NIEUWS UIT DE OMGEVING Gemeenteraad van Voorhout £eidse HUTSPOT J VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COUKAN 1 EERSTE BLAD - PAGINA 7 Bij de nieuwe kalender Christelijke jaartelling. De chaos bij de Romeinen werd door Julius Caesar ge ordend. Wanneer moeten Wij zaaien en maaien? Aandeel der priesters in kalendervorming. In het jaar onzes Heren 1950.... Het zal de eerste dagen van Januari wat onwennig zijn wij zuilen ons nog wel eens een keertje vergissen, voor we achter de datum automatisch 1950 schryven. Hebben we niet een jaar lang 1949 geschreven? Wij weten allen, dat onze jaartel ling dateert van de geboorte van Christus af. Minder bekend is, dat onze Christe.ijke jaartelling eerst in het jaar 704 in Engeland werd ge bruikt dat Duitsland in 876 deze telling invoerde, Spanje en Portugal zulks deden omstreeks 1300 en l<t00 en dat Rusland pas in 1700 dus 250 jaar geleden de Christelijke jaar telling invoerde. Hoewel bekend zij, dat aan de tijdrekening van tegen woordig nog vele bezwaren kleven, de chaos, welke op het gebied der tijdrekening bij de Romeinen bestond hebben wij overwonnen. Zelfs de warmste voorstander van een heden daagse kalenderhervorming zal toe geven, dat het zo erg niet meer is. In die Romeinse tijd toch. hadden de opperpriesters de macht, een maand aan het jaar toe te voegen en daar de heren van deze macht een ruim en willekeurig gebruik maak ten, was er aan de Romeinse jaartel ling geen touw vast te knopen. Vol taire zei dan ook met recht: „De Romeinse veldheren behaalden steeds de overwinning, maar ze wisten nooit op welke dag!" Het was Julius Caesar, die met be hulp van de Egyptische geleerde Si- sigenes aan de chaos een einde maakte Deze kalender zij werd de Juliaanse genoemd stelde het jaar reeds vast op 365 dagen en voeg de er iedere vier jaar een schrikkel dag aan toe Dit was te veel, waarom Paus Gregorius XIII in 1582 besloot, de kalendei te verbeteren Het duur de lang voor deze Gregoriaanse ka lender werd erkend, doch thans is hy algemeen gangbaar. Totdat hij op nieuw zal worden verbeterd. De mensen zijn altijd en overal be zig geweest, de tijd in te delen. Zelfs de Eskimo's gebruiken een tijd meter een soort kalenderhorloge, waar ze met kleine walrusstaafjes de dagen insteken. Het doel van de ka lender was oorspronkelijk de juiste tijd voor de bewerking van de grond te weten. Men wilde de zaaitijd vastleggen, alsmede de tijd waarop het gewas, moest worden geoogst. Was dit voor de Eskimo's van min der belang, dit gold inzonderheid voor de volken, die veel landbouw beoefenden. Zo zien wij, dat op Bali, waar een kunstzinnig volk de voornaamste bron van inkomsten in de landbouw vond, reeds vroeg een soort kalen derplank bestond Zulke planken waren eveneens bekend in Achter- Indië. De dagen waarop verschil lende landbouwwerkzaamheden moes ten worden verricht, waren op deze planken aangegeven. Ook de religiepze feesten werden op deze kalender vastgelegd. Hieruit valt te verklaren, dat ook kerkelijke autoriteiten zich met deze kalender bezig hielden en hun best deden, deze te verbeteren Om grote tijdvakken af te bakenen, gebruikte men het liefst de gestalte van de maan: van de ene nieuwe maan naar de andere noemde men een maand. Zo'n maand duurde ech ter slechts 29 dagen 12 uren en 44 minuten. De volken die de maanbe- rekening aanhielden moesten dus zo nu en dan een schrikkeldag of zelfs een hele maand invoegen, als zij hun kalender ook met de jaargetijden in overeenstemming wilden houden. Veel strijd is reeds om het ver krijgen van onze tegenwoordige ka lender gevoerd. Het kan, volgens ve len nog eenvoudiger, zodat er bij