Nieuwe kansen voor Blauw Wit en Ajax Weer volop spanning in de kopgroepen Kees de Ruyter en v. d. Pol nog steeds ongeslagen aan de kop het Schaakspel ZATERDAG 17 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA S Voor UVS geldt morgen het devies: „nu of nooit!" 117E LEVEN op 't ogenblik in een tijd, waarvan we kunnen zeggen: 't kan vriezen of 't kan dooien, m. a.w. we weten niet wat de Zondag voor de voetballers zal brengen: regen of vorst. Maar, op het ogenblik dat we dit schrijven, is er alle hoop op 'n goede wedstrijd-Zondag, dus zullen we maar weer onze gebruikelijke voorbeschouwing laten volgen. In West I brengt de eerste klasse opnieuw een interessante wedstrijd, n.l. FeyenoordBlauw Wit. De Am sterdammers beschikken op het ogen blik zonder twijfel over een betere voorhoede dan de Overmaase club. Het verschil van gemaakte doelpun ten bedraagt juist het dubbele, de verdediging van beide clubs liet 19 doelpunten door in 11 wedstrijden. Tenzij Feyenoord een heel bijzondere bui heeft, verwachten we een Blauw Wit-zege. In West II heeft de kopleider Ajax een gelegenheid tot positie versterking door een overwinning op Neptunus. De strijd om de leiding in de 2e klasse A.. In de 2e klasse A gaat de strijd morgen inderdaad om de leiding. U. V.S. moet nl. opnieuw aantreden te gen Unitas, op het ogenblik afdelings leider met twee punten voorsprong op U.V.S. en C.V.V. De wedstrijd in Gorcum leverde reeds een gelijk spel op voor de Leidenaars en dus: „Nu of nooit" moet het devies voor alle U.V.S.-spelers zijn. Immers wan neer de blauwwitten er morgen niet in slagen te winnen, kunnen zij hun kampioenskansen wel weer afschrij ven. Alphen of Roodenburg' Nog steeds is het vraagstuk van de leiding in de 3e klasse A onopge lost. Alphen heeft met een wedstrijd meer gespeeld een punt voorsprong op Roodenburg, doch morgen krij gen de Leidenaars weer een zware wedstrijd tegen TYBB uit. Nóg zijn de Leidenaars ongeslagen, maar of zij het morgen ook nog zullen zijn? Dan moet de verdediging al heel goed zijn. Alphen heeft het, ogenschijnlijk veel gemakkelijker, Wassenaar mag met een gelijk spel tegen H.F.C. al tevreden zijn en R.K.A.V.V. zou al voor een grote verrassing zorgen, indien er tegen Hillinen een puntje werd behaald. In de 3e klasse B heeft Blauw Zwart de kans op een-overwinning weer in eigen hand, want Pretoria is weliswaar geen zwakke ploeg, doch in de tien gespeelde wedstrijden ver loor zij toch vijf punten meer dan de Wassenaarse club. In de 3e klasse C moet LFC van de hekkesluiter RVC kunnen winnen. Het verloop der competitie in de 4e klasse A is maar heel matig. S.J.C., Rouwkoop, Hillegom en Lisse speel den tot heden nog slechts zeven wed strijden, BSM zelfs maar zes en nu is de wedstrijd VVSBSJC ook weer uitgesteld. Dat zal lang duren vooraleer het eind in 't zicht is! Intussen A.S.C. kan haar positie aan de kop weer versterken door een zege op de hekkesluiter BSM en Tey- lingen kan winnen van Lisse, ter wijl de twee andere wedstrijden: Archipel—LDWS en Docos—Rouw koop mogelijkheden bieden voor een gelijk spel. In d'e 4e klasse B verwachten we een nieuwe nederlaag voor Alphia, nu Waddinxveen op bezoek komt. DSO in 4C jnoet van Spoorwegen winnen om haar kans op de eerste plaats te kunnen herwinnen. Lastige strijd voor Lugdunum. Ondanks het feit, dat de Leidse groenwitten de thuiswedstrijd tegen Spoorwijk met niet minder dan 80 wóonnen, blijft de uitwedstrijd mor- POLITIEK IN DE SPORT. Dezer dagen reisden Curagaose voetballers onder leiding van de he ren W. van Rosberg, lid van de