Vermindering koffie-rantsoen is noodzakelijk PERSSPIEGEL SPORT VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Een koffiepraatje van de regering Surrogaat is vrij De regering ziet zich naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt genoodzaakt, in verband met de zeer hoge prijzen van koffie" op de wereld markt verandering te brengen in de koffievoorziening van het Nederland se volk. Tengevolge van de krappe wereldvoorraden is de prijs van koffie tot een zodanig niveau geste gen, dat indien Nederland in staat en bereid zou zijn deze hoge prijs op de wereldmarkt te betalen, de kof- fieconsumentenprijs in ons land na genoeg verdubbeld zal moeten wor den en 8.25 a f 8.50 per kilo zal moeten bedragen. De noodzaak tot zuinig beheer van de beschikbare de viezen koffie moet bovendien voornamelijk in gebieden met harde valuta worden gekocht heeft de regering doen besluiten voorlopig koffie niet meer in die gebieden aan te kopen, zodat de koffievoorziening van de Nederlandse bevolking moet worden beperkt. Gedacht is aan de invoering van een nationale melange van surro gaat en echte koffie. Hiertegen zijn evenwel vele bezwaren voor de be drijven, voor de overheid en voor de consument. Controle op de samen stelling van de melange is bijvoor beeld onuitvoerbaar, terwijl een be zwaar van huishoudelijke aard is, dat zij, die de voorkeur geven aan ech te koffie zij het dan, dat zij zich hierbij beperkingen dienen op te leggen van het originele product verstoken blijven. De regering heeft daarom besloten de nog aanwezige voorraden koffie normaal te blijven distribueren, doch met een vermin dering van het rantsoen, dat voortaan per zes weken 125 gram zal bedra gen. De eerstvolgende koffiebon, Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.00 VPRO, 21.00 VARA, 0.00—2.00 AVRO 7.00 Nieuws, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 8.40 Orgelspel, 9.00 Weer bericht, 10.00 Medische causerie, 10.20 Voordracht, 10.35 Voor de ar beiders in de Continubedrijven, 12.00 Orgelspel, 12.30 Mededelingen 12.55 Kalender, 13.00' Nieuws, 13.15 Accordeonmuziek, 14.00 Voor de Jeugd, 14.20 Dansmuziek, 14.50 Pia nospel, 15.15 Kamerorkest, 16.45 Sportpraatje, 17.00 Verzoekprogram- ma, 17.15 Voor de jeugd, 17.45 Nieuws, 18.00 Strijdkrachten, 19.00 Een onbescheiden halfuur aan het einde des jaars, klankbeeld, 22.15 Oudejaarsavondprogramma, 23.00 Nieuws, 23.15 De fluisterende har monica. 23.25 Sextet, 23.50 Koor zang en voordracht. 0.00 Havenge luiden en klokgelui. 0.02 Toespraken en gram.muz. 0.30 Strijdkrachten, 1.00 Nieuwjaarstoespraak, 1.052.00 Gevarieerde muziek. HILVERSUM II (4Ï5 m) 7.00 KRO, 0.30—2.00 NCRV 7.0Q Nieuws, 7.15 Morgengebed en Liturgische kalender, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 9.00 Weerberichten, 9.30 Waterstanden, 9.35 Radio Philh. or kest en soliste, 10.00 Voor de kinde ren, 11.00 Voor de zieken, 11.45 Rot terdams Philh. Orkest, 12.00 Ange lus, 12.03 Amusementsorkest, 12.30 Meded., 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en kath. nieuws, 13.20 Lichte muziek, 13.40 Pianoduo, 14.00 Solistenensemble, 14.20 Engelse les, 14.40 Orkestconc. 15.05 Kroniek van letteren en kuns ten, 15.40 Orgelspel 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd, 18.00 Promenade orkest, 18.15 Journalistiek weekoverzicht, 18.30 Promenade orkest 19.00 Nieuws 19.15 Actualiteiten, 19.25 Katholiek Thuisfront .overal, 19.30 Lichte mu ziek, 19.45 Reportage, 19.50 West- Indische comment. 