjarig bestaan her dacht heeft,-komt het nu wel te we ten. Want we zijn juist van plan daar eens een woordje over te gaan schrij ven. En wel omdat om deze reden gisteravond een toneel-uitvoering werd gegeven voor de leden en huis genoten. De voormalige directeur, pater Tesser, was speciaal voor deze gelegenheid uit het zonnige zuiden overgekomen. Begonnen werd met een stemmig stukje „Vredesengel", zeer goed gespeeld, volgens Stads- koks speciale verslaggever. Tussen de prachtige décors schijnt vooral het spel van Therese Rak bijzonder goed geweest te zijn. Wat Stadskok graag wil geloven. Ook al kent hij nog niet. Na dit alles kwam er een denderende klucht, eveneens kranig gespeeld. Allemaal onder regie van de heer C. Makkert, die daarmede veel eer heeft inge legd. Dat is waar ook! Toen we het zo juist over collectes hadden, vergaten we te vermelden, dat gistermorgen aan de uitgang van de Dekenale kerk een openschaal-collecte werd gehouden voor de Kath. Kinderuit zending, waaraan de parochiële K.A. haar medewerking verleende. Ook deze parochianen lieten zich van hun goede zijde zien en schudden hun portemonnaies leeg boven de schaal. Bij elkaar werd dat een aardig som kinderen. Dat vindt Stadskok uiter mate sympathiek. En het is daarom dat hij deze collecte, die binnenkort ook.aan de deuren van de andere pa rochie-kerken wordt gehouden, van kanser harte dubbel onderstreept, aanbeveelt. Die aanmoediging, in het bericht hierboven geldt voor alle katholie ken van Leiden,e dus niet alléén voor de R.K. Kruideniers. Maar dit be richt geldt wel speciaal voor hen. Zij moeten er n.l- aan denken dat vanavond om kwart voor acht (let wel!) de derde bijeenkomst van de cursus Beter Bedrijfs-Beheer wordt gehouden in „In den Vergulden Turk". Zoons, dochters en personeel zijn eveneens van harte welkom, om te luisteren naar wat verteld wordt over „Hoe verdwijnt mijn winst? Lekkage?" Dit lijkt Stadskok bui tengewoon interessant. Ook hij heeft tamelijk veel last van lekkage. Met z'n poremonnaie wel te verstaan En nauwelijks zal deze avond ach ter de rug zijn, of de volgende bijeen komst staat voor de deur. Dat is de Meer-Vreugde-Avond van de K.A.B in de Dekenale Parochie. Deze wordt morgenavond in het St. Antonius Clubhuis om acht uur gehouden en Woensdagavond herhaald, wegens de overgrote belangstelling van de vo rige keer. Jan Gordijn en de Gibaba's zullen muziek maken. En kapelaan van Adrichem zal spreken over „Geestelijke Vernieuwing". Nu we het toch over die dekenale parochie hebben, kan het volgende er ook nog wel bij. U moet namelijk we ten dat men daar een geweldig stel orde-commissarissen heeft. En die orde-commissarissen hebben gister avond met hun dames het jaarfeest gevierd. Vraag niet hoe! Geweldig, in woord Enfin, de naam van con- ferncier John Kelly spreekt al boek delen. Het gezelschap gaf een keurig beschaafd en verbazend grappig pro gramma, waar ook de g. a., kapelaan van Adrichem met veel smaak naar geluisterd heeft. Het applaus was dan •ook niet van de lucht. En heren, als LT soms ook eens zo'n avond wilt meemaken, maar dan moet U eerst orde-commissaris worden, kunt U zich opgeven bij de heren de Kruyff, Anna Paulownastraat 26, en G. Kok, Sophiastraat 6 8A. Ja. we bulken de^er dagen gewoon in feestavonden. Neem nu b.v. eens die amusementsvereniging „De Vro lijke Groep". Die gaf Zaterdagavond in „De Harmonie" ook al een feest avond voor de leden. We willen nie mand te kort doen. Maar eerst noe men we de toneelclub van de Ned Rotogr. Mij. met haar vrolijke schet sen, waarvan de toeschouwers ge woonweg pijn in hun lachspieren kre gen. „The Song Brothers" waren ook lang niet gek, evenmin als „The Waimea's", die Hawaiianmuziek