keuzecommissie, George Curiel en Antoine J. Maduro naar Aruba om tegen een Arubaans elftal uit te ko men. De Curagaoenaars stelden voor op de tweede.dag twee Curagaos Arubaanse combinaties te doen spe len, doch er ontstonden allerlei moeilijkheden, die tot het aanvangs- uur van de wedstrijd voortduurden. Tenslotte werd besloten, ondanks de aanvankelijke bezwaren van het be stuur van de Aruba voetbalbond, toch combinaties te doen spelen en de opstelling daarvan op het terrein te bespreken. „Toen op het terrein bekend werd," aldus de heer van Rosberg in een onderhoud met het dagblad „Beurs- en Nieuwsberich ten", „dat de Curagaoenaars en Aru banen zouden samenspelen, brak de hel los. Ons werden allerlei scheld woorden naar het hoofd geslingerd, zoals „wij blanken van Aruba spelen niet tegen negers" en „nu wij de 88 verhouding hebben, behoeft Aruba geen opdracht van Curagao aan te nemen". De wedstrijd kon niet doorgaan en de Curagaoenaars vertrokken. Geen der gastheren bleek bij het vertrek op het vliegveld aanwezig te zijn. De wedstrijd van de eerste dag, die niet gecombineerd gespeeld werd, werd door Curagao gewonnen met 1—0. Volgens de heer van Rosberg was het publiek zeer lastig, het liep telkens het veld op en bij een vecht partij werd een politieman gemo lesteerd. Geen publiek binnen omrastering van voetbalveld De K. N. V. B. heeft aan de scheidsrechters verzocht niet toe te staan, dat publiek zich tijdens de wedstrijden binnen de om rastering van het veld bevindt. Wij verzoeken het publiek in het bijzonder de jeugdige voetbal-enthousiasten drin gend hiertoe volledige medewer king te verlenen, om een goed en ordelijk verloop van de wed strijden te verzekeren. gen toch een lastige. Die 80 ver loren wedstrijd is voor Spoorwijk nl de enige verloren strijd geweest. De club staat nu op de vierde plaats en zint natuurlijk op revanche. La ten we er voor Lugdunum het beste van hopen. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen 8ouw-en Makelaarsbedrijf v.d. Drift TAFELTENNIS Morgen zal voor de vierde maal het traditionele Sleutels Kerttstour- nooi worden georganiseerd. Het tour- nooi waaraan wordt deelgenomen door dames, heren en junioren vangt aan om half één precies. De eerste ronde zal worden verspeeld volgens poule-systeem, terwijl vervolgens zo wel de winnaars- als de verliezers ronde volgens afvalsysteem zal worden verspeeld. De finales zullen plaats vinden om pl.m. zeven uur. Daar het Zilverbat driemaal ach tereen werd gewonnen door de heer J. Burghouwt en dit hiermede zijn eigendom werd is voor dit tournooi thans een nieuw idee bedacht. In het „rooklokaal" zal een steen wor den aangebracht, waarin de naam van de eerste prijswinnaar zal wor den gebeiteld. Hiermede is de naam „Zilverbat"-tournooi komen te ver vallen en zal dit tournooi voortaan het „Steen"-Kersttournooi worden genoemd. Wegens technische moeilijkheden is de steen nog niet geplaatst, doch deze zal zeer binnenkort in het „rooklokaal" worden aangebracht. Het tournooi is voor iedereen vrij toegankelijk. Competitienieuws. Zojuist be reikte ons uit Delft het bericht, dat de competitiewedstrijd DHC 1Sleu tels 2 door verschilelnde omstandig heden toch niet in Leiden doch in Delft zal worden verspeeld. LEIDSE VOETBALBOND Zal Foreholte meester blijven over Oranje Groen? VEERTIEN DAGEN GELEDEN schreven wij reeds onderstaande voor beschouwing. We deden dat met een twijfelachtig gemoed, omdat toen reeds de regen spelbreker dreigde te worden. De voorbeschouwing werd opgeborgen voor een latere gelegenheid, welke dan a.s. Zondag komen zal. Doch