MAANDAG 16 JANUARI 1950 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE NEDERLANDSE FRUITTEELT. Concurrentie vanuit Italië. Op de ledenvergadering van de Nederlandse Fruitteeltorganisatie, Vrijdag te Utrecht gehouden, hield de voorzitter, de heer C. Boudewijn, een inleiding over de afzetmogelijk heden van ons fruit in binnen- en buitenland. De middelen aldus de voorzitter om deze afzet te verze keren zijn: betere kwaliteit, goede sortering en verpakking, reclame- en marktonderzoek in het buitenland, Voor deze laatste punten zijn sterke organisaties nodig. Ir. A. W. van der Plassche, direc teur van de tuinbouw, sprak over de fruitteelt in Italië. Hij kwam tot de conclusie, dat in Italië in de laatste jaren veel op fruitteeltgebied is ge beurd. Men is daar bezig de kwali teitsfruitteelt op te bouwen, vooral in Noord-Italië. Sprekende over de lonen in Italië zei de inleider, dat in Italië 50 cent per uur wordt betaald, hetwelk voor Nederlandse begrippen geen hoge be loning is, maar verwacht wordt, dat deze lonen zullen oplopen. De con clusie is. dat het Italiaanse fruit een ernstige coucur-ent zal zijn op onze markt en de Duitse en Engelse mark ten, waa'r wij ook met ons fruit ver schijnen. Wij zullen dus evenals de Italia nen voor goede kwaliteit, sortering en verpakking moeten zorgen. De in nerlijke kwaliteit van onze appels kan zeker met die van de Italiaanse appels concurreren Appels uit Noor delijke st-eken zijn frisser. Wanneer wij ons inspannen tot het telen van kwaliteitsfruit. het verzorgen van aantrekkelijke verpakking, niet t*? hoge prijzen, dan kunnen wij de con currentie volhouden, maar niet als wij wanhopen aan onze eigen zaak en vergeten onze organisatie sterk te maken. UITREIKING LEGPENNING MIDDENSTAND SEXAMEN Zaterdagochtend heeft dr W. L. Groeneveld Meyer, directeur van de middenstand, namens de minister van economische zaken de bronzen legpenning uitgereikt aan de heer C. Post te Haarlem. De heer Post heeft in 1949 uit circa 26.000 candida- ten met de hoogste cijfers het mid denstandsexamen algemene handels kennis behaald. Aetherklanken HILVERSUM I (301 m). 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 'Ochtendgymn. 7.V Morgengebed en liturgische ka1 \^er, 8.00 Nieuws- en weerber., 8.15 Vam., 9.35 „Lichtbaken", 10.00 Voor de kinderen, 10.15 Kamer orkest, 10.40 Schoolradio, 11.00 Voor de vrouw, 11.50 Godsdienstige cau serie, 12.00 Aneelus, 12.03 Amuse mentsorkest (12.3012.33 Medede lingen), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en kathol'ek nieuws, 13.20 Mannenkoor, 13.50 Viool en piano, 15.00 Schoolradio, 16.00 Voor# de zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 De jeugd en Guido Gezelle; 17.30* Voor de jeugd, 17.45 Regeringsuitzending, 18.00 Soortpraatje, 18.30 Strijdkrach ten, 19.00 Nieuws, 19.15 Actualitei ten. 19.25 „Dit is leven", causerie, 19.45 „De man die trouw bleef", hoorspel, 20.00 Nieuws, 20.05 De ge wone man, 20 12 ..Cyrano de Berge rac", hoorspel. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender, 23.00 Nieuws, 23.15 Kamermuziek. HILVERSUM n (415 m). 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws- en weerber., 8.15 Radio Ochtendblad, 8.55 Voor de vrouw, 9.30 Waterstanden, 10.15 Metropole- ork., 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Mezzo-sopraan en piano, 11.30 Voor de zieken, 12.30 Mededelingen, 12.33 Voor het platteland, 12.40 Weense muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Muset- te-orkest, 13.45 Voor de vrouw, 14.30 „Werther", opera, 16.30 Voor de jeugd, 17.35 Dansmuziek, 18.00 Nieuws, 18.15 Pianospel, 18.30 To neelbeschouwing, 19.00 Voor de kin deren, 19.05 Fanfare-orkest, 19.25 „Paris vous parle", 19.30 Viool en piano, 20.00 Nieuws, 20.05 Actuali teiten, 20.15 Gevarieerd progr., 21.30 Orgelspel, 21.45 Buitenlands over zicht, 