Hoe verdient de Leidenaar brood z n Provinciale Staten van Zuid Holland ©e ziCveten DONDERDAG 22 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Blijkens recente cijfers behoort 40 pet van het Nederlandse volk tot de beroeps-bevolking; dat wil zeeeen dat van elke honderd mensen in ons land, kinderen, grijsaards en invali den meegerekend, er veertig zijn, die op enigerlei wijze in het arbeidspro ces zijn ingeschakeld. Voor de man nen afzonderlijk is dit percentage 61 en voor de vrouwen 20. Hoe staat het in dit ODzicht nu met de Leidse bevolking? De meeste steden geven van de norm méér of minder ver afwijkende percentages te zien, maar de Leidse cijfers stemmen met het rijksgemiddelde vrijwel geheel overeen: hier is 60 pet van de mannelijke, 29 pet van de vrou welijke, 40 pet van de totale be volking in het arbeidsproces in geschakeld. Intussen is het ook te onzent nog niet zover, dat ieder op rijpere leef tijd de beroepsarbeid kan laten rus ten. Van de mannen zowel als van de vrouwen, die beroepsarbeid verrich ten, is bijna 1 pet de zeventig jaar al gepasseerd! 2 pet van de werkende mannen en 1 pet van de vrouwen is voorts tussen 65 en 70 jaar. Zien wij naar het andere uiterste dan blijkt ruim twee pet van de man nelijke en vijf pet van de vrouwelijke arbeidskrachten jonger te zijn dan zestien jaar. Wat de tussenliggende leeftijds klassen betreft, 10 pet van de man nelijke en 25(iy pet van de vrouwe lijke arbeidskrachten in Leiden is tussen 16 en 20 jaar. Voor de groep van 21 tot 40 jaar zijn de DPrc°n*a- ges zowel voor de mannen als voor de vrouwen 45. In hogere leeftijds klassen gaat het aantal arbeidende mannen dat der vrouwen ook ver houdingsgewijs geleidelijk meer over treffen. Tussen 40 en 50 jaar zijn n.l. 20 pet van de werkende mannen en 12 pet van de dito vrouwen en tus sen 50 en 65 jaar 19 pet van de man nen en 10 pet van de vrouwen. De metaalnijverheid. In de metaalnijverheid is 13 pet van het totaal der Leidse beroeps- bevilking werkzaam. Twintig pet hiervan is beneden 21 jaar-, 1,5 pet is de 65 jaar a] voorbij. Vijf pet is zelfstandig bedrijfshoofd en nog eens vijf pet is z-g. kleine zelfstandige. Dit zijn in hoofdzaak de dusgenoem- de éénmans-bedrijfjes. De bouw-nijverheid. De bouwnijverheid geeft emplooi aan 10 pet van onze beroepsbevol king. In deze bedrijfstak is 8 net van de arbeidskrachten beneden 21 jaar terwijl bijna 3 pet boven 65 jaar is. Vijftig pet van het geheel is werx- zaam bij de burgerlijke en utiliteits bouw; 9 pet vindt een bestaan in het schildersbedrijf, 5 pet is werkzaam bij grond- en waterbouwkundige werken en bij de wegenbouw. In deze bedrijfstak is 10 pet zelfstandig be drijfshoofd. 5 pet is kleine zelfstan- ge terwijl 2 pet in het ouderlijk be drijf meewerkt. Het winkelbedrijf- Het winkelbedrijf biedt in onze woonplaats een bestaan aan 5 a 6 pet. van de mannelijke en aan 15 pet van de vrouwelijke beroepsbevolking. De aantallen mannen en vrouwen in de winkels zijn dus nagenoeg even groot In deze bedrijfstak is 4 pet van alle krachten beneden 16 jaar; 12 pet is tussen 16 en 20 jaar; 2 pet is tussen 16 én 20 jr; 2 pet is tussen 65 en 70 jaar terwijl 1,5 pet ouder is dan 70. Vijftien procent der mannen en 15 pet der vrouwen is werkzaam in kruidenierszaken; bijna 40 pet daar van als zelfstandig bedrijfshoofd terwijl bijna de helft van de vrou welijke arbeidskrachten meewerkt in het bedrijf van hun echtgenoten. Naast de kruidenierswaren-branche hebben vooral de winkelgroepen zuivel, groenten en fruit, en slage rijen een belangrijk percentage van de arbeidskrachten in deze bedrijfs tak. De handel. In de handel exclusief de winkels, zijn 10 pet van de mannelijke en 2,5 pet van de vrouwelijke beroepsbe volking in onze stad werkzaam, Hiervan is 7 pet betrokken bij de handel in brandstoffen, 6 pet bij tex tiel, 8 pet bij de groothandel in aard appelen enz. 5 pet in de groothandel in kruidenierswaren, 7 pet bij de lom penhandel en 9 pet bij de uitgevers bedrijven. De textiel-nijverheid. 