Pater H. de Greeve komt spreken Oorsuizen ZINGENDE HANEN Geïsoleerd Zweden Januari Reparatie aan Electromotoren fZelefamtjeó GOEDKOOP EN BEST!! ZATERDAG 7 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Bouwt een eigen detensie (Door onze luchtvaartmedewerker). Zweden, dat zijn veiligheid in neu traliteit liever zoekt, dan in het At lantisch pact bouwt aan de sterkste luchtmacht van het Europese vaste land- Dat zijn tenminste de aspira ties van de Zweedse militairen. Zwe den geeft per jaar iets meer dan 500 millioen gulden aan de opbouw van zijn defensie en minister-president Tage Erlander heeft verklaard, dat er voorlopig geen Kroner meer in het budget gestopt kan worden. Dit zei hij na juist een aanvullen de begroting voor veertig millioen (gulden) aan het parlement ge vraagd te hebben om drie van zijn eskaders jachtvliegtuigen met 50 pet uit te breiden. Wat dit inhoudt moet men aan de hand van de veertig millioen bere kenen, want Zweden bewaart de diepste geheimhouding over de sterkte van zijn luchtmacht. Gezien de kosten van de typen jagers, wel ke de Zweden gebruiken, het aan vullend budget gevraagd voor de bouw van 100 jachttoestellen. En omdat Zweden een land is. waar de persconcurrentie leidt tot de meest energieke daden van de journalisten is de totale omvang van de Zweedse luchtmacht niet ver af van twaalf honderd vliegtuigen van verschil lend type: voor opleiding voor ver- kennings-doel einden voor bombar- cementsvluchten op lange en op korte afstand, jagers voor de nacht en voor daggebruik. Ket cijfer dat wii aan de hand van puolteaties in de alijverige Zweedse couranten distilleren is ook min of metr bevestigd door een eveneens oetrekkelijk onvoorv-rhtige uitla ting van de ministe; van Defensie Alan Vougt die het cijfer duizend noemde, als de ster! te van de lucht vloot. waa-mee de voor-oorlogse luchtmacht sedert 1145 werd uitge breid. Nu schatte i wij het uit die voor-oor-ose tiid bruikbare mate rieel op 100 stuks er vandaar ons re- kersommetje dat va.i 000 plus hon derd arde en 10*.l iuist bestelde op een totaal van 1200 stuks komt Wat de Zweden aan oorlogsvlieg tuigen hebben is niet indrukwek kend qua kwaliteit tegenover d( nieuwste sm fjes van de Amerikaan se luchtmacht, doch in elk eeval ze ker zo goed als het Russische ma terieel. De Russische Rode Lucht macht bestaat volgen.-? Zweeed^e be richten en de Zweden zijn nog steeds het best geinformeerd over d- Sovjet Unie van deze tijd voor 90 pet. uit vliegtuigen, die van voor of tijdens de oorlog dateren. Dat komt ook wel overeen met het geen algemeen in de U. S- A. wordt aangenomen. In het licht van deze verhoudin gezien vormt de Zweedse luchtmacht dus inderdaad wel een behoorlijk ge wicht tegen teventuele Russischaan vallen in Noordelijke richting. En dat de Zweden vertellen de sterkte lucht macht van het Europese vasteland te bezitten Rusland natuurlijk niet meegerekend nemen wii op het ogenblik direct aan. De Beneluxlan- den en Frankrijk samen zullen .een weinig meer dan de Zweden alleen kunnen opleveren en dat wordt al lerwegen door de partners in het At lantische Pact als een zeer veeg ge val gezien. Alle kracht voor de ver dediging van de Westelijke luchten moet van Engeland komen met in tweede linie daarachter de Ameri kaanse reserve. Merkwaardig is, dat Zweden, in stede van zich met zijn behoorlijk effectief in het raam van de Atlan tische defensie te passen, nog steeds zijn neutraliteit als de grootste waar borg voor de handhaving van de vrede beschouwt. In het Westen is men het daarmee volstrekt niet eens. doch gelukkig zijn de Zweden reëel genoeg om te erkennen, dat neutra liteit in de moderne politieke ver houdingen alleen zin heeft, indien men die neutraliteit ook met succes kan verdedigen. Vandaar dat Zweden zoveel