S)e£eki6e(Boti/z^nt Verdeling van Jeruzalem? Dé Paus celebreerde een H. Mis voor de pelgrims De ramp van Aero-Holland Amerika's China-politiek onzeker f- MAANDAG 2 JANUARI 1950 41ste JAARGANG 'irectenr: C. RL VAN BAMEBSVELD. doofdredacteur TH WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN WAABIIV OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. 4.90. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Geen geschoolde krachten rvE werkloosheid in Nederland is langzaam stijgende. En dit ondanks het feit, dat er vraag is naar, behoefte aan geschool de arbeidskrachten in vele indus trieën. Hoe is dat met elkaar te combine ren? Het antwoord is even eenvoudig als teleurstellend. En zijn te weinig geschoolde ar beidskrachten. In een officieel rapport lezen we: „De vraag naar arbeidskrach- van de zijde van het bedrijfsle ven richt zich allereerst op ge schoolde krachten. Helaas er moet worden geconstateerd dat momenteel niet die belangstel ling voor opleiding voor een vak bestaat als met 't oog op de indus trialisatie van Nederland wense lijk zou zijn. Dit tekort aan be langstelling wordt enerzijds ver oorzaakt door overwaardering, welke in huidige maatschappe lijke opvattingen voor de admi nistratieve beroepen aanwezig is, anderzijds zijn het vaak de aan- vangslonen voor bepaalde groe- pen jongeren, zoals loopjongens, die remmend werken op de wil een vak te leren." (Wat hier van loopjongens wordt geconstateerd geldt in nog sterkere mate o.i. voor jongeren op kantoren; voor al overheidsinstanties geven vaak een slecht voorbeeld van te hoge lonen aan zeer jonge per sonen. Red.). Wij hebben op dit verschijnsel al zó vaak de aandacht gevestigd, dat wij het nu 'ns graag op deze plaats door een ander laten doen. Het landsbelang, maar eveneens het persoonlijk belang van zeer ve len, eist, dat veel meer jongens dan tot nu toe een vak leren op deug delijke wijze. In de practijk van een werkplaats waar men dan ook werkelijk leert of op een ambachtsschool. En in dit verband spreken wij in het begin van het nieuwe jaar de hartgrondige wens uit, dat de tweede de katholieke ambachtsschool in Leiden er spoedig kome; dat de omstandigheden het volijverige co mité, dat de tot starjdkoming dezer school voorbereidt, gunstig mogen zijn. Deze school zal een zegen zijn voor onze bevolking. V Meer kennis 1"\E liefde voor wat is goed en schoon moet worden gebaseerd op de kennis van de waarheid. In deze tijd vóór al moet in iedere christen branden lief ie voor de Gods dienst, liefde voor de Kerk. Dan maar ook dan alléén kan hij 1950 bin nentreden met een blij vertrouwen ja, met de zekerheid, dat hij, wat er ook gebeure, ook te midden van de felste stormen, zal blijven staan. Wij willen op deze eerste dag van het werkjaar 1950 gaarne wijzen op de noodzakelijkheid voor de katho liek van deze tijd. zich te ontwikke len in godsdienst-kennis. Er worden ons zo veel bronnen voor die ontwikkeling geschonken. Het maandschrift der St. Willibror- dusvereniging Het Schild is een voor ieder welkome gelegenheid, om zijn kennis te verrijken. Wie abonné is, zal op de 1ste dag van iedere maand met vreugde een nieuw nummer van dit tijdschrift in zijn bus vinden. (Het adres van de administratie is Oranje- Nassaulaan 16, 's-Hertogenbosch. Abonnementsprijs ƒ4.50 per jaar). De uitgeverij Gooi en Sticht te Hilversum geeft o.m. uit de „Paulus- reeks", waarvan het eerste dozijn deeltjes is verschenen. Hier vindt de lezer voorlichting op verscheiden delen van het terrein van de Gods dienst, geschonke door bij uitstek deskundigen. Wie deze boekjes, even „populair" als wetenschappelijk, leest zal de rijkdom van de leer der Kerk, van de Koddelijke Openbaring meer móeten gaan waarderen. Wij zouden het graag vanzelfspre kend achten, dat iedere katholiek is abonné en lezer van „Sursum Cor- da". Moge het in 1950 zo ver ko men! Nog kolommen vol zouden we kun nen schrijven over de vele bronnen van godsdienstige ontwikkeling, die ons ten dienste staan. Vandaag vol staan we hiermee. De wereld begroette de wisseling van het jaar ^^VER DE GEHELE WERELD is Nieuwjaar met ongekende uitbundig heid en uitgelaten volksvreugde gevierd. Londen legde voor één nacht zijn Britse koelheid af en verdrong zich tegen