Een Rotterdamse jongen Regeling voor hen die met 1 Jan. meer dan 3750 gulden per jaar verdienen Op bon 544: gulden een 3ta>de Qa£f ©e zilueten VRIJDAG 6 JANUARI 1950 DE LEIUSE COURANT 1 AVEEDE BLAD - PAGINA 1 1700R LOONTREKKENDEN, die op 31 December verplicht waren ver- zekerd krachtens Ziektewet en Ziekenfondsbesluit en wier loon op of na 1 Januari 1950 boven ƒ3750 per jaar komt te liggen maar niet hoger dan ƒ4500 per jaar, zal de verzekering voorshands worden gehand haafd. De Federatie van bedrijfsverenigingen, de Ziekenfondsraad en het Centraal overleg van ziekenfondsorganisaties he*bben dit aan de be treffende uitvoeringsorganen geadviseerd. Het is namelijk gebleken, dat de minister van Sociale Zaken de indie ning bevordert van een wetsontwerp, waardoor' o.a. de loongrens voor de verplichte verzekering, die nu 3750 per jaar is, zal worden verhoogd Met het tot stand komen van deze wet zullen evenwel allicht nog eni ge maanden gemoeid zijn. Iemand, die op 31 December ver plicht was verzekerd en op 1 Januari zijn loon boven die ƒ3650 ziet stij gen, dus niet langer onder de ver plichte verzekering zou vallen, zou er, als over enige maanden de loon grens wel wordt verhoogd, dan wel weer onder gaan vallen. Uiteraard is een dergelijke tijde lijke onderbreking van de verplichte verzekering ongewenst. De minister van Sociale Zaken wil daarom be vorderen dat voor hen, die op 31 December verplicht waren verzekerd krachtens Ziektewet en Ziekenfond- senbesiuit, aan de verhoging van de loongrens terugwerkende kracht wordt verleend tot 1 Januari 1950. En daarom is bovengenoemd ad vies aan de uitvoerende organen ge zonden. SLAGROOM 40 CENT PER LITER DUURDER. In verband met de stijging van de boterprijs, is de prijs van slagroom met 40 cent per liter verhoogd, zo dat de consumentenprijs nu 3.80 bedraagt. VIJF PROCENT LOONS VERHOGING VOOR BOUW- EN NEVENBEDRIJVEN. Voor de bouw-, schilder-, stuca- doors-, steenhouwers- en granitobe- drijven is nu ook overeenstemming bereikt tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties en het col lege van rijksbemiddelaars inzake het toekennen van de vijf procent loonsverhoging. Deze verhoging gaat met terugwerkende kracht op 1 Ja nuari 1950 in. Hetzelfde geldt voor de loonsver hoging voor timmerfabrieksarbeiders, steenzetters, het zwarte corps (de ar beiders werkzaam in de wegenbouw), de heiers. de rietdekkers en de straat makers. NOG GEEN LOONSVERHOGING VOOR DE BLOEMBOLLEN- BEDRIJVEN. Gistermiddag hebben te Haarlem vergaderd de werkgevers- en werk nemersorganisaties in de bloembol- lenbedrijven over de loonsverho ging van 5 pet. loon toeslag (mini maal 2 gld.) voor de werknemers zo wel in los als in. vast dienstverband. Van werkgeverszijde bleek men vooralsnog bezwaar te hebben te gen deze loonsverhoging, doch, in dien overeenstemming mocht wor den bereikt in een nader te houden conferentie, zal de loonsverhoging worden uitbetaald van 1 Januari 1950 af. Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00—24.00 KJt.O. 7.00 Nieuws, 7.15 Morgengebed en liturgische kalender, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 9.00 Weerberichten, 9.30 Jeugdkoor, 10.00 Voor de kinderen, 11.00 Voor de zieken, 12,00 Angelus, 12.03 Amusementsorkest 12.30 Me dedelingen, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en kath. nieuws, 13.20 Pro menade orkest en soliste, 14.00 Har monie orkest, 14.20 Engelse les, 14.40 Omroep kamerorkest en soliste 15.15 Kroniek van letteren en kunsten, 15.50 Dameskoor, 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans 17.00 Voor de jeugd, 18.00 Zang en orgel, 18.15 Weekoverzicht, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Actualiteiten, 19.25 „Kath. Thuisfront overal, 19.30 Indonesisch commentaar, 19.40 Re portage, 19.45 