S)e CddóeSou/ïci/nt Chinees-Russisch prik-spelletje China vraagt hulp aan Amerika Aanval van Darul Islam De kampen in de Sovjet-zone Mao mag niet te verwaand worden Ontwerp-program KVP voor de Provinciale Staten Uirecteur: C. AL VAN HAMERS VELD. Boofdredactenr: TH WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 4 JANUARI 1950 41ste JAARGANG N Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.:' 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 In 't geheim reeds toegezegd? Opnieuw heeft de regering van China een beroep gedaan op de Verenigde Staten gedaan om China militaire, economische en politiële hulp te zen den. Dr Wellington Koo, de Chinese ambasadeur. heeft, naar eerst nu bekend wordt gemaakt, op 23 December om hulp verzocht, in het bijzonder voor de verdediging van Formosa. Dr. Koo heeft voorts gevraagd, de hulp van de Eca, die is opgeschort toen Sjanghai in communistische handen viel, in Mei van het vorige jaar, alsnog te geven. GEHEIME OVEREENKOMST? Volgens het communistische Chi nese nieuwsbureau is er een geheime overeenkomst tussen de Verenigde Staten en de Chinese nationalisten gesloten, volgens welke Amerika de nationalisten nog meer hulp zal verlenen om het eiland Formosa tot strategische basis te maken voor een aanval op het vasteland van China. Amerika zou zestien schepen en uit rusting voor vijf divisies met radar installaties en reserve-onderdelen voor vliegtuigen leveren. WAT DOET LONDEN? Volgens de Londense correspondent van „Trouwheerste er gisteren een zenuwachtige stemming op de Chi nese ambassade te Londen in ver band met de vraag of Engeland al dan niet de communistische regering van Mao zal erkennen. Hoewel er nog niets van een offi cieel Amerikaans verzoek in deze richting bekend was. verklaarde een hooggeplaatst Chinees functionaris, dat het niet uitgesloten moest worden geacht, dat Engeland te elfder ure van erkenning van de regering van Mao Tsetoeng zal afzien. Ondanks deze optimistische ziens wijze, kon de correspondent bij het betreden van het Chinese ambassade gebouw niet aan de indruk ontkomen dat de achttien nationalistische ver tegenwoordigers wel degelijk met een mogelijke aftocht rekening hou den. Verschillende kamers waren reeds leeg en in gangen en op trap pen waren bijna alle lopers opgeno men. Ook de nog in gebruik zijnde kantoorruimten zagen er kaal uit. De hoge Chinese regeringsverte genwoordiger w-as er van overtuigd dat het tegenwoordige ambassade personeel na de eventuele erkenning van het Chinese communistische re giem in Engeland zal blijven. Op Brebes Tijdens het afgelopen weekend heeft de Darul Islam een Moham medaanse terreurorganisatie een grote aanval ingezet op Brebes, tus sen Cheribon en Tegal. Alle trein-, telegraaf- en telefoonverbindingen met Brebes zijn verbroken. De be richten, die naar buiten doordrin gen, zijn dan ook verward. Het tele graafkantoor zou door de terreur- benden zijn bezet, terwijl het regent schapskantoor door Indonesische troepen zou zijn heroverd. Uit Se- marang zijn versterkingen van de T. N. I. naar Brebes gezonden. GEEN URANIUM IN DE HARZ De leiding van het instituut voor mijnonderzoek te Goslar verklaarde, dat het „volslagen onmogelijk" is, dat uranium zou zijn aangetroffen in het in de Sovjet-Russische zóne gélegen Noordelijke gedeelte van het Harz-gebergte, in de nabijheid van Goslar .Vólgens het instituut is het ook hoogst onwaarschijnlijk,dat elders in het Harzgebergte uranium zou kunnen worden aangetroffen, daar de geologische structuur van dit gebied geheel anders is dan die van de omgeving van Aue in de Sovjet-Russische zóne, waar wel uranium is gevonden. KVP HET bestuur der KVP wil de werkzaamheden van het kader wat inperken. Zo b.v. het partij congres (iets anders dan de partij raadsvergaderingen) niet zeker ieder jaar, maar minstens