ENGELS Uit het leven In Scheveningen staat een „vooruitstrevende gevangenis' Kon. Ert. PITMANSCHOOL £eidse HUTSPOT Nederlanders snellen te hulp ZATERDAG 7 JANUARI 1950 DE LEJDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Indrukken over de verbeteringen, na een Leidse excursie Dc zware deur van de Schevening- se Strafgevangenis is jongstleden Donderdag kettingrammelend dicht- gezoefd achter de ruggen van veer tig Leidenaars. Brave stadsgenoten overigens, die hoegenaamd niets op hun kerfstok hadden, doch-integen- deel-prachtig sociaal werk verrich ten, door als leden van verschillen de reclasseringsverenigingen, in het rayon Leiden, toezicht te houden op voorwaardelijk veroordeelden en op te treden als gezinsvoogden, indien het ontspoorden betreft beneden de achttien jaar. Maar zelfs al weet men van de prins geen kwaad, het is toch altijd een onaangenaam moment, als zo'n grinnekende Cerberus de zware ge vangenisdeur secuur achter u sluit en saluerend verzoekt „daar" maar even wachten. Deze unieke excursie het Minis terie van Justitie is begrijpelijk zeer zuinig met het verlenen van toe stemming voor bezoeken aan gevan genissen was georganiseerd in aansluiting op een lezing, welke de heer J. J. Grootegoed, sociale ambte naar bij de Scheveningse Gevange nis, indertijd in onze stad heeft ge houden over de sociale vooruitgang in het gevangeniswezen. Zoals bekend mag worden geacht, is na de oorlog een streven ontstaan om de gedetineerden in de gevan genissen een menswaardig bestaan te verschaffen. Uitgebreide rapporten zijn daarover utigebracht en er is in twee jaar reeds veel bereikt. Daar van hebben wij ons persoonlijk kun nen overtuigen. Voor zover het in die paar uur mogelijk was, hebben wij kunnen constateren dat de geest in de Sche veningse gevangenis zeer goed is. Wij hebben gemoedlijke boom op gezet met een gesoigneerd uitzien de inbreker, die over enkele maan den vrijkomt, en met een journalist, die in de oorlog zijn pen in dienst van de vijand stelde en nog tien jaar voor de boeg heeft. Beiden werken in de zetterij en drukkerij, welke drukwerk vervaardigen voor de departementen. Ruime en goed verlichte lokalen, die slechts door de tralies herinneren aan een gevange nis. De gevangenen die hier en ook elders hun dagtaak vervul len, zijn alle keurig gekleed in frisse overall's, goed geschoren en ge kapt. „Nou ja, het is hier geen hotel", vertelde ons een der zetters, „maar wel best uit te houden. Er loopt na tuurlijk wel eens een kwaaie dag tus sen, dan ben jc geprikkeld, maar al les went op de duur. Over een paar maanden kom ik los. Weet u nie mand die een typograaf kan gebrui ken? Want die overgang is het moei lijkste. Ik moet direct aan de slag zien te komen'\ En daarvoor poogt dan de Reclas sering te zorgen. Heilzaam werk, dat echter alleen kan slagen met de me dewerking van de werkgevers. Dan kunnen deze mensen, die eenmaal een fout begingen, worden opge vangen en weer een nuttige plaats in de maatscshappij innemen. Vele sociale voorzieningen. De sociale voorzieningen, welke reeds te Scheveningen zijn doorge voerd, zijn vele. In de eerste plaats valt het op, dat speciaal in de Bij zondere Strafgevangenis, waarin voor het merendeel mensen geplaatst zijn, die na afloop van de straftijd ter beschikking van de regering ge steld worden, de gangen en woon ruimten deze gevangenen sla pen in zalen voor achttien man zeer licht zijn gehouden. Op vrijwel alle zalen staan planten, terwijl op een door de leiding aangewezen plaats de gedetineerden hun foto's van thuis hebben opgehangen. Ge zellig is het op deze zalen natuurlijk niet, maar toch hebben zij veel van de vroegere grimmigheid verloren. Een tweede zeer grote verbetering Wat lezers schrijven DE GEPENSIONNEERDEN