middernacht in dicht drommen op Trafalgar Square rond de reusachtige kerstboom en „Vader Tijd", die daar rondwandelde met een grote wijzerplaat en vrien delijk alle handen schudde, die hem werden toegestoken. West End vier de het uit op straat met ballonnetjes, vuurwerk, papieren hoedjes, muziek en gepofte kastanjes. Parijs vierde het feest „huiselijk", dat wil zeggen in de restaurants, die voor die gelegenheid hun menu's en hun prijzen extra hadden ver zorgd (voor hen, die het geld er voor konden opbrengen) of thuis in de familiekring. Er waren geen verlichtingen en geen versieringen. Paus Pius XII celebreerde een Mis in de Sint Pieter en hield een korte preek voor tienduizenden pelgrims, die in de basiliek bijeen waren. Hij sprak hun zijn beste wensen uit voor 1950 en gaf hun daarna zijn zegen. De omroeper van radio-Moskou zei de, dat Moskou „onvergelijkelijk mooi was". De bewoners van Moskou zouden zich op het middernachtelijk uur „in grote menigten naar de theaters, de nachtclubs en andere vrolijke ge legenheden haasten, want vrolijkheid was vandaag het parool voor Moskou". Nieuwjaars boodschappen De leiders van vele landen hebben ter gelegenheid van de jaarwisseling uiting gegeven aan hun hoop in de toekomst en de gebeurtenissen, moei lijkheden en vraagstukken van 1949 de revue laten passeren De Oostenrijkse president, dr. Kari Renner, deed een beroep op de an - dere landen om „Oostenrijk met rust te laten" bij zijn werk aan zijn eigen redding. Kanselier Figl eiste een vredesver drag voor het Oostenrijkse volk, waardoor het vrij en onafhankelijk zou zijn. De Franse premier, Georges Bi dault, drukte zijn volk op het hart niet bevreesd te zijn voor de toe komst. Men moest niet altijd denken, dat de dingen zich van kwaad tot erger ontwikkelden. Maarschalk Tito verklaarde, dat Joegoslavië de Kominform zou blij ven trotseren. Hij stelde hiertegen over, dat het land vastbesloten was een onafhankelijke buitenlandse po litiek te blijven voeren. President Gottwald van Tsjecho- Si owakije zeide er overtuigd van te zijn, dat de economische'vooruitgang van zijn land in 1949 ook in 1950 zou worden gehandhaafd en dat de „vijanden in het buitenland", die een catastrophe voor Tsjecho-Slowakije voorspelden, in zijn welslagen hun eigen ondergang zouden beleven. Generaal Franco verklaarde in een radio-rede, dat de betrekkingen van i Spanje tot de V.S. „met de dag nau wer" worden. In een artikel van het Sowjetrus- jsische blad „Nieuwe Tijden" wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie 1950 in gaat „sterk genoeg om iedere aan valler neer te slaan" De Sowjet- Unie zou echter „onwrikbaar" blij ven werken voor de vrede. Keizer Hirohito van Japan sprak zijn bezorgdheid uit over het lot van de zich nog in Russische handen be vindende Japanse krijgsgevangenen. De premier van India, Pandit Nehroe, zeide zijn volk voor het nieuwe jaar slechts noeste arbeid en geen lege woorden te kunnen toe wensen. De Franse Hoge Commissaris in Duitsland, 0 André Frangois Poncet, sprak in zijn boodschap tot het Duit se volk de hoop uit, dat goede en duurzame betrekkingen gevestigd zouden worden tussen Frankrijk en West-Duitsland. President Pieck van Oost-Duitsland heeft in zijn boodschap aan de pre sident van de Sowjet-Unie, Sjerwnik, beloofd „alles te doen wat in mijn macht ligt om geheel Duitsland op genomen te doen worden in het kamp voer de wereldvrede, dat door de Sowjet-Unie wordt aangevoerd". BRITSE TROEPEN GAAN, GRIEKENLAND VERLATEN. Officieel is meegedeeld, dat alle Britse troepen Griekeland tegen 31 Panuari a.s. verlaten zullen hebben. HERBOUWEN RUSSEN START BANEN VOOR DE VI? De Russen hebben de startbanen voor vliegende bommen bij Peene- muende herbouwd en houden regel matig proefvluchten met V I's, zc schrijft het met Amerikaanse licen tie verschijnende blad „Abend". Vier startbanen, waarvan er drie naar Oost-Noord-Oost en een naar West- Noord-West wijzen, waren reeds hersteld en nog zes banen waren in aanbouw. OPVOERING VAN „GIJSBRECHT VAN AEMSTEL" Traditiege trouw werd op Nieuwjaarsdag in de Stadsschouwburg te Amsterdam Vondel's treurspel „Gijsbrecht van Aemstel" opgevoerd. Een scène uit de derde acte. Gijsbrecht van Aem stel trekt ten strijde. Links Albert van Dalsum