om de twee jaar houden. Wij juichen dat toe. Niet alléén om het motief, dat het kader te zwaar belast wordt. Oók omdat dan datgene, wat op een bijeenkomst een partijcon gres wordt besproken en behan deld, beter tot zijn recht, tot ont wikkeling, tot practisering zalkun nen komen. En ten slotte mag ook nog wel mee-wegen de kwestie van de kos ten. Over het algemeen genomen: we vergaderen en congresseren te veel. In vergelijking met dat groot aantal vergaderingen en congressen wordt er toch wel wat erg weinig veran- "rd en verbeterd in de samenle- ">g! Dr. Otto Dibelius, de protestantse bisschop van Berlijn en Branden burg, en mgr. Tkotsch, de Katho lieke bisschop-coadjutor van Ber lijn, hebben over hun bezoeken met Kerstmis aan concentratiekampen in de Sovjet-zóne verklaringen afge legd. Al geven zij toe, dat de levens voorwaarden in het kamp van Sach- senhausen minder onmenselijk zijn dan ten tijde van Hitier, legde dr. Dibelius toch er de nadruk op bui ten de honderden gedetineerden, met wie de bisschoppen konden spreken, er nog uizenden zijn, die zij niet hebben kunnen zien. ,,Deze „mensen", zo zeide hij, „zijn van de overige wereld afgesneden". Mgr. Tkotsch verwonderde zich er over, dat jongens, die thans 15 of 16 jaar oud zijn, sedert bijna vijf jaren in de kampen worden vastgehouden. De Katholieke bisschop onderstreep te de vreugde van de gevangenen, die met hem in contact hadden kunnen treden. Hij had met hen slechts over godsdienstkwesties kun nen spreken. VOORMALIG MINISTER UIT TSJECHO-SLOWAIJKE GEWEKEN. Bonumil Lausman, vroeger Tsje- choslowaaks minister voor indus triële zaken in het kabinet van Gott- wald en socialistisch leider, is naar Beieren uitgeweken. Tegenover Amerikaanse functio narissen te Frankfort verklaarde Lausman volgens D. P- A„ dat hij uitgeweken was. omdat' hij zich ver zette tegen de communistische partij waarvan hij geweigerd had lid te worden. Hij zou met arrestatie be dreigd zijn. AMERIKA GELAST SLUITING HONGAARSE CONSULATEN Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medege deeld, dat de regering te Boedapest door de Amerikaanse gezant ver zocht is de Hongaarse consulaten te Cleveland (Ohio) en New York te gen 15 Januari te sluiten. Waarnemers achten deze maatre gel een represaille op de arrestatie van de Amerikaan Voegler, die sinds 18 November in Hongarije ge vangen wordt gehouden, beschuldigd van spionnage. Deze beschuldiging werd indertijd door Amerikaanse functionarissen ,,vals en gefabri ceerd". genoemd. Daar mag niet over gesproken worden De Sovjet-delegatie heeft gisteren een bijeenkomst van de geallieerde raad voor Japan verlaten, voor de tweede maal in de afgelopen we ken. Generaal Derevyanko, de lei der der delegatie, noemde gisteren de Amerikaanse pogingen om de re patriëring van Japanse krijgsgevan genen uit de Sovjet-Unie te bespre ken „onwettig", De Amerikaanse voorzitter van de raad, Sebald, verklaarde, dat de V. S een officiële nota aan de Sovjet- Unie hebben gezonden, waarin wordt gevraagd om inlichtingen over de niet gerepatrieerde Japanners. In de nota wordt gezegd, dat ver schillen in de cijfers omtrent de Ja panse krijgsgevangenen „alleen kunnen worden verklaard door de omstandigheid dat grote aantallen Japanners nog in gebieden, welke onder Sovjetrussische controle staan, worden vastgehouden, of door een abnormaal hoog sterftecijfer". OUDE AUTO MET NIEUWSTE SNUFJE UITGEDOST De mon teur John H. Mitchell uit Dallas (Amerika) heeft zijn auto, die waar schijnlijk de nestor der auto's in Dallas is, voorzien van straalaan drijving. Waarom ook niet! Om de kosten hoeft hij het niet te laten, want die bedragen slechts één cent per km. Het is alleen zaak voor de andere automobilisten ruim afstand te bewaren. Mitchell heeft dan ook een bord op zijn auto aangebracht, waarin wordt