NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING 'Uexjaavt In Indonesië STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN WOENSDAG 28 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Krijgen bewoners Kromme Aarweg geen electr. en water? De drie be woners van de Kromme Aarweg heb ben een verzoek gericht tot het ge meentebestuur om aansluiting aan het gem. electriciteits- en waterlei dingnet. Zij boden aan de kosten van het graafwerk voor het leggen van de kabel en de waterleidingbuis voor hun rekening te nemen. Desondanks zal de aansluiting van deze drie per celen aan het electriciteitsnet 7500 bedragen en aan het waterleidingnet 3294. Per aansluiting bedragen deze kosten ƒ2500 en ƒ1100 Het jaarlijks verlies wordt geraamd op resp 343.56 en 153.53. B. en W ver zochten de belanghebbenden om ook de helft van deze aanlegkosten te be talen, desgewenst in 3 of 4 jaarlijkse termijnen. De hieromtrent gehouden besprekingen hebben echter geen re sultaat afgeworpen. B. en W. achten deze kostbare netsuitbreiding, zon der enige rentabiliteit, niet verant woord. Zij adviseren de raad afwij zend op het verzoek te beschikken. Fancy-fair. U heeft veel gemist als u nog geen bezoek hebt gebracht aan de fancy-fair in de St. Joseph- zaal. Vanavond wordt u nog een laatste kans geboden! 't Is daar een gezellige sfeer en het doel is prima. Automatisch bedieningsapparaat voor watergastoestel Ter verbete ring van het productieapparaat, als mede ter besparing op de bedienings- kosten van de watergas installatie bij de gemeentebedrijven is de aanschaf fing van een automatisch bedienings apparaat voor deze installatie zeer gewenst. De bediening van een wa tergastoestel vereist thans drie ploe gen per dag, hetgeen een jaarlijkse uitgave van 3 x ƒ3000.betekent. Bij gebruik van een automatisch apparaat is voor bediening slechts één ploeg per dag a ƒ3000 per jaar vereist. Bedoeld apparaat kan twee instal laties tegelijkertijd bedienen, zodat het ook voor een eventueel aan te schaffen tweede watergastoestel is te gebruiken. In dit geval geeft het ap paraat een besparing van 15.000 per jaar. Bovendien kan de werkman, die met de bediening van dit apparaat wordt belast 2/3 van zijn tijd voor an dere werkzaamheden gebruiken. NOORDEN Behouden thuiskomst. Zaterdag namiddag arriveerde B. Schalkwijk weer in Noorden, na een verblijf van ruim 3 jaar in de tropen. In de avonduren bracht de fanfare „Excel sior" hem een serenade Vele bloemen en een erepoort versierden het Bazar. De muziek-vereniging „Excelsior" hield dezer dagen een bazar. Velerlei attracties stonden er opgesteld, terwijl in de „Cineac" Charley Chaplin op de film de pen sen liet lachen. In de koffiekamer, waar de heer C. Hoogervorst een keurige kerstversiering had aange bracht, in de vorm van enige od de tafeltjes geplaatste „kerststukjes" werd koffie geschonken en gebakjes gegeten. Er heerste op de bazar een gezellige drukte, ofschoon de gelde lijke opbrengst de vorige jaren wel eens beter geweest is, mag toch wel gezegd worden, dat $e bazar is ge- ouderlijk huis. RIJNSATERWOUDE Thuiskomst. Soldaat Teun v. Iperen Wz., die ruim drie jaar in In donesië het vaderland heeft gediend, keerde Zaterdagmiddag in de ouder lijke woning terug, wat weer de be kende belangstelling trok. Des avonds kwam o.a. Thuisfront op bezoek, en bij monde van C. de Bruin werd de soldaat hartelijk toegesproken, waar bij enkele muzikale jongelui voor