De mannen van de „Berkel" keerden terug Rome bereidt zich voor op vreemdelingenbèzoek ZATERDAG 7 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Van top tot teen in 't nieuw gestoken VIJF-EN TWINTIG Nederlandse mannen, gestoken in splinternieuwe Zweedse gabardine-regenjassen, co mpleet met borst- en rugstukken, stapten gisteravond glunderend uit de speciaal voor hen gecharterde K. LivL-Convair „Gerard Terborgh", die hen van de Stockholmse lucht haven Bromma naar Schiphol had gebracht. De blauwe en groen-grijze regenjassen waren trouwens niet de enige nieuwe kledingstukken, die deze mannen droegen. De meesten hunner waren gekleed in nieuwe co stuums en droegen glimmende nieu we schoenen en hoeden van Zweeds fabrikaat. DE VOLGENDE TWEEDE KAMER VERKIEZING ONDER EEN NIEUWE KIESWET? Naar het ANP verneemt heeft de minister van binnenlandse zaken het ontwerp voor een nieuwe kieswet, zoals dit vervat is in een rapport van het centraal stembureau, aan ver schillende instanties om advies ge zonden. Het ligt in 's minisers voor nemen te bevorderen, dat de Tweede Kamerverkiezingen van 1952 zullen kunnen worden gehouden onder de werking van een nieuwe kieswet. Het waren de 25 Nederlandse zee lieden, die Woensdagochtend vroeg onder de Zweedse kust alles verlo ren, wat zij aan boord van hun schip, de 2130 ton metende „Berkel" van de N.V. Vinke Houtvaart uit Rotterdam, bezaten. Het schip liep zoals bekend op de rotsen bij Söderhamn en de uit 29 koppen bestaande bemanning kon door een loodsboot slechts met grote moeite van boord worden ge haald. Ook de twee honden werden gered. Hun overgebleven bezittingen, van de meesten een oude broek om een paar schoenen gewikkeld, droe gen de mannen onder hun arm, toen zij de grote aankomsthal van Schip hol binnenstapten. Voorop de le stuurman, de 48-jarige van der Lee. Zijn handen zijn geheel gezwachteld, De Darul Islam in het Tegalse De achtergrond van de aanval op Brebes Zoals gemeld, heeft de Darul Islam Maandag j.l. een aanval ingezet op Brebes, dat in dè omgeving van Te- gal, aan Java's noordkust, is gelegen. Aneta verneemt omtrent de toedracht van deze aanval nog het volgende: De aanval werd 's middags om vier uur ingezet en duurde zes uur. De aanvallers richtten zich hoofdza gelijk op het moskee-gebouw, doch ook de kaboepaten (de ambtswoning van de vroegere regenten) en het te lefoonkantoor werden aangevallen. Twee burgers, waaronder een telefo niste en een soldaat van de T.N.I. sneuvelden. Aan de zijde van de Da rul Isdam vielen vijf doden. Er wor den thans in de omgeving van Brebes zuiveringsacties gehouden. Als oorzaken van de in het gebied van Brebes heersende onrust worden genoemd: 1. De sociale misstanden aldaar, de verdiensten van de bevolking zijn zeer laag. 2. De bevolking schenkt nog niet overal haar volledige vertrouwen aan de T.N.I. Men begrijpt nog niet over al, dat de tijd, dat de T.N.I. genood zaakt was de bevolking om steun te verzoeken, voorbij is en dat degenen, die thans nog dergelijke hulp vragen oplichters zijn. Om aan de noodtoestand in het ge bied van Brebes en omgeving het hoofd te bieden zijn tien ton rijst, tien ton zout en een hoeveelheid pe troleum, voldoende om in de eerste behoeften van de bevolking te voor zien, derwaarts gezonden. Deze goe deren zullen gratis onder de bevol king worden verdeeld. maar als we hem vragen wat er met hem is gebeurd, zegt hij: ,,'t Is niks. Maak er maar geen drukte