Het nieuwe Reglement van Rijnland Nog vele belangrijke onderwerpen kwamen ter sprake Het begrotings-feest duurde tot middernacht DONDERDAG 22 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De gewone burger zal er niet veel van merken l^E PROVINCIALE STATEN van Zuid-Holland hebben zonder hoof- delijke stemming het nieuwe reglement van het hoogheemraadschap Rijnland aangenomen. Indien de Staten van Noordholland (in Januari a.s.) een - dergelijk besluit nemen, en de Koninklijke goedkeuring op die beide besluiten volgt, kan de invoering der nieuwe regeling binnen kort een feit worden. Van deze gebeurtenis zal de ge wone burger niet veel bemerken. De waterschapslasten op de lan delijke eigendommen zullen enigs zins dalen; hiertegenover zal een kleine heffing op de gebouwde eigendommen staan. Maar het to tale budget van Rijnland, waar van de gewone dienst tegenwoor dig in totaal ongeveer 1.000.000 bedraagt, blijft nagenoeg ongewij zigd. Het belastingvlak alleen wordt verbreed; en hiermede wordt een kleine onbillijkheid weggenomen, daar immers de re gionale waterstaatsverzorging niet slechts voor de agrarische eigen dommen, maar ook voor vele an dere belangensferen (inzonderheid stedelijke) onontbeerlijk is. Met deze belangenverhouding zal de nieuwe lastenverdeling beter in overeenstemming zijn. De taak van het hoogheemraad schap Rijnland zal onder het nieu- PRTNS BERNHARD EN TWEE.. PRINSESJES NAAR LONDEN Naar wij vernemen is Z. K H. prins Bernhard met de twee oudste prinsesjes hedenochtend voor een kort bezoek naar Londen vertrok ken. Vanmiddag zullen de prins en zijn dochters een circusvoorstelling al daar bijwonen. BELGIc ZET VEE-INVOER UIT NEDERLAND STOP. Bij ministerieel besluit is de in voer van herkauwende dieren en varkens afkomstig uit Nederland of door dit land in transito naar België verzonden, tot nader order verboden. De oorzaak voor dit besluit is het optreden van mond- en klauwzeer bij de uit Nederland ingevoerde die ren. Van Nederlandse zijde wordt inmiddels de keuring voor export nog meer verscherpt, waardoor de stopzetting van de invoer naar gehoopt wordt weer zo spoedig m'oeelijk zal kunnen worden opge heven. DE SPOORWEGEN LATEN EXTRA TREINEN RIJDEN MET DE FEESTDAGEN In verband met de te verwachten Kerstdrukte zullen de Nederlandse Spoorwegen van Vrijdag 23 tot en met Dinsdag 27 December een groot aantal extra treinen inleggen. Blijkens de staat van besmettelijke veeziekten, opgenomen in de Staats courant van hedij deden zich in de maand November in tien provincies van ons land in totaal 495 gevallen van mond- en klauzeer bij herkau wende dieren en varkens voor, waar van nieuw 324. Over de provincies verdeeld zijn de cijfers: Groningen nihil. Friesland 4, (waarvan nieuw 1). Drenthe 7 (waarvan nieuw 7), Over ijssel 4 (nieuw 3), Gelderland 44 (nieuw 16), Utrecht 126 (123), Noord Holland 48 (33) Zuid-Holland 239 (129). Zeeland 12 (7), Noord-Brabant 11 (5). De Staatscourant bevatte geen opgaaf voor Limburg. BIJZONDER GERECHTSHOF UTRECHT Even over half elf hedenmorgen liet prof. dr. L. W. G. Scholten, de president van de Utrechtse Kamer van het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof, de laatste hamerslag klin ken, waarmede de laatste zitting van het Hof werd gesloten. In deze laatste zitting deed het Hof uitspraak in de zaak tegen de schrijver Albert Kuyle (L. M. A Kuytenbrouwer) uit Bilthoven, te gen wie op 