S)e CddóeSotvfcant Nederlandse Marine steunt de Republiek Amerika vindt Formosa toch wel belangrijk "Jirecteur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" SATERDAG 31 DECEMBER 1949 41ste JAARGANG No. 11866 Vandaag kijken we allen achterom Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Adverf.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Ik, Ik ben de Heer; Er is geen ander redder dan Ik. Is. 43. 11. J^ATEN wij er maar geen doekjes om winden! Laten wij wat op 's harten bodem ligt, elkander rond borstig vertellen: de deur van het nieuwe jaar wordt door bijna ieder een met tegenzin geopend. Als de tijd kon worden stilgezet, zouden we het oude jaar onbepaald willen laten voortduren. Wat Neder land toch betreft, is het jaar 1949 weliswaar vol zorgen en moeilijkhe den geweest landelijke en huiselij ke maar over 't geheel genomen gaf het alle reden tot een dankbaar „Te Deum" als de deur ervan in het slot valt. Onherroepelijk in het slot valt. „Pereunt et imputantur" Het is voorbijgegaan en op onze rekening gezet. De nieuwe denkbeeldige deur gaat vanzelf open en. gaarne of ongaarne worden we genoopt een zoveelste rondgang van de aarde om de zon mee te maken. Met 2 milliard mensen op een kluitje zweven en draaien we de afgrond der oneindigheid in, en na 365 dagen zullen we weer op 't punt van vertrek terugkeren. Er is echter niemand, noch degene die dit schrijft, noch degene die dit leest, die de ze kerheid heeft na de start met Nieuw jaar 1950 bij de finish op Oudjaar 1950 nog tot de opvarenden van de aardbol te zullen behoren. Het is heel goed mogelijk en dan is het uur van de dag, waarop het gebeuren zal reeds vastgesteld het is heel goed mogelijk, dat er plotseling 'n dubbele streep onder onze slordig en slecht bijgehouden boekhouding wordt ge zet. Onze enige hoop is dan, dat Gods barmhartigheid tegelijkertijd een streep dóór de rekening haalt en al de jegens Hem gepleegde fraudes en vervalsingen door de vingers ziet. JJEZE ONTZAGWEKKENDE post „onvoorzien", deze volkomen on zekerheid of wij na het begin het eind van 1950 zullen meemaken, geeft aan de twaalf afgemeten sla gen, waarmede de torenklok de laat ste minuut van het Oudejaar te koop biedt een plechtige beklemming. Wij tellen de donkere, bronzen slagen één voor één. Wanneer de twaalfde na galmt en wegsiddert in de nachtelij ke duisternis en als een golfje terug- deint in de eeuwige oneindigheid, er vaart ieder denkend mens één ogen blik scherp en fel, een hulpeloze schipbreukeling te zyn in de oceaan van het heelal. De luidruchtigheid, waarmede de jaarwisseling vaak pleegt gepaard te gaan, is een vlucht uit de beklem ming van dat eeuwige ogenblik. Het is de vlucht uit een werkelijkheid, die men niet aandurft en die ieder mens toch binnen korte tijd als de enige werkelijkheid zal moeten er kennen. Er is één ding zeker op deze onzekere aarde: er is geen ontkomen aan, dat wij weldra zullen sterven. Een verantwoorde boekhouding des ievens kan alleen zo worden opgezet, dat bij alle berekeningen en ramin gen wordt uitgegaan van dit ene ge geven, waarvan we zakelijk zeker zijn: de dood. Zalig de boekhouder, die in die geest zijn boeken bijhoudt. Hij zal binnentreden in de vreugde van zijn Heer. J^EZE ZEKERHEID, troosteloos voor degenen, die de Schepper niet beminnen, is de grote geruststel ling nu de aarde de ondoordringbare mist van het jaar 1950 inrolt. Er zijn vele profeten van voorheen en thans, die in die mist een wereldramp ver moeden en een uitbarsting van Gods toorn verwachten over een mens dom, dat Hem vergeet en zelfs laat dunkend negeert. De Plaatsbekle der van Christus heeft bij de ope ning van dit