SPORT (2nze Samrubriek VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 J. HOVEN 40 JAAR SPORTJOURNALIST In „Americain" te Amsterdam werd gistermiddag een zeer druk be zochte receptie gehouden ter gele genheid van het feit, dat de sport journalist J. Hoven 65 jaar is gewor den en tevens 40 jaar geleden zijn entrée in de sportjournalistiek maak te. Namens het huldigingscomité voerde de nestor der sportjournalis ten, de heer H. A. Meerum Terwogt het woord, die de jubilaris schetste als een gaaf type van de ouderwetse sportjournalistiek. De heer Meerum Terwogt, die tevens de gelukwensen overbracht van het lid van het IOC kol. P. Scharroo bracht de heer Ho ven dank voor het vele goede werk, dat de 65-jarige in die lange periode van harde arbeid verricht had. Ver der voerden het woord jhr. L. J. Quarles van Ufford voor het blad „Hockeysport", waarvan de jubilaris redacteur is, de heer E. Kupers jr. namens de gemeente Amsterdam, kol. C. F. Pahud de Mortagnes voor het Nederlands Olympisch Comité, H. Levy voor de vereniging de „Ne derlandse Sportpers", jhr. mr. M. Rooy, voorzitter van de Nederland se Federatie van journalisten. Ver scheidene sprekers lieten hun geluk wensen vergezeld gaan van geschen ken. Talrijke vertegenwoordigers van sportorganisaties en vele colle- DUITSERS EN DE INTERN. SPORT De voorzitter van de Duitse Athle- tiek bond Hergl verklaarde te ho pen, dat in de loop van het volgend jaar de Duitse sportbonden zouden worden toegelaten tot de internatio nale federaties. Hij zeide vervolgens, dat bij de eerste weinige wedstrijden van Duitse athleten in het buitenland was gebleken dat de Duitse sport naar internationale maatstaven ge meten nog op een zeer behoorlijk peil stond. Te Frankfort verklaarde de voor zitter van de Duitse amateur boks- bond Dietrich, dat in 1950 de trai ning zal beginnen met het oog op een mogelijke deelneming aan dc Olympisch Spelen in 1952 te Hel sinki. IJSHOCKEY IJSVOGELSAMERIKAANS"™ LEGERTEAM (VERSTERKT) 9—9 Na hun grote nederlaag in D^n Haag was - gisteravond het Ameri kaanse legerteam voor de wedstrijd tegen de Ijsvogels in de Apollohal te Amsterdam, versterkt met de Canadezen Andreola en Carrey en de Amsterdammer Haring. Kort na het begin leek het er op, dat de Amerikanen nu een grote overwin ning zouden gaan behalen. O'Relley en Andreola zorgden spoedig voor een 20 voorsprong. O'Relley sconr- 5 opWonVieiH *n ^eze speelperiode neg 8" maften Van de gelegenheid gebruik de heer J. Hoven, die ver- eens, maar toen had Vaal de achter - -stand van de Amsterdammer reeds §!ï£L™Jn5.2 verkleind. Tot slot sooore Feenstra dochter, met dit jubileum te com plimenteren. AMSTERDAMS ELFTAL- ZWALUWEN De samenstelling van het Amster dams elftal, dat 1 Januari te Am sterdam een wedstrijd zal spelen te gen een Zwaluwen-elftaL is als volgt: Doel: van Raalte (Blauw Wit). Achter. Boonkamp (Blauw Wit) en Potharst (Ajax). Midden: van der Hoeven (Ajax), van 't Hart (Ajax) en Stoffelen (Ajax). Voor: van der Ruit (Volewijckers), twee maal, zodat bij de eerste na de stand 33 was. Na de hervatting liepen de Amsrterdammers door doelpunten van Loek en Overakker uit tot 5—3. De Amerikaan Pilnn verkleinde deze achterstand weer tot 54, maar daarna was het al Am sterdam wat de blok sloeg en Lamar en Overakker, brachten de stand op 74. Het zevende doelpunt, van Overakker, was de beste goal van de wedstrijd, gescoord na een soloren De Amsterdamse doelman Ingwersen moest uitvallen, toen hy de puck na een schot van Andreola op zijn mond kreeg, waardoor zijn bovenlip scheurde. In de laatste speelperiode bracht de Jong de stand al spoedig