STADSNIEUWS HUTSPOT Een zege en een nederlaag voor de Zwaluwen MAANDAG 2 JANUARI 1950 OE LEIDSE COURANT PAGINA 3 AARLANDERVEEN K.A.B. Tot heden hebben zich 39 leden der K.A.B. opgegeven die wekelijks een klein oedrag zullen sparen om de kosten van een reis naar Rome voor een afgevaardigde bijeen te brengen. De voorz. maak te bekend, dat er nog versnaperin gen van het St Nicolaasfeest waren overgeschoten, welke onder de aan> wezigen verloot zullen worden Aan gezien er maar heel weinig leden aanwezig waren, gingen bijna allen met een prijsje voldaan huiswaarts. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Mol of er geen oplossing te vinden was, om de onkosten voor het St. Nicolaas met andere verenigingen gezamenlijk te dragen, wat door het estuur verder zal worden bespro ken, OUDE-WETERING Toneelavond van de Verkenners. De Verkenners van de St. Jacobus- groep organiseerden, zoals telkenjare, hun jaarlijkse toneelavond. Deze jeugdbeweging heeft door de jaren een zeer goede naam gekregen en de belangstelling is dan ook altijd enorm. Dit was ook nu het geval, want hotel „Meerzicht" bleek te klein en verschillenden konden geen toe gang meer verkrijgen. Natuurlijk was hopman G. v. d. Ploeg in zijn ope ningswoord dubbel tevreden en riep de eivolle zaal een hartelijk welkom toe, inzonderheid commissaris Schol ten uit Leiden, districts-aalmoezenier pater Chrispianus en kap. aalmoeze nier pater Jeroen, beiden uit Voor schoten. Allereerst trad de junioren-afd. voor het voetlicht. 13 Jongens voer den het toneelspel op „De Nieuwe komt". Dit werd gevolgd door het to neelspel „Het Avontuur van Gerard" door J. C. S. Nieuwland en hieruit bleek, dat de senioren niet voor de junioren onder deden. Maar het hoog tepunt werd wel bereikt in de klucht door J. Dom, getiteld „Jopie als Standbeeld. Dit werd voortreffelijk gespeeld en deze humor deed de zaal gieren van het lachen. Dat er zeer goed toneelspel gegeven werd moge wel hieruit blijken, dat 5 jongens door hun buitengewoon goed spel het vaardigheidsdiploma recreatie-avond wisten te behalen. In het tweede ge deelte van de avond gaf dr. v. d. Bijl een filmvoorstelling, welke met de grootste aandacht werd gevolgd. In zijn sluitingswoord bracht hopman v. d. Ploeg vooral dank aan dr. v. d. Bijl, die veel tijd had opgeofferd voor het geven van een E.H.B.O.-cur- sus aan de verkenners. Met zeer veel vrucht is deze gevolgd en zes leer lingen wisten zelfs het diploma vaar digheid ambulance te behalen. Als dank werd aan dr. v .d Bijl een boek werk van Hella Haasse overhandigd ROELOFARENDSVEEN Jaaroverzicht parochie St. Petrus Banden. Het H. Doopsel werd in 1949 aan 154 kinderen toegediend en wel aan 75 jongens en 79 meisjes; 38 huwelij ken werden gesloten. Er overleden 29 parochianen waaronder 6 kinde ren; 81 kinderen ontvingen de Eer ste H. Communie en wel 48 jongens en 33 meisjes; 220.000 H. Communië werden uitgereikt. Het aantal paro chianen bedraagt thans 4400, waar onder 3600 communicanten. Nog meer afscheiden aan de vei ling. Maakten wij vorige week reeds melding van het afscheid van de kassier der veiling, thans .komen wij dit doen van Piet Kennis en Gerrit van Zanten. Eerstgenoemde is reeds van 1902 af werkzaam m het veiling leven. Toenmaals bij de z.g. „oude bond" en bij het één worden van deze veilingen in 1919 aan de thans nog bestaande veiling. De kennis van Kennis. Kennis was de man aan de veiling voor het keuren van de augurken. Voor dit werk heeft men zelfs in het laatste jaar, dat hij aan de veiling is geweest, nog geen betere kunnen vin den. Door zijn grote ervaring in die grot reeks van jaren op dit gebied, was het woord van Kennis