8 pet van onze Leidse beroepsbe volking vindt emplooi in de textiel nijverheid. Ongeveer een derde deel hiervan zijn vrouwen. De wolspinne rijen en sajetfabricage heeft 50 pet van de mannelijke en 60 pet van de vrouwelijke krachten uit deze be drijfstak tot zich getrokken; de wol- len-dekenfabricage 17 pet en de touwfabricage 12 pet. Verkeer. Het verkeer, in ruime zin geno men, biedt een bestaan aan 8 pet van de arbeidende mannen en 6 pet van de werkende vrouwen in Leiden. Vijftien pet van deze mannen en 30 pet van de vrouwen is zelfstan dig bedrijfshoofd. Negen pet is werk zaam bij de spoorwegen, 12 pet bij de tramwegen. 12 pet bij het auto transport, 15 pet van de mannen en 10 pet van de vrouwen bij de P.T.T. en 18 pet van de mannen en 30 pet van de vrouwen in het restaurant- en cafébedrijf. De vrije beroepen. Voorts zijn bij de overige over heidsdiensten en in de zogenaamde vrije beroeoen 11 pet van de manne lijke en 22 pet van de vrouwelijke beroepsbevolking in Leiden werk zaam. Hiervan is ruim een kwart van de mannen en 13 pet van de vrou wen betrokken bij het bestuursappa raat. De belastingdienst heeft 6 pet van de mannen en 2 pet van de vrouwen uit deze groep in dienst; rechts- en politie en gevangeniswe zen 10 pet van de mannen en 2 pet van de vrouwen. 10 pet van de mannen en 2 pet van de vrouwen uit de groep „overheidsdiensten en vrije beroepen" werkt in de ziekenhuizen; 5 pet van de mannen en 1 pet van de vrouwen werk op accountantskanto ren. En tot slot: de gedienstige meisjes. En tenslotte is 16 pet van alle vrouwelijke Leidse arbeidskrachten werkzaam in huiselijke diensten. Raden van Arbeid verdwijnen De regering stelt voor een gro tere eenheid in de uitvoering van de sociale verzekering te verkrijgen. Ge dacht wordt aan de oprichting van een Centrale Sociale Verzekerings raad, waarin vertegenwoordigers van werkgevers en van de overheid zul len zitting hebben. Deze raad zal worden belast met het toezicht op de uitvoering van het gehele com plex van de sociale verzekering. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer doet de minister van Sociale Zaken mededeling van dit voornemen. Hierin schrijft hij ook, dat het in de bedoeling ligt, t.z.t. de Raden van Arbeid te laten verdwijnen en hun taak te laten ver richten door. de vakbedrijfsverenigin gen, die thans ter uitvoering van de Werkloosheidswet worden opgericht. Deze bedrijfsverenigingen zullen zich dan, onder het centrale toe zicht van de verzekeringsraad, ook gaan bezighoden met ziekte-, kinder bijslag-, ongevallen- en invaliditeits verzekering. De minister deelt mede, dat een wetsontwerp in deze geest in verge vorderd stadium van voorbereiding is en binnenkort aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Volksherstel-actie OPBRENGST BIJNA TA MILLIOEN De toeslag op import-sigaretten ten behoeve van charitatieve doel einden, de Volksherstel-actie, heeft in totaal opgebracht 7.430.685. Van dit bedrag kon aan de Stich ting Nederlands Volksherstel, respec tievelijk aan het Koningin Juliana- fonds, een bedrag van f 7.307.305 worden uitgekeerd en aan het Prins Bernhard-fonds 123.380. Gistermorgen om 11 uur werd de tweede gewone zitting van de Pro vinciale Staten van Zuid Holland voortgezet. Allereerst was aan de orde een voorstel van Gedeputeerde Staten om aan de „Bond tegen schenden door het vloeken van Gods heilige naam" e ensubsidie van honderd gulden per jaar te verlenen. De heer ir Waardenburg (P.v.d.A.) achtte grote voorzichtigheid geboden bij het verlenen van dergelijke subsi dies, omdat het naar zijn oordeel voor een deel der bevolking door de wijze van actie voeren moeilijk is de bond te steunen, ook al maakt men bezwaar tegen het vloeken zelf De heer van Praag (CPN) zag hier geen taak voor de Provinciale Sta ten' doch voor