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.15 Licht baken, 21.00 Gev. programma, 22.00 Puzzle, 22.10 Jaaroverzicht, 23.00 Nieuws, 23.15 Populair concert, 23.50 Gebed bij de jaarwisseling, 24.00 Nieuwjaarstoespraken en Amuse mentsorkest, 0.30 Nieuwjaarstoe spraak, 1.00 Gewijde muziek. welke op 26 Januari 1950 zal wor den aangewezen, zal dus recht ge ven op 125 gram koffie. Deze bon zal dienen voor een periode van zes weken. Op deze wijze kan de rant soenering nog geruime tijd worden voortgezet. De prijs van de aldus ge distribueerde koffie zal niet hoger zijn, dan de thans geldende prijs, doch naarmate de voorraden „goed kope koffie" uitgeput raken zal een geringe prijsstijging onvermijdelijk zijn. Daarnaast zal koffiesurrogaat van goede kwaliteit vrij in de handel in ruime mate verkrijgbaar zijn. De grondstoffen voor een goed surro gaat zijn in voldoende mate aanwe zig. Iedereen zal dus desgewenst, zij het beperkt, deze koffie kunnen drinken, eventueel aangevuld met surrogaat, waarbij men zelf de ver houding van het mengsel kan bepa len. Het is te betreuren, dat de ver mindering van het rantsoen het ka rakter heeft van een onaangename surprise bij de jaarwisseling, aldus de regering, maar het is belangrijker, dat een tijdige aankondiging van de komende vermindering de consu ment reeds thans in stat kan stellen een begin te maken met een zuinig verbruik van de op de lopende bon verkregen koffie. SUIKERFABRIEKEN VERWERKTEN 3 MILLIARD KG BIETEN De campagne der suikerfabrieken in Nederland, die dit jaar bijzon der lang heeft geduurd, is bijna af gelopen, zo vernemen wij van wel ingelichte zijde. Een zevental fa brieken is reeds klaar, die te Sas- van-Gent, Puttershoek, Oud-Beyer- land én Dinteloord zullen begin Ja nuari afwerken. De oogst is bijzon der groot. Er zijn 67.000 ha bieten uitgezaaid, die tezamen bijna 3 mil- lard kg bieten hebben opgebracht (de vorige oogst beliep 1.820.000.000 kg bieten, uitgezaaid over 47.000 ha) Het suikergehalte was dit jaar ech ter zeer laag, zodat de totale hoe veelheid geproduceerde suiker te genvalt. In het Noorden van het land was het gehalte het best en lag bo ven de 16 pet. In Noord- en Zuid- Holland was het gehalte het laagst ongeveer 15.20 pet. Geproduceerd zullen worden circa 340.000 tot 350.000 ton witte suiker, waarmede circa 4/5 van de Nederlandse sui kerbehoefte gedekt wordt. Boven dien wordt verkregen ruim 80.000 ton droge pulp, meer dan 80O.000 ton natte pulp, ruim 100.000 ton melasse en 70.000 ton schuimaarde (een soort meststof). De suiker, uit de Neder landse bieten geproduceerd, is nog niet voldoende om in de binnenland se behoefte te voorzien. Daartoe moet nog ca 100.000 ton ruwe suikqr worden geimporteerd, die voorname lijk uit Cuba komt. Hieruit wordt 90.000 ton witte suiker verkregen. STORT U NIET IN EEN EMIGRATIE-AVONTUUR! De centrale stichting landbouw- emigratie waarschuwt tegen onbe raden plannen tot emigratie naar Su riname. Men heeft het oog op een organisa tie, die emigratie van een groep land bouwers naar het Saramanca-district in Suriname voorbereidt. Vernomen wordt, dat deze onderneming zeer speculatief moet worden geacht, ook al omdat aan deze groep toegang tot dat land zal worden geweigerd. De bestaande plannen schijnen hier te lande niet ernstig te worden geno men. De centrale stichting zegt in deze waarschuwing, dat zich ook bij emi gratie naar Frankrijk en Brazilië personen als bemiddelaar hebben op geworpen, die óf ondeskundig zijn, ófwel hun eigen belang najoegen. Naar de mening van de stichting is het voor niemand nodig zich in een emigratie-avontuur te storten, aan gezien hier te lande voldoende werk wordt verricht om in noodzakelijke voorwaarden en waarborgen te voor zien. MARGARINEPRIJS WORDT NIET VERHOOGD Naar het A.N.P. verneemt, ligt het niet in de bedoeling van de regering de margarineprijs op 1 Januari a.s. te verhogen. DE TEXTIELINDUSTRIE AANVAARDT DE 5 PROCENT LOONSVERHOGING. Tussen de textielwerkgeversfedera- tie en de bedrijfsunie van textielar beiders is overeenstemming verkre gen over de toepassing der vergun ning van het college van Rijksbe middelaars