als broeder Peter; rechts Joh Schmitz als Gijsbrecht van Aemstel en Elise Homans als Badeloch. /fyf> fr A n— y A ju,,, "TL, AMERIKAANSE MOORDT HAAR FAMILIE UIT. Lorraine Knapp een 21-jarig Ame rikaans meisje heeft met een ge weer haar moeder, haar 7-jarig zus je, een 12-jarige en een driejarige broer gedood en vervolgens zelf moord gepleegd. De massamoord werd ontdekt door twee andere broers bij hun thuis komst. Zij zeiden dat hun zuster se dert enkele tijd blijken van krank zinnigheid gaf. GROTEWOHL REDIVTVUS. „Neues Deutschland", het dagblad van de Socialsitische Eenheidspartij, heeft gisteren op zijn voorpagina een 2000 woorden beslaand artikel van de Oostduitse premier Otto Grotewohl gepubliceerd, waarin deze een beroep doet op alle Duitsers om zich te verenigen in een gezamenlijk front voor de redding van Duitsland. Westelijke waarnemers beschouwen de publicatie van dit artikel, tezamen met een foto van de schrijver, als de doodsteek voor de in West-Berlijn- se dagbladen gepubliceerde berich ten, volgens welke Grotewohl gezui verd of in ongenade zou zijn geval len. Pasoendan is nog onveilig Zonder veiligheid geen verkiezingen Het staatshoofd van Pasoendan, Wiranata Koesoema, heeft drie kabi- netsfomateurs benoemd die tot taak hebben een kabinet te vormen, dat de orde en veiligheid in geheel Pa soendan kan handhaven en dat aan de volkswil tegemoetkomt. Ten aanzien van de Daroel Islam verklaarde hij dat hij principieel inr J stemt met de ideologie, die de Da- doel nastreeft, nl. het verwezenlij ken van de rechten van Allah in de Indonesische maatschappij. De wijze echter, waarop de verschillende groe pen van de D.I. deze ideologie wil len verwezenlijken, heeft zijn goed keuring niet. De wali negara merkt op, dat, in dien de veiligheid in geheel Pasoen dan niet verzekerd is, geen algemene verkiezingen kunnen worden gehou den. Tot dusver is het derde deel van Pasoendan nog onveilig. Ver andering ten goede was nog niet merkbaar. Over de geruchten als zou in Pa soendan een revolutionnaire actie onder leiding van kapitein Wester ling bestaan, kon de waili negara niet zeggen. Wel deelde hij mede. de bedoelde kapitein zich in Ban doeng gevestigd heeft. Inzake de stromingen, die opheffing van de ne gara Pasoendan wensen, verklaarde de wali negara, dat deze actie geen weerklank vindt onder het volk. Het beste achtte hij, dat de staat Pasoen dan gehandhaafd wordt. IN KOREA WAS HET IN 1949 NIET PLUIS. De minister van Defensie van Zuid-Korea heeft gisteren bekend gemaakt, dat meer dan 2000 commu nistische militairen zijn gedood in botsingen tussen Noord- en Zuid- Koreaanse troepen, die in 1949 in Korea plaats vonden. Er vonden meer dan duizend schermutselingen plaats, hoofdzakelijk langs de 38ste breedtegraad, waardoor het commu nistische Noord-Korea wordt ge scheiden van het indertijd door Amerikaanse strijdkrachten bezette Zuid-Korea. In deze. gevechten vonden 700 Zuid-Koreaanse soldaten de dood. De minister voorspelde, dat in Maart a.s. alle communistische strijdkrachten, die zich nog op Zuid- Koreaans gebied bevinden, zullen zijn vernietigd. HOGE COMMISSARIS VAN NE DERLAND IN INDONESIë OVER HANDIGDE ZIJN INLEID INGS- BRIEF AAN PRESIDENT SUKAR NO Bij zijn bezoek aan president' Sukarno voor het overhandigen van zijn inleidingsbrief van H.M. Konin gin Juliana inspecteerde de Hoge Commissaris van Nederland in In donesië, dr H. M. Hirschfeld gekleed in de tenue van ambassadeur, de ere wacht voor het paleis Koningsplein. Nieuw plan voor Jeruzalem Verdeling in drie zones Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, da de voorzitter van de trustschapsraad der V. N., Roger Garreau, door de raad belast met de opstelling van het statuut voor Jeru zalem, een ontwerp heeft uitgewerkt, volgens hetwelk Jeruzalem in drie zones zou worden verdeeld:een jood se, een Arabische en een internatio nale zone. In de eerste twee zones, die over het algemeen zouden overeenkomen met de huidige, zouden het bestuur van het Hasjemietisch koninkrijk Jorda nië en van de staat Israël gehand haafd blijven. Aan hun souvereini- teit zouden evenwel enkele beper kingen worden opgelegd, n.l. d-~;- litarisatie, vrijheid van verkeer tus sen de zones, neutralisering en op richting van