de kerken. Spr. ver wees naar een beslissing van B en W van Den Haag, die een gelijk verzoek van de bond hebben afge wezen. De heer Vlasblom (SGP) vroeg de Staten een ernstig ver maan te richten tot het volk, niet meer te vloeken. Spr. vroeg de sub sidie te verhogen tot f 500 en een vervolging van godslasteraars zo als ten tijde van Calvijn. Een ver volging van godslasteraars, zoals door de heer Vlasblom was voorge steld, achtte de heer dr Noteboom (A.R.) niet wenselijk. Naar zijn oor deel lag het wel op de weg der sta ten om de bond te steunen. Nog verschillende andere sprekers ga ven hun mening over het voorstel te kennen. De verschillende bezwa ren besprekende drong gedeputeer de mr Schmal aan op aanneming van het voorstel. Na hoofdelijke stemming werd het voorstel met 55 tegen 8 stemmen aanvaard. Alléén de CPN stemde tegen. Zonder hoofdelijke stemming werden aanvaard de voorstelllen van Gedeputeerde Staten tot het verlenen van subsidie in de kosten van het herstel van monumenten van geschiedenis en kunst en subsi die ten behoeve van de inventari satie van stedenschoon. Over het voorstel van Gedeputeerde Staten om aan de volkshogeschool „Olaerts- duyn" te Rockanje voor een jaar een subsidie toe te kennen werd weer uitvoerig gediscussieerd. Zonder hoofdelijke stemming werd daarop het subsidievoorstel van Gedepu teerde Staten aangenomen. De zit ting werd vervolgens geschorst tot half drie. In de middagvergadering werd al lereerst besproken een voorstel van Gedeputeerde Staten om een subsi die te verlenen aan de Stichting Vrijzinnig Protestants Gezinswerk te Rotterdam en aan de afdeling Dor drecht van de stichting „Hermani- taa" Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. Bij de behandeling van een voor stel van Gedeputeerde Staten tót wijziging van enkele artikelen van het ambtenarenreglement, kwam weer een motie ter sprake, die mej. mr Zeelenberg (Arb), in April 1947 had ingediend en waarin werd voor gesteld geen ontslag te verlenen aan een vrouwelijke ambtenaar, die gaat huwen. Gedeputeerde Staten hebben daarop voorgesteld, het ontslag te verlenen op de dag na het huwelijk. In een uitvoerig betoog bepleitte mej mr Zeelenberg (Arb) de wsnselyk- heid van haar motie. Zij ging rog verder en riep de Staten op om als eerste pro vinei e in Nederland de „huwelijks-barrière" geheel op te heffen en het omslag voor de amb tenares, die gaat huwen uit het ambtenarenreglement te senrappen. De Katholieke en A.R.-fractie die destijds tegen de motie-Zee en berg hebben gestemd wees mej. mr Zee lenberg op uitspraken van pof An- jema, prof Beaufcxt en mej mr Nol- ten, che zich onomwonden hebben uitgesproken vo«: vrijheid van de interne huwf'ijksgemeenschap. Er zijn geen misstanden op dit gebied in Nederland, vei klaarde spr. cn daarom heeft Ie overheid ook niet het ieoht'in t? giijpen. De heer van Praag (CPN) ver klaarde zich op practische gronden voor het voorstel van Gedeputeerde Staten. Dd vrijheid van de vrouw om na haar huwelijk te blijven wer ken, werd ook door mr van Driel (Arb) en dr van Praag (Arb.) be pleit. De heer Deerenberg (KVP) verklaarde, dat de Partijraad van de KVP zich nog niet over dit onder werp heeft uitgesproken. Spr. deel de mede het voorstel van Gedepu teerde Staten te zullen steunen. Mr van Baren (Arb) vroeg zich af, wat de zin was van het gevoerde debat. De rijksregering immers wil voor haar diensten niets weten van de gehuwde ambtenares en zal daarom nooit goed keuren dat door de Sta ten van Zuid Holland een ander standpunt wordt gehuldigd. Mr van Baren verklaarde zich een princi pieel voorstander van het ontslag van de gehuwde vrouw. Gedeputeer de Jansen Manenschijn (A.R.) ver klaarde, dat, zolang het rijk zich nog niet definitief heeft uitgesproken over het ontslag of het handhaven van de gehuwde ambtenares, van Gedeputeerde Staten niet een voor stel op dat punt kan worden ver wacht. Bij de