ook voor dit laatste moet voorbehoud gemaakt wor den. Het is immers zeer goed mogelijk dat met het sterk wisselende weer van ae laatste dagen er precies uitgerekend op Zondagmiddag een paar behooilijke p^nsbuien vallen. En daarmede aan alle illusies een brusk einde zullen maken. Deze illusies zijn er inderdaad. Het program ma vei meldt enkele zeer interessante wedstrijden, waarvan wij speciaal willen noemen ForeholteOranje Groen, Kagia-DOSR en UDO—KRV. Ie klasse A. Zoals gezegd gaat de grootste be langstelling in deze afdeling uit naar de wedstrijd ForeholteOranje Groen. Enkele weken geleden zou den we de Voorhouters maar een ge ringe kans gegeven hebben. Maar in die korte tussentijd is er veel ver anderd. Op de eerste plaats verloor Oranje Groen van de Alph. Boys. De Leidenaars zijn dus niet onoverwin nelijk! Maar op de tweede plaats, misschien is dit wel het belangrijk ste, versloeg Foreholte laatst zelfs de Alph. Boys in Alphen. We kunnen redeneren,: de Boys zijn ster ker dan Oranje Groen en Foreholte is sterker dan de Boys, dus Forehol te moet winnen van Oranje Groen! We weten echter dat het in de voet bal niet zo simplistisch gesteld is. Het geluk speelt hier een zeer grote rol. En Oranje Groen, die haar voor sprong ziet verminderen, zal onge twijfeld het allerbeste wat er uit deze Leidse koker te halen is, demonstre ren. Toch geven we de kans aan de Voorhouters, zij het het veel reser ve. Moge het in ieder geval een wed strijd, die voorlopig zal beslissen over de tweede plaats, sportief gespeeld worden. Dan blijven wij buitenge woon nieuwsgierig naar de uitslag! Rijp wetering, dat thuis speelt, kan voor Meerburg een lastige klant zijn, al geloven wij niet direct dat de leiders van deze afdeling zullen verliezen. Maar oppassen is zeker de boodschap. En we zien er Rijpwete- ring best voor aan om eens voor een donderende verrassing te zorgen, al zullen de Rip-bewoners het morgen erg zwaar krijgen! Altior kan morgen thuis misschien enige nst behalen tegen het niet al te sterke Morskwartier, maar A. Z.L. geven we tegen de bezoekende Leidse Boys niet zo heel veel kans, al is ook hier een verrassing niet uit gesloten. Ie klasse B. De wedstrijr van de dag is hier KagiaD.O.S.R. Enige weken gele den zouden we Kagia al een heel goede kans gegeven hebben, maar nu de Kaagbewoners tweemaal ach ter elwaar verloren, laatste ook zelfs van de hekkesluiters, gaan we wat meer twijfelen aan succes in de ze wedstrijd voor de gastheren. Des alniettemin zal D.O.S.R. moeten be seffen dat het hier een zware wed strijd geldt, omdat Kagia, na haar inzinking, misschien morgen weer een vlaag van enthousiasme krijgt en dan kan het voor de Veenders nog gevaarlijk worden. We geven de gas ten echter de beste papieren en mochten de D.O.S.R.-mannuen soms verliezen, dan kan ons dit slechts in zoverre verheugen, dat de spanning in deze kopgroep weer vermeerde ren zal. Temeer daar V.V.L.V. se dert enkele weken de kop weer gaat opsteken en ongetwijfeld morgen de beste kansen heeft, als de Wet. Boys op bezoek komen. Niet dat we de Voorschotenaren bij voorbaat zeker achten van beide punten. We schre ven de vorige week op deze plaats een voorwaarde neer: tweemaal drie kwartier vechten! Als V.V.L.V. dat morgen doet, geloven we stellig in een overwinning» al wensen we de Wet, Boys, na hun goede omzwaai in de laatste wedstrijd, veel succes toe! Dat de Stompw. Boys baas zullen blijven over St. Reriardus lijkt ons wel waarschijnlijk, al hebben de Groenedijk-bewoners zich laatst ook van een keurige zijde laten zien door van V.T.L- te winnen. Daarom zal het voor de Stompw. Boys in ieder geval oppassen zijn. De leiders Z.L.C. en Warmunda hebben rust, zodat bei de gelaten moeten afwachten hoe de kemphanen onder hen het zullen uitvechten en misschien nader gaan beslissen over de kopplaatsen. 