Regeringsuitzending, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.15 Lichtbaken, 21.00 Gevarieerd programma, 21.45 Puzzle, 21.55 Amusementsmuziek, 22.30 Wij lui den de Zondag in en avondgebed en liturgische kalender, 23.00 Nieuws, 23,15 Reportage. HILVERSUM n (415 m) 7.00 VARA, 10.00 VPRO 10 20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 9.00 Weerberichten, 9.30 Waterstanden, 10.00 Medische cau serie, 10.20 Radiofeuilleton, 10.35 Voor de arbeiders in de continube drijven, 11.35 Pianoconcert, 12.00 Hawaiianmuziek, 12.30 Mededelin gen, 12.33 Pianoduo, 12.55 Kalender, 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte muziek, 14.00 „Het Nederlandse lied", 14.20 Politiekapel, 14.50. Streekuitzending, 16.15 Metropole orkest, 16.45 Spore- praatje, 17.30 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 Populaire - muziek, 19.00 Artistieke staalkaart, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Weense muziek, 21.00 Gevarieerde muziek, 22.00 „Onder de pannen", hoorspel, 22.20 Dansmuziek 23.00 23.15 De koning van de lach, klank beeld, 23.40 Franse muziek. SLECHT „GENEES-VLEES" ZEGGEN SOMMIGE MENSEN... als wonden niet gemakkelijk dichtgaan. (En de kans op infectie is dan natuurlijk veel en veel groter). Maar als U Akker*s Klooster balsem gebruikt bestaat er geen langzame en moeilijke genezing meer. Een wondbalsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvorming bevordert, dat is Akker*s Kloosterbalsem al 3 geslachten lang. Niet zonder reden zegt men dan ook algemeen: „Akker's Kloosterbalsem-geen goud zo goed" In het tijdvak van 9 Januari tot en met 16 Februari zal aan de postkan toren op bon 544 van de thans geldi ge levensmiddelenkaart een bedrag van één gulden worden uitbetaald. Deze uitbetaling, die reeds was aangekondigd in een regeringscom muniqué van 24 December betreffen de lonen en prijzen geldt als een compensatie voor de verhoogde kos ten voor huisbrand en gas voor het lopende stookseizoen. e postkantoren zijn voor deze Uitbetalingen opengesteld gedurende dezelfde uren als voor de postwissel- dienst. Om de toeloop van het pu bliek te regelen zal de uitbetaling ge schieden volgens de beginletters van de familienamen der rechthebben den. Een schema daarvoor zal binnen kort worden bekendgemaakt. De militaiien, die met troepensche pen terugkeren uit Indonesië, zullen in het vervolg in het geheel geen in voerrechten behoeven te betalen op de geschenken, die zij meebrengen. Deze nieuwe regeling is, naar wij van de douanerecherche vernemen, reeds thans van kracht. Vorige week schreven wij, dat de controle wel is waar zeer soepel was, maar dat het de repatriërende sol daten niet geoorloofd was voor meer dan 100 aan geschenken vrij in te voeren. Thans worden geschenken helemaal niet meer belast, tenzij de douane de indruk heeft, dat een mi litair geschenken voor handel be stemd, 'heeft meegenomen. De regeling voor het invoeren van sigaretten, koffie suik°r. rjist en dergelijke artikelen blijft zoals deze was. Militairen die meer bij zich hebben dan 1000 siga-etten of het vastgestelde aantal kilo's levens- en genotmiddelen, zijn het hiervoor gel dende invoerrecht verschuldigd. Dezer dagen is in Amsterdam de eerste partij Californische rozijnen aangekomen. Binnenkort worden de eerste zendingen Turkse rozijnen verwacht. Aangenomen mag worden, dat binnen enige weken rozijnen weer in voldoende mate voor het publiek verkrijgbaar zullen zijn. MINIMUMPRIJS VOOR SUIKER EN MARGARINE. In de vergadering, waarin zij heb ben besloten tot verhoging der lo nen met vijf procent, zijn de werk gevers en werknemers in het krui- deniersbedrijf tot de eensluidende conclusie gekomen, dat de tijd is aangebroken voor een regeling der minimum-prijzen voor suiker en margarinen. De Kruideneirs-Vak-Centrale