over. Hoe minder hoe liever. Ze zijn een beetje bevroren, maar dat is binnen een paar dagen weer over." Frits Verf uit Haarlem was juist aan boord gekomen, toen het ge beurde: „Ik stond op de brug, met nog twee anderen, op de uitkijk. Er was een geweldige" sneeuwstorm en we konden bijna niets zien. We ston den met zijn drieën uit te kijken naar een lichtbaken, dat we gemist hadden. Ik stond er pas, toen ik plotseling voelde hoe het schip om hoog werd getild. Dat is niks bijzon ders dacht ik. Zal wel een hoge golf zijn. Maar toen ik zag hoe het schip op zijn kant teruggleed, wist ik dat het mis was. De kapitein stond naast me. Onmiddellijk gaf hij order om onze plaatsen bij de boten in te nemen. Toen eindelijk om 10 uur de Zweedse loodsboten langszij kwa men, waagden we allemaal via de verijsde statietrap de sprong in de boten, 't Was een fraai staaltje werk van die Zweden." Kapitein Vinke, de eerste en de derde machinist zijn voor voorlopig in Zweden achtergebleven om af te wachten wat er van het schip zal worden. Mevrouw Vinke is per trein onderweg naar Nederland. De mees te leden van de bemanning hebben weinig hoop, dat het schip nog tijdig geborgen zal kunnen worden. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal deze scheepsramp toch het leven 'kosten aan een der opvarenden. De scheepskat was namelijk bij de red ding nergens te vinden en bevindt zich dus nog aan boord, ergens in de Botnische Golf.... In afwachting van nadere voorzie ningen mag de handel in consump tie-aardappelen zowel groot- als kleinhandel en export vooralsnog worden uitgeoefend zonder dat een erkenning is vereist. Deze maatregel van de minister staat evenwel in generlei betrekking tot het voor de kleinhandel bestaan de besluit algemeen vestigingsver' bod kleinbedrijf 1941, terwijl voor de groothandel in consumptie-aardappe len het bedrijfsvergunningenbesluit 1941 tot 1 Februari a.s. van kracht blijft. Na die datum zal de vestiging van een groothandelsbedrijf in con sumptieaardappelen althans voor lopig vrij zijn. Voor de kleinhan del blijft evenwel ook na 1 Februari een vestigingsvergunning vereist. Kominform ontstemd over Orthodoxe Kerk De Kominform is onlangs in Boe karest bijeengekomen en heeft in grijpende maatregelen overwogen tegen de Orthodoxe Kerk. Aldus be richt het in Parijs verschijnende emi grantenblad „Le Nation Roumaine". Volgens genoemd blad heeft een Roe meens afgevaardigde de Orthodoxe Kerk in Roemenië verweten, dat zij ondanks haar uiterlijke medewerking een anti-communistische invloed op de bevolking uitoefent. De Roemeen se patriarch Justinian us is weliswaar communistisch gezind, maar heeft slechts geringe invloed op de gees telijkheid. Op grond van deze be schuldigingen heeft de Kominform op deze vergadering besloten ingrij pende maatregelen voor de regering der landen, die bij de Kominform zijn aangesloten, te eisen tegen de Or thodoxe Kerken. Zij heeft onder anderen geëist, dat de regering alle comité's van de ker kelijke organisaties waaronder ook de Joodse gemeenten worden gere kend opheffen en vervangen door de zogenaamde „Nieuwe Kerkelijke Co mité's', die door de communistische party worden ondersteund. Deze „Kerkelijke Comité's" moeten de con trole over alle fïnantiële aangelegen heden van de Kerk overnemen. De vergadering drong er opk op aan om de leden van die comité's. die jiiet. trouw bleven aan de richtlij nen van de partij, gerechtelijk te vervolgen en om een onde^oek in te stellen naar de wijze waarop de organisaties en commissies, die opge heven worden, de zaken beheerd heb ben. Tenslotte besloot de vergadering dat door het aanbieden van publieke functies de geestelijkheid gelokt moet worden om hun kerkelijk ambt ner te leggen. DE COMMISSIE VOOR ERITREA. Trygve Lie heeft gisteren de be noeming bekend gemaakt van de Ne derlander P. J. Schmidt tot eerste- secretaris van de V.N.