22.00 Hawaiian-muziek, 22.30 Fluitduetten, 23.00 Nieuws. GEDUPEERDEN UIT OUDEWATER ONTVANGEN DOOR DR. DREES. De minister-president, dr. Drees, ontving een aantal bejaarde inwoners van Oudewater, die gedupeerd zijn door de onregelmatigheden aan de Oudewaterse Bank. Deze betoogde de minister, dat zij recht hebben op schadevergoeding van de zijde van de overheid, 'omdat deze de Oudewa- terse Bank heeft aangewezen als in leveringskantoor voor effecten. Dr. Drees deed de toezegging, dat hij de aangelegenheid zou bespreken met minister Lieftinck. Verder wilde hij geen beloften doen. Toch meent men, dat aan de ouden van dagen, die door het faillissement van de bank in moeilijkheden zijn ge komen, een uitkering zal worden ge geven krachtens Drees' Noodwet Ouderdomsvoorziening. Intussen heeft de directeur van de bank door zijn verdediging laten weten dat hij afziet van zijn beroep tegen het fail lissement. SECRETARIS VAN DER GRINTEN. Mr. Van der Grinten, de staatsse cretaris van economische zaken, werkte tot nu toe alleen aan de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Zijn taak wordt nu echter vernieuwd Hij zal zich o.m. met de midden- standspolitiek gaan bezighouden. DIRECTRICE PARTICULIERE ZAKEN VAN DE KONINGIN. In de vacature, ontstaan door het overlijden van mevr. A. L. Schoch te Apeldoorn, is tot directrice van de particuliere zaken van de Koningin voor het Loo en omstreken jkvr. J. C. C. Roell te Hattem benoemd. Jkvr. Roell is sociaal werkster van de stichting in de gemeente Heerle (G.) waarin het gemeentebestuur, de ker ken en de bedrijven samenwerken op het gebied van de sociale zorg. HOGERE UITKERING AAN WACHTGELDERS. Naar wij vernemen is het niet mogelijk de salarisverhoging van vijf procent ook uit te betalen aan het op wachtgeld gestelde overheids personeel. Er is echter voor de wachtgelders in overheidsdienst een regeling in voorbereiding voor een hogere uitkering. Waarschijnlijk zal deze regeling neerkomen op een verhoging van het basisbedrag, waarnaar het wachtgeld berekend wordt met vijf procent. 5 PCT VERHOGING VOOR PER SONEEL VAN ZIEKENFONDSEN. Besturen van de vier bekende or ganisaties van ziekenfondsen heb ben overleg gepleegd met de bestu ren van de samenwerkende organi saties van handels- en kantoorbe dienden met gevolg, dat volkomen overeenstemming werd verkregen over de toepassing van de 5 pet ver hoging zowel voor het administra tieve als voor het buitendienstper- soneel. Douane- en deviezenvoorschriften voor pelgrims naar Rome De Nederlandse Gezant te Rome heeft via de Economische Voorlich tingsdienst aan het K.N.P. een sa menvatting verschaft van de momen teel in Italië van kracht zijnde doua ne- en deviezenvoorschriften voor zover deze voor Nederland van be lang zijn. Gezien het grote aantal Nederlanders, die dit jaar naar Rome zullen gaan pelgrimeren, geven wij dez ehier in extenso weer. Paspoorten. Nederlanders kunnen Italië be zoeken indien zij in het bezit zijn van een geldig paspoort. Voor een verblijf korter dan 90 dagen is geen visum meer benodigd. Een visum voor een langer verblijf kan door een Italiaanse consul verleend worden na voorafgaande machtiging van de Ita liaanse regering. Indien een zich reeds in Italië bevindende vreemde ling ziek wordt of indien forme ma jeure hem belet dat land binnen de 90 dagen te verlaten, kunnen de Italiaanse provinciale politie-auto- riteiten een verlenging van het ver blijf toestaan. Indien een zich reeds in Italië bevindende vreemdeling om welke reden ook langer dan 3 maanden in dat land wenst te blij ven, kan, mits aangetoond wordt, dat hij over voldoende middelen be schikt (remises uit het buitenland en dergelijke), de verblijfsvergunning met een termijn van hoogstens 3 maanden worden verlengd. Verblijfsvergunningen. Voor alleen reizende toeristen kan de in Italië