2)e &2idóe<8oii/tci/iit De overdracht van de Souvereiniteit De nieuwe staat treedt in de gemeenschap der volkeren Commentaren op de stichting der V. S. I. 'ülrecteor: C. AL VAN HAMEKSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 28 DECEMBER 1949 41ste JAARGANG No. U863 „Hiep, hiep, hoera" te Jakarta Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 1.40 p. mnd., 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 1!> ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Ver. Staten zullen V.S.I. erkennen VERTRAGING WEGENS FORMALITEITEN Het State Departement te Wash ington heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten de V.S.I. zouden erkennen. Er moesten eerst nog be paalde formaliteiten worden ver vuld. Dit zou binnen 24 uur gebeu ren. Op de vraag of de erkenning ook binnen 24 uur zou geschieden, wilde de woordvoerder van het de partement niet antwoorden. Reuter merkt op, dat de officiële erkenning door de Ver. Staten wordt vertraagd doordat Truman met vacantie is, terwijl Merle Coch ran, die als eerste Amerikaanse am bassadeur in Indonesië wordt ge noemd, als gevolg van slecht weer later in Djakarta zal aankomen dan voorzien was. AMERIKAANSE ECONOMISCHE HULP Door functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken werd later verklaard, dat de Verenigde Staten reeds na gaan, op welke wijze Noord-Ameri ka Indonesië economisch zou kunnen helpen en in het algemeen bemoedi- gen, indien de V.S.I. om dergelijke hulp zouden verzoeken. Zoals bekend, heeft Indonesië tof nu toe, via Nederland, een gedeelte van de Marshallhulp ontvangen. Nu het een souvereine staat is geworden houdt deze hulpverlening op. Door bovenbedoelde Amerikaan se functionarissen werd verder nog verklaard, dat mogelijk spoedig stappen zullen worden gedaan, wel ke kunnen leiden tot het sluiten van een verdrag van vriendschap, handel en economische ontwikkeling tussen de Verenigde Staten en Indonesië. Door het sluiten van een derge lijk verdrag zou, indien dit zou ge schieden naar analogie van de kort geleden tussen de Verenigde Staten en Uruguay gesloten overeenkomst, het Amerikaanse kapitaal worden aangemoedigd tot investeringen in Indonesië. Eén van de voornaamste beginselen van een Amerikaans-In donesisch verdrag zou zijn, dat geen enkele buitenlandse belegger in In donesië voordeliger voorwaarden mag verkrijgen dan de Verenigde Staten. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen zijn van mening dat, indien het Congres zijn goedkeuring hecht aan president Truman's plan om achterlijke gebieden met behulp van Amerikaans kapitaal te ontwikkelen, Indonesië één van de voor deze Amerikaanse steun in aanmerking komende landen zal zijn. Deze func tionarissen verklaarden, dat dit de achtergrond vormde van de verkla ring welke door de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, in November j.l. werd af gelegd en waarin hij Nederland en Indonesië gelukwenste met het re sultaat der Ronde Tafel-Conferentie, hieraan toevoegende dat de Verenig de Staten zouden pogen de nieuwe republiek te helpen, indien hun zou worden verzocht deze steun te ver lenen. CANADA ERKENT V.S.I, De minister-president van Cana da, Louis St. Laurent, heeft in bood schappen aan dr Drees en drs Hatta medegedeeld, dat Canada de Repu bliek der Verenigde Staten van In donesië tenvolle erkent. In, zijn boodschap aan drs Hatta zegt de premier van Canada: „De souvereiniteitsoverdracht houdt een huldeblijk in voor het staatsman schap van u en uw collega's. Ook uw vrijwillige samenwerking met het volk van Nederland in de Neder landsIndonesische Unie begroeten wij met vreugde." OOK ENGELAND Engeland heeft gisteren de Ver enigde Staten van Indonesië erkend. Volgens een gewoonlijk goed inge lichte bron heeft Bevin de wens van Engeland om diplomatieke betrek kingen in Indonesië te vestigen me degedeeld in een telegram aan Moh. Hatta. Voorts hebben