Heilig Jaar 1950 de ver wachting uitgesproken van een mas sale terugkeer tot den Christus nog dit jaar. Of deze veelkleurige verwachtingen van zonneschijn na onweer in vervulling zullen gaan, is het groot geheim, dat de Nieuwjaars- mist verhult. Het is echter een gerust stelling voor ieder persoonlijk, dat een mens slechts éénmaal behoeft te sterven en dat het er weinig op aan komt, of hij een jaar korter of lan ger leeft mits hij zjjn boekhou ding, naar zwak vermogen, in orde tracht te houden. Wie God bemint en althans tracht te doen, wat van hem wordt verlangd, kan zonder vrees en zonder tegenzin het jaar 1950 binnen stappen. Hoe het ook verloopt, het zal voor hem altijd een Zalig Nieuw jaar zijn. JJEZE GERUSTSTELLING, welke zeer hecht is, omdat zij bouwt op de enige zekerheid, welke een mens in zijn leven bezit, zal echter niemand verleiden tot een zorgeloze en uitgelaten jubel bij de wisseling van '49 in '50. Er zullen ook deze keer oliebollen en appelflappen ver- schransd en (als 't lijden kan) zoete wijn gedronken worden, maar wy zullen het niet meer zo onbezorgd kunnen doen, indien wij eerlijk voor ons zeiven en menselijk willen zijn. Want in de spiegel gestoken van bij na iedere huiskamer, staat het por tret van kardinaal Mindszenty als een zinnebeeld van het ontzettende leed, dat zich even over onze (denk beeldige) grenzen eindeloos ver uit strekt als een moeras van jammer en verdriet. In het knusse welbehagen van een zeer breekbare porceleinen vrede zich niets aantrekken van het hevige leed onzer medemensen, zou tartend en uitdagend zijn. Het Nieuwe Jaar moge ons, na dankbaar proeven van de tijdelijke welstand waarin wij verkeren, ons op de knieën vinden, opdat het Nieuwe Jaar voor ieder persoonlijk een Zalig en voor de ge pijnigde en van haar roer losgeslagen wereld, een Heilig Jaar zy. NILINE, DE MOEDERSTOF VOOR VELE FRAAIE KLEURSTOFFEN De fabricage van kleurstoffen voor velerlei doel heeft zich in onze dagen ontwikkeld tot een machti ge industrie, welke tienduizenden werk verschaft. Ook ons land heeft laarin een niet onbelangrijk aan- •eel.' De ruwe grondstoffen, die zo- eel mogelijk uit het binnenland be- "kken worden, verwerkt men in fabrieken tot tussenproducten. Van die tussenproducten fabriceert men aniline verfstoffen. Op de foto in het middengedeelte der kuipenbatterijen voor de fabri cage van Azo-kleurstoffen in de nieuwe aniline kleurstoffenfabriek Franken Donders N.V. United Ani line Works te Tilburg. Deze Azo- kleurstoffen worden gebruikt in het textielbedrijf, bij de leder- en pa pierindustrie en nog vele andere industriën. Bij zijn aankomst te Djakarta werd president Sukarno door een enthousiaste menigte begroet, met de roep „Merdeka!" Hij sprak v^n de marmeren treden van zijn paleis af de uit ongeveer 200.000 personen bestaande menigte toe. Kosten worden door de Republiek betaald Het afvloeiingstempo van de Nederlandse marine-strijdkrachten in Indo nesië zal door de steun, die aan de Indonesische marine wordt verleend, langzamer zyn dan bij de Koninklij ke Landmacht en de mariniers. Daar om zal het voorlopig in Indonesië verblijvende marine-personeel vol gens rouleersysteem der marine worden afgelost. Thans bevinden zich nog ongeveer 5000 man van de vloot en de militaire lucht vaartdienst in Indonesië. Dit deelde de staatssecretaris van Marine, schout-bij-nacht H. C. W. Moorman, mee. „Indien de ter Ronde-Tafelconfe rentie gemaakte afspraken en over eenkomsten door de regering van de Verenigde Staten van Indonesië wor den nagekomen en ik ben hierover optimistisch" aldus de staatssecreta ris. „dan Iaat het zich aanzien, dat er in het eerste jaar na de