De derde loonronde, eis van de Vakverenigingen, is een feit gewor den in een paar weken tijd: 5% toe slag met ingang van 1 Jan. 1950. De gepensionneerden met, ten hoogste 70% van de vroeger genoten lage salarisensalarissen zijn nog aan de eerste loonronde bezig. Zij wachten nog steeds öp de verhoging van de maxima en de percentages, die door de Tweede Kamer unaniem veel te laag werden geacht. Geen wonder bij een prijsstijging van 114%! Men wordt bitter door de achterstelling door de regering; overspannen en op standig door de steeds groter wor- wordende zorgen van allen dag en de toekomst. Steeds maar wachten, wachten. Weer een nieuwe minister, weer wachten. Mogelijk zal Z. Exc. Min. Teulings, die in de Tweede Ka mer als lid van dfe Kamer, die lij densgeschiedenis der pensioenen mee maakte, er van overtuigd zijn, dat deze zaak geen uitstel meer kan lij den. Laten we hopen dat hij er éin delijk vaart in zal zetten om aan deze onhoudbare toestand een eind te maken. K. SCHEEPSTRA-BOUKEMA, Seer. Alg. Ned. .Bond van Gepens., afd. Leiden. is aangebracht in de kerk. Tot voor kort werden de gevangenen in de kerk opgesloten in kooien, doch sinds enkele maanden sis hier veran- dernig in gebracht. De zaal is ver bouwd en het resultaat mag gezien worden. De kerk, waarin zowel pro testante als R.K. godsdienstoefenin gen werden gehouden, ziet er thans uit zoals elke willekeurige kerk. Keurige fluwelen gordijnen langs de vensters en eikenhouten banken, terwijl er zelfs een galerij gebouwd is, waarop het koor kan plaatsnemen en het orgel een plaats heeft gevon den. Verder is er in het gebouw een recreatiezaal gebouwd, waar dóór en vóór de gevangenen toneelvoorstel lingen worden gehouden, terwijl er bovendien een gemeenschappelijke ontvangkamer is ingeruimd, waar de gedetineerden hun familieleden op bezoek krijgen. Deze ontvangkamer ziet er uit als een salon; alle voor werpen zijn door de gevangenen zelf vervaardigd. Zo hangt er aan de muur een enorme reproductie van de Nachtwacht, geschilderd door een ter dood veroordeelde Dan is er nog de sinds twee jaar in functie zijnde sociale ambtenaar, die geregeld contact heeft met de be woners van de Scheveningse gevan genis, hun vertrouwen weet te win nen en voor deze mensen een steun kan zijn op hnu weg naar maat schappelijk herstel. Deze sociale voorzieningen zijn nog niet in alle Nederlandse gevan genissen doorgevoerd in Scheve ningen is men wel zeer vooruitstre vend doch er wordt ook elders aan gewerkt. De excursie stond onder leiding van de heer A. E. Hutte, reclasse- rings-ambtetnaar van het Neder lands Genootschap tot Reclassering, district Leiden, en was mede georga niseerd door de heer A. Hiestand, ambtenaar van de Kinderwetten en door de heer Th Brouwers, secre taris van de R.K. Reclassering. WAT DOET U MET BON 544? Zoals twee jaar geleden, krijgen wij ook dit jaar weer geld terug op de kolen: bon 544 van de levensmid delenkaart geeft recht op één gulden! Toen wij twee jaar geleden dat buitenkansje kregen, hebben velen hun bon afgestaan aan het Katholiek Sociaal Bureau; dat is toen een flinke ruggesteun geweest. Intussen heeft in de loop der jaren het bureau honderden uit alle stan den met raad en daad terzijde ge staan. De geldmiddelen zijn echter ge ring en de onkosten niet minder. Mogen wij ook nu weer op een of meer bonnen rekenen? U kunt de bonnen in een enve lop in de brievenbus werpen op de volgende adressen: Pieterskerkkoorsteeg 15 Mevr. E. PleijLangezaal; mr. H. F. A Donders, W. Singel 70; kantoor parochiële scholen, Haar lemmerstraat 240; WelEd. Heer A. van der Horst, Lage Rijndijk 19; Weled. Heer J. P. W. Scholtz, Re- gentesselaan 26, Oegstgeest; Pastorie, Rhyngeesterstraatweg 35 Pastorie Herensingel 3; Pastorie Haagweg 