brachten. Voorzitter P. de Klerk bood na afloop sigaretten en bonbons aan spelers en speelsters aan. En de heer A. Visser had de leiding over een vrolijk bal tot slot. Die feestavond is dus achter de rug. Maar wat nog komen gaat is de club avond van de R.K. Voetbalvereniging V.N.L., morgenavond om acht uur in het zaaltje Maria Gijzensteeg. De voorzittter van de scheidsrechtersver- eniging, de heer C. M. v. d. Geer, komt een spelregellezing houden voor senioren, junioren en aspirapten. Na afloop daarvan gaan de kleintjes naar bed en blijven de senioren nog een poosje achter om te prijsjassen. Tussen al dit gefeest even een tra gische noot. De 58-jarige wielrijdster metje, n.l. 328.allemaal voor die M. H. deed Zaterdagmorgen om half GEM. AANKONDIGING STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat wegens werkzaam heden aan het kabelnet de Hoogland se Kerksteeg en de Lombardsteeg met ingang van 17 Januari 1950 af gedurende ongeveer een week voor alle rijverkeer zullen zijn afgesloten. Leiden, 14 Januari 1950. 424 Burgemeester en Weth. voorn., De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris, J. BOOL. twaalf op de Haarlemmerstraat, wat reeds vele duizenden voor haar deden en nog meer duizenden na haar zul len doen, n.l. met haar fiets over de tramrails slippen. Zelfs de E.H.D. moest er aan te pas komen, om een bloedende wond aan het linkerbeen te verbinden. En deze onfortuinlijke wielrijdster even naar het Acad. Zie kenhuis te brengen. Maar of wij nu treuren of niet, daar wordt die beenwond geen dag eerder door genezen. En daarom zijn we maar weer vrolijk. Ziet slechts dit bericht: op 31 Jan. a.s. komt .de K.R.O.-avond in de Stadsgehoorzaal. Twee complete radio-shows zullen optreden. En bovendien speciaal omdat het Leiden geldt komen ook de Drie Marketensters mee. Maar denkt er goed aan: op de aanplak biljetten staat: plaatsbespreken o.a. Zaterdag 28 Jan. a.s. in de Stadsge hoorzaal. Fout. Volkomen fout! Dat kan gewoonweg niet, omdat er dan studentenfeesten in de gehoorzaal zijn. Daarom op die Zaterdag plaats bespreken in Boekhandel de Sleutel stad, Breestraat. Op de Zondagen kan men wel aan de gehoorzaal bespre- ken. En we willen vandaag niet eindi gen, alvorens verteld te hebben dat het Leidse Kunstcentrum een con cert laat geven, op Vrijdag 20 Jan. a.s. in de Boerhaavezaal, met mede werking van de Kon. Ned. Toon kunstenaarsvereniging, afd. Leiden, leden van de beide verenigingen mogen er zo maar gratis en voor niets binnenstappen. K. en O.-leden krijgen reductie. Mej. Iza Geestera- nus, sopraan, Iskar Aribo, piano,.en het Leids Midraalkoor onder leiding van niemand minder dan Willem Mizée! Wat er gespeeld wordt? Wel zo het een en ander van Diepen- brock, Pijper, Ko'daly, Georges Mi- got en Olivier Messiaen. Voor de rest: geen nieuws van daag. STADSKOK. ,4ENE MIENE MUTTE". Wim Zonneveld's Cabaret. Met ons heeft een volle schouw burg zich Zaterdagavond kostelijk geamuseerd, toen Wim Zonneveld z'n cabaret-programma „Iene Miene Mutte" bracht en al dadelijk z'n ge hoor voor de zeer bijzondere stijl van zijn creatie wist te interesseren. De Parijse sfeer anno 1900, die men thans nog vaak in onze cabarets aantreft, zoekt men hier tevergeefs. Geen accordeonnist, die de zaal wil laten galmen; geen uitgebloeide juf frouw, met veel bloot, die Franse chansons met heel veel amour kweelt. Niets van dit alles. Maar een humoristisch geval met vele nieuwe vaak goede vondsten en soms een onbarmhartig scherpe karakterisering van politieke situa ties of huidige toestanden. Het meest imponeerde ons een voortreffelijk nummer van Lia Do- rana „Feestdag", zo bitter wrang, dat m'en haast niet durfde lachen. Een bedelmeisje