sprak als haar mening uit, dat het. zeer dringend nodig is, dat er met steun van de Overheid redelijke mini mumprijzen voor deze artikelen wor den vastgesteld, opdat het kruide- niersbedrijf caardoor wordt be schermd tegen prijsgeknoei". De vertegenwoordigers van de werkne mers hebben toegezegd, dat zij zich zullen scharen achter het streven naar een bindende prijsregeling. KATHOLIEK THUISFRONT ZET HET NIEUWE JAAR GOED IN Zes duizend gulden voor het re traite-werk in Indonesië: de eerste daad van Katholiek Thuisfront in het nieuwe en Heilige Jaar. Deze eerste bijdrage in 1950 voor dit, juist nu zo belangrijke apostolaats- werk zal zeker in goede aarde val len. De belangstelling onder de .mi litairen in Indonesië is groot; velen voelen behoefte hun geloof te ver sterken en te verdiepen, dus zou Katholiek Thuisfront in haar taak te kort schieten wanneer aan dit stre ven niet alle aandacht zou worden besteed. Voor 1950 komt dan ook op de begroting een bedrag voor van f 50.000 ten behoeve van het alge meen retraitefonds. Naast de reeds in 1949 geschonken f 21.000 nadert de eerste honderdduizend met rasse schreden. Voor lezers, die mede wensen te werken aan het grote doel om zo veel mogelijk militairen in de gelegenheid te stellen aan de retrai tes deel te nemen voor elke sol daat is f 10 nodig volgt hier het juiste adres: Giro no. 7033, Hoofdbu reau Katholiek Thuisfront, Gedemp te Burgwal 15, Den Haag. BANKDIRECTEUR TE OUDEWATER BEKENT. De directeur van de N.V. Oudewa- terse Bank, mr. C. H. V., heeft in het Huis van Bewaring té Rotterdam te genover de Officier van Justitie be kend, zwarte effecten te hebben ver handeld en in het boekjaar 1948 een valse balans te hebben opgemaakt. Inmiddels had de Rotterdamse of ficier van Justitie zijn Amsterdamse collega verzocht in Amsterdam een arrestatie te verrichten, aangezien is komen vast te staan, dat de zwarte effecten uit de hoofdstad afkomstig waren. Naar de Rotterdamse officier meedeelde, is uit de chaotische ad ministratie nog niet op te maken in hoeverre de cliënten van de Bank door het faillissement getroffen zul len worden. De cliënten verkeren echter in een zeer grote ongerustheid, die zich uitte in een bijeenkomst in café „Rij- kelijkhuizen" te Oudewater. De ini tiatiefnemer van de bijeenkomt ver klaarde van de curator te hebben vernomen, dat met de Amsterdamse Bank een overeenkomst is gesloten. Tenslotte besloot de vergadering, overwogen hebben of zij op de in vooruitzicht gestelde uitnodiging van de Amsterdamse Bank, om haar de behartiging van haar bankaangele genheden toe te vertrouwene, in zou gaan, dienangaande geen beslissing te nemen, alvorens is gebleken, dat de maximale waarde van de good will wordt vergoed. In een perceel aan het Melkpad te Hilversum heeft, aldus „Trouw", zich gistermorgen een geval van ko lendampvergiftiging voorgedaan. Het perceel wordt bewoond door het bejaarde echtpaar Van der Heide. Bovenbewoners alarmeerden de po litie toen zij een vreemde stilte in de woning waarnamen. Door verbre king van een slaappkamerraam verschafte de politie zich toegang. Het echtpaar werd in bewusteloze toestand aangetroffen en is in zorg wekkende toestand naar de R.K. Ziekenverpleging overgebracht. De vrouw is er het ergst aan toe. De oorzaak van het ongeval schuilt ver moedelijk in een afgesloten haard. KIND IN WASKETEL VERDRONKEN. Woensdagavond is het anderhalf jarige dochtertje van de familie Kirchof te Den Haag in een was ketel gevallen en verdronken. Het kind viel met het hoofd voor over in de ongeveer 40 cm. hoge ke tel en heeft niet de kracht gevonden, zich weer op te richten. Toen de moe der even later kwam, was de dood reeds ingetreden. Woensdagavond is te Groningen een autobus van de Gemeentetram na een aanrijding met een motorrij