L EI D S E S3 HUTSPOT VRIJDAG 6 JANUARI 1950 ,7E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Regionaal Bureau voor R.K. Paedago- gische Beroepskeuze in Leiden Grote belangstelling bij officiële opening Ongebruikelijk en onverwacht groot voor Leiden was gisteravond in „Het Gulden Vlies" de belang stelling voor de officiële opening van het regionale R.K. Paedagogi- sche Beroepskeuzebureau, waarbij vele autoriteiten uit Leiden en om liggende plaatsen mede tegenwoor dig waren. Het was de voorzitter van het Leidse regionale bureau, de heer L. van Velthoven, niet mogelijk allen bij naam te noemen. Op het gevaar af er enkelen te vergeten noemen wij de burgemeesters van Sassen- heim, Nieuwkoop, Ter Aar, Noord- wijkerhout err Zevenhoven, wethou der St. Menken, vele wethouders en raadsleden uit de dorpen, de recto ren F. Bernefeld en L. Vester, vele vertegenwoordigers van de Stands organisaties, hoofden en onderwij zers der R.K. Scholen, leden van de diocesane Raad van Overleg, waar onder de heer Jan Bakker, en be stuursleden van het Centraal Bureau uit Den Haag. i Vandaag is het feest van Drieko- De voorzitter zette uiteen hoe de i ningen. We denken er niet zo veel standsorganisaties afzonderlijk niet aan. pje gewone dagelijkse arbeid in staat zijn een dergelijk groot net Wachtte vanmorgen zoals iedere an- van R.K. Paedagogische Beroeps- ^ere morgen. Misschien zijn we naar keuzebureaux in het land aan te geweest en eten we van- dere gevallen (b.v. voor niet-leden), de taak van het Gewestelijk Ar beidsbureau, het tekort aan am bachtsscholen en leerkrachten daar voor, de leeftijd die zich het best eigent voor de keuring (5e klas la gere school), de dalende belangstel ling voor de z.g. psycho-technische testen en de zeer bijzondere zorg, die aan de te keuren kinderen wordt besteed. Zeer terecht gemeend kon de heer van Velthoven om half elf niet al leen de sprekers, maar ook de vra genstellers en alle aanwezigen dan ken voor hun medewerking aan het welslagen van deze bijeenkomst, die het startsein is voor het regionale bureau van Leiden en omstreken, dat voorlopig gevestigd is in het pand Witte Singel 85, Leiden. Rheumatische Pijnen maken U oud vóór Uw tijd Maar zovelen worden er niet oud bij. Tot op hoge leeftijd fit en levenslus tig blijven, rheumatische pijnen al leen maar kennen van horen zeggen; deze rijkdom bleek voor duizenden onder ons weggelegd, sinds ze de Kruschen-kuur tot een vaste dage lijkse gewoonte maakten. Waarom zoudt ook gij niet die ondragelijke slopende pijnen uit. Uw leden drij ven? Het is immers niet anders dan het aansporen van de eigen bloed zuiverende organen? De zes minerale zouten, in de vorm van Kruschën toegevoerd aan Uw lever, nieren en ingewanden, geven deze een stimu lans tot jeugdig-krachtige werking waardoor alle onreinheden die nu uw pijnen veroorzaken, langs na tuurlijke weg worden afgevoerd en zo onschadelijk gemaakt. Gezond zijn, levenslustig, vol werklust en energie tot op hoge leeftijd, dat zijn een paar van de kenmerken van mensen, die jaar in jaar uit vasthou den aan de regelmatige dagelijkse - zij het kleine - dosis Kruschen Salts- Verkrijgbaar bij Apothekers en Dro gisten. (Ingez. Med.) leggen, reden waarom de Raad van Overleg, waarin alle R.K. Standsor ganisaties verenigd zijn, dit deed en voor het bisdom Haarlem een cen traal bureau in Den Haag stichtte, waaronder 12 regionale bureaux ressorteren. Een daarvan is het nieuwe bureau, dat op deze avond in Leiden officieel werd geopend. De heer E. C. Wassenaar, voorzit ter van het Centraal Bureau in Den Haag, sprak over de noodzaak van beroepskeuzebureaux, aan de hand van een schets