dat voorgeeft vro lijk te zijn, maar de wanhoop nabij is. Zo ook het „Koor van vredesen gelen" en de „Kleine naties", beide door het gehele ensemble van personen. Men herkende zich zelf tot diepe schaamte in „Wij zijn de Hollan ders", die op vacantie gaan. Vraag niet hoe! Hetty Blok sneed in „Mijn man is bacterioloog" het probleem van het ongelukkige huwelijk aan en het ensemble besloot met een kostelijke parodie „Terror of Okla homa" op de sensationele Wild' Westfilm. Origineel was de overigens wat zelfgenoegzaam geworden Wim Zonneveld met zijn „Ik blijf maar in bed". Een goede conferencier heeft altijd succes, zelfs al ligt hij op het toneel in bed! En om met het begin te eindigen: „Bent U al getest?" was een kostelijke schets op de beun hazerij in de psychologie. Tenslotte geldt ook hier de op merking van vorige week over Wim Kan: Wim Sonneveld heeft niet dig zo nu en dan iets te ver te gaan. Dat hij het toch deed was niet erg fijntjes, maar overigens niet al te dik opgelegd, zodat m'en, met het vele goede, wellicht iets door vingers gezien zal hebben. Postduivententoonstelling afloop van het vliegseizoen is de tentoonstelling een van de grootste attracties voor de Leidse postduiven- liefhebber en zo zagen wij Zater dagavond de Reisduif in het Raedt- huys de traditionele clubtentoonstel ling houden, met als altijd grote be langstelling en vele kampioenen' De uitslagen waren: Oude doffers 500 km en hoger: 1 D. van Mosselveld, 2 C. W. F. On- vlee, 3 T. Platteel, 4 P. Kramp Oude duivinnen 500 km en hoger: 1 Schouten sr, 2. P. Kram, 3 J. Wijn gaard. Oude doffers 275500 km: 1 J. Neuteboom, 2 J. Uiterdijk, 3 J. Sie- rat, 4 N. P. C. Waasdorp, 5 D. v. d. Oude duivinnen 275500 km- 1 D, v. d. Nieuwendijk, 2. J. Sierat, 3 J. Minke. Oude doffers 65275 km: 1 J. P. den Hollander, 2 B. Kramp, 3 N. P. C. Waasdorp, 4 S. H. Brakshoven. Oude duivinnen 62275 km: 1 N. Waasdorp, 2 J. Uiterdijk. 3 P. J. Koenen. Oude doffers onbevlogen: 1 J. Wijngaard, 2 M. Hillebrand. Oude duivinnen onbevlogen 1 B. Enkele bezuinigingen Geen premie-verhoging Naar aanleiding van berichten in de pers, dat in studie is, verstrek kingen voor ziekenfondsverzekerden te beperken en dat in hoofdzaak de vrijwillige verzekerden hierdoor zullen worden getroffen, deelt het Centraal Overleg van Ziekenfonds organisaties ons het volgende mede: Voor de vrijwillige verzekerden van de ziekenfondsen is over 1950 een tekort geraamd van f 16 mil- lioen. De helft hiervan zal zeer waarschijnlijk gedekt worden door een rijksbijdrage, een bijdrage van het vereveningsfonds der verplichte verzekering en een bezuiniging op de post onvoorziene uitgaven. Overleg tussen de minister van sociale zaken, de Stichting van de Arbeid, de Ziekenfonds raad en het Centraal Overleg van Ziekenfondsorganisaties, zal naar verwacht wordt tot resul taat hebben, dat het overblij vende tekort over 1950 voor de helft is gedekt en per 1 Jan. j.l. dus premieverhoging of maat regelen ter vermindering van de uitgaven achterwege kunnen blijven. Een daarvoor door de Zieken fondsraad ingestelde commissie is met de voorbereiding van een aantal saneringsvoorstellen belast, die in dien deze de goedkeuring van de Ziekenfondsraad verkrijgen, in de loop van het eerste halfjaar 1950 zullen worden ingevoerd. Men hoopt daarmee te bereiken, dat de premie verhoging voor de vrijwillige verze kering kan worden voorkomen en een bezuiniging tot stand te bren gen, waardoor het nog overblijvende geraamde tekort over de tweede helft van 1950 kan worden gedekt. Dat hierdoor een eventuele premie verhoging kan worden voorkomen, staat echter nog geenszinsvast. Ten aanzien van de sanerings maatregelen kan het volgende wor den opgemerkt. Het