ten alle tijde de beslissende stem. Als hij een partij afkeurde werd er op de gebre ken gewezen, en maakte hij glim lachend de opmerking: „Ik ken mijn klantjes wel". De zakken-koning. Ook Gerrit van Zanten heeft een mooie staat van dienst achter de rug. Alhoewel enkele jaren later zijn werk zaamheden aan de veiling begonnen, heeft hij toch ook een zeer belangrijke functie gehad. Van Zanten was de man van de emballage-loods. Hij nam de emballage in ontvangst en leverde deze weer af aan de tuinders, het geen tevens nog administratieve ar beid voor hem meebracht. Door de ge wone man werd hij wel eens de „zak- kenkoning'' genoemd, en daarmede behoefde hij in 't geheel niet bele digd te zijn, want het was een teken, dat hij ijverde voor de zaak, waaraan hij werkte. 11 December 1949 was de laatste dag, dat zij aan de veiling werkzaam waren. Zaterdagmorgen kwamen het bestuur van de veiling het personeel in café Wagenaar bijeen, om afscheid te nemen van deze twee getrouwen, en begrijpelijker wij. ze namen zij hier een ere-plaats in. Vele waarderende woorden werden hier gesproken o.a. door de directeur van de veiling de heer N. Turk, die het aandeel van beiden in het vei- lingwerk schilderde, hun woorden van lof en waardering toe zwaaiende en hun dank brengende voor het gepres teerde in deze grote reeks van jaren. Ook de voorz. van de veiling, de heer Th. W. Schrama bracht dank voor hun zeer getrouwe plichtsbetrachting. Hierna bleef men nog enige tijd bij een. UIT DE OMGEVING NOORDWIJK Aanrijding Zaterdagavond te ongeveer 5 uur had op het kruis punt Oude ZeewegHuis ter Duin straat een ernstig verkeersongeval plaats. Een motorrijder, afkomstig uit Hillegom, kwam vanaf de Boule vard in botsing met een auto ko mende uit de Huis ter Duinstraat met het gevolg dat hij dwars tegen de auto opreed en met zijn hoofd door het portierraam heensloeg, waarbij hij ernstige wonden in het gelaat opliep. Na aanleg van een nood verband verleende Dr v. Nes de medische hulp. De beschadiging aan beide voertuigen was belangrijk. DE ZILK K.V.P. Deze hield een propa- gandavergadering in 't Parochie huis; de 3 standsorganisaties waren mede vertegenwoordigd. Tot candi- daten voor de Prov Staten werden gesteld jhr. van Nispen te Hillegom en J. C. Schrama te Sassenheim. Spreker was rector van de Hoogte, het residentie orkest Naar wij vernemen heeft, Willem van Otterloo, die het Vijfde Abon nementsconcert van het Residentie Orkest d. d. Donderdag, 5 Januari a.s. in de Stadsgehoorzaal leidt, op veelvuldig verzoek de „Romantische Suite" van Max Reger op het pro gramma geplaatst, welke compositie reeds op twee der Haagse concerten van het Residentie Orkest met over weldigend succes werd gespeeld. Aan dit kleurrijke en stemmings volle opus gaat vooraf de voor het gelijknamige Griekse blijspel van Aristophanes geschreven Ouverture „De Vogels" van Alphons Diepen- broek. Na de pauze zal men de vermaar de Zwitserse Beethoven-vertolker Paul Baumgartner kunnen beluiste ren, die naar wij verwachten, een hooggestemde verklanking zal ge ven van een der jeugdwerken van de „Magiër van Bonn" n.l. diens zon nige Eerste Pianoconcert in C gr. t. opus 15. Tot slot van het concert volgt dan nog de Ouverture Egmont, eveneens van Ludwig van Beetho ven. vacantievreugd voor de jeugd. Men verzocht ons opname van het volgende: In de afgelopen week heeft het R.K. Comité voor Vacantiebezigheden wederom een kerstwedstrijd uitge schreven voor de schooljeugd. In 't St. Anthoniusclubhuis moch ten de kinderen hun werkstukken voorwerpenvoor aan- of onder de kerstboom zelf komen brengen. Ze mochten helpen met 't versieren der dennebomen, en