voorbeeld geen verschuiving van da gen per jaar nodig is. Voorlopig houden wij ons echter nog aan de Gregoriaanse kalender. De Republi keinse kalender, die men tijdens de Franse revolutie wilde invoeren, scheen ook logischer dan de tijdre kening van Gregorius, doch hii was in flagrante strijd met alle wetten der astronomie en werd daarom de 1ste September 1805 afgeschaft. ROOFOVERVAL VOOR DE RECHTBANK Landarbeider tot twaalf jaar veroordeeld De Haarlemse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 28-jarige landerbeider, T. G. uit de Haarlemmermeer, die veertien da gen geleden moest terecht staan wegens de roofoverval, die hij ge pleegd had op de 77-jarige Pieter Haan en zijn zuster Nieste in de avond van de 5e September van dit jaar. De rechtbank veroordeelde G. con form de eis, die de officier van Justi tie twee weken geleden gesteld had, tot 12 jaar gevangenisstraf met af trek. Zoals men zich zal herinneren, sloeg G. op die bewuste avond de oude Haan en zijn zuster in het ca fé, dat zij dreven in de Haarlemmer meer, neer om zich van hun geld meester te maken. Hij ging er van door met een bedrag van f 400. BEU^S. EEN BETERE STEMMING. Er heerste gisteren weer een iets betere stemming op de effectenbeurs. Voor een belangrijk deel scheen dit een gevolg van het feit, dat er geen aanbod was in Kon. Olie. Olies waren zelfs licht gevraagd en liepen tot 298 op (plus 2x/z). Daarna brokkelde de DE KAPEL VAN HET ST. BERNAR DUS-GESTICHT TE SASSENHEIM, HEEFT GEVIERD DAT ZIJN ZILVEREN JUBILEUM LEIDSCHENDAM GEMEENTERAAD Voor de laatste maal in 1949 wa ren de raadsleden gisteravond bijeen om het oude jaar met nog enige nuttige besluiten te beëindigen. Vastgesteld werden de rekeningen 1948. Het gem. electriciteitsbedrijf had een batig saldo van 17 307.32 maar op de kapitaalrekening was het deficit f 45.331.06. Voor het gas bedrijf waren de cijfers resp. 4.645.11 en f 85.543.65. De gemeen terekening sloot met twee batige saldi n.l. met 88 219.43 voor .de ge wone dienst en 46.807.78 voor de kapitaaldienst. Onderwijszaken Evenals voor 1948 werd ook voor 1949 goedgekeurd: a. Het bedrag der vergoeding waarop de besturen der bijzondere scholen aanspraak kunnen maken; b. Het bedrag der voor vergoe ding in aanmerking komende uitga ven over 1949. De bedragen werden vastgesteld voor onder a. op f 20.06 per leer ling indien geen school in bruik leen is gegeven en voor b. op 19 06 indien wel een schoolgebouw in bruikleen is verstrekt. Voor het uitgebreid lager onder wijs werd een bedrag van f 25.— per leerling vastgesteld. Verhuringen De onderwijswoning van het over- ieden hoofd van de opgeheven open bare school was destijds verhuurd voor 375.per jaar. Toen deze woning vrij kwam besloot de raad de huur op 630per jaar te brengen. Nu is deze woning ver huurd aan het hoofd van de a s. Dinsdag te openen lagere landbouw school die gevraagd heeft de huur te verlagen tot f 425.per jaar B. en W. vinden deze prijs billijk. Over de diverse huurprijzen is in de raad wel even gesproken, waarop de voorz. afdoend antwoord gaf, waar na de raad besloot zonder stemming de woning voor 425per jaar te verhuren. De korte Kniplaan werd weer voor 3 jaar verhuurd voor f 200. ter jaar aan de heer H. J. van Vel- sen te Voorschoten en de gilde- groep „St. Elisabeth" mag weer voor 2 jaar gebruik maken van de zolder van het oude raadhuis tegen betaling van 15.— per maand. De heer de Ruijter informeerde, of die bovenverdieping ingericht kan wor den tot woning, waarop wethouder de Koning antwoordde dat de jeugd toch ook gehuisvest moet worden. Voor inrichting tot woning zou de gemeente voor abnormaal hoge kos ten komen te staan. De woning Delftsekade 28 (voormalige woning van gemeentebode) blijft weer voor 2 jaar in huur bij de heer J. Vijver berg voor f 208.