vereiste verblijfsvergun ning worden aangevraagd door de hotel- of pensionhouder, dewelke verpuicht is het voor de vreemde ling ontvangen „foglio di soggiorno" zelfde land waar de bankinstelling of het reisbureau, dat de chèques uitgaf, gevestigd is. Genoemde chèques kunnen ook afgegeven wor den door Italiaanse bankinstellingen, mits voorzien van de clausule „non trasferibile, emesso a valere su con to estero". Verder kunnen toeristen,alsmede hun familieledn tot een bedrag en per persoon beschikken over van hoogstens 300.000 Lire per maand Lire-saldi, die zij op hun zogenaam de „conti esteri" in Italië hebben, mits daartoe tevoren door de bank instellingen, bij welke deze rekenin gen gehouden worden, toestemming veend is. Voor het opnemen van grotere be dragen is de voorafgaande machti ging van het Italiaanse Deviezen-In stituut vereist, aan te vragen door de bank, waar de rekening gehouden wordt. Douane-voorschriften. Invoerrechten behoeven niet be taald te worden voor de persoonlij ke eigendommen van de reiziger, voor kleren, fototoestellen, verre kijkers, schrijfmachines, gramafoons, cinematografische apparaten voor smalfilms, mits deze voorwerpen ge bruikt zijn. Kleding mag nieuw wor den ingevoerd. Deze vrijstelling wordt ook verleend, indien genoemde goederen niet door de reiziger zelf worden medegevoerd, maar hem binnen uiterlijk 3 maanden worden nagezonden. Dit is van belang voor hen, die per vliegtuig reizen en hun bagage met andere vervoermiddelen verzenden. Ook kan een kleine hoeveelheid tabaksproducten worden medegeno men. namelijk 100 sigaretten of een fclflBj per rol De grootste en de beste! NIEUWE VERKEERSBRUG BIJ TIEL Zaterdag is bij Tiel de nieu we verkeersburg bij de binnensluis Amsterdam-Rijnkanaal voor het verkeer opengesteld. Voorlopig zal de brug alleen dienst doen voor het verkeer TielKesteren. Doch het ligt in de bedoeling later de nog aan te leggen autoweg nr 15, van Rot terdam naar Nijmegen door deze brug te verbinden. Overzicht van de brug, met rechts de spoorbrug. aan deze af te geven. De vreemde ling moet deze vergunning bewa ren en bij het verlaten van het land aan de grenspolitie afgeven. Voor de in groepsverband reizende vreemde lingen behoeft alleen de leider in het bezit te zijn van een verblijfsvergun ning. Deviezenvoorschriften, Inwisselen van deviezen, die de toerist met zich voert, dient te ge schieden bij: 1. bankinstellingen en officiële wisselbureaux, die daartoe gemach tigd zijn; 2. reisbureaux, die daartoe ge machtigd zijn; 3. de burèaux der „Automobile Club d'Italie"; 4. hoteladminstraties, die daar toe gemachtigd zijn. Het op andere wijze wisselen van deviezen is vei boden. Buitenlanders kunnen in Italië de viezen invoeren zonder enige beper king; indien zij deze geheel of ge deeltelijk weer wensen uit te voe ren dienen zij bij het binnenkomen van het land op formulier V.2 soort een bedrag der in te voeren deviezen aan te geven. Aan Italiaans geld kan slechts een bedrag van 10.000 Lire in bil jetten niet groter dan 1000 Lire worden ingevoerd. Verder kan de buitenlandse toerist slechts Lire- chèques met zich medenemen, door buitenlandse bankinstellingen of reis bureaux getrokken op in Italië aan gehouden rekeningen. De reiziger moet echter woonachtig zijn in het overeenkomstig quantum sigaren en tabak, mits dit het gewicht van 100 sigaretten niet te boven gaat. Voor grotere hoeveelheden, die echter niet zwaarder dan 4 kg. mogen we gen, moeten douanerechten worden i betaald. Auto's, motorfietsen en motorbo ten kunnen tijdelijk worden geim- porteerd: 1. op gewone douane-verklaring na storting van een waarborgsom, dewelke bij heruitvoer weer wordt gerestitueerd; 2. op vertoon der gewone docu menten als triptieken, carnets de passage en dergelijke. Aan hen, die bij aankomst aan de grens geen gel dige 'papieren hebben, kan door het plaatselijk bureau der „Automobile Club d'Italie" een Italiaanse serie- triptiek of I.T.