de regeringen van Zuid-Afrika, Australië en Ceylon reeds besloten de R.I.S. de jure te erkennen. Toelating van R.I.S. tot de V.N. Nederland verzoekt spoedig toelating De Nederlandse regering heeft in een officieel communiqué, dat gis terochtend aan de Verenigde Naties werd aangeboden, een hartelijk wel kom uitgesproken aan de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië en verzekerd, dat Nederland een spoedige toelating van Indonesië als volledig lid van de organisatie der Verenigde Naites zou bevorderen. Het waarnemend hoofd van de Ne derlandse delegatie bij de V.N. dr. H. Riemens, heeft aan de secretaris-ge neraal, Trygve Lie, de brief overhan digd, waarin verklaard wordt, dat de ter R.T.C. bereikte overeenkomsten door beide Kamers der Staten-Ge- neraal en door alle parlementen en vartegenwoordigende lichamen van de Staten en gebieden, die zullen be horen tot de Republiek der Verenig de Staten van Indonesië, zijn gerati ficeerd. Voorts werd verklaard, dat op basis van deze overeenkomsten en de mantel-resolutie Koningin Ju liana de volledige souvereiniteit heeft overgedragen, daarbij de Re publiek der V. S. I. erkennend als on afhankelijke en souvereine staat, waaraan werd toegevoegd, dat de Koningin op grondslag van genoem de overeenkomsten had verklaard, dat de Nederlands-Indonesische Unie, „die de samenwerking tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië zal belichamen op grond slag van vrijwilligheid, gelijkheid en volledige onafhankelijkheid der deel nemers" tot stand was gebracht. Deze brief werd als volgt besloten: In de vaste overtuiging, dat de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië ernstig zal pogen vriendschappelijke betrekkingen met alle vredelievende landen te vestigen, zal de Nederland se regering een verzoek van de nieu we staat om het lidmaatschap van de Verenigde Naties oprecht steunen en drukt zij haar vertrouwen uit, dat deze staat spoedig zal worden toege laten". De H.V.K. heeft Indonesië verlaten Nadat de driekleur op het paleis was neergehaald Gisteren om 4 minuten vóór 6 wapperde de rood-witte vlag op het paleis Koningsplein, door een massa van vele duizenden voor de tuin van het Paleis met gejuich en applaus begroet. Onder het spelen van het Wilhelmus haalden de korporaal van bet K.N.I.L., Van Putten en de ma rineschrijver le klas, Verheyen uit Venlo, precies om 9 minuten voor 6 het rood-wit-blauw neer. In de tuin van het paleis sloegen de H.V.K. en de sultan van Djogja, omringd door autoriteiten van de voorlopige fede rale regering en de regering van de R. I. S., de buitenlandse gasten, en ruim 100 vertegenwoordigers van de pers en fotografen, die ook de plech tigheid binnen hadden bijgewoond, deze gebeurtenis gade. Een schier onafzienbare menigte, die even ge juicht had toen de Nederlandse vlag werd neergehaald, applaudiseerde en juichte langdurig toen het rood-wit werd gehesen door sergeant-majoor Sumarsono en sergeant Enoch van de 23ste brigade van het U-betaljon van de T.N.I. Direct daarop vertrok de heer Lo- vink in een auto met rood-wit-blau- we vlag, hartelijk toegejuicht door de menigte op het Koningsplein. Toen de heer Lovink wegreed, presenteerde de wacht van het Nederlandse pa leis voor de laatste maal het geweer. Deze wacht stond onder leiding van de le luitenant A. Banningen en werd daarna overgenomen door een sectie van het korps Polisi Militer, dat onder leiding stond van de 2de luitenant Norman. Op Kemajoran stond de Constellation „Gouda" ge reed. Vaarwel gejuicht door vele autoriteiten en uitgeleide gedaan door Anak Agung, Moh. Rum, de le gercommandant Buurman van Vree den en de commandant van de zee macht. vice-admiraal Kist, vertrok ken de heer en mevrouw Lovink en adjudant van Ravesteyn om 18.20 uur. Vooraf had de heer Lovink een erewacht van het K. L., de marine en het K. N. I. L. geinspecteerd. De „Gouda" vliegt rechtstreeks door