2e klasse B. De vorige keer gaven we V.N.L. niet zo heel veel kans tegen V.V.O.A. Toch wonnen de Leidenaars (hun eerste overwinning!) Graag zouden we dat nu weer willen zien. Maar toch betwijfelen we of Lisse 3 zo edelmoedig zal zijn de punten mee naar Leiden te geven. Doch wie weet? Nogmaals; ook na de pauze voor de volle honderd procent! Mis schien dat er een succesje voor V.N. L. in Lisse ligt te wachten. De belangrijkste wedstrijd echter vinden we U.D.O.—K.R.V. In Kat wijk werd deze ontmoeting door de Oegstgeestenaren gewonnen. En ook nu weer hebben zij de beste papie ren, ware het niet dat K.R.V. met ware revanche-gevoelens bezield is en alles op alles zal zetten om te winnen. Een overwinning voor U.D. O. zou overigens betekenen dat de Oegstgeestenaren in puntental weer gelijk zouden komen met de leider Rouwkoop 2. Met een beetje meer geluk dan vo rige week zit er voor de Oud-Adese voetballers misTchien een winst puntje in de thuiswedstrijd tegen Lugdunum 6, al moeten de gasthe ren er niet al te vast op rekenen. Dit zelfde geldt voor Hazerswoude, dat L.D.W.S. 2 ontvangt en ook aan deze Leidenaars de handen vol zal hebben. Laat ons het echter voorlo pig houden op twee overwinningen voor de thuisclubs. In ieder geval: bij elkaar weer een Zondag vol van spanningen. Als Plu- vius tenminste onze voetballers ge nadig wil zijn. PAARDEN INTENATIONALE CONCOURSEN De belangrijkste internationale concoursen hippique voor het volgen de seizoen zijn als volgt door de In ternationale Hippische Federatie vastgesteld: 1624 April Nice, 614 Mei Ro me, 17 Mei5 Juni Parijs of Vichy, 1018 Juni Luzern, 19 Juli4 Aug. Londen, 812 Augustus Dublin, 18 27 Augustus Oostende en Le Zoute, 511 September' Rotterdam, 1723 September Wenen en 510 Novem ber New York. Hoesten DAMPO-PASTILLES KAMPIOENSCHAP L.S.B. Na de laaste ronde van de voor wedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap van de Leidse Schaakbond restten er nog enkele partijen, die van belang waren voor de plaatsing in de finale. P. J. Preenen, die het vorig jaar kampioen der 2e klasse werd wist op fraaie wijze de finale voor de le klasse te bereiken. Hij won nog van Van Gelder en Teleng en eindigde met 4 uit 5. Leenheer maakte remise met Ede- ling en daardoor kwam ook J. Koet in de eindstrijd. Jerry Bey en P. Vlugt zullen een tweekamp moeten spelen voor de 6e plaats in de fi nale. Geplaatst zijn dus A. Barke- ma, J. Koet, F. v. d. Bosch, W. F. Schün, P. J. Preenen en Bey of Vlugt. Tezamen met de titelhouder Idema zullen deze in 't voorjaar om het kampioenschap L.S.B. 1950 spe len. Eventueel wordt deze groep uitgebreid met een prominent spe ler. In de tweede klasse zijn pas drie finalisten bekend, nL A. Smit, A. v. Ek en H. v. Weizen. WIELRENNEN Swift-Combinatie. Morgen wordt dé eerste rit van de home- traincompetitie gereden over 2x1 km. Versnelling max. 106 inch. De wedstrijden worden gehouden Hoog landse Kerkgracht 42. Aanvang 10 u. BILJARTEN TOURNOOI „ZOMERLUST". (OEGSTGEEST). Donderdagavond had in het clublo kaal van de Biljartvereniging „Zo- merlust" te Oegstgeest de prijsuit reiking plaats van het door deze ver eniging georganiseerd biljarttour- nooi. Bijna alle deelnemende vereni gingen waren aanwezig, toen de voorzitter van „Zomerlust" de heer den Oden het openingswoord