-kaart worden ver- Voor tijdelijke invoer van rijwie len moet een waarborgsom gestort worden, welke bij heruitvoer wordt gerestitueerd. Eveneens kunnen op „toeristentriptiek", afgegeven door de Italiaanse douane-administratie, draagbare radio-ontvangtoestellen worden worden geimporteerd als mede in auto's aangebrachte radio ontvangtoestellen. Bij vertrek uit Italië kunnen reizigers souvenirs medenemen van geringe afmetin gen en waarde. Verkeer van automobielen en motorfietsen in Italië. Buitenlandse automobilisten en motorrijders worden bij hun ver blijf in Italië geen moeilijkheden in de weg gelegd. Gedurende een ter mijn van drie maanden zijn zij vrij van elke belasting; van elke vol gende maand moet 1/12 van het over een jaar verschuldigde bedrag aan wegenbelasting worden betaald. Teneinde het bezoek van automobi listen en motorrijders zoveel moge lijk te bevorderen, geven dq aan d.e grens gevestigde bureaux der „Auto mobile Club d'Italie" behalve de ge noemde documenten nog tijdelijke lidmaatschapskaarten uit, dewelke recht geven op reductie bij de aan schaffing van wegenkaarten van Ita lië, terwijl tevens een verzekering tegen gedurende hun verblijf in Ita lië overkomen persoonlijke ongeval len kan worden afgesloten voor een bedrag, dat 100.000 Lire niet te bo ven gaat. Tevens kunnen tijdelijke leden der A.C.I. een plaquette der A.C.I. voeren, waardoor het recht Optreden van politie-ambtenaren kost 146.000 Een voorval, dat in Mei 1944 plaats had, heefi ten gevolge gehad, dat de staat in een schadevergoedingspro cedure werd betrokken voor een be drag van ongeveer f 46.000. Dit was te wijten aan een politieambtenaar, die bij de uitoefening van zijn func tie de grenzen van het rechtmatige overschreed. In een nota aan de Tweede Kamer deelt de minister van Justitie mede, dat het voorval zich als volgt heeft toegedragen: Op 27 Mei 1944 bevond een opper wachtmeester der toemalige staats politie zich op een openbare weg, toen een vrachtauto naderde, waar achter enige jeugdige personen zich per rijwiel lieten voorttrekken. Op een teken van da politie-ambtenaar stopte de vrachtauto, waarop de jongens loslieten en de auto links passeerde. De politieman sommeer de: „Halt politie, afstappen", en los te onmiddellijk daarop een schot uit zijn vuurwapen. Een der jongens werd door het schot in de rug ge troffen, met het gevolg, dat hij le venslang aan de benen en het onder lichaam verlamd zal blijven. Op grond van de Ongevallenwet betaalde de Rijksverzekeringsbank de dokterskosten voor het slachtof fer, terwijl hem tevens, aanvanke lijk een voorlopige, later een defini tieve rente is toegekend. Daar de werkgever van het slachtoffer voor de verzekering tegen ongevallen van zijn arbeiders was aangesloten bij de Centrale Werkgevers Risicobank, bracht de Rijksverzekeringsbank de contante waarde der definitieve rente ad f 42.270 de uitbetaalde be dragen aan voorlopige rente en de dokters- en verpleegkosten, tot een voorlopig totaal van f 46.450,21 aan de Werkgevers Risicobank in reke ning. Deze stelde op haar beurt het Rijk aansprakelijk voor de door een zijner ambtenaren toegebrachte schade. De politie-ambtenaar, die het let sel veroorzaakte, is strafrechtelijk vervolgd. Ter terechtzitting is uit een te zijnen aanzien uitgebracht psychiatrisch rappert gebleken, dat de verdachte op grond van epilepti sche karakterveranderingen, waar aan hij reeds langere tijd lijdende zou zijn, niet toerekeningsvatbaar kon worden geacht voor het gebeur de, zodat hij is ontslagen van rechts vervolging. Betrokkene is vervolgens uit de politiedienst ontslagen op grond van zijn geestelijke ongeschiktheid, waarna hem door de pensioenraad een invaliditeitspensioen is 'toege