-commissie voor Eritrea. De commissie zal in deze vroegere Italiaanse kolonie een onderzoek instellen naar de wijze, waarop het welzijn van de bevol- kin het best kan worden gediend. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen 3ouw-en Makelaarsbedrijf v«d. Drift VATICAAN ERKENT R.I.S. De Apostolische Delegatie in In donesië heeft bericht ontvangen, dat het Vaticaan de R.I.S. heeft erkend JAPANSE CORRESPONDENT „VERSLAAT" HET H. JAAR. Het grote Japanse dagblad „Asa- L", dat een oplage heeft van 3% millioen exemplaren, heeft besloten een speciale correspondent naar Rome te zenden om reportages te maken over de plechtigheden gedu rende het H. Jaar. Deze correspon dent zal naar Rome vertrekken, zo dra de Amerikaanse bezettingsauto riteiten toestemming hebben ge geven. Wanneer men bedenkt, dat voor 2 oorlog het Katholieke nieuws systematisch uit de grote Japanse pers werd geweerd, dan is deze geste wel van zeer grote betekenis en ge tuigt zij wan de verandering, die zich gedurende de laatste jaren in de mentaliteit van de Japanners heeft voltrokken. BOMMENWERPER IN FLORIDA NEERGESTORT. Een viermotorige bommenwerper van het type B-50 is, met elf man aan boord, in een baai van Florida, even na de start, te pletter gevallen. Negen inzittenden konden worden gered. De beide vermisten worden opgespoord. De oorzaak van het on geval is nog niet bekend. GOUD TE GENèVE UIT KANTOOR VAN DOUANE GESTOLEN. Een hoeveelheid zuiver goud, on geveer een half millioen gulden waard, die van Amsterdam naar Genève was gezonden, waar er ket tingen van zouden worden gemaakt, is uit het Zwitserse douanekantoor verdwenen. Het goud arriveerde twee dagen geleden, maar toen de heer Stauffer, aan wie de zending was geadres seerd, bij de douane kwam, werd hem verteld dat iemand die hem „vertegenwoordigde" de voorraad goud al had meegenomen. SHELL GEEFT ZEVENTIG MILLIOEN VOOR SPEURWERK. De maatschappijen die behoren tot de Koninklijke Shell-groep heb ben voor 195Ö zeventig millioen gulden uitgetrokken voor weten schappelijk speurwerk. Het werk zal zich uitstrekken over alle aspec ten van de aardolie industrie, van het zoeken naar efficiënter en eco nomischer middelen voor het opspo ren en winnen van aardolie tot het ontwikkelen van verbeterde en goedkopere producten voor indus trieel en huishoudelijk gebruik GERST NA ACHTTIEN EEUWEN ONTKIEMD? Tot grote verrassing van archeolo gen en plantkundigen zijn gerstkor rels, die achttienhonderd jaar oud zouden zijn, begonnen te ontkiemen. De gerstkorrels in kwestie, waren door Raymond Pons. de Franse con sul te Cairo, gevonden in een kleine, met teerzwachtels omwikkelde mum mie, die hij bij een antiquair te Cairo had gekocht -Enige van deze korrels zijn, op een vochtige doek gelegd, ontkiemd. Het wel en wee van de 5°/o DE 5 LOONSVERHOGING BIJ PHILIPS. Tijdens een bijeenkomst met de voltallige Personeelraad heeft de directeur voor Sociale Zaken, de heer G. F. Evelein, het besluit van de Raad van Bestuur der N.V. Phi lips