op 84 en dit schenen de twee Canadese spelers van het Amerikaanse team Lakenberg (Blauw Wit), Meijer nje^ kunnen verkroppen. (Spartaan), Michel (Ajax) en Dra ger (Ajax). Reserves: 'Hagenaars (Volewijc kers), Wimmers (Blauw Wit), Wiertz (DWS) en Biljouw (Zeeburgia). Het Rotterdams elftal, dat Zon dag 1 Januari te Rotterdam een wedstrijd zal spelen tegen de Zwa luwen, is als volgt samengesteld: Doel: van der Torre (Excelsior)1. Achter; Steenbergen (SW) en Hey (RIC). Midden: Blankemeyer (Feijen- oord), Vermeer (Excelsior) en de Kreek (Neptunus). Voor. van der Tuyn (Hermes- DVS), van Steenbergen (Feijenoord) Schrumpf (SW), Beun (Xerxes) en Jack Heyster (Hermes-DVS). Reserves: van der Peppel (Xer xes), Verboom (Excelsior), Mink (Neptunus) en Koning (Xerxes). Lugdunum. Voor de a.s: Maan dag te spelen wedstrijd Lugdunum 1Sint Lodewijk 1. is de opstelling van Lugdunum als volgt: D. A W. van Oudshoorn; J. Bronsgeest, P. van Berkel; D. v. Pijlen. H. v. Es, H. v. Egmond; P. Mizee, F. Filippo, J. Verhoeven, S. Zwarts I. Redel. Dezelfde dag vindt op Pomona op een vervroegd aanvangsuur de voor de Res. 3e Klasse vastgestelde ont moeting Lugd. 2Alphen 2 plaats. Beide elftallen bezetten resp. de le en 2e plaats in haar Afdeling. ROEIEN CONFERENTIE INTERNATIONAAL DAMESROEIEN Naar het A.N.P. verneemt zal op 21 en 22 Januari te Parijs een con ferentie worden gehouden onder lei ding van het bestuur van de F.I.S.A. (internationale roeifederatie), waar op het internationale damesroeien een punt van bespreking zal uitma ken. De Nederlandse roeibond zal worden vertegenwoordigd door de heren ir. Th. P. Tromp en mr. H. Bruyn. Men neemt aan, dat vertegenwoor digers van België en Frankrijk ook ter conferentie aanwezig zullen zijn. Zij gingen feller spelen en vooral Carrey kon zich nu en dan niet meer beheersen en werd al sooedig voor twee minuten naar de strafbank ge zonden. Haring verkleinde de Ame rikaanse achterstand tot 85 en toen Klotz bij een Amerikaanse aanval zijn stick tussen de benen van An dreola wierp en deze een strafpenal- ty mocht nemen, werd het 86. Ha ring maakte er 87 van en daarna scoorde de Jong nog eenmaal voor de Ijsvogels (97). O'Relley en Car rey brachten tenslotte de stand weer op gelijke voet (99). Bij de Amsterdammers blonk de voorhoede Veenstra-Overakker-Loek uit en bij de Amerikaanse ploeg wa ren het natuurlijk de Canadezen Andreo1a en Carrey, die ver boven de anderen uitstaken, maar ook de Amerikaan O'Relley toonde zich een speler, die in een beter milieu veel meer tot zijn recht zou komen. De wedstrijd was over het alge meen sensationeel en werd snel ge speeld. De tussenstanden waren 33, 4—1, 2—5. TAFELTENNIS B.A.T. Woensdagavond ontving BAT 3 combinaties van het Leidse ALTC. Het eerste team stelde, voor het eerst in deze maand, ditmaal niet teleur, want zy verpletterden de ALTC-ers met 91. Het derde team echter stond voor een te zware op gave, want zij verloren, eveneens overtuigend, met 91. DE BAT-dames gingen, na de 100 overwinning van de vorige week, op de goede weg voort. Met 82 zege vierde de BAT-dames over ALTC. De wedstrijd van BAT 1 en BAT 2, voor de eerste helft van de com petitie, resp. tegen Oegstgeest 1 en Tempo 7 zijn uitgesteld tot de vol gende week Vrijdag en Woensdag. Woensdag 28 December speelt BAT 1 een vriendschappelijke wed strijd tegen een der sterkste derde klasse teams uit Leiden n.L Sleutels 4. Aanvang 8 uur. De tweede Kerstdag wordt, in- plaats van de eerste Kerstdag, op de gewone tijden getraind Wij maken de leden erop attent, dat de inschrijvingen voor de club kampioenschappen en de Leitaco- jeugdkampioenschappen voor Nieuw jaar, met inschrijfgeld bij het wed- strijdsecretariaat Pietep de la Court- straat 65 moeten geschieden. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoord- straat 3, Nieuw-Vennep. Onze Ladderwedstrijd. Deze week geven wij onze lad- derbeklimmers een tweetal vraag stukken ter oplossing. De vrij inge wikkelde ontleding zal de oplossers wel enige moeilijkheden bezorgen, doch na het vinden er van zal men alle moeite beloond zien. Laten wij met wat doorzettingsvermogen deze opgave weten te overmeesteren! Beide vraagstukken moeten vol ledig uitgewerkt aangegeven wor den. Het komt herhaaldelijk voor. dat oplossingen nietvolledig uitge werkt worden aangegeven, doordat de oplossers alleen met het aange ven van een hoofdvariant volstaan. Ook de andere varianten behoren te worden aangetoond, want ook hierin schuilen soms addertjes. Wij beginnen deze week met een vraagstuk van de reeds bekend ge worden problemist,' de heer H. van Alphen. Een goede bewerking een verrassende slotstand. Wedstrijd-probleem No. 43. Auteur: H. v. Alphen, Haarlem. Wedstrijd-probleem No. 44. Zwart: 10, 11, 17, 19, 21/24, 27, 35 en 36. Wit: 30/33, 38/41, 43/45 en 47. Vervolgens een vrij ingewikkeld vraagstuk van een bij onze lezers minder bekende problemist. Aan dit vraagstuk zit ook een klein, doch leerzaam eindspel verbonden, dat eveneens m'oet uitgewerkt worden. Een echt vraagstuk voor de Kerst dagen. Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe oen groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker"s Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een 'weldadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men al lang: Akker's Kloosterbalsem„Geen goud zo goed". WERELDKAMPIOENSCHAP DAMES Gisteren werd begonnen met de partijen voor de tweede ronde van het wereldkampioenschap schaken voor dames. De uitslagen luiden: Chaudet de 'Silan(Fr.)-Rosa Maria Germanova (Polen) 10. De partijen, Mav Karff (Ver. St.)- Ingrid Larsen (Denem.); Valentina Belova (Rusl.)- Fenny Heemskeik j (Nederl.); Ailyn Tranmer (Engel.)- i Edith Keller (O. Duitsl.); Liudmiia I Rudenko (Rusl.)-Elizaveta Bykova (Rusl.); Oiga Rubtsova (Rusl.)-Gizella j Gresser (Ver. Staten) werden afge broken. Maria Teresa Mora (Cuba) was vrij Na de tweede ronde hebben Chau det de Silan en Valentina Belova de leiding met ieder 1 punt en 1 afge- broken partij. Clarissa Benini en Ma. ria Terese Mora volgen op de derde j en vierde plaats met beiden 1 punt. Olga Rubtsova, Gizella Gresser, Luidmila Rudenko, Elizeveta Bykova j Ailyn Tranmer. Fenny Heemskerk, en May Karff bezette de vijfde tot en met ieder 0 pnt. en 2 afgebroken partijen. De twaalfde tot en met de vijftien de plaats worden ingenomen door Rosa Maria Germanova, Nin Grush- keva-Belska, Edith Keller en Ingrid Larsen met ieder 0 punten en 1 af gebroken partij. Zwart: 7, 9, 10, 12/15, 18. 22, 31 en 36. Wit: 20, 24 25, 27, 29, 33, 34, 39, 42/44 en 47. Voor beide vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne inge wacht tot uiterlijk Vrijdagavond 4 Januari a.s., aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. nos. 37 en 38 No. 37. Wit 49-35 (8-3A), 30-25 (3-9B), 10-4 (9-14C), 4-9 (14x3), 35- 19 gew. A.., (8-19), 10-5 altijd gewonnen. B.., (9-3) 4-10 gew. (35-19 is net remise door 12-18). C.. (12-18) 10-5 (3-26) 35-8, (26x3) 5-14 gew. Kort maar krach tig. No. 38. Wit: 27-22 (18x27A) 50-45, 47-41, 38-32. 32x3, 3x34 gew. A) (17x28), 40-34!! (30x39x), 42-37, 44x4 (31-37x.) 4-10!! (36-41x.)' 47x36 (37-42x.) 10-37 en 36x27 gew.!! Hierop kans terug. Stand Ladderwedstrijd. 