sprak, waarbij hij er op, dat dit eerste bil- jarttournooi zeer goed is geslaagd. Spr. deelde mede, dat van de 72 gespeelde partijen er 28 door „Zo' merlust" gewonnen waren, hetgeen de verwachtingen heeft overtrof fen. Hierna volgde de prijsuitrei king, welke als volgt werden toege kend: Winnaar van 't tournooi. „Ex celsior", Lisse; 2de prijs Insulinde, Den Haag; 3de prijs B. O. S., uit Leiden. De hoogste serie behaalde de heer Knijnenburg van „Zomerlust" serie 70 carb. Voorts werden aan alle deelnemende verenigingen een her inneringsmedaille uitgereikt. Nadat verschillende spr. het woord hadden gevoerd, werd als attractie van deze avond een partij ter opluis tering gespeeld tussen de beide cracks Th. Knijnenburg („Zomer lust") en Cooyinga (Insulinde). In een fraai gespeelde partij wist Knij nenburg te zegevieren 195177 in 16 beurten. Tot slot werden de heren Smit en Verboon van de biljartver. „Zomer lust" dank gebracht voor de zeer goede leiding. Biljartbond Bloembollenstreek. Van groot belang was de wedstrijd Concordia ILUTO 2 voor de 2e kl. B.B.B. De thuisclub wist op fraaie wijze revanche te nemen en leden de LUTO-reserves hun eerste nederlaag. Door deze uitslag heeft Excelsior 2 eveneens een goede kans gekregen, zodat de strijd tussen deze 3 vier tallen zeer spannend belooft te wor den. De uitslagen waren: P. Halfschepel A. van Dijk Kerkvliet Biljartkampioenschap 47/2 OP DE EERSTE DAG zijn de prestaties door de bank genomen ietwat tegen gevallen. Dit komt ook duidelijk tot uiting in het feit, dat slechts 3 van de 8 spelers het voor de hoofdklasse vereiste moyenne haalde de Ruyter 25.80, van de Pol 21.05, de Leeuw 16.79. De anderen bleven er onder, en soms vrij ver, zoals Eichelsheim die maar amper de 10 overschreed. De omschakeling van 71/2 op 47/2, na het recente 71/2 kampioenschap te Amsterdam, blijkt wel degelijk moeilijkheden op te leveren. In de eerste middagpartijen van Vrijdag kwamen de spelers evenmin tot topprestaties, m'aar er viel toch voor de liefhebbers veel te genieten in de van het begin tot het eind spannende krachtmeting tussen Ko- bus en Sweering. De Amsterdammer begon de partij zeer onbevangen, zijn fraaie ver richtingen, Donderdagavond tegen De Leeuw had hem van een dwang compleet bevrijd, en hij carambo leerde er lustig op los. Een 102 van voortreffelijke fac tuur en een goede 57 bracht de stand na 6 beurten op 159 - tegen 28 in zijn voordeel. Maar de onverstoor bare Kobus is een sinjeur, met wie het kwaad kersen eten is. Hij poe delde 3 maal zonder dat dit zijn zelfvertrouwen schokte, kwam in zijn 7e beurt op stoot (81) en had na 9 beurten zijn achterstand geheel ingehaald; 161 tegen 161. Degelijk en oervast spel leverde een serie van 91 op in zijn 10e beurt en daar Sweering de cadans kwijt raakte liep de Haarlemmer in 8 beurten uit: 365 tegen 273. De 35 ontbreken de caramboles verzamelde hij in snel tempo in zijn volgende beurt. Sweering bleef op 276 staan. Spel uit de hoge school kreeg men te zien in de partijen tussen van de Pol en De Leeuw enerzijds en Metz en De Ruyter anderzijds. De twee sterkste matadoren van dit tournooi, de titelhouder en de voor naamste troonpretendent legden dit maal al hun papieren op tafel. Ter wijl van de Pol met weergaloos technisch raffinement en wonder- fijne, subtiele tikjes van zijn queue in strak-klassieke stijl zijn monu mentale series opbouwde, was aan de andere tafel een parmantige en zelfverzekerde De Ruyter fel op de carambolejacht. Kees speelde soms in een soort van roes, even snel als van Hassel, wanneer de geest over de Belg