spreekt van zelf, dat hierbij allereerst wordt ge let op de niet noodzakelijke uitga ven. Gedacht wordt hierbij o.a. aan: a Het veelvuldig en vaak overdreven vervoer per personenauto van zie ken, die ook van een openbaar mid del van vervoer gebruik zouden kunnen maken. Het ambulancever voer is hieronder niet begrepen, b. het voorschrijven van grote hoeveel heden geneesmiddelen, die voor een deel niet worden gebruikt, c. Het verlangen van een aantal verzeker den om alles van het ziekenfonds te willen hebben, dat vroeger voor eigen rekening bij apotheker en dro gist werd gekocht, d. een betere or ganisatie van het ziekenvervoer er. de geneeskundige controle (door de ziekenfondsen in een plaats oi Streek gemeenschappelijk te rege len). Voorts wordt overwogen in hoe verre ook maatregelen betreffende de tandheelkundige hulp noodzake lijk en mogelijk zijn. Deze maatregelen, die niet-nodige uitgaven voorkomen en voor een deel als uitwassen kunnen worden aangemerkt, zullen eventueel moe ten gelden voor zowel verplichte als vrijwillige ziekenfondsverzekerden en benadelen in geen enkel opzicht de geneeskundige verzorging. De ziekenfondsorganisaties stellen alles in het werk teneinde de vitale be langen voor alle verzekerden zoveel mogelijk veilig te stellen. Ahrens. Jonge doffers 200—300 km: 1 S. H. Brakshoven, 2 A. van Egmond, 3 W. Kapaan, 4 B. Kramp. Jonge duivinnen 200—300 K.M.: 1 D. v. Mosseveld, 2. N. P. C. Waas dorp, 3. P. Kramp, 4. B. Ahrens, 5. H. Schouten Jr., 6. D. v. Mosseveld. Jonge doffers 65—200 K.M.: 1. J. Wijngaard, 2. J. P. den Hollander, 3. J. P. den Hollander, 4. B. Kramp, 5. W. Kapaan. Jonge duivinnen 65200 K.M.: 1. S. H. Brakshoven, 2. D. v. d. Nieu wendijk, 4. B. Kramp. Jonge doffers Onbevlogen: 1. D. v. d. Nieuwendijk, 2. J. Smit. Jonge duivinnen. Onbevlogen: 1. D. v. d. Nieuwendijk, 2. M. Hille brand. Jonge doffers. Late jongen. 1. J. Polanen. Jonge duivinnen. Late jongen: 1. J. P. den Hollander. Beste Oude doffer: J. P. den Hol lander. Beste Oude duivin: N. Waasdorp. Beste jonge duivin: D. v. Mosse veld. Beste jonge doffer: J. Wijngaard. Beste vogel van de gehele ten toonstelling: J. P. den Hollander. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Astrid, d. van C. Witte- man en H. W. Roggeveen; Jozef Ge rardus Maria, z. van C. P. Rozier en C D. C. Bot; Robert, z. van W. van Rooijen en K. van der Klooster; Arie, z. van J. Brouwer en W. Bakker; Arie, z. van W. Janssen en M. Dub- belaar. ZOETERWOUDE (H. R.) K.V.P. De jaarvergadering van de K.V.P., niet groot in aantal, doch wel geslaagd werd Vrijdagavond ge houden, waarop de voorz. herinner de aan het rustige verloop van de gehouden gemeenteraadsverkiezin gen en het vele werk van de K.V.P. in groter verband. De secr., de heer Dolle, die door zijn vertrek naar Nijmegen ontslag moest nemen als secretaris, had het verslag over het afgelopen jaar en de mededeling van zijn ontslag ingezonden, waar voor de voorz. hem- dank bracht. Hij wenste de heer Dolle Gods beste ze- LAATSTE BERICHTEN OOK TWEEDE OPVARENDE VAN VERGANE STAVERSE JOL GEVONDEN. Ook de tweede opvarende van de Staverse jol, die in October van ver leden jaar op het Marsdiep verging, de apotheker W. E. Beth uit Den Helder, is thans gevonden. Zondag middag spoelde zijn stoffelijk over schot aan, dat men heeft kunnen identificeren. Veertien dagen geleden spoelde bij Esbjerg in Denemarken het lijk aan van de andere opvarende, de heer K. Kos. DE INBESLAGNEMING VAN HET NEDERLANDSE GEBOUW TE PEKING. Naar aanleiding van het requireren van een Nederlands gebouw te Pe king vernemen wij, dat het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken op 15 Januari bericht ontving van de heer de