3)e £<2id4e(Soti/ta/nt Een Britse duikboot geramd en gezonken Op de bodem van de Theems met 58 man aan boord Vijftien apaatenden zfyti yvted Jongen ging er met een treiler vandoor Madura wil eenheidsstaat Premier Eyskens kan blijven Een (c,oJL>iettie. 'Jlreoteor: C. M. VAN HAMERSVELD. Boofdredactenr: TB. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 13 JANUARI 1950 41ste JAARGANG Op de bodem van de Theems in een gezonken duikboot Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mud., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 et p. mm. Telefoontjes f 1.50 V Waarde van een juiste voorlichting VAN onberekenbaar grote waarde is een goede voorlichting door de pers. In dit simpele zinnetje constate ren wij een feit, waaraan niemand onzer achteloos mag voorbijgaan, alsof hij er niets mee te maken heeft. Ieder onzer de een meer, de ander minder draagt een zekere verantwoordelijkheid voor een goe de voorlichting over de princiepen, die de handelingen der mensheid bepalen, en over de feiten, die er in het wereldgebeuren plaats grijpen. Op een treffende wijze heeft Z. H. de Paus dezer dagen de gróte waar de. van een juiste voorlichting in de pers onderstreept door dat Z. H. door bemiddeling van de Apostoli sche Nuntius Mgr. Giobbe een gift van dertig duizend gulden heeft doen toekomen aan het Katholiek Nederlands Persbureau. In deze daad van de Paus moet niet alléén worden erkend de grote waarde, die Z. H. ziet en waardeert in de katholieke persbureaux, welke ir ieder land behoren werkzaam te zijn voor een juiste voorlichting in het eigen land en, in internationaal verband, in andere landen over wat in het eigen land geschiedt maar ook, indirect, de grote waarde, wel ke naar het oordeel van de Paus de katholieke pers heeft. En de katholieken alle katho lieken moeten met de H. Vader er in de practijk van het leven blijk van geven, dat zij het hunne willen doen, om die juiste voorlichting van katholieke persbureaux en van de katholieke pers mogelijk te maken en in zo breed mogelijke kring te verspreiden. Alle practijken in het wereldge beuren, die in strijd zijn met de rechten, zelfs met de meest elemen taire rechten van de mens, en die ondanks dat niet worden beschouwd als een kwaad, maar aanvaard als een goed, vinden hun voedingsbodem allereerst in een verkeerde voorlich ting of in gebrek aan juiste voor lichting door de pers. Ondanks de menselijke tekortko mingen, die er ook in het werk van katholieke persbureaux en van de katholieke pers kleven, moge het dagelijks streven om het nieuws te geven naar objectieve waarheid en in het licht der ware beginselen, worden gewaardeerd door, mede werking en daadwerkelijke sympa thie vinden bij iedere katholiek. Onze taak ten opzichte van het onderwijs Y/IJ citeerden gisteren met volko- men instemming uit een be schouwing van de nieuwe directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Opvoeding en Onderwijs, mr Op de CouL Vooral zijn opmerking, dat wjj niet tegen de Staat moeten aanleunen in alles óók zéker wat betreft het on derwijs is ons als uit het hart ge grepen! Om elk eventueel misverstand te voorkomen, willen wij hieraan toe voegen, dat wij vanzelfsprekend moeten opkomen, en zo nodig strij den, voor wat ons recht is. En ons recht is: dat het bijzonder onderwijs wordt gesubsidieerd op basis van financiële gelijkstelling met het openbaar onderwijs. Maar en dat is klaarblijkelijk de bedoeling van mr Op de Coul zo als het ook onze bedoeling is wij zijn daarmede niet ontslagen van onze plicht, om ook voor het bijzon der onderwijs grote offers te bren gen als deze nodig zijn. Nodig, waar de financiële gelijk stelling er niet is. Nodig, waar, ondanks de „finan ciële gelijkstelling", feitelijk, door welke omstandigheden dan ook, niet aan de redelijke eisen van het bij zonder onderwijs kan