investeert in zijn luchtwapen. Om dit wapen modern te houden heeft de regering in Stockholm beslo ten een speciale parlementaire com missie in het leve te roepen, die dan samengesteld is uit vertegenwoordi gers van de socialisten, liberalen, conservatieven en agrariërs. Wij la zen in Dagens Nyheter, dat men in vele kringen liever een commissie van deskundigen dan van politici had gezien. Daarmee kan men het eens zijn, dooh wie zich verdiept in de motieven van de Zweedse buiten landse politiek begrijpt, dat het land nog in de greep van een conserva tieve geest zit. die wij in de oorlogs jaren wèl zijn kwijtgeraakt. In Ame rika geeft men het voorbeeld: men zou er niet over denken om een luchtvaartcommissie, die zoiets be langrijks onderzoekt als de techni sche en strategische kwaliteiten van de luchtmacht, uit politici te doen samenstellen. Doch het is moeilijk om de Zwe den van onze na-oorlogse ideeën te doordringen: het is voor hen te wen sen, dat in deze tijd een neutraliteits politiek nog met cncces gevoerd kan worden. Juist nNederlanders staan daar tegenover sceptisch. Het lijkt voor iemand, die er nooit aan geleden heeft, een buitengewoon onbelangrijke aandoening en de oor zaak er van is dan ook bijna nooit van ernstige aard althans in die zin, dat het leven er door in gevaar gebracht zou kunnen worden. Maar toch lijden personen die er door ge troffen worden even erg als ware het een zeer ernstig ziektéverschijnsel. Vooral is dit het geval wanneer het oorsuizen zulke afmetingen aan neemt, dat zij er door in hun slaap gestoord worden. Oorsuizen berust op een prikkeling van de uiteinden van de gehoorze nuw, welke in het binnenste deel van het gehoororgaan, het z.g. labyrinth, gelegen zijn. Dit labyrinth is gevuld met een vloeistof, waarin zich iedere trilling, die er van buitenaf op wordt uitgeoefend, kan voortplanten. Maar deze vloeistof staat op haar beurt weer in verbinding met die welke zich in het ruggemergkanaal en in de schedelholte bevindt en de hersenen en het ruggemerg omspoelt. Wanneer nu door de een of andere oorzaak bloedrijkdom of bloedarmoede van de hersen- en ruggemergsvaten ont staat en daardoor drukveranderingen in de hersen- en ruggemergsvloeistof optreden, dan zullen deze zich tot in het labyrinth voortplanten, hetgeen de oorzaak van het oorsüizen zijn kan. Ge ziet hieruit hoe groot het veld der diverse mogelijkheden is. Perso nen, lijdende aan een verhoogde bloeddruk hebben er dikwijls last van, vooral 's nachts wanneer zij niet meer door de geluiden van het dage lijks leven worden afgeleid. Maar evenzeer lijders aan bloedarmoede met een zeer lage bloeddruk. Verder kan de oorzaak van het oor suizen gelegen zijn in het oor zelf en dan zowel in het uitwendige deel van het oor, het middenoor als het inwendige deel ervan. De kleinste verandering in de samengestelde ke ten van weefsels die de geluidstril lingen van het trommelvlies via de gehoorbeentjes naar de vloeistof van het labyrinth overbrengt is in staat om het evenwicht hierin te verstoren en de vezels van de gehoorzenuw mee te doen trillen. Ge zult dus wel begrijpen hoeveel verschillende oor zaken er kunnen zijn, die tot het zelfde resultaat, het oorsuizen, aan leiding kunnen geven. In de buitenste gehoorgang kan dat een ingedroogde prop zijn bestaande uit het smeer dat zich daar geduren de lange tijd heeft opgehoopt, en wel ke op het trommelvlies drukt. Ook kan het door een te sterke in trekking van het trommelvlies ver oorzaakt worden, door het litteken van een vroegere, etterige midden oorontsteking. In het middenoor zelf kan het berusten op een onderlinge vergroeiing en verstijving van de ge- hoorbeentje op kramp van de spier vezels die het troirïmelvlies spannen, op een te sterke verdunning van de lucht in de