Gloeilampenfabrieken te Eind hoven bekend gemaakt om van de door de Overheid verleende mach tiging, om de inkomens der werkne mers van 23 jaar en ouder- maximaal met 5 te verhogen, eveneens ge bruik te maken. Er werd daarbij de nadruk gelegd op het feit, dat de economische toe stand van Nederland een dergelijke verhoging slechts dan aanvaardbaar maakt, indien er een grotere krachts inspanning en een hogere producti viteit van het bedrijfsleven tegen over staat. Vandaar dat bij de be kendmaking de werknemers er na drukkelijk op werd gewezen, dat zij door een toegewijde en onondex-bro- ken belangstelling voor de dagelijk se arbeid er aan mede dienen te werken, de productie op te voeren en de kwaliteit steeds meer te ver beterden. Alleen op deze wijze zal het mogelijk zijn, aldus werd verklaard, de werkgelegenheid, het voor de ar beider meest kostbare goed, te be houden. De Personeelraad bleek begrip hiervoor te hebben en zegde, zich daarmede aansluitend bij de ziens wijze van de vakbonden, volledige medewerking toe om het beoogde doel te bereiken. In het maatkledingbedrijf zul len de lonen van volslagen manne lijke en vrouwelijke werknemers en werkneemsters als volgt worden ver hoogd: Uurlonen van minder dan 66 cent met 5 cent; uurlonen van tot en met 84 cent met 6 cent; en uurlonen van 85 cent en daarboven met 7 cent. Over de lonen van werknemers jonger dan 23 jaar wordt nader ovex-leg gepleegd. Het schijnt vrijwel vast te staan, dat de 5 loonsverhoging voor de onderwijzers op dezelfde wijze zal gelden als voor de ambte naren. De beslissing over de 5 loonsverhoging voor het spoorweg personeel is aangehouden tot 12 Jan. Het beroepsvervoer over de weg wil de 5 pet. uitkeren, indien verhoging van tarieven mag plaats hebben. In de vakraad voor het Kap- persbedrijf is tussen de vertegen woordigers van de werkgevers en de werknemers overeenstemming bereikt over loonsverhoging van f 2.— per week voor de eerste be dienden van 23 jaar en ouder en van f 1.per week voor de twee de bedienden van 22 jaar en ouder. De kappersbedrijfsunie heeft zich het recht vooi'behouden alsnog een aanpassende loonsverhoging voor de personeelsgroep van 18 tot 23 jaar bij het college van rijksbemiddelaars te bepleiten. PRINSES WEL HELMIN A IN AMSTERDAM. Gisteravond omstreeks acht uur heeft H.K.H. prinses Wilhelmina haar intrek genomen in het paleis op de Dam in Amsterdam. De Prinses brengt een onofficiëel bezoek aan de hoofdstad van waarschijnlijk enkele dagen. ORDE VAN GREGORIUS DE GROTE VOOR PAUL BRANDT. In zijn woning aan de Minerva- laan te Amsterdam heeft de heer P- Brandt, voorzitter van de R. K. Boekhandelaren- en Uitgeversver eniging „Sint Jan", gisteravond uit handen van prof Van der Gaag van het Groot Seminarium te Warmond de ridderorde van Gregorius de Grote ontvangen voor zijn vele ver diensten voor het katholieke cultu rele leven. De reis van prins Bernhard naar de West Volgend jaar nieuwe reis naar Z. Amerika Prins Bernhard heeft aan boord van de „Karei Doorman" de eerste da gen wegens vermoeilheid zijn kajuit gel ouden. Donderdagavond heeft hij een filmvoorsteling voor de bemin ning, welke in de viipgtuigha igar werd vertoond, bijgewoond- Vrijdag morgen werden er op het vliegdek filmopnamen gemaakt. Ondanks het sterk slingeren var. de „Karei Doorman", zodat alles ze-.- vast moest worden gesjord. is er n'e- n-.ai o van het gezeik.