Voogd, die na het vertrek van de ambassadeur belast was met de leiding der ambassade zaken te Nanking, dat het z.g. Oost- terrein van het Nederlandse gebou wen-complex te Peking door de ge meente-autoriteiten aldaar werd ge- requireerd. Dit gebouwen-complex werd voor heen gebruikt voor de legatiewacht. Reeds vele jaren heeft het Oostter rein niet meer voor militaire doelein den gediend en is het in feite onge bruikt gebleven. Nadat het bericht van de in beslag name was ontvangen heeft de Ne derlandse regering onmiddellijk de vertegenwoordiger in Peking opge dragen een protest bij de Chinese autoriteiten in te dienen. Er zijn geen berichten ontvangen over onheuse behandeling van dr. Vixseboxse te Peking. Hij verblijft nog steeds in het voor officieje doel einden gebruikte hoofdgedeelte van het Nederlandse complex. Er zijn geen aanwijzingen, dat het de bedoe ling zou zijn ook tot het requireren van dit hoofdcomplex over te gaan. ZUIVERING IN SOWJET-UNIE OP HANDEN? Volgens een artikel in de „Daily Herald" zou een ingrijpende zuive ring in de Sowjet-Unie te verwach ten zijn. Met het oog hierop zou de doodstraf die in 1947 werd afgeschaft, wederom ingevoerd zijn. Zoals gemeld, meent men uit be richten in de Sowjetrussische pers te moeten opmaken, dat o.a. in de Oekraine, en speciaal in het voorma lige Poolse gedeelte, last wordt on dervonden van „bourgeois nationa lisme". Verder zouden er ook aanwijzingen zijn van ernstige wriivingen in de industrie. Er worde geklaagd over te geringe productie en minderwaardige kwaliteit van de producten De be- drijgsfuncitionarissen worden be schuldigd van vervalsing van staten en rapporten om een gunstige indruk over de gang van zaken in hun be drijf te kunnen vestigen. Ook de Londense correspondent van de Zwitserse „National Zeitung" heeft verklaard, kennis genomen te hebben van berichten, die er op wij zen, dat in de Sowjet-Unie een zui vering op grote schaal wordt onder- MARKTBERICHTEN UTRECHT, 16 Jan. Vee. Aanvoer: 76 runderen, 27 nuchtere kalveren, 1 graskalf. Prijzen: rundvee 22.40 per kg. levend gewicht, nuchtere kal veren 3854 per stuk- Handel vlug. ROTTERDAM, 16 Jan. Vee. Aan voer: Totaal 644. waarvan 611 vette koeoen 10 graskalveren, 5 nuchtere kalveren en 36 schapen. Prijzen: Veile koeien 1.952.20, 1.75 1.95, en f 1.601.75. kleine aanvoer, vlotte handel en prijzen iets hoger. SCHEEPSBERICHTEN BALI, A'lamBatavia pass. 15 Jan. Guardafui. CAMERONIA, 26 Jan. verwacht te A'dam van Batavia. INDRAPOERA, R'damBatavia verw. 16 Jan te Belawan. JOH. VAN OLDENBARNEVELT, A'dam—Java 15 Jan. van Sabang. KOTA AGOENG BataviaR'dam pass. 14 Jan. 21 uur Point de Galle. KOTA GEDE, Java R'dam, pass 15 Jan. 14 uur Fini- nisterre 18 Jan. 6 uur Hoea van Holland verw. ORANJE, A'dam Batavia pass. 15 Jan. Gibraltar. PHRONTIS, Java-A'dahm verw. 16 Jan. passeren Socotra. TALISSE, Ja vaA'dam pass. 15 Jan. Zuidpunt Ceylon. WILLEM RUYS, Rotterdam Batavia pass. 14 Jan. 15.15 uur Suez. gen toe in zijn nieuwe functie. De penn., de heer Zwetsloot, gaf het financieel verslag, hetwelk sloot met een kassaldo van 214,30. Door het bestuur werden als voor lopige candidaten voor de Prov. Sta ten voorgesteld de heren mr Bolsius te Leiden, Schrama te Sassenheim en Menken te Leiden. De voorz. hoopte, dat de vergadering nog enkele plaats vervangers wilde stellen, die niet al leen geschikt waren, doch ook enige belangstelling hebben voor het ge wone politieke leven. Door de verga dering werden hierna nog gesteld de heren Hoonhout uit Gouda, en v. Mil uit Zoeterwoude. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Dolle, werd als bestuurslid gekozen de heer P. van der Zaal.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3