op luistering zorgden. ROELOFARENDSVEEN KASSIER VAN DE VEILING MET PENSIOEN. De kassier van de veiling, de heer J v. d. Meer Cz., gaat met pensioen. Reeds meer dan 30 jaren heeft de heer J. v. d. Meer Cz. een dienende taak gehad in de tuinbouw te Roe- lofarendsveen. In 1918 was hij reeds aan het veilingwezen verbonden, en toen in 1919 de drie veilingen in een organisatie samensmolten, werd de heer v. d. Meer tot kassier benoemd, en tevens tot lid van de directie. Zij, die de heer v d. Meer kennen, en dit zijn er velen, weten dat hij hiervoor altijd de juiste man op de juiste ■r Ee aanschaffingskosten bedragen j piaats geweest. A)s kassier heeft 12.000 de jaarlijkse kosten voor af- hy de and down$. van de veiUng schrijving, rente en onderhoud 1500. smaakt 7.iin ctaat van Hipnst schrijving, rente en onaernoua j iouu. mede gemaakt. Zijn staat van dienst en W. stellen voor hiertoe te be- mag V00r allen voldoende zijn, om ontzag te hebben voor het werk door de heer v. d. Meer verricht. Een vraag speelt ons echter door het hoofd, n.l. hoeveel geld zal in de loop van deze jaren wel door zijn vingers gegaan zijn en ook hoeveel cijfers zullen door hem op papier zijn gezet. Dit is natuurlijk met geen mogelijk heid te benaderen, maar het moet een ontzaglijk getal zijn. Vrijdagavond zullen het Bestuur, Raad van toezicht, en ook de naaste medewerkers van de kassier van de veiling bijeenkomen om officieel af scheid van hem te nemen. sluiten. 58 Montage-arbeiderswoningen. B. en W. stellen de raad voor aan de N.V. Ingenieursbureau voor bouw nijverheid te Oegstgeest onderhands te gunnen de bouw van 58 arbeiders woningen volgens het montage-sys teem Dinker en Verruijt. De totale bouwkosten bedragen 593.662 Dé woningen komen te staan aan de Ko- rel Doormanstraat Zij zullen in be heer worden overgedragen aan de bouwvereniging ..Alphens Belang". De Karei Doormanstraat zal komen achter de Hugo de Grootstraat en een verbinding vormen van de Zout manstraat met de Tolstraat. Rectificatie. Bij de verbouwing van de St. Josephzaal is o.a. inge schreven door de firma Deerenberg en Van Wijk. AARLANDERVEEN Zangkoor. Uit het verslag van de secr.-penn., de heer J. R. Hoogen- boom. bleek, dat er een batig saldo was van ruim 200.Twee zilveren jubilarissen, de heer J. R. Hoogen- boom en Ant. Vork, ontvingen als blijk van waardering van de pastoor een doos sigaren. Voor de nieuwe klok De collec te op le Kerstdag in de kerk gehou den, bracht ƒ2291.50 op. LEIMUIDEN Weer een soldaat thuis. Zater dag werd in Leimuiden weer een ge zin gelukkig gemaakt. De familie v. Meyden-Wesselius aan de Nieuwe- weg kon haar zoon Jan na drie jarig verblijf in Indonesië verwelko men. Een versierde erepoort kondig de Vrijdagavond de vreugde reeds aan. Zaterdagavond om half acht trok Thuisfront er op uit, en met mu zikale omlijsting werd de terugke rende soldaat begroet, wat veel be langstelling trok. De heer Bol sprak een woord van hulde en dank. „St. Bonifacius". De ledenver gadering van de Ned. R.K. Trans- portarbeidersafd. werd deze keer goed bezocht. Van de betrekkelijk kleine afdeling waren 21 leden aan wezig. Na de opening van voorz. J. P. Strobbe volgde het verslag van secretaris B. Touw. De penningmees ter C. v. Immerseel liet een gunstig finantieel verslag horen. Op verzoek werden enkele mededelingen gedaan over emigratie. Tevens werd mede gedeeld dat de leden zo nodig recht hebben op kosteloze rechtskundige