der economische si tuatie in Nederland. Het is noodza kelijk de arbeids-productiviteit op te voeren. In dit licht bezien is be roepskeuze zeer belangrijk, omdat de juiste man op de juiste plaats zal dienen te staan. Spr. was verheugd over de grote belangstelling in Lei- öervonden medewerking en belang den gemeten naar de vooraf on dervonden medewerking en belang stelling voor deze bijeenkomst voor dit prachtige werk. door de gezamenlijke standsorganisaties ver richt De secretaris van de Raad van Overleg, de heer J. de Lange, be handelde in het kort de organisato rische kwesties betreffende het bu reau en noemde van het hele plan broeder Carolus op de bijeen komst aanwezig de bezielende pionier uit Oudenbosch, die ander half jaar geleden de stoot gegeven heeft. Sprekend over de finantiële kant, merkte spr. op dat deze bureaux geen winstoogmerk hebben en aan merkelijk goedkoper kunnen wer ken door centralisatie dan de andere bureaux. Er worden prijzen berekend van 6 tot 20 gulden, af hankelijk van inkomen en kinder tal, voor 'de leden der R.K. Stapds- organisaties. De tekorten worden op gevangen door subsidies van de standsorganisaties en hopelijk bin nenkort ook van rijk en provincie. Verschillende gemeenten gaven reeds het goede voorbeeld. Waarom zó? De heer P. Franc, van Solt, direc teur van het Centraal Bureau, ging nader in op diverse psychologische kwesties en behandelde achtereen volgens de noodzaak van R.K. Bu reaux, van de paedagogische inslag en van de beroepskeuze. Het is dui delijk dat dermate belangrijke ad viezen, die voor de toekomst van een kind gegeven worden, voor ka tholieken slechts gegeven mogen worden, wanneer zij uit katholiek oogpunt zijn bekeken. Sprekend over de .paedagogische zijde merkte de heer van Solt op dat de ouders de natuurlijke opvoe ders van het kind zijn, maar dat hun verantwoordelijkheid hen dwingt maatregelen te nemen om hun func tie zo goed mogelijk te vervullen, door de hulp van deskundigen in te roepen. Nederland kent 4.600 ver schillende beroepen. De omstandig heden, voorwaarden, voor- en nade len van iedere beroep afzonderlijk kunnen aan de ouders niet bekend zijn. Zij hebben dus hulp nodig van deze bureaux, om hun kinderen op de juiste plaats in de maatschappij te krijgen. Niet in het witte boordje, als zij beter geschikt zijn voor het ambacht! Slechts op de juiste plaats kan iemand op zijn niveau de beste prestaties leveren, waarbij rekening gehouden moet worden dat Neder land niet op de eerste plaats de massaproductie behoeft, maar gespe cialiseerd vakwerk. Na uitgeweid te hebben over de werking der bureaux in een uit voerig artikel schreven wij daar en kele weken geleden reeds over noemde de heer Solt prof. Chorus als leider van het Centraal Bureau, wees op de bijzondere nazorg, die zonodig aan ieder geval besteed wordt, en omschreef de taak van de adviescommissie, die elk regionaal bureau apart heeft. Naast een pries ter en een medicus hebben hierin personen zitting, die tezamen het terrein bestrijken dat met de RK. Paedagogische Beroepskeuze in aan raking komt. In een zeer geanimeerde en vaak geestige gedachtenwisseling, werd na de pauze gesproken over de wijze waarop gemeenten subsidie kunnen verstrekken, de uiterste deskundig heid als eerste voorwaarde voor het welslagen van deze bureaux, de af- -nderlijke taken van paedagogen en psychologen, tarieven in bijzon avond Driekoningenbrood. Dat is al les. Geen verkleedpartijen, geen be deltochten, zoals Suskewiet en z'n trawanten in „En waar de sterre bleef stille staan" maakten. Geen zingende kindtren met gekleurde lampions langs de straten. Niets van dit alles. De dag