— per jaar. De 2 percelen weiland achter het raadhuis groot 3.27.20 h.a. werden verhuurd voor 90.— per h.a. aan de heer F. van Staalduinen. Diversen De gemeente heeft ten behoeve van de sanering Achterweg de sloot achter de Venestraat aangekocht van de Tedingbroekpolder voor 198.De sloot waarover steeds veel klachten zijn ingekomen, zal koers tot 296^2 af. Er was iets meer animo dan op de vorige dagen. Cul tures waren over de gehele linie be ter gedisponeerd en de toonaange vende fondsen verbeterden 3 a 4 pro cent. In Amsterdam rubber, H.V.A. en de Sumatra tabakken was weer iets meer affaire, en de koersen wis ten zich op het hogere niveau vrij goed te handhaven. Nu de overdracht der souvereiniteit zonder incidenten is verlopen, is een factor van onze kerheid weggenomen en heeft het publiek zijn gereserveerdheid blijk baar laten varen Er viel althans eni ge ontspanning waar te nemen, ge baseerd op het in de redevoeringen uitgesproken vertrouwen van goede samenwerking tussen beide staten, in het verdere verloop traden Amster dam rubber en Deli maatschappij soeciaal op de voorgrond. Op de Staatsfondsenmarkt bleven de Nederlandse Staatsleningen goed gehandhaafd. De Dollarlening Neder land kwam weer op 98 5/8. nu in de kortst mogelijke tijd ge dempt worden. Het voorstel tot verkoop aan Voorburg van het meubilair der op geheven openbare school werd van de agenda afgevoerd nadat B. en W. machtiging hadden gekregen al les in eigen gemeente te verkopen. Wat niet geplaatst kan worden, zal later per advertentie worden aan geboden. Ter voorziening van bestuurs functies van Maatschappelijk Hulp betoon werden gekozen de heren W Th. Vader en W Riemens en tot plaatsvervangend vertegenwoordi ger in het bestuur van het Borgstel lingsfonds werd gekozen wethouder K. G. J. Copraij. Reconstructie Damlaan Tot slot van de agenda kwam nog maals de reconstructie van de Dam laan ter sprake. De heer Koerts verklaarde zich voorlopig tegen stander. Spr. wilde 2 of 3 jaar uit stel wat z.i. nodig was om eerst de uitgangen van de Damlaan voor het meerdere verkeer geschikt te ma ken. Ook de sloot achter de Dam- laan-huizen moest eerst gedempt worden. Wethouder de Koning be toogde, dat de reconstructie gekop peld kan worden aan de sanering van de Damstraat en dat de bewo ners van de Damlaan gevraagd heb ben de sloot te zijner tijd te dem pen. Spr. kan niet inzien, dat die sloot nu een beletsel moet zijn om de Damlaan voor het toenemend verkeer geschikt te maken. De raad stond aan de zijde van de wethou der en het gehele voorstel werd aangenomen met alleen de stem van de heer Koets tegen. NOORD WIJKERHOUT OPGRAVINGEN BIJ DE N.H. KERK. Een tweede priesterkoor gevonden. Achter het z.g. „Witte kerkje" zijn interessante vondsten gedaan in de vorm van 2 priesterkoren. Het eerstgevonden fundament forse steunberen en brede muren waarvan wij in een vorig bericht melding maakten, was gemetseld in oude handvormsteen en moet ge legd zijn plm. 1500. Deze -funderin gen kloppen juist met de bekende gravure uit omstreeks 1700 Spilman, op welke gravure de hui dige kerk staat afgebeeld met daar achter de ruïne van het priesterkoor van de kerk welke was toegewijd aan de H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Binnen dit priesterkoor vonden de gemeentewerklieden een week later een veel kleinere doch ook een heel wat oudere fundering in boogvorm, waarschijnlijk weer een priesterkoor. Dit fundament is metseld van prachtige rode kloos termoppen en dateert volgens des