bijstand. Besloten werd een bijdrage te storten in de kas van het propa- gandafonds van de Bond. De g. a. sprak een kort woord, om de leden bekend te maken met de grote verdiensten van hun patroon St. Bonifatius. Na het officiële gedeelte volgde de gratis verloting die iedereen een ver rassing bezorgde. Besloten werd met een gezellige kaartwedstrijd, om vleesprijzen. De gelukkigen waren: 1. L. v. Emmerik, 2. W. Kauffmann, 3. W. v. Schagen, 4. C. v. Immerseel, 5. L. Hogenboom, 0. B. de Heij. Bouwvakarb. „St. Jozef". De heer Werkhoven van het hoofdbe- sturu hield een interessante en dui delijke uiteenzetting over het Pen sioenfonds. NIEUWKOOP K.V.P. Aan de candidatenlijst in verband met de verkiezing van Pro vinciale Staten, waarop ter vergade ring gesteld waren jhr. von Fisenne uit Warmond en H. Markman uit Nieuwkoop, is alsnog toegevoegd het aftredend lid M. P. van der Weyden uit Zevenhoven. ZOETERWOUDE Thuisfront, Par. H. Kruisverheffing In besloten kring van genodigden werd door Kath. Thuisfront een feestavond aangeboden aan majoor aalmoezenier J. Bosman O.S.Cr., bij diens terugkeer uit Indonesië en het verlaten van de militaire dienst. Pater Benschop opende deze feest avond met een welkom aan alle ge nodigden, in bijzonder aalmoezenier Bosman en diens familieleden. Thuisfront bood met het optreden van Henk Schaer de aalmoezenier een waardevol geschenk aan. „De Spieghel der Salicheyt" van Elcker- lijc werd vooraf door de voordrachts kunstenaar op duidelijke wijze be licht en uiteengezet, zodat eenieder., ondanks de Middeleeuwse tekst, het grote geheel volgen kon. Voortref felijk heeft deze acteur het myste riespel voorgedragen, met zulk een uitdrukking «en zegging, dat we met de eenvoud der woorden een levend gebeuren voor ons zagen. De personificaties werden zinvol getypeerd door een uitnemende be heersing van stem en mimiek. Hoe hard en onafwendbaar de dood, hoe teleurstellend de gebroken belofte van Geselscap, Neve en Maghe sar castisch de verwijten van 't Goet en troostvol de goede woorden van de Duecht en Kennisse! De lofrede op het Priesterschap door de Vijf Sin- nen was uiterst fijn en Elckerlijc's dood, na loutering en berouw zo zeer verlangd, was aangrijpend schoon. Een heerlijk spel, dat te weinig gekend wordt! Na de pauze droeg Henk Schaer enkele Kerstgedichten van bekende dichters voor. Moeilijk was het om de sfeer bewaard te houden, maar de acteur heeft ons door zijn boeien de verteltrant en zijn kleurrijke uit beelding vol eerbied langs het won derlijke Kerstgebeuren gevoerd, nu eens met de rijke poëtische verzen van Vondel's reien, dan weer door ae simpele taal van het Kempen- land in het gedicht van Luc. van Hoek. Een blij lied naast een droeve klacht en tot slot van de Kerstge dichten Jac. Schreurs' Viaticum, misschien wel het mooiste van deze avond. Henk Schaer besloot zijn optreden met het Bodeverhaal uit Vondel's drama „Samsom". Dit laatste bewees zijn kunstenaarsschap ten volle en dit vooral door zijn uitmuntende verteltrant. Het is een avond van betekenis geworden. Van betekenis om de inhoud van het geacteerde zowel als om kunstvolle vertolking. Een waardig geschenk voor aalm. Bosman, leerzaam en aangenaam voor hen, die het mochten meemaken, In zijn dankwoord vroeg aalm. Bos man dringend om een blijvende steun van Thuisfront tot de laatste soldaat in Zoeterwoude is terugge keerd. TER AAR Geboren: Gerardina P. E. M., d. van H. A. Volgering en P. E. Aker boom; Petrus Fr. M., z van J. L. M. Koeleman en J. M. H. Dobbe; Elisa beth J. M., d. van L. A. Leliveld en A. M. v. Dijk; Clasina C., d. van C. v. d. Laan en Cl. C. Bakker. Ondertrouwd: M. v. Smoorenburg 36 j. en W. Visser 22 j te Rijnsater- woude. Overleden: J. M. Voortman 37 j. ging verleend, het H.B.G.