van vandaag is een een triestige regendag, zoals het gis teren was en waarschijnlijk ook mor gen zal zijn. Wat zijn we arm ge worden aan folkloritische gebeurte nissen. En hoe mooi zou het ge weest zijn als zo'n edel drietal met een draaiende ster van zilverpapier aan een stok, over Breestraat en Haarlemmerstraat— zou wandelen. „Driekoningen, Driekoningen, geef mij een nieuwe hoed. M'n oude is versleten, m'n moeder mag het niet weten. M'n vader heeft het geld op het rooster geteld". Maar helaas, op de druilerige Breestraat zagen we vanmorgen slechts een man die „vodde te koop" riep. En op de Haarlemmerstraat liepen drie pracht- typen van straat jochies, precies ge knipt voor het edele verkleedspelle- tje. Maar zij zongen geen Driekonin genliedje. De Leidse jeugd anno 1950 zing „Maria de Bahia". Nu de regen tegen de ruiten tikt en wij over peinzen dit alles, doet het wel een beetje triestig aan. Ja, we zijn arm geworden Maar kom, laat ons niet somber blijven. Tenslotte moeten we de con sequenties en het pleizier brengen dat gisteravond in het St. Antonius Clubhuis heerste. Daar voerden de gidsen van de St. Lydiagroep (St. Petrusparochie) het sprookje van Grimm „Assepoester" op, volgens de toneelbewerking van Fr. Engelen. Stadskoks speciale verslaggeefster meldt dat er vlot werd gespeeld. Vooral Assepoes, zelf (Thea de Bruijn) gaf goed spel te zien. En de dochter Klara (Tinene Winkel molen) mocht er ook zijn. Waarmede onze verslaggeefster niet wilde zeg gen, dat de anderen minder goed waren. De meisjes speelden het sa men, samen deden zij hun best en samen deelden zij in het succes. Kap. Welling had ^en openingswoord gesproken en na afloop werden aan regisseuse en en speelsters bonbons aangeboden, met een pluim voor dc heer A. Walter, die aan de piano be geleidde. Vandaag maar dan ook alleen vandaag zou Stadskok wel Stork willen heten en in Hengelo jvillen wonen. Want de fa. Stork in Hen gelo heeft opdracht gekregen tot het maken van vier stoomketels en twee turbo-generatoren voor de Lichtfa brieken van Leiden. Stadskok vindt dat een eer voor Stork. Temeer om dat ook Den Haag een bestelling deed van drie ketels en een turbo. Elke turbo heeft een capaciteit van 30.000 kilowat maximum. De ketels heb ben een vermogen van 80 ton per uur, bij een stoomdruk van 52 a mosfeer. Wellicht zijn deze gegev interessant voor eiecwrisch-georiën- teerde mensen, al weer Stadskok dat niet zo precies. Hij weet van electriciteit even veel als een Hon gaarse koe van de Franse gramatica. En dat is niet veel. Neen, dat schrijft Stadskok liever over onze beminde Bostelbrug. Toen het tegen Nieuwjaar ging vriezen en iedereen dacht wat er een invasie uit Rusland kwam (alleen maar van koude lucht, wel te verstaan), dreig de het werk vast te lopen. Maar nu de vorst uitblijft, kan alles onge stoord verder gaan. Reeds is het tweede gedeelte vol beton gegoten en vanmorgen werden alweer de tramrails gelegd. Zodat het niet lang meer zal duren totdat de brug weer voor het verkeer wordt openge steld. En aan een grote verkeersbe- lemmering een einde komt. Dol van vreugde zal Stadskok dan, louter en alleen voor z'n plezier, per auto een ritje gaan maken over de Breestraat, Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden heeft een voor'j aarspro gramma van archaeologische lezin gen samengesteld, waarvan de eerste op 24 Jan. a.s. zal plaats hebben, door dr. J. H. C. Kern over de re- liefs van het Assyrische wereldrijk. En B. en W. van Leiden zijn van mening, dat, bij steekproeven bleek dit duidelijk, vele hondenhouders zich niets aantrekken van de ver plichting om binnen veertien dagen na aanschaffing