duplieken handhaafde mej. mr Zeelenberg (Arb.) haar be zwaren tegen het voorstel van ge deputeerden. Na stemming werd de motie- Zeelenberg met 41 tegen 28 stem men verworpen waarna de herzie ning van het ambtenarenreglement zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. De vergadering werd daarop verdaagd tot hedenochtend elf uur. CUNERAKERK TE RHENEN VOL TOOID In de fraaie Cunerakerk te Rhenen brak in September 1934 een grote brand uit. Pinksteren 1945 zou de kerk met een eredienst weer in gebruik worden genomen. Helaas werd de toren enige dagen voor de bevrijding door een bom getroffen, zodat men weer opnieuw kon be ginnen. Thans is men met de gehele restauratie klaar gekomen. DE ZAAK BOS-VISSER AANGEHOUDEN. Zal verder met gesloten deuren behandeld worden. Zowel het vonnis in de zaak tegen de exburgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. Visser als tegen diens secretaris drs. W. Bos is aangehou den. Der Economische Politierechter heeft gistermorgen een tussenvonnis uitge sproken in de zaak Visser-Bos. Over wegende, dat gebleken is, dat het on derzoek niet volledig is geweest en een nader verboor gewenst is, heef* de poütie-rechtT-r besloten Donderdag 29 December hiertoe wederom een zitting te hot'cen des morgens om 11 uur ver de zaak Bos en Vrijdagmor gen on. 9.33 uur vooi de zaak Visser. Verdachten zullen desgewenst nieuwe getuigen kunnen inbrengen. De politierechter wil nadere ver klaringen omtrent de inlichtingen dienst van drs Bos in de ongenoem de relatie van mr. Visser, waarvan deze inderlijd bij het begin van het onderzoek mededeling heeft gedaan aan minister Van Maarseveen. TRAMCONDUCTEUR LIET ER GEEN GRAS OVER GROEIEN. De portefeuile, die op het achter- balcon van een volle tram tussen Munt en het Rembrandtplein te Amsterdam door een gretige hand uit een schoudertas werd gehaald, zou ongetwijfeld een goede buit voor de zakkenroller zijn geweest, als het slachtoffer niet lont had ge roken. Via haar echtgenoot alar meerde zy de conducteur, die met enkele eenvoudige handgrepen de tram in een arrestantenwagen om toverde door de hekjes te sluiten. De bestuurder zette de wagen op dood spoor en de politie werd ge waarschuwd, waarna bevoegde han den in vele zakken verdwenen. De portefeuille was natuurlijk spoor loos verdwenen, totdat zij in een hoekje van het achterbalcon werd gevonden, nog met de volledige in houd. Waarschijnlijk heeft de da der. voor wie in zulke gevallen steevast een plgats op het kerkhof wordt ingeruimd, dapper mee schan de gesproken over deze duistere practijken, maar gelukkig heeft hij nog zo veel fatsoen gehad om het corpus delicti niet in de jaszak van een argeloze passagier te duwen „Alg. Dagblad" Tapt U Oude Klare uit de waterleiding Het leidingwater mag nog zo klaar zijn, in Uw dagelijkse glaasje zult U wei liever iets anders hebben. Rede neer ook zo bij het kopen van heren- modeartikelen. Ga daarheen, waar men U het beste verschaft. Alb. B. Timmerman, Breestraat 90. Herm. Trossel, Hoge woerd 109. Fa. Wannée, Botermarkt 17. Jan Westen, Breestraat 147. Fa. Windsor. Gangetje 6. Jo van Eyken, Haarlemmerstraat 87. Jan van Hantevelt, Haarl.str. 210. H. J. Hols wilder, Nieuwe Rijn 7. A. Klaassens, Breestraat 114b. Fa. J. J. v. d. Blij, Haarl.straat 11. C. H. Nolet, Haarlemmerstraat 206 H. Nolet, Botermarkt 9. Raumann Teppema, Maarm.st. 4. G. Schoonwater, Haarl.str. 79. Bert Schrier, Breestraat 152. Koopt in een Speciale Herenmodezaak Aetherklinken VRIJDAG. HILVERSUM I, 301.5 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberichten. 10.00 „This", cause rie. 10.30 Voor de zieken. 1.00 Voor de vrouw. 11.15 Verzoekprogr. 11.40 Declamatie. 12.00 Promenade orkest en soliste. 12.30 Mededelingen. 12.33 Snortpraatje. 13.00 Nieuws. 13.1ij Kamerorkest en solisten. 14.15 Voor de vrouw. 14.30 Gitaarspel. 14.40 Causerie en voordracht. 15.00 Kerst oratorium. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 17.30 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18 30 Voor de Strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Accordeonmuz. 19.30 Kerbdienst voor de kinderen. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buitenlands over zicht. 22.40 „Vandaag", causerie. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II. 416 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morvengebed en Liturgische kalender. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 9.00 Weerberichten. 9.30 Waterstanden. 11.00 Voor de zieken. 11.35 Godsdienstige causerie. 11.45 Klassieke muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Mede delingen. 12.33 Metropole orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Harmonie orkest. 13.50 Zang en piano. P4.15 Gevarieerd progr 15.00 Pianotrio. 15 35 Radiophilharmonisch orkest. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Sluiting. 17.30 Voor de kinderen. 17.45 Kin derkoor. 188.15 Amusementsorkest en vocaal ensemble. 18.45 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.30 Blaas- kwintet. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man zegt er 't zijné van. 20.12 Kerstprogramma: „Ja, zo was 't..." klankbevld. 21.30 Omroeporkest. In de pauze: Actualiteiten. 22.15 Kerst toespraak door Z.II. de Paus. 22.45 „De zin van 't huwelijk", causerie. 23.00 Nieuws. AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 24) Hij kweekt op grote schaal groenten en fruit, maar reusachtige kudden runderen en schapen schijnen zijn voornaamste rijkdom uit te maken. Voor die kudden heeft hy zijn eigen ,saladeros'' en conserven en vlees extract moet hem ieder jaar fabelach tige sommen opbrengen. Hij zelf is de zoon van een Duits kolonist en ook zijn vrouw, die als gouvernante naar Buenos Aires kwam, is een Duitse uit de omtrek van Stuttgart. In het „Imperial" heeft Andagola een apar- tement van vier kamers op de eerste verdieping. Noch noch z'n vrouw, nog zijn chauffeur, William Grant, heeft iets geheimzinnigs. Hoe ziet Andagola er uit? Groot, slank, smal in de heupen, breed van schouders, edele trekken, donkerbruin haar, heldere grijze ogen met donkere wimpers een fijnbesne- den zeer intelligent gezicht. Kortom: een aristocratische, maar ook zeer fijne interessante en sympathieke fi guur. Licht en zon hebben 't gezicht gebruind. Onder het linkeroog heeft hij 'n litteken. Volgens zyn papieren is hij 38 jaar oud, maar hij ziet er jonger uit. Ik zou hem nauwelijks 35 gegeven hebben. Bijzonder aange naam werkt zijn' diepe harmonieuze stem Wat een geestdrift mijn waarde heer! Geestdrift? Neen, ik spreek van die eigenaardige diepe welluidende muzikale rustige stem, opdat die zulk een indruk op mij maakte. Een spotlachje krulde Hempel's lippen, maar feitelijk was het door de ambtenaar gegeven signalement van Andagola een verlichting voor hem. Er was geen twijfel mogelijk: An dagola was de man die hy zocht. De man van Semmering, de man die Mr Sorel in de avond van 29 Maart uit het woud had zien komen en in de „zilveren" auto stappen. De moordenaar van Gottfried Klu- ge; niemand anders dan Ulrich Von Turnwald kon die moordenaar zyn en niemand anders kon Mr Wend land zo laf vermoord hebben.'... Hij stond op, om afscheid van Mr Ullemann te nemen. -A'Dus vroeg hij nog, mag ik een kijkje in de acten en documenten nemen? Waar kan ik dat doen? Op Wendland's kantoor. In zo verre ik kon nagaan, zijn de acten in een afgeschoten ruimte verborgen. Een collega van Wendland, Mr Mor- feld, die zich met de afwikkeling van de zaken heeft belast, werkt met Wendland's klerken iedere dag op het kantoor. Mevrouw Von Erber zal om de huishouding op te heffen en om dat het testament eerst geopend moet worden 't is, naar men zegt bij de rechtbank gedeponeerd nog enige tijd in het apartement blijven. Je zult dus op het kantoor zelf kunnen werken. Silas Hempel