I] Onze Geestelijke Pelgrimstocht De „Berkel" dreigt in tweeën te breken in Indonesië DONDERDAG 5 JANUARI 1950 DE LEIÜSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „Pausavond" van „Katholiek Leiden'' De Pauselijke Internuntius, mgr. Paolo Giobbe, luisterend naar de rede van Paul de Waart. Rechts: Deken A. Homulle. Links: de secretaris van mgr. Giobbe. (Foto: N. v. d. Horst) Geestelijke Pelgrimstocht naar Rome Pater drs. L. A. M. Goossens, OFM nationaal directeur van de Caritas Missie, sprak na de pauze over de feestelijke betekenis van het Heilig aar vol van genaden, ons door God geschonken. Wij hebben er voor te zorgen dat ons verlangen naar die gebade tot hunker wordt, omdat hunkering de sleutel is tot de schat kamer van deze genaden. In het Heilig Jaar moet iedereen tijd kunnen vinden om zich te her oriënteren op God en Zijn geboden en, indien nodig, om de wissel om te gooien om op het rechte spoor te komen, dat tot God leidt. Reeds op de berg Sinaï gaf God het gebod om het vijftigste jaar te heiligen. Het Heilig Jaar, zoals wij het kennen, is al een eeuwenoude traditie, de 25e na 1300, toen Paus Bonifacius VIII het eerste H. Jaar plechtig afkondigde op 22 Febr. De betekenis is in die jaren niet veran derd; de voorschriften tot het ver dienen der aflaten niet gewijzigd. De Pauselijke intenties waren meestal op vrede gericht. Ook in vroeger eeuwen stroomden pelgrims naar Rome, zelfs zoveel dat eens een brug van Angelo inzakte. Toch is er een groot verschil tus sen de 15e eeuw en nu. Tpen was het noodzakelijk een boetetocht, om dat de reis alleen al zeer zwaar was. Thans zou het ook een uitstapje kunnen zijn. Uitvoerig ging spr. in op de Pau selijke intenties, die luiden: heili ging van de zielen door gebed en boete, onwankelbare trouw aan Christus en Zijn Kerk, streven naar wereldvrede, bescherming van de H. Plaatsen, verdediging van de Kerk tegen de vijanden, sociale rechtvaar digheid en ondersteuning van de behoeftigen. Onze persoonlijke taak In hun Herderlijk schrijven be klemtoonden de bisschoppen de langzame ontkerstening van Neder land, die uiteindelijk moet leiden tot afval yan velen, met als diepste oorzaak het vergeten van God en een kwijnend geloof, en met als aanleiding een schromelijk tekort aan sociale rechtvaardigheid en Christelijke naastenliefde. Hiermede is voor iedereen duide lijk wat van hem persoonlijk wordt verwacht. Wij kunnen er niet ko men met een wantrouwend en risi co-mijdend geloof en een liefde, die blijft vasthouden aan het eigen ik. Boete en gebed moeten ons onder steunen bij de strijd om het Rijk, dat alleen door geweldenaars geno men kan worden. Het Heilig Jaar moet er een zijn van de caritas en ieder moet zor gen dat zeker in dit jaar de preek van zijn daden inslaat. Wan neer we Gods liefde verstaan, zul len we begrijpen dat onze liefde tot de mensen door de Zijne gevorderd wordt. Dan zullen we in de honge- rigen en naakten de trekken van Christus ontdekken. Zo zullen wij het best de vrede dienen. Het Heilig Jaar van onze Moeder kerk is het jaar van de lijdende Kerk, de Kerk der martelaren in verleden, heden en toekomst. „Ze hebben Mij vervolgd; ook U zullen re vervolgen". Het martelaarschap behoort immers tot het wezen der Kerk. Als, volgens Tertulianus, de martelaren het zaad zijn van nieuwe Christenen, zal de verdorde bodem van onze huidige aarde zeer veel zaad eisen om vruchten te kunnen dragen. In de Middeleeuwen zou zo'n Pausboodschap een Kruistocht be tekend hebben. De tijden zijn ver anderd, maar de strijdbaarheid der martelaren moet ook