van een hond, hier van aangifte te doen ten kantore van de inspecteur der gemeentebe lastingen (stadhuis, afd. financiën). Wordt in het vervolg zo'n Leidse hondenhouder gesnapt, dan moet hij eerst het vijfvoudige bedrag beta len en krijgt bovendien een proces verbaal aan z'n broek. „Kies eieren voor uw geld"', adviseren B. en W. Herinnert u zich nog maison Bruins, Rapenburg 8? Dat is nog iets van die goede oude tijd van voor de oorlog. Na de bevrijding werd het gebruikt als studentenhuis. Maar ook aan deze bestemming zal een einde komen, want de Nat. Levens verz. Bank N.V., heeft het gebouw gekocht en gaat er het bijkantoor Leiden vestigen, wat voorheen in het pand Zoeterwoudse Singel 2 was ondergebracht. Dit betekent 'dus alweer het ver lies van een studentenhuis. Een le zer belde Stadskok op en vroeg hem of het Prytaneum op het Rapen burg, het gebouw van de gezamen lijke studenten-activiteiten, nu toch voor de studenten behouden kan blijven. Onlangs besloot de Raad van Arbeid er haar bureaux in te vestigen. Maar daarna kwam het bericht af dat de Raden van Ar beid zouden worden opgeheven. Er vonkte reeds een vleugje hoop. Maar- het zal wel ijdele hoop zijn. „Want", zo deelde men van R. v. A.-zijde aan Stadskok mede' „de regerings-uit- spraak over die opheffing is nog maar zeer vaag en wat er ook op geheven moge worden, de sociale verzekeringen blijven. Dus blijven wij de ruimte van het Prytaneum nodig hebben". Strop voor de studen ten! Ja, dat was een somber bericht, Maar laat ons weer overschakelen. „Zoek op z'n tijd wat vrolijkheid", zegt de voetbalvereniging Docos. Zo luidt de titel van de grote Docos- feestavond, op Zondag 15 Jan. in de grote zaal van „Den Burcht". De to neelgroep „De Grote Neus" en wat voor een neus! en de over bekende Gibaha's zullen het pro gramma verzorgen van schetsjes, muziek en zang. Niet dat de aanwe zigen de hele avond stokstijf op hun stoel zullen blijven zitten. Wie dat denkt, kent de Docos-familie nog niet. Op een gegeven ogenblik zal plotseling de heer Henny Boes in hun midden verschijnen en de Lucky Strikes zullen met hem zorgen voor een „gezellig samenzijn", zoals men dat noemt. Introducties verkrijgbaar vandaag en" 13 Jan. tussen 8 ei op Oude Singel 68. „Laat die Docos-mensen maar feestvieren, wij gaan vergaderen", denken de leden van de Kath. Bond van Overheidspersoneel, afd. Leiden. Die vergadering wordt a.s. Maandag om acht uur in het R.K. Mil. Tehuis, Mare, gehouden. Vriend Ooms aanwezig zijn. En de g.a. zal eens eventjes een gloedvolle rede houden over „Katholicisme en Socialisme". Alle leden worden op deze jaarver gadering verwacht. En de leden van de vereniging „Oud Leiden" gaan op Vrijdag 13 Jan. naar de grote pers in „De La kenhal", waar mevr. dr. Chr. Kroes- Ligtenberg zal spreken over „De Vrouw van een Patriot" (naar de brieven van Emillie Fijnje-Luzac). Tenslotte laten we nog even het woord aan een zeer vertoornde lezer, die Stadskok opbelde en een drama- in-zakformaat vertelde. Hij liep gis termiddag om vijf uur door de stad en zag in een stil straatje de lieve jeugd bezig met het „fikkie stoken". Dat is een geliefde bezigheid, vooral nu er zoveel Kerstbomen op straat geslingerd worden, ten behoeve van onze stads verfraaiing. Deze goede man al brieste hij van woede door de telefoon liet zijn liefde voor onze goede oude Sleutelstad en nog meer voor de veiligheid der kinde ren spreken, toen hij op de brand stichters toestapte en hen vriende lijk vermaande het vuur te doven. „Ik dacht, mijnheer, dat ik daar goed aan deed. Want het is gevaar lijk. Maar plotseling komt er uit een huisdeur een vrouw op me toe vlie gen