Overzicht cupwedstrijden ziiaeten Bauwen Grondig LAXEER-AKKERTJES DONDERDAG 12 JANUARI 1950 «TE LEILOE UUUKANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Northampton, Cardiff and Watford zorgden gistermiddag bij de voor 3e derde ronde over te spelen cupwedstrijden, voor de verrassingen. Al le drie wonnen zij in uitwedstrijden van ploegen, die beslist sterker werden geacht. Northampton behaalde in Southampton een 32 over winning, Watford sloeg Preston Noith End in eigen huis met 10, ter wijl Cardiff City met dezelfde cijfers West Bromwich Albion de baas bleef. In de wedstrijd FulhamCharl ton namen de gasten 3 minuten voor rust de leiding, toen een mistrap van een der Fulham-verdedigers Darcy in staat stelde te scoren. Ook in het tweede doelpunt, dat door Vaughan werd gemaakt, had Darcy een groot aandeel. Charlton had de wedstrijd gedurende de tweede helft volkomen in handen, maar toch kon Fulham 11 minuten voor tijd de eer redden door een fraai doelpunt van MacDonald. De verdediging van Watford had het in de eerste helft tegen Preston North End zwaar te verduren, maar vaak met kunst- en vliegwerk werd elke doorbraak van de Preston-aan- voilers gestuit. Na de hervatting trok het gehele elftal naar voren en met suces. Juist toen' iedereen er van overtuigd was, dat de strijd zonder doelpunten zou verlopen, kon de rechtsbinnen van Watford, Tho mas, uit een vrije trap het enige en winnende doelpunt scoren. Tot kort voor rust had Blackburn Rovers in de wedstrijd tegen Liver pool met 10 de lèiding. Edds bracht de stand toen op gelijke voet en in de tweede helft maakte Liverpool er 21 van, toen Fagan een van de lat terugspringende bal inkogelde. Cardiff City was tegen West Brom wich voortdurend in de aanval, doch het duurde tot ver in de tweede helft vóór Edwards het net vond. In de ontmoeting Wolverhampton WanderersPlymouth Argyle hield de defensie van Plymouth gedurende de gehele eerste helft stand tegen de aanvallen der Wolves. Even na de hervatting scoorde Wolverhamp ton twee doelpunten binnen één mi nuut. Een half uur later werd het lot .van de Argyle bezegeld door een derde doelpunt, dat door Smith werd gemaakt. Ook de eerste helft van de wed strijd tussen Southampton en North ampton verliep zonder doelpunten. Na de hervatting werd de schade ingehaald. Eerst gaf Dixon North ampton de leiding, onmiddellijk be antwoord door twee Southampton- doelpunten van respectievelijk Scott en Wayman. Dit alles had zich bin nen drie minuten 'afgespeeld. Een felle strijd ontspon zich daarna, met als resultaat een 32 overwininng Aetherklanken 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.40 Gewijde muziek. 9.00 Weerber. 9 15 Voor de zieken. '11.00 Alt en piano. 12.00 Koorconcert. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinemuziek 15.10 Concertgebouwkwintet. 16.00 Kamerkwartet. 16.30 Sluiting." 17.30 Friese voordracht. 17.45 Causerie in 't Esperanto. 18.00 Geestelijke liede ren. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Gram. 19.40 Radiokrant. 20 00 Nieuws. 20.15 Strijkorkest. 20.45 „Een Protestantse landbouwkolonie in Brazilië", causerie. 21.30 Gemengd koor, Arnhemse Orkestvereniging en solisten. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws. HILVERSUM n, 416 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19 30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerber. (9.309.35 Waterstanden). 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Orgel spel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Sportpraatje. 