om binnen bepaalde gren zen tot een loonsverhoging over te gaan. Partijen bij de C.A.O. stellen zich voor op de uurlonen voor de manne lijke arbeiders van het 20e jaar af een geleidelijk oplopende verhoging toe te passen en wel zo, dat het mi- nimunj uurloon voor geschoolde ar beiders in de derde gemeenteklasse, waarin de voornaamste textielge- meenten als Enschede, Hengelo, Til burg enz. zijn gerangschikt, op 24-ja- rige leeftijd gebracht worden van 80 op 86 cent per uur, in welke nieuw basisloón dan de z.g. Joekesgulden is verwerkt. Voor andere gemeenteklassen en andere groepen worden overeen komstige verhogingen toegepast. Leiden valt in gemeenteklasse 2, waar de lonen 3 cent hoger liggen. Deze verhoging der basisionen zul len worden doorgetrokken tot de ta rieven voorzover althans niet de be staande feitelijke lonen aanmerke lijk uitgaan boven de rechtens gel dende lonen, terwijl voor de jeugdige tariefwerkers de modaliteiten van toepassing der nieuwe tarieven aan nader overleg tussen partijen bij de C.A.O. worden overgelaten. Wat de vrouwenionen betreft werd als voorlopige oplossing overeenge komen de weekinkomens van vrou welijke arbeidskrachten van 23 jaar en ouder alsmede die van jongere kostwinsters te verhogen met 5 pro cent wederom echter met dien ver stande, dat deze verhoging niet of in mindere mate zal worden toegepast voor zover de feitelijke lonen aan merkelijk boven de rechtens gelden de lonen uitgaan. Over een eventuele nadere regeling met betrekking tot de vrouwenionen zal te gelegener- tijd nog overleg worden gepleegd. De uitgewerkte voorstellen worden dezer dagen aan het college van rijks- bemiddelaars toegezonden met ver zoek daaraan goedkeuring te willen hechten opdat reeds over de eerste loonweek van Januari 1950 de ver anderingen in lonen en tarieven Kunnen worden aangebracht. DE LOONSVERHOGING IN DE GRAFISCHE INDUSTRIE. De aangeslotenen bij de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het, grafische bedrijf hebben eveneens een regeling getroffen. Hier werden, om' de nieuwe lonen te kunnen vast stellen, de huidige contractlonen, voor wat de loonschalen betreft vanaf de 23-jarige leeftijd, eerst verhoogd met de tijdelijke loonbij- slag van 1,— van Noverpber 1948. waarvan een bedrag van 2,1 cent per uur (voor het administratief personeel f 4,50 per maand) werd aangehouden. Deze bedragen zijn vervolgens met 5 percent verhoogd, waarbij voor de mannelijke werknemers tevens rekening is gehouden met de mini male verhoging van 2,— per week of 8,67 per maand. De in de C.A.O. neergelegde mi nimum uurlonen voor mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder worden verhoogd: van 67 ct. t/m 85 ct. met 6 ct van 86 ct. t/m 105 ct. met 7 ct. van 106 ct. t/m 125 ct. met 8 ct. De in de C.A.O. neergelegde mi nimum uurlonen voor vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder worden verhoogd: van 51 ct. t/m 65 ct. met 5 ct. van 66 ct. t/m 85 ct. met 6 ct. van 86 ct. t/m 105 ct. met 7 ct. Ook voor de chefs en voor het administratieve personeel werden overeenkomstige maatregelen ge troffen. VERMOEDELIJK OOK 5% VERHOGING VOOR OVERHEIDSPERSONEEL. Naar „Trouw" verneemt, is Donder dagmiddag in Den Haag overleg ge pleegd tussen de organisatie van overheidspersoneel, vertegenwoor digd in de bekende salaris-commis sie „ad hoe" en een regeringsdelega tie over de toepassing van de 5% loonsverhoging voor het burgerlijk Rijkspersoneel. Deze bespreking heeft tot volledige overeenstemming geleid, zodat mag worden aangenomen, dat ook het overheidspersoneel voor de 5 pet. loonsverhoging in aanmerking zal komen, terwijl eveneens een verbe G. C. VAN VELZEN, Geversstraat 12, Oegstgeest, sergeant-fourier, viert 30 Dec. zijn 2e Ind. verjaardag te Djabarang bij Se- marang. tering van de kindertoelage is te