-nap van de prins, noch van de Maivoploeg zee- zipk Vrijdagmorgen werden de verte genwoordigers van de peis door de Prins ontvangen In een ongedwon gen gesprek van een half uur legde de Prins de nadruk op het be'ang -i.n de reis naar Zuid-A merika Dr- Pru.s zeide, dat hij mee* landen had wil".en bezoeken, docxi een langdurig verblijf in al die landen was oim" gp ijk wegens het ovailaden pro g cimma. Daarom zal hij het volgend jaar een nieuwe reis naar Zuid-Ame rica ondernemen. De Prins zeide ver hei gd te zijn, dat hij Curarao en Srriname weer terug zou zien. De e-'anden St. Eustatius en Saba be- z'. (ht de Prins voor ie', eerst. De Prins heeft het voornemen heden avond ter gelegenheid van de ver jaardag van zijn huw1 ine de officie ren een borrel aan te bieden. VRIJLATING VAN PRIJZEN. De Staatscourant van heden be vat de beschikkingen van de minis ter van economische zaken, betref fende de vrijlating van de prijzen voor: logies, pensionverlening in ho tels en logementen en voor vacan- tiepénsions; voor maatkleding; voor sintelcokes en bruinkolen; en voor fabrieksturf. Fantastische plannen, die niet doorgaan (Romeinse K.N.P.-correspondentie Zoals verwacht werd, zijn hoofdza kelijk Italiaanse bedevaarten uit de grote steden, zoals uit Milaan, Tu rijn, Bologne, Florence en Napels bij de opening van het Heilig Jaar te genwoordig geweest. Behalve ver schillende officiële vertegenwoordi gers uit het buitenland waren er bij deze historische plechtigheid niet zulke talrijke groepen van vreemde lingen aanwezig. Het is daardoor nog niet zo algemeen bekend, dat het een- pelgrims, die wijselijk hun Romereis tot het voorjaar en nog later hebben uitgesteld, zullen zich langs de Via della Conciliazione naar het St. Pie tersplein begevend, hun honger kun nen stillen, hun dorst kunnen lessen en hun koopzucht kunnen voldoen in de winkels en restaurants, die deze straat rijk is. Bij grote toeloop van pelgrims op het plein zullen, zoals dit de laatste jaren herhaaldelijk ge schied is, vliegmachines boven de me nigte cirkelen en reclamebiljetten uit werpen. Het is natuurlijk niet uitge sloten, dat de een of andere onder nemende handelsman behalve de re clamebiljetten op deze wijze ook zeer begeerde monsters van zijn handels waar over de menigte doet neder- traal station van Rome nog niet ge- j dalen, reed is en het stationsplein nog niet j Iedere pelgrim zal in de gelegen- bestaat, dat de Via della Conciliazio- j heid zijn» in de Sint Pieter een plech- ne, de voornaamste verkeersader j tigheid mede te maken, waaraan de naar de Sint Pieter, nog op een grote i Paus zal deelnemen. Van 22 Januari aannemersonderneming lijkt, dat de af ,op welke datum de eerste zalig- FLESSENMELK 1 CENT PER LITER DUURDER. Met ingang van Zondag wordt de prijs van gepasteuriseerde melk ver hoogd. met één cent per liter. Een zelfde prijsverhoging zal in bepaal de gebieden ook worden ingevoerd voor gewone melk. In enkele ge meenten van Nederland, waar'de aanvulling van de melktekorten ho gere kosten teweeg brengt, zal de prijsverhoging voor gewone melk zelfs twee cent per liter bedragen. De prijsverhoging voor de gepasteu riseerde melk zal slechts gelden voor het eerstkomende half jaar, daarna zal de prijs weer met één cent worden1 verlaagd. Dat de gepasteuriseerde melk duurder wordt, houdt verband met de hogere verwerkingskosten, welke zijn gebleken na nadere berekening. De reeds geruime tijd geleden inge treden stijging van de kosten in het