aan ons zijn. We moeten hen vragen in onze kou de harten het vuur te ontsteken, om, wanneer God dat vraagt, te tonen waardig te zijn als lidmaat van de Strijdende Kerk, die de kroon der martelaren draagt! Ook pater Goossens viel een dank baar applaus te beurt van een ge hoor dat stil en aandachtig zijn voor iedereen zo duidelijke rede had be luisterd en daaruit z'n conclusie kon trekken, hoe het Heilig Jaar ook thuis, zonder Rome-reis, beleefd kan worden, zoals de H. Vader dat uit drukkelijk wenst. Na het Te Deum van Verdi werd mgr Giobbe plechtig uitgeleide ge daan, wederom langs een erewacht van gidsen. En hiermede was de herdenking van de opening van het Heilig Jaar in Leiden ten einde. Vermelden we tenslotte nog de keurige aankleding van het podium, waarvoor de fa. Bik en Breedeveld zorgde, met materiaal- en meubel lening van Vroom en Dreesman en bloemen met palmen van de fa. C, Hosman. Onze muziekrecensente geeft hier onder een deskundige beschouwing ove. de muzikale omlijsting. Muzikale omlijsting Op het feestconcert ter gelegen heid van de opening van het H. Jaar werkten twee koren mede: het ge mengd koor mannen en jongens van de St. Petruskerk onder lei ding van de organist H. A. Rijnbeek en zijn getrouwe medehelper en di rigent, de heer A. Devilée en het „Alma Materkoor'' onder leiding van Willem Mizée. Het lag voor de .hand, dat uitsluitend gewijde muziek werd gemaakt. Begonnen werd met „Christus Vincit" en een „Pelgrims lied", hier heel wel op z'n plaats, Onder leiding van de heer Devilée werd er ambitieus en beschaafd ge zongen, terwijl de organist Rijnbeek met goede smaak zijn begeleidingt verzorgde. Toen deze Haller's „Tu es' Petrus" en „O bone Jesu" van Inge- generi dirigeerde, kon men bemer ken, dat hij een gevoelig musicus is en temperamentvol a cappela koorleider. Met uitstekende ensem blegeest en ware toewijding werden de verschillende mooie werken zui ver van sfeer voorgedragen. Ten slotte werd nog uitgevoerd „Alma Redemptoris" van Hendrik Andries- sen, de heer Devilée dirigent en Rijnbeek orgel. Ook hier een rustig beschaafd herenkoor, een jongens koor lokkend van timbre en homo geniteit in totaalklank. Zoals alles wat Andriessen schrijft is dit be knopte werk voornaam gecompo neerd. Willem Mizée zette met het Alma Materkoor het programma voort, eveneens met een werk van Andriessen n.l. diens „Jesu Redemp- tor Omnium". Mizée inspireert zijn koorleden tot veel schoons in tekst expressie, tot precisie en rhythme. Ook heeft hij zijn mensen ingeleid in de levensvolle innerlijkheid van Bruckner's „Credo" Onnoemelijk zwaar te vertolken is dit mystiek re- ligieuse werk. De begeleiding was gearrangeerd voor orgel en klavier, wat heel goed klonk en Lous Mos- seveld, klavier en Bram Martijn or gel. bleven ons niets schuldig. Dit zelfde arrangement werd eveneens uitmuntend uitgevoerd in het „Te Deum" van Verdi, een van de vier Pizzi-sacri, die Verdi kort voor jyjn dood schreef, nog na de grote opera Falstaff. Zelden of nooit wordt dit koorwerk van de hoogbejaarde meester uitgevoerd, een muzikaal- dramatisch werk, van hem, die het effect van 't pathos kende, maar nu niet aangewend om jiet effect, maar verdiept, en opgevoerd tot een reine verrukking. In de sfeer van onge repte blijdschap en vreugde heeft Mizée al musicerende de uitvoering verheven. Daarvoor onze lof aan koor en dirigent. Verdi's werk is om zijn ligging en intonatie vooral voor sopranen heel moeilijk. Dubbelkorig de structuur, een mengeling van Gregoriaans, ingewikkelde polypho- nie en eenstemmigheid. Behoudens