13; Pastorie Lorentzkada 16a; Pastorie Haarlemmerstraat 106; Rectoraat Hooigracht 29. U kunt de bonnen ook afgeven op het Katholiek Sociaal Bureau, Plant soen 25. U laat ons toch delen in uw bui tenkansje? Daarvoor onze hartelijke dank, namens het bestuur. F. BERNEFELD, rector. P.S. schrijft U even op de envelopï Sociaal Bureau, kolenbonnen? „WESTENWIND" Derde abonnementsvoorstelling Als derde abonnementsvoorstelling werd gisteravond in de Leidse Schouwburg een spel van Charlotte Frances „Westenwind" opgevoerd door het Rotterdams Toneel. Een wat vreemd geval behandelt dit spel, maar het komt ten slotte op z'n poot jes terecht. Een Brits soldaat keert, na 5 jaren in Birma de oorlog te hebben doorgemaakt, naar huis te rug. Toen hij werd opgeroepen, was hij slechts een paar weken getrouwd en nu vindt hij zowel zichzelf als zijn vrouw tamelijk veranderd te rug. Zij zijn vreemden voor elkaar geworden, waar nog bij komt, dat het vrouwtje de eenzaamheid niet lang heeft kunnen dragen en haar mans vriend ook als haar vriend heeft aanvaard. De teruggekeerde soldaat pakt de zaak op originele en sportieve wijze aan en begint van voren af aan z'n vrouw opnieuw te veroveren, alsof hij niet getrouwd doch slechts verloofd was. En ten slotte met succes. Helemaal orthodox gaat het cr niet naar toe, maar de oorlog heeft zoveel los gewroet, dat men al blij mag zijn, dat door alle verwording heen de juiste verhou dingen toch niet uit het oog zijn verloren. Het spel werd door het drietal ac teurs, Joan Remmelts als de terug gekeerde, Rie Gilhuys als het ach tergebleven vrouwtje, en Steye van Brandenberg als de derde, uitste kend weergegeven. Het is een „praat stuk"; alles speelt zich af in één flat-kamer, maar de acteurs wisten met z'n drieën de juiste sfeer te scheppen en de aandacht-4e boeien. Sfeer scheppen kunnen de Rotter dammers uitstekend; daarin herkent men de hand van Ko Arnoldi. Ook de zeer verzorgde decors werkten daartoe mee. Na afloop een dankbaar applaus en bloemen voor Rie Gilhuys. SNELSTE OPLEIDING PLANTSOEN 65 TELEFOON. 26558 HET K. EN O. CONCERT. Het Bestuur van K. O. deelt ons mede, van Willem Noske be richt te hebben ontvangen, dat hij wegens een verwonding aan een vinger niet in staat is het vioolcon cert in D van Tschaikowsky te spe len op het concert van het Rotterd. Philh. Orkest op 11 Januari a.s. Gelukkig is het Bestuur er in ge slaagd een vervanger te vinden, die er wezen mag, n.l. Herman Kreb- bers! Deze violist zal nu het gelief de concert van Tschaikowsky uit voeren. Herman Krebbers kan op een zeldzaém voorspoedige carrière te rugzien. HU werd op 18 Juni 1923 te Hengelo geboren en reeds op negen jarige leeftijd trad hij met orkest op, als dertienjarige zelfs met het Con certgebouworkest en het Residentie orkest. Zijn muzikale opleiding ge noot hij aan het Muzieklyceum te Amsterdam, welke instelling hij ver liet met de hoogste onderscheiding, daar ooit aan een leerling verleend. Dat dit gemotiveerd was, bleek, toen hy op veertienjarige leeftijd door het Min. van O. K. en W. werd uit gezocht om deel te nemen aan het violistenconcours in Engeland, waar hij tot de prijswinnaars behoorde. Als zeventienjarige werd hij be noemd tot concertmeester van de Arnhemse Orkestvereniging. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt van Zaterdag middag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren: Hartman, van Leeuwen, Simons en Verbrugge. Dienst der Apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zater dag 7 Januari 13 uur tot Zaterdag 14 Januari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tela 20552; de Haven-Apotheek, Ha ven 18. tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Tel. 26274 Zaterdag 7 Januari. BU de Sociaal Medische Dienst der Kon. Marine aan het Noordeinde heeft weer eens een commando-wis seling plaatsgevonden. Kapt. ter Zee J. C. d'Engelbronner gaf het zaakje over aan kapt.