melkslijtersbedrijf in een groot aan tal gemeenten heeft de Regering aanleiding gegeven de handelsmar ge van de melkslijters met één cent te verhogen. De prijsverhoging der gewone melk zal niet gelden in het gebied der grote steden in het Wes ten van het land, in Arnhem, Apel doorn, Nijmegen en in de omgeving dezer steden. Slechts in enkele ge meenten zal de prijs met twee cent per liter worden verhoogd. Deze lig gen in een gebied, waar de winst marge der slijters^ wordt verhoogd en waar tevens een* tekort aan melk is, dat speciaal moet worden aange vuld. Het troepentransportschip „Grote Beer" wordt in de nacht van Zondag 8 op Maandag 9 Janpari 1950 met repatrierende troepen uit Indonesië in de haven van Amsterdam ver- De ontscheping begint onvoor ziene omstandigheden voorbehou den Maandag 9 Januari te 9 uur. Met ruim 800 passagiers aan boord dus niet volgeboekt is de „Wil lem Ruys" van de Kon. Rotterdam- sche Lloyd gistermiddag als eerste Nederlandse passagiersschip na de souvereiniteitsoverdracht naar Indo nesië vertrokken. De lege plaatsen zijn voornamelijk te wijten aan het feit, dat zowel het gouvernement als het K.A.S. (kantoor aanwijzing scheepspassage) de voor hen gereser veerde ruimte voor het eerst niet ge heel doen bezetten. Maar ook zijn er énige afzeggingen geweest van par ticulieren, die na de souvereiniteits- overdacht eerst „de kat eens uit de boom wilden kijken", zoals men het bij de Lloyd uitdrukte. Vier gevallen in Delfzijl. Dezer dagen werd een echtpaar in Delfzijl onwel na het nuttigen van worst, die gemaakt was door een kennis. Het meisje, dat de zieken verpleegde, overkwam hetzelfde. Bij alle patiënten werd paratyphus ge constateerd. Het meisje werd in een der Groninger ziekenhuizen opgeno men. Thans is ook een andere patiënt die zij verpleegd had, besmet en eveneens opgenomen. De patiënten maken het redelijk wel. Het betreft hier eigengemaakte worst van vlees, dat officieel werd goedgekeurd. Het vlees schijnt van buitenaf te zijn besmet. De inspec teur der Voksgezondheid heeft de zaak in onderzoek. ondergrondse nog tot het rijk der dromen behoort en dat de vijf ten toonstellingen, die gedurende het Hei lig Jaar zullen worden gehouden, nog in het stadium van voorbereiding verkeren. Niettemin wordt van alle kanten koortsachtig gewerkt om de grootse projecten, die men zich in verband met het Heilig Jaar heeft voorgeno men, snel tot voltooiing te brengen. Diezelfde geldt voor de maatregelen, die het gemeentebestuur heeft gede creteerd op het gebied van de ge meentereiniging. De pelgrims, die voor hun aan komst te Rome eerst enkele steden van Zuid-Italië, bijvoorbeeld Napels, zullen bezoeken, zullen de Eeuwige Stad als een goed onderhouden ge heel beschouwen. Maar het Romeinse gemeentebestuur wenst, dat Rome, wat de reiniging betreft, bij geen en kele andere Europese stad ten achter blijft. Het corps straatvegers, enige duizenden leden tellend, zal in nieu we uniformen gestoken worden, de latrines in de stad worden gemoder niseerd en hun getal met twintig on dergrondse vermeerderd. Het spoei- wagenpark zal met tien moderne wa gens worden uitgebreid om in de zo mermaanden door de verfrissing van de gloeiendhete asfaltbestrating de pelgrims het verblijf dragelijker te maken. Dit zijn dus werken, waarvan de uitvoering definitief bepaald is en welker verwezenlijking de buiten landse pelgrims, die in het voorjaar hun reis naar Rome ondernemen, zul len kunnen