1. G. Rijsdam, Leiden, 74 p., 2. P. v. d. Kwartel, Leiden, 74 p., 3. H. v. d. Kamp, Lisse. 72 p., 4. A C. v. Vliet, Vinkeveen, 70 p., 5. Th. de Zwart, Sassenheim, 66 p., 6. C. Por tengen, Vinkeveen, 62 p., 7. L. Kos ter, Vinkeveen, 62 p., 8. M. J. v. d. Kwartel, Leiden, 69 p., 9. Th. Leli- veld, A-Veen, 43 p., 10. F. C Bak ker, Voorschoten, 39 p., 11. C. P. Zuiderduin, Noordwijk-Z., 35 p., 12. C. Th Egberts, Langeraar, 30 p., 13. S. v. Duijn, Warmond, 20 p., 14. W. Krom, Sassenheim, 18 p., 15. J. A. J. Wortman, H.-woude, 17 p. De November-prijs is ten deel ge vallen aan de heer G. Rijsdam, Nip- ponstraat 18, Leiden. De heer Rijs dam onze gelukwensen. Oplossingen pr. 6e serie en laatste serie van de wedstrijd beginners. Zoals reeds vermeld is, werd no. 16 voor de wedstrijd uitgeschakeld. No. 17. Wit 22-17 (11x22 gedw., wegens overmacht der witte stuk ken) 32-27 (meerslag) 34-30 (keuze) 15-10 (meerslag) 10x48 en wint. No. 18. Wit 29-23, 38-32 (27x38 gedw.) 43x32, 37-32, 32x34 en wint jGoede oplossingen ontvangen van: B. W Belt, Leiden; Mej. Ans van Vliet, Vinkeveen; S. v. d. Kwartel, Lenden; A. M Hijdra, Langeraar; P. Krom, Sassenheim; J. v. d. Voort, Sassenheim. Uitslag Oplos-wedstrijd Beginners. Deze uitslag is voor alle deelne mers, die aan deze wedstrijd hebben deelgenomen, een verrassing. Dank zij de welwillende medewerking van onze Sportredacteur, alsmede van onze trouwe medewerker de heer H. v. d. Kamp, zijn wij in staat ge steld alle deelnemers een prijsje toe te kennen, welke een dezer da gen worden toegezonden. Zoals uit de binnengekomen brieven is ge bleken, hebben de oplossers wel voor enkele vuurtjes gestaan en ik soreek mijn bewondering uit, dat zij (vooral Ans v. Vliet, een van het zwakkere geslacht!) toch deze vuurproeven hebben doorstaan. Daarom heb ik dan ook getracht geen enkele oplosser teleur te moe ten stellen. Nu echter zien allen hun moeiten beloond. Laten wij hopen, dat onze beginnende oplos sers dit zullen waarderen en altijd hun belangstelling zullen blijven tonen. Zo behoort deze wedstrijd weer tot het verleden en ik bied alle deelnemers mijn welgemeende gelukwensen aan. Oplossing pr. no. 1, P. Krom. Wit 36-31, 26-21, 21x23, 25x34, 45x34. Voor een knaapje van 12 jaar een knao stukje werk. Heel brutaal strijkt de zwarte vogel op veld 40 neer, doch wordt door de witte ra ven 35 en 45 versonden. Oplossingen ontvangen van: B. W. Belt, Leiden; A. C. v. Vliet, L. Koster, C. Portengen, allen Vinkeveen; H. v. d. Kamp, Lisse; G. B. Mur, Rijnzaterwoude; J. v. d. Voort en Th. de Zwart, beiden Sas senheim; Th. Leliveld en A. M. Hijdra, beiden te I^angeraar. CORRESPONDENTIE. A. C. v. V. te V., eindspel zal ik nazien, vervolgens: ik heb U ge schreven. Th. de Z. te S., no. 2 is bij oplos baar. G. R. te L., ik heb U geschreven. H. v. d. K. te L., dit zal ik eens Th. L. te L., ik heb U geschreven. P. v. d. K. te L., U" heeft er één verdiend. OtfS KERSTNUMMER. Om onze liefhebbers in het op lossen van problemen met de Kerst dagen een aangename verpozing te geven, publiceren wij hieronder 'n tweetal vraagstukken, welke zeer zeker genotvolle ogenblikken zullen schenken. No. 1 is bestemd voor gevorder den en no. 2 voor beginners. No. 1: Zwart: 7, 8, 14, 17/21, 23, 24, 28 29, 33, 38 en 45 en dammen op: 3, 6 en 46. Wit: 15, 16, 25. 27, 31, 34/37, 40, 43. 44, 47/49 en dam op 32. No. 2. Zwart: 2, 4, 6, 8, 9, 13, 15, 16. 