souvereini- teits-overdacht weinig zal verande ren voor de Koninklijke Marine en haar personeel wat betreft aantal en omvang der taken in Indonesië." Het zal afhangen van het overleg tussen de regering der Republiek en de Nederlandse regering, in hoeverre de steun van de Koninklijke Marine na het eerste jaar zal doorgaan en in welke vorm. Dit overleg zal zo spoe dig mogelijk na 1 Januari worden geopend. Naast haar oude taak krijgt de Marine een geheel nieuwe: het ver lenen van steun bij de personele, ma teriële en administratieve opbouw van de federale marine. Deze steun verlening zal komen van de afde ling Zeemacht van de militaire mis sie, die geheel los zal staan van de operationele delen der Koninklijke Marine. De officieren en manschhap- pen, vermoedelijk enige honderden in getal, zullen geheel ter beschik king van de repübliek worden ge steld voor wat betreft de opleiding en de instandhouding van de walor- ganen. Hun voornaamste standplaats zal Suvabaja zijn. De steun, die de Koninklijke Ma rine op verzoek van de republiek verleent bij de opbouw van de fede rale marine, wordt ook door de repu bliek betaald. Deze en andere kos ten zijn zeer hoog en daarom is in onderling overleg besloten voor de steun bij de opbouw van de federale marine voor het eerste jaar als limiet te stellen de Indonesische marine begroting van 1949 met aftrek van de kosten van de mariniers, die thans nog in Indonesië verblijven, maar die voor zover zij landtaken vervullen binnen zes maanden naar Nederland zullen terugkeren. Overdracht schepen. Aan schepen zijn er in Indonesië drie torpedoboot jagers, een aantal korvetten, mijnenvegers en veel klei ner materieel Od de dag van de sou- vereiniteitsoverdracht ziin de kor vetten ..Morotai" en Tidore" aan de federale marine overgedragen. Er zullen nog twee andere volgen. De vraag, welke toroedo-bootjager na een jaar aan de reoubliek zal worden overgedragen heeft nog geen punt van overweging bij de marineleiding uitgemaakt. De huidige sterkte van de lucht vaartdienst omvat ongevee- 60 vlieg tuigen van verschilend type, waar van een deel desgewenst aan de jonge luchtmacht der republiek zal worden overgedragen. Schout-bij-nacht Moorman ver klaarde voorts, dat er onder het In donesische personeel van de Konink lijke Marine belangstelling bestaat om over te gaan naar de federale marine. Bii het Europese personeel der Koninklijke Marine is nog geen belangstelling voor- overgang geble ken. KON. MARINE MAG NIET PATROUILLEREN. President Sukarno heeft gisteren twee speciale noodwetten afgekon digd. Een daarvan ontneemt de Ne derlandse marine het recht om sche pen in beslag te nemen of ladingen te onderzoeken in de Indonesische wateren. De wet verbiedt de Neder landse marine tevens Indonesische schepen te onderzoeken of aan te houden buiten de territoriale wate ren of buitenlandse schepen op te dragen deze wateren te verlaten In dien de Nederlandse marinevaartui gen Indonesische verbindingsofficie ren aan boord hebben, kunnen dezen het gezag der Verenigde Staten van Indonesië ter zee ten uitvoer leggen. De tweede noodwet zegt', dat het Verder aankondiging alle wetten die door de president of de minister van justitie worden afgekondigd, rechts kracht krijgen door aankondiging via de radio of in de kranten. In Djakarta worden stappen geno men om de namen van straten, we gen en boulevards te wijzigen, spe ciaal die met namen uit het Neder landse koninklijk huis. Hulp van Amerika aan Indonesië Ter ontwikkeling van de landbouw De Verenigde Staten willen Indo nesië leningen verstrekken voor de ontwikkeling der landbouw, waar door Indonesië minder rijst zou be hoeven aan te kopen in