13.00 Nieuws. 13.15 Populair concert. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Sopraan en piano. 15.20 Kamerorkest. 16.30 Slui ting. 17.30 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Kwartet. 19.50 „Tien voor acht". 20.00 Nieuws. 20.30 „Mensen aan het werk", causerie. 21.00 Verzoekpro gramma. 21.25 „Aetherflorum" 21.55 Buitenlands overzicht. 22.10 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. voor de bezoekers, door doelpunten van Hughes en Candlin, beiden uit welgerichte corners van Mitchell ge scoord. Middlesbrough en Aston Villa brachten het ook nu niet tot een beslissing. Het spel werd beheerst door de beide verdedigingen en wel op zodanige wijze, dat het scoring- bord na 120 minuten voetbal nog steeds twee nullen aanwees. De uitslagen zijn: FulhamCharl ton Athletic 12, LiverpoolBlack burn Rovers 21, Preston Nox-th EndWatford 01, Southampton Northampton 23, West Bromwich AlbionCardiff City 01, Wolver hampton WanderersPlymouth Ar gyle 30, MiddlesbroughAston Villa 00 na verlenging. Deze wed strijd wordt Maandag 16 Januari voor de tweede maal overgespeeld. ZONDAG U.V.S.—D.F.C. 300ste wedstrijd voor Mijnders. In de Zondag a.s. te spelen wed strijd U.V.S.D.F.C. zal de oud-inter nationaal Mijnders zijn 300ste com petitiewedstrijd voor D.F.C. spelen. DE WEDSTRIJD L.F.C.V.F.C. L.F.C. krijgt protest toegewezen. Op 13 November werd de voetbal wedstrijd L.F.C.V.F.C. gespeeld, welke door V.F.C. met 32 werd ge wonnen. In deze wedstrijd, toen L.F.C. met 20 de leiding had, werd aanvoer der Pet van L.F.C. kort voor de rust onwel, waarop zijn plaats door een ander werd ingenomen. Toen er in de rust geruchten de ronde deden, dat Pet door de koude zou zijn be vangen, verbood de scheidsrechter aan de invaller verder med te spe len, zodat L.F.C. na de rust met tien man speelde en verloor. L.F.C. protesteerde tegen de beslis sing van de scheidsrechter, die zich n.b. niet eens met de betreffende speler had verstaan. Gisteravond is dit protest in de vergadering van de protestcommis sie te Den Haag behandeld en het protest werd L.F.C. toegewezen. Be slist werd dat de tweede helft van de wedstrijd overgespeeld moet wor den bij een 20 stand voor L.F.C. In de standenlijst komt de verlo ren wedstrijd van L.F.C. en de ge wonnen wedstrijd van V.F.C. dus te vervalen, zodat de stand nu is: V. F. C. 11 9 1 1 19 Westerkw. 12 9 1 2 19 Laakkw. 13 8 2 3 18 VIOS 13 8 2 3 18 L. F. C. 11 4 3 4 11 Postduiven 12 4 2 6 10 O. N. A. 11 4 1 6 9 Moordrecht 12 3 1 8 7 Olympia 12 2 2 8 6 R. V. C. 13 1 1 11 3 TOETSWEDSTRUD VOETBAL VERENIGINGEN. Voor een groot aantal belangstel lenden hield de scheidsrechterver eniging „Leiden en Omstreken" gis teravond in „Ruimzicht" haar derde toetswedstrijd. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer C. M. de Geer, memoreerde spr. in 't kort het doel van deze avonden, n.l. niet alleen de scheidsrechters maar ook de spelers de toepassing van de diverse spel regels beter te doen begrijpen, waar door het mogelijk wordt wedstrij den een meer dan vlot verloop te garanderen. Ook voor deze avond waren weer acht verenigingen aanwezig, die ge zien de vragen, heel wat in hun „mars" moesten hebben om tot een goed antwoord te komen en tevens bleek, dat lang niet allen de spel regels dusdanig onder de knie had den, om zelfs tot een verwijt aan 't adres van de scheidsrechter te ko men. Na drie „vraagronden" werd de uitslag van deze derde avond: LFC 50 y. pnt., Teylingen en UDO 38 y, p. De uitslagen van de vorige avon