der bij de Ebbingebrug het trottoir opgereden en vervolgens door de brugleuning geschoten. Dank zij het feit, dat de autobus eerst nog in botsing kwam met de trammast die geheej omboog, bleef hij boven het water hangen. De veertien inzittenden kwamen er met uitzondering van de 67-jarige mevrouw A. van den Berg uit Sap- pemeer, die een vrij ernstige hoofd wonde kreeg, goed af. Een begin van brand kon met een schuimblusser worden geblust. De 20-jarige motorrijder B. Drent uit Groningen kreeg een he senschud- ding en vermoedelijk een beenbreuk en zijn broer die op de duo zat. de 31-jarige J Drent, kreeg eveneens een hersenschudding en verder een hoofdwonde. De motor die onder hen was weggeschoten, kwam in het water terecht. Alle drie gewonden zyn per GGD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. De brandweer heeft de zwaar beschadigde autobus weer op de begane grond gehesen. BEURS: KALM PRIJSHOUDEND VERLOOP. De belangstelling voor Indonesi sche fondsen was gisteren iets ge luwd. De beurs was algemeen zeer kalm gestemd en de koersen konden zich na goed prijshoudende opening slechts met moeite handhaven. Ook op de Amerikaanse markt ging het wat rustiger toe. De Staatsfondsenmarkt bleef on- beïnvloed door een door minister Lieftinck gevraagde machtiging voor een geldlening van lj^niilliard gul den, die, naar men aanneemt, door de fondsen zal worden opgenomen. Er werd één stuk verhandeld in de3 3/4 procent Nederlandse dollarlening 1947, waarvan de certificaten zich voor het eerst ter beur?e verschenen. De notering was 108 3/4, eveneens met een beiangrijk agio (gisteren no tering in New York 97 1/23/4. Pro longatie 2 1/4. De 52-jarige Haarlemmer G. de P. is bij het vissen op de pier te IJmuiden te water geraakt en ver dronken. IJlings toeschietende om standers hebben de man op het droge gebracht, doch de levensgeesten ble ken reeds te zijn geweken In de loop van 1950 zal het 5 eeuwen geleden zijn, dat de Kalver- straat te Amsterdam de belangrijke winkelstraat is geworden. Een spe ciaal comité is gevormd om dit vijfde eeuwfeeri „op grootse wijze" te vie ren. In deze viering, die in April of Mei zal beginnen, worden ook nabu rige straten en pleinen betrokken. HAAGSE RECHTBANK. Gestolen loper rolde uit. D. J. M. te Leiden had ingebroken in een perceel aan de Rijn- en Schiekade te Oegstgeest, waar o.a. een boortol en 15 boorijzers werden gestolen; bij een andere inbraak werd een rol loperstof gestolen en voorts een fiets. Voor dat alles eiste de Officier 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek preventief. B. uit Leiden die medeplichtig ^as aan de inbraken, kreeg na een eis van 2 jaar thans 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek preventief. Omdat zij van de loperstof had den gekocht werden H. J. J. de N. en J. den H. uit Leiden elk tot 100 boete of 25 dagen hechtenis veroor deeld. Vrijgesproken van heling werden P. J. H. en W. H. uit Leiden. HAAGSE POLITIERECHTER. Het economisch delict. In ver band met uitbetalen van een te hoog loon heeft terecht gestaan L. T. M. uit Oegstgeest tegen wie de Officier viermaal f 25,boete of 40 dagen hechtenis eiste. De rechter veroor deelde daartoe. Een zelfde feit bracht de koop man C. H. S. uit Sassenheim in de verdachtenbank; tegen hem werd tweemaal 10,boete geëist, wel ke eis de rechter volgde. Weggebruikers, Houdt u aan de regels voor 't verkeer Dan gebeuren er geen ongelukken meer Gerard J. van der Mee- ren, een 20-jarig Rotter dams kleermakerij e uit de Nicolaas Zasstraat, heeft de aandacht getrok ken op de nationale ten toonstelling voor vrije tijdsbesteding „Gouden Handen", die onlangs te Ede werd gehouden. Hij noemt het zelf geen pop pen, die hij maakt, al zijn het kleine menselijk aan doende figuurtjes en kleedt hij ze naar mense