landen met harde valuta's Voor deze ontwikke ling zijn landbouwmachines, dam men en bevloeiingswerken nodig. Voorts wil Amerika helpen bij het herstel van hoofdwegen, spoorwegen bruggen, havens, telefoon- en ande re nutsbedrijven en het verschaf fen van transportmiddelen. Dit deelde de Amerikaanse ambas sadeur Cochran mee, nadat hij zijn geloofsbrieven had overhandigd aan Sukarno, met wie hij over financiële steun had gesproken. Hij had Sukar no meegedeeld voor welk soort pro jecten de Amerikaanse in- en uit- voerbank leningen zou willen ver strekken, maar Indonesië moet zelf de eerste stap doen. Cochran be sprak de mogelijkheid, dat de Indo nesische ministers van financiën en economische zaken naar Amerika zouden reizen. De Amerikaanse am bassadeur deelde verder mee, dat Amerika geen invloed had uitge oefend op de Indonesiërs om de be slissing over Nieuw Guinea uit te stellen. Er waren volgens Cochran over dit onderwerp geen geheime onderhandelingen gevoerd. ANTI-STALINISTISCHE STROMINGEN Een anti-Stalinistische onder grondse communistische partij-orga nisatie in Hongarije heeft aan af zonderlijke leden van de socialisti sche Eenheidspartij in Oost-Duits- land propaganda-brieven gezonden, waarin deze aangespoord worden zich aan te sluiten tot een verenigd front tegen „Sowjet-terreur", aldus het West-Berlijnse blad „Sozial-De- mokrat". De brieven zijn „Boedapest 29 October" gedateerd en vermelden als naam van de afzender „Het hoofdbestuur van de illegale com munistische partij van Hongarije", die 50.000 leden heet te tellen. „De onderdrukte Hongaarse arbei ders wenden zich het eerst tot de ar beiders in de Oostelijke zone en Oost-Berlijn, omdat zij weten, dat deze dezelfde ervaringen met het Sowjetstelsel opgedaan hebben als wij", aldus deze brief. Een nieuwe krachtige politiek ^E VERENIGDE STATEN van A merika schijnen Formosa toch wel belangrijk genoeg te vinden om aan dit laatste bolwerk der Chine se nationalisten steun te verlenen. Associated Press verneemt, dat de Amerikaanse regering besloten heeft een nieuwe krachtige politiek voor het Verre Oosten uit te werken. De marine heeft bekend gemaakt, dat de vloot in de Aziatische wateren zal worden versterkt met een vlieg- dekschip en twee torpedojagers. De ministeries van Buitenlandse Za ken en Defensie hebben de president geadviseerd een militaire missie naar Formosa te zenden. De reden, waarom de Amerika nen Formosa zo belangrijk vinden is hierin gelegen, dat dit eiland een schakel vormt in de Amerikaanse verdedigingsring langs het Aziati sche continent. Het maakt sinds de oorlog juridisch deel uit van China, hetgeen het voor de Amerikanen moeilijk maakt rechtstreeks in te grijpen. De bevolking van Formosa is zo wel tegen de communisten als tegen de nationalisten gekant, maar de re gering heeft gisteren een beperkte dienstplicht ingesteld. Communistische amphibie-strijd- krachten hebben deze week een stormaanval op het eiland Matsooe ondernomen, 160 km van Formosa. De aanval werd afgeslagen. De com munisten moeten Matsoe hebben eer zij een kans maken Formosa te ver overen Niet alleen de Amerikanen, maar ook de Engelsen treffen voorbereid selen. De gouverneur van Honkong heeft buitengewone bevoegdheden ontvangen om aanvallen van buiten af of binnenuit het hoofd te kunnen bieden. India heeft intusssen als eerste land van het Britse gemenebest de regering der Chinese communisten erkend en zijn relaties met het For- mosa-bewind verbroken. Bidault krijgt z'nzin Begroting aanvaard Het Franse kabinet-Bidault heeft twee belangrijke belastingverzwa ringen weten door te drijven, door tweemaal de vertrouwenskwestie te stellen. De Kamer had zich daar weken lang tegen verzet, doch toen Bidault dreigde heen te gaan, aanvaardde zij ten slotte een verhoging van de be lasting op de industriële productie van 12 Yt op 13^% en een belasting op onverdeelde winsten van 10%. Vorige week kreeg Bidault 303 stemmen, nu respectievelijk 305 en 307 (tegen resp. 287 en 288). Oorlog raakt uit de tijd De visie van Trygve Lie Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., heeft in een V.N.