8 December twee jaar was geëist terzake de beschuldiging, in uitgaven van het toenmalig Na tionale Front en in het „Algemeen Handelsblad" artikelen te hebben geschreven die afbreuk deden aan het pezag van de Nederlandse rege ring te Londen, aan de Engels-Ame rikaanse oorlogvoering en aan het geestelijk verzet in Nederland, en waarin ar.ti-joodse propaganda werd gemaakt. Het vonnis luidde vier jaar met entzetting uit de burgerrechten voor het leven. BEURS: STILLE MARKT Waren Dinsdag de koersen, spe ciaal voor Indonesische fondsen, nog vrijwel op peil gebleven, gisteren brokkelden de koersen na een am per prijshoudende opening af en werden verliezen van 1 tot 3 pun ten geleden. De handel op de indus- triemarkt had weinig te betekenen. De scheepvaart gaf kleine verliezen te zien met uitzpndering van Hol land Amerikalijn," die 1 1/2 punt winst boekte. De conversielening 1947, die toon aangevend blijft op de beleggings- markt was op 98 1/4 wat beter, in vesteringscertificaten en grootboek 1946 bleven onveranderd. Mr. N. J. G. Sikkel is gisteren als officier van Justitie bij de Haar lemse Rechtbank geïnstalleerd. we reglement blijven wat zij was; de verzorging van waterkering en van de boezem in Rijnlands meer dan 100.000 ha grote gebied. De om schrijving dezer taak wordt alleen wat scherper; en enkele bijzondere attributen er van worden nader uit gewerkt. Dit is van belang, met na me voor de afbakening der taak te genover andere openbare lichamen, Deze taaksvervulling is alweder een zaak, die aan de gewone burger niet veel zegt. Hij is zo gewend, te veronderstellen, dat het met de wa- terstaat wel in orde zal zijn! De zorg en moeite, het personeel en de hulpmiddelen die hiervoor onont beerlijk zijn dit alles leeft niet voor de belastingbetaler. Toch zou dit anders kunnen zijn. Een waterschap als Riinland is een democratische instelling; de be stuursleden er van komen recht streeks uit de belanghebbend én voort, door verkiezing (zij het, dat de leden van het dadelijks bestuur door de Kroon, op de aanbeveling der verkozen bestuursleden, worden benoemd). De belanehebbendên zelf stellen, door hun verkozen verte genwoordigers, de te volgen regels vast, met volkomen kennis van za ken. Krachtens het n'euwe regi ment zu^en in het bestuur ook zit ting nemen personen door de ge meentebesturen aangewezen. ter vertegenwoordiging inzonderh01d van het gebouwd eigendom: recht streekse verkiezing ook van verte genwoordigers van dit belang werd minder gewenst geacht. In sommige persbeschouwin^en is de voorstelling gewekt, alsof te dezer zake een bewas We tegen stelling bestond tussen bet hnog- heemraadcchao en alle of althans meerdere gemeentebesturen: alsof Rünland zekere venicht;no'en die uit h<>ar aard bii de gemeenten behoorden zou gaan overnemen en de belanghebbenden voor éénzelf de puWeke d»°nct dubbel zou gaan betalen. Het een noch het ander is het geval. De belangen- afbakening tussen het waterschap en de gemeenten is volkomen dui delijk en wordt door Rijnlands nieuwe reglement in beginsel niet gewijzigd. De nieuwe (geringe) waterschapslast zal door de bewo ners der bebouwde kommen wor den opgebracht: niet vanwege de gemeentelijke rioleringen, maar ter wille van de verzorging van het regionale boezemgebied, van hetwelk de daarin gelegen be bouwde kommen nir eenmaal es sentiële en onafscheidelijke delen uitmaken. Wat dit laatste betreft is in de Staten