tot Calcutta en zal vermoede lijk Donderdag in Nederland arrive ren. H.M. de koningin Juliana onder tekent de acte van souvereiniteits overdracht. Troepen naar N. Guinea Aneta verneemt van bevoegde zij de, dat de laatste weken verscheide ne Nederlandse troepen naar Nieuw- Guinea zijn vertrokken. De laatste verscheping had plaats op 26 Decem ber. In totaal zijn thans overge bracht een bataljon van het K. L., een klein detachement van de genie voor de bouw van kampementen, een detachement van de vaartuigen- dienst en verschillende instandhou dingsdiensten. De basis van de troepen zijn Hol- landie, Biak, Manokwari, Sorong en Eakfak. Een historische gebeurtenis TRYGVE LIE ZOND GELUK WENSEN. De secretaris-generaal van de or ganisatie der Verenigde Naties, Trygve Lie, heeft de vestiging van de Verenigde Staten van Indonesië een „historische gebeurtenis van grote betekenis voor de 'gehele we- rêld" genoemd. In een verklaring aan de pers zeide hij: „Een natie van 70 mil- lioen zielen is geboren. Dat de Ver enigde Naties hierbij een belang rijke rol hebben gespeeld is een bron van diepe voldoening en troost voor de organisatie en voor mij per soonlijk." Bovenal was dank ver schuldigd aan „het verlichte natio- OVERDRACHT VAN DE SOUVE- 1EINITEIT AAN INDONESIë Na 'o overdracht van de souvereiniteit or Indonesië aan de delegatie van regering van de Verenigde Staten i Indonesië, legde de leider der Indonesische delegatie Mohammed Hatta een krans bij het Nationale Monument op de Dam. Mohammed Hatta en burgemeester' mr A. J. d'Ailly begeven zich van het paleis naar het monument. Droevig einde van een Kerstviering VIER MEISJES IN VLAMMEN. Te München in Beneden-Saksen heeft zich op een Kerstfeest voor weeskinderen een tragedie afgespeeld waarvan vier meisjes tussen de acht en twaalf jaar, het slachtoffer zijn geworden. De kinderen voerden een toneelstuk uit. Zij droegen costuums van watten om sneeuwvlokken voor te stellen. Het jurkje van één van de meisjes vatte vlam aan de kerstboom. Schreeuwend van angst en pijn liep het meisje naar de andere kinderen toe, met het gevolg, dat de costuums van nog vijf meisjes vlam vatten. Vier jonge actrices stierven. De toe stand van de twee anderen is zorg wekkend, maar de dokters hebben hoop, hen in het leven te behou den ZE HOUDEN VOL! De Duitse autoriteiten in de streek van Osnabrueck verzamelen mate riaal voor het samenstellen van een memorandum over de kwestie van de Nederlands-Duitse grens, aldus is door die autoriteiten medegedeeld. Dit memorandum zal worden voor gelegd aan het .„bureau vtoor vre- deskwesties" van de Westduitse re gering te Bonn. Dr Hatta aanvaardt de overdracht namens de Verenigde Staten van In donesië NED VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Gesneuveld 13 Maart 1949, na vermissing; Sergt.'H. Steggerda, uit Leeuwarden. Kon. Ned. Ind. Leger Gesneuveld op 5 December 1949: Mal. mil. soldt. 2de kl. Sar- min, uit Indonesië. RADAR ALS THERMOMETER Volgens een verslag, uitgebracht aan de Amerikaanse vereniging ter bevordering van de wetenschap, kan thans door middel van radar te tem peratuur onder de oppervlakte van de maan worden afgelezen. Bij proefnemingen tijdens de laat ste eclips van de maan heeft men daar op 15 centimeter beneden de op pervlakte een temperatuur van een aantal graden onder het vriespunt kunnen waarnemen. EEN JAAR GELEDEN, Arrestatie van Kardinaal Mindszenty. Tweede Kerstdag was het een jaar geleden, dat Kardinaal Mindszenty, Prins-primaat van Hongarije en aartsbisschop van Erztergom, werd gearresteerd. Een jaar geleden, zo schrijft het Romeinse dagblad „II Quotidiano". werd een der nieuwste, doch ook een der meest tragische hoofdstukken geschreven uit de ge schiedenis der Kerk. In de gevangenis van Boedapest werd een Kardinaal geworpen, een prins van de Katholieke Kerk. Sinds September van dit jaar heeft de we reld niets meer over hem vernomen. En