geadviseerd on een afstand van 15 meter van zijn zo modern vervoermiddel te blijven. De onderhandelingen te Moskou vlotten niet Volgens de Londense correspondent van de „Volkskrant" zijn er aan duidingen, dat de vriendschap tussen Stalin en Mao Tse Toeng, de leider der Chinese communisten, niet zo innig is als wel eens wordt voorgesteld. Toen Mao Tse Toeng naar Moskou vertrok, waar hij nu reeds enkele weken met Stalin onderhandelt „over kwesties van we derzijds belang" publiceerden de Chinese communisten een verklaring waarin zij duidelijk maakten dat zij een grote verering voor Stalin voe len, maar dat dit niet betekent, dat zij zonder meer de bevelen van Moskou zullen aanvaarden. Mao Tse Toeng werd in deze ver klaring de gelijke van Stalin ge noemd. Gezegd werd, dat de Chi nese communisten hun overweldi gende successen hebben behaald zonder de hulp van Moskou. In diplomatieke kringen in Lon den wreef men zich in de handen toen deze verklaring Whitehall be reikte en in spanning zag men uit naar het Russische antwoord. Stalin kon dit niet op zich laten zitten vond men hier. Het antwoord heeft niet lang op zich laten wachten. De Russische radio verspreidde gisteren een artikel uit de Russische pers, van de hand van de bekende Sovjet- commentator Joeref De toon was gematigd en kan niet vergeleken worden met die van de aanvallen van Moskou op Tito. Maar toch wor- dep de Chinezen op hun dwalingen gewezen. In de Chinese verklaring werd ge zegd dat Mao Tse Toeng. die „mis schien met opzet, misschien per on geluk" tot 1931 de werken van Sta lin niet had bestudeerd, alleen tot dezelfde conclusies was gekomen c-ver het verloop der Chinese revo lutie als Stalin. Joeref is het daarmee niet eens. Stalin, de leider en de leraar van de arbeiders over de gehele wereld, heeft het Chinese proletariaat en zijn avant-garde, de communistische par tij, een machtig wapen gegeven", zegt hij. Stalin „schiep de theorie der Chinese revolutie. Hij gaf be langrijke adviezen aan de Chinese revolutionnairen en zond hun de rijkdom aan ervaringen van de Rus sische communistische partij", ver volgt Joeref. De Chinese communis tische leiders zeggen voortdurend, dat zij rekening moesten houden met het karakter van hun volk. Zij hebben dit van Stalin geleerd zegt Joeref. Het artikel van Joeref, dat 2.000 Onderstaand ontwerp-program komt in behandeling op de a.s. Par tijraadsvergadering der K.V.P., 17 en 18 Febr. A Overeenkomstig het subsidiari teitsbeginsel streve de Rijkswetge- ver er naar de werkingsfeer der Provincies uit te breiden. Dit brengt mede een grotere mate van autonome bevoegdheden, van zelfbestuur vooral ook door eigen zelfstandige regeling, en van een eigen budget. B. 1. Het Provinciaal Bestuur erkenne God als Opperste Bestuur der en houde metterdaad rekening met de waarde van de godsdienst en van de godsdienstige instellingen ook voor het tijdelijk welzijn der ge meenschap. 2. Het Provinciaal Bestuur be- voidere met alle hem ten dienste staande middelen, naast de natio nale cultuur, vooral ook de regionale cultuur, omdat eerst op grondslag van het streek-eigene de nationale cultuur zich kan ontwikkelen. 3. Op de grondslag van de par lementair-democratische beginselen worde in het Provinciaal Bestuur zoveel mogelijk naar samenwerking gestreefd met de vertegenwoordi gers van andere staatkundige par tijen. Stands- en vakorganisaties en andere maatschappelijke groeperin gen worden voor advies en uitvoe ring van bepaalde regelingen zo veel mogelijk ingeschakeld. Bij het optreden der Stichtingen voor Maatschappelijk en Cultureel Werk (Opbouworganen) dienen centralistische tendenzen geweerd te worden, terwijl het particulier ini tiatief en het werk op levensbe schouwelijke grondslag op de voor grond moeten worden gesteld. 