was voldaan over z'n bezoek bij de criminele politie. Hij wist nu, waar Ulrich Von Turnwald verbleef en onder welke naam. Hij kon hem nu voorzichtig in het oog houden en persoonlijk kennis met 'm maken; afgaande op alles, wat hij had vernomen, meende hy, dat dit niet heei moeilijk zou zijn. Dat Andagola de vlucht zou nemen vreesde hij niet. Door nu plotseling uit Wenen te verdwijnen, zou hij vermoedens wekken en juist dat moest hy tot iedere prijs vermijden. Ook moest hij gewichtige plannen voor de toekomst hebben, want ze ker was hij voor de uitvoering daar van gekomen. De personen, welke aan die plannen in de weg stonden, I waren dood; hij zou nu enige tijd wachten, gras laten groeien over de gebeurtenissen en dan op zekere dag zijn incognito afleggen en op Sperber- Eek optreden als teruggekeerd erfg- genaam. 't Leek dus waarschijnlijk, dat hij voorlopig rustig in Weenen zou Mu- ven, totdat naar zijn mening de tijd was gekomen om de vruchten zijner misdaden te plukken. Toch besloot Hempel, om niets te verzuimen, twee alleszins betrouw bare mannen te installeren in 't „Ho tel Imperial": die zouden hem zo veel mogelijk dag en nacht bewaken en Hempel onmiddellijk verwittigen, ingeval zij iets verdachts bespeur den, dat op toebereidselen voor een vlucht geleek. Hempel koos voor die taak Frank Kober en Hermann Salzer, die hij sinds jaren kende en wier schran dere toewijding hem in belangrijke zaken menigmaal van groot nut was geweest. XIII De volgende dag werd Mr-* Wend land onder grote belangstelling be graven. Hempel had in opdracht van mevrouw Von Turnwald een prach- tigen krans gezonden. Na afoop van de plechtigheid werd het testament geopend. Uit dank baarheid voor de trouwe diensten, hem in de loop van zovele jaren be wezen, had Mr. Wendland zijn huis- houdser tot universele erfgename be noemd. Mevrouw Von Erbsr behoef de zich dus niet meer bezorgd te maken voor detoekomst. XXX Reeds gedurende de plechtigheid in de kerk had Silas Hempel een elegant in 't zwart geklede heer met een dame opgemerkt: die heer stond dicht vóór hem en scheen te trachten zo weinig mogelijk de aandacht té trekken. Want ofschoon er meer naar voren nog plaats genoeg was, had hij zich in de schaduw van een zijaltaar teruggetrokken. Na afloop van de plechtigheid, toen iedereen achter de kist de kerk ver liet, keerde ook de in het zwart ge klede heer met de dame zich om, en toen kon Hempel hem in 't ge zicht zien. De detective slaakte bijna een kreet van verrassing. Een gebruind, opval lend schoon gelaat, schrandere licht grijze ogen, een litteken onder het linkeroog't moest Juan Anda gola zijn! Hempel keek scherper. Geen zweem van twijfel meer: Juan Andagola is Ulrich Von Turnwald. Mevrouw Von Turnwald's oudste zoon. De familiegelijkenis is« buiten gewoon, kan, om zo te zeggen, niet sterker zijn. Andagola blijkbaar aan smartelijke ontroering ten prooi, keek peinzend de kist na, wisselde fluisterend enige woorden met de dame en verliet met haar langzaam de kerk, op kort af stand gevolgd door Hempel. Wat kon, vroeg deze zich af, Anda gola er toe hebben gebracht, de be grafenisplechtigheid bij te wonen? De drang van de moordenaar, zich nog eens van de verdwijning van zijn slachtoffer te overtuigen? Niet veel eer de storm van herinneringen uit een heerlijke maar plotseling gebro ken jeugd? Ja, dat laatste moest het geval zyn. Andagola zag er niet uit als een moordenaar. O neen! Hempel moest bij zichzelf zeggen en herhalen, dat niemand anders dan Ulrich Von Turnwald de bejaarde advocaat kon hebben vermoord, daar niemand anders zoveel van hem te duchten had. XXX Ditmaal was het paar niet in de „zilveren" auto gekomen, maar een voudig met een taxi keerden de heer en mevrouw Andagolo terug naar hun hotel, 't Was duidelijk, dat zij op generlei wijze de aandacht van het publiek wilden trekken. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5