vaardig wordt. Minder cere braal en berekend dan van de Pol, meer intuïtief en ook meer risico nemend, maar even imponerend en onweerstaanbaar. Hij begon met 85, liet daar een 133 op volgen en leek toen in staat het record voor het hoogste gemiddelde in een partij (100) te verbeteren. Dit lukte even wel niet, er kwamen twee énen, toen een 146 in ijltempo tot verruk king van het publiek en tenslotte een 34, 400 in zes beurten, een ge middelde van 66.66, het hoogste van dit tournooi. Metz verweerde zich vastberaden genoeg, maar kreeg geen voet aan de grond. Hij speelde intussen toch nog met een moyenne van ruim 20, een zeer behoorlijke prestatie. Piet de Leeuw, die des middags door van de Pol van de tafel was gespeeld en wiens hoogste serie in de voorafgaande partijen een scha mele 75 was geweest, brak in" de vierde beurt van zijn partij tegen Kobus los, met een geweldige 193, tot stand gebracht op de wijze, die men van vroeger van hem kent. Af wisselend groot en klein spel, veel lastige bandstoten, een telkens ver loren gaan van de positie door te ge ringe maatvastheid en een prompt herstel door een magistrale verza- melstoot, veel moeizaam zwoogen en een wandelen langs afgronden, ener giek, stoutmoedig en riskant kort om een spel van wisselend gehalte, vol onverwachte verwikkelingen en boeiend in zijn onregelmatigheid. Een jaar geleden zou De Leeuw bij dezelfde inspiratie wellicht 'n nieuw serierecord gevestigd hebben, thans physiek en technisch veel minder in vorm, benaderde hij toch nog de 200. Het missen van de trekbal, waarop de reeks afbrak, was hoofdzakelijk aan lichamelijke vermoeidheid te wijten. Kobus vond nog kracht en opgewektheid om zijn achterstand van ruim 200 punten te reduceren door een meesterlijke reeks van 156, waarbij deze uitstekende bandspeler zich plotseling ook als een virtuoos op de kaderlijn ontpopte. Het was 287 tegen 189, en er scheen nog wel een kansje in te zitten voor de kra nige Haarlemmer. De Leeuw kende echter geen pardon en scoorde de 113 punten, die hem van de zege scheidden in één ruk, en ditmaal in zijn allerbeste stijl, een fraaie en gave serie, die door geen enkel vlek je ontsierd werd. Metz behaalde tegen Eichelsheim zijn eerste zege in dit tournooi en kwam met een serie van 113 ook voor de eeTste maal boven de 100. De Ruyter had tegen van Lochem 12 beurten nodig om op dreef te ko men. Maar toen was het ook raak, want 127 caramboles vloeiden uit zijn keu, waarmede hij de achter stand, die de kwiek spelende van Lochem hem bezorgd had, geheel wegwerkte. Van Lochem repliceerde met 66 en na 12 beurten was de stand 180 tegen 177 in het voordeel van de Waalwijker, die echter in zijn 13e beurt 107 produceerde' en in zijn 14e met een slotserie van 113, de 400 vol maakte. Hij had in drie beurten 340 punten gescoord. Van de Pol liep in zijn laatste avondpartij zo hard van stapel (96 van acquit), dat het leek alsof hij Sweering met huid en haar zou ver slinden. In de volgende beurten ver toonde zijn spel echter kleine hape ringen, het fijne mechanisme bleek ietwat ontregeld. Hij zag tweemaal een serie onderbroken door gemiste losse bandstoten, stond desondanks na 5 beurten nog ver voor: 221 te gen 65, miste een trekbal, daarna nogmaals twee bandstoten en was na 13.beurten ingelopen tot 343 tegen 260. Hij poedelde in zijn 14e beurt, waarop Sweering, zeer kordaat en zuiver spelend, engebruik makend van de inzinking, waaraan de Rot terdammer ten prooi was, nvet een reeks van 82 antwoordde en voor het eerst in deze partij de leiding nam. Van de Pol wist zijn zenuwen