een enkel zwak plekje is alles prach tig gelukt, en evenals het Sint Pe truskoor onder zijn beide dirigenten, mag Alma Mater zich met deze uit voering gelukwensen. Langdurig ap plaus getuigde van waardering. Met orgelspel zijn de vele aanwezigen uitgeleid. J. Kortmann DE 5 PCT. LOONSVERHOGING. Bij het college van rijksbemidde laars is reeds een groot aantal aan vragen om tot de 5 procent loonsver hoging te mogen overgaan binnen gekomen. Aangervaagd is voor de grote me taalnijverheid zowel als voor de kleine metaalnijverheid, welke laat ste groep de smeden-, loodgieters-, fitters-, metaalbewerkings-, electro- technische- en centrale verwar- mingsbedrijven omvat. Voorts zijn aanvragen binnenge komen voor het kantoormachine-, automobiel- en garagebedrijf, voor de carosserie en wagenbouw alsook voor de rijwielreparatiebedrijven. De lederindustrie, zuivelindustrie, graanbedrijven, groot-handels in le vensmiddelen, het grafisch bedrijf, de suikerverwerkende industrie, de drankindustrie en de textielin dustrie hebben eveneens aanvragen ingediend. Steenzetters, baggerbedrijf, be roepsvervoer, kistenmakers, timmer fabrieken, bouwbedrijf, straatma kers, het „zwarte corps", heiersbe- drijf, steenhouwers, stucadoors, klompenindustrie, hout- en borstel- warenindustrie, schildersbedrijven, kisten- en kuipersbedrijven en steen- en houtgranietbedrijven hebben zich eveneens op de lijst der aanvragers doen plaatsen. Vele aanvragen zijn reeds door het college in overleg met de stichting van de arbeid behandeld. De resul taten verschijnen in de Staatscou rant. DE LONEN IN DE LANDBOUW. Het hoofdbestuur van de Friese maatschappij van landbouw heeft te kennen gegeven, dat het noodzake lijk is, dat de lonen van de landar beiders in dezelfde mate worden ver hoogd als die van de arbeiders, werkzaam in de industrie. De maat schappij stelt deze loonsverhoging evenwel afhankelijk van een door berekening in de prijzen, hetgeen vooral voor kleine boerenbedrijven absoluut noodzakelijk moet worden geacht, daar allen dan de kleine zelfstandigen een tegemoetkoming krijgen in de stijgende kosten van levensonderhoud. Alleen onder deze voorwaarde wil de Friese maatschap pij, die een organisatie van werk gevers in de landbouw is, aanvul lende collectieve arbeidsovereen komsten sluiten. TWnrkl 10 vinger syst. U I ren blind rhytm. CTCklO 4 talen (130 letter- O I E n Vrf>' grepen p. minuut) 2—3 maanden klaar. Aanvang dagelijks KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Verkleumd en berooid maar gered De toestand van de Nederlandse houtboot „Berkel", die gistermor gen voor de Oostkust van Zweden op de rotsen is gelopen, is vrij cri- tiek. Er is groot gevaar, dat het schip in tweeën zal breken. De bemanning is .zoals gemeld, in veiligheid. Het duurde vrij lang voordat de Zweedse loodsboot „Rönnskaer" er in slaagde langszij de „Berkel" te komen. Uitgeput tengevolge van de kou stonden de opvarenden van de Rot terdamse houtboot aan dek. Bijna al len waren schamel gekleed, verschei- denen in nachtgewaad. Niemand had kans gezien nog wat van zijn bezit: tingen mee bovendeks te nemen. Maar allen waren ongedeerd, ook de twee honden, die aan boord waren. Alleen moest de machinist na aan de wal te zijn gebracht onder behan deling worden gesteld, omdat hij aan een zenuwstoornis leed. Gister avond was zijn toestand echter be vredigend. Als eerste sprong mevrouw Vin- ke over op de loodsboot, als laatste de kapitein. Alle geredden werden overgebracht naar de thuishaven van de „Rönnskaer" en vonden on derdak in een hotel in Söderhamm. Het