den waren: le avond UVS 48 y2 pnt., Oranje Groen 46 pnt. 2e avond Lug- dunum 39 p.nt., Katwijk 36 pnt. Volgende week spreekt de beken de scheidsrechter K. v. d. Meer in „Den Burcht". AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 42) Neen, ik vol eenvoudig een stu diereis gaan maken, om volk, flora en fauna van die landen, grondig te leren kennen. Uitstekend! U zult vele schone en merkwaardige dingen te zien krij gen, want het zijn interessante stre ken, waar men nog veel origineels aantreft, en vooral, wanneer men er niet tegen op ziet, door te dringen in het binnenland. Want in de kuststre ken heeft de beschaving reeds op grote schaal haar werk gedaan. Zo, bijvoorbeeld, de grote steden van Argentinië en Brazilië: die dragen allen een modern internationaal ka rakter. Ik hoor dus, mijnheer Andago la dat u ook reeds in Zuid-Ameri- •I.a ir, geweest? Ik woon in Argentinië en wel in c ovincie Entre Rios. Een ver blijf van twintig jaar heeft mij na tuurlijk vertrouwd gemaakt met land en volk. En juist daarom zou_ ik u hebben afgeraden, u voorgoed in Z. Amerika te vestigen. Waarom? Vele mensen hebben er een goed bestaan gevonden. Vele? O neen! Zeer weinige. De meesten hebben hun onderneming diep betreurd en zijn bitter ontgoo cheld naar hun geboorteland terugge keerd. Wat mij betreft ja, de for tuin was mij gunstig, maar zo iets vormt waarlijk een uitzondering op de regel Bij deze woorden gleed een scha duw over Andagola's open gelaat U hebt zeker gelijk, hernam Hempel, om te voorkomen dat het gesprek een eind zou nemen. Wat ervan zij nooit heb ik er aan ge dacht, mij voor goed in Zuid-Ameri ka te vestigen. Daarvoor ben ik te zeer gehecht aan mijn „Heimat", Opper-Oostenrijk. Niet zonder redenen! Een der schoonste en aangenaamste landen der wereld. Eerst wanneer men vele jaren in de vreemde heeft doorge bracht, begrijpt men dat ten volle.. Hebt u reeds een plan voor uw reis ontworpen? Nog maar in grote lijnen. Ik zou naar Buenos Aires willen gaan, I van daar naar Paraguay en verder RODE DUIVELS—ZWALUWEN. TE GENT. De wedstrijd Rode DuivelsZwa luwen 21 Febr. a.s. te Gent, zal wor den gespeeld op het terrein van La Gantóise. Voor de ontmoeting Rode Duivels Londense combinatie is het veld van de standard C. L. te Luik aan gewezen. SCHAATSENRIJDEN. FRIESLAND EN DE KNSB. De toestand tussen beide partijen, de KNSB en de „Afgescheidenen", is nog verscherpt. Zaterdag 14 Jan. vergaderen de hardrijders in Hee renveen, terwijl het gewest Fries land van de KNSB een vergadering te Leeuwarden heeft uitgeschreven, eveneens op a.s. Zaterdag. Ongeveer 200 hardrijders én hardrijdsters hebben daartoe een uitnodiging ont vangen. Deze vergadering is even eens toegankelijk voor de ijsclubs. Niet alleen voor bestuursleden, maar ook voor gewone leden, aangezien er in verschillende „afgescheiden" ijsclubs oppositieheerst. Na afloop van de vergadering te Leeuwarden is tr een bijeenkomst van de gewestelijke besturen van Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel, teneinde de tegenwoordi ge toestand te bespreken. werken teaen verstopping IJSHOCKEY HET LANDENTOURNOOI Naar het A.N.P. verneemt luidt het programma voor het landen-ijs- j hockeytournooi dat 14, 15 en 16 Fe- j bruari te Den Haag en Amsterdam wordt gehouden, als volgt: Den Haag: 14 Feebr. Frankrijk Den Haag: 14 Febr. Frankrijk rijk; 16 Febr. NederlandItalië. Amsterdam: 14 Febr. Nederland België; 15 Febr. BelgiëItalië; 16 Febr. BelgiëFrankrijk. HHYC—TILBURG 4—3 De gisteravond te Den Haag ge speelde