mochten 's middags met hun ouders de tentoonstelling in ogenschouw nemen. Vele ouders gaven kleren voor ar- die als onderwerp had gekozen „So ciale aspecten in het vastenmande- ment 1949". Hierna gaf spr. een schets van de ontwikkeling der so ciale vraagstukken. De R.K. zangv. „Echo der Duinen'' zorgde voor een mooie muzikale omlijsting. De be langstelling was groot. Middenstand. Deze vergaderde in café de Groot. De gemaakte fou ten der afgelopen winkelactie wer den besproken en met lof werd ge waagd van de gehouden etalage wedstrijd. Een ruime gedachten wis seling werd gevoerd inzake de in gekomen brief van de Par. Feest commissie, waarin een klacht te be luisteren viel over de sluitingsrede van voorz. Prins. Benadrukt werd het succes der veiling voor kerk en armen, waartoe de plaatselijke Mid denstand zoveel heeft bijgedragen. Na ampele discussie stelde de ver gadering zich unaniem en onvoor waardelijk achter het bestuur. Een deskundig spreker heeft zich bereid verklaard een spreekbeurt te ver- Vullen om te komen tot een cultu rele samenwerking met de andere standsoganisaties ter plaatse. Zilker IJsvereniging. Deze hield onder voorzitter A. A. de Groot haar jaarvergadering. Mede gedeeld werd, dat de vereniging 286 leden telt. Tot z'n spijt moest de voorz. mededelen, dat de baan- plannen zijn mislukt. Financiële en technische bezwaren waren de oor zaak. me mensen en arme kinderen, waar voor ons Comité hartelijk dank zegt Wij zullen zorgen, dat alles op de juiste plaats terecht komt. Voor de mooiste werkstukken wer den prijzen uitgeloofd De keuze was erg moeilijk voor de jury want er waren zeer veel mooie dingen. Tenslotte kwamen de volgende kin deren met een prijs uit de bus: Toos v d. Krogt, Wim v. d Veer, J. Wal- laert, Marianne v. Ulden, Mirjam v. Kesteren, Wim v. d Berg, Annie Biesjot, Adri v. Duuren, Dicky Smit, Corrie v. d. Broek, Carla Veygen, Tiny Tin jet, Marijke de Haas en Alët- ta v. Slingerlandt. In totaal schreven voor deze actie ongeveer 700 kinderen in het dub bele aantal van 't vorig jaar. Tenge volge van dit grote aantal deelne mers, moesten we de toneelvoorstel ling twee maal geven eenmaal voor de jongens en eenmaal voor de meisjes. Met opgetogen gezichtjes en rode konen van spanning, volgden de kin deren de avonturen, die twee arme kinderen in hun droom beleefden. Het comité bedankt hartelijk lei ders en leidsters, die hebben meege holpen dit kinderfeest te doen slagen, eveneens de hoofden en leerkrachten der scholen voor hun assistentie. Tenslotte aan allen: een zalig Anno Sancto 1950! Weidse Maandag, 2 Januari. Een nieuw boek werd opengesla gen, op de dag dat U wellicht nog misselijk was van al die oliebollen, appelbeignets enz. Niets is dan beter dan een hartige hap, om weer in het normale doen en laten van alledag terug te komen. Daarom een portie Hutspot, al is het vandaag niet veel- Heiaas kan het vandaag niet opge diend worden in een stad vol van pittige vriesluoht, ijs op singels en grachten en waaghalzerige jongens. Slechts een sombere hemel, duipende bomen en een glimmende straat. Dat is het beeld van vandaag. Maar des ondanks toch optimistisch, want zo begon de dag vanmorgen. U hebt daar wellicht niets van ge merkt. Maar op de Zijlsingel was het feest. Kent U de petroleumventer J. J. la Lau? Wel, deze brave man heeft vijf en dertig jaar lang onafgebroken achtei de petroleum wagen gelopen en werd dies hedenmorgen in het kan toor van de N.V. Standard, Am. Oil. Comp. gehuldigd. De heer Waareman, chef van het depot Leiden, hield een feestelijke toespraak. En de oudste colega, de heer J. Kauman, kwam namens de collega's met een pracht van een schemerlamp