is de bedoeling, dat zij daar zullen blijven in afwachting van de berging van de „Berkel" of tot Rot terdam opdracht geeft met een an- dege gelegenheid naar het vader land terug te keren. De twee bergingsvaartuigen „Po seidon" en „Neptun", zijn in de buurt van de verlaten „Berkel geble ven, ten einde een gunstig ogenblik af t ewachten om het schip van de rotsen te slepen. Veel hoop op red ding van de boot heeft men echter niet. Wel werd de sneeuwstorm wat minder, maar de zee bleef hoog en in de loop van de dag draaide het schip. Men was er gisteravond vrij wel zeker van, dat het schip het niet lang meer zou houden, als de storm niet geheel ging liggen. Het schip is zwaar beschadigd ter hoogte van de machinekamer die geheel is volge lopen, terwijl ook de laadruimen veel water hebben gemaakt. OVERWEGWACHTER VERGAT DE BOMEN TE SLUITEN. Er heerste Dinsdagavond weer grote consternatie bij de spoorweg overgang aan de Generaal dela Rey- laan, toen de trein van 18.35 uur van het even verder gelegen station ver trokken was en de spoorbomen nog open stonden. Gelukkig bemerkte een voorbijganger nog juist op tijd het dreigende gevaar, zodat alles zonder ongelukken afliep. De overwegwachter verklaarde tegenover de politie de trein verge ten te zijn. Het is reeds de vierde of vijfde keer in betrekkelijk kort tijd dat het Bussumse verkeer een dergelijke on aangename verrassing te verwerken kreeg, aldus „Parool". SCHILDERS KRIJGEN GELEGENHEID IN BUITENLAND TE WERKEN. Het Prins Bernhardfonds heeft de Nederlandse Federatie van Be roepsverenigingen van Kunstenaars verzocht voor dit jaar twintig schil ders aan te wijzen, die gedurende twee maanden op kosten van dit fonds naar het buitenland kunnen gaan. De reis heen en terug zal gra tis met de K.L.M. gemaakt kunnen worden. De schilders zijn verplicht gedu nde hun vei'blijf in het buiten land minstens vijf schildérijen te vervaardigen. Zij mogen deze ook verkopen, doch 25 procent van de opbrengst dient in het Prins Bern hardfonds te worden gestort. Na hun terugkeer zal in October van dit jaar in Amsterdam een tentoonstel ling van de vervaardigde werken worden gehouden. Van de achthonderd leden van de Federatie hebben zich 175 voor uit zending opgegeven. Hiervoor zijn ten slotte aangewezen: P. Land- kroon, Ger Gerrits, D. ten Hoedt, J, de Gruyter, J. H. L. Schoonbrood, J. Haanstra, J. Alting, mevr. A. van Loo, C. Timmer, W. Steyn, C. An drea, S. Vollmer, P. Kraus, mevr. Jeanne van Hall, H. Beseri, H. van Kruiningen, J. Weijand en G. Huys- ser. Twee schilders zullen door Arti en Pulchri Studio worden aangewe zen. Tevens heeft de Federatie in over leg met het departement van O., K. en W. vijf schilders, J. Meine Jan sen, W. ten Broeke, J. van der Zee, S. Hamers en H. van Ottenburg, aan gewezen, die de gelegenheid krij gen op marinevaartuigen te werken. „Parool". ONDER ACHTERUITRIJDENDE VRACHTAUTO GERAAKT Gistermiddag is het twee en half jarig zoontje van de familie Fran ken aan de Fransestraat te Zaan dam door een zware vrachtauto van de gemeentelijke Reinigingsdienst overreden. De jongen is overleden. Terwijl de auto langzaam achteruit reed kwam het jongetje êen steeg uit lopen en viel voor één der wielen van de auto. KOOPMAN UIT AUTO GESLINGERD EN BEROOFD VAN f 800 Vol builen en schrammen en zijn jas aan flarden vertelde een Amster damse koopman de politie te Die- men, dat hij op weg naar Weesp was beroofd van f 800. 