trommelholte, ontstaan doordat de binnenste gehoorbuis (de z.g. buis van Eustachius) verstopt is, enz. enz. Al deze oorzaken kan men aantref fen bij personen die vroeger wel eens aan een oorontsteking hebben gele den, of wanneer zich op middelbare leeftijd veranderingen in de weefsels gaan ontwikkelen. Want door al die oorzaken ontstaan drukveranderin gen in de vloeistof van het labyrinth waarin de uitlopers van de gehoorze nuw gelegen zijn. Het oorsuizen kan buitengewoon gevarieerd van toon zijn en het is onmogelijk om uit de hoedanigheid daarvan de oorzaak aan te wijzen. Soms is het een voortdurend ge fluit, dan weer een bepaalde muzi kale toon. Het is .bekend dat Schu mann gedurende zijn gehele leven ge hinderd werd door een „la"-toon die hem bij het componeren veel over last bezorgde." Het geluid kan ge lijken op het ontsnappen van stoom, het ruisen van de zee. het klepperen van een molen, het geratel van een trein of op het suizen van de wind door de telegraafdraden. Al deze ge luiden kunnen aan én oor of aan bei de oren optreden. Ze kunnen continu zijn en overdag boven alle andere geluiden uitklinken. Ze kunnen ook zó zwak zijn dat ze alleen maar door de betrokken persoon gedurende de nachtelijke stilte te horen zijn. Wat kan men ter genezing van de ze hinderlijke kwaal doen? Het eerste noodzakelijke is na tuurlijk, dat men een oorspecialist raadpleegt aangezien hij alleen in staat is om uit te maken, de vele mogelijkhed en woordelijk voor is. Is er een ceru- menprop in de uitwendige gehoor gang aanwezig, dan is de genezing al heel gemakkelijk. Bestond het oorsuizen al geruime tijd, is het geleidelijk aan erger ge- ,worden en samengegaan met een 'voortdurende afname van de ge- hoorscherpte aan de zelfde kant, dan bestaat er kans op een verharding van het trommelvlies en is de kwes tie natuurlijk ernstiger Waar er zo vele oorzaken bestaan is het aantal behandelingsmethoden natuurlijk ook zeer groot. Bestaat er b.v. een ver hoogde druk van de ruggemergsvloei stof, dan kan men door een lumbaal- punctie somtijds wonderen verrich ten. Voor een chronische catharrale ontsteking van de inwendige gehoor gang levert een kuur in een van de daarvoor aangewezen badplaatsen (Lushorn, la Bourboule) de mooiste resultaten. Weer andere gevallen worden operatief behandeld, terwijl er tenslotte ook nog vele goede ge neesmiddelen zijn die verbetering en verlichting kunnen brengen. Dr. P. H. VAN DER HOOG. Asthmatische kinderen in Zwitserland Het Zwitsers-Nederlands Asthma Fonds, dat zich ten doel stelt voor asthmatische kinderen van on- en minvermogende ouders van alle ge zindten een. verblijf in het hoogge bergte mogelijk te maken, wanneer herstel in Nederland niet meer te be reiken is, ziet zich voor ernstige moeilijkheden geplaatst, nu de rege ring voor deze patiëntjes ge>» devie zen voor een verblijf in Zwitserland meer beschikbaar stelt. Speciaal de opheffing van het Prinses Beatrix Lyceum te Glion, waar deze patiëntjes in een Neder lands milieu konden vertoeven en volgens Nederlandse medische prin cipes werden behandeld, is een zware slag voor het asthmafonds, dat voor een dertigtal kinderen het verblijf op dit lyceum mogelijk maakte. Daar naast werden een dertig-tal kinderen verpleegd in z.g. „Kinderheime" en pleeggezinnen. Thans ziet het asthmafonds zich voor de opgave gesteld om voor deze asthmatische kinderen, voor een groot deei waarvan een terugkeer naar Nederland zou betekenen, dat zij gedoemd zouden zijn lichamelijke en geestelijke wrakken te worden, een plaats te vinden in het Franse of Oostenrijkse hooggebergte. De ervaring heeft geleerd, dat een verblijf in een vreemd milieu en on der vreemden verre achterstaat f>ij' dat in een Nederlands tehuis. Dit, met de moeilijkheid om op korte ter mijn buitenlandse