aandragen. Die lamp zal het vast goed doen in de huiskamer van de heer la Lau- Voor al ook omdat z'n vrouw, bloemen kreeg om naast de lamp te zetten. Bij alle goede voornemens die voor het jaar 1950 gemaakt zijn. voegt de toneelvereniging Litteris Sacrum de hare toe. Dit voornemen bestaat uit het spel „Iemand uit dit huis", van Gerald Vendon. wat L.S. in studie genomen heeft, om op 11, 16, 17 en 18 Febr. a.s. in de schouwburg oj te voeren. En voor mej. J. M. Breeveld zal 1950 ongetwijfeld een goed jaar wor- GEM. AANKONDIGING De Burgemeester van Leiden is verhinderd op Woensdag 4 Januari a.s. spreekuur .te houden. 64 De Wethouder van Sociale Zaken de heer S. Menken zal op Woensdag 4 Januari spreekuur houden 's mor gens om 11.30 uur. De Wethouder van Openbare Werken de Heer A. J. Jongeleen is verhinderd Woensdag 4 Januari spreekuur te houden. 63 den. Zij heeft het gisteren ingezet met het prettige idee dat over acht dagen haar gouden feest gevierd zal worden. Omdat zij op 9 Januari a.s. vijftig jaar in dienst zal zijn bij de firma wed. P. de Wilde en Zonen- Nu schijnt oie mej. Breeveld zeer be scheiden te zijn. Ze wil eigenlijk niets van een feestviering weten. Maar zo'n kracht, die niet alleen aan de zaak, maar vooral ook aan de familie de Wilde (waarvan zij vier genera ties meemaakte) verbonden is mag op zo'n dag toch wel eens in de bloe metjes gezet worden. Dat gebeurt des middags van 2 tot 4 uur in de zaak, Breestraat 93, met een receptie. Het wemelt gewoonweg van goe de voornemens. Frits de Ruyter, sport liefhebbers kennen deze oud-Euro- pese kampioen allemaal, komt op Driekoningen (6 Jan.) naar Leiden, om een boeiende en geestige cause rie te houden over de athletiek. Hij spreekt over ..Kris en kras door Eu ropa". herinneringen aan zijn athle- tiek-reizen. Ir. Tissot van Papot zal na de pauze enkele sportfilms ver tonen. Dit alles in het St. Antonins Clubhuis, onder auspiciën van de Leidse Athletiek Commissie, gratis toegankelijk voor ïeden van vereni gingen aangesloten bij de L. A. C en een beperkt aantal introducé'? Ook voor de leden van de Rijn- 'md*e Turnkring is er goed nieuws. W*>nt die turnkring gaat op viatè^ag 7 Jan. a-s. en nog wel in „Het Gul den Vlies" een ledenvergadering houden waa-op de secretaresse mej. J. van Schaik. herkiesbaar is en me dedelingen gedaan zullen worden over rhythmische gymnastiek. Denk er aan- de vergadering begint om half acht. Weet U hoe enkele weken geleden een clubhuis voor jongens in de Gor testraat werd geopend door de Kath. Sociale Jeugdzorg? Wel. in navol ging daarvan zal a.s. Maandag in het St. Fli^abethshof Oude Vest. door ds. P. W- Soruyt. een clubhuis voo" jongens worden geopend onder aus- niciën van de stichting Ned. Hervorm de Jeugdzorg. STADSKOK. 1 BURGERT-TJKE STAND. Geboren: Johanna Elisabeth, d. van B. H. Jansen en G. H. Broek; Josephina Jacoba Antonia Maria, d. van A. van der Krogt en A. M. Kas- kes; Anna Maria Catharina. d. van J A. Verbeek en A. A van Polanen: Johnny Reinardus Josephus, z. van T. J Out en L. G. J Dul: Hendrika, d van W. Wind en J. Veerman; Wilhel- mina, d. van W. Wind en J. Veer man; Christina Jenneke Maaike, d van A. van Dam en F M. Otte: Wil lem, z. van G. Geijteman en K. Schui- temaker; Willem Alexander Paul Frederik, z. van W. F H. van der Bom en A. den Braven, Cornelis Ja cobus Johannes, z. van H. van Ros- sum en J. H. Springer. Overleden: A. S. Rademaker, buisvr. van K. Jongejan 63 j.; S. J. van der Zon vr. 67 j. LAATSTE BERICHTEN de strijd in china. Afdelingen van het Chinese co**,i munistr-cke 'eger onder leiding van generaal Lioe Po Tsjeng heboen de buiitnwijken van Koenmi.ig be reikt, ut hoofdstad van de in het Westen van China gelegen provin cie ">Joennan. Naar verluidt heeft generaal Loe Han, voormalig natio nalistisch gouverneur deze** provin ce die onlangs naar de communis ten overliep, om communistische hu-p verzocht. wegenwachten waarschuwen tegen gladheid In de hog komende wintermaanden zullen de A. N. W. B.