's Middags maakte hij in de hoofdstad kennis met twee personen, die hem een partij nylons te koop aanboden. Vol gens afspraak verschenen zij om 8 uur 's avonds op het Waterlooplein met een auto, om de kousen in Weesp te gaan halen. Een derde man stuurde. Buiten Amsterdam werd de koopman op een zijweg uit de wa gen geslingerd en beroofd. Het slachtoffer kon geen autonummer opgeven. Alleen wist hij, dat een van de onverlaten Henk werd ge noemd. NEDERLANDER IN ITALIë BIJNA VERMOORD Een 33 jaar oude Nederlandse zee man, wiens naam is opgegeven als Anton Verhei, is Dinsdagavond op genomen in een ziekenhuis te Rome na door rovers te zijn aangevallen. Zij hadden hem geslagen, uitgeschud en toen op een spoorbaan gelegd met de bedoeling dat hij daar de dood zou vinden. Spoorwegarbeiders vonden hem op de rails bij Santa Limbania, even buiten Genua. Een paar minuten na dat hij daar was gevonden raasde de sneltrein voorbij. Wie de aanvallers waren is nog onbekend. De Nederlander behoorde tot de bemanning van het motorschip Heemskerk, dat Maandag te Genua was binnengelopen. MAN OVER BOORD GEVALLEN? Na het vertrek hedennacht uit Antwerpen van het s.s. Leerdam werd aan boord een man vermist. Men acht de mogelijkheid niet uit gesloten, dat hij over boord is geval len. Aan alle schepen op de Schelde is verzocht goed uit te kijken. EEN RUSTIGE BEURS. Gisteren had de Amsterdamse ef fectenbeurs een rustig voorkomen, waarbij uitsluitend de handel in In donesische waarden en de Ameri kaanse hoeken, waar advieskoersen ie beluisteren vielen, wat leven in de brouwerij brachten. Nieuws was niet voorhanden en de koersen slo ten bij opening aan op het slotpeil van Dinsdag. De omzet beliep voor aandelen nominaal 2.112.000,— waarbij de grootste omzet per maat schappij door de courante en incou rante cultures behaald werden. Na aanvankelijk een kleinigheid moeten prijsgeven, trokken de koer sen weer aan en sloot de Indonesi sche sector over het algemeen goed prijshoudend. De industriemarkt lag verlaten en Kon. Olies, die per saldo onveran derd sloten, werden, zelfs in tweede en derde tape in het geheel niet verhandeld, hetgeen in lange tijd niet is gebeurd. Aku's sloten op 188 K een half punt hoger. Uni levers waren goed prijshoudend, hetgeen eveneens gezegd kan wor den van de meeste andere soorten. De scheepvaartmarkt had een rus tig voorkomen en kleine winsten waren hier in de meerderheid. De beleggingsmarkt was nagenoeg on veranderd, investeringscertificaten waren Y punt beter. In Amerikaantjes zijn 1464 certi ficaten verhandeld. Prolongatie 2Y procent. 5)e uledelieumde Soujet~utiie 1 Instructies tijdens geheime commu nistische zitting in Praag. PRAAG (K.N.P.). In de Sovjet- Unie, welker enige streven, naar de communistische propaganda wil doen gelovén, de bevordering en verbrei ding van de vrede is, heeft niettemin ieder legeronderdeel in de loop van het jaar zijn eigen speciale feestdag. De Westelijke waarnemers doen ech ter verkeerd aan deze feesten slechts geringe belangstelling te schenken. Weliswaar worden bij zulke gele genheden voornamelijk cliché-rede voeringen afgestoken, doch dikwijls sijpelt er ook \yel iets door, dat in teressant is. Dit jaar is het feest van het Sov jet-wapen der artillerie op 20 No vember gevierd met een serie van geweldige parades, niet alleen ir Moskou, maar ook in de hoofdste den van alle Russische Republieken en in de vier „heldensteden" Le ningrad, Odessa, Sebastopol en Sta lingrad. Voor de eerste maal wer den deze parades bovendien gehou den in de zes steden, die als centra genoemd kunnen worden van de ka nonnen- en granatenindustrie, na melijk Chabarowsk, Gorki (vroeger Nisjny Nowgorod), Molotow, Nowo- Sibinsk, Swjerdlowsk