verwachten. In de commissie heeft ook de positie van het personeel der lagere publiekrechtelijke organen de aandacht gehad. De voorstellen wor den op korte termijn aan de minis terraad voorgelegd Deze zal waar schijnlijk reeds Maandag a.s. in deze materie een beslissing nemen. KAPPERSPRIJZEN VRIJ. Met ingang van 30 December wor den de prijsvoorschriften voor kap pers opgeheven. Naar men ons mededeelde, zal het publiek weinig van de afschaffing van deze prijsvoorschriften merken. Met ingang van 1 Januari treedt nl. een prijsregeling van de Kappers bond in werking, waarbij de be staande indeling in tariefklassen wordt gehandhaafd. In tegenstelling met de oude maxi mum-prijsregeling is dit een mini mum-prijsregeling: dit betekent dus, dat de kappers wel hogere, maar geen lagere prijzen mogen vragen dan de door de Bond vastgestelde Men verwacht echter, gezien de si tuatie in het kappersbedrijf, niet, dat de kappers tot prijsverhoging zullen overgaan. „Parool" Het Vrije Volk had met Kerstmis een „Kerstprent" op de voorpagina, een tekening van Lizzy Ansing van een paradijsvogel, die neer komt vliegen met een kerstroosje in zijn snavel. De vogel heeft een blauwe kleur en onder de tekening staat. „Blauwe Vogel groet U!" Men kijkt van een en ander werkelijk opf men begrijpt niet, wat men er mee aan moet op Kerstmis. Doch de redactie komt aan die verbazing tegemoet met een uitleg die als volgt begint: „Waarom brengt U dit jaar de blauwe vogel een Kerstgroet? Omdat „de blauwe vogel" symbool is geworden van véél, dat men in het Kerstfeest terugvindt. Symbool van geluk en vrede."... De schilderes Lizzy An- singh maakte van deze blauwe vogel een paradijsvogel Omdat, zo zei zij ons, het geluk het méést waarschijn lijk door een paradijsvogel gebracht zal worden". De Tijd schrijft over deze „symbo lische voorstelling: „Ons maakt het draaierig te ver nemen, dat het geluk, hetwelk men in het Kerstfeest terugvindt, het DOODSTRAF GEëlST Gisteren eiste de bijzondere straf kamer te Assen bij verstek de dood straf tegen de voormalige opper- stormleider J. P. Philippa uit Assen. P. wiens tegenwoordige verblijf plaats onbekend is, organiseerde als adjudant van de districtscomman deur der Nederlandse landwacht in Drenthe tal van razzia's en acti veerde o.a. het gruwelijke optreden van de Norger bloedploeg. Onder zijn leiding hebben zich in Drenthe de meest misdadige tonelen afge speeld. De uitspraak werd op 5 Jan. a.s. bepaald. Burgemeester G. H. P. Bloemen die op 15 Februari 1935 tot burge meester van Oldenzaal werd be^ noemd en op 1 Januari a.s. met pern sioen gaat, werd door de gemeente raad tot ereburger benoemd. De 29-jarige wielrijder T. v. Ag gelen te Wageningen is tengevolge van een val onder een auto geraakt en aan zijn verwondingen bezweken. Een Iandbouwschuur met DE AVRO Het algemeen bestuur van de AVRO is gistermiddag in de AVRO studio te Hilversum bijeengekomen om de ontslagaanvrage van de di- recteur, de heer W. Vogt, te be-houd is te Loosduinen in brand ge spreken. De vergadering duurde j raakt. De schuur behoorde aan tuin- ruim 6 uren. Na afloop werd het'der de Jong. Er verbrandden o.m. volgende communiqué verstrekt: landbouwmachines. „Het algemeen bestuur der AVRO Wegens oplichting van de heeft in zijn vergadering van heden djenst voor sociale zaken heeft de de ontslagaanvrage van de direc- politierechter te Rotterdam de teur niet aanvaard. Het heeft de ge- vr0uw M. J., die gedurende zeven rezen verschillen met het dagelijks I jaar ten onrechte f 6.650 aan onder- bestuur besproken en bijgelegd enjst;euning genoten had, doordat zij in aansluiting daarop heeft het zijn inkomsten verzwegen had, veroor- volledig vertrouwen uitgesproken in het beleid van de directeur en hem verzocht aan te blijven. De heer Vogt heeft aan 'dit verzoek voldaan" AAN