ijshockey wedstrijd HHYC Tilburg, voor de competitie om de West-Europa Cup, eindigde in een 43 overwinning voor de Hage naars. De tussenstanden waren 30 00 13. Hiermede hebben zij zich aan de top van de ranglijst geplaatst met één punt voorsprong op Brus sel, die tot nu toe de leiding had in de competitie. De stand ziet er nu als volgt uit: HHYC 11 Brussel 11 Luik 10 Racing Paris 7 Ijsvogels 10 Antwerpen 12 Lions de Paris 9 Tilburg 10 TAFELTENNIS. OPEN NEDERL. KAMPIOEN SCHAPPEN. Door de NTTB zijn de navolgen de speelsters en spelers aangewezen om deel te nemén aan de open Ne- iderl. kampioenschappen, die op 21 en 22 Januari te Utrecht worden ge houden. Mevr. Mostert (R'dam), mej. Beek (Den Haag), mej. van Woezik (Den Haag), mej. v. Megen (Nijmegen), mevr. Bonnier-v. Wijk (Den Bosch), mej. Verschuren (Breda), mej. Pie- deriet (Breda) mevr. Pince-v. d. Aa (Njjmegen), mej. Imhof (H'sum), mej. Kiek (A'dam). Reserves: mej. Bul (Utrecht), mej. Tilbry (Leiden), mej. Apol (A'dam). Heren: C. du Buy (A'dam), C. Pelser (A'dam). W. van Zoelen (A'dam), R. Willenstein (R'dam), H. Thien (Zaltbommel), T. Kreu- ger (A'dam), B. van Ham (H'sum), W. Sloop (A'dam), G. Brone (Hil versum), H. L. Huberts (Utrecht), G. van Breemen (Nijmegen), H. Mostert (R'dam), N. Heemskerk (Roelofarendsveen), G. Holswilder (A'dam), G. Vrees (A'dam), G. Lorscheyd (A'dam). Reserves: W, Vletter (Utrecht), A. Thunissen (Den Haag), S. Brouwer (Den Haag), H. Bouman (Zalt- Bommel), D. Bierman (A'dam) A. Harkx (Den Haag). door Argentinië over de Cordilleras naar Chili. Een grote, maar mooie reis. Mis schien kan ik u bij de verdere uit werking van dat plan behulpzaam zijn. Gelief over mij te beschikken voor de duur van mijn verblijf al hier. Wij zullen echter niet lang meer blijven Uw inlichtingen zouden natuur lijk van onschatbare waarde voor mij zijn. En ik moet waarlijk het toeval danken, dat mij vandaag met u in kennis heeft gebracht. Maar ik weet niet, of ik wel voor mijn zaken uw tijd in beslag mag nemen Geen complimenten! Met alle genoegen zal ik u van dienst zijn. Eén dag uitgezonderd, mijn vrouw wil nog een uitstapje naar Stiermar ken maken, ben ik geheel te uwer beschikking. U is dus niet voor zaken hier? Neen, het verlangen naar de Heimat heeft ons naar Europa ge dreven. Anders niet. Wel, ik dacht dat Argentinië uw geboorteland was. Neen, ik ben een geboren Oos tenrijker. Argentinië is slechts mijn tweede Heimat. Ik ben er zeer aan gehecht, maar kon niet weerstaan aan het vurig verlangen, Oostenrijk nog eens weer te zien. Over drie weken vertrekken wy naar „Vila SCHAKEN. WERELDKAMPIOENSCHAP DAMES. De Woensdag werd besteed aan het spelen van afgebroken partijen uit de 10e, 11e en 12e ronde. De uit slagen luiden: 10e ronde: BykovaKeller 10. 11e ronde: LarsenGresser 10; Langoshde Silan 54J4; Keiler Mora 10; BykovaHeemskerk 1—0. 12e ronde: KeilerHeemskerk 10; BykovaLarsen, afgebroken. De partijen Rubtsova (Rusl.) Belova (Rusl.) (9e ronde) en Rubt sovaRudenko (Rusland), (11e ronde) konden wegens ziekte van Rubtsova niet worden uitgespeeld. De partij Tranmer (Gr. Britt.) Grushkova (Tsj. Slow.) uit de elfde ronde, welke nog moest worden be gonnen, kon wegens een ongesteld heid van de Britse speelster even min worden gespeeld. De stand luidt thans: 1. Chaude de Silan 9 pnt., 2. Liudmila Ruden ko 8 pnt plus 1 afgebr. partij; 3. 