-gebouwen- complex te Hillegom te verkopen. Daar de heer J. Kortekaas wegens vergevorderde leeftijd per 1 Januari a.s. met pensioen gaat, werd met gro te stemmenmeerderheid tot bestuurs lid gekozen de heer P. Oosterveer te Lisse. Voorts deelde de voorz. nog mede, dat het 25-jarig bestaan in het a.s. voorjaar op eenvoudige wijze her dacht zal worden. Nu reeds felici teerde hij de heren J. W. A. Lefeber en J. P. Segers, daar zij 25 jaar com missaris mochten zijn. HILLEGOM Bloembollencultuur. Gister avond hield de afd. Hillegom een bui tengewone vergadering. De opkomst was best; ook meerdere dames wa ren aanwezig.' Prof. Tromp sprak over „Enkele Landbouwkundige as pecten van het wichelroedvraag- stuk". Het voorbeeld van de sigarenma kers te Veenendaal werd ontze nuwd; de bewering van het bestrij den van het van de wortelgaan der narcissen is niet juist; de suggestie speelt een grote rol. Deze heeft al veel slachtoffers gemaakt. De materie is alleszinswaard bestudeerd te wor den en een staatscommissie zou spr. toejuichen; -er zijn daartoe echter zo veel verschillende geleerden voor nodig, dat het een zeer dure lief hebberij zou worden. Hierna werden verschillende vra gen gesteld. Velen worden afge schrikt doordat wichelroedelopers misbruik maken van de naam van hooggeplaatste personen. Professor Tromp heeft legio gevallen zelf on derzocht; de z.g. kastjes voor Narcissen, zoals er b.v. bij Warnaar te Sassenheim zijn geplaatst, heb ben zeer weinig effect gesorteerd. Op de vraag, of het mogelijk zal zijn en aanbeveling verdient de wichelroedelopers uit te schakelen, antwoordt spr. dat dit in de naaste toekomst wel mogelijk zal zijn en ook gewenst. De sublieme meet werktuigen zullen ze volkomen kunnen vervangen. DE KWAKEL Uitvoering „St. Genesius". Twee de Kerstdag werd in de zaal van J. Leenders een uitvoering gegeven van de toneelver. „St. Genesius" ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan. Deze uitvoering werd speciaal gegeven voor gehuwde ingezetenen van de Kwakel en was gratis te be zoeken. Dat dit op hoge prijs werd gesteld, bleek wel uit de opkomst. Ongeveer 400 personen waren aan wezig. Opgevoerd werd „En de bos sen zingen hun lied", toneelstuk drie bedrijven, regie H. Lek. Voor de opvoering gaf de voorzitter een uiteenzetting over het wel en wee der vereniging gedurende haar 20- jarig bestaan. Het stuk werd door alle aanwezigen onder de diepste stilte gevolgd; er werd dan ook prachtig gespeeld. Daar de vereniging een gratis uit voering gaf, werd door een der aan wezigen het idee geopperd, om een collecte te houden, uit welker baten de spelende leden, ter gelegenheid van hun jubileum een gezellige avond kunnen houden. Deze bracht ruim 86,op. Over het stuk zelf zul len wij niet veel zeggen, daar het 8 Januari weder opgevoerd zal wor den en ieder de gelegenheid krijgt het te gaan zien. LISSE BLOEMBOLLENVEILING H.B.G. Uitbouw kantoren en veilingzaal in voorbereiding, In de veilingzaal hield de Coöpera tieve Veilingsvereniging „H.B.G." een ledenvergadering onder voorz. van de heer D. van Egmond. In het openingswoord werd wijlen de