worden vol daan. j^ONDERDAGAVOND is de Britse duikboot „Truculent" na een aan varing met het 630 ton metende Zweedse motortankschip „Divina" in de Theemsmonding ten Noorden van Whistable gezonken. De duikboot had 76 man aan boord: 6 officieren 52 manschappen en 18 technici van een marinewerf. Tot dusver zijn vijftien opvarende gered, onder wie de commandant, luitenant Bowers, en de eerste machinist, luitenant Ste venson. Drie lijken zijn geborgen» ht-en-vijftig man bevinden zich dus waarschijnlijk nog in de gezonken duikboot, die 18 meter diep ligt. De Britse marine stelt alle pogingen in het werk om de slachtoffers te be vrijden. De zee is kalm en er bestaat hoop, dat de „Truculent" kan worden gelicht. Een hoge marine-officier heeft verklaard, dat er geen reden tot pessimisme is wat betreft het lot van degenen, die zich nog leyend in de duikboot bevinden. Aanvaring in de mist Het ongeluk gebeurde bij dichte mist. De duikboot bevond zich toen aan de oppervlakte. Het Zweedse schip "Divina", waarvan de boeg platen met het oog op ijsbreken ex tra waren versterkt, liep door de aanvaring averij op en hees twee ro de lichten, ten teken dat het onbe stuurbaar was. Het liep later aan de grond, doch is vanmorgen weer vlot gesleept. De „Almdijk" van dé Holland- Amerika-lijn meldde in een radio boodschap, die door het ANP is op gevangen, dat hij vijf overlevenden van de „Truculent" had opgepikt. De „Almdijk" was van New Orleans op weg naar Rotterdam. Deze vijf ge redden bevonden zich op het ogen blik van de aanvaring in de com mandotoren. Een reddingboot heeft later nog negen overledenen en twee doden van de duikboot, die zich aan boord van de „Divina" bevonden, aan land gebracht. De „Truculant" werd om 21 uur aan stuurboordzijde geramd in de torpedokamer en zonk bijna onmid dellijk. De mandeksels werden snel gesloten. De duikboot heeft voldoen-# de reddingsmateriaal aan boord om de ontsnapping van alle opvarenden naar de oppervlakte mogelijk te ma ken en is bovendien uitgerust met een z.g. Schnorkel-apparaat, dat op neming van lucht ook onder water mogelijk maakt (wanneer men er al thans gebruik van kan maken.) Het zoeken naar vermisten, die mogelijk reeds uit de duikboot zijn ontsnapt, wórdt door een zware mist bemoeilijkt. Op verzoek van de Brit se marine zijn vliegtuigen van de RAF opkastegen, voorzien van licht- kegels, rubberboten en parachutes. De „Truculent", die in 1942 te wa ter is gelaten, was op een proef vaart na herstelwerkzaamheden op een marinewerf te hebben onder gaan. Vandaar de 18 man werkper- soneel aan boord. De boot behoort tot de T-klasse en heeft een water- verplaatsjng van 1.575 ton, OPVARENDEN LEVEN NOG Reddingsvaartuigen hebben van ochtend een boei gevonden, die is losgelaten uit de genonken duik boot en het bericht bevatte, dat de opvarenden nog in leven waren. De in de boot aanwezige zuurstof is vol doende voor 40 uur. De commandant van de onderzee boot, luitenant C. P. Bowers, is naar de marinehaven Shatham gegaan om te helpen bij" de redding van zijn be manning. De vier bemanningsleden die tegelijk met hem zijn gered ziin in een ziekenhuis opgenomen. Zij lijden aan uitputting. Verder zijn zij er goed afgekomen. Een hunner heeft vermoedelijk een arm gebro ken. REDDINGSPOGINGEN i de monding van Theems be vindt zich hedenmorgen een van de grootste reddingsvloten, die Enge land ooit -heeft gekend, bestaande GEEN VOORLICHTING VAN DE NIET-COMMUNISTISCHE PERS! In haar systematische streven tot kneveling van de oppositie hebben de Sovjet-Duitse autoriteiten een nieuwe stap gezet. De rode rege ring tracht vooral de in de Ooste lijke sector van Berlijn verschij nende leidende bladen der C.D.U. „Die Neue Zeit" en der L.D.P. „Der Morgen" de mond te snoeren. On langs had Gerhard Eisler deze beide, voor hem blijkbaar de meest gevrees de