18, 22, 23, 28 en 34. Wit: 25, 27, 29, 31, 32, 36/38, 40, 42, 45, 48. Voor beide geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne inge wacht tot 14 Januari a.s. Ik zie met spanning uit naar de capaciteiten van onze oplossers. Wat lezers schrijven Ministers en Kamerleden. Verleen mij s.v.p. enige plaatsruim te in uw veel gelezen blad waarvoor bij voorbaat mijn hartelijke dank. Ik schreef al eens eerder een arti keltje in de bladen, waarin ik dan vroeg: is het de Ministers bekend? Ditmaal behoef ik dit echter niet te doen, ^want datgene, waarover ik mij nu verwonder, zijn handelingen van de overheid zelve, m.n. het verho gen van eigen inkomen. Toen een Mi nister na de bezetting sprak over hard werken en sober leven, was ik dit volkomen met zijne Excellentie eens. Nederland is arm, heeft van de oorlogshandelingen veel geleden en zeer veel schade overgehouden, dus hard werken en sober leven zjjn eer ste vereisten, om er weer bovenop te komen. Het schijnt echter dat de Minister het aloude spreekwoord: „woorden wekken, maar voorbeelden trekken" niet kan of uit eigen belang niet wil toepassen. Het is wel gemak kelijk, als men zijn eigen inkomen zo maar met ettelijke duizenden gul dens kan verhogen ten koste van de gemeenschap, en ook dat van de Ka merleden Dit bericht heeft nogal commentaar verwekt onder het Nederlandse volk. Overal in den lande is het hard wer ken voor een boterham, welke dan soms moeilijk verdient kan worden. Was het inkomen van Ministers en Kamerleden nu werkelijk zo gering dat het met zo'n bedrag vermeer derd moest worden. Als dat werke lijk zo was, zijn de heren te bekla gen geweest, maar niets is minder waar. Als het bedrijf van een agra riër of andere ondernemer niet ren deert, is men al vlug geneigd, te zeg gen, dat het niet goed bestuurd of gefinancierd wordt. Maar op een wijze als de Overheid haar inkomen regelt komt men er gemakkelijk en het moet toch allemaal door de ge meenschap opgebracht worden. Bovendien hebben vele van die heren nog verschillende andere func ties, soms zelfs te veel. die toch ook allemaal goed betaald worden, en dan moet het ene onder het andere lijden, want men kan nu eenmaal geen twee heren dienen, zeker niet voor 100 pet. G. MOURITS. Zevenhoven Z.-H. De geachte inzender schreef in het hier geplaatst schrijven nog over vele andere z.i. verkeerde toestanden. Om niet het een met het ander te verwar ren, hebben we ons veroorloofd, zyn artikel in te korten. Zonder partij te kiezen, moeten wij echter volledigheidshalve een en an der bij dit schrijven opmerken. lo. De ministers stellen hun sala ris niet zelf vast. 2o. De verhoging van hun salaris is samengegaan met schrapping van representatiekosten, die zy niet meer in rekening mogen brengen. Van de laatste behoefde, natuurlijk, geen belasting te worden betaald; van het gehele verhoogde salaris moet, ook vanzelfsprekend, wél belasting wor den betaald. 3o. De voorgestelde verhoging van de „schadeloosstelling" der Kamer leden is er nog niet. Naar verluidt is er onder de Kamerleden veel op positie tegen het voorstel, niet om dat men deze op zichzelf beschouwd niet billijk vindt, maar op opportuni- teitsgronden; omdat men het ge wenst vindt, te voorkomen een reac tie als b.v. van inzender. 4o. Als Kamerleden te veel ander werk doen, is dit natuurlijk verkeerd. Maar dat 'zij door ander werk midden in het leven blijven staan, schijnt ons juist gewenst. De Professorenwijk tè Leiden. Als professorenwyk-bewoner trof het mij, dat volgens uw verslag van de gemeenteraad speciaal de Profes sorenwijk genoemd werd als uit muntend in straatschenderij. Ik voor my zie niet in dat het daar zoveel erger is dan in andere wijken. Is het ook wel zo? Of komt deze slechte beoordeling doordat in het Professoren-blad herhaaldelijk ge tracht wordt, de jeugd tot een soort volmaaktheid te brengen, en dat hierdoor onwillekeurig