constateren. Maar hoe veel' plannen, vooral door particu liere ondernemingen of geniale han delslui uitgedacht, om het Heilig Jaar tot iets wonderlijks te maken, zijn voor de goedkeuring of als aanbeve ling bij het Centraal Comité voor het H. Jaar binnengekomen, doch daar als onuitvoerbaar of als ongewenst ter zijde gelegd? Zo heeft bijvoorbeeld een Ameri kaan de raad gegeven twee grote verkeerswegen aan te leggen, een van de Sint Pieter naar het centraal sta tion, halverwege gekruist door een tweede van de Piazza del Popoio naar Trastevere, opdat de duizenden pel grims, die vóór het landen op het vliegveld Ciampino een rondvlucht boven de stad maken, bij het zien van dat grote kruis zich terstond zul- lenaanpassen aan de religieuse sfeer, die het Heilig Jaar aan Rome moet geven. Enige moeiliikheden, zoals het afbreken van tientallen van woningen en de verlegging van de Tiber om de heuvel van de Janiculus heen, ziet deze Amerikaan als een kleinigheid, die hij met het oog op de werkver schaffing zeer goed uitvoerbaar acht. Vele van deze genieuze uitvinders hebben hun gedachte gericht op het doel, de deelname van de pelgrims aan de plechtigheden in de St. Pie ter minder vermoeiend te maken. Stokken, die tot stoeltjes kunnen worden uitgebouwd; zeer kleine op vouwbare stoeltjes; vuurpijlen, die op zekere hoogte boven de hoofden van de menigte op het St. Pieters plein uiteenspringen om de gebeds formule van het Heilig Jaar in alle mogelijke talen in enkele minuten te verspreiden; restauratiewagens op hetzelfde plein, die tot luxe restau rants kunnen worden uitgebouwd en nog veel andere plannen, die altijd wel plannen zullen blijven. In werkelijkheid zal de niet-uitvoe- ring van deze plannen aan het Heilig Jaar geen schade berokkenen. De verklaring zal geschieden en wel van de Dienaar Gods Vincent Pallotti, is er bijna elke Zondag een zalig- of heiligverklaring. Bij de eerste begeeft de H. Vader Zich in de namiddag in de St. Pieter om een Lof bij te wonen en de relikwieën van de nieuwe ge lukzalige te vereren. De heiligver klaringen doet de Paus persoonlijk gedurende een plechtige pontificale Pausmis in de Basiliek. Daarenboven zal de H. Vader nog tweemaal per maand, uitsluitend voor de pelgrims, in de St, Pieter een H. Mis celebre ren. Op minder vermoeiende wijze, daar deze laatste plechtigheid veel korter duurt, zullen de pelgrims daarbij toch de luister van het Pau selijk hof kunnen bewonderen, de heldere tonen van de zilveren bazui nen onder de koepel van Michelange lo kunnen horen en vooral zich kun nen verenigen in het gebed met de Zichtbare Plaatsbekleder van Chris- tus. Personen, die buiten het verband van een bedevaart naar Rome zullen komen, moeten beslist voor de lente maanden en daarna van te voren hun logiesgelegenheid bespreken. Men late niets aan het toeval over. De ge tallen van de te verwachten pelgrims, die men in de regel leest, zullen blij ken zeer voorzichtig te zijn geschat. Een moedig besluit van de toe komstige pelgrim om wat Italiaans te leren, zal de waarde van zijn reis grotelrjks verhogen. In hotels en res taurants zal men met Engels en Duits of Frans zich meestal kunnen behelpen, maar met wat Italiaans verschaft de pelgrim zich een gro tere bewegingsvrijheid, waardoor hij, vooral in dé volksbuurten van Rome, de karakteristieke eigenschappen van de Romeinen, waaronder ook vele goede, zal weten te ontdekken. SPORT TIEN GEBODEN VOOR DE AUTOMOBILIST 1. Geef bij het links afslaan het rechtuit-gaande verkeer altijd voorrang, zelfs als het een fiet ser is. Verleen de tram steeds voorrang en beleefdheidshalve ziekenauto's. 2. Wees uiterst voorzichtig bij het openen van portieren aan de zij de van de rijweg; denk aan de dode hoek gevormd door de openstaande delen van de car rosserie. 