kundigen van het oudheidkundig bodemond .zoek van omstreeks het jaar 1200. Deze vondst bevestigt de reeds uit boeken en geschriften op gedane wetenschap, dat er in het centrum van ons dorp eerst een kleine kerk heeft gestaan welke la ter is verbouwd en uitgebreid met een veel grotere. De eerste kerk moet een juweel van een Romaans kerkje geweest zijn en de tweede moet een behoor lijk grote in gothische stijl opge trokken kerk zijn geweest. De fun- danventen welke eerst zijn gevonden zijn helaas al weggebroken. Dit is een onherstelbaar verlies, want deze fundering mag dan al niet van groot algemeen historisch belang zijn geweest, hy was toch van be lang voor de plaatselijke historie van Noordwiikerhout. De z.g. kleine fundering werd echter door de heren van Oudheid kundig bodemonderzoek direct als zeer belangrijk aangemerkt en zal niet weggebroken worden. GEMEENTERAAD. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Noordwijkerhout. Afwezig met kennisgeving de leden Out en Hogervorst. De vergadering werd gepresideerd door loco-burge meester van der Voet, wegens uit- stedigheid van de burgemeester. Met alg. st. werd besloten van de pro vincie over te nemen de door de pro vincie verharde Schulpweg tussen Kerkstraat en Gooweg. Aan de orde was vervolgens het be noemen van twee werklieden in vaste dienst der gemeente. De raad ging alvorens tot stemming ever te gaan in geheime vergadering. Nadat de ver gadering was heropend, kwam eerst aan de beurt de benoeming van een werkman voor de plantsoenen In verband met het bepaalde in artikel 52 der Gemeentewet nam het lid Zonneveld-niet aan de stemming deel omdat een candidaat de schoonzoon van dit lid is. Alle tien uitgebrachte stemmen werden uitgebracht op B. M Bon, zodat deze was benoemd. Vervolgens kwam de benoeming van een Wegwerker aan de orde. Door B. en W. was een alphabetische voordracht opgemaakt Hierop ston den vermeld P. C. v. a Klugt en W. Wijnands, alhier. Het college van B. en W., zeide de voorz., heeft deze twee personen op de voordracht ge zet in verband met de aanbeveling van de regering om voor gemeente betrekkingen als zij hiervoor ge schikt zijn, gedemobiliseerde militai ren uit Indonesië te nemen. Met 8 van de elf uitgebrachte stemmen werd benoemd W. Wijnands. Beide be noemden worden vast aangesteld met een proeftijd van één jaar. Woningbouw in de Zilk. Hierna kwam punt 3 van de agen da aan de orde: Verzoek van de R.K Woningbouwvereniging „St Antonius van Padua", alhier, om een voorschot voor de bouw van 18 woningen langs de St. Jacobstraat in de Zilk. Ingediend is een plan van 18 wo ningen. Met veel teleurstelling heb ben B. en W kennis genomen van de toewijzing van bouwvolume van slechts 1300 M3. waarmede 5 wonin gen gebouwd kunnen worden. Deze week heeft het gemeentebestuur po gingen aangewend om meer bouwvo lume te krijgen, dit is slechts voor een klein gedeelte gelukt. Er mogen nu gebouwd worden woningen van elk 260 M3. inhoud en 4 van 287 M3. inhoud. Dit is verkregen nadat ei moeizame besprekingen zijn ge voerd. De bedoeling van de Woningbouw vereniging en het gemeentebestuur is dit bouwplan van 18 woningen in de Zilk in étappen uit te voeren. Eerst worden 6 woningen gebouwd. Mocht m de loop van 1950 hetgeen verwacht wordt, een nadere toewijzing volgen, dan ligt het in *de bedoeling het bouwplan van 18 woningen te reali seren. Vervolgens werden de onderwijs vergoedingen voor het bijz gew. l.o. vastgesteld op f 19 75 en voor het V.G.L.O. op 22.75 Het lid van der Sleet vindt deze bedragen te laag. Sinds de vaststelling ervan is alles weer 5 a 10 pet duurder geworden. De voorz. antwoordde hierop, dat de