4. Samenwerking van gemeen ten voor die belangen, welke de ge meenten niet of niet behoorlijk af zonderlijk kunnen behartigen, wor de krachtiger bevorderd. Gestreefd worde naar behoud en vorming \an krachtige plaatselijke gemeenschappen. Aan plannen tot grenswijziging en opheffing van gemeenten ga een uit gebreid stedebouwkundig, demogra fisch, sociaal-economisch en be stuursrechtelijk streek-onderzoek vooraf. Het stedebouwkundig element mag niet de enige maatstaf zijn bij de opheffing van plaatselijke gemeen- woorden lang is, klinkt niet vijan dig, maar het is toch een duidelijke waarschuwing aan Mao Tse Toeng om niet verwaand te worden. Ondertussen vraagt men zich in Londen af waarom Mao Tse Toeng zolang in Moskou blijft hangen. De onderhandelingen lopen waar schijnlijk niet van een leien dakje, j schappen. i Bij de procedure tot grenswi phovfvkip" i gin6 of opheffing van gemeen i ,frnujYE.vi&u. worde vanaf het begin zoveel mo- Eugene Mc Donald, de directeur SSfSESS H van de „Zemth Radio Corporation" dezel{de mate de gelegenheid get h«ft°S?drniVer^Sde Staten)' "en om h» voor te^r in^ de handel brengen "a^araTt en te aan de gr, voor „phonevisie" oftewel televisie per telefoonlijn. Met behulp van dit apparaat dat tussen telefoon en te levisietoestel geschakeld wordt en ongeveer tien dollar zou kosten, zal men de filmvoorstelling-naar-keuze aan huis kunnen krijgen. Daartoe behoeft men dan slechts de phone- visiecentrale op te bellen om zijn eigen telefoonnumer op te geven en de film, die men des avonds wenst te zien. De kosten voor een verto ning ongeveer een dollar ko men op de telefoonnota. digen als aan de gro rere gemeenten. 5. Het streek-onderzoek worde bevorderd zowel ten behoeve van een harmonieuze stedebouwkundige ontwikkeling als ter bevordering van de welvaart. 6. Op de meest krachtdadige wij ze verlene het Provinciaal Bestuur zijn voortdurende medewerking aan de industrialisatie en de industrie spreiding Daartoe zal dit Bestuur: a. bevorderen, dat de voorwaar den worden geschapen, noodzakelijk NED VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: gesneuveld 21 December: Soldaat J. van Dijk, afkom stig uit Steenbergen (N.B.). gesneuveld 25 September, na vermissing: Soldaat A. van Uden, afkom stig uit Rotterdam. Kon. Ned. Ind. Leger: - geen verliezen. Weer Joegoslavische schepen op de Donau Voor het eerst heeft de Sovjet unie Joegoslavische schepen op de Donau naar Duitsland doorgelaten, zo wordt uit Amerikaanse bron ver nomen. De eerste lading bestond uit 2.700 ton pyriet, die gisteren Linz via Hongarijee en de Russische zóne van Oostenreik bereikte. Vandaag zouden twee andere slepen onder Joegoslavische vlag, ieder bestaande uit zeven vaartuigen, Passau, aan de Oostenrijks-Duitse grens, passeren. Naar men verwacht zullen de vaar tuigen op de terugweg Ruhrkolen naar Joego-Slavië medenemen. In politieke kringen acht men het mogelijk, dat aan Oostenrijk derge lijke vergunningen zullen worden verleend, teneinde de Donau weder voor verkeer open te stellen. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Aan de heer A. J. van Schie, secre taris van de R.K. bond van melkhan delaren in Nederland, is vanmiddag in een bijeenkomst te Delft, de pau selijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt. VORST IN BOSTON De staat Massachusetts, waarin Boston ligt, had evenals wij een zeer zachte winter. Ongekend zacht was het er, tot plotseling een strenge vorst het land overviel. Op de vissersboten, die met hun buit huisvaarts voeren moesten on middellijk alle hens aan dek komen om vorstschade te voorkomen. Een lid van de bemanning van een trawler bikt het ijs rond de stuur- hut weg. voor de industrialisatie van daartoe geëigende streken; b. het welvaartsonderzoek van streek en provincie leiden; c. bevorderen, dat de gemeente besturen geschikte industrie-terrei nen