01- ga Rubtsova 7J4 pnt plus 2 afgebr. part., 4. Valentina Belova 7)4 pnt plus 1 afgbr. part., 5. Elizaveta By kova 7 pnt plus 1 afgbr. part., 6. Edith Keller 7 pnt., 7. Clarissa Be- nini en Fenny Heemskerk 6 pnt., 9. Ailyn Transmer 5y pnt plus 1 par tij niet gesp., 10. Gizella Gresser en Iozha Langosh 5 pnt., 12. Nin Grush kova 4 y2 pnt plus 1 partij niet gesp., 13. Maria Mora 454 pnt., 14. May Karff 4 pnt., 15. Ingrid Larsen 3 pnt. plus 1 afgebroken partij en 16. Ro sa Germanova 2y pnt. In de partij tussen Bykova en de Duitse Keiler was één zet van de Russin voldoende om Keiler te doen capituleren. De Deense Larsen maakte tegen Gresser (V.S.) goed gebruik van haar, reeds eerder ver kregen positie-voordeel. Eeuwig schaak deed de partij Langoshde Silan' in remise eindigen. De partij KellerMora, BykovaHeemskerk waren spoedig na de hervatting in overwinningen voor eerstgenoemden geëindigd. Voor de partij tegen By kova stond reeds bij voorbaat vast, dat winst vrijwel onmogelijk was, doch tegen Keller had onze landge note een goede kans op remise. Het is jammer, dat zij de juiste voort zetting niet heeft kunnen vinden. HET HOOGOVEN- SCHAAKTOURNOOI De uitslagen van de gisteravond gespeelde vijfde ronde in het hoog- ovenschaaktournooi luiden. Soultan- bieffEuwe 01, van Scheltinga Hugot 10, RossolimoHenneberke Vi54, Cortlevervan Seters 54 \'2y DonnerKramer 10. Afgebr. partij KramerHenneberke H54- Donner heeft door zijn zege op Kramer zijn voorsprong van één punt weten te handhaven. Hij heeft thans de leiding met 414 punt op de 2e tot en met 4e plaats staan Euwe. Cortlever en van Scheltinga met ieder .314 pnt. Rossolimo en van Se ters bezetten de 5e en 6e plaats, met elk 3' pnt. Als 7e en 8ste staan Kra mer en Henneberke met 114 pnt. Soultanbieff en Hugot zijn de hek- kesluiters met ieder y. pnt. ZWEMMEN EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN IN OOSTENRIJK. Na lange besprekingen is gister morgen te Parijs het besluit geval len, dat de Europese zwemkam- pioenschappen 1950 aan Oostenrijk zullen worden opgedragen. Deze kampioenschappen zullen van 2027 Augustus in het Weense Prater-bad worden gehouden. Zoals bekend waren de candidaten voor de kampioenschappen Oosten rijk, Italië en Spanje. Ook Hongarije, dat eerst de kampioenschappen had toegewezen gekregen, maar niet de garantie kon geven, dat ploegen van alle bij de Europese zwembond aan gesloten landen aan de kampioen schappen zouden kunnen deelnemen, meende nog aanspraken te kunnen doen maken. Deze aanspraken wer den echter van de hand gewezen, omdat Hongarije ook bij nadere aan vraag de gewenste verklaring niet wilde geven. WIELRENNEN DE RONDE VAN ZWITSERLAND Aèn de ronde van Zwitserland zullen dit jaar maximaal 65 renners mogen deelnemen. Er zijn 6 plaatsen gereserveerd voor België, voor Ita lië en voor Frankrijk; voorts 3 voor Nederland, Luxemburg en Oosten rijk. De deelneming van Duitse ren ners zal afhangen van de uitspraak, welke de UCI op haar voorjaars congres ten aanzien van Duitsland zal doen. Solis", onze farm en plantages in de Zuid-Amerikaanse republiek. Wat klonk dit alles eenvoudig en openhartig! Hempel wist niet meer, wat te denken XXI Nog ruim een uur bleven Hempel en Juan Andagola in gesprek en het onderhoud liep natuurlijk over de toestanden in Argentinië. Nu en dan repte Andagola wel eens van zijn persoonlijke aangelegenheden, maar op dat punt waren zijn mededelin gen altijd zeer vaag. Silas vernam enkel, dat Andagola in Oostenrijk het levenslicht had aan schouwd; de geboorteplaats werd niet genoemd. Andagola was nog zeer jong toen hij zich in Zuid-Argentinië ging vestigen. Familie? Neen; hij bezat geen bloedverdanten meer, noch