-luit. ter Zee de Back, tijdens een ,.alle hens voor de boeg*' De scheidende commandant dariTcte voor de vele medewerking, overal on dervonden, zonder welke hij niet in staat geweest zou zijn de vele ver beteringen aan te brengen. Zyn op volger hield zich aanbevolen voor dezelfde medewerking. Er kan in zo'n inrichting nog meer verbeterd wor den aan outillage. Aan de scheidende commandant, die binnenkort met pensioen gaat, werd een foto-albiAn over de S.M.D. aangeboden. Het lijkt ons voor de leden van de Kynologenver. „Rij'nland" uitermate interessant om iets'te horen over de „omgang met honden". Tenslotte wil iedere hond gerespecteerd worden en verlangt hij van z'n baas dat deze steeds de nodige égards in acht neemt. Daarom wordt over dit onderwerp een lezing gehouden door de heer C. A. Kruis op Vrijdag 13 Jan. a.s. in „In den Vergulden Turk". Vrienden van leden, die zich hiervoor ook in teresseren, mogen gerust meekomen. Ze zijn van harte welkom. En of u het leuk vindt of niet, de beslissing is gevallen. Er valt niets meer aan te veranderen. U kunt pro testeren wat U wilt, demonstraties op touw zetten, smeekschriften indie nen, hemel en aarde bewegen, samen zweringen organiseren, niets, maar dan ook niets helpt meer. Het is thans definitief beslist: de tentoonstelling Moderne Kunst van Bali in het Rijks museum voor Volkenkunde. Steen straat 1 A, wordt a.s. Maandag ge sloten! Maar om U te troosten vermelden we ook nog even dat het oudste Wijk- gebouw in Leiden aan het Levendaal thans vUf en zeventig jaar bestaat. Voor de leden van de Ned. Herv. Ge meente heeft dit gebouw in die drie kwart eeuw reeds zeer veel goeds kunnen doen. Over de moeilijkheden die wijlen ds. S. H. J. de Wolff moest overwinnen, spreken we nu maar riet. Oorspronkelijk was het gebouw een fabriek en werd ingericht met het doel om er bijbellezingen in te kunnen houden. Dit werk is in de loop der jaren uitgegroeid. En wel zodanig dat men er aanleiding in heeft gevonden om het 75-jarig be staan feestelijk te herdenken. Behalve met een herdenkingsdienst in de Ma- rekerk, a.s. Woensdagavond, wordt het gevierd met een herdenkingssa menkomst in het gebouw, a.s. Don derdagavond. Een lezeres belt Stadskok op dat hy er gisteren „volkomen naast" was. Want er liepen gisteren wel Driekoningen door de stad. Bij na dere informatie bleek dat het meis jes waren van De Vrolijke Ark. Een van de leidsters, een Brabantse, wilde iets van de folklore uit haar provincie naar Leiden overbrengen, al was het dan niet mogelijk dat de drie koningen aan alle huizen zou den aanbellen. Vijf en veertig meis jes van 8 tot 12 jaar, verdeeld in drie groepen van vUftien, waaronder telkens een drietal koningen zelfs een zwarte trokken door de stad, belden aan by hun leidsters, zongen een liedje van Driekoningen en kre gen een kleine beloning, meestal een snoepje. De gehele opbrengst werd naar het R.K. Weeshuis gebracht, waar de kindertjes er van gesmuld hebben. Dus toch Driekoningenfeest in de Leidse straten! En we willen vandaag eindigen met even de parochianen van de St. Petrus-parochie er aan te herin neren dat morgen onder alle H. Mis sen een collecte wordt gehouden voor het Kath. Sociaal Bureau. Toe, neem een extra stuiver mee! STADSKOK. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna Christina, d. van H. J. Sinteur en W. Stoute; Bartus, z. van A. Have en C. M. Brokke; An toinette Maria Wilheimina, d. van L. J. Bayer en J. C. Starrenburg; Rudolf Govert, z. van A. van Driel en H. H. Koogeveen; Johannes Cornelis Pe trus, z. van J. C. Baak en A. H. H. Beurze. Overleden- C. P. van Dongen zn. 9 j. H. Klein man 62 j.; R. üfjiilr man 68 j. Bi oscopen Luxor Deze week kunt u de re volvers weer horen knallen in de avonturenfilm „Western Union". De „Wester Union" is een tele- graaf-maatschappij, die in vroeger jaren het initiatief nam, om een groot communicatienet aan te leg gen. Op de uitgestrekte vlakten van Amerika wordt door een legertje potige kerels de ene telegraafpaal na de andere in de grond geheid. In sommige streken doen zich echter moeilijkheden voor. Er zijn India nenstammen, die de werkzaamheden trachten te beletten, maar de meeste last wordt ondervonden van een ro versbende. Natuurlijk bereiken de pioniers hun doei, hoewel er heel wat penibele situaties te overwinnen zyn. Vanzelfsprekend is dit verhaal, niet zonder een liefdesgeschiedenis, maar integenstelling met de gewone gang van zaken heeft deze geen happy end. De liefhebbers van avon turen zullen echter smullen van de wilde klopjachten en hevige schiet partijen. Voor personen boven 14 jaar. Trianon Wat doet een verstrooi- professor, die met een staf van man nelijke medewerkers een muziek-en- cyclopaedie moet maken plotseling de liefdesverklaring van een meisje moet aanhoren? Professor Danny Kaye stuurt haar weg, totdat hij het ook zelf te pakken krijgt. En dan gebeuren de meest onwaar schijnlijke dingen. Het meisje blykt helemaal niet verliefd te zijn; er komt een boevenbende op het professo rale pad en Danny komt in grote moeilijkheden. Maar hy zou Danny niet zijn als er geen goede oplossing kwam. Die komt dan ook. We zullen haar niet verklappen, om tenminste nog iets aantrekkelijks voor de dit lezende toeschouwer over te laten. Het is een grappig verhaal, zonder dat men van een werkelyk goede film kan spreken, al doet Danny vaak „stapelgek" en al speelt Vergi- nia Mayo een geraffineerd spel in deze kleurenfilm voor volwassenen. Casino Wanneer men juist een week geleden, Abbott en Castello ge zien heeft, treft men onwillekeurig een vergelijking met de klucht-artis- ten, die deze week met „Zoölogica" komen En dan moeten we eerlijk be kenden, dat de Amerikaanen het winnen van Heinz Rühmann. Theo Lingen en Hans Moser. „Zoölogica" is geen nieuwe film. Dit is wel mede de oorzaak, dat de daarin gebrachte humor een beetje ouderwets aandoet Het is allemaal een weinig stroef te zwaar voor een klucht, we zouden byna zeggen te geforceerd. Heinz Rühmann is wel nog steeds de jon ge vrolijke snuiter, de spil van de hele film, Theo Lingen nog altyd de „droge" komiek, Hans Moser zo als alijd het nerveuse, irriterende mannetje, maar, en dit valt het meeste op, ze zyn acteurs uit een voorbye periode. Sindsdien is de film gegroeid, ook de kluchtfilm is geperfectionneerd, wij stellen ande re eisen aan de artisten, die ons iets aardigs willen brengen. Maar.dat alles neemt niet weg, dat wij het „oude stel" toch nog wel eens graag terugzien, vooral omdat zij ons een humor brengen, die weer verschilt van de Amerikaanse. Voor alle leef tijden. Rex Zet ons deze week even eens Heinz Rühmann voor in de ook al uit de voor-oorlogse periode da terende film „Ein walzer für dich". Voor alle leeftijden. Lido Prolongeert opnieuw de grote historische kleurenfilm „Jean ne d'Arc". Zoals bekend voor perso nen boven de 14 jaar. van de Vrouw Daar de Kerstmis- en Nieuw- jaarsdrukte voorbij zijn willen we allen, die medegewerkt hebben de Kerstmisviering van onze kinderen te doen slagen hartelijk danken. In 't bijzonder de geefster van ver schillende prijzen en 't Werkcomité voor zijn hulp. Het was een onvergetelyke mid dag. Als men de gezichtjes bekeek onder het lezen van het verhaal door de pater of onder het spel van het toneelstukje „Kerstmis voor Zi- geunertjes" dat gespeeld werd door enige kinderen van het Werkcomité, was