heer P. Warmerdam Czn. herdacht. De stand van zaken besprekend zei de voorz.: Tussen de laatste ver gadering en deze ligt het drukke vei lingseizoen; een grote aanvoer heeft de veiling H.B.G. te verwerken ge had. De relaties zijn in het afgelopen seizoen met honderdtallen uitgebreid. Dankbaar kon spr. constateren, dat de omzet over de zes maanden van 1 Juni tot 1 December, dus een half jaar, de gehele jaar-omzet van vorig jaar reeds belangrijk heeft over schreden. Ook nu moest het school terrein in gebruik worden genomen; enige duizenden manden narcissen weyden op dit terrein geplaatst. Dank werd gebracht aan het bestuur der Hervormde Schoolvereniging voor de betoonde medewerking Met dit alles blijkt, dat de ruimte van de gebouwen zeer onvoldoende is en dat de kantoorruimte niet alleen onvoldoende is, maar ook zoals dat gegroeid is met de meerdere uitgroei der veiling, totaal onpractisch en on geschikt is, om zo voordelig en zo goed mogelijk te kunnen werken. Na 25 jaren hebben wij, aldus spr., nu de volle mannelijke leeftijd bereikt en past ons een steeds versteld en vergroot pak niet meer. Het was de 14de November j.l. dat de veiling H.B.G. 25 jaren bestond. Bestuur en commissarissen hebben gemeend, dit heugelijk feit a.s. voorjaar op een voudige wijze te gedenken. Geheel op tijd werd voor de volle 100 pet. al het geveilde aan de prin cipalen uitbetaald; deze uitbetaling was volkomen gerechtvaardigd, om dat de gelden zo goed als voor 100 pet. binnen zijn of gedekt. Nadat de secretaris, de heer P. S. van Leeuwen, de notulen had uit gebracht, werd de Balans, met Ver lies- en Winstrekening over het boek jaar 1948/49 in behandeling geno men. Aan het bestuur wordt binnen de perken van een zeker bedrag machti ging verleend, tot het treffen van voorbereidingen voor nieuwbouw- kantoren, eerste loods met kleine loods en veilingzaal. Voorts werd het bestuur machti- NOORDWIJK Gouden jubileum. Op 30 Dec. a.s. hoopt mej. A. Brekelmans, Kerk hofpad 12, de dag te herdenken, waarop zij vóór 40 jaar als huishoud ster in dienst trad 'bij de fam. P. v. Rhijn. Veel lief en leed heeft zij met hen gedeeld. Op deze dag kan zij terugblikken op een zeer arbeidzaam leven. Moge het haar gegeven zijn in goede gezondheid haar taak nog vele jaren te vervullen. NOORD WIJKERHOUT Geboren: Petronella M. C, d. van N. van Steijn-Akeboom; Anetta M., d. van J. P. van Eeden-Zwetsloot; Marijke A. M., d. van H, Geerlings- Brama; Cornelia A., z. van C. H. Kos- ter-Tetteroo; Maria Chr., d. van H. Wesseling-Cramer; Agatha V. J., d. van R. J. de Blaauw-Rijnja; Johannes Q. J., z. van H. A. Loijestein-van den Burg; Johannes, z. van J. Otte-Rol- vers; Jacoba H. A., d. van J. A. Seij- sener-de Winter. Ondertrouwd: J. v. d. Logt 59 j. en M. v. d. Berg 58 j.; H. P. Boon 38 j en Th. Bon 32 j. Gehuwd: J. Th. Steenvoorden 22 j. en M. J. v. d. Ploeg 21 j. Overleden: M. v. d. Bosch 79 j., weduwe van P. Heddes; C. Caspers 71 1 j., echtgenote van N. H. de Klerk; M. Geerlings 60 j., echtgenoot van A. van Kampen; G. J. v. d. Berg 77 j.; F X. Hoefnagel 64 j., echtgenoot van M. L. Sandifort; C. de Bree 63 j.; P. N. Groenendijk 84 j., weduwnaar van H. Munnik; D. Gregoire 78 j., echt genoot van H. W. E. Annokkee. VOORSCHOTEN Toneeluitvoering „St. Genesius". Het was druk in het Bondsgebouw aan de Leidseweg. De bekende to neelgroep „St. Genesius" bracht „Als de poorten opengaan" van Jos Smits en Jac. Braun ten tonele. De keuze