lijke aard. „Noemt u het liever miniatuurtjes", zei hij weifelend, toen wij hem dezer dagen in zijn woning opzochten, zelf toch nog naar een betere benaming zoekend, al is hij er nog niet tevreden mee. Het zijn ook eigenlijk geen enkelvoudige, op zichzelf staande figuurtjes, die hij maakt, want ze ma ken als het ware deel uit van een statische scène, het zijn groepen, die hij vervaardigt, gerangschikt temidden van een decor. Men zou het een soort ta bleaux kunnen noemen. De figuurtjes zijn niet be weegbaar, al drukken ze beweging uit. Het zijn geen marionetten op poes jenellen daarvoor zijn ze met hun 20 tot 30 cm ook te klein maar een- leerde techniek met zijn hobby en hij is er geluk kig mee. En zijn zijn schetsjes gereed, dan schaft hij zich het goedkoopste triplex aan, dat hij krijgen kan, geïnspireerd door grijpt zijn figuurzaag en - laat zijn kleine mensjes geboren worden. Daarna komt de plakkaatverf er aan te pas en ze te be schilderen. Maar ook dan is hij nog niet tevreden. Hij gaat dan naar de Za terdagse markt op het Noordplein, zoekt aan een rommelkraam wat lapjes of snuisterijen uit, een vodje van bont misschien, koopt hij bij een grimeur wordt w een boek, dat hij leest, door voorvallen op straat. Op straat zoekt hij ook veelal zijn voorbeelden. Dan gaat hij voor een vel kleermakers-patroonpapier zitten en schetst met pot lood de mensjes, die hem gefrappeerd hebben en die hij wil uitbeelden, niet in uitdrukkingloze vormen, maar met een houding van h_et lichaam, welke leven beweging suggereert imitatiesnorretje, vormt en vaak symbolen weer geeft, in ieder geval de expressie biedt van iets, dat ziel heeft en denkt. Zo b.v.. de kinderen, die handje in handje op weg zijn naar opoe's verjaar dag, een jongen en een meisje, het meisje vrij op dat om tot een pruikje voor het imitatiemensje en gaat dan thuis voor het hele toilet en de kledij van zijn poppen zorgen. Daar na zoekt hij er een milieu voor uit, een soort ver kleind decor, nooit breder dan een meter, soms op i i aan ecu mcici, oumo up E will nït tP hardbord - een mengsel loom en traag, om met te van carton en houtvezels zeggen pruilend, omdat hij liever met zijn kornuiten gaat voetballen. En dan weer heeft hij de danseres Cilly Wang op de planken gezien in haar spiratie geven, zoveel poppen komen er uit zyn fantasie te voorschijn. Maar ook zijn schafttijd bij zijn patroon benut hij. Dan bestudeert hij de luitjes op straat, die ook lunchtijd hebben; een winkelmeisje, een kantoorbediende, een reclameman, een dienster tje uit een cafétaria sa men met èen kok, die in zijn costuum even een luchtje schept, Hij maakt zijn werk niet om te ver kopen, maar voor zichzelf, al zou hij wel gaarne een opdracht uitvoeren, mits de idee en de uitvoering aan hemzelf overgelaten worden. Hoe hij tot zijn hobby is gekomen? Nu ja, hij houdt veel van de dans een tijdje beoefende hij de balletdans en ook heeft het toneel zijn lief de. En het is de mode in de loop der eeuwen, die eveneens zijn belangstel ling heeft. Maar hij zal wel bij zijn kleermakers- tafel moeten blijven en benut daarom zijn vrije tijd, om aan zijn liefheb berij aardigheid te bele ven. Met de grote kunste naar heeft hij dit gemeen, dat hij alleen kan werken hij inspiratie heeft. geschilderd, dan weer op gewoon aquarelpapier. Zo vervaardigde hij op 17-jarige leeftijd reeds zijn Notenkrakersuite, vijftien WÊ H H|I - figuurtjes, gegroepeerd te- Shakespeare?' Nee? toneel"- parodie, waarbij ze twee .midden van een geschil- werk uit het binnen- of kunstbenen gebruikt Of derd milieu. En ook de buitenland heeft hij nog verlichting vergeet hij niet. - Daarvoor zoekt hij net zo lang, tot naar zijn smaak de ideale belichting ge vonden is. Hoeveel van zijn minia- een andere keer heeft Pi casso met zijn