-wegenwachten het verkeer langs hun routes weer waarschuwen tegen plotseling opko mende gladheid. Zy bevestigen daartoe rode wim pels met het opschrift „glad" aan bo men en palen langs de weg. Na be ëindiging van het slipgevaar worden de wimpels weer door de „gele rij der" opgehaald. Er zullen zoveel mogelijk wegge deelten in dit waarschuwingsysteem worden opgenomen, hetgeen echter niet betekent, dat een weg waarlangs geen wimpels voorkomen, niet glad kan zijn. j Daar de dienst van de wegenwacht 's avonds te zes uur eindigt, zullen aangebrachte „gladwimpels", indien de gladheid op het desbetreffende weggedeelte dan nog voortduurt, eerst des morgens worden ingehaald. SCHEEPSBERICHTE!! BALI, A'dam—Batavia, 1 Jan. te Oran; KOTA BAROE, 31 Dec. van Batavia naar Aden en R'dam; MA- DOERA A'damJava 1 Jan. van Djeddan naar Belawan; ORANJE, Batavia—A'dam pass. 1 Jan. 18.00 u. Kaap Finisterre; ORANJEFONTEIN, 2 Jan. verw. te Mombassa v. Tanga; ROTTI, Batavia-A'dam, 1 Jan. te Aden; SALAWATI, 1 Jan. v. Bata via naar Surabaja; SILINDOENG, R'damJava. 31 Dec. pass. Malta; TABINTA, A'dam—Java 1 Jan. te Port Said; TAWALI, JavaA'dam, 31 pass. Finisterre: WATERMAN, BataviaR'dam 2 Jan. verw. te Aden. W- H I'HN ter aar, 30 Dec. Groente. To maten A f 1.13—1.75, idem B f2.— idem C f 0.72—1.50, Idem CC f 0.22— 0.50, idem bonken f0.85, idem stek f 0.07, Witlof I f0 41—0.53, idem II f 0.270.36, idem stek f 0.120.23, Aardappelen f 0.06, Groene kool f 0.13 —0.16, Sav. ooi f 0.07—0.10, Rode kool f 0.07—0.08, Waspeen f 0.12, idem stek f 0.05—0.06, Kroten f 0.04— 0.07, Spruiten f 0.400.56, idem afw. f 0.200.35, idem los f 0.11, Spinazie f 0.52—0 58, Glas Andijvie f 0.60—0.73, Andijvie f 0.23—0.44, Prei I f 0.24 0.30, idem II f 0.11—0.12, Sjalotten f 0.23, Uien f0.160.19, idem nep f 0.040.08, alles per Kg., Baksla f 0.260.27. Knol Selderij f 0.11, idem afw. f 0.05, alles per stuk. Boerenkool 10.35—0.80, Stoofsla f2.55—4.40, al les per kist, Selderij f 0.06—0.07 per bos, Stoofperen: Brederode f0.21. St. Remy f 0.190.20. Handeperen: Com- tesse de Paris f 0.38 alle per Kg. DE gebruikelijke nieuwjaarswedst rijd tussen het Rotterdams elftal en de Zwaluwen eindigde in een 2—1 overwinning voor de Zwaluwen, een resultaat dat gezien hun techni sche meerderheid zeker niet onver diend was. Desondanks was hun spe 1 ook niet van die aard, dat zich wijde perspectieven voor eventuele nieuwe aanwinsten van ons natio nale team hebben geopend. Rotterdam verloor met 2—1 De BW-verdediging met stopper- spil Krijgh incluis bewees eens te meer, dat zij tot de sterkste van Ne derland gerekend mag worden. Zij hield de Rotterdamse voorhoede over het algemeen in bedwang, het geen deze middag niet zo moeilijk was daar het in deze linie wel heel erg aan de nodige intelligentie ont brak. Bij dit sterke viertal sloot zich vooral de NAC-er Lussenburg op zeer waardige wijze aan. Technisch zowel als tactisch was hij een der besten van de Zwaluwen, en op de linkerzijde kweet Appel van Be Quick (Gron.) op onopvallende maar nuttige wijze zich van zijn taak. Zon der bepaald zwak genoemd te kun nen worden kwam ook deze voor hoede niet tot grootse daden. Na een vrij pover begin vlotte het tegen de rust en daarna wel beter, maar een gedeelte van het veld, dat voor de zon onbereikbaar was geble ven om de harde bovenlaag