in oude noch in de nieuwe wereld. Over de manier, waarop hij fortuin had ge maakt, liet hij zich niet uit en aan gaande de kwestie of hij recht had, de naam Juan Andagola te dragen, bleef Hempel voorlopig in het onze kere. Trouwens, hij wachtte zich, die kwestie aan te roeren, teneinde bij Andagola geen wantrouwen op te wekken. Toen ze eindelek afscheid namen, OLYMPISCHE PERSCOMMISSIE 1952. Door het Nederlands Olympisch Comité is dezer dagen ingesteld de Olympische perscommissie 1952, welke tot taak heeft als interme diair op te treden tussen de organi- satiecomité's van de Olympische Winterspelen te Oslo en de Olym pische Zomerspelen te Helsinki enerzijds en de Nederlandse journa listen anderzijds. De bedoeling is, dat de commissie de werkzaamhe den van hen, die eventueel naar Oslo of Helsinki zullen gaan, ver gemakkelijkt door inlichtingen in te winnen omtrent hotel- en trans missiemogelijkheden, perskaarten te verdelen, contact op te nemen m'et deviezeninstanties enz. De commissie bestaat uit de he ren J. W. Henny (als vertegen woordiger van de Vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945"), voorzitter, L. de Wolff (sportredac teur A.N.P.) secretaris, en Oh. H. Geudeker (vertegenwoordiger van de sportperiodieken), H. Levy (voor zitter „Nederlandse Sportpers",) en H. A. Meerum Terwogt (sportredac teur Nieuwe Rotterdamse Courant) als leden. Het adres van de secretaris is: Parkstraat 32, Den Haag. RECHTZAKEN AMBTENAAR SLACHTOFFER VAN POSTZEGEL-HOBBY De postzegelliefhebbers en dus ook de postzegelhandel kennen de „first day cover service", die zich ten doel stelt postzegels in de ^ïan- del te brengen, die zijn afgestempeld op de eerste dag, dat zij in het ver keer werden gebracht. Dit schijnt in de handel de waarde te verho gen, vooral van speciale uitgiften. Een postzegelhandelaar in Oegst- geest scheen óf late klanten te heb ben voor de in 1945 uitgegeven Ne derlandse postzegel „Herrijzend Ne derland" óf wat laat op het denk beeld te zijn gekomen, hiervan first-day"-zegels te maken. Hoe het zij, hij stapte in het voor jaar van verleden jaar naar het hoofdpostkantoor in Amsterdam en schoot daar op een stil uur een amb tenaar van het loket „Zegelverkoop" aan met het veerzoek, een stel met deze postzegels beplakte envelop pen af te stempelen op de dag van uitgifte der zegels. De ambtenaar zette zijn datumstempel terug en voldeed aan het verzoek. Toen de handelaar hem hiervoor een gelde lijke beloning wilde geven, weiger de de ambtenaar deze, aangezien hij met zijn 33 dienstjaren geen' ver denking van omkoping op zich wil de laden. Een pakje sigaretten, dat de handelaar hem toen aanbood, ac cepteerde hij als vriendelijkheid. Maar voor deze ambtenaar met een volkomen blanco dienst- en straf blad had dit funeste gevolgen. De justitie riep hem ter verantwoor ding wegens omkoping. Dus had hij zich nu voor de Am sterdamse rechtbank te verantwoor den. Zijn chef verklaarde als getui ge, dat de ambtenaar de enveloppen alleen had mogen afstempelen en aan de aanbieder teruggeven, wan neer ze aan deze waren geadres seerd. De ambtenaar kon dan een ogenblik worden beschouwd als brie venbesteller. Zijn datumstempel te rugzetten had hij in geen geval mo gen doen. De ambtenaar was reeds disciplinair gestraft met inhouding van een dag verlof en overplaatsing n~ar een ander kantoor. De officier wees op de ernst van het ten laste gelegde misdrijf, waar op een maximum van vier jaar staat, maar was van de goede trouw van de ambtenaar overtuigd en wilde