DE DOLLARD WORDT I AND „ONTRUKT" Grote ge deelten van de Dollard, de inham van de Noordzee tussen Groningen en Oost-Friesland, zijn reeds inge polderd. Hierdoor werd Nederland grote geDieden zeer vruchtbaar land rijker. Bij hoogtij lopen de zogenaamde slikken onder water. Wanneer het méést waarschijnlijk door een para dijsvogel gebracht zal worden. Senti mentele praat. Als het het méést waarschijnlijk door een paradijsvogel gebracht zal worden, dan is het méér dan waarschijnlijk, want volstrekt zeker, dat het niet gebracht zal wor den. Och, maar die vogel is toch slechts als symbool bedoeld.Het weeïge van zoveel gedoe met Kerst feesten komt juist voort uit het te werk gaan met symbolen in plaats van realiteiten. De ster, die langs de hemel trekt, het hemelse heir dat het Gloria" doet schallen door de lucht, de herders op het veld, het Kind in de kribbe slechts wanneer men dit alles aanvaardt als werkelijk heid en niet als symbool, slechts dan is een weeïg gedoe uitgesloten. Aan vaardt men het als symbool, dan aan vaardt men het als een symbool voor geluk, dat niet reëel is, maar alleen wat stemming. Want het geluk van Kerstmis bestaat maar werkelijk, wanneer het Kerstverhaal waar is. De niet-christen kan het Kerstfeest niet behouden door het eKrstgebeu- ren althans als een zinvol sprookje te aanvaarden. Want wat hij dan viert, is het Kerstfeest niet. En het sprookje zal onvermijdelijk gaan ont aarden in een zoetelijk verhaaltje, waar men wee van wordt, want al leen als men het Kerstgebeuren als waar aanvaardt, weet men, wat wel en wat niet bij het Kerstverhaal behoort, weet men waardoor het zin vol is en wat onmisbaar is om het zinvol te doen blijven". deeld tot een maand gevangenis straf. Ter gelegenheid van de jaar wisseling verwachten de Nederl. Spoorwegen een druk reizigersver- voer. Daarom worden op 31 Decem ber, 1 en 2 Januari op verscheidene trajecten extra-treinen ingelegd. Elf millioen Nederlandse kip pen legden in 1949 1800 millioen eieren; 400 millioen waren bestemd voor export naar Engeland en 300 millioen voor export naar andere landen. Wordt de Engetse prijs niet te laag, dan gaat ook 1950 voor de kippenhouders een goed jaar wor den. Bij opgravingen te Maastricht water is teruggelopen, is er een hoe-ontdekte men de fundamenten van veelheid slib achtergebleven. Lang-een in 1475 gebouwde vestingtoren zaam maar zeker breiden de kwel- j van buitengewone omvang. Van hier ders zich op deze manier uit (voor- j ™Ud^£d grond). VOETBAL J. CR AH A Y SECRETARIS VAN BELGISCHE VOETBALBOND. Benoeming, die tweedracht zaait in de Belgische voetbalwereld. Uit Brussel wordt aan het „Algem. Dagblad" gemeld: Het dagelijks be stuur van de voetbalbond heeft in de vacature van secretaris voorzien door de benoeming van de heer J. Crahay. Deze beslissing heeft in Belgische voetbalkringen grote opschudding ver wekt, aangezien de nationale studie commissie, waaronder de vraagstuk ken ressorteren als thans voortko mend uit het conflict met de afgtreden secretaris, de heer A. Verdijck, de wens te kennen had gegeven dat er hangende haar onderzoek geen verde re stappen in deze zaak zouden wor den ondernomen. De aanstelling van een nieuwe functionnaris wordt van die zijde als een eigenmachtig optreden door het dagelijkse bestuur beschouwd en zal, naar men verwacht, als zodanig ook worden aangeklaagd in een motie van wantrouwen tegen dit college. Ge vreesd wordt, dat het conflict zich thans zal toespitsen en leiden tot de vorming van twee partijen, waartus sen de algemene vergadering in Ja nuari als arbiter zal dienen op te tre den. De nieuwe secretaris is van Vlaam se afkomst, maar verblijft reeds lang te Luik, waar hij zich als publicist en organisator zeer verdienstelijk voor de voetbalsport heeft gemaakt. LICHAMELIJKE OPVOEDING N.O.C.