vooral gesproken over die ge meenten, welker rioolafvoer buiten Rijnlands gebied plaats heeft. Hier omtrent is toegezegd, dat de vraag, of er aanleiding is rr/et het oog hier op enige differentiatie in de lasten- heffing te doen plaats hebben, in het nieuw samenpestelde bestuur van Rijnland bekeken zal worden en dat de provinciale besturen eventuele nadere voorstellen dienaangaande in overweging willen nemen. Er zal trouwers aanleiding zijn ook de re geling der vrijstellingen, die thans zeer ruim is en teuenover de niet- uitgezonderden onbilliik zou kunnen worden, nader te bezien. Weerlegging van opmerkingen. Een andere vraag, die binnenska mers wel vaker gesteld wordt, is ook in de Staten gerezen; deze nl,. of deze regionale waterschappen wel 3ls autonome en zelfbesturende li chamen in stand behoren te blijven. In egn vakblad ziin onlangs al der gelijke „functionele" organen bedrei gingen genoemd van de democratie, die men dan alleen in de „territo riale" openbare lichamen (Staat, provincie, gemeente) belichaamd acht. Dit laatste is al heel gemak kelijk te weerlegpen; ook de water schappen zijn democratisch inge richt. zii het voor hun bepaalde be- iangensfeer. Maar ook de eerstbe doelde vraag stelt men zich lijkt het wel niet scherp genoeg voor ogen. Niemand kan in ernst volhou den, dat de functie van een water schap als Riinland zou kunnen ver vallen. Op de een of andere wijze zal hierin voorzien moeten worden en wel uit belastingmiddelen. De vraag is alleen, of ïtien dit wil blij ven doen door inschakeling van be riuren uit en door de belan«hebben den verkozen, dan wel, deze taak opdragen aan nieuw te scheppen Rijks- of provinciale diensten (in dit o'eval: een interprovinciale di°nst) Op deze vraag hebben nu. wat Riin land betreft, de Provinciale Staten "en duidelük antwoord gegeven: zij ^even de voorkeur aan het voort bestaan van de zelfregering der be- 'entrhubbenden. (Na wat reeds gisteren in ons blad is geschreven over Rijnlands nieuw belastingsysteem menen wij ook voor dit ons toegezonden communi- aué een plaats te moeten inruimen, De zaak, hier in het geding, interes seert velen). STADSNIEUWS LEIDEN KRIJGT NIEUW CONSULTATIE-BUREAU VOOR T.B.C.-BE STRIJD IN G. Zweedse barakken aan de W assenaarse weg. Het bestaande consultatie-bureau voor tuberculose-bestrijding aan de Middelweg is reeds lang overbelast en voldoet niet meer geheel aan de te stellen eisen. Bijna 300.000 perso nen behoren onder dit district. Aan vankelijk maakte men plannen tot uitbreiding van dit bureau, doch ten slotte werd de voorkeur gegeven aan de bouw van een geheel nieuw consultatie-bureau. Dit bureau zal verrijzen aan de Wassenaarseweg. Per 1 Jan a.s. is tot directeur hiervan benoemd dr. J. E. Zweers, arts voor longziekten, ver bonden aan het sanatorium „Berg en Bos" (van de K.A.B.). Het gebouw krijgt een oppervlakte van bijna 1000 M.2 en zal gedeeltelijk uit semi- permanente Zweedse barakken wor den opgetrokken. O.a. zal een grote zeer moderne röntgen-installatie ge plaatst worden, die mogelijkheden biedt tot het doorlichten van de be volking op grote schaal. De huidige directeur, dr. G. Brou wer, zal met ingang van 1 Juli a.s. ren, vaak onder zeer moeilijke om standigheden veel heeft gedaan voor de T.B.C.