van het stuk is geen suc ces geweest. De kunstmatig aange kweekte overvloed van sentiment, de niet-logische opbouw van het geheel, de opgeschreefde taal, dit alles doet de toeschouwers wel eens glim lachen, waar de auteur ernst be doelt. Cees Vogelaar, als Herman van Velzen, speelde in het woonhuis van Linssen, een van zijn arbeiders, zijn rol uitstekend. Maar over het alge meen miste hij die soepelheid, die flair, die men van een groot-indus trieel mag verwachten. Henk, de oude bediende,, Willem Linssen en in het bijzonder diens vrouw Marie, brachten door hun spel de verademing, die de toeschou wers behoefden. In samenpraten met de fabrikant behoorde Annie Lunssen door haar eenvoud en natuurlijkheid. Voor het overige was haar vertolking meer opzeggen dan spelen. Na de pauze werd ..De jas" opge voerd. Een onschuldig niemendal letje, waarin L. Hogeweg, als Fred. Pietersen, door zijn opvallend sterk spel een natuurgetrouwe metamor fose gaf van pantoffelheld naar huis- tyran. Geboren: Gerry GeeTtruida Marti na. d. van M. Kaak en A. Keuris. Ge boren te Leiden: Johannes Alexander Abraham, z. van L. J. van der Bijl en A. M. Stikvoort. WASSENAAR DE BURGEMEESTER VAN WASSE NAAR EN BARONESSE VAN WIJN BERGEN—MICHIELS VAN KESSE- NICH geven gaarne gelegenheid tot het wisselen van gelukwensen op Nieuwjaardag a.s. van 1213.30 uur ten Raadhuizei „De Paauw". 4921 J. 'A. CORNELISSEN, Munnikenstraat 25, Leiden, sergeant, herdenkt 29 Dec. z Ind. verjaardag te Surabaja. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagvond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS MINDER ZACHT. Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets minder zacht. BONTE AVOND VAN DE NED. INVALIDENBOND. Cabaret in de Stadsgehoorzaal. Velen waren gisteravond naar de Stadsgehoorzaal gekomen, waar de Leidse afdeling van de Alg. Ned. In- validenbond een grote bonte avond organiseerde, welke werd geopend door de heer H. P. Pannekoek, voor zitter, die er op wees dat ook inva liden zo nu en dan eens wat ont spanning moeten hebben en voorts aandrong op meer belangstelling van de validen voor de invaliden, met name wanneer het inschakeling in het arbeidsproces betreft. Het programma voor de pauze werd verzorgd door amateurs. Gé Heynen deed z'n best als conferen cier en introduceerde de K.N.G.- Boys, die goede acrobatiek brachten in twee nummers, waarvoor keer op keer geapplaudiseerd werd. John Boelee was de man achter de piano en bracht met z'n accordeon wat vrolijke klanken in de zaal, iets wat ook „The Manakura Serenaders" deden. Iets nieuws bracht Gé Heynen met de solo-danseres Rietje Roest, die bewondering verdient voor haar durf en energie. Toch zullen er eerst nog enkele jaren gestaag oefe nen nodig zijn om dit talent tot vol le ontplooiing te brengen. Een spre kende pop completeerde deze eerste helft, waaromheen de K.A.B.-sym- phonie, onder"leiding van Jan Gor dijn, passende muziek liet horen. Van dit alles genoten de aanwezi gen, waaronder vele invaliden in JONGEMAN POOGDE ZIJN VROEGERE VERLOOFDE TE DODEN Op Kerstavond klonken er enkele schoten op de Pelssingel te 's-Her- togenbosch. De 24-jarige v. d. H. uit Rosma len, magazijnbediende in een der Bossche kazernes, vuurde enkele schoten uit een legerpistool in de richting van zijn vroeger meisje, dat met haar vriend op weg was naar huis. V. d. H. die enkele maanden kennis met dat meisje heeft gehad, kon zich maar moeilijk schikken