en Tula. Ter gelegenheid van de parade in Mos kou verklaarde maarschalk Woro- now, dat de wapen-industrie der Sovjet-Unie in 1945 120.000 kanon nen, 100.000 mortieren en 450.000 mitrailleurs had vervaardigd, doch dat de productiecijfers op het ogen blik nog aanzienlijk hoger lagen. De artillerie van het Sovjet-leger is volgens Woronow „de machtigste van de gehele wereld". De- maar schalk haalde daarbij een gezegde aan van de „geniale strateeg Joseph Stalin": „De artillerie is de God van de moderne oorlog". Deze paar woorden plaatsen de gehele leugen achtige vredespropaganda, die de Sovjets overal voeren, waar zij het heft niet in handen hebben, wel in een onbarmhartig licht. Daar echter, waar de Sovjets zich zeker van hun zaak voelen, pronken zij met hun militaire macht en verandert hun propaganda voor de vrede in een voor de oorlog. Zo meldt thans de Informatie dienst van Vrij Tsjechoslowakije, dat de communistische partij-func tionarissen tijdens een geheime ver gadering van de vertrouwensman nen van de Tsjecho-slowaakse Com munistische Partij, van de arbeiders militie en van de actie-comité's, voornemens zijn deze leuze té lan ceren- „Volgend voorjaar is het oor log!" Bovendien ontvingen de aan wezigen nauwkeurige instructies over de wijze, waarop onder de le den der verschillende communisti sche organisaties en onder de bevol king de juiste oorlogsstemming kon worden bevorderd. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS MINDER ZACHT. Meest zwaar bewolkt met enige reg'en, maar morgen ook enkele verspreide opklaringen. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Zuid. Iets minder zacht dan vandaag. TON KOPPERS, Oude Vest 85, Leiden, soldaat le klasse en kok Mil. Hos pitaal, viert 6 Januari zijn verjaar dag te Padang. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Zoölogica", alle leeftij den. Lido: „Jeanne d'Arc", 14 jaar. Luxor: „Western Union", 14 jaar. Trianon: „De verstrooide profes sor"; volwassenen. Rex: „Ein Walzer für dich", alle leeftijden. De Amerikaanse staat Kentucky maakt de grote verkeerswegen veili ger en bespaart de automobilisten duizenden dollars door met een reus achtige magneet van ruim 4% ton, die op een vrachtwagen is gemon teerd, allé spijkers en andere meta len voorwerpen van de wagen te ver wijderen. Onlangs heeft deze magneet bij een proefrit van 10 kilometer bijna 11 kijo spijkers, blikjes, moeren, stukken draad en andere voorwerpen, die een auto een lekke band kunnen bezorgen, verzameld, aldus stond te lezen in het tijdschrift „Road Buil ders News". IETS NIEUWS VOOR KIPPEN- FOKKERS. De sterfte onder jonge kuikens wordt in de Verenigde Staten door vele kippenfokkers bestreden met een hulpmiddel, dat aanvankelijk slechts van belang was voor het bouwvak. Zij leggen èlectrische ver wal mingsdraden onder de vloer van hun kuikenhokken in plaats van een kunstmoeder te gebruiken. Verklaard wordt, dat dit systeem de kuikensterfte zeer doet afnemen, daar deze verwarmingsdraden de ge hele frontoppervlakce warm en droog houden, daar het hok overal even warm is, dringen de kuikens ook niet meer tegen elkaar aan en komt dood drukken niet meer voor. Deze ver warmingsdraden werden oorspronke lijk door de General Electric Com pany vervaardigd om onder trottoirs en wegen gelegd te worden om te voorkomen dat zich hierop een ijs laag vormde. VOORMALIG KNiL-SOLDAAT VERMOORD. In een kampong aan de zuidelijke stadsgrens van Bandung is een voor malig soldaat van het K.N.I.L. ver moord gevonden in een put bij een verlaten woning. Het slachtoffer