-bestrijding in Leiden en omgeving. K.A.B., AFD. LEIDEN. Op Donderdag 29 Dec. a.s. heeft de aangekondigde toneelavond plaats m de schouwburg. Bij ontstentenis van de eigen toneelafdeling zal optreden de gunstig bekend staande toneelclub „Spel en KJank", onder regie van de heer Aad Vlasveld, uit Voorhout. Op. gevoerd zal worden het mooie toneel spel van Antoon Coolen „De Vreem deling". Het „K.A.B.-Strijkorkest" onder leiding van Jan Gordijn zal zorgen voor de muzikale opluistering. Voor de leden zijn toegangsbewij zen a 25 ets. plus belasting verkrijg baar a.s. Zaterdag van 4 tot 5 uur in het St. Vincentiusgebouw Hoogl. Kerkgracht 32. Bij de besturen van de vakafdelin gen zijn een beperkt aantal kaarten te bekomen voor de grote bijeen komst ter gelegenheid van het H. Jaar op 4 Januari in de Stadsgehoor zaal. Deze activiteit gaat uit van de vereniging .Katholiek Leiden". De kosten zijn 60 ets. APOTHEKER DONK OVERLEDEN. In de nacht van Woensdag op Don derdag overleed plotseling de heer A. J. Donk, nestor der Leidse apo thekers, die in 1907 te Leiden het apothekers-examen aflegde en zich daarna vestigde in de Douza-apo- heek. Jarenlang bekleedde 'de over ledene, die de leeftijd van 65 jaar bereikte, het penningmeesterschap van het dep. Leiden van de Ned. Mij. tot Bevordering der Pharmacie. 4a „GELIEFDE DWAAS". Willy Corsari vertelt van haar boek. Gisteravond hebben we gezellig onze benen gestrekt bij het denk beeldig brandende haardvuur in „Het Gulden Vuesen met een klein intiem gezelschap geluisterd naar een bijzondere gast in ons midden, mevr. Willy Uorsari, schrijfster van het boek „Geliefde Dwaas", waarvan enkele dagen geleden een hoorspel door de radio kwam. Mevr. Corsari wilde geen lezing hou den. „Ik voor mijzelf geloof, dat iedereen bij een lezing in slaap dreigt te vallen", verte.de ze. Het wera daarom meer een vertelling over haar boek, waarvan zij in korte trekken de hoofdpersoon beschreef en ter verduidelijking enkele passa ges voorlas. Deze schrijfster heeft zich met „Ge liefde Dwaas" op een hoger plan ge steld. Het is een boek waarin zij wellicht meer dan ooit iets van zichzelf gelegd heeft. Juist daarom was het haar onmogelijk alles te verteilen over de tot standkoming en de aanleiding van het boek. De geliefde dwaas is een jongeman, die als eenzaam kind eigenlijk gedwon gen wordt oneerlijk te zijn. Dat blijft hij. Maar omdat hij zo'n buiten gewoon. charmant jongmens is, ge looft iedereen zn leugens of is gaar ne bereid hem te vergeven. Totdat de ommekeer komt en hij na een ontmoeting met een bedelaar het Christendom in al z'n consequenties wil gaan beleven .Vanaf dat ogen blik ontmoet hij slechts achterdocht, ongeloof en niet-begrijpen. Hij die als fantast ge:oofd werd, verloor het vertrouwen omdat hij werkelijk Christen wilde zijn. Over deze probleemstelling heeft mevr. Corsari uitvoerig gesproken en met de aanwezigen die prettig rondom tafeltjes in het schemerlicht zaten van gedachten gewisseld. Zo werd het een zeer stemmige avond, die door het besloten karak ter een intieme sfeer kreeg. De heer J. Vervoort, directeur van de N. W. B., die deze avond organiseerde, dankte aan het einde mevr. Corsari voor haar explicatie en de aanwezi gen voor hun belangstelling. Voor de Feestdagen naar J. J. v. d. BOS Fa Wed. C. PaardekoperRombouts Handel in wijnen en gedistilleerd Korevaarstraat 49 Leiden Telefoon 20598 HET ADRES VOOR FIJNPROEVERS HET SCHOUWSPEL. Het Rotterdams Toneel bracht gis teravond de comedie van Jean Anouilh „Gasten op het kasteel' vc.or de tweede maal naar Leiden. Op 1 Nov. jl. had het Academisch Kunstcentrum dit Franse spel op het programma; thans werd het opge voerd door de leden van de Kunst kring „Het Schouwspel". Anouilh's i-pel is geestig en soms ondeugend en het neemt op scherpe wijze een loepje met verschillende mensenty pen. Waarschijnlijk zal het niet iedereen bevredigd hebben, hoewel er veel fraais in te bewonderen valt, o.a het spel van de tweelingen, door Kees Brusse meesterlijk weergege ven. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Klassieke taal- en letterkunde de heer J. Lentz te Den Haag; taal kundig candidaatsexair.en Indologie: de heren J. W. Louw te Zaandam en L. TI. W. Holleman te Den Haag Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld .Over adsoptie van kolloiden aan het grensvlak vloeistof/vloeistof", de heer G. A. Harten, geboren te Batavia en wonende te Leiden. Bridgeclub R.K. „O.-O.". Gister avond werd een oefenavond gespeeld voor de a.s. viertallen-competitie wel ke de volgende week Woensdag zal aanvangen. Op Woensdag 4 Jan. geen club avond in verband met de opening •/an het H. Jaar door Katholiek Lei den. In de plaats daarvan wordt op Donderdag 5 Jan. een Nieuwjaars drive georganiseerd. Na de eerste helft der viertallen competitie zal deze onderbroken wor den voor de grote vastenavond-drive. BURGERLIJKE STAND Geboren Catharina Jacoba d. v. A. J. Halewijn en J. C. Doorman Willemina Ida d. v. G. W. v. Hemert en P. J. J. Grondel, Hendrika Janne tje d. v. C. C. Thiel en M. C. van Os Douwe Maarten z. v. J. G. Kingma en A. Terpstra, Jacobus Constanti- nus Antonius z. v. A. J. van Meel en C. J. Timmers, Adrianus Leonardus Maria z. v. C. Meijer en H Huijs- dens, Pieter Johan z. v, M. Rogge veen en H. Koenekoop, Theodorus Johannes Marinus Albertus z. v. T. M. Bergers en W. J. C. M. Boogers Lidwina Maria Petronella d. v. J. J. A. van Schie en W. P. J. van der Drift. Overleden J. Binken wed. van T. Akerboom 71 jr, H. M. Egberts zn 11 dagen. Gehuwd: M. B. W. Bizot jm. en J. A. Hamerling jd. J. M. C. van den Broek jm. en J. van Rijn jd. S. P. de Graaf jm. en C. Ctikkelorum jd. F. Kasteel jm. en C. H. Biermann jd. A. Keijzer jm. en E. Frankhuijzen jr. P. Meijers jm. en J. Zandvliet jr. J. F. van der Plas jm. en M. Hols wilder WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NEVELIG WEER Over het algemeen weinig be wolking en plaatselijk nevel of mist. Droog weer. Gedurende de nacht en vroege ochtend bijna overal lichte vorst. Overdag temperaturen enkele graden bo ven het vriespunt behalve in mistbanken. In de kustprovin cies matige wind tussen Zuid- West en Zuid, elders weinig wind. gesch. A. M. J. Rijs jm. en M. M. J. Meiman jd, W. Stavleu jm. en W. M. van Kampenhout jd. A. Stein- meier jm. en S. N. C. de Nie jd. C. A. Westdorp wednr. en M. Remmel- zwaal wed. W. L. van der Linden jm. en M. C. A. van der Kleij jd. Een verslag van de Arka en van het Leids A Capella-koor moe ten wij tot morgen laten liggen. BIOSCOPEN De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeftijden; Lido: „Jeanne d'Arc", 14 jaar; Luxor: „Moord te middernacht," 14 jaar; Trianon: „Alles wel aan boord", alle leeftijden; Rex: „De held van de jungle", volwassenen. r Leidse begrotings-behandeliog In de gemeenteraad van Leiden werd gisteren de behandeling van de begroting voortgezet. Na een ge heime zitting, werd de vergadering geopend en gaf weth. Jongeleen een aanvulling van zijn, de