het een vreugde op zich zelf voor ons. Vooral toen er sneeuwbal len gegooid werden. Kinderen leven zo intens met alles mee, toch begre pen ze goed de inhoud van 't stukje? Ze zouden het nog wel eens willen zien, was het antwoord, als we er naar vroegen. Het was ook keurig! Een pluim voor mevr. v. Dam. Het kost veel moeite kinderen zoiets te leren. Al met al was 't een prettige middag. We willen de leden er even op wijzen, dat in ons winterprogram een fout geslopen is. De vasten avondviering is n.l. niet Dinsdag maar Donderdag 16 Februari. Dins dag 24 Januari wordt onze jaarver gadering gehouden; we rekenen op een flinke opkomst. We vertrouwen er op, dat de le den gedacht hebben om vanmorgen hun algemene H. Communie te doen! Het Bestuur. SCHEEPSBERICHTEN ASTURIAS, JavaR'dam, 6 Jan. 12 u. pass. Malta; GROOTE BEER, JavaA'dam pass. 6 Jan. 11.30 Fi- nisterre; INDRAPOERA, R'dam Batavia 6 Jan. 16.30 u. van Aden; KOTA GEDE, Batavia—R'dam 6 Jan. 6.45 uur te Suez; MAT ARAM, Java R'dam pass. 6 Jan. 2 uur Point de Galle; WATERMAN, Batavia—R'dam 6 Jan. 8.45 uur v. Suez; ZEELAND (Lloyd) 7 Jan. v. R'dam te Batavia verw.; ZUIDERKRUIS, R'damBa tavia pass. 6 Jgn. 16 u. Finisterre. WEERS VER W ACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Matige en in de kustgebieden af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lichte regen of motregen. Weinig verande ring in temperatuur. UITBETALING VAN 1 GULDEN OP BON 544 (VAN LEVENS MIDDELENKAART 909). Maandag uitbetaling aan de post kantoren van de letters A tot en met Ba. GEM. AANKONDIGING BELASTING OP DE HONDEN IN DE GEMEENTE LEIDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de houders van honden, ook wan neer hun geen aangiftebiljet voor de hondenbelasting voor 1950 mocht zyn uitgereikt, verplicht zijn van het hou den van eenhond, binnen 14 dggen ra de dagtekening dezer, aangifte te doen ten kantore van de Inspecteur der Gemeentebelastingen (gemeente secretarie. afdeling financiën). Hun wordt er mede nog eens uit- drukkeliik op gewezen dat de ver schuldigde belasting met het vier voudige wordt verhoogd indien niet volledig is voldaan aan de hierboven genoemde verplichting Leiden, 7 Januari 1950. Burgemeester en Weth- voornoemd De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT De secretaris: J. BOOL, 173 De Wethouder van Sociale Za ken, de heer S- Menken, is verhin derd Woensdag spreekuur te hou den. 215 Belgisch klooster, waar Benedictijnen en Oekraïnse geestelijken samen wonen (Van onze speciale verslaggever). Chevetogne, 5 Januari. Ten gerieve van hen, die Zondag 15 Januari willen luisteren naar de radio-uitzending van een Byzantyn- se Mis, geheel volgens de Oosterse liturgie, is door de priory van de Benedictynen te Chevetogne een practische handleiding verzorgd. Er bestaat inderdaad enig contact tussen de bewoners van deze Belgi sche priory en de priesters van de Byzantynse ritus. Immers, twaalf Oosterse geestelykenzijn in deze troebele jaren van Rusland naar het veilige Westen uitgeweken. Na veel omzwervingen en vaak ontberingen kwamen zij eerst in het Duitse Pa- derborn. Door allerlei omstandig heden genoodzaakt, konden zij daar evenwel niet blyven en dus trokken zy verder. Op verzoek van de Oos terse congregatie werden zy toen liefdevol opgenomen door de mon niken der Hereniging in genoemde priory van Chevetogne. Deze vestiging in de nood der tij den is een soortgelijke als die van de Oekrainse geestelijken in het klooster van de Augustijnen te Cu- lemborg. Maar Chevetogne is weid ser, ligt schilderachtiger ongeveer twintig kilometer voorbij Dinant, vlak by Givte aan de Franse grens. Daar wachten de Russische priester bannelingen het uur van de bevrij ding, of bereiden zich voor op een tydelyk