in zijn lot. Toen hem echter bekend werd, dat zijn vroegere geliefde met een ander uitging, vatte hy het plan >p het meisje, haar nieuwe ridder en zich zelf te doden. Door het op treden van enkele voorbijgangers v/as de schutter, die oud-militair is, niet in staat gericht vuur af te ge ven, Niemand werd door de kogels geraakt. V. d. H. die bovendien niet geheel nuchter w^s, werd onmiddel lijk naar het hoofdbureau van po litie overgebracht. Hij zal voor de cfficier van justitie worden voorge leid. W .H. v. d. WEIJDEN, Pieter Maritzstraat 21, Wassenaar, sergeant-majoor, viert 29 December zijn 2e Ind. verjaardag te Bandung. L. J. VOLLEBREGT, Zegwaartseweg 39, Zoetermeer, viert 29 Dec. zijn 3e Ind. verjaardag te Tjirapuhan bij Garut (Java). hun wagentjes, zichtbaar. Met be hulp van padvinders waren zij naar hun plaatsen gebracht en konden zodoende genieten van de feest avond van hun eigen bond. Deze bond had een grote verloting uit geschreven, waarbij de 16-jarige Herman Flippo zich zeer verdienste lijk had gemaakt door meer dan 600 loten te verkopen! Na de pauze was het woord en de daad aan het beroepscabaret Yvonne en Tjemkanoff, een dans paar dat een bewonderenswaardig nummer bracht. Henk Haye was de komiekeling, die ook in de sketches de zaal aan het lachen maakte, Mia Horna bracht enkele liedjes en Lou Knoppert liet z'n accordeon horen. Zo werd het bij elkaar een gezel lige avond, die pas omstreeks mid dernacht een einde kreeg. FOTOGRAFISCHE KUNST. Enige gewestgenoten doen van zich spreken in de elfde nationale Kerst salon voor fotografische kunst, die nu in „Arti et Amicitiae" te Am sterdam wordt gehouden. Lid van de jury was o.a. de heer J. G. Grom pelman uit Leiden. Mr. F. E. de Wilde uit Oegstgeest verbaast met twee foto's „Polder landschap" en „Rijp", die onderschei denlijk lente en winter verbeelden. Vooral „Rijp" is opvallend door het wit op de bomen, dat prachtig con- trastreert tegen de donkere luchten. Van dezelfde inzender is ook een kleurendia aanwezig, die terecht de bronzen plaquette van de Amster damse Amateursvereniging verwierf. Buiten mededinging is de heer Grompelman zelf, mooi is vooral „Knoflook" een studie in zogenaamd Meykey-procedé, alles blank, dus in lichte tonen met vermijding van zo veel mogelijk schaduw. Prachtig ge tekend is zijn foto van Trixje. Deze indrukwekkende tentoonstel ling met een paar honderd van de beste exemplaren duurt tot Nieuw- jaardsdag. VIJFTIG JAAR RIDDER M. W. O. Vandaag herdenkt de heer W. Men sen, Magdalena Moonstraat 17, al hier, de dag van zijn 50-jarig rid derschap der Militaire Willemsorde. Zoals wij Zaterdag reeds mededeel den, werd de heer Mensen met deze orde onderscheiden wegens zijn moe dig gedrag in Atjeh. Toen wij vanmorgen de gouden ridder opzochten, droeg hij naast de medaille der M. W. O. ook de Atjeh- medaille 1896—1900 en 1901—1903 er. daarnaast zijn onderscheiding wegens 24-jarige militaire dienst. Vandaag is het dus een grote dag voor de jubi laris, welke wel zeer toevallig sa menvalt met de souvereiniteitsover- dracht. De Bond van Ridders der M.W.O. herdenkt het gouden jubi leum niet; daar zijn alleen 40 en 6( jaar jubeljaren; maar voor de heer Mensen, die altijd bescheiden zijn weg gaat, was het niettemin een dag van stil herdenken, waarbij het ju bileum vanavond in de kring van zijn kinderen zal worden gevierd. PALAR EN SUMITRO TE NEW YORK Na enige uren rondcirkelen boven het vliegveld