vorige avond gehouden, betoog. Het betrof de riolering aan de Morsweg. De aanne mer is in gebreke gesteld, er is nu meer personeel aan 't werk, maar thans speelt het waterrijke seizoen weer parten. Uiteenzetting van de voorzitter De voorzitter, de motie-Van Wei zen inzake de toepassing van de Zon dagswet besprekend, zeide, dat de Zondagswet in haar verouderde vorm nog steeds geldt. De toepassing is in iedere stad echter weer anders. Van de regeling, welke spr. hier 3 jaar geleden heeft gevonden, wil hij niet gaarne afwijken. Uitbrei ding van het houden van openbare uitvoeringen op de Zondagmorgen, die in een stad als Leiden nog steeds heilig is, acht spr. onge wenst. Optochten met muziek enz op Zondag eveneens, met.' welke afwijzing wel het grootste deel der bevolking instemt. Wat de spoediger toezending van de Raadsstukken betreft, heeft spr. voor zeer belangrijke voorstellen geen bezwaar tegen eerder toezen ding, indien het mogelijk is. De stoep voor de studenten-socië teit is privaat-terrein, even goed als iedere voortuin. Men kan fietsen- plaatsen wel verbieden, maar dat zou dan voor de gehele Breestraat moe ten gelden. Spr. weet, dat de socië teit een fietsen-bergplaats in voor bereiding heeft. E.H.B.O.-dipToma voor de politie zou teveel studie-tijd van de agenten vergen. Engels, dan alleen voor de verkeers-politie, wil spr. wel over wegen. Minder water, meer water. Het waterleidingbedrijf heeft een fiscale balans met ruime overwaar de. Door het afdragen van winst aan de gemeente zal het bedrijf niet ach teruitgaan. Er zijn echter-twee moei lijkheden: de hoge .vervangings waarde en de uitputting van de wa- terwinplaats te Katwiik. Het water verbruik is daartegenover na de oor log aanmerkelijk gestegen. In be spreking zijn de toevoer van Lekwa- ter (in samenwerking met den Haag) en de uitbreiding tot een strepk- bedrijf. Over één-richtingv'erkeer op de Breestraat. Het éénrichting-vèrkeer in de Breestraat thans noodgedwongen door het herstel van de Bostelbrug blijkt zeer te voldoen op de Bree straat zelve, maar de omleiding over de Vismarkt en de Kippenbrug is weinig fraai. Daarbij komt de Za terdagse markt, welke spr. niet gaar ne uit dit stadsbeeld zou willen mis sen. De Langebrug zou geheel ge dempt moeten worden, maar de toe gangen daarvan zijn verkeers-tech- nisch zeer etigunstig. Omleiding langs de singels is bezwaarlijk we gens de geringe straat-breedte. Alle oude steden zitten met deze proble men. „Endegeest" financieel gezond. In „Endegeest" zijn nooit re serves gevormd. Er bestaat wel een soort „kapitaal" Gebouwen en terrei nen hebben op de balans een ruime overwaarde. Normaal gesproken moe ten verbeteringen worden bekostigd uit de exploitatie. In antwoord op de catyre van de heer Lombert inzake de ambtenarij, gaf spr. schertsend in overweging alle ambtenaren maar af te schaffen, behalve die van de winst-opleverende bedrijven.... Er wordt 5 millioen per jaar aan sala rissen uitbetaald Dus bereikt mt-r. een grote bezuiniging en bovendien wordt de vertragende factor uitge schakeld REPLIEKEN. De heer Van Weizen (Comm.) be streed het betoog van de P.v. d. A - fractie-leider D. J. van Dijk, in wiens uiteenzetting spr geen spoor meer gevonden heeft van het vaste ge loof in de zekerheid van een nieuwe maatschappij-orde. Tussen wat in het Westelijk deel van Europa valt waar te nemen en Oostelijk Europa ziet spr. grote verschillen (algemene in stemming van de Raad!). De proble men worden daar anders aangepakt en overwonnen (algemeen gemompel van bevestiging!). Een stem: Zo deed Hitier ook! De heer Vos (V.V.D.) achtte voor zeer jonge kinderen kleuter-bewaar plaatsen (welke veel minder behoe ven te kosten) meer gewenst dan de dure kleuterscholen. Spr. voelt voor een soepele toepassing van de Zon dagswet, maar dan met volledige eerbiediging der religieuse gevoelens van de stad. De toepassing is thans soepel genoeg. Herinnering aan de oude S.D.A.P. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) noemde de motie, welke de Raad des tijds heeft aangenomen met betrek king tot de gelijkstelling van het biz. kleuteronderwijs, een „uitgeklede" 'motie, welke weinig bond. De huidi ge toepassing van de Zondagswet acht spr. voldoende. Het plan van 18 iri- dustrie-flats nu van de baan vond spr. achteraf wel wat groots Verlaging van schoolgeld acht sor. niet verantwoord. Dat de P. v. d. A. een andere toon laat horen dan de S.D.A.P., blijkt niet uit de vroegere raadsvërslagen, toen de heer Knut tel de-heer Van Eek steeds in de ha ren zat. Nog steeds niet duidelijk. De heer Wilmer (K.V.P.) citeerde het gesprokene door weth. Van Schaik inzake de tegenzin, die er in Leiden schijnt te bestaan tegen vak onderwijs. Het is noodzakelijk, dat ingeroeste vooroordeel uit te snijden De subsidiëring kleuteronderwijs kan het beste besproken worden in de onderwijs-commissie Spr. vraagt de toezegging deze zaak in Januari te brengen in de commissie. Spr. wenst, dat bij het vaststellen van de gemeente-rekening de accoun tants-dienst zal verklaren, dat de kostenberekening van het openbaar onderwijs juist is. Spr. betwijfelt, of de reorganisatie van de dienstcom missies bij het gehele college van B. en W. veel sympathie ondervindt. Door het antwoord van de weth van Openbare Werken is spr. niet bevredigd. De weth. zegt. dat al zo dikwijls vertrouwelijk gepraat is over de woningbouw. Het slot van de besprekingen t.d.a. is toen echter geweest de uitroep: „Nu we ten we er nog niets van!" Spr. zou er niet op terug zijn gekomen, in dien de vrees werd weggenomen, dat dezelfde oorzaken in 1950 dezelf de noodlottige gevolgen zullen heb ben. Spr. heeft echter geen behoefte aan een commissie van onderzoek. Noch van spr., noch van zijn fractie is ooit een blijk van wantrouwen in het college gegeven. Bij de wethou ders-verkiezing is gedemonstreerd een duidelijk vertrouwen. Woningen voor de nood. De heer Woudstra (Prot.) ver klaarde het voorstel verlaging school geld niet te zullen steunen, op finan ciële en tactische argumenten. Ook niet het aandeel-in-de-winst bij de Lichtfabrieken. Spr. blijft bepleiten het bouwen van noodwoningen door particulie ren. Spr. dient een motie in, waar in medewerking met dit streven wordt gevraagd van de gemeente. Als de wethouder meent, dat er geen terrein is, dan merkt spr. op. dat, als er binnen 10 jaren 8000 wo ningen gebouwd moeten worden, er toch wel een tijdelijk terrein zal zijn! Nu eens in ernst. De heer Lombert (K.V.P.) kwam terug op de uitbreiding der ambte narij. De aanstelling van een socicr- graaf b.v. is maar een aanloopje. De instelling van de registratuur op de ze wijze acht spr. onjuist. Vele ant woorden op het voorl. verslag zijn Jantjes van Leiden en kluitjes in 't riet. Tegen de ambtenaren individueel heeft spr. geen klachten, maar het gehele ambtelijke apparaat werkt stroef. Echter niet alleen hier. De vertraging van de woningbouw is z.i. veroorzaakt door de machtswei- lust en kliekgeest van de ambtena ren in den Haag, o.a. van de cen trale directie van de Volkshuisves ting. Ook heeft spr. echter klachten over de afd,, financiën in Leiden. Het spijt spr. dat hij zeer ernstig van mening verschilt met de weth. inzake de mechanisatie op het kan toor van de gem.