kinderhuizen te vinden, die aan de eisen voldoe*, ^eeft het bestuur van het asthma fonds ef toe gebracht om te overwe gen een Nederlands tehuis voor asth matische kinder ;n in Frankrijk of Oostenrijk te stichten. Hierdoor zou- NOOD ZAKELIJK MAAR NIET FRAAI De walmuur van de Ba- kenessergracht te Haarlem is bouw vallig geworden, daarom heeft men deze met palen gestut. Het is afdoen de, maar het beeld der gracht is er niet fraaier op geworden. Bovendien zullen de schippers, die wel eens de Bakenesser wateren bevaren, niet erg te spreken zijn over het houten dak boven hun hoofden. den nu en in de toekomst vele asth matische kinderen in Nederland, voor wie het leven thans ondragelijk is, kunnen worden geholpen en gered. Het asthmafonds ontvangt generlei regerings-subsidie. Het secretariaat van het Zwitsers- Nederlands Asthma Fonds is geves tigd: Statenlaan 71, 's-Gravenhage, giro 5370001. Een nieuwe opwindende sport geno- Zodra de dag aanbreekt wordt in vele doroen en steden van Zuid-België de ochtendstilte tegenwoor dig regelmatig verbroken door het kraaien van hon derden hanen. Het seizoen der ..zingende hanen" is namelijk in volle gang en ..hanenzang" is od het ogenblik de geliefkoosde sport onder de arbeiders in het Frans-sprekende ge deelte van België waar de poiitie haar maatregelen heeft versterkt tegen de verboden sport van het hanenvechten. Elke Zondag voor dag en dauw. verlaten duizen den eigenaars van „zin dertig minuten. Maar men heeft er ook. die het tot 150 keer brengen! gen de hanen" hun wonin- - gen. vol trots hun gelief- zekere regelmaat op na de vogels meedragend in houden. „Bijvoorbeeld", zo zorgvuldig toegedekte werd uiteengezet de haan kooien. Ter plaatse, waar die 100 keer kraait in het de wedstrijd gehouden zal ene half uur de volgende worden, zet de eigenaar week 60 en de daarop vol- HAAGSE RECHTBANK. De oude bekende. De jeugdige J H. te Voorschoten is een oude be kende van de justitie, zo zei de Offi cier. Het was nu een heel lijstje met misdaden door verdachte begaan, hoewel voornamelijk werd gesproken over diefstal van een fiets. De Offi cier vond het gedrag van verdachte zodanig, dat hij 1 jaar en 2 maanden gevangenisstraf eiste. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf waarvan 4 maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Nader onderzoek? T. de V. te Voorschoten heeft zich voor de recht bank te verantwoorden gehad wegens medeplichtigheid aan diefstallen ook door middel van inbraak. De Offi cier, die meende dat verdachte iq een ongelukkige combinatie terecht was gekomen, vorderde tegen deze 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf, rechtbank heeft in deze zaak een nieuw onderzoek gelast. Tandem gestolen. D. K. te Lei den heeft terecht gestaan wegens diefstal van een tandem ten nadele van zekere Gotenbos. De rechtbank heeft verdachte deswege veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DE ZAAK SCHALLENBERG. De justitie heeft een onderzoek in gesteld naar aanleiding van het op 14 September 1949 vinden van het lijk van F. Schallenberg te 's-Gra venhage. Daar op het lijk geen sporen ge vonden werden, die op misdaad kon den wijzen, en evenmin omstandig heden bekend waren, die in die rich ting gingen, werd verlof tot begraven gegeven. Nadat enige dagen later door een rijksrechercheur aan de justitie me dedelingen gedaan waren, dat hü met Schallenberg korten tijd te vo ren onderhandelingen had gevoerd over het leveren van effecten, die afkomstig zouden zijn van zekere Muc-ke, werd hierin voor.de justitie aanleiding gevonden om alsnog sec tie op het lijk van Schallenberg te gelasten. De gerechtelijk deskundige kwam tot de conclusie, dat de oorzaak van de dood van F. Schallenberg is ge weest verdrinking in slootwater. Niettegenstaande deze