uitzonder lijke stijl hem getroffen. Dan zit hij met het potlood in de hand en tekent en tekent, net zo lang tot hij het beeld van zijn fanta- niet tot onderwerp van zijn tableaux gekozen. Maar wat niet is kan komen. Voorzover hem bekend is hij de (enige, die aan dit soort liefhebberij doet. voudig popjes om neer te -sie op papier heeft staan. tuurtjes hij wel per jaar Medehelpers heeft hij niet, zetten en die tezamen iets uitbeelden, de gedanste Notenkrakersuite van Tschaikowsky-, Adam en Eva kijkend voor de eta lage van een kledingma gazijn tijdens de textiel- nood, figuren uit schilde rijen van Rembrandt, Ma- ta Hari in actie enz. Hij Het tekenen heeft hij im mers geleerd, een jaar lang op de academie, al is hij dan gedoemd ridder van de naald te zijn. De aangeboren handigheid, die hij blijkt te bezitten, heeft hij voorts ontwik keld op de ambachtsschool Nu combineert hij de ge maakt? Hij weet het zelf niet. Zijn het er dertig? Veel vrije tijd heeft hij alles doet hij zelf. Op de tentoonstelling in Ede kwam hij met 78 pop- niet, maar komt het eens jes uit. Nu heeft hij er al voor, dat hij door ziekte veel bij gemaakt, maar thuis moet blijven, ja dan werkt hij als hij herstel- Gerard zou dol bljj zijn, als hij ook elders in de f lende is met dubbele ijver legenheid werd gesteld op aan zijn hobby. Men zou eigenlijk kunnen zeggen: zoveel boeken als hem in- tentoonstelling met zijn arbeid voor de dag te komen. AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) Geen gefluister als hij met zijn vrouw spreekt, niet de minste poging om iets in zijn doen voor anderen verborgen te houden. Kan die houding niet geveinsd zijn? Neen mijnheer Hempel; Salzer en ik zijn daarvan overtuigd. U hebt ons nog niet gezegd, waarom wij de heer Andagola in het oog moeten houden; maar Salzer- en ik hebben deze indruk heeft de man iets op zijn kerfstok, dan moet hij zich hier als volkomen veilig beschouwen en geen ontdekking te vrezen hebben. Silas Hempel staarde zwijgend en bekommerd voor zich uit Kobler, een zeer scherpe waarnemer, vertolkte eenvoudig zijn eigen Hempels gedachten. Was Meller de medeplichtige van Andagola en te oordelen naar feiten en omstandigheden moest ■hij het zijn, hoe kwam het dan, dat er geen betrekking tussen die twee vastgesteld kon worden? Hoe pleegden zij overleg met elkaar als er onvoorziene gebeurtenissen plaats grepen, bijvoorbeeld de dood van Anna Milden of Meller's plotselinge verandering van verblijf. Heeft Andagola misschien gis teren of vandaag brieven ontvangen of is het mogelijk dat hij per tele foon een gesprek heeft gevoerd zon der dat je het bemerkte? vroeg Neen dat is niet mogelijk, want de gasten van het hotel kunnen niet ling van de portier in wiens loge zidh ook de centrale bevindt. En deze houden wij onder strenge be waking. Maar Andagola heeft in de laatse dagen brieven ontvangen, en wel drie. Ik heb mij echter per soonlijk ervan kunnen overtuigen, dat ze alle drie uit Argentinië kwa men, uit Villa Solis. in de provincie Entre Rios XIX Silas Hempel was nu tot de over tuiging gekomen, dat het hoog tijd voor hem was, zichzelf met de be waking van Andagola te belasten om tegelijker tijd pogingen- aan te wen den om met hem persoonlijk kennis te maken. Slechts dan mocht hij hopen, zich eindelijk een juist denkbeeld van Andagola's persoonlijkheid te kun nen vormen en tevens het spoor van de verdwenen Meller terug te vinden Het beste middel daartoe was, on der een of andere niet bijzonder in het oog vallende vermomming zijn intrek te nemen in „Hotel Imperial" en onder het voorwendsel zich in Argentinië te willen vestgen, zich rechtstreeks tot Andagola te wenden om inlichtingen omtrent volk en land Andagola, die men als vriendelijk en dienstvaardig afschilderde, zou hem zeker die