-ontvanger. Het zou gaan om een bezuiniging, wat spr. op grond van particuliere feiten be strijdt. Tenslotte prees spr. de toe wijding van het ambtenarencorps, maar gaat niet mee met de hosanna's in de Raad op allerlei nieuwe diensten als de accountantsdienst, al werkt deze prima. Spr. mist echter tot nog toe een ernstige poging tct vermindering der uitgaven en zal zich tegen uitbreiding der ambtelijke be moeiingen blijven verzetten. De heer Knol (Prot.) beklemtoont de noodzaak van versterkte reserve ring bij de bedrijven. Het mechanisch systeem bij de gemeente-ontvanger vindt spr. heel goed. Men moet dit zeker niet belachelijk maken, zo als de heer Lombert deed. De hoge rente van de volkscredietbank. De heer Frohwein (V.V.D.) had een motie ingediend, waarin werd aangedrongen op een onderzoek naar de mogelijkheid van verlaging dei- kosten bij het verlenen van credieten door de Gem. Volkscredietbank. De gevraagde rente is veel te hoog, ter wijl het risico zeer gering is. De eer ste doelstelling van de bank is °en sociale; de gevraagde rente is sociaal niet verantwoord. Een verhoging van het nadelig saldo kan beter uitgestre ken worden over de gehele gemeente dan over degenen, die juist financiële hulp nodig hebben. De rente, door spr. berekend op 10 a 13 pet., dient z.i. met 7 pet. verminderd te worden. Mevr. Braggaar-De Does (P. v. d. A.) verheugde zich, dat haar voorstei inzake een tehuis voor ouden van da gen bij de wethouder een goed ont haal heeft gevonden. Wanneer kan op een voorstel van B. en W. worden gerekend? Spr. zal vóór de motie- Van Weizen inzake de Zondagswet stemmen. Men moet iedereen vrij la ten, mits men elkaar niet stoort. Vliegenvanger^? De heer Questroo (Prot.) betoogde, dat men het verkeer op de Breestraat niet al te zeer moet beperken, in het belang van de middenstand. Het ko pend publiek komt daar, waar het druk is. Men moet deze aangelegen heid niet alleen verkeers-techniseh bekijken. Over het voorstel-Froh- wein inzake de volkscredietbank dee't spr. mede, dat dit punt door hem m de sectie-vergadering is ter sprake gebracht. Spr. noemt het niet beleefd een voorstel in te dienen over een aangelegenheid, welke door een an der is aangesneden, zonder met deze laatste in overleg te treden. Dat is vliegenvangerij, de gemeenteraad niet waardig. De heer Frohwein: „Dat gaat tooi wel een beetje te ver!" Spr. vindt de opmerking van de heer Questroo weinig fatsoenlijk. Hierna verliet de heer Frohwein dc vergadering. De heer Van Iterson (Prot.) hield vast aan de bouwcijfers en ver dere feitelijkheden, door hem in eerste instantie gegeven. Spr. heeft een ander inzicht in de bouwpolitiek dan de wethouder. De tijd zal leren, wie in 't gelijk is. Het Acad. Ziekenhuis. De heer Goslings (P v. d. A.) kon niet geheel meegaan met de weth. wat betreft het ziekenhuis-bedden- probleem. Er is wel degelijk een te kort aan bedden. Indien B. en W. er kennen de noodzaak van oplossing van

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2