apostolaat, dat zy mogelijk kunnen gaan uitoefenen onder hun landgenoten, die als vrije burgers verspreid wonen in Europa of Ame rika. Samen met de Benedictynen der hereniging trachten zy iets van de rijkdommen van het christelijk Oosten aan het Westen mee te de len Chevetogne komt er weer boven-op. Dat klooster van Chevetogne heeft nog een andere actuele geschiedenis. De paters Benedictijnen, die het se dert geruime tijd bewonen, leven nochtans niet in wat men voorspoed zou kunnen noemen. Omdat zy nu eenmaal minder economisch dan geestelijk en cultureel zyn geschoold, waren zij vrijwel overgeleverd aan het zakelyk beheer van een buiten staander, die Gods water over Gods akker heeft laten vloeien en de landgoederen, ofschoon met vele mo gelijkheden, heeft doen onderkomen. Terwijl de kostelijke grond schatten zou kunnen opbrengen, bleven die schatten begraven of zy rotten weg. Zo had niemand er profyf van en zo kon het gebeuren, dat de Bene- ditijnen van Chevetogne als het ware de hand moesten ophouden. Zy leerden rondgaan met de bédelnap. Gelukkig is eindelyk een keer ten goede gekomen, mede dank zy een welkome inmenging van een groep ondernemende Nederlanders. In hoger ideëel verband dan van Be nelux alleen hebben zy vakkundig een reorganisatie van het klooster- bedrijf aangevat. Economisch, land bouwkundige en andere leidende krachten hebben zy tezamen ge bracht: en dezen zijn aan het werk getogen, nu en dan gesteund door jonge boeren, die de gronden van de priorij in vacantietijd uitstekend en geheel belangeloos hebben bt- werkt. Verder zoekt deze actieve groep steun by allen, die gesteld zijn op de eer van een geestelijk verblijf, waar Benedictijner monniken hun woonstee thans hebben gedeeld met de twaalf verdreven Russische gees telijken. Terwyl de ene groep zich voor het Westen bezig houdt met het prachtige werk van de hereniging, „opdat allen in Christus zuPen één zijn", bereidt de andere zich voor, na hun taak 'n onze landen te heb ben volbracht, wederom toegang te krygen tot het onmetelijke Rusland om er de 70 millioen schismatieken de weg naar Rome te wyzen. Vooral in dit Heilig Jaar zei men ons hopen beide groepen van bewoners in de priorij van Cheve togne op spoedige vervulling van hun hartewens de ene groep voor het Westen, de andere voor hot Oosten. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 Jan. Groente. Per 100 kg rode kool 610.80 savoye kool 6 5012.60, groene kool 722, boerenkool 619, prei 1144. kroten 66 40, kroten gekookt f 6 —16. uien 12—31, peen 7—36, spruiten 1252. andyvie 40—96, Nero 1524. witlof 1546 pos telein 7.per 100 stuks: bloem kool 819 salade 1013, knol- selderie 1116. pieterselie f 2.70 9.50. selderie 3.208.90. KATWIJk a. d. RIJN, 6 Jan. Groente. Waspeen I 1533. idem II 1118; breekpeen 5.509.40, groene kool 718. rode kool 6 9.50, gele kool 7.6010.50 witlof 3848. uien 1828. boerenkool 1016, spruiten 13—40, kroten 59, andijvie 5163, bruine bo nen 5455. UTRECHT: 6 Jan. Kaas. Op de Utrechtse kaasmarkt werden heden aangevoerd 6 partijen kaas, totaal 140 stuks wagende 974 kg. Prijzen: lste kwaliteit f 2.35, 2de kwaliteit 2.17 per kg. Handel flauw. ROELOFAREWDSVEEN, 6 Jan. Groente. Bloemkool 8—31, uien 1618, spruitkool 34—45, andijvie 4550, peen 67. witlof 24-41. Bloemen. Tulpen: Rose Copland 0 801.25. v. d. Eerden f 0.731.00, White Sail 6090 cent. Pink Gem 78 —90 cent Earley Queen 54—78 cent. Delicate 5179 cent, Kreïage 4368 cent. Crown Imperial 49—66 cent, Scarlet Wonder 5167 cent. Puison 5065 cent, Nansen 4377 cent. King of the Red 3750 cent, Hillegarda 50 67 cent, Gemengde Tiilpen 8095 cent. Narcissen: Earlv Glory 5367 cent. L. Innocence 7075 cent He lios 4452 cent, Cyclamen 3060 cent.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3