vergoeding vooi 1949 aanvankelijk ook lager was gesteld doch toen de schoolbesturen met cijfers aantoon den. dat de aanvankelijke norm te laag was. werden de vergoedingsbe dragen verhoogd Hierna volgde de rondvraag. Het lid v. d. Sleet zeide het niet fraai te vinden dat de slangen van de brand spuit gedroogd worden aan de toren van de gemeente Hij vroeg zich af cf daar geen andere plaats voor te vinden zou zijn. De vcorz. antwoord de hierop, dat in B. en W de zaak eens besproken zal worden. Het lid de Groot klaagde over de loslopen de honden die op het bollenland gro te schade aanrichten Tussen twee haakjes: een jaarlijks terugkerende klacht, waar geen oplossing voor te vinden schijnt te zijn' Hierna sluiting. Personalia. Tot Wij kkr aam ver pleegster van het Wit-Gele Kruis al hier is benoemd Zuster Biemans uit Groningen. Zij woont aan het adres Schoolstraat 37, per adres W. J. van de Wetering. De raad van Voorhout kwam ir openbare vergadering bijeen ter be handeling van de begroting. Het lid Lindeboom was met kennisgeving afwezig. Mededeling werd gedaan dat het politiebureau verplaatst is naar het perceel Ter Haar, Romeny- straat 1. Na ampele bespreking werd de begroting voor het waterbedrijf met totaal aan baten en lasten van f 41.800 en inkomsten en uitgaven van f 55714,31 z.h.st. aangenomen. Cynisch en naief tegelijk! Bij de behandeling van de begro ting van het Woningbedrijf, zeide het lid Spierenburg dat hij de uit spraak van de commissie over ver lies in dalende lijn een cynische en naieve uitdrukking vond en het ant woord van B en W zeer laconiek. De toestand is toch geheel anders. Volgens de voorz. moet deze da ling verhoudingsgewijze gezien wor den. De commissie heeft het ook niet gezien als een winstgevend zaakje, aldus het lid Nijssen. De tendens van de daling moet men in het grote geheel zien. Aangaande deze begroting waren nog enige aanmerkingen die door de administateur persoonlijk werden beantwoord, zeer uitvoerig en "tot volle tevredenheid. Totaal der baten en lasten f 22590 inkomsten en uitgaven f 7640,64. Z. h.st. aangenomen. Bij de behandeling der gemeente begroting zeide het lid C. Prins deze niet erg gunstig te vinden. De wed de der wethouders vindt hij veel te laag en zag ook gaarne voor hen een pensioen-regeling. Jlet lid Spierenburg betoogde, dat de nieuwe samenstelling van de raad een geheel ander aspect heeft, dan voorheen, omdat er nu 2 kath. fracties zitting hebben. Wat de wethouders betreft, hoopt spr. dat een onprettige verstandhou ding zoals met het vorige college wordt voorkomen. De voorz. deelde mede, dat voor 1950 8 woningen zijn toegewezen. Het lid v. d. Lans, betrokken in deze algemene beschouwingen ant woordde zijn collega Spierenburg, dat de scheiding een interne aange legenheid der KVP is, en niet tot de competentie van deze vergadering behoort. Het programma der afgescheiden groep heeft géén andere doelstelling dan de K.V.P. Op een vraag van het lid v. d. Ploeg, om het bouwrijp maken van de grond voor de 6 toegewezen wo ningen nu te bespoedigen antwoord de de voorzitter, dat hij verwacht dat dit in Januari zijn beslag krijgt. De wethouders-salarissen komen nu nogmaals ter sprake. De leden Nijssen, Prins, v. d. Ploeg en Spie renburg pleitten allen voor verho ging, zodat als resultaat een voor stel van het lid Spierenburg, om de toelage te verhogen tot 500 al gemene instemming vond. De beide wethouders stemden blanco. Inzake een eventuele pensioenregeling komt de eerstvolgende vergadering nog een voorstel van de voorz. met prae- advies. Een aanmerking van het - lid v. d. Lans op de post van f 950 voor reis- en verblijfkosten voor