kend. Van gehele of gedeeltelijke in houding der schade op zijn pensioen is afgezien opdezelfde gronden als waarop hij is ontslagen van rechts vervolging. Roofoverval op vrouw Zaterdagmorgen om tien minuten voor half acht werd aan een perceel in de Celebesstraat te Utrecht gebeld. De bewoner was reeds naar zijn werk en de 30-jarige vrouw was alleen thuis. Zij deed voorzichtig de gordij nen open en zag een man, naar zij vermoedde in het uniform van de P. T.T. In goed vertrouwen opende zij de deur en zag toen nog een tweede persoon, in een grijze jas op de stoep staan. Een van beiden gaf haar plot seling een hevige stomp in de maag, waarop de vrouw is flauw gevallen. Toen zij kort daarna bijkwam, zat zij in een fauteuil in de huiskamer, waarzij door de overvallers was neer gezet. Tot haar ontsteltenis zag zij beide mannen de gehele huiskamer overhoop halen. Het buffet en de kasten werd geopend en zelfs vaasjes werden omgekeerd. Zij waren ken nelijk op zoek naar geld. De vrouw trachtte op te staan, maar een der mannen hield een pistool nog niet bekend is of dit wapen geladen was voor haar neus en zeide: „als je durft te schreeuwen, schiet ik je dood". De vrouw heeft haar kans afge- WEERSVF.R W ACHTING Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 nnr). WISSELEND BEWOLKT. Voor dé kustprovincies: wis selende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige, later tijdelijk krachtige Noordweste lijke wind. Iets kouder. Voor het binnenland: vannacht zwakke wind. Temperatuur plaatslijk iets beneden het vriespunt en hier en daar mist. Morgen over dag meest matige wind tussen West en Noordwest. Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Iets kouder dan vandaag. voor toezicht op auto's slechts een geringe vergoeding behoeft te wor den betaald. De bureaux der A.C.I. verschaffen bovendien aan buiten landse toeristen alle gewenste in lichtingen over wegen, hotels, gara ges en dergelijke. De verkoop van benzine en olie is in Italië niet aan beperingen onder worpen. wacht en deze kwam, toen de man nen niet attent genoeg op haar wa ren en zij de voordeur wist te berei ken. Op haar hulpgeroep kwamen buren uit deze dichtbevolkte wijk aansnellen. De overvallers hadden inmiddels het perceel aan de achter zijde verlaten, met medeneming van een bedrag van ƒ700. Roofoverval op chauffeur Toen de chauffeur van de Nutri- ciafabriek te Cuyk Zaterdagmorgen omstreeks half zeven bij de Plasmo- len te Mook uit de auto stapte, werd hij door een onbekende aangevallen, half bewusteloos geslagen en be roofd van een bedrag van ruim drie duizend gulden. Met schoppen en trappen heeft de rover daarna zijn slachtoffer in een sloot gewerkt. De chauffeur moest naar het ziekenhuis te Nijmegen worden gebracht. Het tijdstip van de overval was goed gekozen. Ten eerste was het nog donker en ten tweede moet de aanvaller op de hoogte zijn geweest van het feit, dat de chauffeur 's Za terdags om de veertien dagen een belangrijk bedrag bij zich heeft om af te rekenen met de boeren voor de geleverde melk. EEN BURENRUZIE TE AMSTERDAM. Zaterdagavond poging tot doodslag; Zondagochtend verzoening. Een sinaasappelenkist op de over loop van twee hoog heeft Zaterdag avond een poging tot doodslag en Zondagochtend de verzoening veroor zaakt. De familie van drie hoog kwam te gen half twaalf thuis een struikelde op twee hoog over de kist. Een ste vige schop deed het ding tegen de deur van twee hoog belanden. Vrij wel onmiddellijk werd deze open gerukt en kwam twee hoog zelf naar buiten. De kist vloog terug de gang op. Van het schoppen kwamen woor den en van de woorden klappen. Toen snelde drie hoog naar boven greep vuilnisemmer en schillenemmer en deponeerde de inhoud hiervan over het hoofd van twee hoog, Maar deze greep een bijl en gaf een klap. Gelukkig was de bijl stomp, maar drie hoog