-EREPENNING VOOR J. M. J. KORPERSOEK. De kerstvergadering bracht de leraressen en leraren in de licha melijke opvoeding bijeen op het voormalige kasteel Sterkenburg, thans „Jeugdland" geheten, een in ternaat voor jongens te Driebergen. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter der „Ver. voor Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding", de heer J. M. J. Kor- persoek, werd het woord verleend aan kol. C. F. Pahud de Mortanges, voorzitter van het Ned. Olympisch Comité, die de grote betekenis me moreerde van de heer Korpershoek voor de lichamelijke opvoeding in schoolverband, welke opvoeding de onmisbare voorwaarden in zich draagt voor de verdere sportieve opvoe ding van het Nederlandse volk. Bo vengenoemde vereniging, aangesloten bij het N.O.C., heeft sedert haar op richting al haar krachten gewijd aan het ideaal, dat haar voren ogen staat: het vergroten van de lichamelijke en geestelijke kracht van de Neder landse jeugd en daardoor van het volk als geheel. Tenslotte reikte hij namens het bestuur aan de heer Korpershoek de erepenning van het N.O.C. uit. Laatstgenoemde, ten zeer ste getroffen door de bijzondere on derscheiding, bracht dank aan het bestuur van het N.O.C., waarna hij nog in bijzondorheden de verhou ding lichamelijke opvoeding en sport en de samenwerking met het N.O.C. belichtte. ©e ziCaeien AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 32) Gisteren was het weer zo en daarom daarom had ik vandaag geen lust om naar Drobny te gaan. En dat kan mijn Roland niet uitstaan Neen, ik vind het op de duur onverdragelijk en zo komt het ieder ogenblik tot een scene tussen ons. En Lilly? Wat zegt die ervan? O, Lilly kiest natuurlijk altijd partij voor mij.... Zeg, moedertje nu we toch over Lilly Lansberg spre ken, ik zou graag eens van u horen of u haar moogt lijden of niet. Ik bedoel niet, al 'n gewone kennis, maar bijzonder goed. Ja, beste jongen. Zó goed, dat ik mij gelukkig zal achten, als jij mij haar als dochter brengt. Want dat wil je imers? Ja, dat wil ikeenmaal misschien al spoedig.... Maar, hoe weet u dat, mama? Och, dat is geen kunst. Je bent de oprechtheid zelve. Ik lees in je hart; want ben ik niet je moeder? Hij streelde teer haar hand. Wat bent u goed, moedertje! U zoudt dus graag hebben, dat Lilly hier als jonge meesteres haar intocht hield, zodra ik Sperber-Eck over neem? Vergeet u waarlijk zo hele maal uw eigen positie, uw rechten? Ik zal heel blij zijn, een gedeel te var> mijn verplichtingen aan een jongere kracht over te mogen laten. Een moeder wil trouwens niets an ders dan het geluk van haar kinde ren. De rest is maar bijzaak Mevrouw Von Turnwald keek ern stig peinzend vóór zich uit. Zij dacht aan een ander, die ook haar kind was, en naar wien, trots zoveel treu rige en verschrikkelijke omstandig heden, haar moederhart nog steeds vuriger verlangde. Zal zij hem nooit weerzien? Wie weet, of haar dagen niet zijn geteld. Sombere voorgevoelens kwellen haar. Ach, misschien is het beter zó.... Sterven, vóórdat een verschrikkelij ke zekerheid haar verplettertNa haar dood mogen de gebeurtenissen hun onvermijdelijke loop nemen. Als zij 't maar niet beleeft. Roland is nu m ieder geval in vei lige haven. Moet hij Sperber-Eck verliezen, dan in Godsnaam! Zijn wettig erfdeel en Lilly's bruidschat zijn ruim voldoende om hem voor financiële zorgen te behoeden en een ander landgoed aan te kopen, waar hij ongestoord zijn neiging kan volgen. Alleen nog Vera's toekomst maakt de moeder bezorgd. Vera schijnt zich in de laatste tijd veel minder dan vroeger om Drobny te bekreunen. Erich Lansberg is veel vaker op Barentchau dan op Sperber-Eck. Vera gaat helemaal op in de muziek. Zelf thans, nu mr Sorel wegens een lichte ongesteldheid van zijn vader voor enige dagen naar Wenen is ver trokken, zit zij