leden van het gemeentebestuur, werd door de voorzitter weerlegd, met de opmer king dat dit bedrag in een der vo rige raadszittingen is vastgesteld. De ambtswoning van de bur gemeester De leden waren niet te spreken, dat het crediet voor de ambtswoning van de burgemeester met f 2500 is overschreden, men vindt dit een vervelende zaak. Een weerlegging van de voorzitter werd niet afdoende gevonden. Oók een toelichting van het hoofd van Openbare Werken over de wijzigin gen, die tot gevolg hadden dat de prijs werd overschreden gaf geen bevrediging. In een volgende zitting komt een gespecificeerd verslag over de verschillen. Wethouder v. d. Nouland kon zich er ook niet mede verenigingen en had veel critiek op de architect. Waarom een vreemde er in? Wij hebben toch onze eigen Mensen in hutten De huurprijs van het postkantoor vinden de leden te laag, maar het prij zen-bureau staat geen huurver hoging toe. In overweging wordt ge nomen de huur op te zeggen en het gebouw in eigen gebruik te nemen door de gemeente. Een post van f 100 voor het behangen van 3 ka mers in dit gebouw werd geschrapt. Nu kwam de kwestie Gebr Lan- geveld ter sprake. De defensie-ge bouwen, waar zij in wonen, moeten ontruimd worden. Zij zijn daartoe in kort geding gedagvaard. Door de Inspecteur der domeinen zijn 3 nis- senhutten beschikbaar gesteld, waar voor f 37.50 huur per maand moet worden betaald. Genoemde heren willen echter niets betalen, omdat de hutten voor tijdelijke woning niet geschikt zijn. Zij hebben ze nu wel in gebruik maar als bergruimte. De voorzitter wilde nu een civielrech telijke vordering aanhangig maken en anders de hutten omgaand retour zenden, want het gaat toch niet op om de gemeente voor deze huur te laten opkomen. De leden konden de houding van deze personen wel niet goedkeuren, maar niettegenstaande dat, zag het lid Spierenburg gaarne een minne lijke schikking of de bewandeling van de geschikte middenweg. De voorzitter zeide, dat het rijk werkelijk al zeer veel concessies heeft gedaan, al is het- alleen maar dat al vele jaren de gebouwen be woond worden, zonder dat huur ver langd werd. Wethouder v. d. Nouland, vindt, dat het zeer misplaatst is, nu zich er zo maar aan te willen onttrekken. De nissen zijn in gebruik, dus huur betalen. Niet bereid, dan maar har de maatregelen. De secretaris der commissie tot veering van schoolverzuim ziet zijn moeite beloond door verhoging van zijn wedde van f 35 op f 100. Met alg. st. werd een voorstel van het lid Spierenburg, om herziening WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OOSTELIJKE WIND Op vele plaatsen mist, overi gens enkele wolkenvelden. Overwegend droog weer. Éwak- ke tot matige Oostelijke wind. Vannacht tmperatuur plaatse lijk iets beneden het vriespunt Morgen overdag dezelfde of iets lagere temperatuur dan van daag. der vermakelijkheidsbelasting aan genomen. Op verzoek van de voorz. werd een commissie bestaande uit de le den Jansze, v. d. Ploeg en v. d. Lans benoemd, die deze. zaak in studie zullen nemen. De totalen der inkomsten en uit gaven van de gewone dienst op een bedrag van f 308.916,69 en die van de kapitaaldienst op een bedrag van 1.016.541,35 Woningbouwvereniging - De wo- ningbouwver. heeft bericht ontvan gen dat het bouwvolume voor 1950 voor Voorhout 8 woningen bedraagt Door de gemeente zijn hiervan 6 stuks aan bovengenoemde vereni ging toegewezen. Vrijdag 30 December. Of Stadskok vandaag nog eens bij zondere aandacht wil besteden aan de Pausavond van „Katholiek Leiden" die op 4 Jan. a.s. in de Stadsgehoor zaal wordt gehouden. Nog slechts een klein aantal kaarten is beschik baar bij de fa. Geyer Botermarkt (gistermiddag waren er nog 100). De prijs zal voor niemand een bezwaar zijn. Twee briefschrijvers zijn het alweer niet eens met Stadskok, wat betreft het verkeer op de Breestraat. Zij wil len namelijk helemaal geen bussen hebben, inplaats van trams. Want. zo schrijven zij, het aantal ongelukken zal toenemen. De tram verzekert de veiligheid van het verkeer. En vele Leidenaars zullen bezwaren maken dat de autobusprijzen va"T':-— kend hoger zii„ d- die van de iram. depk er het miine van„ Hendrik in ,.De Huistvran" van Godfried Bomans. Stadskok denkt dat ook. En wil slechts opmerken dat een prijsverhoging niet per sé nodig zal zijn Wat het aantal ongelukken betreft, dat wordt moeilijk om uit te maken. Tenslotte kan iedereen overal een on geluk kriigen. Dat ondervond giste ren de 14-jarige P. de B. op de Wa*rdgr?cht, toen hij. Stadskok weet niet waarvoor, op het dak geklom men was en, Stadskok weet niet waardoor, er plotseling van afviel, zomaar drie meter omlaag. De E.H.D. kwam aansnellen en constateerde een rechter schouderfractuur. Wat ernstig genoeg bleek om de dakruiter naar het Acad. Ziekenhuis te vervoeren. Waar hij overigens niet behoefde te blijven. De eerste Finse school in Leiden wordt op 9 Jan. a.s. geooend. En om dat het de eerste is zal burgemeester van Kinschot deze ceremonie per soonlijk verrichten. Die school staat in de v. d. Sande Bakhuijzenlaan (hoofd de heer D. Bosrra) en er zijn 6 lagere klassen en 2 kleuterklassen. Voorheen zaten de kinderen in enkele scholen van het voormalige Joods Weeshuis aan de Cronesteinkade. Hier zal straks Montessori-onderwijg gegeven worden. De R.K. Finse school aan de Lorentzkade zal eerst in Februari in gebruik genomen wor den. En nu weer eens een feestelijk be richt. Omdat er vanmorgen een fees telijke stemming was in de Lichtfa brieken. De heren C. Ruiter, tech. ambtenaar bij de gasinspectie, D. v d. Does, machinist le klas bij de gasfabriek, namen afscheid van hun werkkring. Want ze hadden de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt. Weth. D. v. d. Kwaak en adj.-dir. dr. ir P. Fehmers spraken hen toe in de directiekamer Daarna ging het in op tocht naar de cantine waar het per soneel reeds in soanning zat te wach ten. Weer spraken de heren v. d. Kwaak en Fehmers. En ook de andere adj -dir., ir. S. Stokhuvmn. Na hem kwamen de heren W. Dool en J. J. O. Snel. De laatste bcod namens de jubileum-commissie aan beide schei dende heren een stoel aan. Heeft U vanmorgen in de stad gra- mofoonmuziek op straat geboord? Die was afkomstig van het rüdend post kantoor, dat een rondrit door de stad maakte en sedert 12 uur standplaats heeft gekozen bij het museum voor Volkenkunde, Steenstraat. Er was di rect al een enorme belangstelling om kinderzegels en kinderkaarten te ko- oen. Bovendien kwamen er telefoni sche bestellingen binnen, die onder rembours geleverd zullen worden. Dat was zeer grapoig. want men sorak per mobilofoon. Stadskok wilde het ook wel eens proberen en ging dies naar dat rijdende postkantoor Per mobilofoon werd hij met z'n redactie verbonden en kreeg toen van z'n col lega te horen dat Stadskok stem klonk als een gebarsten gramofoon- plaat. Toen heeft hij de verbinding maar weer verbroken.... Maar in alle ernst: Leiden heeft zeer goed z'n best gedaan, wat betreft de school jeugd vooral. Die hebben vele kaarten en zegels verkocht, allemaa1 ten bate van het zieke kind. Over het gehele land brachten die scholen 450.000. bijeen. Met le postkantoren erbij ver wacht men per 31 Dec a.s. een totale opbrengst van rond een millioen (vo rig jaar ƒ650.000. STADSKOK.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2