was buiten gevecht. Op dat ogenblik arriveerden „de mannen van vijf maal acht" (de radio-autodienst van de Amsterdamse politie), door turen gewaarschuwd. Twee hoog ging naar het bureau en drie hoog naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Zondagmorgen kwam drie hoog evenwel ook naar het bureau, een groot verband om zijn hoofd maar vol verzoening. Hij kwam twee hoog ha len. Samen zijn ze naar huis gegaan en „of meneer er alsjeblieft maar niets van wil maken". Te YVagening-en is een autobus in botsing gekomen met een trailer. Acht inzittenden van de autobus wer den min of meer ernstig gewond. De politie stelt een onderzoek in. De 72-jarige wielrijder P. W. uti Maassluis is door een auto over reden en kort daarna gestorven. De auto is door de politie in beslag ge nomen. Te Haarlem is een 4-jarig kind in de Kampeerstraat onder een auto geraakt. Het kind was onmiddellijk dood, Te Eindhoven is de 63-jarige mevr. J. H. O. door een auto aange reden en op slag gedood. In de brandspuitenfabriek v.h. A. Bikkers en Zn. te Rotterdam is brand uitgebroken. Drie brandweer auto's zijn verbrand. 5)e zituweti AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 45) Zij ontmoeten elkaar bij de fontein en beginnen onmiddellijk al fluiste rend, een druk gesprek. Eigenlijk is alleen Roland aan het woord. Zijn sympathiek gezicht wordt aldoor op geruimder, terwijl Vera ernstig schijnt na te denken. Eindelijkslaat zij de arm om de hals van haar broer en geeft hem een kus, waarna de jonge lui arm in arm op het kasteel toe- schrijden. Mevrouw Von Turnwald heeft van dat alles niets bemerkt. Zij ziet noch Roland, noch Veraten houdt alleen de blik gevestigd op één die niet aanwe zig is en toch altijd vóór haar staat. Eerst nu de deur opengaat en Ro land, gvolgd door Vera binnenkomt ontwaakt zij uit haar dromen. Roland valt onmiddellijk na de eerste begroe ting zijn moeder om de hals. Moedertje, een uur geleden heb Ik me met Lilly verloofd! Zijn stralende ogen kijken haar vol verwachting aan. Nu zal de blijdschap haar toch wel wakker schuden? Mevrouw Von Turnwald glimlacht even en strijkt met de fijne hand liefkozend over zijn donker haar. Dat verheugd me Roland. Voor jou en voor LillyJe past zo goed bij elkaar. Ik hoop en ik bid, dat jullie gelukkig moogt zijn en blijven. Vera moet zich snel omkeren, om de tranen te verbergen, die haar ogen vullen. Wat klinkt dat mat en zwaarmoe dig! Hoe pijnlijk moet het de arme Ro land trefen! Hij is bleek geworden en een smar telijke trek glijdt over zijn gezicht.. Juist op dat ogenblik hoort men de gong. Plechtig, bijna als een vreemde, biedt hij zijn moeder de arm: Permiteer, mama, 't is tijd voor het diner. Aan tafel wordt drukker gesproken dan in de laatste tijd het geval is geweest. Vera doet haar best om de torenkamer te doen vergeten en haar broer over die pijnlijke teleurstelling heen te helpen. Met dat doel vorst zij naar alle bijzonderheden der verlo ving. Roland is haar dankbaar voor die liefdevolle bezorgdheid en vertelt alles breedvoerig. Hij was eigenlijk van plan geweest, eerst in September, wanneer hij Sper- ber-Eck zou overnemen, aanzoek orq Lily's hand te doen. Maar terwijl hij die dag met Fossel de oogst inspec teerde ontmoette hij bij 't „Heiligen- kreuz" toevallig Lilly, die haar ge wone morgenrit had verlengd en juist huiswaarts wilde keren. In haar wit rijcostuum, op haar melkwitte merrie „Ara" zag zij er zo verrukkelijk uit, dat hij, Roland, he lemaal van streek geraakte. Nooit te voren had haar edele schoonheid hem in die mate betoverd De oude Fossel had tact genoeg om zich na de eerste begroeting te ver wijderen en op z'n eentje de inspectie van de velden voort te zeten. En daar het vandaag zo verschrikkelijk warm is, nodigde ik Lilly, af te stijgen en op een bank, een kwartier te rusten, om zich wat af te koelen. Zij was het daarmee onmiddellijk eens en wij namen plaats op de bank. 