en schreeuwde „alsdat ik maar met me eige jongens mos be moeien". Het ging hem geen p STADSNIEUWS HET RESIDENTIE-ORKEST. Het 5e abonnementsconcert van het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo heeft gis teravond heel veel te genieten gege ven en artistiek hoogstaande presta ties geleverd. Het programma begon met Diepenorock en liep via Max Reger terug naar Beethoven. Voor een opvoering van één van de wer ken van de Griekse blijspeldichter Aristophanes (400 jaar voor Chr.), „Da Vogels", schreef Alphons Die- penbrock een ouverture en nog en kele andere muziekstukken. Deze ouverture „De Vogels" heeft van Otterloo voor ons gespeeld- Het zwe ven, fluiten en fladderen van de vo gels wordt weergegeven in muziek, waarin adel spreekt, die voldoet aan alle eisen van schoon en voornaam heid en wij kregen een bezielde, technisch voortreffelijk afgewerkte reproductie. Hulde voor de uitvoe ring! Jan Prins is terecht toegejuicht voor zijn kunstzinnig fluitspel. Bewonderend is er geluisterd naar „Eine Romantische Suite" van Reger Het eerste deel „Nocturno". Hier rij zen ongedacht mooie klanken op, aanverwant aan het Franse impres sionisme (zo licht R- P. Suermondt toe). Geboeid beluistert men de wondere- ritselingen, sprankelend en licht in het „Scherzo". Reger kent hier de verrukking, de tederheid en liefde. De melodie is fraai en nooit door harmonisch werk overladen. Dan de „Finale", waarin men na de betoverende nachtelijke stemming van de aanvang hiervan, in de ge compliceerde doorvoering (die tot het stralende slot voerde, Reger in absolute persoonlijkheid weervindt, hij die ondanks de gecompliceerde vormen altijd weer de aandacht vraagt voor een warm muzikale stro ming. Bij alle voortreffelijke eigen schappen die van Otterloo bezit, een groot muzikaal geheugen, (hij diri geerde dit concert uit het hoofd), veel temperament, technisch mees terschap, overwicht bezit hij rust, eenvoud' en veel muzikaliteit. Met de „Romantische Suite" heeft hij eikeen aan zich verplicht en zonder voorbehoud was men onder de in druk van zijn voortreffelijke weder gave. De solist Paul Baumgartner speelde het „le pianoconcert in C. gr. t." van Beethoven. Deze Zwitser se pianist, is een gedegen kenner van het klavier. Hij gaf een fijnzinnige en gevoelige interpretatie van het mooie werk; klaar van lijn, in voor name en contrasterende tinten. Na tuurlijk een ovatie, die gedeeld werd met de dirigent en 't orkest. Tot be sluit de ouverture Egmont. waarin Beethoven s grote en intensieve macht evident is: zijn ziel zingt, zijn hart brandt. Van Otterloo. die in staat is zijn intelligentie en energie te verliezen in ware ver~ukking gaf een voortreffelijke vertolking, waar van men zeer onder de indruk was. Een ovationeel applaus. J. Kortmann. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.-O." Nadat gisteravond de drie koningen geïnstalleerd waren werd een Drie koningen-drive gespeeld, welke het volgende resultaat had: Rood: O-W. 1. dames van Gelderen Hinnen; 2. Smidt—Abswoude. N.Z. 1. Koppers en partner; 2. Mossel v. Zijl. Zwart: O.W. 1. Echtp. v. Elzen; 2. Zandvlietmej. Zwart. W.Z. 1. Gebrs. Abswoude; 2. dames v. Ber gen HenegouwenSchalks. De spelers welke Zondag a.s. in de revanche-wedstrijd tegen Noordwij- kerhout moeten uitkomen worden verzocht om 2.45 aanwezig te zijn in „Royal". BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margaretha Antonia, d. van A. Haasnoot en M. H. van Rheenen.Lodewijk Augustinus Henri Christiaan, z. van L. H. C. Hulsman en J. M. Droge, Adelaide Wilhelmi- ne Irene, d. van W. C. Engelen en J. A. Bosch, Willem Adriaan, z. van B. Quisoel en M. van