verklaring zijn door de Haagse politie zomede door een Rijksrechercheur uitgebrei de en kundige onderzoeken ingesteld, welke eveneens tot de conclusie ge leid hebben dat vorengenoemde over effecten gevoerde onderhandelingen met aan 'Mucke toebehorende effec ten niets uitstaande hebben gehad. Zijn er geen aannemelijke aanwij zingen aan te voeren, dat Schallen berg vermoord zou zijn, meerdere re denen kunnen bestaan hebben voor zelfmoord. Reeds eerder liet hij zich uit le vensmoede te zijn, zelfs heeft hij on der een of ander voorwendsel naar een snelwerkend vergif gevraagd. zijn vogel neer in een rus tige. donkere hoek. Ver volgens moet hii schatten hoe vaak ziin haan zal kraaien in het halve uur. dat voor de wedstrijd toegestaan. De haam die het aan tal. dat door zijn eigenaar is geschat het dichtst be nadert. is de winnaar. Sommige hanen, aldus verklaren de kenners, kraaien wel 60 maal in De wedstrijd wordt altijd met grote plechtigheid ge- opend. Zodra de aanvangs- 1S schattingen zijn genoteerd, worden de dieren in hun kooien op een rii geplaatst tegen de muur. Een aan tal leden van de jury op elke twee hanen één jurylid zitten bij de hanen. Elke keer als een haan kraait, wordt dit op een speciale kaart teerd- Toeschouwers berichten dat het voldoende is naar de gezichten der deelne mers te kijken om te e~va- ren hoe ziin haan zich ge draagt. Zodra de wedstrijd voorbij is. treden de win nende eigenaars naar vo ren om hun winst binnen te halen. Ze vertroetelen hun hanen alsof het kam pioen-renpaarden ziin. Na elke Zondagmorgenwed- striid gaan de winnaars en de verliezers gewoonlijk samen naar het diohtsbii- zijnde café. waar de win sten worden verteerd. Som mige Dostduivenhouders in Wallonië verkopen op het ogenblik hun duiven om „zingende hanen" te ko pen. De nieuwe sport is. naar zij verklaren véél opwindender dan de wed strijden met postduiven.... Blijf §f toch zonder noodzaak Van ons reddingsmateriaal „Het gaat om mensenlevens Bedenkt^dat allemaal In de Stadsgehoorzaal op Dinsdag 10 Januari voor de MIVA (Missieverkeersmiddelenactie). Aanvang 8 uur (7.30 zaal open) Toegangsprijzen: 75 en 60 ct (belasting inbegr.) Kaartverkoop bij de volgende firma's Wed. Huibers. Haarlemmerstraat 123, Telef. 22889, Fa. Geyer, Botermarkt 26, Te ef. 20519 Sigarenmagazijn Schrijvers, de Kempenaerstraat 25. Oegstgeest, Telef. 21357 Plaatsbespreken: Zondag 8 Januari uur Na de pauze de boeiende film „DE ZON VAN MOMTE CASSINO", met medewerking van de K.A.B. Symphonie o.l.v. de Heer J. Gordijn. Kinderen beneden 1 6 j. aeen toegang Aanvang nieuwe clubs TYPEN Blind en Rhythmisch STENO Ned. en Vreemde Talen BOEKHOUDEN Opl. Praktijkexamen Middenstand Mod.Bedr.Adm. TALEN Grammatica) Beginners SECRETARESSE VOOR BETER 0NDERWUS Adverteert in Oe Leidse Courant van 0.3 tot300P.K. AANGEBODEN fS Guitaar en Accordeon gratis in bruikleen aan de school. Dus laat nu di rect inschrijven als leer ling bij Muziekschool Zwaag. Onderricht op alle instrumenten. Kore- vaarstraat 5. Tel. 24358, Leiden. BRIELSE EIGENHEIMERS, 10 ct. per K.G., thuisbezorgd 35 K.G. f3.50 GESCHIL0E AARDAPPELEN, 18 ct per K.G. Thaisbez. vanat 5 K.G, UI AQUFI n doezastraat 22 VLH9VLL U telef. 20719-22825 Handgeknoopt Wij knopen ^oor U, zeer voor delig, stapijten. lopers, kussens enz, in alle ge wenste dessins en kleuren. Br onder no. 6509 bureau van dit blad. 3? Virus I, vriie snijboon Clasina. nog af te geven. Bestellingen worden op volgorde afgegeven. J. v. d- Weiiden. Hereweg 172c Noord wij kerhout. 199 Water in Uw bed, gauw met uw bedkruikstop naar Alt. die maakt er een nieu we pakking in. 2 cent per m m. Klaar terwijl U wacht. Firma A. Alt. Mare 112 Leiden. 6514 Rijwielen. Enige z. g. a. n. rijwielen met terug traprem. 