de vervolging in Hongarije duurt echter onverminderd voort. Een. kaAAelt^e. Wie een eerlijk christen wil zijn moet in staat zijn vergiffenis te schenken indachtig het woord van Jezus tot de boze knecht, die zijn medeknecht niet wilde vergeven. Dit is in het geheel niet in tegen stelling met de eisen van een recht vaardige uitboeting. Maar het be treft allereerst hen, die wraak ne men op degenen, die meer hebben gedwaald dan misdreven, en hen, die straffen opleggen ver boven elke redelijke maat, zowel in zwaarte als in de duur van deze straf. Z.H. de Paus in zijn jongste Kerstrede. nalisme van het volk van Indonesië en hun leiders en aan het staats manschap van het volk en de rege ring van Nederland. In naam van de Verenigde Naties feliciteer ik het volk van Indonesië en van Ne derland en wens ik beiden een toe komst van vreedzame en voorspoe dige betrekkingen, onderling en met hun buurlanden, toe". AMERIKAANSE PERSSTEMMEN. Verschillende vooraanstaande nieuwsbladen in de Verenigde Sta ten hebben gisteren in hoofdartike len aandacht geschonken aan de geboorte van het souvereine Indo nesië. Onder het opschrift „Welcome In donesia" wijst de „Christian Scien ce Monitor" er op, dat Indonesië het zevende land is, dat sedert het einde van de tweede oorlog de sta tus van onafhankelijke naties heeft verkregen, naast India, Pakistan, Burma, Ceylon, de Philippijnen en Israël. Het blad schrijft dan: De In donesiërs nemen de verantwoorde lijkheid van het zelfbestuur op zich in een periode vol spanning en ver warring in de wereldverhoudingen. Mensen van goede wille en de na ties, die het symbool der vrijheid in haar vaandel voeren, zullen de nieu we staat welkom heten in de broe derschap van zelfbesturcnde landen en hem alles goeds toewensen." De „New York Times" zegt, dat incidenten in uiteenliggende gebie den zich bij de souvereiniteitsover dracht in Indonesië mogelijk zullen voordoen, doch dat de meeste waar nemers, op grond van de tot nu toe vrijwel smetteloze gang van zaken bij de overdracht, geen verstoring van de vrede vrezen. Het blad ver wacht verder een toename van de Indonesische productie van rijst, rubber, olie, tin en andere produc ten, doch voegt er aan toe, dat de politieke vooruitzichten ietwat duis ter zijn. Onder de moeilijkheden, die de nieuwe regering heeft te overwinnen, behoren een tekort aan bekwame Indonesische leiders en de Nederlandse erfenis van een top zwaar en bureaucratisch bestuur. WAT MEN IN FRANKRIJK ZEGT! Het Parijse blad „I'Epoque" schrijft: „Het is te vrezen, dat de 'politieke onrijpheid der Indonesiërs het voor de nieuwe republiek moeilijk zal maken de vrede in haar gebied te bewaren. Ondankbaarheid is de eerste wij ze, waarop de souvereiniteit zich uit, doch de beschavende rol van de Ne derlanders in Indonesië kan niet worden vergeten. Dank zij de Ne derlanders werd Indonesië een wel varend gebied en werden de mate riële en morele voorwaarden ge schapen, waarop de V.S.I. thans hun recht op vrijheid grondvesten". Het Franse blad besluit met de woorden: „Wij zijn de toeschouwers van het ineenstorten van wereld rijken, die volgens de thans heersen de mode uitsluitend als „witbuitings- ondernemingen" worden beschouwd. BELGIë WAS HET MET NEDER LAND EENS. De Belgische „Le Soir" srhrijft: „Hoewel zich onder de Indonesiërs intellectuelen bevinden, die niet on der doen voor die uit het Westen, heerst er in Indonesië een groot ge brek aan administratief kader, dat hoofdzakelijk werd gevormd door de Europeanen en de Indo-Europeanen. De eersten lopen thans gevaar syste matisch ontmoedigd te worden in het nieuwe Indonesië, terwijl de Indo- Europeanen bepaald onpopulair zijn bij de nationalistische Indonesiërs". Volgens „Le Soir" was het daar om wenselijk geweest, dat de Wes terse voogdijschap in Indonesië nog twee of drie jaar had voortgodu'ird.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1