iedere dag uren lang aan de piano. Verder slijt zij haar t\jd op een eenzaam plaatsje in huis of in het park om ongestoord te kun nen mijmeren en dromen. Op haar vroeger steeds lachend gezichtje leest men nu voortdurend nadenken en ernst. Wat gaat er in haar om? Waar over is zij nu altijd in gepeins ver zonken? Een paar dagen later richtte mevr. Von Turnwald deze vraag recht streeks tot haar dochter en zonder een spoor van verlegenheid ant- woorde het jonge meisje: Ik weet het 'eigenlijk zelf niet, mama; maar ieder ogenblik schiet mij iets te binnen, waarover ik dan ernstig moet nadenken. Ik geloof, dat ik tot nu toe om zo te zeggen nooit over iets heb nagedacht. En er komen toch in 't leven zoveel din gen voor, waarover men dient na te denken al was het slechts om zich een eigen opinie erover te vormen. Vindt u dat ook. niet, moedertje? Ja, ofschoon het meestal het leven zelf is, dat ons een bepaalde opinie opdringt.... Ik dacht, kindje, dat de muziek je sinds enige weken geen tijd meer liet om aan iets te denken. Och, ook andere dingen inter resseren mij boeken, de natuur, bezigheden van practische aard Wel, wel! Ja, moedertje, zó is het. Vroe ger heb ik Lilly altijd uitgelachen, wanneer zij zich voor keukenrecep ten interesseerde en zij met de huis houdster van Drobny over huishou delijke aangelegenheden sprak. Het kwam mij zo nutteloos en kinderach tig voor! En nu? Nu geloof ik, dat al die dingen van meer betekenis zijn dan ik dacht, en dat iedere vrouw zich althans eni germate ervan op de hoogte moet stellen. Juist kind. Ik heb ook al be merkt, dat je in de laatste tijd bij zonder vriendelijk voor onze oude Kathrine bent. Onlangs zag ik, dat je haar hielp bij 't asperges-schillen. Ja, zij wees mij, hoe dat wordt gedaan en ze heeft mij ook geleerd, hoe men jonge haantjes gereed maakt voor de pan. Het amuseerde mij waarlijk. En thans, nu mr Sorel niet hier is om te musiceren, kan ik toch niet de hele dag aan de piano zitten; dat wordt men op de duur ook beu. Mr Sorel zegt, dat afwisselende be zigheid het leven veraangenaamt, en dat men zijn tijd moet verdelen tus sen practisch werk en intellectueel genot. En hecht jij aan mr Sorel's wijsheid zoveel gewicht, kindje? O ja, mama. Hij is een ver standig en gevoelig mens. In de om- gang met hem kan men veel leren. t En zeker, moedertje, 'tis ook zijn I schuld, dat ik tegenwoordig zoveel te denken heb. Hij zegt, dat men niet gedachtenloos door het leven mar gaan; dat is gemakkelijk en 't amu seert ook anderen, maar zelf vindt men er geen voldoening in. I Ook daarin heeft mr Sorel ge lijk. 't Verheugt me, dat hij bij jou zulke gedachten Een scherpe gil die van beneden kwam, onderbrak mevrouw Von Turnwald. Moeder en dochtqr ont stelden hevig. Was dat niet de stem van Kathrine? Er zal toch niets gebeurd zijn? Mevrouw Von Turnwald ijlde naar beneden. Bleek als een dode, kwam Roland haar tegemoet. Mama, stotterde hij, er is iets gebeurd, waarvan ik u onmiddellijk op de hoogte moet stelen. Watwat is er gebeurd? Houtvester Klang en opzichter Fossel komen melden, dat zij een kwartier geleden in het Nasswald het lijk van een vrouw hebben ontdekt: het lag verborgen onder een hoop dorre bladerenZij beweren, hoe wel natuurlijk de.... de verande ring zeer groot is, te kunnen verze keren, dat het gevonden lijk dat van Anna Melden is. Brömer, die zij ge haald hebben, zegt het ook. Het ver- schrikelijkste van de zaak is, dat het lichaam de sporen van een aantal messteken draagt. Is het inderdaad Anna Melden, dan heeft het arme meisje niet, zoals wij dachten, de vlucht genomen, maar is hier in de onmiddellijke nabijheid van het kas teel vermoord Vera die van 't hoofd tot de voe ten sidderde, slaakte een kreet en bedekte het gezicht met de handn. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5