door buiten- staanders meer kwaad gezocht wordt J dan er in werkelijkheid bestaat? i Dan is het wel jammer, dat de j goed bedoeling van deze schrijver zo'n averechtse uitwerking heeft. B. A. A. VAN NOORT. Verkeers-probleem. De vorige Week was ik in Maas tricht. Daar zag ik een leerling, die een witte band over de schouder en om zijn middel had, in zijn hand een rond wit bordje met steel, rood in het midden, net als de trein- of sta tion-chefs bij de spoorwegen heb ben. Bij hen is echtei de midden schijf groen. Dit jeugdig verkeers-agent je bleek aangewezen, om schoolkinderen de drukke punten over te brengen en hij regelt de overgang. Alles stopt en laat bij het opsteken van zyn te ken wit-rood de kinderen overste ken. Er is er niet één, die zich, die er zich er niet aan stoort. Op verschil lende punten trof mij deze regeling. Dit zou ook zeer gewenst zijn in Leiden voor de kinderen. Een abonné. BJjjf af toch zonder noodzaak Van ons reddingsmateriaal „Het gaat om mensenlevens1 Bedenkt dat allemaal ©e zilaewn AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 25) In 'n andere taxi bemerkte Hem- pel zyn agent Kobler; die was, zo als hij verwacht had, trouw op z'n post. Hempel zelf begaf zich naar zijn woning. Daar vernam hij van Kata dat een kwartier geleden een jonge dame, die reeds daags tevoren was geweest, was teruggekomen en had gezegd, dat zij ditmaal op mijnheer Hempel wilde wachten. Bij deze woorden wees Kata op de nog al donkere voorkamer naar een hoek. waar een stel rieten meubels stond. Daar zit ze! luide het, niet zeer beleefd. Een slank jong meisje stond op uit een der fauteuils. Goeden dag, mynheer Hempel, u kent me waarschijnlijk niet meer? Poldi.. Bent u het? Natuurlijk herken ik u, juffrouw Poldi. Neem 't my niet kwalijk 'tis hier zo donker. Hij opende de deur van zijn ont vangkamer, een vertrekje tussen de rookkamer en de vogelkamer, ♦ver zocht haar binnen te treden en zette een stoel voor haar gereed. Zo, juffrouw Poldi, nu knnen wij pratenHoe gaat het met va der en moeder? Hempel's kennis met Poldi Wieser vond haar oorsprong in een dienst, welke hij twee jaar tevoren haar vader, een bankbediende, bewezen had. Wieser, die een ondergeschikte betrekking had bij de „Landes- bank" bekleedde, was toen verdacht van financiële onregelmatigheden, terwijl niet hij, maar een andere be ambte van de bank, de schuldige was In haar angst, dat Wieser kon wor den gearresteerd en zijn betrekking zou verliezen, wendden zich moeder en dochter tot Silas Hempel om hulp En 't gelukte hem, de zaak op te hel deren en Wieser's onschuld onweer legbaar te bewijzen. Hij wilde van de brave mensen, die in bekrompen om standigheden leefden, geen geld aan nemen, maar vroeg verlof, nu en dan by hen een avondje te komen door brengen om gezellig te praten. Hij voelde zich aangetrokken door hun prettige familieleven en Poldi's aan genaam gebabbel. Van toen af ge beurde het niet zelden dat hij, wan neer zijn overspannen zenuwen hem kwelden, in die bescheiden kring verpozing en verkwikking ging zoe ken. Maar nu was het, tengevolge van allerlei omsandigheden, bijna een jaar geleden, dat hij de familie Wieser een bezoek had gebracht. Intussen had Poldi, een mooi, aar dig, echt Weens meisje, op zijn vraag naar haar ouders geantwoord: Dank u, ze maken het beiden goed. Maar zij weten niet, dat ik hier ben en u moogt het hen niet verraden. Ikik kom namelijk voor mij zelve. Zo! Wat is er aan de hand? U hebt toch niets misdaan, juffrouw Poldi f Ja en neen. In ieder geval kom ik u iets vertellen, dat beslist geheim moet»blijven, anders zou ik mijn be trekking bij de