de baas te worden'en kwam, zij het niet zonder moeite en nood, in vei lige haven, dank zij een slotserie van 57. De Ruyter 8 1600 51 202 31.37 Van de Pol 8 1600 60 176 26.66 Kobus 4 1170 76 156 15.39 De Leeuw 3 1047 49 193 21.: Sweering 3 1418 101 109 14.1 Metz 2 1121 75 113 14.94 Eichelsheim 2 1044 82 116 12.73 Van Lochem 2 1225 104 94 11.77 (Van onze schaakmedewerker). BLINDSPEL. Naar aanleiding van hetgeen ik onlangs hier schreef over het blind- spel en de blinde speler Koetsheid. herinnerde ik mij vroeger ook wel aan „blind" spelen te hebben ge daan. En een van de aardigste prestaties destijds was een partijtje, waarbij beide spelers „blind" speel den, terwijl een derde ter controle op een zakschaakboekje de partij bijhield. Het was nog in de dagen, dat het L.S.G. in de Haagse Schaak bond meespeelde en de wedstrijden op avond hielden en dan de „verste" reis naar Rotterdam moesten ma ken, nog met de gezellige stoom trein. De partij werd begonnen bij het vertrek uit Leiden, bij aankomst te Rotterdam onderbroken en des avonds laat op de terugreis weer voortgezet. Aan de kwaliteit van de partij kwam dit niet bepaald ten goede, maar de reis werd er wel vlotter en aangenamer door. Wit: W. H. van der Nat. Zwart: Prof. Dr. C. H. Hins. 1. e2-e4, d7-d5 (Scandinavisch dus), 2. e4-d5, Dd8xd5; 3. Pbl-c3, Dd5-a5; 4. Pgl-f3, Lc8-g4; 5. Lfl-e2, c7-c6; bij dergelijk spel is het bedacht zijn op eigen veiligheid aan te raden. Vandaar Le2 en dan zwart c7-c6, waarmee ruimte voor de dame wordt verzekerd. 6. 0-0, Da5-c7; 7. d2-d4, e7-e6; 8. Pf3-e5, Lg4xe2; 9. Ddlxe2, Lf8-d6; 10. f2-f4, Pb8-d7; 11. Pe5xd7 (Beter was Lcl-d2, maar afruil maakt de zaak eenvoudiger en dus gemakkelijker voor te stellen); 11. Ke8xd7; 12. Lcl-e3, Pg8-e7; 13. Tal- dl, Pe7-g6; 14. f4-f5 (Wit verliest een pion. Maar het openen van de stelling biedt de best ontwikkelde, in dit geval wit, de meeste kansen), 14.. Ld6xh2f; 15. Kgl-hl, Pg6-f4; 16. Le3xf4, Lh2xf4; 17. f5xe6f, f7xe6, 18. De2-f3 (Beter was Dg4. Daarop bedreigde wit zowel Lf4 als g7 en d4-d5! terwijl als de raadsheer van f4 weg gaat Tfl-f7f zwart in een lastig parket brengt.); 18. Th8-f8; 19. Df3-g4 (Dus toch nog, maar nu met minder effect.) g7-g6; 20. d4-d5! (Maar die zet blijft toch over) c6x d5; 21. Tdlxd5 (Hier was Pc3xd5 veel sterker geweest); 21.. Lf4-d6; 22. Tfl-dl, Kd7-e7; 23. Td5xd6, De7x d6 (Er bleef zwart niet veel anders over. Maar ingewikkelder wordt het er wel door.) 24; Tdlxd6, Tf8-flf (In een normaal gespeelde partij voor het bord, zou zwart gevoeglijk kunnen opgeven. Maar hier, onder deze omstandigheden, was voortzet ting gerechtvaardigd. Bovendien werd hier de partij onderbroken; er werd in Rotterdam een competitie wedstrijd gespeeld en terug in de trein werd. zonder de stelling te hebben gezien, de zaak voortgezet.); 25. Khl-h2, Ke7xd6; 26. Pc3-e4t. Kd6-d5; 27. Dg4-e2, Ta8-f8: 28. De2- d3f, Kd5-e5; 29. Pe4-c5, Tf8-f5 (om het dreigende Pd7f te ontzenuwen, door nl. te zorgen «geen kwaliteit te verliezen. Maar er volgde toch: 30. Pc5-d7f, Ke5-f4; 31. Dd3xfl+ en ter wijl de trein juist over de Vinkbrug ratelde, gaf zwart op. En dan te bedenken dat meesters als Aljechin, Koltanowski e.a. 30 a 40 partijen tegelijk blind speelden! En nog goed ook. Hiervan te gele- genertijd eens enkele voorbeelden. TER OPLOSSING pp? pp P.j I 't CBS A i i i fa "si A ïmÈ wm I PP' ai ABCDEFGH Wit geeft mat in drie zetten. 1 I i i i a k 1 O. 1 m p Hf' I 8 A BCDE FG H Wit geeft mat in vier zetten ABCDEFGH Wit geeft mat in zes zetten

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7