oppositie-bladen, reeds gedwongen in écherpe tegenstelling met de rode bladen, slechts in uiterst beperkte omvang te verschijnen. Bovendien werd beide oppositie bladen verboden advertenties van de in de Westelijke sectoren van Berlijn gevestigde firma's op te ne men. Tot overmaat van ramp ligt de verkoop der kranten in de openba re kiosken in handen van de commu nistisch georiënteerde „Zeitung Ver- friebs Gesellschaft". Alleen reeds het door de practijken van genoemde monopolie-houdster geleden verlies becijfert de directie van „Die Neue Z*it" op pl.m. 40 pet. van haar vroe gere afzet. uit 40 a 50 torpedoboot jagers, red dingsvaartuigen en -sloepen en an dere schepen. Duikers maakten zich gereed af te dalen. De marine-auto riteiten hebben honderden zeelieden en havenarbeiders aan het werk ge zet om de reddingswerkzaamheden te bespoedigen. Bij het aanbreken van de dag be vond zich naar schatting nog voor ongeveer 30 uur zuurstof in de her metisch gesloten ruimte, waar de bemanning zich bevindt. Men had vanmorgen nog geen contact gekre gen met de duikboot. In de loop van de nacht zijn honderden mensen, on der wie verwanten van de beman ning, naar de beide oevers ge stroomd. Kapitein Hommerberg van de „Divina" vertelde in een interview nog het volgende: „Ik was op weg van Purfleet naar Ipswich met een lading parafine. Mijn bemanning bestond uit 14 koppen. Wij hadden een loods aan boord genomen en zowel de loods als ik zelf bevonden zich op de brug op het ogenblik van de aanvaring. Het was donker, maar helder, wij zagen de duikboot voor ons en gaven een waarschuwings- sein. De botsing deed ons schip van voor- tot achtersteven schudden en wij zagen de duikboot onmiddellijk zinken binnen één minuut. De duikboot bevond zich op het ogen blik van de aanvaring aan de opper vlakte. Wij zagen mensen in het wa ter liggen en mijn bemanning wierp onmiddellijk touwen en reddings gordels uit, terwijl we tevens de reddingboot uitzetten. Nadat wij de acht overlevenden een kop koffie hadden gegeven, bracht de redding boot hen naar een torpedobootjager. Vier uren bleven wij op de plaats van de aanvaring naar overlevenden zoeken". Zwalkt in z'n eentje op de Noordzee •VEVEN BOMMENWERPERS van de R.A.F,, tien Schotse trailers en een vliegboot van het Noorse leger zoeken de Noordzee af naar de veertienjarige Schotse jongen John Guthrie, die, naar men gelooft, in zijn eentje uit de Schotse haven Arbroath is vertrokken met de treiler Girl Jean, een scheepje van 30 ton. Men vermoedt dat de jongen op weg is naar Frankrijk. Alle schepen op de Noordzee zijn gewaarschuwd om naar de Girl Jean uit te kijken. De vissersboot wordt sinds Dins dagavond uit de haven vermist. Het eerste vermoeden dat men kreeg dat John Guthrie iets met de verdwij ning van het schip te maken had, was toen men zijn fiets aan de kade zag staan en hoorde dat hij sinds de vorige avond thuis werd vermist. Men vreest dat John Guthrie zich in nood bevindt. De jongen weet n.l niet hoe hij op een kompas moet varen hoewel hij wel de motor van de boot kan hanteren. Verzot als hij was op sche pen, bracht hij bijna al zijn vrije tijd aan boord van deze treiler door. MIST HELPT DE SMOKKELAAR De mist is een goede bondgenoot van de smokkelaars. De toch al niet gemakkelijke taak der douanebe ambten wordt door deze ongunstige weersfactor nog verzwaard. Steeds weer zoeken de smokelaars nieuwe wegen om hun, of beter gezegd onze goederen, de goederen der Nederlan ders, naar Duitsland te transporteren Een paar douaniers ontdekken over het riviertje de Glane bij de Oostgrens een nieuwe smokkelweg, iti de vorm van een omgetrokken boom. VOORLICHTING INZAKE INDUS TRIALISATIE In opdracht van de Regerings Voorlichtings Dienst is een affiche ontworpen, die een on derdeel vormt van de voorlichtings actie inzake de industrialisatie. Deze