telefoon verliezen. U weet immers, dat ik vorig jaar met onderscheiding mijn examen heb af gelegd en toen werd overgeplaatst naar de centrale, waar ik veel beter wordt betaald dan vroeger op het postkantoor in Meidlingen? Neen, dat wist ik niet. Mijn har telijke gelukwensen. Dank u. Maar ik ben niet hier, om u eenvoudig dat te vertellen. O neen? Eerst een vraag: Interesseert u zich voor de op advocaat Wendland gepleegde moord? Is u misschien in het onderzoek van die zaak betrok ken? Nu ja'n beetjeWaar om vraagt u dat? Ik dacht wel, dat men uw hulp had ingeroepen. Nu, kort en goed. Ik ben het, die de telefoonverbin ding tot stand bracht tusen Mr Wend land en de kerel die hem naar de „Schmelz" heeft gelokt Enen ik kan u het gevoerd gesprek woor delijk herhalen, want ik heb het natuurlijk tegen de voorschriften uit nieuwsgierigheid afgeluisterd! Als een veer was Hempel opge sprongen. Hy keek de telefoniste een ogenblik sprakeloos aan. U?.. U hebt werkelijk., stot terde hij eindelijk. U hebt dat ge sprek gehoord? Hoe is dat mogelijk? 't Is verboden Natuurlijk en zelfs streng ver bodenKomt het uit dan wordt ik zeker ontslagen. Daarom ook zeg ik het u alléén en dan nog onder ge heimhouding. Ik ben nog niet lang aan de telefoon, en als men zo vre selijk nieuwsgierig is als ikDe bekoring is zo sterk! Men behoeft maar de vinger op het toestel te leggen dan komt men allerlei inte ressante geheimen van vreemde men. sen te weten. U kunt u geen voor- 1 stelling maken van alles, wat men soms op die manier te horen krijgt. I En de avond van de 15de April? I Deed ik het weer. En geen mens zou het ooit te weten zijn gekomen I als ik het niet uit eigen beweging bij u kwam vertellen. En dat doe ik omdat ik later op de gedachte kwam, dat het misschien voor u van enig belang kon zijn. Van enig belang! Poldi, in weerwil van uw lichtzinnigheid bent u 'n flink meisje! Maar begin nu gauw te vertellen. Goed, ik beginVijf minu ten voor half tien wordt ik opge beld door 17500 „Café Westzen- trum", zoals u wel zult weten. Ja. Men vraagt aansluiting met mr Wendland. Ik geef de aansluiting. Mr. Wendland vraagt, wie er aan de telefoon is. De zeer hoge, ietwat krijsende stem haar geluid had my onmidellijk onaangenaam getrof- fen die opgeroepen heeft ant- woord: „Dr. Sterneck" en verzoekt dan mr Wendland onmiddellijk naar j de Mörzstrasse te komen, waar iemand, die op sterven ligt, zijn tes tament wil maken. Hij Sterneck behandelde de patiënt. De zieke was nog in volle bezit van zijn geestvermogens, kon dus een geldig testament maken, maar had hoog stens nog 4 a 5 uren te lgven. En het betrof een reusachtig vermogen dat op het laatste ogenblik ten be hoeve van de wettige erfgenamen moest worden beveiligd tegen de sluwe inhaligheid van een zeker echtpaar. Mr Wendland weigerde in de be ginne beslist. Hij sprak van zijn hoge leeftijd, van de grote afstand, van gebrek aan tyd, en merkte op dat het zeer laat was. Om al die rede nen verzocht hij, een andere advocaat uit de buurt te ontbieden. Dr Sterneck zei dat de familie al leen in Wendland vertrouwen stelde Hij smeekte bijna, verklaarde dat de familie bijna aan de bedelstaf zou raken, als er geen testament werd gemaakt. Hij smeekte ook in naam j van de zieke, die vurig yerlangde, te elfder ure het ongelijk, vele jaren zijn familie aangedaan, te herstellen Kortom, hij deed alles, wat hy kon om Wendland over te halen. Deze gaf eindelijk toe. Hij had nog een dozijn stukken te ondertekenen, en zou dan toch maar komen. Welk nummer heeft het huis, en hoe heet de zieke/vroeg hij. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6