-radio- radio-uitzending verklaard: „Ik ge loof, dat de meerderheid van de staatslieden en van de volkeren tot de conclusie is gekomen, dat oorlog in onze moderne wereld spoedig uit de tijd za] geraken, en wel door de vooruitgang van onze wetenschap, vanwege de atoomboom en het bac teriologische wapen, welke niemand de overwinning kunnen bezorgen, doch alleen chaos kunnen veroorza ken. Misschien staan we voor nog vele jaren van politieke spanningen, economische, psychologische en zelfs culturele oorlog, doch dit zijn, naar mijn opvatting, manieren van oorlog voering, die onder controle gehou den kunnen worden door vreed zaam internationaal optreden." Laten we hopen èn bidden, dat oorlog werkelijk uit de tijd is! ONMIDDELLIJK NA DE SOUVE- REINITEITSOVERDRACHT, is het ministerie van Ovèrzeese Gebieds delen omgedoopt in „ministerie voor Ur.iezaken en. overzeese Rijksdelen". Een schilder maakt de nieuwe borden gereed. De oorlog blijft voorlopig „koud" Een voorspelling voor de tweede helft dezer eeuw De bekende historicus Toynbee heeft in een exclusief interview met United Press de voorspelling ge daan, dat de „koude oorlog" met Rusland ten minste tot het jaar 2000 zal voortduren. Het zou hem zeer verbazen, wanneer één van beide partijen vóór die tijd zijn toevlucht zou nemen tot een echte oorlog. Toynbee is ook van mening, dat het „slagveld" van de koude oorlog in die vijftig jaar in Azië zal liggen. De Sowj et-Unie zal zich in de eer ste plaats bezig houden met het consolideren van zijn positie en het ontwikkelen van zijn hulpbronnen, gelijk Amerika deed in de vorige eeuw. Japan zal zich volgens de Engelse geleerde rustig houden, zolang Amerika het van voedsel voorziet. Oost-Afrika zal het centrum zijn van de moeilijkheden tussen blank en zwart. Zuid-Amerika zal in de halve eeuw, die nu begint, niets tot de wereldcultuur bijdragen. TSJECHOSLOWAKEN KEREN NIET TERUG. Twee beambten van het Tsjecho- Slowaaks consulaat te Hamburg heb ben gezegd, niet naar Tsjecho-Slo- wakije te zullen terugkeren, of schoon zij order daartoe ontvangen hebben. In de loop van dit jaar heb ben nog tien andere Tsjecho-Slo- waakse burgers te Hamburg gewei gerd naar hun land terug te keren. Te Stockholm heeft een dertig jarige chauffeur van de Tsjecho- Slowaakse legatie bij de immigratie autoriteiten om politiek asyl ver zocht, na geweigerd te hebben naar Praag terug te keren. INTREKKING TWEEDE DISTRIBUTIESTAMKAARTEN- BESCHIKKING Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in verband met de intrekking van de tweede distributie- stamkaartenbeschikking 1946 geen uitgifte van nieuwe stamkaarten meer zal plaats hebben. Inlevering van stamkaarten behoeft voortaan eveneens niet meer te ge schieden. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat de geldende bon kaarten van kracht blijven en dus moeten worden bewaard. De distributie van koffie en kolen geschiedt thans zonder gebruikma king van de tweede distributiestam kaart. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. Een, &.oA>iettje. „De mensheid lijdt het meest, door 't lijden, dat hij vreest. Zo krijgt hij meer te dragen, dan God te dragen geeft".

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1