Idlewild, omdat niet geland kon worden, is het toestel, waarin de heren Palar en Sumitro van Amsterdam naar New York reis den, tenslotte vele uren na het vast gestelde tijdstip op Laguardia aan gekomen. Bij zijn aankomst deelde de heer Palar mede, dat hij in Nederland met premier Hatta de positie van de nieu we staat ten aanzien van de Ver. Naties had besproken. De republiek Indonesia Serikat zou om lidmaat schap van de V. N. moeten verzoe ken en ook de status van de dele gatie te Lake Succes moest thans veranderd worden. Hij was van mening, dat de be trekkingen tussen Nederland en In donesië vriendschappelijk zouden zijn, ofschoon hij er op wees, dat Nieuw-Guinea nog een geschilpunt bleef. In dit verband verklaarde hij: „Wij hebben een overeenkomst met de Nederlanders bereikt en moeten deze in goed vertrouwen uitvoeren, doch het is zeer moeilijk enerzijds samen te werken, terwijl aan de andere kant een geschil blijft bestaan. Ik ben echter niet pessimistisch ten aanzien van de status van Nieuw-Guinea. Wij wil len dit land zijn souvereiniteit ge ven." Sumitro deelde mede, dat hij tij delijk een kantoor in New York zou vestigen als gezant, belast met de economische en financiële aangele genheden van de RIS. In afwachting van de vestiging'van een ambassade in Washington. Hij voorzag, dat er een zeer levendige handel tussen de Verenigde Staten van Amerika en de RIS in het bijzonder wat betreft landbouw- en mijnbouwproducten zou bestaan. Op een vraag naar de handelsbetrekkingen tussen Neder land en de RIS noemde Sumitro de bestaande bilaterale handelsover eenkomst, doch hij wees er op, dat de Nederlands-Indonesische handel altijd onderhevig zou zijn aan con currentie. Hij zeide, dat men tot dusver voorzichtig was met het In vesteren van Amerikaans kapitaal in Indonesië wegens de onzekere poli tie toestand, „doch dit is thans ver anderd, naar ik hoop". DE SCHRIK GAF HEM KRACHT In het tot de gemeente Etten be horende kerkdorp Leur heeft zich een merkwaardig ongeval voorge daan. Tijdens werkzaamheden onder een personentenauto raakte de ga ragehouder C. Hendrickx bekneld tussen de wagen en de garagevloer, doordat plotseling de cric onder de wagen uitschoof. De Cardanas druk te juist op het hoofd van de gara gehouder. De heer C. Buys uit Sprundel, de eigenaar van de per sonen auto, stond bij de reparatie werkzaamheden toe te zien toen het ongeluk gebeurde. De schrik gaf hem een meer dan normale kracht. Met grote tegenwoordigheid van geest tilde hij de auto geheel alleen op, zodat de garagehouder zich uit zijn netelige positie kon bevrijden. De man bleek intussen zwaar ge wond te zijn. Hij had een schedel- basisfractuur, een breuk in het voor hoofdsbeen en een jukbeenfractuur Hij werd naar het St. Elisabethszie- kenhuis te Etten vervoerd. Zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 27 Dec Vee To tale aanvoer 3939 stuks, waarvan 910 vette koeien en ossen: 1083 ge- bruiksvee; 172 graskalveren, 691 nuchtere kalveren; 536 biggen, 3 veulens, 179 paarden, 217 schapen en lammeren, 34 bokken en geiten, 114 varkens. Prijzen per stuk: kalf- koeien 1ste soort f 890, 2de soort f 760, 3de soort f 650; melkkoeien 890, 760, 650; vare koeien 550, 450, 375; vaarzen 575, 475, 375; pinken 475, 375, 300; graskalveren 270,210, 125; biggen 40. 35, 30; nuchtere kal veren 45, 40, 35. Prijzen per kg slachtpaarden f 1.35, f 1.25, f 1.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3