't Was er heerlijk koel wat ons in een bijzondere behagelijke stemming bracht. Ik weet niet, wat we al zo gepraat hebben. In ieder geval niet veel en ik moet betwijfelen, of er wel één ver standig woord over onze lippen kwam Entoen.... eindelijknu ja.. plotseling gaveo wij elkaar een kus en lachten en schreiden tegelijk. En met geestdrift constateerden wij, dat we steeds van elkaar hadden gehou den, reeds toen Lilly nog een klein meisje was, dat ik moest verdedigen tegen Erich, die haar zakje met bo terhammen en fruit wilde plunderen. En zo hebben wij maar besloten in het begin van Augustus, wanneer de oogst voor het grootste gedeelte ach- er de rug is„ te trouwen.... Vind u het goed, mama? Natuurlijk. Hoe eerder hoe lie ver. Dan weet ik tenminste, dat je gelukkig bent en geborgen voor de toekomst, mijn arme jongen Roland keek zijn moeder verwon derd aan. Arm? Waarom zegt u arme jon gen, mama? Ben ik sinds een paar uren niet de gelukkigste mens te we reld? En, ik gevoel me zo rijk, zo rijk! Diep rood overtoog de bleke wan gen der moeder. Neem 't mij niet kwalijk., na tuurlijk. ik vergat voor een ogenblik .Och, ik ben in de laaatste tijd dik wijls zo vreselijk verstrooid.. Nog eens: vergeef 't mij, mijn lieve, lieve jon "en! Dat was weer de toon uit de zon nige dagen van het verleden. Warm, vol diep gevoel opgeklonken uit het moederhart. Roland en Vera keken elkaar aan en haalden ruimer adem. Goddank Moedertje hield toch nog van hem! Onmiddellijk daarna vroeg mevr. Von Turnwald- Nog altijd geen nieuws van mijn- tweemaal op uw verzoek geschreven heb. En u zelf hebt hem onlangs ook geschreven, nietwaar? Ja, en ik kan niet begrijpen, waarom hij noch aiitwoordt, noch komt. Er.zal hem toch niets overkomen zijn? Roland glimlachte onbekommerd. O neen, mama; anders zou men ons natuurlijk onverwijld verwittigd hebben. Mevrouw Von Turnwald plukte ze nuwachtig aan haar japon en zweeg. Alleen haar gedachten antwoord den. En Anna Milden, dagen lang ge loofden we. dat zij zich uit de voeten had gemaakt en toen 't Was nu acht dagen geleden, dat zij iets van Silas Hempel had gehoord Hij schreef toen enkel: „Gelief tot nadere mededeling brie ven te adresseren aan „dr Hans Merk- ler", Hotel Imperial. Heb daar mijn intrek genomen om persoonlijk ken nis te maken met de man wien de „zilveren" auto toebehoorten die zo sterk op u gelijkt. Schrijf weer zo dra ik iets te melden heb. Middeler wijl, hooggeachte mevrouw, kalmte, geduld en voorzichtigheid, nietwaar? Dit geldt ook voor mij-zelve Dat was alles geweest. En sindsdien niet meer.... geen regel, geen teken van leven; en hij moest toch weten; dat zij met koorts achtig ongeduld nieuws tegemoet zag. Als hem eens iets overkomen was? Die verstandige, fijngevoelige man, met zijn warm hart, die zo snel een vriend voor haar was geworden. Het zou verschrikkelijk zijn. Ik zal mijnheer Hempel van daag nog eens schrijven, dacht zij. Ofschoon nog niet officieel bekend gemaakt, werd Rolands verloving met Lilly Lansberg overal in de omtrek met sympathie besproken. Lily's ouders waren zeer verheugd. Ook z|j hadden die verbintenis ge hoopt en verwacht. Zij hadden altijd veel van Roland gehouden. En voor Lilly, die nu meesteresse op Sperber- Eck zou worden, was het een schit terende partij. Barones Lansberg ontwierp dan ook onmiddellijk plannen voor 'n verlo vingsfeest in grote stijl. Al de vrien den en kennissen van de omliggende landgoederen zouden uitgenodigd worden. Het feest zou beginnen met een garden-party, daarna gala-diner in de feestzaal van Drobny en offici ële bekendmaking van de verloving; vervolgens vuurwerk in het park en tenslotte een dansje voor het jonge volk. (wordt vpr««'

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2