inlichtingen niet wei geren. Dan moest de detective zien wat hem verder te doen stond. Reeds de volgende dag liet zich Hempel met twee grote koffers en allerlei kleine bagage van het Franz- Jozeph-Bahnhof naar „Hotel Impe rial" brengen, waar hij om een ka mer op de eerste verdieping vroeg. Hij liet zich al de vrije kamers op die verdieping tonen en koos einde lij!;, na zakere besluiteloosheid te hebben geveinsd nr 12. Eigenlijk had hij vooruit zijn keuze of op nr 7 gevestigd, want Andagola had de tussennummers 811, en hjj wilde vlak naast de Argentijn ver blijven. Nr 7 was bezet, 'maar over nr 12 kon hij beschikken. Kobler en Salzer logeerden samen in een kamer vóór de in de gang, juist tegenover de trap; die kamer droeg het nr 3. Silas Hempel had zijn blond haar zwart geverfd; hij droeg een kort ge knipte zwarte knevel en een bril. Zware wenkbrauwen en een frisse teint veranderde zijn gezicht zo vol komen, dat zelfs zijn beste vrienden hem niet herkend zouden hebben. Bovendien was zijn kleding-een beet je ouderwets en pretentieus, wat hem het voorkomen gaf van iemand uit de provincie. Op het hem voorgelegde formulier schreef hij zich in als „Dr Hans Merkler, Natuuronderzoeker uit Linz, 45 jaar oud, geboren en gedomicili eerd te Linz". Kobler en Salzer'" waren op de hoogte gebracht, maar moesten zich houden alsof ze hem niet kenden. Nadat Hempel zich in zijn nieuwe kamer had geïnstalleerd en een paar geleerde werken over plant- en dier kunde, enig schrijfmateriaal en een vergrootglas op tafel gelegd, verliet hij het hotel weder, om zich naar het bureau van de criminele politie te begeven en mr Ulleman in kennis te stellen van zijn verandering van domicilie. Hij was van plan Andagola's naam voorlopig niet uit te spreken, maar alles te verklaren door de verdwij ning van Meller. In het bureau van mr. Ullman wachtte Hempel een verrassing, die hem dwong zijn plannen te veran deren. Ik ben waarlijk blij dat je komt, Hempel. Van hedenmorgen heb ik al les in het werk gesteld om je op het spoor te komen. Ik heb naar de Ber- nardgasse getelefoneerd, driemaal iemand naar de Alserstrasse gezon den, en nergens wist men, waar je te vinden was. Je huishoudster be weerde zelfs, dat je vanmorgen met een ontzaggelke bagage op reis was Maar niet verder dan Kritzen- dorf. Vandaar ben ik teruggekeerd naar Wenen en heb er, als komende van Linz mijn intrek in „Hotel Im perial'' genomen. Daar blijf ik voor lopig en dat kom ik u mededelen. Tevens wil ik mij even voorstellen; ik ben Dr Hans^ Merkler, natuuron derzoeker te Linz. Ik zou je inderdaad niet heben herkend, als je niet onmiddellijk had gezegd, wie je was. En waarom heeft u zo ijverig naar me gezocht? Is er iets bijzonders gebeurd? Ja, en zelfs grote dingen. Op de eerste plaats: het uit mr Wend- land's kantoor zo sluw gestolen dos sier heeft men gisteravond terugge vonden op een vuilnishoop van de stedelijke reinigingsdienst. Welk een verrassing voor Silas! Wat zegt u? riep hij uit. Dat dossier is weer tevoorschijn geko men? Ja. De map is zo lijvig, dat de dief waarschijnlijk heeft gevreesd de aandacht te zullen trekken, als hij ze eenvoudig wegwierp of in zijn kachel verbrandde. Daarom droeg hij ze gisteren in de schemering naar de stedelijke bergplaats aar) de Donau, waar. hij ze bedolf onder as en vuilnis. Een jongen van de in de buurt wonende opzichter bespiedde hem dacht en liep naar een op post staand politieagent, wien hij in een paar woorden de zaak vertelde. De agent trachtte natuurlijk eerst de man te pakken te krijgen, die hij schildert als van middelbare groot te en met brede schouders. Hij zette hem een poos na, maar kon hem niet inhalen. De man verdween in het duister van de met wilgen begroeide Donau-oever. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5