Peski, Maud, d. van M. A. van Dongen en G. H. M. te Nijenhuis, Wijnand, z. van J. Sloos en J. Pardon, Margriet Adria- na Nicolette, d. van C. P. H. Verka de en C. M. Eikerbout. Overleden: W. T. Wesselman, vr., 58 j., A. van Vliet, man, 78 j., A. Zaalberg, hsvr. van J. N. Maandag, 68 jaar. Ondertrouwd: J. Pauw jm 26 j. en P. M. van Beijeren Bergen en Hene gouwen jd 27 j.; G. Bergman jm 40 j. en C. Otterspeer wed. 37 j.; A. W. H. Hafkamp wednr 54 j. en E. M. W. van der Stok jd 46 j.; A. de Graaf jm 27 j. en J. C. Srioelstra jd 28 j.; M. D Meumer jm 29 j. en E. Kok jd 28 j.: A. J. Brummelaar jm 28 j. en G. P V. Schoemaker jd 21 j.; I. Metaal jm 23 j. en J. E. van Hal jd 18 j.; E. Willemse gesch. 29 j. en H C. Tegelaar gesch. 29 j. LAATSTE BERICHTEN BEMANNING VAN DE „BERKEL' NAAR NEDERLAND. De bemanning van het Neder landse s.s. „Berkel", dat dezer da gen aan de Zweedse kust is gestrand, kwam vanmiddag per extra K.L.M.- vliegtuig uit Stockholm op Schip hol aan. Het gezelschsap bestond uit 28 man onder leiding van* kapitein Vink. (hier moet een woord staan dat zelfs niet in de Hutspot thuishoort) aan wat haar kinderen deden. Ja, boven- stebeste lezer, zo vergaat het de mensen die goed willen doen. On dank is 's werelds loon. Zelfs onze goede stad. En aangegrepen door dit hevig on recht, is Stadskok niet in staat van daag nog meer Hutspot te koken. Hij zet een punt. STADSKOK. GEM. AANKONDIGING De Wethouder van Onderwijs, de Heer J. C. van Schaik, is verhin derd Woensdag spreekuur te hou den. 171 DE ZAAK SCHALLENBERG. De justitie heeft een onderzoek in gesteld naar aanleiding van het op 14 September 1949 vinden van het lijk van F. Schallenberg te 's-Gra- venhage. Daar op het lijk geen sporen ge vonden werden, die op misdaad kon den wijzen, en evenmin omstandig heden bekend waren, die in die rich ting gingen, werd verlof tot begraven gegeven. Nadat enige dagen later door een rijksrechercheur aan de justitie me dedelingen gedaan waren, dat hij me: Schallenberg korten tijd te vo ren onderhandelingen had gevoerd over het leveren van effecten, die afkomstig zouden zijn van zekere Muc-ke, werd hierin voor de justitie aanleiding gevonden om alsnog sec tie op het lijk van Schallenberg te gelasten, De gerechtelijk deskundige kwam tot de conclusie, dat dé oorzaak van de dood van F. Schallenberg is ge weest verdrinking in slootwater. .Niettegenstaande deze verklaring zijn door de Haagse politie, zomede door een Rijksrechercheur uitgebrei de en kundige onderzoeken ingesteld, welke eveneens tot de conclusie ge leid hebben, dat vorengenoemde over effecten gevoerde onderhandelingen met aan Mucke toebehorende effec ten niets uitstaande hebben gehad. Zijn er geen aannemelijke aanwij zingen aan te voeren, dat Schallen berg vermoord zou zijn, meerdere re denen kunnen bestaan hebben voor zelfmoord. Reeds eerder, liet hij zich uit le vensmoede te zijn, zelfs heeft hij on der een of ander voorwendsel naar een snelwerkend vergif gevraagd. UIT DE OMGEVING AI.PHEN AAN DEN RIJN De K.A.J. onder nieuw bestuur. De Aalmoezenier van de Kajotters, kapelaan E. G. Duyn, hield ten aan horen van een grote schare, Donder dagavond in de St Josephzaal een uiteenzetting over het begrip: Lei ding in het algemeen, vervolgens over: Waarom leiding ontvangen en -geven noodzakelijk is, over opgeleg de leiding en vrijwillig gekozen lei ding, de plichten van de leiders. Spr. besloot met er op te wijzen, dat het een plicht der leden van de vrije jeugdorganisaties is om de vrijwillig gekozen bestuurders te volgen, ten einde in samenwerking het gestelde doel te bereiken. Het bestuur trad en bloc af. Er Het is als volgt samengesteld: M. Zonderop, voorzitter. N. Kubbinga, W. Kemp, B. Rombouts, G. v. Deu ren en D. Holsteijn. De andere func ties worden onderling verdeeld. Laurarit 1950. Voor de derde maal zal a.s. zomer de Alphense Rij- wielvierdaagse gereden worden en wel van 4 t.m. 7 Juli. Voor het eerst zullen deze keer ook paren op tan dems kunnen deelnemen. HAAGSCHE SCHOUW Thuisfrontavond. Door het Thuisfront Morsch-Rijndijk werd gisteren een begroetingsavond ge houden in het geb. v. Chr. Bel. voor gerepatrieerde militairen, alsmede de ouders en verloofden, ook van hen, die nog in Indonesië zijn. De heer Biesbroek opende met gebed. Het zangkoor „De Rhijnzangers" zong verdienstelijk enige nummers. Ds. Arntzen sprak over de saamhorig heid van Morsch en Rijndijk. Die saamhorigheid vindt men ook in Indonesië. Pater van Heusden S. M. M., sprak over het Thuis front, dat niet eerder mag verdwij nen, voordat de laatste jongen is te ruggekeerd en in de maatschappij op genomen. Er werden enige tableaux vertoond, zoals afscheid, rimboe en dodenwacht. Het geheel werd beslo ten met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. Een collectebus zorg de voor de finantiële versteviging van het Thuisfront. KATWIJK AAN DEN RIJN Gevonden voorwerpen. De poli tie verstrekt inlichtingen over een vierwielige wagen, die rond Nieuw jaar in de Kerkstraat is neergezet en nog niet is gehaald. NOORDWIJK Zilveren jubileum. Gisteren her dacht de heer J. Marijt, boekhouder bij de gemeentebedrijven, dat hij vóór 25 jaar geleden in dienst der ge meente trad. In het feestelijk versierde kantoor der bedrijven was een grote schaar collega's en anderen aanwezig, om de jubilaris ter gelegenheid van dit heuglijk feit te complimenteren. Weth. E. L. de Witt voerde bij deze gelegenheid het eerst het woord, na mens de gemeente, vervolgens de heer Rippen als oudste gemeente raadslid en de heer F. H. v. Spanje, hoofdboekhouder der bedrijven, waarbij de jubilaris en diens echt genote cadeaux en bloemen werden aangeboden. Nog voerden het woord de heren J. Veerman, A. Dekker, Joh. Mize, directeur der bedrijven en de gemeente-secretaris G. Ike. Aan het slot dankte de heer Marijt voor de waarderende woorden hem toege sproken. De „Northgo ruiters". Dat de landelijke rijvereniging „De Northgo ruiters" in Noordwijk in het teken van belangstelling staan, bleek wel uit de overgrote opkomst op haar feest- en propaganda-avond, giste renavond gehouden in het Casino. Bij de opening van deze avond sprak de voorz., de heer A. v. Waard, een woord van welkom tot weth. de Witt, de heer B Ike en de hoofdinspecteur en inspecteur van politie, waarbij hij deze functionaris sen dank bracht voor de steun wel ke de rijvereniging steeds van hen mocht ontvangen. Het was hem een WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opge maakt te 10 uur). Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. In het binnen land meest krachtige en aan de kust gedurende enige tijd harde Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. Koude record in Zweden De Sowjet-Unie beleeft thans sinds de winter van 19411942, toen de Duitse troepen afgeslagen werden, haar koudste winter en in midden- Zweden is een kouderecord van 51 graden onder nul Celsius geregis treerd. Dit record ligt zelfs nog zes tien graden beneden de temperatuur, die in Moskou werd gemeten en ne gen graden onder het kouderecord, dat op 17 Januari '40 in de Russische hoofdstad werd geregistreerd. In Brooklyn Gardens te New York staan planten in volle bloei en aan de kust van Massachusetts werden vele roodborstjes gesignaleerd. De temperatuur steeg tot de recordhoog te van 65.5 graden Fahrenheit. In de staat Nebraska zakte het kwik daar entegen tot 34 graden Celsius onder nul en in Californië doen fruittelers thans al het mogelijke om de citrus- oogst tegen vorst te beschermen. terugkerende miMaUieti Met het troepentransportschip „Asturias", dat 12 Januari te Rot terdam wordt verwacht, keren in het vaderland terug: Leiden: A. N. Blonk,, korp. 3 Oct.