was, na 3 jaar dienst, sedert 2 weken woonachtig in de kampong Tjidje- rah- Het lijk droeg de sporen van worging. Omtrent de identiteit van de moordenaars en de beweegrede nen tot de moord tast de politie nog in het duister. RIJDEN IN DE MIST! Aangezien de K.N.A.C. is gebleken, dat nog vele automobilisten menen, dat zij zich bij dichte mist aan de ver plichting voldoen door het ontsteken van de parkeerlichten of de stads- lampjes, zij er op gewezen, dat dit hoegenaamd geen nut heeft. Men kan in dit geval de veiligheid alleen be vorderen door met gedimde koplam pen te rijden, zo mogelijk met ge bruik van een mistlamp, die zo laag mogelijk aan de linkerzyde van de auto dient te worden aangebracht, en op zodanige manier, dat de lichtbun del behoorlijk naar rechts is gericht. Woorden van koning Leopold Uit zijn „politiek testament" Nu in het jaar 1950 zonder twijfel een beslissing zal vallen in het door tal van duistere machinaties bijna vijf volle jaren zwevend ge houden Koningschap van Leo pold III van België, citeren wij hier uit zijn „Politiek Testament": „Laten wij ons, nu het verleden al dus geheel duidelijk is geworden, naar de taken van de toekomst wen den. Het valt te vrezen dat het einde van de vijandelijkheden vergezeld zal gaan van het losbreken van de volks- wraak en van de bevrediging van talloze openbare en private veten. De voorlopige gezagdragers zullen die manifestaties van de opinie bin nen de wettelijke grenzen moeten houden. Zij zullen nochtans ook moe ten sancties uitlokken en toepassen, die vereist worden door de aanslagen door sommigen begaan tegen de ver dediging van het land en tegen de eenheid van de Staat. Zij die deze misdaden tegen de Na tie hebben begaan, hebben genoeg hun verraad uitgeroepen, ja ge voerd, opdat de noodzakelijke repres sie alleen de ware en grote schuldi gen zou treffen. Het betaamt dat de straffen zonder Uitstel worden uitgesproken en toe gepast, maar volgens de regelmati ge procedure. Er is geen enkele vaderlander die niet gekweld wordt door de herinne ring aan zekere redevoeringen, die voor de gehele wereldtribune wej-den uitgesproken door sommige Belgische ministers die zich in buitengewoon kritieke ogenblikken, toen de vrij waring van de nationale waardigheid een uiterste omzichtigheid gebood, veroorloofden overhaastig dé zwaar ste aantijgingen uit te spreken aan gaande de legerleiding en de daden van zijn chef. Die beschuldigingen deden in hun hardnekkige verblinding afbreuk aan de eer van het leger cn van hun be velhebber. Zij betrokkenden België een onberekenbare en moeilijk te herstellen schade. Tevergeefs zou men in de geschie denis een soortgelijk voorbeeld zoe ken van een regering die. geheel zon der grond, ha^r blaam werpt op de Souverein en op de nationale vlag. Het prestige van de Kroon en 's lands eer verzetten er zich tegen dat de auteurs van die redevoerin gen verder nog enig gezag uitoefenen in het bevrijde België, zolang zij hun vergissing niet zullen hebben be treurd en algeheel en plechtig herstel hebben afgelegd. De Natie zou niet begrijpen of toe laten dat de Dynastie zich in' haar werk zou aansluiten bij mensen die haar een belediging hebben aange daan, die de wereld met verstom ming heeft aangehoord." Dit memorandum werd door de krijgsgevangen Koning in 1944 vóór zijn wegvoering naar Duitsland vast gelegd, en is onlangs gepubliceerd. Het biedt een niet te miskennen ver klaring, waarom Hij (naderhand) door bepaalde politici zo kwaadaardig achtervolgd en „verduisterd" is.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2