3. Geef geen extra gas om het gele licht nog net te „halen". 4. Passeer verkeersheuvels niet groene zuil slechts links, wan neer rechts daartoe werkelijk geen ruimte is. 5. Houd rekening met de feilbaar heid van uw medemens, speciaal van oude mensen en kinderen. (Statistisch is vastgesteld, dat de handelingen van deze cate gorie onberekenbaar zijn). 6. Rijd in de stad met stadslichten: rijdt men met groot licht dim dan voor elke tegenligger; ook op de buitenwegen. 7. Zorg bij het parkeren niet een ander „vast te zetten". 8. Rijd rechts vóór; keer slechts in een straat bij uiterste noodzaak. 9. Rijd niet gedachteloos of in ge dachten. 10. Een „heer" in het verkeer, drinkt geen borrel meer. BRIDGE. NEDERLAND—DENEMARKEN. Gisteravond is in het Victoria- hotel te A'dam de tweede zitting van de internationale bridgewed- strijd tussen de Nederland Conti nental club en Denemarken ge speeld. De uitslag van deze tweede zitting was 22—33 in het voordeel van Denemarken, zodat de ^oor sprong van onze landgenoten, be haald in de eerste zitting, tot 1 matchpunt werd gereduceerd. De totaalstand na twee zittingen is thans 7170. AUTOMOBILISME JUAN GALVEZ WINT DE „1000 MIJLEN" RACE. De „1000 mijlen" race werd door Juan Galvez in 12 uur 49 min. 23 sec. gewonnen met een gemiddelde snel heid van 125.503 km. Tweede in deze race werd Marcos Ciani in 13 uur 0 min. 36 sec., gevolgd door Boja- nich. en Oscar Galvez. Toen de race nog in volle gang was stak een 23-jarige jongeman de weg over. Hij werd door een van de wagens gegrepen, hetgeen hem het leven kostte. Een andere wagen kwam in bot sing met twee personen, die gewond werden. Een derde auto reed op een groep mensen in, die te dicht langs het parcours stonden. Hierbij werden 6 personen gewond. TAFELTENNIS OPEN NEDERLANDSE KAMPIOENSCHAPPEN Op 21 en 22 Januari zullen in de gemoderniseerde Beatrix-hal van de Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht de open Nederlandse kampioenschappen van de NTTB worden gehouden. Ditmaal zal er op 6 tafels worden gespeeld om te voorkomen dat niet, zoals vorig jaar, de wedstrijden tot 2 uur 's nachts duren. Alleen de fi nales op Zondagavond zullen op 1 ta fel worden gespeeld. In de dames-afdeling zullen 16 speelsters uitkomen, w.o. de dames Barnes en Franks (Engeland), De- tournayt en Roland (België). In de heren-afdeling komen 32 spelers in het strijdperk, w.o. Richard Bergmann (Engel), ex-wereldkam pioen, Venner (Engel.) Du Bouille en Amouretti resp. kampioen van Frankrijk 1948 en 1949, Roland en de la Barre (België)), Vietman (Nw. Zeeland), alsmede de in Frankrijk woonachtige Pool Ehrlich. NEDERLAND—ZWEDEN Voor de taf el tennis wedstrijd tegen Zweden op 17 Januari te Rotterdam is de Nederlandse ploeg als volgt sa mengesteld: Cor du Buy, Wil van Zoelen en Cor Pelser. Reserve is Wil- lemstein. De Zweedse ploeg zal op 18 Janua ri uitkomen tegen het vertegenwoor digend Belgisch drietal, om daarna 21 Januari in Nederland terug te komen teneinde deel te nemen aan de open Nederlandse kampioen schappen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2