affiche zal met ingang van de volgende week op grote schaal wor den verspreid Tsjiang legt voorzitterschap neer Het Chinese probleem in de Veiligheidsraad Dr. Tsiang, vertegenwoordiger van het nationalistische China bij de Verenigde Naties en voor deze maand voorzitter van de Veilig heidsraad, heeft gisteren bij de ope ning van de vergadering verklaard, dat hij gebruik had gemaakt van zijn bevoegdheid om het voorzitter schap van de Raad neer te leggen. Het zal door de Cubaanse afge vaardigde dr. Carlos Blanco worden overgenomen. Als precedent voor zijn handel wijze noemde dr. Tsiang het optre den van de Amerikaanse vertegen woordiger Warren Austin die in 1948 toen de Veiligheidsraad in zijn bijeenkomst te Parijs het Berlijnse vraagstuk besprak, zijn voorzitter schap eveneens neerlegde. Hierop nam dr. Tsiang de plaats aan de tafel in. waar hij anders, volgens de alfabetische volgorde, is gezeten. DOODSTRAF IN RUSLAND WEER INGEVOERD. Volgens een bericht van het Rus sische persbureau Tass, aangehaald door Radio-Moskou, zal voor ver raad de doodstraf weer worden in gevoerd in de Sowjet-Unie. doodstraf, in Mei 1947 afgeschaft zal nu weer kunnen worden uitge- Tsjiangs legers smolten weg Acheson beschuldigt Rusland Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft in een rede te Washington verklaard, dat Rusland bezig is de Noordelijke provincies van China los té maken en „bij de Sow jet- Unie te voegen". Acheson noemde dit „een zeer belangrijk aspect" en verklaarde: „Niets wat wij doen of zeggen mag de realiteit van dit feit doen ver bleken. Het kan door geen propa ganda verhuld worden, doch het enige, dat dit feit zou kunnen ver hullen, zouden onberaden avonturen van ons zijn". In antwoord op beschuldigingen, dat de communistische overwinning in China het gevolg zou zijn van „Amerikaans gemodder" zeide Acheson, dat het Chinese volk de oplossing van zijn probleem zelf in handen heeft genomen en zijn steun aan het nationalistische bewind ont trokken heeft. Acheson verklaarde, dat Tsjiang Kai-Sjek over een geweldige mili taire irracht beschikte, groter dan ooit enige regeerder van China heeft gehad. Voorts genoot Tsjiang ontzaglijke economische en mili taire steun van de Verenigde Sta ten. Zijn legers smolten echter weg en Tsiiang werd een vluchteling op een klein eiland voor de Chinese kust. COMMUNISTEN OP HAINAN GELAND? Volgens onbevestigde Chinese be richten zijn communistisch? strijd krachten met succes de Straat van Hainan overgestoken. Zij zouden te Ying-Ko, aan de Zuidwestkust van het eiland, aan land ziin gegaan. Eerder is reeds gemeld, dat Ying- Ko door ongeregelde communisti sche troepen was veroverd. PATIëNTE STICHTTE DE BRAND TE DAVENPORT. Een 22-jarige patiënte van de in vlammen opgegane vleugel van het krankzinnigen-gesticht te Davenport, waarin vrouwelijke geesteszieken waren ondergebracht, heeft bekend in haar kamer de brand te hebben sproken tegen „verraders van het i gesticht, waardoor Zaterdag j.l. 44 vaderland, spionnen en saboteurs", mede-paitënten en een verpleegster aldus Radio-Moskou. I om het leven zijn gekomen. Het parlement van Madura heeft met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin gezegd wordt, dat de Republik Indonesia Serikat van federale staat moet worden omge vormd tot een eenheidsstaat. De ne gara's moeten worden opgeheven, aldus de resolutie. Het parlement denkt wat betreft de eigen negara zijn doel te bereiken door vorming van een voorbereidingscomité, dat te Djakarta besprekingen zal voeren. De beslissing van het parlement is niet speciaal gericht tegen het voort bestaan van de negara Madura, maar tegen het voortbestaan van alle ne gara's. DIEFSTALLEN EN ONTVOE RINGEN TE SURABAJA. Woensdag zijn te Surabaja we derom vier auto's verdwenen. De autodiefstallen gaan nog in onver minderde mate