zich daarom in zijn eis beperken tot f 75 boete of vijftien dagen. De ver dediger was erkentelijk voor dit be grip van de aanklager, hoewel hij betwijfelde, of hier sprake was van omkoping in de zin van de wet. In volstrekte zin was er natuurlijk he lemaal geen sprake van geweest. Hij drong in elk geval aan op een zo laag mogelijke geldboete. Meer kwalijk nam de officier het gebeurde met de postzegelhandelaar, tegen wie hij zes weken requireer- de, omdat hij de ambtenaar in ern stige moeilijkheden had gebracht. De president meende zelfs, dat het optreden van de handelaar zeer dicht bij oplichting stond. De rechtbank zal 24 Januari uit spraak doen. „Handelsbl." Weggebruikers, Denkt toch wat meer, Om het Kind in 't verkeer! nodigde Andagola de detective, uit de volgende namiddag thee by hem te komen drinken. Dan kunt u ook kennis maken met mijn vrouw, zei hij. Wij zijn ge woon ,in ons appartement de thee te gebruiken en nemen er ook bijna steeds onze maaltijden. Aan tafel zijn we liever niet door vreemden om ringd. U moogt echter niet daaruit opmaken, dat we mensenschuw zijn, voegde hij met een innemend lachje er bij: we zijn eenvoudig een beetje moeilijk wat betreft de keuze van de personen, met wie wij omgaan. Silas Hempel loopt die avond 'n hele tijd in zijn kamer op en neer. Hij wikt en weegt ieder woord van zijn gesprek met Andagola maar 't gelukt hem niet, tot een vaste kijk op de staat van zaken te komen. Al les blijft duister, geheimzinnig, raad selachtig, een doolhof van tegen strijdigheden. Wat Andagola betreft, die maakt een beste indruk. Hij schijnt, zoals men zegt, het hart op de tong te dra gen en is in hoge mate sympathiek. Men moet zich geweld aandoen, om bij zo'n man lage drijfveren of zelfs misdadige handelingen te veronder stellen. En tooh het weinige, dat hij over zijn levensomstandigheden heef' BEURS: BELANGSTELLING VOOR RUBBER. De prijzen op de productenmark ten beginnenweer op gezette tijden de koersen der aandelen van de be trokken ondernemingen te beïnvloe den. De laatste weken zijn de be richten over de ontwikkeling van de rubberprijs weer bemoedigend en als gevolg daarvan heerst er m^er dan gewone belangstelling voor rubberaandelen. Niet alleen Amster dam rubber, doch ook de minder courante soorten in de rubberhoek bewegen zich in opgaande richting, zulks in tegenstelling tot enkele in ternationale fondsen onder leiding van Kon. Olie, die onder verkoop druk van de arbitrage blijven lig gen. Olie verloor vandaag twee pro cent en kwam op 287 Unilever 1 54 prócent, maar Philips en Aku wisten zich in het verdere verloop tot boven het vorige niveau te ver heffen. Indonesische fondsen geno ten per saldo nog de meeste belang stelling en waren iets beter. Koers- verheffingen van betekenis deden zich echter nergens voor. AMBTENAAR LIET TWEE DOSSIERS VERDWIJNEN. Twee Haagse slagers, F. J. W. en C. O., die in de zomer van 1949 door de Haagse rechtbank tot twee maan den gevangenisstraf waren veroor deeld, wendden zich na ontvangst van het arrestatiebevel tot een ambtenaar van het parket bij de rechtbank om een gratieverzoek of anders een verzoek om uitstel in te dienen. Zij kwamen in kennis met J. J. S. uit 's-Gravenhage, die na ontvangst van 300 en 150 gulden de dossiers in beide zaken liet verdwij nen. Gistermorgen stonden de slagers voor het Haagse Hof in hoger be roep tQrecht. De Haagse rechtbank had hen veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, wegens het omko pen van een ambtenaar in functie. Als kroongetuige