te ont dooien maakte het niet eenvoudig om tot vollediger ontplooiing te ko men. Dit terreingedeelte was hier dan ook indirect oorzaak van twee doelpunten. Zowel de Rotterdamse achterhoede voor de rust als de Zwa luwen-verdediging na de pauze kon de bal op zeker ogenblik niet vol doende onder controle krijgen. Linksback Heij (Rotterdam) schoot 40 minuten de bal als het ware maar met een zeer knappe aanval, waarbij de bal van rechtsbuiten van der Bogerd (DOS) naar zijn collega Clavan (ADO) op de linkerwing ging en diens voorzet keurig door Weenink werd opgevangen. Onhoud baar trof zijn vliegend schot 3 minu ten voor tijd doel. Fransen (PSV) en van 't Hoofd (Maurits) speelden zeer verdienste lijk en droegen ertoe bij, dat de voorhoede der Zwaluwen een beter geheel vormde dan die der Rotter dammers. Noch de Feijenoord-spelers Bran- des en Steenbergen nog Schrumpf van SW konden bekoren. V. d. Sluis (BW) was zeer goed en kon spelend als gistermiddag, een verge lijking met v. Steenbergen van SVV best doorstaan. Het was een geani meerde wedstrijd, die de keuze-com missie echter weinig wijzer zal heb ben gemaakt. Amsterdam won met 4—0 Ruim 20.000 Amsterdammers wa ren naar het Ajaxstadion getogen om het lang verwachte en met span ning tegemoet geziene experiment van Abe Lenstra en zijn clubgenoot Brandsma naast elkaar in de voor hoede van een vertegenwoordigend team gade te slaan. Maar hoe teleur gesteld zijn deze voetbalenthousias ten na afloop naar huis gegaan. De beide Friezen hebben het loodje moeten leggen tegen de sterke Am- tegen de uitgestoken voet van Wee- sterdamse verdediging, waartegen nmk (Brabantia) die toen weinig de Zwaluwenvoorhoede niet één moeite had om de zich met bravour maal wist te scoren. verdedigende keeper v. d. Torre te slaan, en onvoldoende wegwerken stelde Brandes (Rotterdam) 35 mi nuten na de rust in staat om via Sa- ris handen de balans in evenwicht te brengen. Het zag er toen even naar uit, dat R'dam de wedstrijd nog zou winnen. Saris doorleefde en kele benauwde ogenblikken, kreeg eenmaal een door een der vele be nen van richting veranderde bal door stom geluk in zijn handen, Brandsma, die in de wedstrijden van Heerenveen meestal de meeste doelpunten scoort, daartoe in staat gesteld door het fenomeen Abe, heeft ook in deze wedstrijd een paar kansen gehad. In de eerste helft kwam hij tweemaal alleen tegenover van Raalte te staan en beide malen verkleine de Blauw-Witter door snel uitlopen de opening naar de doelmond en gingen de schoten van Brandsma naast. Het begin van de wedstrijd was j vrij slecht. Mede door het gladde j veld werd het spel te kort gehouden I en aan beide zijden konden de ver- I dedigingen steeds op tijd ingrijpen. Aan Amsterdamse zijde werd dit beter gedaan dan bij de Zwaluwen en voor het spel van de Ajax-spil viel op. Hij schaduwde Abe Lenstra, die nonchalant speelde, zo goed, dat de Fries vrijwel geen kansen kreeg. De Zwaluwenvoorhoede was trou wens toch niet zo sterk. Schaap was de mindere van de Ajaxman Stof- felen en van de buitenspelers vol deed de Enschedeër Moddejonge Jr in het geheel niet. Zijn voorzetten waren niet lang genoeg en te laag en bovendien had hij in de Blauw- Witter Boonkamp op de linksback plaats een tegenstander, die niet te passeren was. Op de linkervleugel kon de Haarlemmer Groeneveld niet tot ontplooiing van zijn spel komen, omdat hij voortdurend teruggetrok ken moest spelen. De Amsterdamse voorhoede bleek veel te sterk voor de Zwaluwenachterhoede en de mid denlinie van de Zwaluwen speelde doorlopend in de verdediging. Hier door ontstond op het midd'enveld een gat in het Zwaluwenteam. De Ajacieden Stoffelen (links) en van der Hoeven (rechts) hadden dan ook geen moeite om het middenveld te beheersen. Vooral van der Hoeven viel in deze wedstrijd op en hij was zeker een van de beste spelers van h veld. In de Amsterdamse voor hoede vlotte de samenwerking goed. Op de rechtervleugel stonden de Ajacieden Drager en Michels, die, uitstekend gestuwd door van der Hoeven, steeds gevaarlijk waren. Lakenberg (Blauw Wit) toonde zich een doorzetter en naast hem vol deed de Spartaanspeler Meyer als verbindingsman. De Volewijcker van der Ruit op de linksbuitenplaats was voortdurend actief en het verwon derde dan ook niemand, dat de Am sterdammers na een half uur spelen de leiding namen: van der Hoeven kreeg op het middenveld de bal in zyn bezit, gaf een pass naar de vrij staande Meyer, die meteen doorliep en met een hard schot de doelman van de Volewijckers, Hagenaars, geen kans gaf (10). Voordien hadden zich voor het Zwaluwen-doel al netelige situaties ontwikkeld. Lakenberg schoot ra kelings voor langs. Meyer kopte de bal in de handen van Hagenaars en Lakenberg miste de kans van deze eerste helft door na een voorzet van Drager van korte afstand tegen Ha genaars aan te schieten. De terug springende bal kopte hij nog in, maar Hagenaars redde op het uiter ste moment. Met deze voorsprong werd het spel van de Amsterdammers zeker der. Steeds groter werd de druk op het Zwaluwendoel en Michels wist met een klassiek doelpunt de voor sprong te vergroten (20). Uit een voorzet van Drager kwam de bal bij Meyer, die even terugspeelde naar Michels. Met een fraai boogschot in de bovenhoek liet de Ajacied Ha genaars voor de tweede maal vissen. Voor de rust kreeg Abe nog twee kansen. De eerste maal schoot hij uit een scrimmage hard in, maar Boon kamp redde vallend. Vlak voor de rust bleef de Amsterdamse achter hoede stil staan bij vermeend bui tenspel. Abe stond toen drie meter van Raalte af, maar schoot hoog over.. De rust ging met een 20 voorsprong voor Amsterdam in. Na de hervatting kregen beide teams kansen, die vaak door slecht schieten verloren gingen. Meyer vuurde een kogel af, die naast ging. Even later kopte Brandsma uit een voorzet van Lenstra de bal in han den van van Raalte en na 20 mi nuten spelen schoot dezelfde spe ler ólweer na een voorzet van Abe tegen de lat. Een hard schot van Moddejonge Jr werd door de Am sterdamse doelman tot corner ver werkt. Toch waren en bleven de Amsterdammers sterker en dit kwam tot uiting toen Meyer de stand op 30 bracht. De laatste vijf minuten van de wedstrijd brachten nog een groot aantal scoringskansen. Schaap begon met naast te schieten Drager deed aan de andere kant hetzelfde, Moddejonge schoot weer in de handen van van Raalte en nog maals verknoeide Schaap de kans om de eer te redden door voor langs te schieten. Twee minuten voor het einde dacht het publiek, dat steeds om „Abe" had geroepen, dat de Fries toch nog een doelpunt zou maken. Vrij staand kreeg hij de bal uit een voorzet toegespeeld, maai in plaats van te schieten, kopte hij de bal in de richting van het doel waar Boonkamp hem ook nu weei d? voet dwars zette. Michels bracht in de laatste seconden de stand nog op 40. ZWEMMEN fraaie prestatie van judith temes Bij de Hongaarse winterkampioen- schappen te Boedapest heeft Judith Ternes de 100 meter vrije slag ge wonnen in 1 min. 7.4, geen slechte tijd, maar nog een heel stuk boven het wereldrecord van Willy den Ouden, waarop zij enkele weken ge leden voornemens was een aanval te doen. Judith Ternes won eveneens de 200 meter rugslag. Tijd 2 min. 51. cabour wint nieuwjaarsbeker De Nieuwjaarsbeker voor de over steek van de Marne bij de Pont de Charenbon te