een economische vrij zone Een derde zone zou geïnternationa liseerd worden en de heilige plaatsen omvatten. Het gezag zou er recht streeks door een door de trustschaps raad benoemde gouverneur worden uitgeoefend. Dit gedeelte van de stad Jeruzalem zou niet onder Arabische of joodse invloed vallen en recht streeks onder internationale voogdij komen te staan. Piloot maakte geen gebruik van z'n instrumenten Het rapport van de officiële Noor se commissie die het onderzoek heeft gehouden naar de oorzaak van het ongeluk met de Dakota van Aero- Holland bij Oslo, waarbij 26 kinde ren om*-het leven kwamen, heeft als oorzaak van het ongeluk vastgesteld, dat het vliegtuig op contact met de grond vloog. De mist en het laag hangende wolkendek maakten naar het oordeel der commissie het vlie gen op instrumenten noodzakelijk, aldus Reuter. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat er aan de motoren en aan de radio van het toestel niets defect kan zijn geweest. EEN OUD VISJE. Geleerden zullen binnenkort in de Afrikaanse wateren een vis trachten te vangen, behorende tot een vissen- soort, dat 50.000.000 jaar oud moet zijn. Men meende dat deze vis, „La- timeria" geheten, uitgestorven was, totdat in 1938 een visssr een levend exemplaar ving. Bij ongeluk werden de weke delen en de graten van het dier weggegooid en bewaarde men alleen het vel, dat zich nu in een Londens museum bevindt. De vis was ongeveer een a anderhalve me ter lang, maar was waarschijnlijk niet geheel volwassen. De geleerden, die met het expeditieschip „William Scoresby" vertrekken, waarmee on derzoekingen in het Zuidpool-gebied zijn verricht, menen, dat de bestude ring van deze vis licht op de evolu tietheorie zal werpen. Geen bezetting van Formosa CJET IS VOLSTREKT niet duidelijk welke politiek de Verenigde Staten jegens China zullen volgen. Volgens de New York Times heerst er groot verschil van mening, zowel in de regering zelf als tussen regering en Congres. Men besteedt op het ogenblik grote aandacht aan alle problemen welke op Azië betrekking hebben. steun aan Tsjang Kai-sjek zou ver lenen en een militaire missie naar Formosa te zenden. De ideeën van Pandit Nehroe zou den veel meer indruk hebben ge maakt op het State departement. Nehroe's standpunt zou zijn, dat men diegenen van het Chinese communis tische régime moest .aanmoedigen, die een onafhankelijke Chinese poli tiek voorstonden, niet alleen geba seerd op vriendschap met Moskou, maar ook op goede betrekkingen met het Westen. De New York Times schrijft dat president Truman en de Amerikaan se raad voor de veiligheid het erover eens zijn geworden, dat er geen spra ke kan zijn van een bezetting van het bedreigde Formosa door Amerikaan se troepen. Erkenning van de communistische regering zou moeten worden uitge steld en de Verenigde Staten zouden moeten doorgaan met het geven van adviezen, financiële en technische hulp aan de nationalistische regering. Volgens het blad zou er ernstig verschil van mening heersen tussen de Amerikaanse regering en een min derheid in het Congres, alsook in de regering zelf over de politiek ten op zichte van het communisme in Azië De door de republikeinse senator Knowland de vorige week voorgestel de gedragslijn werd door generaal MacArthur en enkelen binnen Tru- mans officiële „familiekring" ge steund, doch ondervond sterke tegen kanting van het ministerie van bui tenlandse zaken en enkele leden van de raad van de chefs van de sta ven. Senator Knowland had o.m. voorgesteld, dat Amerika erkenning van het communistische régime in I China zou weigeren, de Engelsen zou I ontraden dit wel te doen, militaire Offensief in Tonkin De radio van de Vietminh (Anna- mitische autonomisten) en de Fran se militaire autoriteiten maakten Zaterdag melding van een groot of fensief in Tonkin, gepaard gaande met hevige gevechten. Dr. Ho Tsji Minh, de leider van de Vietminh, heeft in een radio boodschap met Kerstmis verklaard: „De dag is niet ver meer, dat wij de kolonialisten uit ons land zullen wegvagen." Waarnemers zijn van mening, dat het offensief in Tonkin met deze verklaring in verband staat. £en. koAuitfe. Liefde is het streven een ander ge lukkig te maken. •V;- v*

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1