3 versnellings- trommelremmen w.o. Bur gers E. N. R.. Fongers. Li berator, Gloria, een 2de hands Gazelle transport voor elk aann. bod- Fa. A. Alt, Mare 112, Leiden. <2? Te koop aangeboden Kinderwagen f 60.zo goed als nieuw. Te bevra gen G. A. Hen. Breestraat 122a. Koorlammersteeg 1. Leiden. 6510 Gele Oliejassen voor 3.6.en f 7.lucht matrassen, beenpij pen en broeken voor hulpmotor- riiders(sters). diverse koopjes op motor- en ge reedschappen gebied. Zie onze étalages. Fa. A. Alt. Mare 112. Leiden. 6514 S" Winkelboeken vanaf 65 cent tot 1.25 gebon den 1-75 en 2.25 kas boeken vanaf 90 cent. kan toorboeken met Alf linia- tuur C en F 200 Tag. ge bonden 4.75. Tabelkas boeken 6. 9 en 10 kolom. Kruideniersboekies 35 ct., per dozijn 3.60. A. A- Verhoog. Kantoorboekh., Haarlemmerstraat 29. te lefoon 22197. 6498 Opruiming bij Alt. geeft bijzondere attracties verstelb. sleutels 4. Marchal auto cricks, 17.50 S.A. 3.versnell. rem- naaf, zadeldekken 0.80, jas beschermers 14 gelakte velgen f 2.Fa. A. Alt. Mare 112. Leiden. •*2? Inbinden van geïllus treerde week- en maand bladen. Boekbinderij Mag nus. Korevaarstraat 29- 3? Damesmantels. Wii hebben er weer enkele. Haast U. Prijzen vanaf 15 Mooi cylinderbureau 32.50. eiken rookstoel mét dikke kussens 22.50. ledikanten in alle prijzen. Pieterse. Watertje tel. 290. Zoeterwoude. 6513 Opruiming. Baden met geiisers prima werkend vanaf 85.radio's, bu reaux 39.50. 6 stoelen 45 electr. kaarsenkronen 69.50 wascommode. toi lettafels 39. prima stof zuigers 39. 45. gasfor nuis 48 enz. Nieuwe Rijn 60 bii hoek Hooigracht, te lefoon 22150. 3? Perz. kleden. Repareren van alle soorten tapijten en vloerkleden. Stoppage. reiniging, motwerend ma ken. Vrijblijvend alle in lichtingen. Atelier „Ma rokko". Buitenruststraat 8a. Leiden. Tel. 23708. (S? Kop en schotel 33 cent. Prima Aardewerk. Ie soort import. Alleen met inle vering van deze adverten tie. Geldig tot 14 Januari. I. V. A. Haarlemmerstraat 48. Nova Noordeinde 43 Leiden. 6497 2* Voor meubelen! Na tuurlijk naar Woningin richting Henk Regeer, Haarlemmerstraat 105 tel. 26602. prima uitschuiftar i'els 38.75, theemeubels 51.75, .dressoirs van af 109,Salon. Slaap- en Huiskamerameublementen, grote collectie kleinmeu- belen. aangesloten bij het Financieringsinstituut. Rijnland. 6478 Wacht niet langer, maar laat nu Uw stoelen en bedden repareren, pri ma bekleding en damast- tijken. Wii ziin aangeslo ten bii het Financierings instituut Rijnland. Wo ninginrichting Henk Re geer Haarlemmerstraat 105 en 101 tel. 26602. 6479 PERSONEEL fZ Gevraagd half Maart R. K- boerenknecht op ge mengd bedrijf, oud 16 a 18 jaar. beslist goed kun nende melken, met paar den kunnende omgaan of genegen dit te leren, bij C. J. Kerkvliet. Hazers- woude Dorp, Zuiddijk 5. <2* In klein gezin van drie volwassen personen wo~dt gevraagd flinke zelfst. dienstbode voor dag of dag en nacht. v. g. g. v. Br. onder no. 6502 bureau van dit blad. Gevraagd een net meisje goed kunn. werken en koken meerdere hulp aanwezig, omg. Leiden. Br. onder no. 20Ö bur. van dit blad. 3? Nette jónge werkster b. z. a. voor 4 dagen per week. Br. aan H. A. Lange- laan. agent. Beatrixsitraat 11 Sassenheim onder no. 201. 3? Biedt zich aan een ion gen: 15 jaar. voor de tuin of bloemisterij G. v. d. Hoorn. Spoorstraat no. 20. Roelofarendsveen. 206 DIVERSEN 3? Verloren in de bus van Zoetermeer-Leiden een paar zwart lederen hand schoenen. Tegen beloning terug te bezorgen bii C. Juffermans. Stomp wijk. 2? Autorijles door erva ren instructeur met nieuw materiaal tegen laag ta rief. Snelle technische op leiding rijbewijs, motor kennis en verkeersvoor- schriften. Rijlessen ook "s avonds en Zondags. Prima referentiën. Auto- rii-school Marks Mors- straat 60a. tel. 26584. 6503 Adverteert in dit blad

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8