doen aanleggen; d. bijzondere aandacht weiden aan de uitbreidingsplannen, juist ook in verband met de ontwikkeling der streek; e. zorgen voor goede verkeers- en vervoersmogelijkheden over de weg, per spoor en over het water; f. het middelbaar technisch- en vakonderwijs stimuleren; 7. Het Provinciaal Bestuur steu- ne elke poging om de bestaande welvaartsbronnen te behouden en uit te breiden en al hetgeen kan leiden tot hogere productie in land- en tuinbouw. Het wake tegen onnodige aantas ting van cultuurgronden. Het bevordere de belangen van land- en tuinbouw o.m. op het ge bied van het land- en tuinbouwon- derwijs. 8. Het Voorbereidend en Buiten gewoon Lager Onderwijs en het on derwijs aan schipperskinderen die nen met andere vormen van onder wijs krachtig gesteund te worden op de grondslag van gelijke behan deling der gezindten. Het werk der beroepskeuze-bu- reaux worde zoveel mogelijk bevor derd. 9. Overeenkomstig het subsidia riteitsbeginsel sta ook bij de bevor dering van de gezondheidszorg het beginsel van particulier initiatief en uitvoering, met steun van de over heid, voorop. 10. Dit behoort eveneens het ge val te zijn ten aanzien van de be vordering der kunst en van andere culturele belangen. 11. Het Provinciaal Bestuur wij de aandacht aan het bibliotheek- en leeszaalwezen en met name ook aan de lectuurvoorziening ten plattelan- de, op de grondslag van gelijke be handeling der gezindten. 12. Het Provinciaal Bestuur on- derzoeke de mogelijkheid om bij de vaststelling van de tarieven van provinciale en daarmee gelijk te stel len openbare nutsbedrijven rekening te houden met de belangen van de grote gezinnen. 13. In het kader der Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie worde ern stig aandacht geschonken aan de ont wikkeling van de medezeggenschap van het personeel in dienst der pro vinciale en daarmee gelijk te stel len openbare nutsbedrijven. 14. De openbare nutsbedrijven onthouden zich te treden op het ter rein van de groot- en détailhandel. NEDERLANDSE KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING. De Nederlandse Katholieke Arbei dersbeweging houdt Maandag 9 Ja nuari een (algemene) Verbondsver gadering in het Jaarbeurs-restaurant te Utrecht- Aanvang des morgens tien uur. De agenda luidt: Inleiding van Prof. Mr. C- Romme over: „De publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie en haar practische toepassing." Inleiding van: Pater Jac. Jacobs M.S.C. over: „De Godsdienstig-zede- lijke taak van de K. A. B. in de stad en op het platteland." Inleiding van de heer J. W. v. d. Akker over: „Het afdelingswerk in de K- A. B-" (activering van de le den en scholing van de afdelingsbe stuurders): a. in de stad; b. op het platteland. Op Dinsdag 10 Januari wordt her dacht, dat de K. A. B. in haar tegen woordige gecentraliseerde vorm 25 jaar bestaat. Deze dag zal de Ver- bondsadviseur. Mgr. J. G van Schaik des morgens om 9 uur een plechtige H. Mis opdragen in de St. Augustinus kerk; om half elf vangt in de gehoor zaal van het Jaarbeursgebouw de herdenkingszitting aan. VERTREK ZUIDERKRUIS NAAR INDONESIë. Het troepenschip „Zuiderkruis" is heden uit de haven van Rotterdam naar Indonesië vertrokken, ten ein de aldaar repatriërende troepen aan boord te nemen. Het schip, dat normaal 1500 per sonen kan vervoeren, is op de uit gaande reis slechts zeer ten dele bezet. Enkele kleine detachementen zullen de reis naar Indonesia mee maken, nairrelijk een detachement van de Koninklijke Marine bestemd voor normale aflossingsdoeleinden, en een groep specialisten en indivi duele gevallen der Koninklijke Landmacht. Een. kahAe.itje, „De Europese mens zal opnieuw moeten begrijpen, dat niet de maat schappij de mens maakt, maar dat het omgekeerde het geval is." Ir. L. J. M F

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1