werd de ambte naar J. J. S. gehoord, die inmiddels door de rechtbank tot 3 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld. De procureur-fiscaal merkte in zijn conclusie op, dat in deze zaak het spreekwoord: „de gelegenheid maakt de dief" weer opgeld deed. Hij achtte beide verdachten schul dig aan het ten laste gelegde en re- quireerde tegen elk hunner 6 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar, als mede een boete van 150 gulden. HAAGSE POLITIERECHTER. Eerst werken. De rechter ver trouwde het niet zo erg met een chauffeur die vertelde dat hij nu heus werk had gekregen. Sinds ver dachte verduistering had gepleegd ten nadele van zijn werkgever te Al phen aan de Rijn, had hij geen werk, maar nu hij terecht stond hadden zich plotseling daartoe perspectieven geopend. Verdachte had lelijk mis bruik van vertrouwen gemaakt, want hij had geld, dat hij voor zijn patroon ontving, niet afgedragen. Totaal was dat f 144 geweest. Over de feiten was men het wel eens. Voor allerlei doeleinden, betalen van kostgeld, kopen van schoenen, een geschenk aan z'n verloofde, had verdachte het .geld gebruikt. De of ficier was slecht over verdachte te spreken en eiste daarom drie maan den gevangenisstraf. De rechter wil de alvorens vonnis te wijzen contro leren, of verdachte inderdaad nu werk heeft. En daarom hield hij het vonnis nog aan. Geen werk. „Ik heb minachting voor mannen die vrouwen slaan", aldus de officier en de fabrieksar beider D. S. uit Bodegraven kon zich dat aantrekken. Want hij had zijn buurvrouw lelijk aangevallen. En dat alles omdat de buurvrouw zijn vrouw had mishandeld. „Laten de vrouwen dat uitvech ten", vond de rechter „maar een man moet geen vrouw gaan mishan delen!" Het kostte aardig wat moeite al vorens verdachte dit begreep en hij vond het eigenlijk nog gemeen, dat een familielid van het slachtoffer hem had beetgepakt. „Als hij u een flink pak slaag had gegeven, dan had U dat verdiend", constateerde de Officier. Overigens was het hele geval ver oorzaakt door een burenruzie, die nu door de rechter beslecht moest worden. De officier vorderde f 25 boete of 5 dagen hechtenis. De rech ter legde f 15 boete of 5 dagen hech tenis op, nadat beloofd was dat er niets meer zou gebeuren uitgelaten, schijnt volkomen op U1- rich Von Turnwald te passen. Zijn opmerkelijke terughoudend heid bij iedere poging van Hempel om er méér van te weten te komen, vooral wat zijn verleden betreft, maakt hem verdacht, wekt twijfel aan zijn oprechtheid. Trouwens, een paar maal heeft hij rechtstreeks gelogen. Bijvoorbeeld: toen er sprake was van Öostenrijk's rijkdom aan natuurschoon en Hem pel met opzet van de Semmering repte, zei Andagola onnozel weg: Volgende week zullen wij daar een kijkje gaan nemen, op ons uit stapje naar Stiermarken. Tot nu toe hebben wij geen gelegenheid gehad om die beroemde streek in ogen schouw te nemen. En toch had hij op 29 Maart met zijn „zilveren" auto reeds de helft van Stiermarken doorsneden en had zelfs aan de Semmering stilgestaan! Ook de bewering dat hij in de oude wereld geen familie of vrien den meer bezat, was een leugen. Verondersteld, dat de bewoners van Sperber-Eck hem onbekend wa ren, wat kon hem dan naar die plaats gelokt hebben? Die twee leugens pleiten sterk tegen hem, doen 'twijfel aan geveinsde op rechtheid ontstaan. (wordt vervolgd) 9 0 2 18 67—28 8 1 2 17 72—44 6 2 2 14 66—49 5 1 1 11 39—20 4 3 3 11 43—38 j 3 0 9 6 41—79 1 1 7 3 24—55 0 0 10 0 28—67

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6