Parijs, is gewonnen door Cabour van de Racing Club de France in 1 min. 28.2. Tweede werd Georges Vallerey in 1.29.7 en derde Le Morvan op 1)4 lengte. Daarna kwamen Dumont, Prentout, de Belg Aarens en de Zwitser Ruffin. Bij de dames won Marcelle Els- kens in 1 min. 54 voor Ginotte le Foder en Renee Bougy. LAWNTENNIS Tijdens het tweedaagse proftour- nooi in het sportpaleis te Parijs, heeft Segura (Ecuador) met 63 6—2 van de Amerikaan Jack Kra mer gewonnen. Gonzales sloeg daar na Parker met 60 63. Gonzales (V. S.) won met 86, 119 van Segura (Ecuador). Jack Kramer (V. S.) heeft met 60 60 gewonnen van zijn land genoot Frank Parker. In het dubbelspel wonnen Kra merParker met 6—2 16 6—0 van GonzalesSegura. SCHAKEN het tournooi te Hastings. De uitslagen van de derde ronde van het internationaal tournooi te Hastings luiden: Barda (Noorw.)Rossolimo (Fr.) 01; Szabo (Hong.)Horne (Gr. Britt.) 1—0; Fuller (Gr. Br.)—Win- ser (Gra Br.) 10; Evans (Ver. Sta ten)Wood (Gr. Br.) ]/2y2\ Konig (Gr. Br.)Euwe (Ned.) 0—1. Deze partij (Nimzo-Indisch) duur de ruim acht uur en was de langste, totdusver in het tournooi gespeeld. Na de derde ronde is de stand in de hoofdgroep: 1. Rossolimp (Fr.) 3 p.; 2. Szabo (Hong.) VA p.; 3 en 4. Euwe (N.) en Evans (V.S.) 2 pnt.; 5 en 6. Horne (G. Br.) en Fuller (G.Br.) VA p.; 7 en 8. Konig (G.B.) en Wood (G.Br.) 1 p.: Barda (Noor wegen) y pnt; 10. Winser (G.Br.) 0 pnt. het wereldkampioenschap dames Zaterdag werden te Moskou de afgebroken partijen uit de 5e, 6e ronde gespeeld. De uitslagen luiden: Valentina BelovaMay Karff 10, Chaudet de SilanMaria Mora 10, Fenny Heemskerk—Olga Rubtsova 10, Clarissa BeniniElizaveta By- kova 10, Nin GrushkovaEdith Keller 10, Liudmila Rudenko lozhaLangosh 10, Ailyn Tran- mer—Mas Karff 1—0, Edith Keller- Clarissa Benini 10. De stand in de kopgroep luidt thans: 1. Chaudet de Silan 4 y pnt., 2 Olga Rubtsova, Gizella Gresser, Liudmila Rudenko en Valentina Be lova ieder 4 pnt., 6. Fenny Heems kerk (Ned.) 3y pnt. ZWAKKE FINISH VAN KRAMER TE LUZERN Het internationaal tournooi te Lu- zern is geëindigd. Onze landgenoot Kramer verloor beide afgebroken partijen, respectievelijk tegen Blau (Zwits.) in de vierde ronde en te gen Grob (Zwitserland) in de ze vende en laatste ronde. De partij uit de zesde ronde tussen Blau en de Zuidslaviërs Rabar werd door Blau gewonnen. De eindstand luidt: 1. Blau (Zwit serland) 5 pnt.; 2.Rabar (Zuid-Slav. en Unzicker (Duitsl.) ieder 4y pnt.; 4 Grob (Zwits.) 4 pnt.; 5. Müller (Oost,) 3y pnt.; 6. Kamer (Ned.) en Znosko Borovsky (Frankr.) 3 pnt.; 8. Tordion (Zwits.) y pnt. WIELRENNEN derksen slaat scherens De Nederlander Jan Derksen heeft de Duitser Voggenreiter, Sjef Sche- rens en de Fransman Lacoponplli in een sprintmatch te Berlijn verslagen. Hij won eveneens een wedstrijd ever 1 ronde vóór de Duitser Bun- zel. Beiden noteerden 9.8 sec. BILJARTEN DISTRICT LEIDEN NED. BILJART BOND. Competitie-uitslagen. De uitslagen van de in de afgelopen v/eek gespeelde competitie-wedstrij den luiden: Klasse C: Prt. v. Cleef 2—Royal 1 44; OSL 1DOS 1 44; Kroon A 1DOS 2 80; Noorden 1Plantage 1 2—6. Klasse D: Prt. v. Cleef 3—DOS 3 6—0 (voorlopig); DOS 4—OSL 2 4—4; BOS 1—Kroon K 1 6—2. Klasse E: OSL 3— Prt. v Cleef 4 0—8; Royal 2—BOS 2 8—0; Plantage 3—DOS 5 2—6: Prt. v. Cleef 5—Noor den 3 uitgesteld. stedenwedstrijd leiden—gouda. De return wedstrijd heeft plaats op Zondag 8 Januari 1950. Gestreden wordt in de biljartzaal van de Socië teit „Ons Genoegen" aan de Boele kade 71 te Gouda. Te Leiden wonnen de Gouwse gasten met 2919, zodat de strijd om de fraaie beker nog vol komen open is.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3