voort. Voorts werd ingebroken in het gebouw van het Landgerecht, waar 3000 gulden en enige schrijfmachi nes werden gestolen. De mobiele brigade van de repu blikeinse en de negara-politie heb ben Donderdagochtend in een kam pong een zuiveringsactie uitgevoerd naar aanleiding van verschillende ontvoeringen, die vermoedelijk met moord eindigden. Ruim 100 arre stanten werden gemaakt. Het „Journal de la Grotte" in Lourdes meldt, dat sinds het jaar 1944 steeds meer pelgrims naar Lourdes komen. In 1949 hebben 1,6 millioen pelgrims Lourdes bezocht. Verder hebben 1.178 artsen het „Bureau des Constafcations médi- cales" bezocht. Zij onderzochten on geveer 1000 zieken. Van deze werd in 33 gevallen tot verdere controle besloten. In de grot werden 55.000 H. Missen opgedragen. In Lourdes verwacht men, dat in 1950 het aantal pelgrims nog zal toenemen, daar vele pelgrims, die naar Rome reizen, ook Lourdes zullen bezoeken. ADOLF KOLPING-POSTZEGELS. Ter herinnering aan de grote pio nier op sociaal gebied in Duitsland, Adolf Kolping, de stichter van de vereniging „Kolpingsgezellen", in Nederland bekend als de „St. Jozef- gezellenvereniging", hebben de P.T. T.-autoriteiten van het Saargebied postzegels uitgegeven. Deze post zegels dragen de beeltenis van Adolf Kolping. Opzet der oppositie mislukt Het Belgische Huis van afgevaar digden heeft zijn vertrouwen uitge sproken in premier Gaston Eyskens en zijn coalitiekabinet. De uitslag van de stemming was 125 stemmen voor, 74 tegen en één onthouding. De motie, waarin aan het Huis werd voorgesteld, zijn vertrouwen aan de premier te schenken, was in gediend door de christen-socialisten en liberalen naar aanleiding van het debat, tijdens hetwelk de socialisten en communisten de premier er van beschuldigden, dat hij zich, toen hij nog minister van financiën was, had schuldig gemaakt aan zorgeloosheid bij de behandeling van een zaak, die geleid had tot het schandaal met de niet-aangegeven effecten. De oppositie is er dus niet in ge slaagd het efefctenschandaal, dat momenteel de Belgische publieke opinie bezighoudt, op succesvolle wijze op het politieke terrein te ex ploiteren. Het lijdt geen twijfel, dat ce gehouden socialistische en com munistische interpellaties er op ge richt waren de regering-Eyskens, die zo spoedig mogelijk een volksraad pleging over de koningskwestie wil organiseren, op de valreep te laten struikelen. 100-JARIGE KREEG KINDER BONNEN! De oudste inwoner van Oosten rijk, Franz Feichtinger uit Alt- muenster, heeft in de beste gezond heid zijn 105de verjaardag gevierd. Toen er na de oorlog nieuwe bon kaarten moesten worden uitgereikt, dachten de ambtenaren van het plaatselijke distributiekantoor, dat het geboortejaar van Feichtinger (1845) verkeerd in hun administra tie stond vermeld en zij verander den het in 1945. De grijsaard kreeg een bonkaart voor zuigelingen PLOTSELINGE KOERSDALING IN WALLSTREET. Als gevolg van grote verkopen daalden gisteren in Wallstreet de koersen 1 tot 3 dollar per aandeel. Deze koersdaling begon zonder eni ge waarschuwing omstreeks een uur voor slot. Een vluchtig onderzoek van voor aanstaande makelaarshuizen bracht aan het licht, dat de verkopen niet door enig bijzonder bericht veroor zaakt werden. De makelaars waren geneigd de verkoopbeweging een natuurlijke reactie te noemen na een koersstijging van zeven maanden. In sympathie met de aandelen daalden ook de noteringen van gra nen en andere goederen. A.A.T.-ERS OP DE „WATERMAN". Met de „Waterman", die om streeks 15 Januari te Rotterdam wordt verwacht, repatriëren o.a. 2-1 A.A.T., 4-1 A.A.T. en de staf van het bataljon A.A.T. der 7 December divisie. Daarmee is de terugkeer naar Nederland van dit bataljon vrijwel voltooid. Velen verstaan onder „plicht" datgene, wat anderen moetën doen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1