- straat 49, J. P. Boer, Celebesstraat 11, G- J. Brouwer, O.wmr, Boerhaa- velaan 19, J. J. Cramer, korp. Leven daal 170A. A. L. Degenaars, Anna v. Saksenstraat 14B, M. J. K. Leyer- zapf, Melchior Treublaan 48, W. de la Rie, korp. Lage Morsweg 12, A. L. J. van Zijp, korp. Prinsenstraat 15, W. M. Wiessenberg, Potgieterlaan 12A, familie Bastiaans-Jurius, Driftstraat 41A, Raden Usman Sadikin, Beschuit steeg 1. J. Verschoor, Morsweg 178, G. G. P. Zoloni, korp., Van 't Hoff- straat 34, F. Kouwenhoven, Pioen- straat 34A, T. Mantel, Nieuwe Rijn 105. T. G. Overmeer. Mauritsstr. 14. Katwijk: J. van Eykel, le luit. Kerkstraat 32, J. Hoek, korp., Meer burgkade 38, D. van Beelen, wachtm. Duinstraat 90, A. Guyt, Romeinen straat 19, C. de Jager, sergt, Adria- nastraat 35, M. J. de Jong, wachtm., Varkevis'serstraat 269. Alphen a. d. Rijn: Tj. Zweers, korp., Stevinstraat 20, A. J. Stelling werf, Zuideinde 59, J. L. Gerse, Wil lemstraat 34 Z. van Hensbergen, korp., Vondelstraat 52, W. v. d. Dool, Gnephoek 27. Valkenburg: J. Gravenkamp, Broekweg 12. Woerden: A. J. K. de Jong, Kruit- torenweg 4, G. Bitterling, opper- wachtm., P. Bernhardlaan 15, F. T. Schiedam, Rozenstraat 18, W. B. Alkema, le luit, Singel 77. Lisse: J. Kromhout, wachtm-, Kanaalstraat 160. Oegstgeest: J- Rhijnsburger, korp., Sumatrastraat 36. Nieuwveen: F. Stichter, wachtm., Dorpsstraat 278. Nieuw-Vennep: A. Wesselius, Lei- muiderdijk 374, J. Appelman, wacht meester, Kerkstraat 43. Boskoop: R. Busser, Nesse 10. Hillegom: A. W. van Eeden, korp., Margrietenlaan 44, J. P. Bakker, korp., 2e Doosterweg 108. NOordwijk: C Plug, Piet Heinstr. 68, J. Noppe, Toekomststraat 17, B. van Duin, Schelvissteeg 1. Roelof arendsveen: G. J. E. de Bruyn en gezin, Noordeinde 199. Nieuwkoop: Verwey, sergt., Zuid einde A40, A. van Wengerden. korp. Zuideinde 152, H. Immerzeel, Voor weg 48. Voorhout: G. W. van Harskamp, Eikenhorstlaan 3. Ter Aar: G. P. Heemskerk, Kor- teraar 6. Wassenaar: J. G. van der Holst, wachtmeester, Kerkstraat 74 b. Voorschoten: W. A. Mol, wachtm., Narcisstraat 2. Abbenes: J. C. Smakman, Lisser- dijk 462. Noordwijkerhout: C. J. Witteman, korp. Kerkstraat 73. Sassenheim: A. Kuyt, Tijloosstraat 21. genoegen ook welkom te mogen heetten verscheidene zustervereni gingen en de voorz. van het district Rijnland, de heer de Graaf. Dank werd gebracht aan donateurs(trice)s en aan de heer P. Plug voor de be schikbaarstelling der manege, waar voor hem een presentje werd aan geboden. Na een aardig carroussel, gereden door de acht jongste Northgo-rutiers, was het programma van deze avond in handen van het Cabaret-gezel schap „Luna", met medewerking van de „Marinucci's". Deze muzikale om lijsting was in zeer goede handen. Het gezelschap gaf enkele aardige stukjes, doch zette ons inziens de aanwezigen teveel zelf aan het werk. Aan het eind had de traditionele ver loting plaats van een Stamboekveu len, dat gewonnen werd door de heer v. Bohemen, één der Northgo-ruiters. ZOETERWOUDE Thuisfront Maandag, 9 Januari 1950, wordt wederom begonnen met biljartwedstrijden en prijsjassen ten bate van Kath. Thuisfront. De wed strijden worden gehouden in café „De Vriendschap" aan de Miening. Iedereen is welkom. Denkt aan on ze jongens in Indonesië.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2